BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Staten-Generaal. STADSNIEUWS. Ingezonden mededeelingen. De Italiaansch-Turksche oorlog. De kwellingen van Eczema. halfweg. KAMER-OVERZICHT. De installatie der Duurte commissie, In den Schouwburg. De a. s Raadsverkiezing. arbeidersinspectie. CURSUS IN KATHOLIEKE GELOOFS- j! Blijkens berichten van Engelsche en (Duitsqhe correspondenten wordt de toestand jder Italianen in Tripoli al langer ihoe hache lijker. De oorlogs-correspondent van de „Standard" seinde gisteren aan zijn blad: „de toestand van het Italiaansehe garnizoen 'te Tripoli is uiterst kritiek. Alle forten zijn Pu in het bezit van de Turksche en Arabische strijdkrachten en de Italianen Zijn tot in de stad teruggedreven. Ook de oase bij Sidi- jBen-Mensur, waar de Italianen de verschrik kelijke slachting onder de Arabieren aan richtten is nu weer door de Turken bezet. De belangrijkste verovering van de .Turken is echter de bezetting van Boeineliana, waar, zooals men weet, de waterputten van Tripoli gelegen zijn. Hierdoor is den Italianen alle toevoer van drinkwater afgesneden. De Itar liaansehe troepen krijgen nu hun water van de schepen, die in de haven liggen, maar men vraagt zich mat vrees af, hoe dit gaan moet, wanneer de landing door storm verhin derd wordt. Elk oogenblik verwacht men, da,t de Tur ken de stad zullen heroveren en daar men vreest, dat de Arabieren ^jch op de Italianen gullen wreken en ook een slachting zullen aanrichten zenden de vreemde mogendheden hare schepen naar Tripoli óm hare onder danen te beschermen. Zoo is reeds de Ame- rikaanscha kruiser „Chester" voor Tripoli laangekomen, en volgens den correspondent, liggen de Engelsche oorlogsschepen te Malta gereed om op het eerste bevel naar Tripo li te stoomen. Ten slotte meldt de „Standard" dat groote troepen Arabieren naar Tripoli 'pprukketn. Zoo luiden ook de berichten van Duitsche bladen. Hierin wordt gezegd ida.t 20.000 Ara bieren tegen de stad optrekken. De Italiaan sehe vliegers zouden na, verkenningstochten deze onrustbarende tijding hebben meege bracht. En dat de Italianen werkelijk voor een geduehten aanval bevreesd zijn, blijkt ■uit het telegram aan de „Lokal Anz." waarin gezegd wordt dat de' Italianen met koorts achtige haast de versterkingen van Tripoli voltooien, om tegen eèn aanval der vijanden gereed te zijn. Ook zelfs van Fransehe Zijde wordt gemeld, in welk een minder benijdenswaardige posi tie de Italiaansehe soldaten te Tripoli' ver- keeren. De Fransehe schilder Guenod, die Zondag van Tripoli te Tunis is aangekomen, heeft n.l. aan den correspondent van het Parijsche blad „Excelsior" verklaard: „Vol gens mijn mening bevinden zich de ItaliaJan- sche troepen in een Zeer h achel ijken toestand, Zij zitten in een wespennest en zullen er niet gemakkelijk uitgeraken. Tripoli is omgeven door een bbsch Van palmen ongeveer drie kilometers breed. Deze ptalmbosschen Zijn voor de Turken en de groo te. macht van goed-gewapende Arabieren een Uitstekende verschansing, die vooral een goe de dekking is Voor de Turken, wijl het ter rein zeer heuvelachtig is. Achter deze heuvels gelegen zijn de Turken en Arabieren geheel veilig- voor de schoten der Italianen. Enkele dagen terug hebben de Turken en Arabieren alle Itaiiaatosche stellingen genomen, zoodat Zij nu vlak onder de muren van Tripoli staan én de Italiaansehe troepen in de stad bele gerd worden. De Italiaansehe soldaten, uitgeput door de Onophoudelijke alanvallen van den vijand, die telkens plotseling te voorschijn komt, heb ben alle koelbloedigheid verloren. Bij het minste alarm hebben vreeseüjke