Zenuwzwakte. BUITENLAND. BINNENLAND. Ingezonden meriedseiingen. RIEBWS BIT OEN OMTREK. OVERZICHT. Intern. Congres tegen het Alcoholisme aerdenhout. In dezen ernstigen tijd want het oorlogs gevaar b 1 ij f t dreigend nog steeds! is het vooral zaak, daar de regeeringen niets los laten en vooral van Duitschland niets bij zonders wordt gepubliceerd, acht te geven op wat de officieuze bladen zeggen. Zoo verdient de aandacht een artikel in de «Petit Parisien", dat met een der ministers in verbinding staat, en die het heeft over de spanning, welke is ontstaan, nu Frankrijk blijkbaar de Duitsche tegenvoorstellen zal van de hand wijzen. Het blad zegt: „Het Duitsche tegenvoorstel eisckt nauw gezette studie, zoodat wij de hoop op een spoedige regeling moeten laten varen. Maar wij willen er dadelijk bijypegon, dat.verlen ging van de besprekingen nog niet tot een breuk, en nog veel minder tot een conflict behoeft te leiden, Hoe groot ook hei verschil van meening is, dat de regeeringen scheidt, het is geenszins een kwestie die de nationale eer van een der betrokken volken raakt. De eisehen van het Bêrlijnsche kabinet zijn on handig, want zij geven Frankrijk de moge lijkheid zich tot verdediger van de rechten der andere mogendheden op té werpen; maar beleedigend voor ons zijn die eisehen in gee- nen deele. Het is een strijd van belangen, niets meer, en het is dwaas met de mogelijk heid van een oorlog te manoeuvreeren, waar beide volken vrede verlangen. Duitschland zal spoedig weten, dat Frankrijk de verlang de voorrechten niet kan toestaan, zelfs als ze het zou willen. Zoo aan beidé zijden rust en correctheid blijven bestaan, zal de over eenstemming logisch tot stand komen. Een nieuwe spanning zou voor beide landen veel kosten, maar vooral voor Duitschland, wijl dan de exploitatie van Marokko wellicht een halve eeuw zou worden uitgesteld." Het „Berliner Tageblatt" meent, dat de Frausche bladen klaarblijkelijk door de re geering te Parijs-over inhoud en verloop der onderhandelingen óp de hoogte worden ge houden, terwijl in Duitschland de ministers niets zeggen, of met algemeenheden antwoor den. Het gevolg daarvan is, dat in Frankrijk de bladen met groote kalmte en rust de zaak kunnen bespreken, en dat de Duitsche bla den niet weten wat zij daarop moeten ant woorden. Blijkbaar is dit een klacht ten eigen be hoeve, want het Joodsch-radieale blad staat bij de regeering niet goed aangeschreven. De „Berliner Lokal Anzeiger", die wèl voe ling houdt met de refeeering, zegt zijnerzijds: „Nu het in Frankrijk in de openbare mee ning vaststaat, dat de Duitsche tegenvoor stellen voorloopig slechts waarborgen van economischen aard aanroeren, moet er op worden gewezen, dat Duitschland in zijn voorstellen geen afzonderlijke rechten ver langt, en ook niet verlangen kan, doch alleen zekerheid tégen de monopoliseering van openbare werken, mijn- en handelsrechten en tegen sommige eigenaardigheden in den douane-dienst wepscht, waarbófgén .die leder ander land eveneens tfeh goedé zullen kortièn. De afstand van eomperrsh t iegebiedzal het onderwerp van een afzonderlijk Dwïtsch- Fransch verdrag zijn, •'nlTéirndéte bépaHngeê zullen echter als toevoeging van de Acte vah AlgeciraS wérden opgevat, èri' Zo# de-óverige mogendheden zich daarmede vereenigen, zal aan Frankrijk het protectoraat over Marok ko wórden opgedragen, indien -het de daar mede verbonden' verplichtingen voor hét handhaven van ruist en orde tegenover de mogendheden wil aanvaarden". En het blad voegt er aan toe, dat zoo geen onverwachte gebeurtenissen