NIEUWS UII DEN OMTREK BUITENLAND. BINNENLAND. De Italiaansch-Turksche oorlog. OVERZICHT. vleeschkeuptngswet. De oorlog begint pas! Inderdaad, het gaat nu zooals de kenners van Let Oosten hebben gevreesd en voorspeld: Ita lië, dat dacht een militaire wandeling te ma ken, heeft bij Tripolis en Derna door de zich verwerende en georganiseerde Arabieren een geduchte nederlaag geleden, en de oorlog gaat feitelijk nu beginnen 1 De Italianen kijken leelijk op hun neus: men «preekt van zeer ernstige verliezen, en er zullen dan ook aanstonds nieuwe versterkingen moe ten worden gezonden. De inlanders, zelfs in de stad, richten zich voorloopig alleen tegen de Italianen. Maar, daar er ook godsdienstige gronden aanwezig rijn, zou de beweging gemakkelijk voor alle Europeanen gevaarlijk kunnenn worden. De stammen in het binnenland schijnen een parig met de Turken gemeene zaak te maken. Groote verontwaardiging heerscht onder de Arabieren tegen de hoofden die naar de Italia nen overliepen. Men ziet het dus: De verovering van Tripo lis zal blijkbaar geen kinderspel zijn. De alge- meene toestand kan voor Italië nog ernstiger worden, daar Turkije nu nog minder dan vroe ger tot een spoedigen vrede geneigd zal zij, ter wijl een optreden buiten Tripolis tot ernstige complicaties aanleiding kan geven. Het schijnt ook zeer te betwijfelen, of het fu- ailleeren der bij de verdediging van hun land gevangen genomen Arabieren in staat zal zijn de opgewonden stemming onder de inlandsche bevolking te kalmeeren. WaDt dat doen de Italianen ook: ze behande len de Arabieren niet als oorlogvoerende partij, maar als „rebellen". Het strijdt inderdaad tegen alle regelen van het volkenrecht, dat b.v. 31 Arabieren door den krijgsraad ter dood veroordeeld werden 1 Een ander bericht, dat de Italiaansche regeeringste- legrammen verzwijgen, het meegeven van bom men aan de aviateurs en aan de bestuurbare luchtschepen, is eveneens een schande, daar Italië bij de laatste zitting van het vredescon gres in Den Haag het werpen van bommen uit de lucht veroordeelde en zich verbond hier van geen gebruik te maken. Op welke wijze de Italiaansche regeering haar berichten ook kleurt, deze feiten behooren tot een willekeur, waartegen protesten ver wacht kunnenn worden. De Turksche organisatie. Van Turksche zijde wordt gemeld, dat 30,000 Inlanders zich om Tripolis verzameld hebben Vele stammen met kameelen en groote voorra den proviand rukken aan. Twee machtige ijeich's worden nog verwacht. Voortdurend ko men nieuwe Turksche officieren aan. Het opperbevel over de Turken is thans in handen van Hassan Rizch pasja, een volgene Duitsch systeem geschoold onderofficier. Verder is men er in geslaagd groote sommen gelds aan de Turken te zenden. Eenige dagen geleden moeten Arabische rui ters een Italiaansch eskadron cavalerie in de pan gehakt hebben. De feiten veroorzaken on der de Europeanen groote vrees. De stemming Js gedrukt en ieder oogenblik is een paniek mo gelijk. De verantwoordelijkheid voor de ramp der Liberté. Frankrijk staat weer* voor een ernstig schandaal: het is gebleken, dat de vroegere mi nisters van marine geweten hebben van de on betrouwbaarheid van het kruit, dat de Liberté deed ontploffen: ze wareD gewaarschuwd door den directeur der kruitfabrieken Maissin. Deze heer Maissin, die eergisteren een langdurig onderhoud met den minister van oorlog gehad heeft, heeft in Februari 1909 aan het minis terie van oorlog een schrijven gericht een schrijven dat sindsdien verdwenen is waarin hij verscheidene kruitsoorten opsomde, die ge