TWEEDE ÖLA.O "TFurrTk l a n d. De indringster. Brieven uit België. Een behartigenswaardig woord, BINNENLAND. NIEUWS IIIT DEK OMTREK. Wat anderen zeggen. Handschoenen. Au Bon Mare hé „Noyon s" Haarlem-Brussel. Handschoenen. bm 25 SEPTEMBER ISSS PëKJILLCTÜN h pm COURANT Het vlot geschreven, flinke tijdschrift „Sint Laneiscus", orgaan voor de Tertiarissen, 'fengt geregeld pittige lessen in z'n artikelen, daarvan we zoo nn en dan hier ter plaatse wel 'ens wat overnemen. *Zoo heeft de Oclober-aflevering het over «teutrale" couranten, en de schrijver geeft daarin eenige zóó rake opmerkingen, dat wij onzen lezers niet willen onthouden. Hij heeft het over die „neutrale" couranten, ie angstvallig zorgen dat er niets aanstoote- lijks voor de Katholieken in voor komt wat hun natuurlijk toch niet altijd gelukt! en ■®gt daarvan het volgende: „Zelfs al zou er inderdaad in uw neutraal blad nooit iets aanstootelijks voorkomen, dan tog moet nw voorkeur zijn voor een principiëel katholiek blad! Een neutrale krant is minstens «e kil en te koud voor ons. Indien wij werkelijk 'olbloed Katholiek willen zijn en blijven, dan toeten wij er naar hunkeren om als huisvriend '1 onze woning te brengen een krant, die één is tet ons in levensbeschouwing, in sympathieën, "'sarin wij overeenstemming van gedachten eu gevoelens vinden, een krant, die met ons teejubelt in hare hoofdartikelen vol Kerst-, ^aasch- en Pinkstervreugde, die met ons en loor ons protesteert tegen schandelijke kne velarijen. de Kerk aangedaan, die ons voor echt, hoe wij ons als Katholieken moeten gedra- Een ten opzichte van de vraagstukken van den hftg; maar niet een, die hoogstens met even- Veel gevoelloosheid hare berichten geeft over fen Fransche of Portugeesche kerkvervolging tis een weerbericht of beursnoteering, die bij bet schandelijkste onrecht, onze katholieke kerk aangedaan, geen woord van afkeuring durft 'aten weerklinken, allemaal vanwege de neu traliteit I „Zóó is het niet te verwonderen, dat Katho lieken, die dag in dag uit zich met zulk een 'ehraal geestesvoedsel,tevreden stellen, zich ge wennen te zien en niet anders te zien dan door be oogen van de redacteurs, wier dagblad zij Wn en dat zij ten slotte eindigen met te den ken en te gevoelen zooals hij. „Vandaar dan ook, dat gewoonlijk iemands 'ichting evenwijdig gaat met die van het dag blad, dat hij bij voorkeur leest. „Vandaar dan ook zoovele lauwe en flauwe katholieken van de binnenkamer, die even Neutraal zijn als hun lijfblad en daarom zoo te kort schieten in de volledige vervulling Vnner plichten als Katholiek in het open bar leven. „Vandaar bij sommige Katholieken zekere Vooroordeelen tegen de H. Kerk, haar leer, 'are wetten, hare rechten en hare bedienaren, Vandaar weer anderen, die lichtzinnig hun Goedkeuring hechten aan instellingen, beginse- 'en en denkbeelden, welke in tegenspraak zijn haar geest en leer; vandaar ten slotte vele eigenwijze Katholieken, die geschoold in de Wring der zoogenaamde neutrale bladen, veel «eter dan Paus en Bisschop meenen te weten, '9e eigenlijk de Kerk moet bestuurd worden. „Zóó vormt de voortdurende lezing van qua- ''-neutrale kranten een geheel leger van kort achtige, lauwe, bevooroordeelde, verwarde, ei- i>f:nwijze Katholieken, die veel goeds nalaten -0 nog meer door