de zaak een an dere wending geven, voor het eindedezerweek de Marokkaansche kwestie in hoofdzaak zal geregeld zijn. Deze verzekering achte men echter een ma noeuvre, om de lezers wat te bedaren. Zóó gauw is de vrede niet dèar! Oproer ia China. In de Chineesche piv,- vincie Setsjoean is een oproer uitgebroken we gens ontevredenheid der bevolking in verband met de spoorwegen. Er zijn, volgens berichten uk Peking, troepen uit de provincie Foepeh ter beschikking gesteld van Toean Fang, den di recteur-generaal der spoorwegen, met bevel om van Hankow naar Setsjoean te gaan, ten einde de rust te herstellen. De onderkoning had na melijk bericht, dat de troepen in Setsjoean op de hand van de oproerlingen waren. De vreemdelingen te Tsengtoe ongeveer 120 in getal en voor het meerendeel zendelingen hebben op raad van den onderkoning de stad verlaten, omdat er biljetten waren aangeplakt met bedre'gingen tegen de vreemdelingen. Zij werden onder geleide van Chineesche stroepen naar Tsjoengking gebracht. De Chineesche regeerirtg beeft den gezanten verzekerd, dat het in de provincie buiten Tseng toe rustig is en dat de vreemdelingen geen ge vaar loopen. Brand op de „Deapzigar Moose." Gisteren middag brak er ie Leipzig op het terrein van de jaarmarkt een brand uii, die in korten tijd een bioscope-theater in asch legde. Twee aangrenzende kramen en een tegen overliggende caroussel werden eveneens door de vlammen aangetast, do h konden, nog gered w or den. Men gelooft aan brandstichting. De schade wordt niet door verzekering gedekt. De Etna. Uit Rome wordt aan het Ber liner Tageblatt gereiad: Op den Etna zijn onder hevige ontploffingen, aschregeu en voortdurende aardbeving vier rieuwe kra ters'onts taan. De aard beving is vooral sterk gevoeld in de plaatsen Giarre, Randozzo, Liuguaglossa en Bronte. De verschrikte bewoners zijn uit hun huizen ge vlucht en kampeeren buiten. Vreeelijk ongeluk. Uit Krakau wordt ge meld, dat bij de begrafenis van een aartsbis schop een stellage, waarop 400 personen ston den, instortte; er werden veie menschen zwaar gewond Taft en Roosctvelt. President Taft we hehben er reeds eerder melding van gemaakt trekt in al zijn redevoeringen te velde tegen de actie van de commissie voor builenlandsch.e «.ongelegenheden uit den Senaat, die niet we en wil van het Engeisch-Amerikaamche ca het Fransch-Amerikaanscho arbitrage-verdrag. Roo sevelt heeft nu in de „Outlook" de partij' Van; de Senaats-commissie gekozen. Taft heeft gezegd, dat het voor de Vereenig- "•>i Staten een zaak van eer was om zich aan hoofd te plaatsen van de naties, die wen- te streven naar ajgeheele arbitrage. Roo sevelt antwoordt hierojp in het tijdschrift, waar aan hij medewerkt, dat zijn opvolger op den pres idents-zetel het land leidt op een weg van dwaasheid, sentimentaliteit en gevaar. Roosevelt laat niet na hierbij te voegen, dat zijn opmer kingen niet de reeds onderteekende tractaten gelden, maar het voornemen om dergelijke over eenkomsten ook met andere naties aan te gaan. Manoeuvres van Frankrijk. Een Duitsch cor respondent in Fez onthult, dat alle Fransche berichten van opstand enz. in Marokko, waar door Fransche inmenging en het optrekken met een grooie legermacht naar Fez „noodig'' wer den, eenvoudig bedrog zijn. geweest! De heele tocht van generaal Moinier, die in Fez den. Sul tan zoogenaamd kwam redden, was, volgens den berichtgever, een afgesproken werkje, een cp- medievertoon, waarbij Moelai Ilafid zich liet ge bruiken, vvijl hijFransCh geld noodig had en waarbij de stam der. Rani MTir zijg „weLwiLL- lende medewerking", verleende, Gec,. enkelé Ma rokkaan, (en de Marokkaue maken toch- gaarne van 'n mug 'n olifant) met wien de correspon dent sprak, .wist iels.van 'n revolutie af. Fn nu do brief is gedateerd van 30 Aug. —begint men weer met hetzelfde spelletje. De correspondent bezocht in het laatst van van Augustus het gebied der Boni Mesguilda, waar alles vrede en kalmte ademde, waar de handel levendig èn. de markten druk. bezocht waren, en een. Europeaan zich vrij kon. bewegen als 'n vogeltje in de lucht. Ën, 'n paar dagen later daar terugkeerende, vertelde men hem tot zijn groote verbazing, dat in deze streek reeds sinds lang bloedig oproer heerschte. Gelukkig was generaalMoinier dan 30en Augustus weer te Fez aangekomen met een groote legermacht, om pproerlingen totonderwerping te - brengen, die.... niet bes tonden, 't Lijkt ergsterk I Ital ié en Tripoli's. Uit Rome wordt geseind, dat de onderhandelingen lusschen Italië en Tur kije, volgaas verschillende bladen, den navolgen den grondslag hebben. Italië zou van een mi litaire bezetting van Tripolis, daar deze niet met haar 'handelsbelangen strookt, afzienwil echter een energiek en werkzaam protectoraat uitoefe nen, dat zonder Turkije te bemadeelen een di recte bescherming der Italiaansclie belangen zal beteekenen. Verzet; zich Turkije tegen deze zoo genaamde vreedzame oplossing, dan zal het door Italië in een anderen toon wórden aangespro ken. De Italiaansche regeering blijft deze ge ruchten halt-ambtelijk tegenspreken. De „Morgenpos t" ontving echter van haar cor respondent te Rome een telegram, als zoude Italië het voornemen hehben begin October Tri polis te bezetten. Het expedi iekorps zou 5000 man sterk zijn en 12.000 man zouden in reser ve worden gehouden; 3 kruisers en 3 gepant serde schepen zullen de expeditie begeleiden. Als militaire aanvoerders worden reeds generaal Randi en de vhe-admiraal Ubry genoemd. In aansluiting met dit telegram verneemt de „Mor genpost", dat de Duitsche gezant te Konstan- tinopel, die gisteren op zijn post moest terug- keeren, dien terugkeer heeft uitgesteld, om in structies van. de Duitsche regeering in, deze nieu we verwikkelingen, te ontvangen, 1 Do opstanden in A^abië. In Arabic heeft het Turksche gezag nu den. opstand in Jemen vóór eetu goed1 deel onderdrukt. Bijna al de Sjeichs uit de hooglanden van Jemen, zoo-wordt bericht, zijn nu te Sana zich komen onderwer pen. Zij werden dolór ïzzet Pasja met rijke gesekèn&gflr -xw&v huus gé'zóndienerf-^e* wórden nu onderbande! - "gevcterdravér Bét Wrzéf& ren van <én dötirzamen toestand Van vrede. Uit Perzië. Volgens eën' berich t 'Hl it Tehe ran vah 9 dezer héefschtdaar' groote 'opwinding. Do toestand, zoo zegt de berichtgever, is plot seling óhzeker geworden, en ér zijn onlusten in de hoofdstad te verwachten. Vele Tocrkme- lien moeten te Teheran zijn. De Baktiaren zijn tot het gevecht gereed. Groote brand in Antwerpen. Fr is p,lster ra idd;ig een geweldige brand uitgebroken in de houtstapelplaatsen van het bassin Ferdinand;. Alle brandweerposten zijn naar het tooneel van de ramp vertrokken. De brand is tiog ernstiger dan de brand, die plaats had tijdens de staking in 1907. De stapelplaatsen van vijf firma's staan in brand en drie anderen worden ernstig be dreigd In Brussel kan men het. schijnsel van den brand zien. Revolutionaire staking in Spanje. Zooals we gisteren onder onze „Nagekomen Berichten" in een groot deel onzer oplage pog hebben ge meld, zijn in Spanje (Asturië e:i Bilbao) revo lutionaire stakingen uitgebroken. Militairen