N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. BUITENLAND. BINNENLAND. MOWS UIT DEN OMTREK. Sport en Wedstrijden. UITGEVERS VAN DE „NIEUWE HAARL. COURANT" EN „KATHOLIEKE ILLUSTRATIE". J* KINDERHUISVEST 29-31-33. LEVERING VAN: PRIJSCOURANTEN, BESTEKKEN, REGLEMENTEN, CIRCULAIRES, REKENINGEN, KWI- TANTIEN EN ALLE VOORKOMENDE DRUKWERKEN TEGEN STERK CONCURREERENDE PRIJZEN. NETTE AFWERKING SPOEDIGE LEVERING. VRAAGT MONSTERS EN PRIJSOPGAAF, a De Italiaansch-Turksche oorlog. KAMER -OVERZICHT. T* TEL.INTERa% TEL. INTERC. 1426. 1426. Geloofwaardige berichten zeggen, dat de toestand van de Italianen in de laatste week door de aankomst van nieuwe troepen eenigs- zins is verbeterd. Thans bevinden zich te Tripoli ongeveer 35,000 man, maar men schijnt aan een opmarseh naar het binnen land nog niet te denken. Men versterkt veeleer de oude stellingen voortdurend door nieuwe loopgraven, door boomstammen en prikkeldraadversperringen en men waagt het zelfs niet om een klein; fort, dat 4 K.M. van de voorposten verwij-; derd ligt en deze voortdurend hindert, aan te vallen! Men schijnt, met het oog op de openbare meening in Italië ,de verliezen, die aan een grooten aanval verbonden zouden zijn, te vreezen. Er valt niet te twijfelen aan de toe wijding van officieren en manschappen, maar de opperste leiding schijnt te haperen. Van den nieuwen commandant generaal Frugoni verwacht men meer initiatief. '"ah j- I Alleen was er een, die herhaaldelijk liet Algemeen kiesrecht in Engeland? j blijken van.zijn afkering. En dat was.. De Engelsche premier Asquith, heeft bij een kroonprins! ontvangst van een petitie medegedeeld, dat Duidelijk en onomwonden toonde de hij een hervorming van het Engelsche kies- Kroonprins,die uit Dantzig was overgeko- recht voorbereidt. men, dat hij het met den rijkskanselier en En het zijn inderdaad ingrijpende en ver- diens bewind niet eens is! strekkende plannen tot hervorming van het Eij knikte ook goedkeurend bij de verschil- kiesrecht, ongeveer gelijkstaande met de in- Ieilde aanvallen van de sprekers van het voering van algemeen kiesrecht, waarbij de centrum en de conservatieve partij op den beslissing over het al of niet verleenen van rijkskanselier, en hij gaf ook blijken van in- kiesrecht aan de vrouwen aan het Lagerhuis stemming, toen zij de houding der regeering gelaten wordt! Natuurlijk heeft deze plotse- tegenover von Lindequist streng afkeurden, linge mededeeling heel wat sensatie gemaakt! Vooraf gaf hij zijn instemming levendig te Zelfs de liberale pers is zeer terughoudend, kennen bij de krijgshaftige woorden van von alleen de ultra-radicalen juichen! Heydebrand, die na den Rijkskanselier spre- De Daily Express" schrijft o. m.: „Een kende,zeide dat de regeering niet alleen de voorstel om onwetendheid met macht te vredelievendheid, maar óók de kracht van verrijken en de zwaarste verantwoordelijk- Duitschland had moeten hooghouden! heid te laden op de minste competente schou- Deze zeer onvoorzichtige houding van den ders, is een wanhoopsdaad, of een ergerlijke kroonprins zal in Duitschland en daarbuiten misleiding. Dat is Asquith's nieuwe voorstel, ongetwijfeld afkeuring en ontsteltenis wek- een van beide!ken: daar zal nog wat over geschreven wor- den! PORTUGAL. i In zijn hooge plaats en zijn bij uitstek ge- JV ij Lebben gisteren medegedeeld iioe de ®xP0f)eerde P°sdie kan dit niet meer aan zijn nieuwbakken republiek al volop in de pot- litieke oneenigheid zit. Eenige nadere bizonderheden over dezen etxijd mogen hier volgen. Het loopt tusscihen GoctisUen en Almeddisten, n.l. de ultra radi cale en gematigde republikeinende oneenig heid dl ie reeds lang is aangegeven, is nu in vollen gang en kan voor het buitenland niet langer bemanteld worden, Men kan zich denken wat daffc geven zal, als straks de volksvertegenwoordiging bij elkaar komt! De Lis&abonsdhe correspondent van de „Köln. Zeitung" ziet