hun halfslachtigheid belem meren, maar die geheel anders zouden zijn, 'Idien zij zich dagelijks met gezond Katholiek Geestesvoedsel sterkten." Eindelijk viel hier Zondag, 20 dezer, een wel dadige regen. Nog lange niet, zooveel als noo- b'g is, maar toch is men reeds innig blij. Pu blieke gebeden en processiën waren voorge schreven, want er heerscht op vele plaatsen 6chte watersnood. En de boeren spraken reeds Van 't onmogelijke om te zaaien in 't dorre stof. Warom vreugde, nu de langverwachte regen Wam. En toch...., als die droogte een der "orzaken is, die ons naar 't woord van deskun digen, misschien voor een ontzettenden oorlog Wioedden, een oorlog, waaraan men slechts huiverend denken kan, dan zal die droogte nog Eenmaal gezegend worden als een weldaad van de Voorzienigheid. Als bij U wordt ook hier alles in gereedheid gebracht, opdat de neutraliteit worde geëer biedigd, en nu wordt er niet weinig geeriti- seerd. 't Leger is volgens vele anonieme schrij vers in neutrale en liberale bladen vooral, al les behalve in goeden staat. G elukkig dat er nog zcovelen zijn, die, al verzwijgen ze uit ne derigheid hun naam, toch nog goeden raad kun nen geven. „Lieb Vaterland, magst ruhig sein" maar jammer dat aan al die goede wenken een heel sterk politiek reukje zit. Hoe zou een elevicaal gouvernement, dat onder de knoet der bisschoppen ligt, ook voor een goede verdedi ging kunnen zorgen! Een socialistisch Kamerlid, Meysmans, sprak ook in een meeting te Brussel over den oor log. „Le Peuple" gaf 't verslag. „Wij zullen bij een volgend budget vernemen, hoevele mil- lioenen ons alleen deze bedreiging van oorlog kost. (Gelach.) Men heeft reeds cartouehen en mitrailleuses besteld. (Gelach.) Men heeft reeds gesproken het leger, ja zelfs de burgerwacht (schutterij) te doen oprukken. (Uitbarsting van vroolijkheid.) Zoodra de Kamer is geopend zul len wij Hellebaut, dien snotneus vragen, wat hij in dien zin heeft gedaan. Men vreest het gaan van Duitschers en Franschen door ons gebied. Welnu, ik aarzel niet te zeggen, liever dan de borst van 180.000 werklieden aan Fransche en Duitsche kogels bloot te stellen, gaat overal vrij waar ge wil t." (Lui de bijval.) De redenaar herinnert aan het woord van Hervé, die aan den hystericus, wel ke in Duitsehland gebiedt, (gelach), dat vier millioen Duitsche socialisten avaient p.... op het droge poeder (langdurig gelach). „Ik stel voor hetzelfde te doen. Zijn wij niet in het vaderland van Manneke P(Uitbarsting van vroolijkheid.) Vaderlandsliefde en ik zeg niet fijne, maar beschaafde manieren. En diezelfde man protesteerde niet, toen Vandervelde in de Kamer zeide: „Dat de neutraliteit in België gewapend moet zijn". Hij stemde zelfs met alle socialisten tegen het voorstel der rechter zijde om den diensttijd te verkorten. En na al die offers van menschen en geld bazelt Meysman laat ze maar hier komen. Om par- tijgenooten te doen lachen en zich te laten toejuichen bazelt men er nu maar wat op los. Arme socialisten, die zoo worden voorgelicht en.beschaafd! Gelukkige liberalen, die met zulke lui, met zulk volkje hand in hand gaan om nog iets te zijn. „Le Peuple", het socialistische hoofdorgaan gaf in de vorige maand verslagen over de socialistische coöperatieven in België. Hieruit alleen dit: Alleen de