Dt hUioliite IsMit BUITENLAND. TELEGRAMMEN. BINNENLAND. Ons nieuw Feuilleton. Sociale Berichten De nieuwe jaargang van „Wat Cod vereenigd heeii" STADSNIEUWS. OVERZICHT. begint IS October1. Een hoog3t boeiende roman be gint in No. 3, Wekelijks 16 bladzijden, fraaie plateD, boeiende verhalen. Prijs slechts 7 cents per week. Per 3 maanden f 0,90 en franco per post f 1, Men abonneert zich op dit mooie en rijkgeïllustreerde Weekblad bij alle boekhandelaren bij de agen ten en bij de N. V. Drukkerij De Spaarnestad. KATHOLIEKE GELOOFS- EN ZEDELEÉR! Gemeentezaken, lrE OORLOG. V.V-VV- Alweer geen eigenlijk oorlogsnieuws. Dit is een oorlog zonder gevechten tot nog toe... behalve allerlei schermutselingen in het binnenland van Tripolis, waaromtrent we geen syllabe hooren.... want de Italianen hebben den oorlogscorrespondenten aange zegd, dat ze absoluut niet op het tooneel van eenigen strijd zullen worden toegelaten! Wat zal er van dezen strijd ten slotte worden? Natuulijk vooreerst: de inlijving van Tripolis bij Italië. De Italianen zijn nu al zóóver, dat ze Turkije geen stukje meer van den schijn van souvereiniteit willen laten Turkije af! De correspondent van de „Temps", te Rome, weet mede te deelen, dat de Italiaansche re geering geen bemiddeling zal willen aan vaarden, die niet gebaseerd is op den daad werkelijke annexatie van Tripolis. De bladen zijn het er alle over eens, dat het gevaarlijk zou zijn, de Tripolis-kwestie onopgelost te laten, door het behoud van de souvereini teit van Turkije. Het „Giornale d'Italia" zegt, dat de bondgenooten en vrienden van Italië zich er voor moeten w.chten, een pressie uit te oefenen tegen het grondbegin sel der annexatie, omdat de openbare meening zich daartegen zou verzetten. De „Tribuna" voegt er aan toe, dat Italië aan Turkije moreele en materieele compen saties kan geven, maar dat het volstrekt on mogelijk is, de Ottomaansche souvereiniteit over Tripolis te dulden. De officieuse „Po- polo Romano" spreekt op nog scherper toon. Gezien deze stemming, gelooft men te Rome niet, dat de vrede nabij zul zijn! V erspreideberichten. Uit Konstantinopel wordt aan de „Vos- 6ische Zeitung" geseind: Het comité is in de laatste dagen van zijn onverzoenlijke houding afgeweken en tracht nu met de oppositie in de Kamer tot een overeenstem ming te geraken, waarvan het gevolg zou zijn een samengaan met de tegenwoordige regeering of het vormen van een coalitie kabinet. De Sultan heeft Zaterdag op plechtige wijze het parlement geopend. Geen bijzon der voorval heeft zich voorgedaan. De Turksehe overheid heeft bevel gegeven om alle uit den Archipel in de Dardanellen •komende schepen na zonsondergang 6 zee mijlen van Kaap Elles verwijderd te hou den, hetgeen zou bevestigen, dat zich in de zeeëngte mijnen bevinden. Te Salerno is het Grieksehe stoomschip Bilia uit de Zwarte Zee aangekomen. De kapitein verklaarde, dat de Tnrksche vloot, bestaande uit 7 pantserschepen en 4 torpe dobooten, in den mond van de Dardanellen ligt, maar niets kan uitrichten, daar er ten gevolge van het vertrek der Engelsche ma rineofficieren gebrek is aan bevelhebbers. Zeven Italiaansche stoomschepen hebhen Jn Roemeensche havens een toevlucht ge- ïocht. DE CHINEESCHE .3- OPSTAND. - De leider van den Chineeschen opstand, die een zeer ernstig karakter heeft aange- Tiomen, lieet Soen-jat-sen en is te Washing ton en New-York welbekend. Hij heeft tegen het eind van April in den Chineeschen schouwburg te New-York een redevoering