NIEUWS UIT DEN OMTREK. wê W wd wéwèt^ T Sociale Berichten. Datn-rubrieks 'm^'w Vragenbus. Rechtszaken 49-44 25:34 39:30 15—20 47-41 rntê> M. ijii iit vm- 'm m mI H. G. v. tx VAN ELDERS. Oliemarkt. Waterstand 8 Kanaalw. Vervroegde winkelsluiting. Het rapport is verschenen van de studie commissie benoemd door het Nationaal Co mité voor vervroegde winkelsluiting, omtrent het ontwerp-wet op de winkelsluiting, voor gesteld door de staatscommissie voor den handeldrijvenden en industrieelen midden stand. De rapporteurs, de heereu A. Brum- melkamp, voorzitter, mr. A. J. Fokker, L. Hoejenbos, A. Pieters, mr. A. Tepe en jfir. mr. B. de Jong van Beek en Donk, tevens secretaris, erkennen dat ook de invoeriug van het ongewijzigd ontwerp een weldaad voor den winkelstand zou mogen worden ge noemd. doch stellen niettemin nog eenige min of meer ingrijpende wijzigingen voor, waardoor de wet h. i. aan bruikbaarheid zou winnen. Ten slotte drukken zij naast elkander af: het wetsontwerp en een gewijzigd ontwerp, zooals zij dit wenschen. Het bestuur van het Nationaal Comité biedt een en ander ter overweging aan en stelt aan dat comité voor te besluiten: a. dat het Nationaal Comité voor Vervroeg de Winkelsluiting zich zal wenden tot de Re geering, met het verzoek te willen overgaan tot de indiening van een ontwerp van wet op de winkelsluiting; b. dat bij de regeeriug zal worden aange drongen op: Verplichte winkelsluiting tusschen des avonds negen uur en des morgens vijf uur; beperking van het aantal dagen, waarop eerst des avonds te elf uur moet gesloten worden, tot het allernoodzakelijkste, waarbij aan den gemeenteraad enkel de bevoegdheid te verleenen, om op ten hoogste 14 dagen in het jaar het sluitingsuur uiterlijk op des avonds elf uur te bepalen; verpliehtiug van den gemeenteraad om een sluitingsuur, vroeger dan negen uur des avonds, vast te stellen, wanneer dat verlangd wordt door een meerderheid van 2/3 der be trokken winkeliers en bevoegdverklaring van den gemeenteraad om ook zelfstandig over te gaan tot het vaststellen van zulk een vroe ger sluitiugsuur; beperking van den arbeid van het perso neel ten behoeve van het winkelbedrijf in dien zin, dat die arbeid uiterlijk op of kort na het sluitingsuur worde beëindigd. in de gelegenheid zelf eens te komen kijken hoe de kinderen in deze barak gehuisvest zijn. Ten zuiden van de badplaats, alleenstaand, hoog in de duinen, ligt het één verdieping booge steenen gebouw, omgeven door een pa lissade en met ruime speelterreinen in de duinen. Het inwendige valt erg mee. Naast een on derzoek- en een behandelingskamer, zijn cr kamertjes met twee of drie bedden voor de patiëntjes, terwijl op den grooten znooien zolder, in geval van nood, nog een twintigtal kinderen kan geborgen worden. Het grootste aantal patiëntjes dat tegelijkertijd in beliau- deling gehouden werd was 30. Nu zijn er nog slechts acht kinderen over, die nog steeds ziektekiemdragers zijn en die door drie zus ters verpleegd en bezig gehouden worden, terwijl er streng voor gewaakt wordt, dat zo niet bij andere kinderen komen. Het viel ons op, hoe deze kleinen, die zich toch absoluut gezond voelen, niettegenstaande die lange weken van afzondering, nog echt blij en te vreden samen speelden en hun dokter-gevan genbewaarder zonder zweem van rancune begroetten. Onze wet kent nog geen ziektekiamdra- gers; al deze kinderen, van wie er enkelen nu reeds 10 weken iu observatie gehouden wor den, dus in de barak blijven, dan is dit slechts uit vrijen wil der ouders. Men begrijpt, dat er