vaarlijk waren voor de veiligheid der vloot: en zie de commissie met het onderzoek naar de Liberté-catastrophe belast, heeft juist aan die zelfde kruitsoorten de schuld van de ontplof fing gegeven I Nu, na het bekend worden van deze feiten schrijft de „Action": „Als Maissin waarheid spreekt welke straf verdienen dan die politieke persoonlijkheden, die zijn schrijven verdonkere maand en zoo den dood van honderden zeelieden en de vernieling van het eskader hebben ver oorzaakt?" Met verontwaardiging vraagt ziph de „Petite Republique" af. „Wie heeft de onthullingen van Maissin doodgezwegen? Zonder twijfel die bureaux van het ministerie van oorlog, die een kameraad wilden redden. De camarilla, die den minister omringt, en hem nit kliekgeest in onwetend heid houdt, ja om den tnin leidt!" De directeur van de kruitfabriek van Mou- lin-Blanc, Louppe, die door Maissin voor de le vering van het slechte kruit verantwoordelijk gesteld werd, verklaart aan een interviewer, dat Maissin hem sinds jaren persoonlijk haat. Hij noemde hem 'een Jezuiten-leerling. (natuur lijk!) Volgens de „Matin" is behalve het bericht van Maissin ook een bericht van den contro leur Dejean verdwenen, waarin hij de afzetting van Maissin en Louppe had voorgesteld. De mi nister van marine, Delcassé, die beide inge nieurs zal ontvangen, gaf telegrafisch bevel, de kruitvoorraden van de pantserschepen „Demo cratie" en „Ernest Renan", die van dezelfde afkomst zijn als die van de „Liberté", aanstonds te doen verdwijnen. Een duidelijk bewijs voor de waarheid van Maissin's beweringen. Wolkbreuken in de Riviera. In de Riviera hebben hevige wolkbreuken op verscheidene plaatsen groote schade aangericht. In eenige dorpen stroomden drie meter hooge "watermassa's door de straten. Bruggen en huizen werden verwoest. De schade bedraagt meer dan één millioen |ire. Britsch Museum. Vermoedelijk tengevolge van de lekkage in de gasleiding had een hevige ontploffing plaats in de Egyptische galerij van het Britsch museum te Londen. Twee personen werden gekwetst. Een begin van brand werd door de zaalwach ters spoedig gebluscht. Een valsch bericht. Te Berlijn (en ook in den Haag) deed gisteren het bericht de ronde, dat er een aanslag op den Czaar zou zijn ge pleegd. Echter seint Reuter uit St. Petersburg Hier is geen enkel bericht over een.ig bijzonder voorval, dat aan het keizerlijk hof te Livadia zou zijn voorgekomen. Het bericht van een aan slag op het keizerpaar wordt hier beschouwd als een dom verzinsel uit onzuivere bedoelin gen. En het Petersburgsche tele graaf agenit- schap is van gezaghebbende zijde gemachtigd, het nit Parijs komende bericht van een aanslag op liet keizerpaar, welk bericht klaarblijkelijk een beursmanoenvre is, tegen te spreken. Groote diefstal in Rnsland. Bij de expe ditie-af deeling van de fabriek, waar de staats papieren gemaakt worden, is een diefstal ont dekt. 200,000 nieuwe credietbiljetten, die naar de Staatsbank gebracht moesten worden, zijn gestolen. Op de biljetten ontbreken de handtee- keningen van den kassier en den directeur! De biljetten zijn later verstopt teruggevon den en vijf personen zijn gearresteerd. De revolutie in China. De berichten uit China zijn verbijsterend. Ze spreken elkaaT ook voortdurend tegen. Het blijkt wel dat de opstandelingen veld winnen en de regeering te Peking zit met de handen in het haar. De opstand schijnt zich nu ook in Kanton en in andere groote plaatsen te vertoonen, en Joean-Sji-Kai blijft nog altijd werkeloos! UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. BI zijn J. Modi te Sehewnin gen, N. vah Spanje te Callantsoogi, en Pfa. vftn deir Breggten te Delft, met ing. viaiu 1 Nolv. benoemd tot adj.