gehouden, waarin hij den op- etand tegen de Mandsjoe-dynastie geëischt j'kad. De hervormingsgezinde Chineezen te New- York noemen hem een avonturier, die ge durende zijn verblijf in de Vereenigde Staten roet valsche munters in verbinding stond. Zij willen van zijn revolutionair leiderschap niets weten en veroordeelen de geheele re volutie, daar zij op een ongelegen oogenblik komt. Maar in China zelf heeft hü blijkbaar groot succes. De vreemdelingen (Europeanen) schijnen Intussehen nog niet veel van den opstand te vreezen te hebhen. De revolutionaire lei ders hebhen strenge bevelen gegeven, de buitenlanders te sparen! Aardbevingen. Op Scilië zijn gisteren zeer hevige aardschokken gevoeld te Giana, Macehia, Guariia en Santavenerina. Er zijn twee dooden, terwijl eenlige huizen instortten. Te Maochia stort te een kerk in. Te Giana werd geen schade 'aan gericht. Een iboin in Parijs. Vrijdag, even voor mid dernacht, werden de bewoners van de Parijsche wijk Bel Air opgeschrikt door een hevige ont ploffing. Op de Gare de Lyon was een bomaanslag gepleegd en een telephoon-huisje in de lucht gesprongen. De ontploffing hal het dak van het huisje vernield en de deuren uit hare hengsels gelicht en weggeslagen. op «enigen afstand van het huisje vond men 'een vrij lange doos, waarin nog eenig zwart poeder was. i Vronwen stemrecht in ColifarniP. Nu de vol ledige afloop van de stemming voor het voor stel tot invoering van het kiesrecht voor vrou wen in Californië bekend i-, blijkt dat het voor stel een meerderheid van 3000 stemmen hoeft Verworven. Do monaixliisfcji ia Portugal. Over de actie der Poriugee.che monarchisten seint de particu liere correspondent van de „Matin" uit Verin (Noord-Spanje, in de nabijheid van de Portu- geesche grens) nan zijn blad het volgende: Hier beschouwt men den toesiand van kapitein Couceiro als hopeloos en in royalistische kringen is men van meening, dat het mislukken van de beweging meer is toe te schrijven aan het ver raad va.n zekere personen, waar de leiders ver trouwen in hadden gesteld, dan aan de oneenig- hei'd in de monarchistische partij. De monarchisten iverklaren, dat zij talrijke aan hangers haddein en dat zij op verscheidene regi menten konden rekenen. Zij zouden ook in bezit zijn van oorlogsschepen. Boeren uit deii omtrek vertollen, dat ihet kapitein Couceiro gelukt is, de grens over te trekken, en dat hij zich tegen woordig op Spaansch grondgebied ophoudt, te Ferroso 20 K.M. ten Zuid-Oosten van Verin. La- i tere berichten (melden echter weer, dat de monar chisten den kamp blijkbaar niet opgeven en op verschillende plaatsen Portugal weer zijn bin nengevallen. Wij (denken, dat de republiek' nog een harden dobber zal hebben. Intusschen blijkt van bet bericht, dat koning Manuel op weg was naar Portugal, niets waar te zijn geweest, De Gotliard-spoor. Op de laatstö vergade ring van de Go t tha rd-s po o r wegman t sc hap p ij is besloten tot invoering van electrische tractie. De kosten worden pp 67 millioen francs geschat, maar vooral on de 40 K.M. lange tunnel van de maatschappij is electrische tractie hoog noo- dig, daar de toestand vrijwel onhoudbaar wordt. Het blijkt imeer en meer dat de luchtverversching niet voldoende is. 1 Zoo bleet .dezer dagen een goederentrein in de tunnel staan. Toen het personeel er bij kwam, om de reden van het staan blijven te onderzoe ken, bleek dat machinist en stoker idoor bet rook gas bedwelmd waren. Ze werden met een per sonentrein builen de tunnel gebracht en