heel wat opoffering /oor de goede zaak en toekomst van Zandvoort van den kant der ouders noodig is, om de kinderen zoo lang in de barak der gemeente te houden, Doch als nu maar volgehouden wordt, ais nu maar niemand zich laat bepraten door niet-aan-ziektekiemdragerij-geloovers en maar blijft zorgen dat elk huisgezin van Zandvoort vrij wordt van diplitherie-bacte- riën, dan behoeft de mooie badplaats het vol gend jaar geen struisvogelpolitiek meer te voeren, doch kan zij wereldkundig maken dat de gevreesde ziekte er uitgegroeid is. Wij hopen het van harte voor Zandvoort, doch ook voor de doktoren, die heel wat moeite gehad hebben om hun dorpsgenooten van de noodzakelijkheid der voor dezen dik wijls zeer onaangename, maatregelen te over tuigen en die, als de ijver nu maar niet ver slapt, binnenkort do voldoening zullen sma ken hun dorpsplaats weer gemaakt te heb ben tot wat een badplaate wezen moet: een slechts herstelling aanbiedend, geen met ziek te dreigend oord. ZANDVOORT. De bestrijding der diphtherie. Omtrent de bekende dipbtherie-kwestie le zen wij het volgende iu bet Hbld., hetgeen wij geheel voor rekening van dit blad laten: Wij zijn nog eens in Zandvoort gaan kij ken. Het lag niet in onze bedoeling oude koeien nit de sloot te balen of stof te verza melen om een „boom" op te zetten over wat er vroeger in de mooie badplaats gedaan had moeten of kunnen worden, doch slechts om te eonsiateeren hoe de toestand nu is, wat er nu gedaan wordt en wat men nog voor nemens is te doen. En laat ons dan terstond zeggen, dat dokter Varekamp, de man aan wien het hoofdzake lijk te danken is dat eindelijk overgegaan werd tot het afzonderen van alle niet-zieke doch wel baeteriedragende kinderen en tot het behandelen van alle ziektekiemronddra- gende inwoners, ons verzekeren kou dat, „als men blijft doorwerken zooals men het nu doet," tegen Januari geen het minste diph- therie-gevaar in Zandvoort meer zal bestaan en dat dan deze gevreesde ziekte ook niet meer terugkomen zal, anders dan hoogst spo radisch, zooals zij zich overal nu en dan open baart Daartoe is echter noodig, dat de burgerij en de autoriteiten van Zandvoort in het nu reeds behaalde succes een aansporing zien om op den ingeslagen weg voort la gaan en zich niet door schijnbaar wijken vau de ziek te laten verleiden tot onvoorzichtig worden. Alle hoteliers, huisvaders enz. moeten er voor blijven ijveren, dat al wie iu hun huis zich bevinden, vrij zijn en blijven van ziekte kiemen. De Gemeenteraad heeft reeds besloten tot den aanleg van een waterleiding, die er het volgend jaar wezen zal. Doch het volgend jaar moet er ook in heel Zandvoort niemand meer zijn, die diphterie-bacteriën met zich rondvoer, en dit kan, hét zij nog eens her haald. met medewerking van allen verkre gen worden. De drie scholen vau Zandvoort zijn. nu reeds geheel bacterievrij: alle kinderen zijn en worden "nauwkeurig onderzocht en van alle verdachten, die in de kinderbarak in be handeling waren, zijn er nu nog slechts acht hardnekkige gevallen over. Dokter Varekamp stelde ons bereidwillig Vr. Gaarne zou ik weten hoeveel candi- daten zich hebben aangemeld, en hoeveel daiar van zijn geslaagd voor de Landbouw school te jWageningen, bij gelegenheid van het laatst gehouden examen. A n t w. In Juli 1.1. werden voor toelating tot de Rijkslandbouwschool geëxamineerd voor de le klasse 45 candidaten, geslaagd 24; voor de tweede klasse 12 candidaten, geslaagd 10. Het tweede toelatingsexamen zal in het begin van September worden afgenomen. Daarvoor hebben