coöperatie „L'Avcnir" telt 1300 geappliceerde familiën; „Vooruit", van Gent, verkoopt jaarlijks voor 3 millioen francs waarvan 1.500.000 in de slagerij, en anderhalf millioen in de 12 kruidenierswinkels, apothe ken, kleedingmagazijn, drukkerij, enz. Het „Maison du Peuple" te Brussel zet jaarlijks voor meer dan 5 millioen om, met een zuivere winst van 600.000 francs. En 't grootste ge- deeltc dier winsten dient om de socialistische pérs en andere propaganda-werken te steunen. Wat een prikkel voor ons, toch geen wettig middel ongebruikt te laten, om te werken voor de goede zaak, en wat een ontzettende veroor deeling van die Katholieke.], die nog altijd meenen, dat men zich voor den werkman veel tedrukmaakt. De godloochenaarsvereeniging in de Borinage geeft feesten voor die kinderen, die geen godsdienstonderwijs op dc school ontvan gen en die feesten worden gevierd in het lokaal der socialisten. De fanfare dei' socialisten en het zanggezelschap „les enfants du Peuple ma ken deel uit van den stoet, en begeleiden de kinderen naar de feestplaatsen. Ge ziet, le zer, dat mijn sprong van socialisten op libe ralen toch zoo groot niet was, al zeggen ze, als 't in hun kraam te pas komt, dat ze niet tegen den godsdienst zijn. Zooals ge reeds, meen ik, in de bladen hebt kunnen lezen, ontvingen in den laatsten tijd vele voorname ingezetenen, o.a. een baron, van Brussel en voorsteden, brieven, waarin om een flinke som, b.v. 1000 fr., werd gevraagd en ge dreigd met bommen, onderteekend: de zwarte hand. De plaats, waar men 't geld moest neer leggen, was duidelijk bepaald, en om alle ver gissing mogelijk te maken, was er zelfs een plan bij geteekend. Wie waren nu de deugnieten? Twee kwajon gens van 15 jaar, die bekenden, dat 't lezen van de werken van Sherlock Holmes hunne herse nen in de war had gebracht. Nog eens een duidelijke les voor ouders om toch te waken over de lectuur hunner kinde ren. Ook die roovers- en moordgeschiedenis sen en tafereel en in boeken en cinema's kunnen ontzettend verderfelijk werken op geest en hart. Leuven. P. B. METS. Een geheel ander verhaal ever den aanslag op Stolypin'. Een muzikant uit Steglitz in Duitsehland die als lid van het Schneevogiorkest, dat het Rus sische schouwburgorkest óp den avond van den aanslag ep Stolypin. in den schouwburg te Kief heeft verstrekt, in het orkest meewerkte, geeft thans in de „Sleglitzer Zeitung" een uitvoerig verhaal van den aans'ag, waarvan hij getuige is geweest. Op verschillende belangrijke punten wijkt dit verhaal van de „ambtelijke voorstelling af. Wij ontleen en hieraan het vo'gende: Slechts weigezinden hadden uitnoodigingskaar- ten voor de voorstelling ontvangen en het po litietoezicht voor deze voorstelling werd uiterst streng gehandhaafd. De minister-president zat naast den Tsaar; niet in een afzonderlijke loge. De Tsaar volgde blijkbaar goed gehumeurd het spel. De eerste en tweede acte waren goed van stapel geloopen. Plotseling knalde temidden van de toejuichin gen een kórt, scherp scdot met een geluid als van een zweepslag. Hoog opgericht slond in een loge, die van dc keizerlijke loge tamelijk ver verwijderd was, een man met een joodsch ui terlijk, een arm uitgestrekt, en met een revolver in de hand. Een dooaelijke stilte trad in. Alle mensehen sloegen een