slachtingen Onder de inboorlingen plalats. Op de straten en pleinen heerscht 'dan een ware paniek. Zoo is het gekomen, dat een schildwacht op den 31sten 'October op den Oostenxijkschen Consul geschoten heeft en dat bij hetzelfde nilarm patrouilles door 3e straten trokken en in het wilde weg schotten. Daiatrbij werden twee Europeanen en tal van inboorlingen gedood." Tot zoover de mededeeling' van Guenood. Ook uit zijn verklaring blijkt, dat de Italia nen nog lang niet kunnen spreken over de verovering van Tripoli. Des te opvallender zijn daarom de optimistische, officiëele be richten uit Tripoli. DE REVOLUTIE IN CHINA. De revolutie in China breidt zich met dein dag uit en de toes'and, waarin de Chineesche regee ring zich bevindt, wordt steeds benarder. Giste ren liepen in verschillende steden, zooals Sjang hai en Hongkong al geruchten óver de ver overing van Peking en de vlucht der keizerlijke familie. Deze berichten, ook naar Europa over geseind, zullen echter wel onjuist zijn, want tot nu toe is er geen enkele bevestiging inge komen. In Peking heerscht, volgens den correspon dent van de „Times" een geweldige paniek.* Aan het hof lijkt het wel of daar de bliksem is ingeslagen. De keizer en enkele prinsen zul len onder alle omstandigheden en wat er ook gebeuren moge, in Peking blijven, maar vele prinsessen hebben zich reeds onder bescher ming van de vreemde gezantschappen gesteld. Het is opvallend ,zoo zegt de correspondent, hoe bij de algemeene opschudding, welke thans in Peking heerscht, zoowel de mandsjoes als de Chineezen bescherming zoeken bij de bui- tenlandsche gezantschappen. Deze zijn vol vluch telingen onder deze bevinden zich vele fanatieke nationalisten, die in de laatste jaren het meest tegen de vreemde nederzettingen in China geij verd hebben, omdat zij ze als een gevaar voor de souvereiniteit van China beschouwden. Berichten uit verschillende steden ontvangen, wijzen er op, zoo zegt de correspondent, dat de revolutie steeds meer veld wint Uit den Duitsclien Rijksdag. In den Rijks dag was gister het handels- en scheepvaart verdrag tusschen Duitschland en Japan aan de Drde. Gebreken aan het bedrag vonden de spre kers van bijna alle partijen, vooral wat het be lang van de Duitsche zijde-industrie be; reft. Het .verdrag werd eindelijk goedgekeurd. Eveneens de o\ creenkomst met Japan over het consulaat wezen, het verdrag met Engeland over de weder- zijdsche uitlevering van misdadigers tusschen Duitschland en enkele Engelsche protectoraten, en het wetsontwerp betreffende de handelsbetrek kingen met Engeland. De Marokko interpellatie zal morgen, Donder- ,dflg plaats vinden. De opening van de Fransehe parleiments- zltting. De zifting van het Fransehe parlement is geopend. In de Kanier herinnerde Brissotn in zijn toespraak aan de door het land gedu rende de Fran sch-Duitsch e onderhandelingen be toonde manmoedige kalmte, waardoor het blijk gaf zich van zijn kracht en van hetgeen het wilde bewust te zijn. (Langdurige toejuicihgen), Brisson dankte de vreemde parlementen voor de beluigingen van deelneming bij gelegenheid van de ramp met de Liberté. Minister de Selves dient het wetsontwerp in, dat strekt tot goedkeuring van de Fransch-Düitsche over eenkomst Het wordt naar de commissie, voor buitenrandsche zaken verwezen. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE AMSTERDAM. Bij de gisteren gehouden -stemming voor een lid van den Gemeenteraad in district VI te Amsterdam zijn uitgebracht 2006 geldige stemmen; volstrekte meerderheid -1004. Hier van verkregen de heeren J. N. Hendrix (Rl El) 1613 en E- Kapers (S; D. A. P.) 393 stemmen. Zoodait gekozen is de heer J. N. Hendrix. DEL ARIËNS-FONDS. A.s. Zaterdag vergadert te Utrecht de commissie tot beheer van bet dr. Ariëns- fonds, om te berajadslagen over de opbrengst (50.000 gulden) van den .Bloemendag. Ten gevolge van een gebrek aan den schoorsteen is heden brand uitgebroken in het café Jongens aan de Kaasmarkt te Purmerend. De brandweer spant alle klachten in om de be lendingen te behouden. c De „Kortcnaer" in den storm. Hr. Ms. „Kortenaer" verliet Maandagavond te ongeveer 6 unr IJ muiden met bestemming naar Nieuwe- diep. Het weer was stormachtig met zware buien uit het W. Ter hoogte van Egmond brak door het hevige slingeren de voorsteng en kwam met de installatie der draadlooze telegra- phie naar beneden. Door een zware zee, dié overkwam, spoelde helaas ook een jeugdig sche peling, v. d. M., over boord, die zich op een aardappelkist had te slapen gelegd en vaü welke kist de sjorrings braken. De toestand der zee maakte het strijken van de reddingboot onmo gelijk, en, hoewel onmiddellijk een reddingboei met daaraan bevestigd licht was overboord ge worpen, was van den drenkeling niets meer te bekennen. Tot pl.in. 8.30 werd in de nabijheid van het reddinglicht gezocht; toen dit uitge brand was, werd alle hoop op redding opgege ven en de koers vervolgd Lenige mijlen bezui den het Schelpgat werd door een zware zee de reddingboot uit de takels geslagen en ging ver loren. De grond-zeeën namen hier dusdanig toe, dat van het vervolgen van den koers werd af gezien en op de zee werd gehouden. Nog wer den kleinere averijen aan brug, verschansing en sloepen bekomen. Gistermorgen werd bij gun stiger weer te Nieuwediep binnengeloopen. Het Leidsche Studentencorps. „De Tijd" verneemt, dat het collegium van het Leidsche Studentencorps eenparig ontslag heeft geno men. Het besluit viel na herbaalde vergadering van den Senaat in verband met de groenen- kwestie. Mishandeling van een werkwillige. Gis teravond is de bij den meubelmaker Bus te Rotterdam werkzame tafelmaker J. H. de W. op den weg naar zyn huis, door een aantal stakende tafelmakers gevolgd, omdat hij blijft doorwerken. Herhaaldelijk werd de man nage roepen en zoo nu en dan ook mishandeld. In de Van Alkemadestraat gekomen, vluchtte de vervolgde in een benedenhuis om zich aan ver dere mishandelingen te onttrekken. Van dat benedenhuis zijn toen een paar ruiten inge gooid, vóórdat de politie ter plaatse was om de menigte uiteen te drijven. De tafelmaker had niet gewepscht, dat de politie hem naar zijn huis zou begeleiden. Dievegge. Bij een familie in de Riouw- straat te 's-Gravenhage werden in den laatsten tijd herhaaldelijk kostbare sieraden vermist. Een werkvrouw werd verdacht van deze dief stallen, die ten slotte een groot bedrag betrof fen. De vrouw stal verleden week eenige bank biljetten, die door den heer des huizes gemerkt en op een bepaalde plaats, waar vermoed werd, dat de vrouw ze gemakkelijk kon wegnemen, waren neergelegd. Toen het bankpapier ver dwenen was, werd de politie in den arm geno men. Het door haar ingestelde onderzoek bracht o. a. aan het licht, dat de vrouw een der gemerkte biljetten in betaling had gegeven aan een tramconducteur, en dat zij met een ander van die biljetten een pand in de Bank van Lee ning had gelost; daar had zjj een gouden ket ting, door de bestolen familie vermist, beleend. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van bewaring opgesloten. De brug aan den Moerdijk. De brug aan den Moerdijk is gisteren aangevaren door een schip. Het spoorwegverkeer behoeft echter niet gestaakt te worden; slechts moeten de treinen langzaam rijden. Uit Dordrecht is personeel vertrokken om de brug na te zien. Branden. Gistermiddag brak te Arnhem brand uit in perceel Steenstraat 55, waar ge vestigd is het bloemenmagazijn van den heer Besseling. De brand ontstond door het omval len van een petroleumlampje, waarmede in een kist met lappen werd gezocht. In een oog wenk stond de geheele benedenverdieping met den winkel in lichtelaaie. De brandweer' wist de bovenverdieping te behouden. Assurantie dekt de schade. Gisteravond half acht brak te Utrecht, waarschijnlijk door oververhitting in een teerre- servoir, brand uit, op het terrein van de N.V. Utrechtsche Asphaltlabriek, voorheen Stein en lakken. Nadat door de brandweer met een groot aantal waterstralen het reservoir was afgekoeld en het daaronder brandende vuur was gedoofd, kon de brand, die ongeveer een uur duurde in het reservoir met een chemisch preparaat wordien gebluscht Branden. Men meldt uit Wijk bij Duurste de: Tijdens een kort doch hevig onweder sloeg gisteravond ongeveer half 6 de bliksem in de boerderij van den heer G. Bolderik te Rijswijk (gem. Maurik). In een oogwenk stond het woonhuis met achterhuis in lichte laaie en brandde tot den grond af. De hooibergen bleven gespaard. Een klein gedeelte van den inboedel en het vee kon worden gered. Verzekering dekt de schade. De kwellingen en pijn, die eczema (prikke lende huiduitslag) veroorzaakt, zijn maar al te goed bekend aan den ongelukkigen lijder. Zoo dra de patiënt warm wordt, begint de huid on uitstaanbaar te jeuken en kan hij bijna niiet na laten om de huid op de aangedane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handen en het gelaat is dit niet alleen onoogelijk en kwel lend, dooh aal het zich bovendien dikwijls spoe dig uitbreiden. Foster's Zalf is een balsem zonder weerga. Zij is zeer verkwikkend en verzachtend, en reeds de eerste aanwending geeft een opmer kelijk gevoel van verlichting. Al naarmate met de toepassing der zalf wordt doorgegaan, hee- len de jeukende inzinkingen en aangedane plaatsen der huid, en bijna altijd is één doos voldoende om een duurzame genezing te be werkstelligen. Foster's Zalf kent zijns gelijke niet voor eczema, aambeien, puisten en gordel uitslag, schurft of eeuige andere jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Verzending geschiedt fran co ha ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10.— vöor zes doozen. heel cl der Kegeëring volgens uetweiK men van Rijkswege deze zaak we! aanmoedigen en steu nen, doch niet zelf ter liand moest nemen. En verworpen werd eveneens een amendo- memt-Thomson dat de deelnemers aan het jaarljjksche examen in lichamelijke geoefend heid van Rijkswege wilde doen Verzekeren tegen daarbij mogelijke ongevallen. Terecht betoogden de heer Van V een en Minister Heemsk erk dat men zich vrijwillig aan zop'n examen on derwerpt en dat er dus geen sprake rechts grond is voor een van rijkswege betaalde on gevallen-verzekering. Noch lans stemde de meer derheid van de linkerzijde voor dit, in ons oog monsterachtige, amendement. Het heele artikel.... ging er daarna zonder hoofdelijke stemming door. De Heer Van Vlij men, die, nog wel als „amendement" had voor gesteld, het te doen vervallen.... was er niet. Daarna werd gediscussieerd over art. 9. Gis- Alweer een. Gisterenmorgen omstreeks 0 uur had alhier een ongeval plaats met de electri- sche tram, dat nog goed afliep. Van een motor- j wagen, komende van Amsterdam, brak bij de woning van den heer Faas de achterste as door midden, met het gevolg dat de wagen dompte en vele reizigers door den schok van de banken rolden. Gelukkig hadden er echter