zijn naar de oproerige streken en overal zijn bot singen voorgekomen. De toestand is ernstig. DE KONINGIN NAAE DE MANOEUVRES. Gisteren werden van Het Loo naar Kerk Avezaatb per tapissière overgebracht de meubelen uit een der villa's van H. M. de Koningin nabij bet paleis Het Loo. Ook de benoodigde lampen worden meegevoerd, daar Kerk-Avezaath geen gaslicht beeft. Een en ander schijnt er op te wijzen, dat gisteren tot een bezoek van H. M. aan de manoeuvres besloten is DE MINISTER VAN OORLOG EN DE LEGEEMANOEUVRES. De Minister van Oorlog is voornemens de legermanoeuvres bij te wonen van 21 tot 23 en van 25 tot 27 September a.s„ zullende de minister daarvoor verblijf nemen te Doorn, liet hoofdkwartier van den commandant van bet veldleger zal te Rheneli gevestigd zijn. UIT DE STAATS COURANT. Bij K. B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Iioorn, nar. C. B. Donker, can did aat-notaris te Bloemendaal. Bij K. B. is bencèmd, met ingang van 20 September, tot kantonreehter-plaatsver- vanger in het kanton Siicdreeht, J Kruyjr, ontvanger der directie belastingen en accijn zen te Sliedrecht. Bij K. JJ. is benoemd tot pl.vcrv. voorz. van den raad van beroep (ongevallenverze kering) te Groningen, jnr. J. F. van dei- Blij, commies-rédacteur ter secretarie der ge meente Groningen. C. A. M. EAYMAKERS. t Gistermorgen half tien is te Helmond, zoo als w-ij reeds meldden, plotseling overleden de heer C. A. M. Eaymakers, lid der Eerste Kamer. Carolus Antonius Maria Eaymakers werd den 22sten November 1851 te Helmond gebo ren. Als hoofd der firma J. A. Eaymakers [Go., bontweverij, en der firma G. W. Kanter Co., Turksch roodververij, had hij in in dustrieels kringen èen goeden naam. De heer Eaymakers heeft op velerlei wijze de plaats zijner inwoning in het openbaar ge diend. In 1901 werd hij door het kiesdistrict Helmond als lid der Tweede Kamer gekozen, BJj de periodieke verkiezingen in 1905 wenschte hij niet meer ïn aanmerking te ko men wegens de drukke werkzaamheden, ver bonden aan zijne industrieele ondernemin gen. In 1907 kozen de Provinciale Staten van Noord-Brabant, waarin bij als lid van 1887— 1907 zitting had, hem tot lid dér Eerste Ka mer. Voorts was de béér Eaymakers tien tallen jaren lid van den gemeenteraad van Helmond. N Zijne verdiensten alk industrieel werden in 1905 door H. M. de Koningin erkend door zijne benoeming tóf; officier in de orde van Oranje-Nassau. MOBLLISATIK Maandag .zijn de troepen, te 's Bosch in garnizoen, naa.r Vorilo pp Roermond vertrok ken. Met ctenzélfden trein werden ook vervoerd patroonoaissons, hooikistwagens èn verdere voertuigen. Een honderd man troepten zijn .in den Bosch, gebleven om; zoo noodig, verschillends brug gen in de nabijheid, der stad te bewaken. De vertrokken troepen zijn geheel uitge rust als in tijd van oorlog. Iedere manschap heeft 130 scherpe patronen, terwijl, de sabels van officienen en kader geslepen zijn. Uit Yenlo meldt men ons: Maandag arrivonden alhier behalve in fanterie uit 's-Boséh, de ajfdeeling mitrail leurs uit Maastricht. Dte stafmuziek der hu zaren verwelkomde de troepen ajan 't sta tion te Rlerick met een vroolijken marscli. De troepen zijn gekampeerd over de brug en achter de huzaren kazerne. Men meldt uit militaire kringen: Het garnizoen Maastricht, waar het 2e ba taljon van het 2e regiment infanterie is ge kazerneerd, is sedert enkele dagen tot de tanden gewapend. Het bataljon is gereed, om op het eerste teeken 5500 noodig in volledigen oorlogstoestand op te rukken naar die plaat sen of grenzen, die