kruis. Stolypin was op den grond gezonken. De Tsaar stond op, boog zich over den gewonde heen en sprak eenige woorden. Vervolgens verliet hij de loge. Op dit oogenblik weerklonken door dc stilte de woorden van den dader: „ik heb hel gedaan, hier ben ik." Een onbeschrijfelijke verwarring volgde. De dader was de eenige onder alle menschen, die kalm bleef. Trotsch en recht opgericht wachtte hij zijn gevangenneming af. De kozakken van de keizerlijke lijfgarde, benevens eenige mannen nit het publiek stortten zich op hem. Bloedend voer de men hem weg. Bagrof had geen poging tof ontvluchten aangewend. Terstond werd de schouwburg afgezet; de or kestleden mochten slechts één voor één het ge bouw verlaten. Hierbij werd dc blaasmuzikant Borger, die le vroeg zijn plaats wilde verlaten, door een sabelhouw van een kozak gewond; dus door geen tweeden kogel van den dader, maar door een sabelhouw. (TEGENSTELLING. Het „Dagblad v. N. B." schrijft: In Sneek wordt tegenwoordig sterk de aan dacht. getrok ken door een opmerkenswaardi ge hegenstelling. Dezer dagen zijn nl. de gebouwen en ma chinerieën van ©en voormalige kandyfaNriek geveild, welke de concurrentie tegen het bui tenland niet heeft kunnen volhouden [War© 'de Tariefwet eenige jaren vroeger gekomen, dan zou deze debacle wellicht zijn uitgebleven. Nu het twieede feit. Er is Onlangs in Sneiak een confectiefabriek verbrand, waar ongeveer zeventig personen werkten. De fabriek wordt opnieuw opge bouwd, en ongeveer driemaal zoo groot als de oude. Hier spieelt de a.s. Tariefwet natuurlijk ook ©ten rol, maiar juist ©en tegenovergestelde als bij de kandyfabriek. Het Duitsche Weekblad „De Oonfection- nair" schijnt wel gelijk te hebben gehaid, toen bet zijn Duitsche lezers waarschuw de, dat ler door de Tariefwet in Duitsehland schade zou w or dien geleden. Omdat de Hollandschle industrie zich zou uitbreiden. Wij gevien deze tegenstelling om: opnieuw aan te toornen, dat de aanstaande Tariefwet werk en brood zal brengen in Nederland. VEE,VALLEN VERKLAREN VAN HET LIDMAATSCHAP VAN DEN RAADl Een Gemeenteraadslid in Friesland hid zich bij gemis aan voldoende werkkracht aangeboden om met anderen tegen een vast uurloon bagger werk voor de gemeente tie verrichten. Hij is toen in dienst der ge meente genomen tegen ©en vast uurloon zon der Benige aanneming of verbinding noch omtrent het werk zelf, noch omtrent den tijd. Eenige inwoners van de betrokken ge meente hebben aan Ged. Staten schorsing van bedoeld Raadslid gevraagd, op grond van art, 24 der gemeentewet Ged. Staten hebben bij hun beslissing pp dat verzoek o.a,. overwogen. dat naar hun Preening het tusschen de gemeente en bedoeld raadslid aangegaan ar beidscontract niet valt onder bij art. 24 der gemeentewet verboden deelnemen aan leve ring of aanneming ten behoeve van de ge meente „dat i mmers onder levering in Iden zin idier wetsbepaling klaarblijkelijk alleen is te ver staan levering van onroerende goederen en't verrichten van werkzaamheden in tijdelijken dienst leener gemeente tegen een vast uur loon niet is te beschouwen als aanneming van werk ten behoeve van de gemeente." Aan adressanten is medegedeeld, dat schor sing niet otpi den weg van Ged. Staten ligt en voor vervallen verklaren van het lidmaat schap geen termen aanwezig worden