B U I T E N L AN D. Verhuurt loketten in hare Brand- en ënhraakwrije kluis BINNENLAND. SPAARNE-BAMK. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM, Bloembollencultuur. NIEUWS UIT OEN OMTREK.' STADSNIEUWS. Kapitaal 500.00Ü. Geplaatst en volgestort f 250,000,- COISrVSISSARiSSEN OVERZICHT. RAAD VAN TOEZICHT i Directeur: fi. F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's incasseeringen, Wissels, Pi*olongatiën enz. enz. BENNEBROEK. MAROKKO. De Franseh-Dnitsclie onderhandelingen over Marokko zonden wij bij al dat oorlogs- en revolutienieuws haast vergeten! Het schijnt er nu mee af te loopen: Naar de Wiener Allgemeine Zeitung verneemt, is aan Oostenrijk-Hongarije en aan de regeerin gen van de andere Europeesehe groote mo gendheden officieel van het slagen van de onderhandelingen over Marokko mededeeling gedaan en wel in dezer voege, dat Duitseh- land en Frankrijk volkomen overeenstem ming hebbeh verkregen, ook in de kwestie van de vergoeding. De kwestie is geregeld in den vorm van een uitwisseling van grondgebied. De vaststelling van den tekst zal waar schijnlijk in de volgende week plaats vinden. Dit is dus eindelijk in orde gekomen! CHINA. Er valt niet aan te twijfelen: het reuzen- rijk China staat op zijn grondslagen te wan delen! De revolutionnairen bezetten de eene stad na de andere, dringen steeds meer op trou wens heel ordelijk! en de regeering, die geen goede leiding bezit, weifelt, wankelt, enheeft geldgebrek! Men is vanuit Peking al niet meer bij machte de salarissen geregeld uit te betalen; de regeering beschikt nog slechts over ten hoogste etn millioeu taëls! En de pogingen, om geld te leenen, mis lukken! Gefortuneerde Mantsjoe-families te Peking verlaten in groeten getale de stad; zij zen den hun geld en kostbaarheden naar Tient sin, Shanghai of zelfs naar Moekden, waai de Japanners bescherming kunnen bieden. De zetel van het Hof zal, indien de om standigheden het noodig maken, naar Jehol worden overgebracht! Het heet nu, om de ellende te voorkomen, dat met zekerheid vaststaat, dat Joean-sji- kai een extra-trein, die te zijner beschikking was gesteld, naar Peking had teruggezonden, waarmede hij had willen te kennen geven, dat hij weigerde naar het zuiden te vertrek ken! De New-York Herald laat zich uit Peking seinen, dat de „grondwets-partij", welke on der de leden der Nationale Vergadering (het vóór-parlement) een meerderheid heeft, zich met een ultimatum heeft gewend tot de re geering. De „grondwets-partij" eischte, dat onmiddellijk een verantwoordelijk ministe rie zal worden gevormd met Joean-sji-kai als minister-president. Ook moet de regeering de onbekwame Mantsjoe-prinsen en anderen, die hooge ambten bekleeden, van het bewind verwijderen. Voorts moest de regeering met zachtheid optreden tegen de rebellen. In dienzelfden geest kudde een telegram aan de reegeering, afgezonden door den on derkoning te Kanton. Anders was, meent deze, ie toestand niet meer te redden. Ook seinde hij, dat de nieuwe troepen niet te vertrouwen sijn, en dat de soldaten van het oude regime gebrek hadden aan schietvoorraad. Men ziet het: 't is alles droef en zwart VOOl- ie regeering. En de republikeinen zijn vol moed. Buitenlandsehe bladen bevatten het ver slag van een interview, dat een persman te New-York gehad heeft met Soen-jat-sen, den Chineesehe u revolutionair. Soen gelooft althans stelde het in het