het legerbestuur zal aan wijzen Gisteren had de plechtige opening van 't Congres plaats in het Kurhaus te Schevenin- gen. Op het podium hadden plaats genomen de Ministers van Binnénlandsche Zaken en van Justitie, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, baron S weer Is-, en de burgemeester van 's-Gravenhage, jinv mr. Van Karnebeek. leden, van het Eerecomité, voorts de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; de voor zitter van het Permanent-Comité; de deken van Hereford, de voorzitter van het Uitvoerend Comité Jhr. Mr. Buys de Beerenbrotick, de .voorzitter van het Comité vau ontvangst, Dr. Ruyseh, de .secretaris-generaal voor het con gres, Dr. Slotemaker do Bruine en vele andere; If-den van het congrescamité en gedelegeerde# van versehillende Si:t1;èa. bovendien' vertegen vvlm™Tg'i Engeland, Oós-ien- .rijk^HopgarjjeijBefeii,: üêneinarken, Frankrijk, Griekenland, Noorwegen,. Portugal,, Rumenië, Servië, .Zwitserland, Zweden, Uruguay, terwijl de Heilige Stoel vertpgenwoordjgd is, d.oor den, bisschop van Haarlem, mgr. Gallier, en, de- Sy node der Ned. Herv, Kerk door dr. Knotten bel t. De Voorzitter van het Organisatie-Comité, Jhr. Mr. Ruysde Beerenbrouck, heette in de Fransche taal de aanwezigen hartelijk wel kom. Hij stelde daarop het Congres den Zeer- Eerw. heer Leigh, Deken van Herefort, voor, die vervolgens als voorzitter van het Perma nent Comité eene toespraak hield in de Fran sche taal. Als president van het Permanent Comité bracht hij allereerst dank voor de goede ont vangst welke het Congres hier geniet van de zijde van H, M. de Koningin en Haar Regee- ring. Spr. ging verder de geschiedenis na van dit soort van Congressen, alsmede den verderfe- lijken invloed van den alcohol op het mensch- dom. De rede werd luide toegejuicht. Minister Heemskerk hield eene rede in, de Fransche taal. „Mogen uwe bijeenkomsten, aldus eindigt spr., het nut afwerpen, dat wij daarvan met reden verwachten!" Verder verklaart spr. het dertiende Interna tionale Congres tot bestrijding van het alcoho lisme geopend. De herhaaldelijk door applaus onderbroken rede van den minister van binnenlandsche za ken, die ook aan het slot luiden bijval vond, werd gevolgd door korte redevoeringen van ver schillende gedelegeerden. Vooraf had minister Heemskerk het Congres medegedeeld, dat hij tot zijn groot leedwezen door dringende bezigheden niet in de gelegen heid was, de openingszitting verder bij te wo nen. Voorts spraken de afgevaardigden van de verschillende landen. De meesten dezer afgevaardigden die in het Fransch, Duitsch of Engelsch het woord voerden bepaalden zich niet slechts tot het overbrengen van de groeten hunner regeerin gen aan het Congres, maar deelden ook een en ander mede uit den strijd tegen den alcohol in hun land. De afgevaardigde van.den Heiligen Stoel, Z. D. H. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, stelde in het licht, dat de alcohol de werkzame oorzaak is van groote zedelijke ellende, daar hij den wil. verzwakt en zijn ongelukkige slacht offers van het verstand berooft, dat de grond slag van alle zedelijkheid is. De Katholieke Ke>k heeft opgemerkt dat van de meeste schei dingen in het huwelijk de alcohol schuld is. De Heilige Vader, die door hem hier spreekt, sym pathiseert met de edele pogingen van zooveel personen van geest en hart, om den alcohol te bestrijden en zegent de beraadslagingen van dit congres van ganseher harte (daverend ap plaus). De afgevaardigde van Zweden br.acht de groeten van zijn regeering oveï aan het Nedèr- landsche volk