geacht In verkeerde banden. Men herinnert zich een bericht uit Kerkrade, betreffende het zoek raken van een brief nit Aken, bestemd voor Eygelshoven, in welken brief een „Schein" van R. M. 512.65 betaalbaar aan het postkantoor te Herzogenrath, welke Schein aan een verkeerde werd uitbetaald. De werkelijke geadresseerde, die zieli tot den minister van Waterstaat had gewend om schadevergoeding omdat een kind als brie venbesteller had gefungeerd kreeg een de zer dagen van de zeer loyale „Genossen- schaft" (die den brief had afgezonden) op nieuw hetzelfde bedrag, zoodat de geadres seerde thans den minister heeft gemeld af te zien van den eiscb tot betaling der 512.65 Mark door den Staat der Nederlanden (welke eisch de „Genossen schaft" wel zal overne men), doch 50 schadevergoeding vraagt voor al zijne moeite en kosten en vooral voor het nadeel dat hij geleden heeft in zijn eer en goeden naam. Immers in Eygelshoven en omgeving werd dc man gewoon verdacht bezig te zijn een dubbele uitkeering te ver krijgen, waardoor hij veel heeft moeten hoo- ren van zijn medeburgers, maanden lang. De eisch is dus niet onbillijk. BEVERWIJK. Burg-. Stand. Ondertrouwd: J. Poll en J.F. li Pfaltzgraff. HAARLEMMERLIEDE C.A. Burg. Stand. Geboren: z. van J. Nelissen en M. Rutte. d. van D. Meilan en C. M. Uiterdaal. d. van A. A. van Loon en C. M. Veldhuizen. d. van H. P. van der Pligt M. Jans. Getrouwd: J. E. H. Molenaar en E. Agter- hof. Overleden: N. Bolluijt, echtgenoote van S. Stolk. Ondertrouwd: P. Gootjes en L. van Andel. HEEMSTEDE. Burg. Stand. Geboren: d. van A. A. Bader en J. M. van der Land. Ondertrouwd: D. de Klerk en E. M. Aart man. HILLEGOM. Burg. Stand. Ondertrouwd: D. de Rooij en M. Vreeken. Getrouwd: J. Sebrama en S. P. E. Otte. J J. Tant en G. de Jong. Geboren: z. van C. M. J. BourgondienTop per. z. van C. W. Weyers—Koppert. z. van A. de Wolf—Bakker. d. van M. Slag- boom-Veldhuijzen van Zanten. z. van M. J. A. Jnffermans—van Noord. d. van J. DibbitsKerkman. z. van H. van Beelen Bakker. d. van G. Goemans—Prins. z. van J. van Leeuwenvan Leeuwen. Overleden: A. Griekspoor, 9 jaar. M. A. Witteman, 4 maand. LI SS EL Burg. Stand. Geboren: z. van C. G. Jonk man en A. J. Hinkenkemper; d. van A. Ver- mey en N. S. E. Hoogendijk; z. van Jac. van Zeist en A. Tijssen; z. van A. van Es en J. v. Marsbergen; z. van A. in 't Veld en W. Blok; z. van A. Th. Schoone en J. van der Drift; d. van G. L. Meijer en D. J. Bakker; d. van R. P. van Schoonderwoerd den Bezemer en A. Maris. Overleden: A. van Turnhout, IA jaar; B. van Tongeren, 61 jaren; L. Langelaan, 21 j. NOORDWIJ K. Burg. Stand. Geboren: van F. van Aalst- van Veen. z. van A. C. SwolfsKnoop. Overleden: W. vim der Coik, 22 j. Ondertrouwd: F. W. van Amerongen en C. E. Neerken s. H A A RLEMM ERM EER Burg. Stand. Ondertrouwd: J. L. v. Oyen en J. M. van der Laan. Getrouwd: P. Scbagen en Koel. Geboren: z. van J. van lb Het Jonk. d. van F. Kagehellunc- V.