kwa men vrij spoedig bij De electrische exploitatie is niet alleen voor het in de tunnel verblijvende personeel gezon der, maar zaL bovendien een belangrijke bespa ring opleveren, terwijl de treinen een aanmer kelijk grootere snelheid kunnen bereiken. Voor de passagiers Iwordt dus de onaangename reis door de tunnel belangrijk' verkort. DE VERKIEZINGEN VOOR DE GEr MEENTERADEN IN BELGIË. Onze Belgische correspondent seint ons uit Leuven: Gisteren werden hier te lajndé de alge meen© verkiezingen gehouden voor de ge meenteraden. Socialisten en liberalen gaan jwjnai overal samen, of liever de liberalen hebben zicih geheel aan de socialisten onder worpen. De groot© steden zijn bijna alle !ai.-cle- rioaal: de massa, der verbonden anti-cleriear len heeft het daar gewonnen. Die katholie ken wonnen ten platteland© en in de kleinere steden -van .Vlaanderen: ook te Leuven be hielden zij hun zetels: de groote steden en het JYalenla.nd zijn echter geheel anti-cieri- caal gebleven. BURGEMEESTER VAN BOSKOOP. Volgens de „G. Crt." heeft de burgemees ter van Boskoop, de heer Montenberg, tegen 1 Dec. a.s. ontslag aangevraagd. Zooals men weet, werd deze burgemeester in de laatst gehouden zitting van den Raad duchtig aangevallen door het raadslid dr. Van der Tak, die den burgemeester van groote plichtverzaking beschuldigde. SPOORLIJN GOUDA—BOSKOOP— ALFEN. De gemeenteraad van Gouda besloot Vrij dagavond voor den aanleg eener spoorweg- lijn Gouda—Boekoop—Alfen een renteloos voorschot te verleenen van 40.000. Het vorstel van B. en W. dienaangaande werd gesteund door adressen van de Kamer van Koophandel, van de vereeniging „Gouda Vooruit" en van de Goudsche Winkeliers- Vereeniging. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. In het „Paviljoen", Vondelpark, hield gis teren de Algem. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden zijn 7e bondsvergade ring. Dure levensmiddelen. Men schrijft uit Kaatsheuvel (N.-Br.): Sinds eenigen tijd meent de arbeidersbevolking het besfe middeL tegen de duurte der levens middelen gevonden te hebben in coöperatie. Eten coöperatieve bakkerij zal reeds over een paar weken gereed zijn, en thans wordt ooik geijverd voor een coöperatieven kruidentierswimkel en sla gerij. Reuzenponipoea. Op het land van de wed. Ruizenc!aal, in de Galgensteeg te Naarden, is een reuzenpompoen gegroeid, ,van. de eetbare soort, die 941/s oude ponden weegt. Nog een Scheveningsclie loggetr vergaan. Het slaat thans vast dat de tweede logger die met man en muis is vergaan, niet is een Maas- slukche met Scheveningsclie beir.ann'nj, gelijk tot dusver werd vermoed, maar de logger Sch 460, reeder de heer Hubert Dirkzwager, lid van het College voor de Z.eevisscherijen te Scheve- n in gen, welk vaartuig onder een Maassluischen schipper voer. Dit nu heeft in verband niet 't havenen en uitgaan van dien logger uit Maas sluis aanleiding gege.en tot het aanvankelijk ge rucht dat 't ongeluk een Maassluischen logger ge troffen had. Voor zoover kan nagegaan worden is de logger reeds 's middags van den stormdag vergaan ter hoogte van het Goereesche Gat. Tot de bemanning fcehooren drie gehuwden^ vrouw en kinderen (achterlatende, terwijl daartoe als z.g. buitenman behoorde een voormalig gemeente werkman van 's-Gravenhage. Er loopen nog andere slechte geruchten om trent een logger, maar ter plaatse waar men 't weten kan werden die geruchten onjuist ver klaard. I>ei steiger te Hoek 1 au Holland. De in den jongsten storm vernielde