interview aldus voor dat de dagen dei- Man tsjoe-dy nas tie in China geteld zijn. De opstandelingen zijn meester van de Jangstë. Wij staan aan den vooravond van een be- slissenden slag; die zal volstreden worden op een 190 SLM. benoorden Hankou en zal het k>i van het rijk bezegelen. De lieden die nog trouw zijn gebleven aan de dynastie be ginnen, met het oog op succes vau oaze zaak, steeds meer te wankelen in hun trouw aan de dynastie. De opstandelingen hebben hanc langers in de garnizoenen om Peking, en zoo dra wij het sein geven, zullen die garnizoe nen in opstand komen. Soen-jat-sen verklaarde, dat hij den huidi- gen opstand had voorbereid om de zaak van het volk te dienen, dat de corruptie en de administratieve willekeur van de Mantsjoe haat. De discipline onder de revolutionairen is goed, volgens Soen-jat-sen. De beweging was zuiver tegen de Mantsjoes gericht. Wat de verdere ontwikkeling der gebeur tenissen in China betrof, merkte Soen-Yat- Sen op: „De nieuwe mannen, die over China sullen heerschen, kennen hun verantwoorde lijke taak zeer goed. Zij weten, hoeveel zii aan de Westersche besehaving te danken hebben. Zij kennen Parijs, Londen en Amerika en zij hebben daar bnn constitutioneele idealen op gedaan en hun opvattingen omtrent de in dividueel© vrijheid. De beweging zal zuiver unti-dynastiek blijven. De betrekkingen met het buitenland zullen door Jong China niet gestoord worden. „Wij zullen brobeeren geleidelijk een bond van Chineesehe provincies op te richten, daarbij steunend op de algebeele instemming van het volk. Aan twee Kamers zullen de algemeene landsbelangen worden toever trouwd, zoodat de economische ontwikkeling van China niet langer onderworpen zal blij ven aan de belangen van gierige ambtenaars. De openbare scholen zullen vermeerderd wor den cn ons nationaal program zal verder om vatten: hervormingen in het stedelijke be stuur, organisatie van het leger en afschaf fing van alle privileges. „Als de republiek wordt uitgeroepen, zal er noodzakelijk een staat van beleg op vol gen, maar zoo spoedig mogelijk zal de vrij heid worden hersteld. De vrouwen zullen tot een wettelijk erkenden stand verheven wor den, het familieleven zal geheel veranderd worden en het ware tijdperk der hervorming zal geopend worden op den dag, dat de re volutionaire vlag boven Peking zal waaien." Soen-Yai-Sen besloot met den wensch, dat de mogendheden strikt neutraal zouden blij ven, en aldus zouden medewerken, dat de Chineesehe republiek een nieuw rijk in het verre Oosten zou worden J. W. A. BE1JNE8, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. F. H. VAN WICHEN, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. W. J. C. PASSTOOKS, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Burge meester van Ginneken, te üinneken. Da. E. A. M. DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Me. J. N. J. E. HEERKENS THIJ8SEN, Voorzitter van den Baad van Beroep Ongevallen-verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van den Gemeenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman Xe Haarlem. 3. 3. BEUNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn,, te Haarlem. J. M. W. FRANCKEN, te Haarlem. B. J. V, VAN HEES, te Haarlem. aan de Saksisch-Boheemsche grens, zag kort vóór de komst van dien trein op de rails van de spoorwegbmg twee mannen, die blijkbaar weinig goeds in den zin hadden. Toen hij naar hen toe ging, vluchtten zij. Zoodra de trein voorbij was, vertelde de baan wachter het gebeurde aan een gendarme. Er werd gezocht naar de kerels en men vond ben in 'een naburige kegelbaan verscholen. Zij werden gevangen genomen en men vond een paar re volvers, twee lange dolken en inbrek-ersgereed- schap in hun bezit. De zaak wo-rdt onderzocht. Keizer Fnaas Jozef is ziek. Verkouden al leen, doch op zijn leeftijd kan elke ongesteld heid ernstige gevolgen hebben! MEETING VOOR SOC. WETGEVING. Naar men verneemt zal de groote meeting voor de Sociale Wetgeving, georganiseerd door de vijf Diocesane R. K. Bonden, te Utrecht gehouden worden op Zondag 19 Nov. STAATSCOMMISSIE NOORDZEE KANAAL. Gisteren avond had te 's-Gravenhage ten huizo van den Voorzitter*, prof. Kraus, de onderteekening plaats van het tweede en laatste deel van het verslag der Staatscom missie in zake den toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal. Na afloop daar van vereenigden zich de leden en secretaris sen der commissie als gasten van den Voor zitter en mevrouw Kraus aan een gerneen- schappelijken maaltijd. KOLONIAAL INSTITUUT. Het Raadslid Sutorius te Amsterdam heeft het volgende voorstel ingediend bij den Raad te Amsterdam: De Gemeenteraad van Amsterdam, gezien de voordracht van B. en W. d.d. 27 Juni 1911, No. 744, waardeerende de bedoelingen der Vereeniging Koloniaal Instituut, in genoem de voordracht belichaamd, van oordeel, dat de daarin aan de Gemeente opgelegde lasten met een door een beroep op het openbaar belang zijn te rechtvaardigen, besluit: de medewerking der Gemeente te beperken tot de aanbieding in erfpacht van een passend terrein, waarbij de belangen van beide par tijen in de toekomst worden gewaarborgd en noodigt Burgemeester en Wethouders uit, onder intrekking van genoemde voordracht, nieuwe voorstellen aan dc goedkeuring van den Raad te onderwerpen. Eea aanslag? Aan het „Berliner Tagefclatt" wordt een romantisch bericht gese nd van den, aanslag op den trein, waarmee de Koning van Saksen en zijn twee oudste zoons naar Wee- men reisden Een baanwachter bij het slation Mitterrand, Allerzielen'' te Delft. De opvoering van Allerzielen, onder een anderen, naam te Delft, heeft, volgens „Het Volk", verschillende gevolgen. De bediende S., van de Stad Doelen te Delft, die in Allerzielen optrad, is in zijn bei rekking geschorst. Hel gamche bestuur van de tooneel- vereenigiug Multaiuli is op het politiebureau ont boden, om gehoord te worden over de vraag, hoe de uitvoering is bekend gemaakt, of zij openhaar was, enz. Munivondsteu in Friesland. Men schrijft uit Hariingen. aan de Leeuw. Courant": Bij den terphaas F. Heifricli te Midlum heb ben de gravers gedeponeerd een 197-tal zilve ren munten, henevens een zilveren ring met versierde plant, gevonden in de terp „Middel stem" aldaar op 1 Meter diepte onder de kruin, ongeveer 3 meter boven het maaiveld. De munten en dc ring werden op een hoopje gevonden. Het vermceiea Ligt dus voor de hand, dat ze bewaard zijn geweest in een Linnen of katoenen buideltje, dat na verloop van misschien eeuwen is vergaan. De munten vertoornen alle dezelfde teekens, uitgezonderd twee, die merk baar van de overige verschillen en. ook iets groo- ter zijn. Een nader onderzoek zal moeten aau- toonen uit welken tijd ze afkomstig zijn. Ze hebben de grootte van een kwartje, doch zijn zeer