geen per soonlijke ongelukken plaats. Doch velen vragen zich af: Is het rollende materieel der E. S. M. nog wel vertrouwd meer? Wat zijn er in den laatsten tijd toch vele dergelijke ongelukjes ge beurd. Wel is waar tot heden met goeden af loop, maar wat zou het gevolg zijn geweest, in dien b.v. dit laatste incident was voorgekomen een eindje verder, op de brug nabij de Suiker fabriek? IJMUIDEN. De staking opgeheven. Zotoals wij gisteren reeds vermeldden is 3e staking te IJmndien weer opgeheven. In aansluiting hiermede hunnen we nader be richten dat de reeders beloofd Hebben, dat de vreemde werkkrachten met ingang vtan foèi&fetDL zullen w^öixLen 'Allo srLaïkuxs komen weer op Hun oude plaatsen terug. t, TWEEDE KAMER. Gisteren vergaderde de Kamer weder ter voort zetting van de behandeling der Militiewet. Voortgezet wordit de behandeling van het ont- werp-MHitiewet en wel van art. 67, luidende: „De lole'ingen worden in de gelegenheid ge steld zich in de maand November op de door Ons te bepalen wijze bij één der korpsen van het leger te onderwerpen aan een onderzoek tot het verwerven van Het bewijs, dat zij vol doen aan de eischen van voor geoefendheid, om schreven inhet bij deze wet gevoegde pro gramma. 1 De kosten voor de legering en voeding der lotelingen, die zich aan bedoeld onderzoek on derwerpen en niet verblijf houden in de ge meente, waar het onderzoek plaats lieeft, kun nen ten Laste van het rijk worden gebracht." De Voorzitter zet uiteen, dat hij (ot het besluit is gekomen, om na alloop van het débat, eerst het programma van vtiorgeoefend heid en daarna het artikel in stemming te bren gen. Amendementen op het programma zijn nog niet ingediend. Mgr. Nolens (R.-K.) zegt, dat de Kamer gevaar loopt zich aan ovlerbodig debat over te geven. Gesteld het geval, dat de Kamer beslist, dat het programma bullen de wet zal komen, dan zou ze geheel overbodig allerlei amende menten daarop hebben behandeld. Dat wil spre ker voorkomen. Hij stelt deze motie voor: De Kamer, van oordeel, dat het programma, bedoeld in art. 67, niet behoort te worden op genomen in de wet, maar vastgesteld bij alge- rneenm maatregel van bestuur, gaat over tot de orde van den dag. Spreker bedoelt met deze motie het punt op den voorgrond te brengen on te heslissen. Mgr. Nolens (R.-K.) lkht zjjn motie nog eens toe. Als het programma in de wet komt, zal er verwarring ontstaan tusschen, wetgevende en uitvoern,dc macht. De jn°U&-Nolens (pro gramma van voorgeoefendheid niet in de wet opnemen, maar bij Koninklijk besluit vaststellen) wordt met 39 tegen 26 stemmen aangenomen. De minister brengt in verband met deze be slissing een redactiewijziging aan. De Voorzitter: De pas ingediende amen- dementen-Merchant op het programma zijn daar door vervallen. Als gevolg van dit votum werd het artikel nu zoo gewijzigd dat, op grond daarvan, het program van eischen bij bestuursmaatregel zal wordien vastgesteld. De Minister merkte nog op dat thans wellicht enkele verzwaringen zullen worden aangebracht. Immers, de eischen waren minimaal gehouden met het oog op het min gemakkelijke van wetswijziging; nu kunnen ze hier en daar misschien wat hooger worden. De heeren Thomson, Ter Laan c.s. zullen van dit resultaat hunner pogingen wel wat op hun par lementairen neus hebben gekeken! Verworpen werd voorts (met 51 tegen 20 stemmen) een amendement-Ter Laan dat be oogde, waar mogelijk, opleidingscursussen (ter bekwaming voor de program-eisen en) van Rijks wege te doen geven. Minister Heemskerk achtte zulk een .opz.el_._instrijd mgt Hét denk- En hiermede is het oftieieel gedeelte van de bijeenkomst