zich een 30-tal candidaten aangemeld. Vr. Zoudt u mij ook kunnen zeggen op welk inkomen een aanslag in de Plaatselijke Directe Belasting, groot f 18.GO te Haar lem, is berekend An tw. Het percentage-cijfer js voor dit jaar 4.65. Voor noodzakelijk levensonderhoud wordt ecu bedrag a fgetrokken van uw m- I komen tot f 500. Uw Inkomen wotrdt dus berekend op f 900. Vr. Kunt u ons ook een afdcuend middel aan de hand doen tegen ratten onder den 'vloer onzer woning? Reeds meermalen Ls de vloer opgebroken geweest, doch zonder resultaat. Of is er iets te doen tegen den stank, die, naar wij meunen, van de aanwe zigheid dier diertjes het gevolg is Antw. AVij zouden u aanraden de ruimte onder uw vloer met aarde stevig te- doen aan stampen, waarschijnlijk is dit een afdoend middel tegen de beide door u aangeduide eu velen. Echter moet: u er op letten, welke aarde gebruikt wordt, opdat u geen last van wormen of mieren in uw woning krijgt. Vr. Ik ben als ongehuwd persoon aange slagen in de inkomstenbelasting op f 700, Daar ik echter om hier niet te noemen re denen niet in staat ben deze te voldoen, wilde ik gaarne weten of op mijn studieboe ken (daar ik anders niets bezit) beslag kan warden gelegd. Antw. Jawel, voor zooveel de waarde boven f 200 bedraagt. Echter staat dit in beoordaeiing van den eventueelen curator. Vr. Ik ben 3V2 jaar in betrekking geweest. Daarvan ben ik drie woken ziek geweest en moest ik mij in de Maria-Stichting laten be handelen. Die dokter hoeft mij verboden in mijn vorige betrekking teriig te gaan. ÖViagr- ap heb ik nu rocht? Antw. Voor zoover wij over uw geval kurmen oorden lom komt u uitbetaling toe van het loon over het geheele nu loopcnde kwartaal en tevens moot de patroon de ver pleeg koeten betalen van uw ziekte geduren de ten hoogste zes weken. .Vr. Zoudt u mij ook inlichting kunnen geven omtrent de hoegrootheid der lichting voor de Nationale Militie 1912. Er zijn 19 lotelingen. Hoeveel moeten er daarvan on der de wapenen komen. De krant heeft meer malen geschreven dat er 5500 man meer an deer die wapenen moeten komen dan in 1911. Hoeveiel moeten er dan in dienst intreden Antw. U zult bedoelen dat wij meer malen gesproken hebben over het nieuwe ontwerp Militie-wiet, waarin voorgesteld wordt het jaarlijkseh contigent to brengen van 17500 man, zooals het thans groot is, op 24000. Dit wordt inderdaad zoo voorge steld in het ontwerp-Militiewet, doch u zult wel verkeerd begrepen hebben als u meent dat V/ij deze; verhooging reods voor 1912 van kracht achtten. Het ontwierp Militie- wet Ls nog niet na behandeling en wanneer dat zal gebeuren, kunnen wij nóg niet zeg gen, waarschijnlijk in dit najaar nog, doch een vraag blijft hut of het ontwerp reeds wet zal zijn voor de lichting 1912. Is dat wel het geval dan is het nog moeilijk te zeggen hoeveel lotelingen van de 19 zou den worden opgeroepen Thans zou dit 7 bedragen, meen en wij. Vr. Kunt u mij ook zeggen, waar ik mij moet aanmelden om naar .Afrika te gaan voor liet. binnenhalen van den oogst AV at geeft men daarvoor in de maand en hoe is het gesteld met den overtocht, daar de krant weg is en ik het niet meer lezen kan. A nt wHet door u bedoelde bericht kwam voor in het nummer van 22 Augustus. Dit kunt u noig bij onze Administratie aanvra gen. Het door u bedoelde adres is: (volgens dat bericht): het Bestuur van de Zuid-Afri- kaansche-Voorschotkas, Damrak 95, Amster dam, waar alle. verlangde inlichtingen zijn te verkrijgen. Vr. Kunt u mij eenig» bijzonderheden rne- dedeelen omtrent Het Hofje van