dun. Aangehouden. Te Middelburg is aangehou den en van daar naar Sclievenliigeci overge bracht de dienstbode M. S„ oud 24 jaar, die zich in Augustus of September in laatstgenoem de plaats schuldig heeft gemaakt aan verduiste ring van een diamanten doekspeld. Het meisje heeft volledig bekend. Op hare aanhouding was f 250 belooning ge steld. Een beestenspel in velling. Men schrijft uit VenLo, d.d. 24 dezer. Het gemeentebestuur heeft beden in publieke veiling gebracht den levenden, en dooden inven taris van een dierenspel. Toen de najaarsker mis in de laatste week van September was a'geloopen, en de kramen en spellen, van het kermisterrein waren verdwenen, bleef daar vrij wel onbeheerd een kijkspel achter er wal alleen, een jongen aanwezig, die geen er lei op dracht van zijn baas had gekregen. Alle na vraag en onderzoek naar den wettigen eigenaar bleef vruchteloos, hij was niel te vinden, en de gemeente zag zich opgescheept met enkele op gezette slangen, een schildpad, een wild varken, een zeehond- een paar zeearenden enz. In een plaatselijk blad werd een paar maal de verkooping aangekondigd, en heden is zij door gegaan, onder toeloop van. veel belangstellenden. De zeehond bracht drie gulden op, hij had aan de gemeente meer dan vier gulden visehdi- ners gekost; het wilde zwijn ging weg voor f 19; de twee zeearenden vonden een koop-er voor f 2.50, en een papegaai ft was een sprake loos oudje kon nog ruim f 8 opbrengen. WageiHgebrek bij de S.S. ALs bewijs hoe groot het gebrek is aan wagons bij de S.S. {kan. dienen, dat van 70 aanvragen te Echt, slechts één wagon verstrekt kon worden, Kermiskwestie. Te Amersfoort is een kwes tie uitgebroken op de kermis, waarvan het ge volg is dat een der tenten gesloten blijft als een pot. Wat is het geval? Daar is een stoomcaroussel waaraan verbon den is een cake-walk. De eigenaar nu van d-eze inrichting heeft voor een vrij hooge pachtsom zi-ch tevens het recht gewaarborgd, dat geen concurreeremde Inlichting op de kermis zou ko men. Edoch, vlak achter die caroussel komt een andere inrichtingcake-walk, z-ooals de eige naar van de caroussel zegt. Nietwaar, zegt de baas van de andere inrichting, ft Lijkt wel op cake-walk, dcch 't is hei net.i De carousselkou- der acht zijn contract verbroken als de iurkih- tnig geopend wordt, de eigenaar van cake-walk nr. 2 wil schadevergoeding als hij gesloten moet blijven. Gistermiddag hebben de burgemeester, de wet houders, de getmeenle-secreiaris en een paar ge meen teamb I ena ren een bezoek aan die laatste in richting gebracht en daar geconstateerd, dat het werkelijk concurrentie is voor den carousselhou der Dg boom blijft er des op. Cake-walk no. 2 is niel voor het publiek toegankelijk. Het mes. Zondagavond omstreeks 11 uur kwamen in de herberg Hause aan den Sittar- derweg een 6-lal personen, die na «enigen tijd at da 3lt t-o hebben, vertoefd, wegens hun. wan gedrag b-uilen de deur werden, gezet. Een oogenblik daarna kwamen een 3-fal Duifschers binnen, die evenwel weer dadelijk vertrokken.. Maar nauwelijks waren dezen buiten of men hoorde hulpgeroep. Toen. men ging kijken, vond men zekeren Püthof, een Duitscher, op straat. Hevig bLoedend werd hij bij Hause binnenge dragen. De gemeentepolitie werd gewaar schuwd, die spoedig ter plaatse verscheen, en de veriamdmeesfer der mijn. Oranje Nassau werd ter hulp geroepen. Men bevond dat P. 3 steken iji den