reddingsteiger op het Noorderhoo'd te Hoek van Holland zal zoo spoe dig mogelijk worden hersteld, zoodat hij dezen winter, zoo moodig, kan worden gebruikt. In het volgende voorgaar zal er een nieuwe steiger worden gemaakt, 2 meter hooger dan de thans bestaande. StudentemieJletjes. Eenige opgewonden Deut sche studenten zeiten Vrijdagavond in Scala in D§n Haag den boel op stelten. Na steeds al luidruchtig bij het applaudiseeren te zijn geweest, begonnen ze tijdens het eerste nummer na de pauze harop (aanmerkingen te maken en over en"weer te roepen. Een aanmaning tot stilte hielp nic', waarop door suppoosten, portiers, den directeur ten vier man politie de lawaai makers er uit gezet werden. Zachthandig ging dit niet, er kwamen gummistokken hij te pas, en er werd heel wat gesmeten. F.eu gedeelie van het publiek verliet onder dit rumoer de zaal. Diefstal van f 5000. Ten huize van den boekhouder den heer F. O., pp den Oostzeedijk te Rotterdam, is f 5000 aan bankpapier gestio- Len. De daders hebben zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang tot de woning ver schaft. Daar is een lessenaar opengebroken, waar in een ikistje met het bankpapier stond. Onder de gestolen bankbiljetten is er een van, f 1000. Diefstal. De kapitein A. J., van de motor boot Telegraaf 16, liggende in de Koningshaven te Rotterdam, is gisteren tot de ontdekking ge komen, dat men uit zijn broekzak', terwijl hij in het achteronder lag te slapen, f 148.50 heef< gestolen. Uit den broekzak van den Zweedscheml monteur K, die in hetzelfde echteronder lag tie slapen, werd f 23 ontvreemd. Melkoorlog. Te Wormerveer hebben de hoe ren besloten, met ingang van 16 October, den prijs der tmelk met 1 cent per liter te verhoogen en alzoo te brengen op 10 cent. Dit besluit valt bij de huismoeders in heel slechte aarde en eenigen harer hebben daarom een circulaire verspreid, waarin zij hare mede-huismoeders op roepen tegen den prijs van 10 cent geen melk te koopem Vele vrouwtjes zijn daarvoor te vin den en er zijn geheele straten," ja mogelijk' fwcl buurten, waar de boer tegen den verhoogden prijs geen Liter melk zal verkoopen. Verdronken. Gistermorgen is bij' de spoor brug te Zaltbonimel verdronken K., koopman in konijnen en fruit, uit Bruchem. Eenige oogem- blikken werd zijn lijk opgevischt. Een noodlottig soliot. Door het onverwacht afgaan van een schot, is Zaterdagnamiddag de 27-jarige vleeschhouwer C. L. K., uit Bireda, die, in gezelschap van een vriend, met eemj| motorboot op de Oude Maas ter eendenjacht was, levensgevaarlijk verwond. Nadat hij in het gesticht Maasoord te Poortugaal was verbonden, is hij, in zeer zorgelijken toestand, per auto naar het ziekenhuis te Rotterdam gebracht. In ons nummer van heden begint een hoogst boeiende en prachtige roman, getiteld: „Het Spookkasteel of de ridders van het kasteel d'Herneuse." De geschiedenis, die voornamelijk speelt op en om het kasteel d'Herneuse, te Verherie in Frankrijk, verhaalt ons op pakkende wijze, de wandaden der roovers, die tijdens de regeering van Koning Jan den Goede, omstreeks 1356 geheel Frankrijk verontrust ten en daartegenover den heldhaftigen te genstand van den graaf d'Herneuse en zijne getrouwe vassallen, die het land van die rooverbenden bevrijdden. De mooie karakterschilderingen, leven dig© verhaaltrant en de treffende en tragi sche scènes, die erin verhaald wörden zullen zeker ertoe bijdragen om iedereen 's avonds met verlangen naar het blad te doen grijpen, waarin dit boeiend feuilleton, dat speciaal voor ons blad uit het Fransch ver taald is, verschijnt. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Gistermiddag half twee kwamen, in 't ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, Ma ria,plaats te Utrecht, bijeen 'de hoofdbestuur deren der Nederlandsche vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, van den Ne- derlandsch Rcomsch-Katl 1 oli-aken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,,St. Raphael" •en nadat de bijeenkomst reeds was geopend, verscheen een afgevaardigde vian de Eederar tie v;ain Ambtenaren der Staats-spoorweg- maatsehappij. Deze bijeenkomst was belegd op verzoek der eerstgenoemde vereeniging, naar aanlei- ding1 eener ai^wijzing oq> hun werzoek om' sal- menwerking in zake het loonpetitionnemeat voor het Spoorwegpersoneel. Het doel was om alvorens elk voor zich zelf te g*aan wer ken, zooveel mogelijk eenheid van aiotie te verkrijgen, ten einde meer kans van slagen te hebben. Een© zeer geanimeerde bespreking werd gehouden, zonder eehter heb resultaat, dat da Ned. Ver. zioh had voorgesteld. Hun verlangen was: lo. Oprichting van een co mité uit dfe verschillende hoofdbesturen, tot opstellen Van het petitionnement» opdat, zulks gelijkluidend zij. 2o. Een gecombineer de vergadering te houden in 't begin van December, waar van elk der drie grootst© organisaties een spreker zou optreden, en op welke alle kamerleden zouden worden uit- genoodigd. 3o. Een door deze drie hoofdbe sturen onderteekend schrijven te richten aan Z. Exe. den Minister vain Waterstaat, waar in Z. E.xo. zou worden verzocht zijnen invloed aan t© wenden, teneinde het petitionnement een goed onthaal te doen vinden bij de ver schillende Direeties. Noch St. Raphael, noch de Federatie van S. S. ambtenaren konden zioh echter met deze voorstellen geheel vereenigen. De H. S. M. vertegenwoordigers van ,,St. Raphael" wensehten, daar hun directie sa menwerking met de Ned. Ver. verbied, zich in 't geheel van samenwerking te houden. Staande deze bijeenkomst, werd onderling overleg gepleegd, waarvan het resul taat was, dat de meesten wel genegen waren, vooral op aianraden van den iWrfEd- heer kapelaan Donders, welke den Geestelijk Adviseur ver tegenwoordigde op deze bijeenkomst, om in het comité zitting te nemen, doch geen ge combineerde vergadering en 0°k geen geza,- melijk schrijven aan Z. È- wensehten. Defini tief werd eehter tot niets toezegging- gedaan, daar zij eerst een hoofdbestuursvergadering, daarover wenscthten te houden. Daar ook de ©enigst versohenen afgevaar digde van de Fed. van S.S.-ambtenaren, een beperkt mandaat had, hetwelk hem niet ver oorloofde iets definitief te aanvaarden, was d© uitslag dezer bijeenkomst, van dien aard dat de zaken ni'et veel verder konden worden afgewikkeld. exploitatie van het Brongebouw en zijn park. Eén opwekking daartoe zal hen spoedig be reiken. HET KADER BiIJ. HET 10e REGIMENT, In em „ingezonden stuk", opgenomen door de N. R. Gt lezen wij onder het opschrift „Exa mens in het Leger'' het navolgende: ,,'t Wordt dunkt me hoog tijd, het vrijwillig kader in het leger maar af te schaffen en zich alleen te behelpen met militie- en reservekader; tenminste bij het 10e regiment infanterie is het gehalle al van zoodanigen aard, dat van 10 vrijwillige sergeanten, herkomstig uit Haarlem, Den Helder en Hoorn, bij het pas te Haarlem gehouden examen voor sergeant le klasse nie mand slaagde. VergeLijk daarmede den uitslag van het on langs te Amersfoort gehouden examen voor Vaan drig (twee rangen hooger dan sergeant le kl) waar van de 67 adspiranteax (mil.