cn zijn Koningin Zenuwzwakte is de kwaal van de twintig ste eeuw. Door zenuwzwakte, overspanning en uitputting lijden honderden en duizenden een verdrietig en ongelukkig leven. Wanneer gij lijdt aan zenuwzwakte en gij wil er stellig en spoedig van verlost wezen, probeer dan de Sanguinose; eiken dag twee eetlepels Sanguinose zullen U zéér spoedig beginnen te helpen, en wanneer gij volhoudt dan wordt Uw Jijden geheel overwonnen. Neemt er de proef van! Sanguinose' is voorhanden bij alle eersto apothekers en drogisten. SANGUINOSE kost pér flacon 1.50, 6 fl. Z 8.—, 12 fl. 15.-. .Wacht U vopr namaak. VAN DAM c Co. Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. Ds. Knottenbelt, namens de Synode der Ned, Herv. Kerk het woord voerend, stelde in het licht, dat al heeft de Kerk niet rechtstreeks ten doel den alcohol te bestrijden doch de Ge nade Gods te prediken, de bestrijding van den alcohol in de eerste plaats aan den-godsdienst ten goede moet komen. Het alcoholisme toch verwijdert den menseh v-an God, terwijl de godsdienst juist de gemeenschap wil van den menseh met God. De alcohol rukt het goede zaad, dat de gods dienst gezaaid heeft, uit hef menschelijk hart. Daarom moet de kerk belangstellen in den strijd tegen den alcohol. En de Synode bidt God de pogingen, der hier bijeengekomenen te zegenen. Ook deze rede vond veel instemming. De secretaris-generaal van het uitvoerend co mité, dr. Slotemaker de Bruine, stelde daarop voor, namens het uitvoerend comité, het bureau van het congres aldus samen te stellenvoorzit ter, de minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer Talma; vice-presidentende êerste gedelegeerden der verschillenderegee ringen; penningrneesteres, mej. H. W. Crom- melin, secretaris-generaal dr. J, R. Slotemaker de Bruine. Bij acclamatie werd hiertoe besloten,waarna minister Talma den voorzittersstoel innam en een rede hield in de Fransche taal. De rede van den voorzitter werd mét laiig aanhoudende, da ver en do hjjValsbetuigingèn be groet. Het wóórd wa's daarop' aan den secretaris generaal, dr. Sioteinaker do Bruine, tot het-dpen y ge lee metled cellrxjgff?-»,. éla# ..een, sympRLmbc-tinging is ingekpinefi van de Synode der .Gereformeerde Kerken- in Neder land dat van de stad Milaan een uitnoodiging is Ingekomen voor het 14de congves;. en dat tot heden zijn ingeschreven 1140 loden, ter-wijl; de hcereu Xratit,1 Mélitsé-heï en Laitlnen, die 'ten cóngrése het wöo'rd zöudén voeren, verhinderd waren te komen. De openingszitting werd hierop gesloten en aari de landzijde van het Kurhaus een photo van het congres genomen. Het XlIIe Internationaal Congres tegen het Alcoholisme ving des middags te 2 uur in de Theaterzaal van het Kurhaus zijn werkzaamhe den aan. De zaal was geheel bezet. De Voorzitter, minister Talma, deelde mede dat deze zitting tot 5 uur zal duren. De zitting van dien middag was gewijd aan de behandeling van den drinker- Over de psychologische behandeling van den diinker, bracht dr. Ph. Stein uit Budapest een referaat uit. Dit referaat werd zeer uitvoerig. De Voorzitter, die den spreker herhaalde lijk tot bekorting had aangemaand, herinnerde er aan dat voor de referaten gemiddeld 20 mi nuten is toegestaan en verklaarde dat ieder spreker voor discussie 10 minuten heeft. Vervolgens was aan de orde de geneeskun dige behandeling van drankzuchtigen in her stellingsoorden. Als inleiders traden opds. Feldmann, uit Eckhardtsheim bij Bielefeld en Gezondheids raad dr. Seyffert uit Benthen (Boven-Silezië). Naar aanleiding dezer drie referaten werd een