rug en een steek in het hoofd had, welke ernstig waren. Toen P. in de woning werd ge dragen, stak nog een mes tot aan het he't in den rug van P. De gemeentepolitie ging op zoek naar de vermoedelijke daders; een 4-tal wa ren spoedig gevonden; maar twee anderen on der wie naar vermoed werd, de hoofdschuldige zich bevond, kon men eerst gisterenmorgen te te pakken krijgen. Het mes. Zekere v. d. S. uit Waalwijk, die agent is van enkele loterijen en colporteur van. een. verschijnend boekwerk in afleve ringen, en die daar ter plaatse bezig was loot jes le venten, werd te Kaatsheuvel in een een zame steeg onverhoeds aangevallen, op den grond geworpen en deerlijk mishandeld. Zijn jas werd met oen mes geheel in stukken gesneden, ter wijl hem zelf ook eentje ernstige verwondingen werden toegebra-chf. Draarna ontnamen zij hem het geld, dat hij bij zich had, circa I 30 (be nevens zijn horloge waarop zij ijlings het hazen pad kozen. Op 2jjn hulpgeroep spoedde eendaar dichtbij zijnd man zich naar de marechaussee le Kaatsheuvel, Deze voerden hem per as naar de kazerne. De man kcat zijn aanranders niet. De politie heeft echter een streng onderzoek ingesteld. Per rijtuig werd van de S. naar zijn woning overgebracht. Moor aanslag. De rijksveldwachter Versteeg le Hoevelaken heeft gearresteerd een zekeren H. R., aldaar, wegens het plegen van een moord aanslag op zijn 18-jarige stiefdochter. De da der heeft bekend op het meisje een .revolver schot te hebben gelóst. De revolver en eenioe scherpe patronen zijn in beslag genomen. Ben goede vangst. Gisterenmorgen is te Amsterdam op het Hekelveld op aanwijzing van een goud- cn zilverhaadelaar van den Nieu- wendijk iemand aangehouden, die aan dezen e enige walen ta'elzilver had verkocht. Toen hij' oit, gistermorgen weer wilde doen en daarbij vrij onverschillig was welke prijs hem betaald zou worden, vatte de winkelier argwaan op en waarschuwde <Je politie. Vermoed wordt, diat het tafelzilver afkomstig is 'van een onlangs gepleeg de inbraak in een*woning aan den Koningine- weg. D® Krahhepolder wederom volgeloopen. Naar uit 's-Gravended aan de „Dordr. Ct. ge meld wordt, is Maandag met de hooge getijden de Krabbepokler wederom volge'.oopen. Aan de werkzaamheden aan den bidoogst is nu voor goed een einde gemaakt. Ongeluk. Op de Boegdeasehe heme kwam een wachtmeester dei* cavalerie met zijn paard te val!en, zoodat het dier op hem terecht kwam. In. zeer ernstigen toestand werd hij naar Roer mond gebracht en m het gesticht der Paters Camiliaiuen opgenomen. - Gedood. Gisterenochtend is op het spoor weg-rangeerstation te Zwolle de rangeerder W. K. tusschen twee wagens beklemd geraakt. In wendig zwaar verwond werd hij naar het So- p'hia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd, doch bij aan komst aldaar was hij reeds over lede Ongelukken. Te Kerk rade werd de gróndar- beider Rutten, werkzaam op een zandkuil, on der zand bedoLven en kort daarna levenloos opgehaald. De 19-jarige E. v. d. E., welke op zoo nood lotlge wijze te Oudenbosch onder ide stoom tram raakte, is in het gasthuis aan de heko men verwondingen overleden. Relletjes te Amsterdam. In de vergadering van den Bond van Han dels- en Kantoorbedienden, Dinsdagavond ge houden als protest tegen de ontduikers en over treders der verordening op de winkelsluiting, is door een der sprekers, den heer Smit, aan gekondigd, dat de