-ingenieur van den Itijksr Waterstaat. DE MILITIEWET. Dooir dien heer A. E- Dudok vajn Heel js aan de leden der Tweede Kamer der Statiën Generaal een adres gezonden, waarin hij de Kamer verzoekt in het aanhangige wetsvoor- stel-Militiewet het teajntal lichtingen van lalndweer en leger ieder met teen te vermeer deren en den Minister van Oorlog nit te noodigen als gevolg .van dat besluit, zoo spoedig mogelijk 'n voorstel in te dienen strek kende tot oprichting van teen grens-en kust wacht. ÜNTWERP- De minister van binnen] andsdlie zaken heeft, zoo meldt de TeL, aain Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën aldvies gevraagd over een wetsomtwerpi, houdende bepalingen toit Wering van vleesdh. |en Vleesch- watren, die voor de volksgezondheid schade lijk zijn, toet verzoek daarover ook het ge voelen in te winnen v,ah 'de besturen van een groote en van een kleine gemeente in iedere provincie. HET KOLONIAAL INSTITUUT TE AMSTERDAM!. Het Koloniaal Instituut zal ta Amsterdam komen op het terrein van de Obsterbegrajaf- plaats De voordracht van B. en iWi om een be langrijk st.uk groaid, tegen een dan on van f 1 per jaar, in erfpacht aan het Instituut af te stajan, en in Ide exploitatiekosten jaar lijks 28 jpCfc. tol een maximum van f 300.000 bij te dragen, benevens 20 pOt. der totale bouwkosten tot teen maximum van 'f! 300.000, is door 'den Blaiad mot een grootte meerder heid', 26 tegen 13 stemmen, aangenomen. DE RELLETJES VAN WOENSDAG AVOND TE AMSTERDAM] EN DE A. M V. Naar aanleiding van de relletjes welkte Woensdagavond in verschillende stralen van Amsterdam in verband met de wiukelsiuitiftg hebben, plaats gevonden, hield het dage- lijkedh bestuur der Algemeene Wihkeliens- vereeniging, bestaande uit ,de boeren J. S, Meu.wsen, voorzitter, L. van der M.aesen, secretaris, en G. Muller, penningmeester, gis termorgen een vergadering1 ter bespreking van den toestand. Bij ide gevoerde bespreking wierd allereerst geconstateerd, dat men zich hier op vol komen zuiver objectief standpunt stelde ten opzichte van, het win kelsl uitingsvraagstuk Doel der- bespreking wia|shet beramen van te nemen maatregelen, om te* voorkomen., dialt evenals Wiaensdagaivond verschillende winkeliers worden lastig gevallen en be dreigd. Met algemeene stemme® was het d:ag> P®" stuur van Oordeel, dat op de meest ernstige wijze openlijk geprotesteerd diende te wor den tegen het optreden va{n' ©en groep lie den, die met hunne betooging het voorop gezette doel hebben, om andere burgers te schaden ten te bedreigen. Het voorwendsel door deze betoogere ge bezigd, 'dat Zij door hunne betooging de Over treders vain de Gemeentelijke Verordening oip de winkelsluiting tot sluiting willen dwin gen, mag iniet 'gelden, meent hat bestuur, aangezien niet de betoogers doch de politie aangewezen is tem tegen overtreders maat regelen te nemen. 1 Om te voorkomen, dat zich dezelfde too- neelen van Woensdagavond, wederom zou den herhalen, besloot het dag. bestuur der Algtemeene Winkeliersvereeniging een b'ez;0tek te gaan brengen aan den Burgemeester, om hem in 5#i hoedanigheid van hoofd der Ain- sterdamsche 'politie te verzoeken maatregelen ta willen nemen o|m de bedreigden [winke liers tegen de betoogers te beschermen. De Burgemteester ontving gistermorgen die bovengenoemde (heeren ten luisterde met be langstelling .najat" die uiteenzetting der feiten van Woensdagavond. Naar wij Vernemen was dok 'de