langdurige en somtijds zeer hatelijke dis cussie gevoerd, waarin de Katholieke Kerk en hare bedienaren niet bleven gespaard. Vervolgens was aan de orde de behandeling van den drinker buiten de verpleginBsvnnch- tingen voor drankzuchtigen. Hieronder viel een tweetal onderwerpen: lo. huisbezoek en patronaten; 2o. Consultatie-.bu- reaux voor drankzuchtigen. Omtrent huisbezoek en patronaten worden ink idingen gegeven door Jules Joseph, uit Ge neve, en mej. Wilhelmina Lohmann, uit Biele feld. Het was inmiddels 5 uur geworden, zoodat er geen gelegenheid meer was voor dr. Bou- rnan uit Amsterdam en dr. Schellmann, uit Dusseldorf, hun aangekondigde referaten over consultatiebureaux te houden. De zitting werd gesloten. Heden half tien uur voortzetting. college de loting vernietigd ten aanzien van de e 'delingen, die nummer 3548, en eveneens voor de beide anderen, die nummer 2459 hebben getrokken. Voor deze vier lo telingen zal eene memvé loting worden gehouden. Voor hen, die nummei' 2459 hebben getrokken, zullen bij de nieuwe loting de nummers 2459 en 25?9 in de bus zullen worden gedaan, terwijl zij, die 3548 heb ben geiroklk'fen zullen hebben over te loten uil de nummers 3548 en 3648. Önteiyjqden miliciens. Maandagavond heb ben" ook ie Amersfoort eenige miliciens, die bij het 5e regiment infanterie voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen, zijn, kabaal gemaakt. Het begon met bet zingen van socialistische Re deem in. de can.ti.ne, waarmee de sergeant der- can tine gelastte op te. houden.. Toen volgde een te hoop loopenwaarbij een korporaal dermate in t gedrang'kwam, dat hij onder heelkundige nenwidciing moest worden gesteld, en feeuTüitó nant. en de kapiTern- der week èvéneens Wé# Et" wen' nu gewapend appè' geblazen m de troep rukte uit voor een nac-h- tel.jke velddienstoefening, i^mee was de zaak Uit. - j-,: Duitsche deferteure. Men meldt uit Sit De Ain terdamsohö lotingskwesfie. Het „N. v. d. D." deelt mede: Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland hebben eene beslissing genomen beircffende het bezwaarschrift, bige- bracht tegen de loting voor .de Nationale Militie, lichting 1912 der gemeente Amsterdam. Het ontbreken der twee dienstpli'hlige num mers 2559 en 3648, gevolg van ter drukke rij der firnra Enschedé te Haarlem begane kleine onnauwkeur gheden, welke ontgaan zijn aan de aandacht van den militie-commissaris bij liet controleeren der lolen is voor Gedeputeerde Staten blijkbaar geen aanleiding geweest tot ver nietiging der geheeie loting. Wel is door dit tard: De gespannen internationale verhoudingen schijnen in de naburige Duitsche grensdorpe. aanleiding ie geven lof uitwijkingen van diens' plfchtigen, die vreezen in. actieven dienst ie zul ien worden opgeroepen. Uit één Pruisisch dorp bij Sittard zijn drie, en uit een ander twee jonggehuwde jongelieden naar Sitlard uitgeweken, die, zooais zij zeiden, niet meer naar- Pruisen wilden terügkeeren, daar zij liever hun vaderland verlieten, dan in den oorlog te gaan. RaadsHd-Gomoenteworlcmau. In 't stadje bij Sneek is een raadslid eLken dag druk bezig met hei verrichten van baggerwerk voor gemeen- terekening. Aangezien de man 't niet breed heeft, waagt hij er, volgens zijn zeggen, zijn. raadszetel aan.