-i maat Overleden: J. M. van der Hoek. m. O S. Holtrop, 3 m. G. Griekspoor, 14 d. De socialistische herrie. We hebben een paar epistels ontvangen van „abonné's" (de epistels zijn ougeteekend, dus we denken er het onze van!) waarin de^.e als hun meening te kennen geven, dat de socialis ten Woensdag in de Tweede Kamer we! degelijk in hun recht waren met Troeistra'» voorstel tot het zenden van een Antwoord-adres, en dat wij derhalve geheel onrechtvaardig de Rechter zijde" verdedigd en de socialisten als laffe tyd- verspillers hebben gebrandmerkt. Wij zouden in geval die zic.h niet-noemen de „abonné's" tot onze Katholieke lezers zou den behooren, hier een raak en slaand argu ment hebben voor hetgeen we zoo dikwijls be toogden: dat het lezen van z.g. „neutrale" bla den (om van de anticlericale bladen niet eens te spreken!) vanzelf medebrengt een onbewuste geestes-verwarring, een door die lezers-zelf niet-gemerkt afdwalen naar liberale opvattin gen. Doch al is die afdwaling leerzaam voor an deren, onze opposanten-zelf merken daarvan niets. Daarom willen wij pogen hen te ovêrtuigen, dat wij goed geoordeeld hebben, toen wij de Rechterzijde der Kamer verdedigden, die het voorstel der socialisten niet wilde in behande ling nemen. En dat doen wij nu niet met onze eigen woor den, doch we citeeren daartoe, om te zien dat ook anderen onze meening volkomen deelen, een kruiskopje uit „De Maasbode" van giste renavond, dat volkomen weergeeft wat we zelf in dit geval konden zeggen. „Men heeft ons gevraagd zoo zegt dit blad, dat blijkbaar dezelfde opwerping te be antwoorden kreeg of wij, die het Woensdag in de Kamer gevallen besluit billijkten, van ge voelen waren, dat de socialisten geen Techt had den om hun kiesreehteischen in de Kamer ter sprake te brengen. Dat recht zouden wij niet gaarne willen be twisten en dat recht aan te tasten zon den naam van domperstaktiek verdienen. Maar de zaken zóó voor te stellen, alsof dat recht Woensdag werd aangetast, is misleidend. Wij vestigen nog eens de aandacht er op, dat bet Parlement bij de Ietter alleen van Ret Re glement van Orde niet leven kan. Daar is bovendien noodig, dat het in een goe den geest wordt toegepast, en geen misbruik ervan gemaakt wordt. En evenmin als onze Constitutie in de Grondwet alleen ligt opgeslo ten zoo ook voorts de zede, het gebruik in een Parlement onmogelijk kunnen gemist worden. Deze zal integendeel met nauwgezetheid moe ten geraadpleegd worden en het is politieke immoraliteit haar niet te achten of met voeten te treden. Nu stond de zaak zóó, dat de socialisten hun kiesreeht-eischen, waarvan ze zoo vervuld zijn, volgens recht en regel over eenige weken bij de algemeene begrootingsdebatten ter spra ke konden brengen. Niemand zou er eenigen aanstoot aan genomen hebben, als de heereu dan naar hartelust over het algemeen kiesrecht en hun betooging hadden gesproken, zelfs niet wanneer zij daardoor op de gewone wijze hun onevenredige plaats in de Handelingen weer opeischten. Maar waartegen verzet billijk en, gezien 't overvragen der roode broeders, nood zakelijk was, dat is hun tisch om de algemeene kiesrecht-kwestie te stellen ten tijde en ter plaatse, waar het hun slechts belieft. Dan vraagt men niet in het socialistische kamp, wat billijk is ten hunnen aanzien. Zij vinden eenvoudig alles billijk, alles hun recht. Maar liun recht was het in de verte niet, dat het gebruik om geen Adres van Antwoord te Vrij naar het Italiaansch. 