Beresteijn Antw. Het Hofje van Beresteijn heeft zijn ingang alaln de Lange Heerenstraai* Het hofje werd in 1684 uit de nalatenschap van Nicolaas van J! er es te ij n gesticht en is be stemd voor twaalf oude mannen of vrouwen van den R ooms oh - Kat li ol iek j n godsdienst, die vrije woning jen nog eenige andere voor deden genieten. Vr. Hoelang zijn de vacantiekaarten nog geldig Antw. De vacanliekaiarien zijn geldig tot en met die maand September, Vr. [Wanneer worden de bollen vain Jalpian- sche lelies uit den grond genomen? Antw. Bollen van JapaUsche lelie's wor den uit den grond genomen, einde herfst of begin winter. G-e kunt de bollen echter" zöer goed in den grond laten, wanneer ge de plaats, waar de bol zich onder bevindt,- flink 'met bladeren of paardenmest bedekt, zoodat da vorst, niet tót den 'bol Ia an doordringen. Vr. Ik zou mij gaarne naar Batavia bege ven, doch is het elimaat in Indie niet moor dend? Hoe hoog is die levensstandaard al daar Antw. In de buitenwijken van Batavia is het niet. voor leen ieder gezond wonen. Velen hebben last van malaria. Raadpleeg hierover eens uw geneesheer, hij kan wel uitmaken of uw gestel geschikt is voor de tropen. In Indië moet men minstens het dub bele traktement ontvangen, wil men op ge lijken voet levën, 'als ge in Holland gewoon zij t. Vr. van B. Z. be Hillegom. Tot wien moet men zich wenden om in een bepaald gar nizoen geplaatst te worden. Antw. Daartoie moet u zich wenden tot den provincialen .adjudant van Zuid-Hol land te 's Hage, 'door middel van een ongeze gd d verzoek. Redacteur H. C. VAN OORT. Alle correspondentie betreffende deze rubriek alsook dainnieu ws, probl. slagzetlen, eind spelen, gespeelde partijen enz. te richten: Nas- saustraat 14, Telefoon 1434, Haarlem. Gelieve oplossingen steeds binnen 8 dagen in te zenden. VOOR DAMMERS EN HEN DIE HET WILLEN WORDEN. Eenige dagen geleden werd het werd liet vol gende interessante partijtje gespeeld. iWit. Zwart. Hollandsche opening. 20—24 Deze zet is niet bepaald fout, maar beter 's te 23, waartoe men na eenige zetten toch gedwongen wordt. 39—33 14-20 Zw. wit 'schijnbare een aanval gaan onder nemen op wits korten vleugel. 41-3:1 10—14 j 50—44 18—281 34-30 Goed gespeeld, nu wordt zw. gedw, tot 20— -25, daar anders door 30-25 een opsluiting dreigt aan den langen vleugel. 20—25 31—27 25:34 40:20 15:24! veel beter dan 14:25. 45 -40 Dit opspelen van schijf 45 is zeer juist, wit wil hiermede ruit 30 weer bezetten. 5-10 40—34 17-21 34—30 12-18 37-31 7-12 41—37 Belor was geweest 3126, want nu heeft zw. gelegenheid wit op te sluiten. i 21-26 30—25 10—15 Met het doet om 14—20 te kunnen spelen. 44-40 teneinde bij een afruil door zw, tocSi weer ruit 30 te kunnen bezetten. 14-20 25:14 9:20 40:34 4-JO 34-30 20—25 Hiertoe werd zw. wel haast gedw. daar wit anders 30—25 had gespeeld, Wit speelt nu niet 30—25, omdat zulks zijn korten vleugel te zeer zou verzwakken, een schijf op 30 is in dezen stand zeer sterk 46—41 mag in dezen stand nooit worden gespeeld. 20—25 44-39 25:34 39:30 9-14 Zw. gaat met zijn aanval door. 30—25 iWit kon nu niet meer afwachten tot zw. op ruit 25 speelde daar hij schijf 30 zeer moei lijk verdedigen kon. 1-7. 43-39 Versterking van den korten vleugel. 11-17 27—22 18:27 311:1 1 6:17 37—31 26:37 42:3jl 12-18 31-26 ten einde zw. te verlokken pm 18—22 te spelen. 