- Uitlevering. De voor eenigen tijd uit de Bossche gevangenis ontvluchtte De Haan, die de wijk naai' Antwerpen had genomen, Is gisteren door dc Belgische justitie aan de Nederlandscho uitgeleverd. De marechaussee uit Rozendaal na men hem le Esschen van de Belgische gen darmen over; waarna hij gevankelijk naar Den Haag is overgebracht. Een rijke gift. Voor den wederopbouw dei aigebrande kerk te Vlissingen is een gift inge komen van. tienduizend gulden, van een oud- Vlissinger. Doer oem drijfriem gegrepen. In liet na, bij Enschede gelegen Epe is hedenmorgen dei Hollandsche arbeider Jan v. d. Veen, machinist in do katoenspinnerij „Germania", door een drijf riem gegrepen en zoodanig verwond, dat de dood spoedig intrad. De overledene laat een vrouw' met drie kinderen achter. Tusschcn do ilorschmachiiip- Eeii driejarig kind van den landbouwei' S., onder Ois ter wijk is gisteren ai spelende tusschen de raderen eener dorsehmachine geraakt en zoo. deerlijk ge havfind, dat hét weldra., overleed. v Verdronken. Iemand, die Zondag van 's Gra venhage uit een fietstocht door het Westland \vas gaan maken, keerde niet in. zijn kosthuis aan de yaiiUn.tstr.aat terug. Gisteren is zijn rijwiel en kort daarop lijk opgeyischt ui( dé liooi-dyaaft tussclien Loos- (iuiitL-a' eu Poeldijk. Lijk gevonden. Qg het portaal van de eer-* slevérdïéjiiiig van een woning aan dé Hermaiir Costerstraat te 's-Gravenhage is gisterenochtend het lijk gevonden, van een- 57-jarig man, die deze verdieping alléén bewoonde. De Justitie doet onderzoek. - R. K. kerk afgatbnand. Wij meldden gisteren reeds dat te Rossum gisternacht de R.K. kerk en de daaraan grenzende pastorie geheel zijn uilgebrand. Volgens de 's Hert. Gt. ontdekte de pastoor den brand, toen de gordijnen voor het raani van zijn slaapkamer aan het branden waren. Do brandweer kon wegens gebrek aan water geen hulp verleeneu. De brand had direct zoo'ff grooten omvang genomen, dat er niet aan te denken viel iets uit de kerk te redden. Ook in de pastorie breidde zich het vuur snel uit en daaruit kon met groote moeite slechts een klein gedeelte van dei1 inboedel worden gereid. Kerk en pastorie zijn geheel en al uitgebrand. Zij waren verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men in het duister. SCHOTEN. Burg. Stand. Getrouwd: M. A. Kuntze èn J. Woudstra. ,W. F. Blom en D. C. Verdaas- donk. Geboren: z. van A. van Doorn. Heems kerk. z. van J. Slikker— Zu id weg. d. van A. v. Velzen—Beekhuis. z. van F- v- d. Erf Kuiper. d van W. Pian,>erVVnrnns. Overleden: J. Hendriks, 10 dagen. J, P. Korzen, 32 j. J- -M- M- de Gler> 7 maanden. BLOEMENDAAL, rcnoerml. Bij Koninklijk besluit van 11 Sep tember 1911 is benoemd, tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de ge meente Hoorn, mr. C. P- Donker, caudidaat- notaris alhier. Brand. Maandagmiddag isnln eisln schuur met brandstoffen van mevr. 'i. immetr- ma'n, wonendis op. vüla.Sonnenvanok, -welks, schuur gelegen is midden in de boschrijke om geving van bist villaterrein, biand ontsfann. Door het krachtig .opf1121^611 van politie en burgers is het mogen gelukken den brand te beperken tot de s'chuur, die totaal afge brand is. Bij niet spO-dig ingrijpen zouden wellicht) de gevolgen van den brand veel grooter zijn geworden. Het vuur is vormoedelijk ontstaan doof onvoorzichtigheid van een tuinknecht, die zijn pijp had aangestoten en de lucifer ach" telloos weggegooid. De schade, op eenig# honderden guldens geschat, wordt door ver zekering gedekt, VELSEN. Brand. Gisterenmiddag brandde Driehuis de bollenschuur 'en een gedoei^ woonhuis van IT. door onbekende oorza^ af. Dank zij de windstilte, bleef liet 111 bij beperkt, daar de brandweer door grooten afstand èn onvoldoende water de omgéving eerst zeer laa.t Icon optre De inbojedel word gedeeltelijk gered.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2