- en reserve sergeanten) allen slaagden. Neem verder in aanmerking dat van eerst genoemde vrijwillige sergeanten eenigen méér dap zes jaar in dienst zijn, do meesten voor de derde maal aan het examen deelnamen, terwijl de mil.- en res.-sergeanten ongeveer een jaar in den troep dienen, dan springt in het oog, hoe verre het vrijwillig kader staat beneden het militie- en reservekader, en dat er met het eerste zoo goed als niets is aan te vangen. Gelukkig schijnt men dat van hoogerhand ook' in te zien, althans te oordeelen naar de wijze van opleiding, laat men zich veel meer gelegen Liggen aan militie- en reservekader dan aan het vrijwillig kader. Wat heeft het eerste geen prachtige onderwijs inrichting te Amersfoort in de Militaire Sehool- compagnie. Een vrijwillig sergeant daarentegen krijgt, om examen le doen voor sergeant le klasse, geen, bijzondere opleiding. Hij moet zich zelf maar wat opleiden, en heeft een dergelijke manier van doen geen succes, welnu, dat hij zakke; er zijn sergeanten le kl. genoeg, maar vaan drigs ja ziet u, dat is een andere kwestie." Op den morgenavond te houden cursus in de Katholieke Ge'oofs- en Zedeleer zal behandeld worden, het onderwerp: Over de waarachtige te genwoordigheid van Jezus Christus in liet Al- lerh. Sacrament des Altaars. R.K. KIES VEREENIGING. Morgenavond half negen vergadert in liet ge bouw „St Pavo" de R.K. Kiesvereeniging ter bespreking van een candidaat voor den Gemeen teraad. ■THE BELLE OF "NEW-YORK. Zaterdagavond ging in den Schouwburg aan den Jatisweg wederom deze aardige Engelsche operette voor een zeer talrijk publiek. Ook thans weder was de uitvoering geheel &f, en oogstten de spelers veel bijval, vooral met het voetbalspel. De captain van de club ontving bloe men. Alle spe'.ers waren uitnemend. DEKENNEMER PADVINDERS. Een talrijk publiek was gistermiddag aanwe zig in het park van het Brongebouw. Daar had de plechtige vaandeluiireiking plaats aan de groe pen en .vendels, waarin het korps Kennemer Padvinders door de jongste organisatie is ver deeld. Aanwezig was o.m. mevr. Visser van Ha- zerswoude, de .voorzitter van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding, Baron v. Tuijll van Se- rooskerken, het bestuur der Haarlemsche afdee- liing van dezen Bond en enkele andere autori teiten, die aldus hun sympathie wilden te ken nen geven met het streven van de Kennemer Padvinders. Na zich in parade orde te hebben geschaard, werd het korps geïnspecteerd door de aanwezige hooggeplaatste personen, waarna onder een har telijk woord door den heer v. d. Kop, een vijf- lal nieuwe padvindertjes hun belofte aflegden. Deze nieuwe leden en de overigen - werden nu ook nog toegesproken door den heer Da\ J. B. Schepers. De heer Menalda van Schouwehburch nam nu het woord en in korte maar krachtige woorden herin merite hij aan de plichten van Kennemer Padvinders, aan de goede eigenschappen en de uitgebreidheid van het korps Padvinders, dat spr. vrijwel pver de geheele wereld verspreid heette. Daarna kwamen de groepen één voor één voor om hun vlaggen, waarop de beeltenis van honden, katten, hert, hyena enz., in ontvangst te nemen. Ten slotte werd door het korps kra nig gedefileerd. KOLONIAAL MUSEUM. Op 19 October zal op initiatief van het Ko loniaal Museum, alhier, een voordracht met lichtbeelden worden gehouden over het onder werp: Het bosehbedrijf op Java en in de bui tenbezittingen, door de heeren H. J. Kerbert en Ch. S. Lugt, houtvesters bij het boschwezen in Ncd.