Burgemeester vain oordeel, dat de betoogers 'aibsoluW het recht o|f de btevtetegd- heid missen 'olm öp tte treden zooals Woens dagavond. i De burgemteester zou maatregelen baramten met dien commissaris vkn politie, i JJE IMPORT VAN VUIL. De „Maasbode" schrijft: Te Munchen is dezer dagen in gesloten voorstelling, daar de censuur het stuk niet wilde laen passeeeren een .burgerlijk blij spel" opgevoerd, waarvan wij noch titel noch inhoud ook maar eenigszins kunnen aandui den. Wij zouden hierop niet verder ingaan, wan neer niet de „Telegraaf" een uitvoerige re censie van dit stuk had geplaatst, waarin ons ook wordt medegedeeld, dat dit stuk waar schijnlijk zal worden uitgekozen om er het Lustspielhaus-ensemble een tournee door Holland mee te doen maken, „da HoRand ja keine Censur hat." De „Telegraaf-man vindt hierin een af doende reden, om een gedetailleerd overzicht van den hyper-gemeenen inhoud aan zijne lezers mede te deelen. Het is voor ons eene ontzettende gedachte, dat znlk een courant nog bij heel wat gezinnen, die zich Katholiek noemen vooral in de hoofdstad als „vriend des huizes" ontvangen wordt en ook de kinderen er wel eens in snuffelen!.... Ook den „Telegraa.f'-recensent werd het soms te bar, zooals nit de volgende tirade blijkt: „Dit stuk, dat bijna drie uren duurt, zal ons Hollandseh publiek voorgezet worden. Gisteren werd er hier aan gesmuld en ge smikkeld; maar ik geloof niet, dat de direc tie er bij ons pleizier van zal beleven en zeker geen artistiek succes. Men zou bijna voor Holland ook naar censuur verlangen om het Lustspielhaus te kunnen dwingen met een paar der mooiste stokken uit hun repertoire naar onze steden te trekken". Nu moge er gebeuren wat er wil, maar ons dunkt, dat de opvoering van dit pornogra fische stuk in ons vaderland niet mag plaats hebben. Zoodra omtrent_ de plannen van deze luid- jes nit Munchen iets naders bekend is, moe ten „Voor Eer en Deugd", afdeelingen der Katholieke Sociale Actie enz. zich mobiel maken, om te zorgen, dat dit schandaal hui ten onze grenzen wordt gehouden. Wij zul len onzerzijds natuurlijk een oogje in 'tzeil houden en de betrokken vereenigingen, in dien 'tons mogelijk is, tijdig waarschuwen. In een courant is natuurlijk uit den aard der zaak, geen gelegenheid nadere inlichtin gen omtrent dit stuk mede te deelen. Ten slotte zijn wij van meening, dat het hoog tijd wordt voor de autoriteiten van stad en land, om eens ernstig te overwegen, welke maatregelen kunnen worden genomen, om de reputatie van ons land als aschbelt voor het literair vuil van gansch Europa wat te verbeteren. DIAMANTINDUSTRIE. De A. N. D. B. heeft plannen de diamant industrie in de kloosters in België te doen beoefenen. Twee Hollandsche leermeesters zijn aange zocht, nl. de heeren D. Langenhoff, voorzit ter van den Ned. R- K. Diamantbewerkers- bond en B. Hazevoet, redacteur van het or gaan der vereeniging. Op de protesten van verschillende zijden hebben genoemde heeren geantwoord dat zij hun benoeming handhaven. DE DURE TIJDEN. Bij den raad te Rotterdam een motie in gekomen, onderteeiend door elf leden uit de verschillende fracties der rechterzijde, strek kende om aan aRe werklieden en kleinere beambten der gemeente, die minder dan 800 per jaar verdienen, wegens de duurte der le vensmiddelen een toeslag op het loon te ge ven van half November tot 1 April, welke toeslag verhand houdt met een meer of min der groot kinderaantal; een gehuwd persoon in gemeentedienst zonder wettige kinderen beneden 15 jaren zal 50 cent per week ont vangen; een persoon in