18-22?? Stand na den 29sten zet van Zw. 1 2 8 4 5 16 28 36 46 46 15 35 46 16 26 86 46 15 25 35 46 46 47 48 49 CO Zw- 2 3 7 8 13 14 16 17 19 22 23 24; wit 25 26 28 32 33 35 36 38 39 41 46 48. Zwart heeft waarschijnlijk de lokzet niet ge zien, want wit speelt nu vervolgens 32—27, zw. moet drie schijven slaan van ruit 23 op ruit 34. En wit slaat 27:40 (5 schijven van bord) Zwart gaf daarna de partij maar op*. Wij gaven dit korte partijtje met een kleine analyse Om den lezer te doen zien, dat het dam spel wel terdege een spel is van denken en berekening, in bovenstaande partij is de laatste zet van wit zeer mooi, maar ook moot is de manier waarop wit zijn korten vleugel verdedigt, hetgeen zeer lastig is, PROBLEEM No. 94. Ingezonden door den Heer \V, J. A. Mali®. Opgedragen aan den u Jen Heer H. C. van Dort: 47 48 49 go (Wit v- wint.) Zw. 2 6-10 13 15 18 19 23 3031 35 36; wit 17 20 22 24 27 2;; a 42 46 47 19 Bij bovenstaand Probleem, was het volgend schrijven: Geachte Heer van Oort. komen een probleem volgens het spreekwoord: By deze heb ik het genoegen u te doen toe komen een probleem volgens het spreekwoord: „Bieloflie maakt schuld." En heb ik de eer en het genoegen dit probleem aan den verdienste lijken Redacteur van de Nieuwe Haarl. Curant op te dragen. .Hopende Jat het tot genoegen van uwe op lossers on lot leering van de liefhebbers moge strekken. Heb ik de eer te zijn met Dammers- groete, W. J. A. MATLA. Den Heer Matla voor het aan mij opgedragen probleem en de groote belangstelling in de ru briek mijn h artelij ken dank. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 18 Aug. P. J. M. van Doornmalen, koopman, Sckeveningen. 25 Aug. J. H. J. van Doorn, koopman, Utrecht. 28 Aug. P. W. van Zutphen, laatstelijk ge woond hebbende te Amsterdam en aldaar handelende in sigaren, thans vermoedelijk verblijvende in Canada. 29 Aug. W. F. van Asten, bakker, Leende, M. Verhagen, handel drijvende onder den naam Erve L. Verhagen, schoenfabrikant, Kaatsheuvel. J. A. Mooy, zinkwerker en winkelier, Bolsward. 30 Aug. de handelsvenn. «firma Sparre en Nieuwenhuys, uitoefenende 't vak technische agenturen enz., Rotterdam, Maaskade O.Z. 64a, en de leden dier firma J. F. A. Sparre en H. W. Nieuwenhuys. J. Boelsma, koopman in behangselpapie ren, Arnhem. 31 Aug. L. Roksnoer, koopman en winke lier in suikerwerken, Bergen-op-Zoom. Opgeheven de faillissementen W. R. G. Thomas, behanger en stoffeerder en J. Ba- beliowsky, drukker, beiden Amsterdam en P. de Haan, koopman en winkelier in tabak en sigaren, Gouda. Amsterdam, 2 SEPT. Olieuoteeringen per 100 K.G, Kaapolie Vliegend In de stad Sep1. Sept.Dec. Oct.Dec, Lijnolie Vliegend In de stad Sept. Sept.Dec. Jan. A pril Mei. Aug 1 Sept. 43 39V, 2 Sept; 84 333/4 32*/4 82V» 46V< 46 45'/. 45V, 45V* 46'// 41 »/5 881/1 in 24 «Ur Amsterdam c loog, Laar Lobit Nijmegen Arnhem Vreeswijk Kampen Grave StAndr.Maas Keulen 913 6,94 7 19 0.63 0,07 4.47 0,90 :6 92 0 05 0.— 0.04 J.- 8u. 0,55 MAP 0.04 0.- 12 u. 0.55 013 0.— ötada water /.10 0.— 8u 0,55 MAP. 0, 0.- 12u, 0,55 Zuiderzeewater 0,05 0.— 0.- 0,02 8 u. 0.03 MAP -A O. »-*«-• g ik bet vind. De inenscbeu, die je om hunne alledaagschheid uitlacht, hebben somwijlen eene grootsche en ideale oi>valling van het leven en zijn doel. Niet zooals de mijne. Zou de uwe alleeu de ware zijn? glim lachte de barones, wat verwacht je eigenlijk van het leven, gij droomerig kind. Veel, zeer veel, misschien 't onmogelijke. Ik had altijd gedroomd bij mijn aanstaande eene allesomvattende liefde te vinden, zulk eene liefde, die koningen bewoog hunne kroon aan de voeten een er arme maagd te leggen, (ene liefde die alles duldt, alles verdraagt, (iie geen offer te zwaar acht, wanneer het de geliefde geldt. Heb je Hugo