de toekomst vrij duis ter in. Hij maakt melding van verschillende meer ttf minder ernstige onlusten en brooddronken heden. Zoo werd de gematigde oud-minister Almeida» onlangs op» straat aangevallen, een kerk in Almaida, en een in Lissabon zijn ge plunderd; tusschen de detachementen artil lerie en infanterie, welke nog steeds te Cha ves staan ter bewaking .van de grenzen, ko men telkens onderlinge kloppartijen voor, terwijl eenige politieke gevangenen in de hoofdstad d oor het gepeupel zijn mishandeld welke voorvallen er allen op wijzen, dat de oproer- en straatgevecht-geest vaardigt Wordt over het lagere volk. En juist in dit kritieke oogenblik treedt het kabinet af De correspondent verklaart deze houding vah Ghagag, die genoeg .bewij zen heeft gegeven vah zijn persoonlijken moed, [hieruit; dat hiij, die vroeger is opge treden als prediker van de revolutie, ziöh te veel gebonden adht door de in dien tijd gedane beloften om thans tegen de vroegere kameraden met geweld te kunnen optre den IOioik mooi! In politieke kringen heeft' zich den laat- sten tijd Ide vaste overtuiging gevestigd, dat het zoo niet langer gaian kan, dat Jtet ge peupel moet worden overmeesterd en aan banden gelegd. Thans is de vraiaig: hoe zal het nieuwe ministerie eruit zien Volgens hetgeen Reuter seint, heeft de minister van buitenlandsdlie zakeln vlan het kahdnet-Chagas, Vaseoncellos, diens plaats als eerste-minMer ingenomen, terwijl Bratico, een der leaders van de gematigde republikeinen, de portefeuille vatn binnen- lancLsche zaken heeft gekregen; de afgetre den minister van marine Menezes beeft zijn zetel teruggekregen, terwijl Pais, die open bars werken had, 'thans financiën Over neemt. Het laait zich dus aanzien, dat de crisis zich oplost in een partieele kabinetswijzi ging. Zal het ministerie de macht hebben te breken met öarbotnarios en atndere gehei me, onverantwoordelijke, genootschappen; zal het krachtig genoeg zijn. op te treden tieren de samenzweerders aan de grenzen jeugdigen overmoed toegeschreven worden, hetgeen misschien als verontschuldiging zou gelden voor een ander, die de 30 jaar nog niet bereikt heeft. De heer von Bethmann Hollweg heeft im mers gisteren met nadruk betoogd, dat de Marokko-onderhandelingeu gevoerd zijn vol gens een program dat in Mei reeds door den keizer is goedgekeurd, dat de keizer zijn goedkeuring heeft gehecht aan den uitslag. _De oppositie van den kroonprins is dus niet alleen gericht tegen den rijkskanselier en den minister van buitenlandsche zaken, doch in de eerste plaats tegen den keizer, zijn vader! Balfour's aftreden. De Pall Mall Gazette be weert, dat het steeds waarschijnlijker wordt, dat Austin Chamberlain BaFour als leider der oppositie in het Lagerhuis zal opvolgen. De opstand in China. Ten einde een ver schrikkelijk bloedbad te voorkomen hee t de on derkoning van Kanton, erin berust, dat Kanton zich onaJh ank el ijk verklaart. Hi] heeft voorloo- pig te Hongkong toevlucht gezocht. De democraten in de Vearcenigdei Stalen. De verkiezingen voor de afzonderlijke staten en voor de gemeenten in de Yereenigde Staten van N. Amerika, die dezer dagen plaats hadden en voor Kiii&tJi eeiier fcueuiciie uüotcjuimiiifct vau u< het buitenland van belang zijn omdat zij eenige ministratietroepen. Dat de aanmelding vingerwijzing geven voor de in het volgende' jaar te houden verkiezingen voor het congres en het presidentschap, hebben den democraten niet bet succes gebracht, dat men verwachtte Wel behaalden zij in verschillende staten de meerderheid, maar veel minder dan. men had verwacht. „Keer terug, mijn dochter!" De Maasbode vond in de Parijscbe „Journal" bet volgende interessante bericht: Alle ochtenden kan men in de sehoone kerk van Saint Pierre de Montmartre, het oudste heiligdom van Parijs, een 1103 vlugae tachtig jarige vrouw zien, die mtt stille devotie de heilige Mis volgt! Die vrouw is de kleindochter