-Indië. BRONGEBOUW EN VEREENIGING. Men meldt ons Het Broncomité heeft in zijn laatste verga dering breedvoerig bespipken de voorwaarden, waarop het Bestuur der Sociëteit „Vereeni ging" gedurende een proefjaar zich zou willen belasten met de exploitatie van liét Bronge bouw. Deze voorwaarden zijn: zekerheid van een belangrijk aantal leden van bet Brongebouw en de vorming van een garantiefonds van 5000. Voor dit laatste hebben gecommitteerden van de „Vereeniging" hun medewerking toege zegd; voor de vervulling der eerste voorwaarde zal het Broncomité in zijn geheel moeten zor gen. Van do zijde der „Vereeniging" is daarbij evenwel een belangrijke steun toegezegd. Uit gecommitteerden is of zal een commissie worden gekozen, die met een deputatie uit het Broncomité, zoo uoodig versterkt door ande ren, de noodige stappen tot ledenwerving zal doen. Binnenkort wordt daarvoor de eerste vergadering gehouden. Vanwege het Broncomité zijn in deze com missie benoemd de heeren J. 0. Caderius van Veen, A. H. Weyburg, C. F. Henning en J- A. van der Boom. In de vergadering van het Broncomité werd met groote waardeering getuigd van de mede werking van het Bestuur en bet college van gecommitteerden der „Vereeniging" en het vertrouwen uitgesproken, dat de ingezetenen I van Haarlem en omstreken met de daad zouden toonen het verlangen tot een juiste en goede STAMKAPITAAL LIGHALFONDS. Sedert de vorige opgave werden nog in dank- baarheid de volgende giften ontvangen of toe gezegd op de circulaire om extra hulp by de l vorming van een stamkapitaal voor het Lig- halfonds Jaarlyks: van mevr. A. M. R. v. d. S. 1. van mevr. B. B. te Overveen, 10.van den heer A. B. 3.van mevr. P. d. M. 2.50 en van den heer G. J. v. W. f 5.allen te j Haarlem. In eens: van den heer L. Graaf van R. te Aerdenhoudt 50.en van mevr. E. te Haar lem 10.zoodat het totaal bedrag thans is: jaarlijks 91.50, in eens 357.50. Tevens werd voor het fonds nog ontvangen een postbewijs van 1.uit een loterijpotje 1 en in dank aanvaard. ARBEIDSONGEVAL'. Zaterdagmiddag had aan de „Werf-Conrad" een ernstig ongeval plaats. Toen men bij den opbouw van de romp voor een graanelevator bezig was met het ophijschen van een dekplaat van omstreeks 300 kilo, brak juist toen deze op I hoogte van het dek was, een schalm, waaraan de plaat hing. De werklieden Moot, wonende I Morinnesteeg, en de Graaf, stonden op het dok om de plaat over te nemen. De Graaf liet de plaat bijtyds los, maar Moot stortte met de I plaat ter hoogte van 6 Meter naar beneden en kreeg op den grond de plaat nog op het lichaam I en werd een meter ver weggeslingerd. Zwaar inwendig gekneusd aan het dijbeen, I met gekneusden pols en een snijwond aan het I hoofd, werd de man opgenomen en na voorloo- pig op het kantoor verbonden te zijn, per zie- I kenrijtuig naar de Maria-Stichting overge bracht. Zijn toestand is heden bevredigend. MISHANDELING. Zaterdagmiddag werd de schilderskneeht A. L. H. op den Jansweg nabij de Parklaan met een hakbijltje mishandeld. Hij werd verwond aan de rechterhand. Afwijking Bestemming grond. Ingekomen ts een verzoekschrift om vergun ning tot afwijking van de bes lemming van den grond, tot den verkoop waarvan in de vergade ring van 8 Maart 1911 besloten werd. De koo- I per wenscht pan. dezen grond de bestemming te geven van tuin en speelplaats (tennisveld) in plaats van bouwterrein. B. en 'W. zijn er echter niet