zooveel te bieden, dat je zooveel durft verwachten? vroeg de moeder zeer ernstig. Het meisje sloeg de oogeu neer: Ik bemin hem, zei ze eindelijk, voel echter, dal ik nog veel meer kon geven, wanneer een liefdevonk uit zijn hart de volle gloed in 't mijne deed ontvlammen; hij is zoo koel, zoo bedaard. Kind! zei de moeder, je kunt met zijn gevoelens heel tevreden zijn. Hij bemint je trouw en oprecht, meer dan moeder en zus ters. Maar neem mij de opmerking niet kwa lijk, het leven is geen roman, maar een ern stige zaak, waarop 'tloon zal volgen, naar gelang de daden. Droomen verwijderen ons alleen van het doel, dat we beoogen. -- Wat de een droomen noemt is voor den ander levensbehoefte, merkte Vera scherp up. De barones keek baar weemoedig aan: dit grillig meisje met 'thoofd vol baatzuchtige fantasieën zon dat wel de ware vrouw voor Hugo worden? Hij zag niet hoe ze was. maar alleen boe ze door verstandige leiding had kunnen wor den, bare gebreken zag hij verkleind, bare goede hoedanigheden door een vergrootglas. Wanneer hem echter de oogen opengingen, wat zou hij dan zien? Het kon nog erger voor hem worden. Zijne moeder wist, dat hij niet zoo gauw aan zijne beginselen zou ontrouw worden, maar kon de zachte invloed der geliefde vrouw die niet ondermijnen en hem van den rechten weg brengen, eer bij 't zich bewust was? Met en gelentaal zou ze Vera tot inkeer zoeken te brengen, maar zwijgen mocht ze niet, al ble ven hare woorden ook zonder uitwerking. Ze moest spreken, moest beproeven om de zon der waarheid in dit hart te doen schijnen, zelfs op gevaar af van liet meisje te kwetsen en door baar bij Hugo van hardheid beschul digd te worden. Mijn kind, zei ze zacht maar ernstig, fantasie en poëzie zijn heerlijke zaken, doch ze mogen niet de eerste en eenige zaak in ons leven zijn, de ontwrikbare wil van bet goede te doen, zooals Gods wetten 'tonsvoor schrijven, moeten ze beheerschen. Menschen- vergoding .aardsehe liefde als einddoel van ons bestaan te beschouwen, kan nooit vol doening geven. Zelfs eene liefde, die niet al leen offers verwacht, maar er ook weet te brengen, kan ons 't leven niet bet ware geluk schenken, zoodra 't fundament van den gods dienst ontbreekt. Vera stond op, trillend van opgewonden- beid: Het sjiijt mij, dat ge mij niet in staat acht tot goede gevoelens, mama, want zoo danig moet ik uwe woorden uitleggen. God dank, Hugo kent mij, zoowel als ik hem, hij twijfelt uiet aan mijne liefde en bij ten min ste begrijpt mij. Dat is immers de hoofdzaak, mijn kind, hernam de barones zeer bedaard. Ook zij was opgestaan en legde Vera vriendelijk de hand op den schouder: Beiden zijt gij immers mijn kinderen en of ge gelukkig' wordt of niet, is immers ook voor mij 'n levensvraag. De ver maningen, die ik u zoowel als Hugo geef, zijn niet 't gevolg van eene schoolmeesterachtige manie, maar alleen van den wensch u 't ware pad te zien inslaan, dat tot geluk voert. Ik vertrouw dat ik bet zeker vinden zal, hernam Vera met zelfbewustzijn, liefde is een goede geleidster. Ze wisselde nog eenige koele woorden met de barones en verwijderde zich daarna, og treuriger zou do moeder van Hugo ges„ zijn geweest, indien ze gehoord bad noe Vera hare moeder het plaats gehad hebbende ge sprek 'mededeelde en zei: Goddank, dat we morgen vertrekken, als een gevangen vogel zou ik mijne vleugels in deze kooi lam slaan. Mij wil ze leeren, mij, hoe mijne liefde voor Hugo zijn nu"-1 Zij koe] tot in 't hart wil meeprat'. r liefde en hartstocht. Hoe groot moet in liefde voor Hugo niet zijn, dat