van een be woonster van Montmartre, die op hetzelfde al taar, waar nu nog dagelijks bet heilig Misoffer wordt opgedragen, eenmaal troonde als de godin der rede Een eeuw ging voorbij. De oude kerk, een- eenmaal omgezet in een tempel van de rede, is weer een kerk geworden. En de afstammelinge van de godin der rede weer een trouwe geloovige. Moge de oudste toch ter der Kerk, hei bekla genswaardige Frankrijk, in deze oude Mont- martroise het symbool zien van. haar eigen op standing, waarvoor op dezelfde Montmartre de prachtige basiliek van Sacré Coeur werd ge sticht als een ten hemel opstijgend gebed en een daad van. van. verzoening en uitboeting ba rer zonden. Castro vermoord? Passagiers met een Zuid- De vra^n worden gedaan' maar detwijM Amerikaanscbe pakketboot te Bordeaux aange komen, melden, dat Castro ui Venezuela ver moord is door zijn eigen aanhangers, die hem die hem een te hardvochtig dief vonden. Alle pogingen, om zijn spoor terug te vinden, bleven vruchteloos. ligt erin! Portugal is «Ta# staat nu wel Valst door zijn republiek Van 3en Tegen in de sloot geraakt! Het is er nu ©ro-er daïi ooit te vctreh onder koning1 Mlateuel f DE DEUTSCHE RT.TKSDAG OVER DE FRASCH-DITTTSCHE OVEREENKOMST. Het was gisteren een historische zitting in den Duitschen Rijksdag, een hoogstbelang- rijke dag in de wereldgeschiedenis! Von Bethmann Hollweg, de kanselier, hield Gisteren was Minister Colijn a. voor de zeemilitie op 81/2 maand; b. voor de onbereden korpsen op 81/2 tmanrid; c. voor hen, die een bewijs van voorgeoe- fendheid bezitten, op 61/4 maand; d. voor de pantserfort-artillerie en de tor- pedisten op 15 maanden; e. voor de miliciens telegrafisten of telefonis ten op 81/2 maand; f. Yoor hen die tot de administratief roepen behooren 8 maanden, welke tijd met ten hoog ste 61/2 maand kan worden verlengd; g. voor de bereden korpsen op 2 jaar. Voorts wordt bepaald dat het blijvend ge deelte zal bestaan uit minstens 3800 en hoog stens 4500 man met een extra dien tijd van 4 5 41/2 maand. In de regeling die voorgesteld wordt om trent den eerste-oefentijd der administratie- troepen bad de Minister vooraf nog een nieuwe en vrij ingrijpende, wijziging ge bracht, om zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de tegen dit element gerezen be zwaren. Reeds bad bij vroeger, naar aanlei ding van een opmerking des heeren Thom son, den oefentijd voor de administratietroe pen veranderd van „ten hoogste 14% maand" in „acht maanden" met bevoegdheid van ver lenging tot 14 maand. Maar nu ging hij nog een grooten stap verder door de bevoegd heid tot verlenging te beperken tot diegenen die zich vrijwillig voor den dienst bij de ad ministratietroepen zullen aanmelden. Het werd dus zóó: Bij de administratietroepen is de eerste-oefentijd voor de daartoe aangewe zenen 8 maanden (waarom het niet 8'A is ge lijk voor de rest van de onbereden wapens, is onopgehelderd gebleven: op 't eind van de dis cussie werd de 8 trouwens nog veranderd in ten hoogste 8J£, en, in verband daarmede, de verlenging teruggebracht op 6 maanden) voor de vrijwilligers kan die tijd tot 14J4 maand worden verlengd. De beide amendementen die de admini stratietroepen door loting willen doen aan wijzen, werden, zoowel dat van den heer Marchant als dat van den heer Ter Laan door den Minister afgewezen. Dat van den heer Ter Laan werd zelfs onaannemelijk ver klaard, doch ook dat van den heer Marehant (dat voor de kaderopleiding aangewezenen nog wil uitzond er en) werd ontraden wegen» te groote beperking. Men moest de geschik- ten van de min geschikten kunnen schiften, iets dat, gelijk de heer Tydeman reeds had opgemerkt, onafscheidelijk was van het be ginsel eener speciale bestemming van de ad- van vrijwilligers misschien ietwat storend zou kunnen werken op die schifting, zooals de heer Helsdingen had betoogd, erkende de Mi nister. Doch dit was niets nieuws. En in elk