afgeloopen en eindig ik met u nogmaals dank te zeggen voor uwe bereid vaardigheid om in de commissie zitting te nemen en u het beste succes toe te wenschen in uwen arbeid. (Applaus.) Daarna overhandigde de burgemeester den heer Kruseman den voorzittershamer en nam deze het woord om een kort antwoord te niten aan het adres van den burgemeester. Mijnheer de Burgemeester, Ik meen de tolk te zijn van ons allen, wanneer ik u onzen dank betuig voor de eei ons door u aangedaan, met deze eerste bijeen komst door uwe tegenwoordigheid te veree ren en u dank te zeggen voor uwe beloofde eu zeer gewaardeerde medewerking in onzen a.s. arbeid. Het wordt door ons zeer op prijs gesteld dat het hoofd der gemeente zooveel teren een avondvergadering en daarna werd debelang toont in onze werkzaamheden, en de TiHterr J 1 t -Vloolz 1. _L1. r>.. zitting verdaagd tot heden. Op het eind van den avond kwam de heèr Ter Laan met een motie, waarin werd ver klaard, dat de Kamer de rapporten over de viermaanders, door de lègerautoriteiten uit gebracht, wenscht te kennen, alvorens zij over het artikel een beslissing zal nemen. Daarom wordt in die inotie overlegging der rappor ten gevraagd. Zooals wij gisteren mededeelden, werd ten Raadhuize gistermiddag vier nur, de kort weg genoemde „DuUrte-Commissie" geïnstal leerd door den burgemeester. Op het aangegeven uur waren de elf leden der commissie in de oude raadzaal tegen woordig. Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den hield een toespraak tot de commissie in ongeveer de vólgende termen: Mijne Heeren, Ik zal geen lange toespraak tot uwe com missie houden, doch ik kan mij niét ontvein zen dat het mij genoegen doet u hier-als Com missie te mogen installeeren. Ik meen na mens het geheele gemeentebestuur té spre ken, als ik u allen dank zeg voor uwe de- reidwilligheid, om deel uit te maken van de commissie, en de zware taak, die haar is toe bedeeld, op u te nemen. Ik heb niet heel veel te zeggen. In bet stuk van B. en W., waarin de wenschelijkheid van de instelling eener commissie tot onderzoek naar de duurte der levensmiddelen werd be sproken, is de zaak uitvoerig toegelicht en daaraan heb ik maar weinig toe te voegen. Het stuk geeft geheel mijne meening weer. Ook behoef ik niet stil te staan hij de ge schiedenis van de instelling. De heer Bre- gonje heeft de aandacht van B. en W. in de raadsvergadering op de kwestie gevestigd. B. en W. hebben de zaak doordacht en ten slotte heeft de Raad een voorstel aangeno men, waarhij tot de instelling der commissie werd besloten. Ik mag voorzeker wel constateeren, dat de taak, die u wacht, geen gemakkelijke is, daar tegenover echter staat, dat het behandelen van het vraagstuk niéuw is en daarom zeer in aantrekkelijkheid wint. Bouwstoffen, om do taak der commissie te vergemakkelijken, rijn, als zoodanig, niet aanwezig. De aanhoudende droogte van de zen zomer wordt beschouwd als de aanlei ding tot de verhooging in prijs van de le vensmiddelen. Daarom is de zaak zoo nieuw en zijn geen bouwstoffen aanwezig voor de commissie om te benutten hij haar werk. Ik zal mij onthouden binnen het gebied te treden van uwen werkkring, toch zou ik aan het bovenstaande willen toevoegen, dat hij de bestudeering van het onderwerp rekening dient te worden gehouden met de eigenaar digheden van elke stad en elk complex. Ook dit vergemakkelijkt de studie niet. Ik wensch hier echter ook nog aan toe te voegen dat al is de taak uwer commissie moeilijk, verloren zal haar werk niet zijn. Hier haalt spr. een voorbeeld aan van vroe- geren datum. De commissie-heeft natuurlijk alle vrij heid van handelen en