ik zijne liefde kan lijden! Je zult niet veel met hen allen te doen hebben, troostte de moeder en daelit bij baar zelve, hoe heerlijk zou 't zijn, indien hare dochter getrouwd was en zij niet meer haar grillen te vreezen had, die haar zooveel kom mer hadden gebaard. XVII. Dat is Moosburg! zei 't kamermeisje, en ze wees, naar haar meesteressen gekeerd, op het prachtige gebouw, dat in de zonnestra len voor beu lag. De dames begaven zich volgens baar be lofte naar Moosburg, waar de barou na de badkuur met zijn buisgezin teruggekeerd was. Mot sierlijk vierspan werden de dames aan het station afgehaald en in vluggen draf reed Vera naar hare toekomstige verblijf plaats. De scheiding van Hugo had eene goe e it- werking op haar gehad; ze ljes°n naai den man te verlangen, vau wnm I euners- burg zonder smart afscheid genomen bad. De levendige briefwisseling tusschen de ver loofden had hiertoe veel bijgedragen, want Hugo kon beter in brieven zijn hart uitstor ten dan in mondeling verkeer. Wat haar bij zonder voldoening gaf, was dat hij geheel op hare zijde tegen zijne moeder stond. In ge voelvolle taal had ze hem haar leed uitge drukt, dat het haar, ondanks alle moeite, niet gelukt was de liefde zijner moeder te winnen. Ze vermoedde niet, hoeveel bittere tranen zl] door hare aanklacht de barones deed storten, doch troostte zich met de naïeve gedachte, dat liet eenmaal natuurwet was, dat minder begaafde wezens voor booger begaafde moes ten onderdoen. Een tamelijk opgewonden brief van Hugo aan zijne moeder was 't ge volg van hare klacht. Eene verwijdering tu_- schen moeder en zoon de eerste had tot daardoor te voorschijn geroepen, en gevolg, dat Hugo des te inmgexi en de Vera hechtte en de toon ^»%aÏ Si zoo hartstochtelijkheid kreeg, waaron ze i i ii. «tog de vodk, wadi op ze verlangde; dat was ^]ikkerde wachtte en liave lietae J Na de woorden van t kamenneisje keek ze lang naar Moosburg en hare oogen schitter den/ toen ze bewonderd uitriep: O hoe schoon! dat zal mij toebehooren! mijn tehuis! een goed voorteeken, dat het mij zoo goed bevalt. Ja, 'tis een prachtig slot, Kei moeder, schooner dan die uwer Zeker, het ligt heerlijk en ook zal er wel alles in orde wezen- Kind! Verat vermaande de gravin, stoot Regina niet tegen het hoofd, maar wees goed jegens heiden; het zijn goede lieden en de oude heer moet in goede luim gehouden wor den, ik moest liem zoover zien te brengen, dat hij uw jaargeld verhoogt. Doe wat ge wilt, maar laat mij buiten spel. Er staat te veel op 'tspel, da" dat men den baron of zijne vrouw zou kwetsen. Wat staat op 'tspel? r>ep Vera. Ik geef mijne vrijheid, jeugd, *k "teg wel zeggen schoonheid eq geest, een eter edelste namen ten offer, en dan doet gij, mijne eigen moe der alsof dit gee" voldoende tegengift ware voor lietgone, wat ik van de familie Sonneck ontvang-, Weder eene tirade van Vera! dacht de geduldige moeder en liet den storm voorbij-' gaan eer ze zei: Zeker, lieve, Hugo krijgt aan jou een zeldzame vrouw; hij is echter ook een man, die je velen zullen benijden; je kunt heel te vreden zijn met je lot. Toen Vera zweeg, voegde ze eenigszins on geduldig erbij: Gisteren vol verlangen, van daag weer weifelachtig! Hij zal je op de han-j den dragen, wat wil je meer? Mama, gij en ik zijn niet vau dezelfde stof, ik zou langer kunnen spreken, doch gé zoudt mij niet verstaan. Gij kent nocli twijfel noch inwendigen strijd, gij meent, dat door een braven man het levensgeluk eener vrouw verzekerd is. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 6