geval was loting geheel onvereenigbaar met het denkbeeld der speciale bestemming. Ten aanzien van het blijvend gedeelte zette de Minister nog eens uiteen, dat de taak van die 4000 man (dat zal> naar hij mededeel de, als regel de sterkte zijn) waarlijk niet zal wezen: het tegenhouden van de tiendui zenden van den vijand, maar het beletten van stoornis der mobilisatie, in de eerste vierentwintig uren, door kleine troepenaf- deelingen die onze grens mochten overschrij den. Voor de verdere dekking der mobilisa tie zal dan de Landweer moeten dienen, doch voor de eerste uren heeft men menschen noodig, die onmiddellijk ter plaatse zijn. Dat is vooral in ons land, met zijn overal open grenzen en zijn geringe diepte, volstrekt on ontbeerlijk. En zelfs Zwitserland, dat in zoo veel gunstiger omstandigheden verkeert, be zet zijn grens-acccssen permanent. Voorts dient men ook voor plotseling uitbarstende bmnenlandsche woeling'®11 manschappen bij de hand te hebben en eindelijk ook voor de opleiding van het kader- Ook de amendementen, die opheffing van het blijvend gedeelte of verkorting van den oefenduur daarvan beoogden werden door den Minister afgewezen. Ook het amendement- Marchant, dat vrijstelling van dienst bij het blijvend gedeelte wilde geven aan hen, die een diploma van militaire geoefendheid en schietvaardigheid zouden bezitten, want daardoor werd de mogelijkheid^ geopend, dat er een onvoldoend of zelfs in 't geheel geen blijvend gedeelte zou wezen. Wat ten slotte den eerste-oefentijd in 'taf- gemeen betrof, verklaarde de Minister nog maals elke verkorting' daarvan, gelijk hij i reeds by de Algemeeue Beschouwingen had gedaan, onaannemelijk. Alle amendementen werden met beduiden de meerderheid, meestal van ruim 50 tegen een kleine 30 stemmen, verworpen, gemeen lijk rechts tegen links, soms met enkele af inaar toen werd, om kwart over eenen, ae vergadering dan toch gesloten. Er bestaat nu een kleine, kleine kans, dat de beschouwing der Militiewet heden of mor gen afloopt. DE MILITIEWET. De Tweede Kamer heeft tot hedennacht ruim één uur vergaderd. Er waren toen nog 54 leden aanwezig, waarvan slechts 7 van links. Om kwart voor één begon de heer Ter Laan, de eenige socialist, die er nog was, een redevoering, na vruchteloos gepoogd te heb ben uitstel tot heden te verkrijgen. De voor zitter zeide, dat men zou pogen heden Vrij dag met de Militiewet gereed te komen. vxx aan het wijkingen. 2,00 stemde van rechts de heer er ee/i rede van meer dan een uur over de woord. Wie nog beweren mocht dat Mm* "asstoors vóór de verkorting van den eerste- Fransch-Duitsche overeenkomst, waarin hij Colijn krijgsman en geen redenaar is, zal°el®ntijd tot 614, resp. 4 maanden, de heeren het beleid der regeeriug verdedigde, doch deze bewering na de Kamerzitting van gis- Tydeman en Hubrecht, in afwijking van de het bleek dat de Rijksdag tegenover den kan- teren wel matigen. rest der linkerzijde, daar tegen. En hij de selier staat en de vergoeding aan land in In vijf kwartier (een kwartier 's middags stemming over de afschaffing van het blij- Noord-Afrika niet geëvenredigd vindt aan en een uur in de avondvergadering) al die vend gedeelte stemde de heer Tydeman met de opofferingen, die de regeering in Marokko urenlange redevoeringen van den heeren Ter de rechterzijde tegen. Hij en de heer Van ko- tcestond! Laan, Thomson, Marchant, Duys etc. en reest waren de eenige aanwezige vrij-libe- Nocit in de parlementaire geschiedenis,zóó, dat alle bijzaken worden verwaarloosd, ralen. van welk land ook, zal het voorgekomen zijn, maar dan ook de hoofdzaken scherp in het Het artikel werd na deze stemmingen ver der ongewijzigd aangenomen. Art. 76, dat het belangrijk beginsel van der kaderplicht inhoudt, werd met algemeene stemmen op één na aangenomen, nadat een dat de verantwoordelijke regeeringspersoon licht komen te staan, is een kunststukje, dat een exposé