winkelbedienden nu tegen die onwillige winkeliers daadwerkelijk zouden gaan optreden, om hen tot sluiten en tot staken van den verkoop te dwingen, en daartoe werd allen verzocht om gisteravond tegen negenen voor het kantoor van den bond aanwezig te zijn om de consignes te vernemen. Werkelijk had een dertigtal winkelbedienden mannelijke zoowel als vrouwelijke, aan dien oproep gevolg gegeven. En die trókken nu gis teravond in een plasregen in langzamen op tocht door de Utrechtsche straat naar het cen trum der stad. Reeds in genoemde straat werd een sigaren winkel der firma Hillen open bevonden. Ter wijl het handjevol demonstranten voor het huis bleef staan schreeuwen: „sluiten mot je, slui ten 1" begaf zich een deputatie naar binnen om den depothouder te verzoeken zijn winkel te sluiten; „anders zouden morgenavond andere maatregelen getroffen worden." De volksop loop was intusschen tamelijk aangegroeid; eenige politieagenten maanden tot doorloopen aan. Het ging nu naar de Reguliersbreestraat, waar wederom voor den winkel van Hillen werd stilgehouden. Terwijl de politie nu wat meer nadrukkelijk optrad, werd ongeveer het volgende gesprek tusschen den depothouder en de afgezanten van de betoogende winkelbedien den gevoerd „Mijnheer, is u van plan open te blijven?" „Zeker, op last van de firma." „Dan verzoeken wij u aan de firma een brihf te schrijven, waarin u van uw inzichten in de kwestie der winkelsluiting blijk geeft. We be ginnen vanavond kalm, maar als de winkel morgenavond niet dicht is, zullen er krassere maatregelen genomen worden." ïn een galanterie-zaak aan de Vijzelgracht troffen de woordvoerders achter de toonbank een juffrouw die het geval van een humoristi- sehen kant opnam, de heeren smakelijk uit lachte en, voor zoover het lachen haar het spre ken mogelijk maakte, bun mededeelde, dat zij in haar eigen huis was, en hun verzocht den winkel te verlaten, ten minste als zij niet een kammetje, een stukje zeep èf zoo iets anders wenschten te koopen. Zij gingen; maar onder het gaan klonk met plechtigen ernst hun be dreiging: „dan zullen we u opschrijven." Voor een sigarenwinkel aan den Wetering schans had de politie genoeg van de vertooning ext dreef ket troepje kardkandLg uit eïkaar. En- kelen wisten in de -Ferdinand Bolstraat weder bijeen te komen om den veldtocht voort te zet ten, maar nadat de politie begonnen was min der lankmoedig op te treden, was de leiding zoek. Het gevolg was, dat de nieuwe aanvoer ders een „verlofzaak" onder handen namen en, na vruchteloos vermaan, de juffrouw, die de zaak drijft, „opschreven." Opmerkelijk was dat de mannen van het ini tiatief, van wie men de leiding zou hebben ver wacht, deze hebben beperkt tot het geven van instructies binnenskamers, en op straat onbra- kei Gladeolusser Niettegenstaande dat door sommige bloemisten de handel in nieuwe Gladiolussoorten in den laats ten tijd als een soort „koorts" is gebrand merkt, en zelfs in vak- en andere bladen ar tikelen zijn verschenen, beoogende dezen handel te stuiten en afbreuk te doen (heigeen zonder doekjes omwinden geschiedde, blijkt toch dat al deze voorbarigheid niets heeft te beleekenen. Ook in het Weekbl. voor B. C. verscheen 1.1. Zaterdag een ar.ikel, waarin deze handel eerder werd aangemoedigd dan ontraden alhoewel na tuurlijk tot voorzichtigheid werd aangespoord. Dat ook de vaklieden zich doet* vorengenoem- alhier ,is nl.. de gehee'e oorspronkelijke partij is verleden week weer voor de zooveelste maal gebleken; door de firma C. de Ruijter en Zoon lahier, is n.l. de gcehe'e oorspronkelijke partij Gladiolus „Badenia" van uit 't buitenland aan gekocht. Was deze firma reeds in het bezit van vele „nieuwe" en waardevoï'e" variëteiten, de*zelaat- 'koop getuigt zeer zeker van overtuiging dat voor de Gladiolus verscheidenheden eene goede toekomst openstaat. "Voor een ieder die Glad. Badenia in haren vollen kracht heeft gezien, zal het duidelijk zijn, dat hier niet alleen speculatieven hartstocht beeft voorgezeten doch ook liet bewustzijn, dat oor varieieit eene groote aanwinst is voor den han del en voor het bloembollenvak, hetgeen meer en meer de richting inslaat voor de moderne bloemschikking waarvoor de meeste Gladiolus soorten zich uitstekend leenen HAARLEMMERLIEDE o.a. Mond- en klauwzeer. In deze gemeente is weder mond- en klauwzeer geconstateerd, en wel bij runderen van den veehouder H. Vink te Zuid-Schalkwijk. Gemeenteraadsvergadering. De raad dezer gemeente zal een openbare vergadering hou den op Zaterdag den 28sten October a.s-, des voormiddags te 9lA uur. De onderwerpen ter behandeling zun: 1. Ingekomen stukken en medeueeiingen, 2. Berichten van P. F- Dijkzeul en H. N. van Bourgonje voortzetting huurgemeenteland; 3. Benoeming hoofd der O. L. school te Spaarnwonde. De voordracht luidt: 1. J. van Noord, te Leiden; 2. B. J. Hartman, te Borne- broek; 3. F. Reindersma te Leiden; 4. Vast stelling gemeentebegrooting 1912; 5. Voorstel van Burgem. en Weth. tot onbewoonbaar verklaring der pereeelen Wijk C Nos. 79, 80, 81 én 82, aan de Nieuwe brug, eigenaar G. Kraakman te Schoten en Wijk B, Nos. 133, 134 en 215 te Houtrijk en Polanen, eigenaar H. F. van Essen, alhier. SANTPOORT. In sell r ij vin g'. Door de tuinders ver eeniging „Ons Belang1" werd hij' inschrijving de levering vam tuinzaden voor het a,s. sei- z.oien opgedragen aan A. Tahernal te Sant poort als zijnde de jaagistè inschrijver. Miede was ingeschreven door de firma's OViulfse en Remeeuw en van den Giessen te Zwijndreoht en A. H.obbel te Ooltgan» plaat. 0.01k de prijzen vain tuinzaden bleken dit jaar veel liooger te zijn daln vorige jaren. VELSEN. Onrsusaivoind. Zondag 1.1. 'rad „St. Joan, de Deo", onder afdeeling van den Ned. R. K. V. een openbare cursusavond, waar op de 'heer A. Klein uit Haarlem als spre ker optrad met het onderwerp: „de Sociale JVjetgeving in het algemeen". Hoewel de zaal maar (matig was bezet, denkelijk door het slechte weer zullen zij die er zijn geweest, hun avond niet beklagen, en op den volgen den cursusavond niet ontbreken. De spreker zette uiteen hos sociale wetten tot stand komen, en la,ter met hoeveel moei lijkheden Minister Tal ma, te kampen heeft als Sociale Wetgever. Daarom spoorde de spreker dan ook aan, om' vooral naar de meeting die in Utrecht gehouden zial worden, te gaan, om zoodoen de te laten zien, da,t- er toch ook nog' een groot deel der Natie is, dat met het- werk van den minister ten hoogste, is ingenomen, en het ofp prijs weet te stellen. Ook wend er 'nog gebruik gemaakt van debat, dait door spreker meer dan voldoende werd beantwoord. Een luid applaus ver wierf ide lieer Klein hetgeen dan ook wel ver diend was. ALKMAAR Burg. Stand. Geboren: 24 Oct. z. van J. C. Zandvoort en G. Boon. Overleden: 23 Oct. M. A. Goes, geh. met