van werken, doch om reden het onderwerp zoo veelzijdig en zoo verspreid is, zou het gemakkelijk kunnen aanlokken zich te ver van huis te bewegen. De droogte is een oorzaak geweest van de prijsverhooging der levensbehoeften, doch een der heeren hier aanwezig, heeft er op gewezen, dat er nog andere redenen zijn, die tot verhooging hebben gebracht, échter heeft de droogte de zaak nu op den voorgrond ge bracht. Door echter al die oorzaken te wil len opsporen, zon men zich op oeconomische vraagstukken toe moeten leggen en dat zou voorzeker te ver van huis voeren. Men moet zich de vraag zoo nuchter mo gelijk stellen: Moet men helpen? Hoe kan men helpen? en wel 't oog gevestigd houden op den winter, die nadert en op de adressen, hij 't gemeentebestuur ingekomen, en die op hunne afdoening wachten, totdat de commis sie haar rapport zal hebben uitgebracht. Ook moet de geheele huishouding van de ge meente onder de oogen worden gezien, en de belangen behartigd worden van alle ge meentenaren, alsmede de belangen zoowel van arbeiders als beambten en ambtenaren. In het genoemde stuk hebben B. en W. uit voerig de zaak besproken en ondanks de moeilijkheid aan de kwestie verhonden, heb ben zij toch voorgesteld de commissie te be noemen, omdat zij niets onbeproefd wilden laten en alles wilden doen, wat m hun ver mogen is, om desgewenscht m de moeilijk heden te voorzien. Velen denken dat nu de commissie eenmaal is benoemd, men reeds in het beloofde land is aangekomen. Dit is echter toch het geval niet. Moclit de commissie tot een ander re sultaat komen met haar onderzoek, dan mis schien voorzien wordt, dan zal naar het ge voelen der oommissie worden gehandeld. Dat zal dan zeker eenige teleurstelling hij velen moeten wekken, en velen zullen teieurge- worden, doch liet zou unfair en onbil- jh deze teleurstelling zooals mis schien het geval zal zijn alsdan aan de commissie te wijten. De commissie moet ge heel vrij zijn van invloeden van buiten. Het gemeentebestuur zal natuurlijk ten al len tijde bereid zijn om alle gewenschte in- lichtin 2*611 aan do commissiö vGrscliaffcn en ook mij zal het zeer aangenaam zijn uwe commissie zoo mogelijk van dienst te zijn. Het is de bedoeling van het dagelijksch bestuur aan don heer Dr. H. D. Kruseman taak, die wij op ons hebben genomen. Zij is niet gemakkelijk. Niet alleen toch hebben wij te onderzoeken hoe de toestand is, maar ook hoe de toestand zijn zal en de middelen te vinden om den noodstand te weren, als dje er zijn mocht. Ik kan mij niet ontveinzen dat dit een moeilijke zaak is, maar als ik hier de élite zie van Haarlem's burgerij, burgers uit alle rangen en standen en positie, om mij in deze taak te steunen, dan verklaar ik dat ik gaarne de opdracht aanvaard van het dagelijksch bestuur, dat mij tot voorzitter de zer commissie benoemde, en hoop ik dat de commissie haar taak naar behooren zal ver vullen. Hiermede was de installatie afgeloopen er nam de burgemeester afscheid van de com missie, die nog eenigen tijd hijeen bleef ter regeling van de eerste werkzaamheden. De commissie bestaat nu zooals men weet, uit elf leden, nl. Dr. Kruseman, voorzitter; J. H. Brègonje, Mr. Heerkens Thijssen, Mr. Joh. Enschedé als voorzitter der Kamer van Koophandel, G. van der Most van Speijk, A. J. H. baron van Lijnden, P. Kalbfleisch, J, Gerritsz, C. F. van Bilderbeek en de heeren H. Sonverein en G. L. H. Verwey. TOONEEL WEDSTRIJD „J. J. OREMER" Onder zeer veel ■belangstelling en voor een volle zaal gaf gisterenavond de Heldersdn Tooneelvereeniging „T. A. V, E. N. U." v;an den Helder: „Aan Flarden", een tooneelspel in vier bedrijven, van