gemeentedienst met een of meer wettige kinderen beneden 15 ja ren zal boven deze 50 ct. voor het eerste kind ontvangen 40 cent, voor het tweede 30 cent, en vervolgens voor elk dezer kinderen meer, 25 cents, alles per week. HET ZOUAVENMONUMENT. Op 26 November a.s. zal te Oudenbosch het Zouavenmonument worden onthuld door den voorzitter van den Ned. Zouavenbond, den heer Aug. Wils. Behalve kapelaan Donders, die de protest rede zal houden, zal hij de onthulling van het monument het Tweede Kamerlid de heer A. van Vnuren het woord voeren. De slotrede zal worden uitgesproken door Mgr. Jansen, deken van Amsterdam. De gestolen postzak. In den te Scheveningen ontvreemden postzak met ijzeren sluiting voor vervoer van geldswaarden, bevonden zich: een zakje waarin f 1615 aan bankpapier; f 38.50 aan zilvergeld; twee zakkeu waarin f 600 aan zilvergeld en f 116.23; een zak waarin f 1897.32, waarvan f 1800 aanklein bankpapier en f 40 aan bankbiljetten van f 10; «en klein geldzakje met contanten; een aange'eekendo brief inhcu- dende f 200 aan papiergeld; een aajigeteeken.de brief inhoudende: f 4000 certificaten van aan deden Nedertandsche Handelsmaatschappij mos. 2356, 2919 11724, 12045; f 3000 aandeden, Ne- derlandsch-Indische Handelsbank mos. 7525,8910, 9242; f 1000 aandeden Culluuur Maatschappij der Vorstenlanden, mos. 8141 en 13278; vier 5 75 doll. 7 pCt. obligaties zilver China, mos. 597, 6979, 9514, 11386; twee aandeelen Amsterdam- sche Bank nos. 54369 en 54370 en twee 5 100 dolj. certificaten aandeelen Russian Petro leum Maatschappij, nos. 1678 en. 1699; een. aan- geteekeade brief inhoudende een bankbiljet van f 60, M. A. 5931; een aangeteekende brief, in houdende 300 geborduurde namen ,,E. Warmee linck- een aangeteekende brief, gericht aam den Gemeenteraad van 's Gravenhage, inhoudende be- Lastingmdames De zak was gemerkt „Prins Laan 13", voor zien van een met leer bekleedem ketting, een riempje voor de sluiting en een gekleurde streep over het midden van de zak in de lengte loo- pende i Muizenplaag. Ten gevolge van het stijgen van het water m, de Langstraatsche polders, worden de bewoners in de nabijheid zeer ge plaagd door muizen en ratten Deze diertjes, die eerst in ontelbare menigte in de weilanden huisden, hebben thans een g°C!l heenkomen ge zocht in de huizen, en stallen. Al worden er ook duizenden gedood hun aantal schijnt niet tte verminderen, 't Is een ware! plaag geworden. Het historische kanon. Het historische ka non van de Brederode i® gistermorgen door de torpedisten te BtrielLe, die er oen affuit voor gemaakt hadden, gebracht naar, de vestibule Van het Stflidhuis, waar het thans Voor eten ieder iep MzkJbtigipg is. Brutale diefstal. Aan een dame uit Bode graven is Woensdag in de O» L. Vrouwe-Kerk aan de Keizersgracht te Amsterdam een hand- taschje ontstolen, inhoudende een bedrag van ongeveer f 100, een gouden horloge, alsmede eenige andere sieraden De ontvreemding had plaats, tijdens de dame zich in een biechtstoel bevond, gedurende wel ken tijd zij het taschje onbeheerd op. tmnr plaats in een der kerkbanken had laten liggen. Van het geval is aanstonds bij de pofitie kennis gegeven, welke er tot mu toe evenwel nog niet in mocht slagen eenige spoor van den dader of de daders te ontdekken. Inbraak. Woensdagnacht is er, naar de Tel. meldt, ingebroken bij de familie VanHeulsz te Heelsum. Al het zilverwerk werd gestolen. Papieren werden verscheurd, kasten opengebro ken. De dieven zijn waarschijnlijk door de serre binnengekomen. Een gevaarlijk heer. Gisternacht is door de politie