H. A. Bnmklaus, 59 jaar. 24 Oct. J. Keuter, 71 jaar. C. Snijders, 1 maand. HEEMSTEDE. Geslaagd. De heer F. Buitenhuis, alhier, is geslaagd voor het examen vrije en orde oefeningen. Bur ge rlijke Sta.nd. Gebaren: z, van J- van Kampen—De Riijko. HILLEGOM. Geen Raiadsvergad er in g. De vei gaidering vatn den Raad, belegd tegen Vrij- diaig, den 27 October 1911, des voormidd ïga 10 nnr, is uitgesteld tod nadere aankon diging. Wielrijders opgepast. Met het natte jaar getijde en het vallen der bladeren is het voor het wielrijdend publiek weer hoogst gevaar lijk. Gisterenavond kwam een fietser in de Wcerensteinstraat zoodanig met de straat- 6teenen in aanraking, dat hij niet alleen een vuil pak, maar ook een ontveld gezicht op liep en met een gebroken fiets zijn weg kon vervolger LI8SE. Ontwikkelingsavond. Vanwege onze bonds- afdeeling werd gisteravond wederom de eer ste ontwikkelingsavond gehouden in dit sei zoen. Ondanks het slechte weer was de groo te zaal van 'thondsgebouw flink bezet met belangstellenden. Na de gewone plichtplegin gen werd het woord gegeven aan den Wel- eerw. Heer Bnrwinkel, welke in een gloed vol en helder betoog behandelde „Vrouwen kiesrecht". Aan de hand der uitspraken van groote mannen toonde spr. aan, dat het vrou wenkiesrecht volgens onze christelijke begin selen onuitvoerbaar is, zoowel voor de ge huwde als voor de ongehuwde vrouw. Met alle aandacht werd spr. gevolgd en aan 't einde ontving hij een dankbaar ap plaus NOORDWIJK- Gemeenteraadsvergadering. Agenda vau de Raadsvergadering, uitgeschreven op Vrijdag morgen a.s. ten 10 uur: 1. Notulen; 2. Opneming verpleegde in het Gasthuis; 3. Regeling van uitgaven; 4. Rij- loon 1912; 5. Adres bestrating Kerkhofpad; 6. Verkooping grond te Noordwijk aan Zee; 7. Gemeentebegrooting 1912 en begrooting gasfabriek; 8. Tweede supplem. kohier om slag 1911. 9. Reclames hoofd, omslag. „Dei Nieuwe vaart". De St.tlii. van heden bevat de statuten van de vereeniging De Nieuwe Vaart alhier De 'vereeniging heelt ten doel de bevordering van het verkeer te water binnen de gemeem'en Noordwijk en Noordwijkerhout. Zij tracht dit doet te hereiken zonder het oogmerk daarbij winst te behalen door den aanleg, het beheer en het onderhoud van eene vaart, en door andere wettige middelen, die aan het doet bevorderlijk kunnen zijn. VOORHOUT. Burg. Stand. Geboren: d. van C. van der Meij en C. Zandvliet, geh. te Leiden. Ondertrouwd: A. de Groot, 27 jaar en C. M. vau den Nouland, 25 jaar, beiden alhier. HAARLEMMERMEER. JSVjeer een! Ten nadeele van den rijwiel» handelaar R. te Hoofddorp is een rijwicj verduisterd. De zaak is in onderzoek. Zeke re J. V. d. woirdt vardaicikt. Het rijwiel is echter weder terugbezorgd. BEGRAFENIS VAN MR. N. G. 0N0OPMANS. Omtrent de begrafenis van Mr. N. G. Cnoop- mans, die gisterenmiddag plaats had, op de oude begraafplaats aan den Sehoterweg, alhier, dient nog te worden vernield, dat daarbij te genwoordig was, behalve de vele familieleden en kennissen en vrienden, het geheele college vsn B. en W. van Haarlem en de Secretaris, eeaïge oud-leden van den gemeenteraad, bene vens deputaties van corporaties, waarvan da overledene tijdens zijn leven deel uitmaakte, eb on aantal verpleegsters uit het St. Elisabeth'^ Gasthuis. Gesproken werd door den lieer Mr, van Tienen uit Zaandam, als voorzitter van da

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2