Top Naeff, wat geschiedde als deelneemster aan den tooneelwedstrijd, door de Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" uitgeschreven. Ook deze vereeniging oogstte veel succes. Wij onthouden ons naturulijk van elke appre ciatie omtrent spel of wat dies meer zij, doch wel kunnen wij zeggen, dat het wederom zeer gezellig toeging in den Schouwburg. Het jubi- leerend „J. J. Cremer" aal met genoegen op haar georganiseerden wedstrijd mogen terug' zien. Gisteravond heeft de kiesvereeniging der Li berale Unie besloten bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad op a.s. Vrijdag de candidatuur te steunen van den heer «Toos ten, tegenover den heer A. Elffers Jr., den can didiaat der drie Reebtsche partijen. De Vrij-Liberalen besloten zich hij de a.s. herstemming te onthouden. SCHAKEN. Gisterenavond werd in het Gebouw de Nij<- verheid het 15-jarig bestaan van het Haar! Schaak-Gez. op feestelijke wijze gevierd. Dooi i 32 personen werd aan den tombola-wedstrijd deelgenomen. Pilzen werden gewonnen door df heeren Busé, Derr, Groen, Bloemzaad, Andrea, Wielinga, Karstens, Buma, Nijssen, de Boer, v. Schie, H. v. Dort, Puts, Voorting, Schenk, H. Bokhooven, D. Wielengia, Nieuwjaar en Tork. Er werd zeer geanimeerd gespeeld en vele partijen zijn ingeleverd om beoordeeld te wor den; voor de fr,aaiste partij is een schoonheids prijs uitgeloofd. Aan de heeren Tor'k en Bokhooven werd een herinnering aangeboden omdiat zij gedurende alle 15 jaar aan bet Gezelschap zulke goede diensten hadden bewezen. Dit was 't eerste ge deelte van de feestelijkheden. De volgende week Dinsdag wordt een publieke Bliksemwedstrijd gehouden en op 21 dezer een publieke simul taanseance, te géven door den bekenden simul- taanspeler Dr. J. F. S. Esser, uit Amsterdam. Het bestuur hoopt alsdan op groote deelname, - i VOLKSWEERBAARHEID.. Gisteravond vergaderde de schiet vereeniging Volksweerbaarheid in liet Stationskoffiehuis. Bé- sloten werd voorloopig te blijven schieten op de hamen onder Overveen. Voorts, om deel te nomen aan de gezamenlijke velddienstoefening (Kerst,oefening) nabij Amersfoort, welke oefening geregeld wordt vanwege het Hoofdbestuur van Volksweerbaarheid. Het oudste lid der vereeni ging die heer de Zeeuw deed mededeeling dat hij met het oog op zijn zilveren huwelijksfeest 5 prijzen beschikbaar stelt, teneinde te dienen voor eene ouderlingen, schietwedstrijd op Zondag 19 Nov. a.s., welke mededeeling met applaus werd begroet. Na een opwekking tot deelname aan alle te houden oefeningen sloot de voorzitter te ruim half 11 |de vergadering. EERLIJKE VINDER. Dat er nog wel eerlijke menschen zijn, on dervond gistermiddag een. dame in de Kruis straat. Zij verloor een valiesje met kostbaren inhoud. Even. daarna werd het haar overhandigd door een juist niet deftig gekleed man, die haar hard achterna geloopem was- De man. kreeg oen flinke belooning. De Min. van Landbouw heeft met ingang van X November bepaald dat werkzaam zullen zijn o.m. in het 6de district, standplaats Haarlem de insp. 1ste klasse S. R. Smit, als hoofd; de adj.-1 map. G. J. de Jongh, de aUj. hispectrice ïnej. G. M. J. Bootsde opzichters M. Herman en \V» de Vries. EN ZEDELEER. J Op den morgenavond te houden cursus in. dé Katholieke Geloofs- en Zedeleer zal worden be handeld: Over da wijze, waarop Christus in het voorzitterschap van de commissie op te'het Allerh. Sacrament des Altaars tegenwoordig dragen. Dit draagt zeker uw aller sympathie komt en blijft (Zelfstandigheidsverandering weg_(Tpe^ciienygn gped^eiunng).^ .fiaBfiafeteSÖ&tïÖi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2