te Utrecht gearresteerd een zekere Karei H„ oud 20 jaar, wegens inbraak Lij een banketbakker in de Elisabethstraat aldaar. Op den zolder van het hotel Kasteel van Antwerpen arresteerde de politic hem; hij was iu het bezit van een revolver met zes scherpe patronen. Geboeid werd hij overge bracht naar het politiebureau. De belangrijke arrestatie te Amsterdam. Het is gebleken, dat de groote hoeveelheid tafelzilver, welke bij de arrestatie van den 25-jarigen Dirk Baay door de politie te Am sterdam in beslag werd genomen, afkomstig is uit de villa van den heer Van Heutsz te Heelsum. waar in den nacht van Dinsdag op Woensdag werd ingebroken. De verdachte heeft dus reeds den dag na de inbraak ge poogd het zilver te Amsterdam te verkoopen. Baay, die een volledige bekentenis lieeft afgelegd, is gisteren naar Arnhem overge bracht, ten einde daar voor den officier van justitie geleid te worden. Marechaussee-moordenaar. Men meldt aan „De Telegraaf": Dinsdag overleed in het dorp A. bij Hel mond de marechaussee V., na hekend te heb ben, dat hij 6 jaar geleden zekeren Van Due- ren met den kolf van zijn geweer had dood geslagen en daarna opgehangen, om den schijn op te wekken, dat de ongelukkige zelf moord had gepleegd. Men begrijpt, dat de ontsteltenis in het dorp zeer groot is, daar D. als zeer oppassend man hekend stond en men nooit heeft kun nen hegrijpen, waarom hij tot deze daad zou zijn overgegaan. Het lijk zal opgegraven worden, teneinde het geval verder te onder zoeken. De „Slofeari'ijk". Het stoomschip „Sloter- dijk",. van de Holland-Amerika-lijn, is gisteren behouden te Southampton aangekomen. De omgeslagen sleepboot. De „Dordtr. Ct." geeft het volgende verhaal van den kapitein van de te Wolph a ar l s dijk omgeslagen sleepboot Zeeland Onmiddellijk na zijn redding had kapt. Maas al gevraagd, waar het volk uit dé machinekamer was, of dit zich ook had kunnen redden. Daar men den stoker en den machinist niet gezien had, was hij met de anderen van meening, dat de machinekamer vol water was geloopen en ze daar dus jammerlijk verdronken zouden rijn Na zich op de Prinses Juliana van droge kleeretn. te 'heb'ben. voorzien, werd met twee boo- ten teruggeroeid naar de plaats des onheils, om te onderzoeken, of er nog hulp geboden kon worden aan de achtergeblevenen in de machi nekamer. Niets kon echter worden bespeurd. Tweemaal zijn ze op het wrak geweest en hebben er op. geloopen, doch' niets werd ge hoord. j Toen passeerde een boot van de visscherij- politie, De bemanning daarvan ging per roeiboot naar het wrak voor onderzoek, doch' ook zij hoorde niets. Het vermoeden was dus gewettigd, dat de machinist en de stoker, die nog beneden in de boot zaten, welke bijna geheel onder water zat, omgekomen waren. Het blijkt dus, dat alle moeite is gedaan, om tot de overtuiging te zomen, dat er zich geen levende meer aan boord bevond. Er liepen 's avonds echter in den donker te gen 6 uur menschen over den dijk (het ongeluk gebeurde te 4 uur), en dezen hoorden hulp. roe pen. Even daarna kwam een jongen naar dte Praises Juliana geloopen, welke aan den steiger te Wolphaartsdijk lag, om te waarschuwen, dat er nog leven aan boord was. Met de boot zelf kon men er niet naar toe, het was laag water. De veerman stelde daarom zijn vaartuig beschikbaar en 5 man. van de Prin ses Juliana en de veldwachter en de veerman gingen naar de Zeeland. Eer dat die er bij waren, hadden anderen, die ook gewaarschuwd waren, den machinist al ©ruit gekregen. Deze was door de kolenbunkers op het bovengedeelte geklommen en had daar hulp. geroepen. Ook vergaan. Daar tot heden toe niets van het loggerschip „Kik" VI 28, der ree- derij I, H. Warneke, is gezien of vernomen, schijnt ook dit visschersvaartuig in den storm van 30 September j.L te zijn vergaan. De bemanning bestond nit 12 personen en wel 5 Amelanders. 