geheel zeker van, of zij niet door zelfstandig tot zulk ©ene ingrijpende verander big van bes lemming eLs thans I gevraagd wordt, verlof te geven de natuu iijke j grenzen van gemelde bevoegdheid zouden over schrijden. Weshalve verzoekt zij die volmacht Cokes-prijzen. In een adres richten J. Ove rakker en P. van der Laan. tot den Raad het verzoek, het daar heen te leiden, dat voor handelaren van de ge meente! ich [fabrieken cokes is le betrekken tegen ©enen minderen dan den loketprïjs. ZijTTchtem zich door den bekenden maatregel der gemeente tegenover niet-Haarlemmers benadeeld. Op het voetspoor van het besluit van 12 Oc- I tober 1910 no. 14 geven B. en W. in overweging dal verzoek wan de hand te wijzen. Ondeinvijs. Ten einde te voorzien in de vacature van onderwijzeres aan de Opleidingsschool voor jon gens tot het middelbaar en hooger onderwijs alhier, hebben B. en W'. opgemaakt de vol gende voordracht van drie bevoegden, ten einde daaruit eene keuze te doen: 1. mej. W. J. Fran cken, onderwijzeres aan school no. 9 te Haar lem, 2. mej. M. M. Bussemakcr, idem te Bloe- mendaal, 3. mej. A. J. C. van der Bank, idem te Scheveningen. B. en W. stellen voor te benoemen voor den cursus 1910—1911 aan de H. B. S. met 3-j. cur us en daaraan verbonden Handelsschool met 2-j. cursus tot tijd. Leeraren de heeren B. M. Franco, R. Soetan Carajangan Soripada en A, E. d'Oliveira, om les te geven resp. in ISpaansch, Maleis ch en stenografie. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de Eng. taal aan de avondschool voor Handelsonderwijs, met ingang van 16 Oei. komen voor: lo. Mej. H. Cats alhier en mej. M. van Thiel te Amsterdam. B. en W. stellen voor te benoemen tot vak- onderwijzeres in het teekenen aan, de Opleidings school voor meisjes tot het middelbaar onder wijs alhier: lo. Mej. A. S. Dijkman, leerares in het teekenen aan de Meisjesschool voor mid delbaar onderwijs alhier, 2o. Mej. G. Graue, onderwijzeres aan genoemde Opleidingsschool, en 3o. Mej. II. J. Lugten, onderwijzeres aan de School voor meer uitgebreid lager onderwijs no. 1 alhier. Yerhooging loon. De afd. Haarlem van den Bond van Nederl. Gemeenteambtenaren heeft tot den Raad het ver zoek gericht, om met hel oog op de voort durende prijsstijging der levensmiddelen een gulden bij'lag te willen geven op het loon van iedei'en gemeen tewerkman. B'. en W. van Haarlem adviseeren dit voor stel aan Ie houden, totdat een commissie zal hebben uitgemaakt, of van gemeentewege maatre gelen moeten worden getroffen tot algeheele le niging van den nood. Subsidie, De „Vereeniging tot Bevordering van het on derwijs in Handenarbeid in Nederland" verzoekt subsidie voor haar t© organiseeren cursus in handenarbeid. Nieuwe verordening. B. en W. stelten ter bekrachtiging voor een nieuwe verordening pp, de heffing van rechten voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis en voor de keuring van vee en vleeseh. Wijzing verordening Slachthuis. Krachtens art. 17 van liet Werkliedemreglememt zijn door B. en W. met de in dat artikel be doelde algemeen erkende Christelijke feestdagen gelijkgesteld de dag, waarop de verjaardag van H. M. de Koningin wordt gevierd, de Nieuw1- .jaarsdag, en de tweede Maandag in Augustus. Voor zoover betreft de werklieden aan het Openbaar Slachthuis, regelende de tijden van openstelling dier inrichting, dienovereenkomstig zal zijn gewijzigd. Br en W. stellen voor tic verordening aldus te wijzigen. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2