3) Maar dit aanhoudend geven deed spoedig toch reeds klein vermogen, wegslinken. °eh liet haar stiefbroeder haar niet met hst. Laar kwam de dag van verzoeking voor tifrouw Robinson en zij bezweek. Nu ,°8 kwam er een seb uroode kleur over de D'Welkte wangen der rme vrouw, als zij het ongelukkig O'vwnbük herinnert dat ',|J in de kaïner der zieke een portefeuille op j zag liggen en die wegnam, op cjat Senblik van het zondige dier daad onhe et, maar handelend loor een plotselingen [bidrang gedreven. De portefeuille bevatte, zij dadelijk daarop bemerkte, een aan- ij. 'dijke som in goud en bankbiljetten. Doch °edig veranderde haar vreugde in twijfel, £a.l> twijfel in angst De ontvreemde porte- 'Le brandde in baar handen, zij liet haar k 11 rust meer totd; z vast besloten was, ly.1' aan de eigenares terug te geven. Te te laat.... Kv''i'k.zo° vaak' Lad ook op dit ongelukkig <C;»lik toen juffrouw Robinson de porte-i *-0 bemachtigde, haar stiefbroeder om het huis geslenterd en den diefstal door de open terrasdeur gezien. Hoonlachend vorder de bij. nu een som gelds. Als hij dien kreeg, zou bij zwijgen. Tevergeefs verzekerde de arme vrouw dat zij van plan was, de z.ieke haar portefeuille terug te gevey ,die zij slechts in bewaring nad. Dit kan iedereen zeggen meende hij ruw. Uit vrees dat de deugniet alles zou bekend maken en zij dus haar goede betrekking en haar eer zou ver liezen, gaf juffrouw Robinson eindelijk toe. Zij deelde het geld^ met haar stiefbroeder onder voorwaarde, dat hij haar_ verder niet meer lastig zou vallen. Nog ziet het spot tend lachen van zijn breed gelaat voor zich, waarmee hij de banknoten opstreek en ver dween zij het al niet voor altijd, toch ten minste voor langen tijd. En weder ziet zij zich als- een wezen geheel en al zonder mid delen van bestaan. De zieke leerlinge is gestorven plotse ling, onverwacht, zonder haar zij het ook maar iets achter te laten. En voor haar ving de tijd weer aan van nooddruft, van honger en ellende. Ten slotte trok juffrouw Robinson zich in het nabij zijnde visschersdorpje terug, ter wijl zij met veel moeite in haar levensonder houd voorzag. De komst van Angelina Morgano was als een geschenk des hemels voor de arme moe der. Zoo had haar geliefde dochter tenminste wat ontspanning, kreeg zy krachtiger voed sel en ging zij beter gekleed. En weder ziet zij het onaangename gezicht van haar stiefbroe der, en hoort zii ziin boosaardig: „Geld hier". Je dochter heeft een rijke vriendin boven te Funchal. Al die beelden trekken juffrouw Robin son's geestesoog voorbij, als zij daar stil aan Agelina Morgano's sponde zit. Mijn God, mijn God, Gij hebt mij hard gestraft voor mijn misslag, murmelt zij in zich zelf. Is het niet genoeg? Zal niet slechts mijn geweten mijn leven lang met het brand merk der zonde bezwaard blijven? Zal ook het heele leven van mijn dochter voortaan een buitengewoon groote leugen zijn? Angela heeft iets wanhopigs drijven of zinken, heel het leven bij baar. Zich door de ellenden van het leven heenworstelen, zooals zij het ge- J daan heeft, dat vermag Angela niet. j Het is de arme vrouw niet meer mogelijk op haar stoel bij hét bed van de zieke te blij ven zitten. Zij springt op en gaat naar hui ten op het terras. Als zij rond kijkt, sluipt een donkere gestalte langs den muur en ver wijdert zich dan snel. Juffrouw Robinson schrikt. Als haar stiefbroeder hier weer eens rondsnuffelde om ergens wat te bespieden en het dan tot zijn voordeel te gebruiken... Daar