2 nit den Helder, 1 uit Middelkarnis, 1 uit Oosterbierum, 1 uit Rot terdam en 2 uit Vlaardingen. Vijf der op varenden waren gehuwd. In de|n jeneiveir getolkt. Op het Hofplein te Rotterdam is in, verregaanden staat van dron kenschap gevonden een 35-jarig onbekend man. Gisternacht bleek hij in den jenever gestikt te Eiepa verdacht geival van. Men meldt Hoorn: Die rechter van instructie uit Alk maar vergezeld van den griffier, brachten een bezoek aan Hoorn, teneinde ter plaatse ©en onderzoek in te stellen naar den brand in hef Groote Oost. Nog altijd bevindt zich de heer p. te Alkmaar in verzekerde bewaring. Naar wij vernemen heeft de heer P. vroeger in een andere gemeente ook reeds brand gehad öT ®ran^en- Woensdagavond ontstond te s Gravenland brand in de bleekerij van Van Doorn op de Rade. Aangewakkerd door een feilen wind lagen droogschuur en machine- gebouw spoedig tegen den grond. Van de aanwezige wasschen werd een deel g®U; Het woonhuis bleef behouden. Vermoedelijke oorzaak is 't aangloeien van in de nabijheid der machine opgestapelde turf. Verzekering dekt de schade. HEEMSTEDE Gemeenteraadsvergadering. Gisterenavond vergaderde de raad dezer gemeente. De voorzitter wijdde eenige zeer waar- deerende woorden aan den heer Anth. v. d Weiden, „onzen voortreffelijken wethouder"! zooals de burgemeester hem noemde. Niet alleen een uitstekend wethouder, ook ieder verliest in hem een vriend. Vooral voorzit ter. Hij was het eenige raadslid, dat twintig jaar geleden mij als voorzitter zag komen. Hij wist wat ziin plicht was en deed die met ijver en toewijding. Hij was een voorzich tig man, die daardoor soms wat zwaar tegen de dingen opzag. Voor den voorz. was 't steeds een gerust- stelling, dat de wethouder naast hem een groote steun voor hem was en bij zijn afwe zigheid een uitstekend plaatsvervanger. Hij was een vriendelijk man, doch vooral een door en door vroom man in handel ev wandel. Ook in andere functies, vooral ais voorzit- Vjn 'let B. K. Parochiaal armbestuur beeft de overledene veel en met ijver ge- W 6rKl, Het zwaarste is getroffen de weduwe en de kinderen, tot wie de burgemeester ook eenige troostende woorden richtte. Door opstaan betuigde de raad instemming met deze gevoelvolle en recht hartelijke woorden. Aan de weduwe is een brief van rouwbe klag gezonden namens B. en W. en den Raad en daarop is een dankbetuiging ingekomen. De notulen worden onveranderd goedge keurd. B. en W. stellen voor een wijziging der ver ordening op de heffing en invordering van rechten voor het begraven op de algemeene begraafplaats. Zonder bespreking of stemming werd dit voorstel goedgekeurd, evenals het voorstel tot teruggaaf van een gedeelte der gestorte begraafgelden bij afloop vah het vijftigjarig onderhoud. Adressen. Ingekomen is een adres van de heeren J. Captein en H. Korringa om demping van een sloot en plaatsing van een hek langs den Bronsteeweg. Wordt goedgekeurd evenals het adres van den heer mr. Ch. Enschedé om een dam te mogen maken in een sloot langs de Zand- voortsehe laan. Besloten wordt op voorstel van B. en W. aan den heer J. Verhagen wederom afwijking te verleenen van de bouw- en woningveror dening. Aangenomen wordt het voorste] van B. en W. tot kwijtschelding van een gedeelt» do; pacht van grasgewas van R. de Jong. Rapport Plantsoenen-commissis. Aan de orde kwam nu het rapport dei Plantsoenen-commissie. De heer v. Tienhoven stelt voor om eenige hoornen aan den Bronsteeweg, die zeer slecht zijn, nu tegelijk te rooien. Aldus wordt bij stemming besloten. Het rapport wordt ten slotte zonder stem ming goedgekeurd. Op het adres van den heer J. G. Jansen Hendriks e. a. tot vestiging van een stem bureau in het zuidelijk deel van Heemstede ter standplaats de Glip, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. Hiermede ging de raad accoord. De heer J. G. Jansen-Hendriks verzoekt teruggaaf van vergunningsrecht. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken, omdat de wet zich er tegen verzet. De heer Honing vindt dit zeer onbillijk, daar de man er niet meer in woont en dus zijn recht niet kan uitoefenen. De Voorzitter is het ermede eens doch bij een eventueel besluit van den Raad in gunstigen zin zou bij dit ter vernietiging aan de Koningin moeten voordragen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Begrootingen. Aan de orde kwamen de begrootingen van het Burgelijk Armbestuur; de gasfabriek; de duinwaterleiding en de gemeente voor 1912. De begrooting voor het Burgel. Armbe stuur wordt goedgekeurd. Bij die van de gas fabriek stelde de heer v. Houten voor, daar de gasprijs niet verlaagd kan worden, de meterhuur te verminderen. De meerderheid van het college van B. en W. is hiertegen, vooral omdat er kans is, dat later de huur weer zou verhoogd moeten worden. De heer Crommelin vindt het ook beter den prijs aldus te laten, omdat de mindere man er toch geen voordeel van zou hebben. De heer v. Meeuwen is tegen het voor stel van Houten omdat daardoor een winst post voor de gemeente verloren zou gaan. De voorzitter geeft den heer van Houten in overweging in een volgende vrgadering met een nader voorstel te komen omdat het een wijziging eener verordening betreft. De begrooting wordt dan goedgekeurd, evenzoo die van de duinwaterleiding. De gemeentebegrooting. De jaarwedde van den Burgemeestei wordt verhoogd tot 2000; van de Wethou ders vastgesteld op 200; van den Secreta ris op 1900; van den ontvanger op 800; het presentiegeld voor de raadsleden op 2.50 per vergadering. Bij de post voor de tol op den Binnenweg, stelt de heer van Meeuwen voor deze tol op te heffen, omdat hij onnut en onbillijk is, daar zeer vele inwoners van Heemstede, vooral neringdoenden er doorheen moeten. De heer Honing verklaart zich beslist tegen het voorstel, omdat hij opheffing geen gemeentebelang en volstrekt niet billijk vindt. Er zijn aan die wegen vele onkosten besteed, die nog niet geheel bestreden zijn. Het zal voor de gemeente een schadepost zijn van ongeveer 1900. Daarenboven is er een tol aan de Leidsche vaart die aan de gemeente Sdd kost. Waarom die nu wel houden en de andere weg te doent De heer v. Meeuwen zegt dat het niet aan gaat een tol te vergelijken met een gasfa briek, en zou het beter vinden om de belas ting iets te verhoogen, dan betaalt iedereen. De voorzitter zegt, dat het standpunt van B. en W. hekend is en wijst er slechts op, dal het met de tol aan de Leidsche Vaart een ander geval is. De heer Droog uit principe tegen tollen te zijn en dat een vooruitstrevende ge meente als Heemstede die belemmeringen voor het verkeer moet opheffen. De heer Prey de schaarde zich aan de zijde van den heer Honing. De heer v. Tienhoven wijst nog op eenL ge inkomsten voor de gemeente bij de ophef fing van de tol: huur van 'thuis enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2