treft haar een zachte zucht. De zieke is ontwaakt en keert zich onrustig in het bed om. Water. Water. j En juffrouw Robinson reikt de dorstige lippen een verfrisschenden drank. Dan wischt j zij de zweetdroppelen van het klamme voor- j hoofd. Doch als het hleeke meisje de groote schitterende oogen vol innige dankbaarheid 1 naar haar opslaat dan wendt zij zich af. Zij kon dien blik niet verdragen. Ik houd veel van u, fluistert Ange lina zachtjes. U moet een heel goede vrouw zijn. Op het oogenblik gevoel ik mij heel wel. Spoedig zal ik Orlando weer zien OrlanHaar hooft zinkt terug. Zij slaapt slaapt den slaap van volkomen uit putting. III. Eenige dagen laterachter een van de vele kleine marmeren tafeltjes van het „Café Nazinonale" te Rome zit een deftig heer met grijzen baard, ongeveer zestig jaar oud. Waar blijft toch die jongen, knort hij verdrietig, terwijl hij nogmaals ongeduldig naar de deur kijkt. Ha, eindelijk. Een jongeman is juist binnengekomen en haast zich met vlugge schreden naar den ouden heer. Goeden dag oom. Hebt u mij laten roe pen? Ja, Orlando. Je moet dadelijk naar Ma deira afreizen. Hij overhandigt Orlando een brief. Hier, lees. Van Angelina. Langzaam stijgt het bloed naar Orlando's gebruinde wangen. Aarzelend, als raakte hij een heiligdom aan, grijpt hij naar het fijne, geparfumeerde papier. Zijn donkere oogen schitteren, als zijn blik haastig vliegt over de krachtig gevormde letters: „Lieve oom Ernesto. Het zal u zeker erg verwonderen, als u na zoo vele jaren plotse ling een brief van mij ontvangt. Ik moet u eerlijk bekennen, dat mijn verzuim onver geeflijk is. Niettegenstaande dat, durf ik u verzoeken zoo spoedig mogelijk naar Funchal te komen. Ja, ik ken uw goed hart. Onge veer 3 maanden geledeD, verliet ik nm\ „Scott" Kaapstad, om mij naai- Europa te hegeven. Vreeselijk verlangde ik naar iniju vaderland. Daar het schip bij Funchal aan legde, en daar het eiland mij uitstekend be viel,, besloot ik een paar dagen daar te blij ven en eerst met een volgend schip mijn reis voort te zetten. Hier ook wilde ik tegelijker tijd aan u schrijven, en u mij" aankomst be kend maken. Hier op Madeira leerde ik een bekoorlijk jong meisje kennen, waarmee ik erg- bevriend werd. Wij beschouwden elkaar als zusters, eu ik geloof vast, dat ik haar ook naar Rome meegebracht had, als zij het niet arm, arm ding plotseling ziek ge worden en gisteren na een langdurig en zwaar lijden gestorvcu was. Ik vergat zelfs, wees er niet boos om, lieve oom, n en Orlando voor eenigei: tijd. Alle moeite was te vergeefsch. Zij is dood, en ik gevoel mij zoo vreeselijk, alleen en verlaten. Het eerste schip vertrekt over veertien dngen. Kom, lieve oom, kom zoo spoedig mogelijk, en neem mij met u mee naar ons schoon vader land. Ach, ik ben zoo vreeselijk bedroefd. Ah ik in het lieve nog iu den dood schoone ge laat van mijn vriendin staar, hoe «ij ala een bruid geheel in het wit gekleed in haar kist ligt begrijp eens, zij heet juist ala ik: „An gelina, of liever „Angela", maar dat is beele- maal hetzelfde", dan komen in naQn een- zaamheid vreeselijke gedachten in mij op Mijn hartelijke groeten aan Orlando eu laa' niet te lang op u wachten. Uw innig verknochte nicht, Angelina Morgano.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5