gaf van een zoo heteekenisvolle Ex. Colijn hem gisteren geleverd heeft op politieke en diplomatieke actie als voor kranige manier. Duitschland het Marokko-verdrag is, en datHet was een rede, die volkomen de spon-- zijn woorden, voor zoover zij niet met een tane hravo's verdiende, die zoowel uit de amendement-Thomsou, dat den eersten oefen- honend gelach, een sarcastisch bravo of een rechterzijde als van enkele zijden der linker- j tijd voor deze eategorie van 14 K op 12 maan- vinnig „zeer goed" ontvangen werden, zoo vleugel opstegen, toen de Min. ging zitten.den wilde terugbrengen was ingetrokken, en afkeurend kalm aangehoord werden! j Gelijk wij reeds aanduidden, omvat art. 75 een ander amendement van denzelfden afge- Nadat de heer Von Bethmann Hollweg ge- met de daarop ingediende amendementen in vaardigde, dat een intermitteerende oplei- sproken had, op het laatst met warmte en hoofdzaak^ drie elementen: de eerste-oefentijd ding mogelijk wilde maken ,was verworpen, overtuiging in zijn stem, kwam er geen hand der administratietroepen, het blijvend ge-jDe op art. 77 (herhalingsoefeningen) inge-j op elkaar. Het bleef ijzig koud in de zaal.... deelte, en de eerste-oefentijd in 't algemeen.' diende amendementen werden nog toegelicht, In overspannen toestand. Gistermorgen om negen uur kwam een ongeveer 60-jarig man op het bureau Leidscheplein le Amsterdam mede- deelen, dat hij in een woning op de Jacob van Leneepkade zijn vrouw had doodgeschoten. Do commissaris van dat biureau begaf zich naar het aangeduide perceel, waar de vrouw bij een zuster inwoonde. Het bleek, dat de vrouw slechts on beduidend aan een der ooren gewond was. Een revolver, waaruit twee schoten gelost waren, werd in beslag genomen. Het echtpaar leefde in de beste verstandhouding. Man en vrouw zijn beiden zenuwlijders. De Vrouw schijnt last te hebben van slapeloosheid en vertoeft daarom nu eens hier, dan daar. Eiken dag kwam haar man, die suppoost is van het Rijksmuseum, haar opzoeken; zoo ook vanmorgen. In over spannen toestand schijnt hij de schoten te heb ben gelost. Hij is naar het .Wilhelmina«asthuis overgebracht. De diefstal te DiipenVeen. Gisterennacht zijn bij hun woning nat ij hotel Platvoet on der Diepenveen, aangehouden twee personen, verdacht von inbraak bij baron Stratenus, hui ze Nieuw Bande. Het zijn zekere Van Noort en Toiler, sinds een half jaar te Diepenveen woonachtig, afkomstig uit Utrecht, zich uilge- vende voor eierkooplui. Des daags hadden ze door hun zonderling gedrag de aandacht ge trokken. Spaansche brief gcvontlen. Men meldt uit Egmond De Spaansche brief, welke gisteren te Eg- mond aan Zee in een flesch gevonden werd, be vat niets bijzonders en werd door eenige pas sagiers aan boord van het Duitsehe mailschip „Kroonprinz" den 29en September 1911 in het Engelsche Kanaal geschreven. Ongeoorloofde reclame. Gistermiddag is te Amsterdam een jongmensoh aangehouden en naar het politiebureau Jonas Daniël Meyerplein overgebracht die, reclame makend voor een si garenzaak, zich in vrouwenkleeren vertoonde. Onder grooten toeloop werd het jongmensoh overgebracht. Verduistering van 'n fabrieksgeheim. Een zeldzaam voorkomend geval van verduistering zal eerlang ter beoordeeling van de justitie worden gebracht. Aan de Nederlandsche Fabriek van Werktui gen en Spoorwegmaterieel te Amsterdam zijn een aldaar werkzame werktuigkundige en een lichtdrukker in hechtenis genomen, verdacht van het zich toeëigenen van teekeningen van coaas truc ties, o.a. voor Diesel motoren, welke zij aan een buitenlandsche ooncurreerende fabriek zouden hebben verkocht. Na eerst door de politie verhoord te zijn, zijn beiden, de ingenieur-werktuigkundige en de lichtdrukker, ter beschikking van de justitie gesteld. -De Leidsche groenqnaestie. De berisping door den rector-ma gnifiens tot een tiental stu denten, onder wie het collegium, gericht, is in gevolge den wenech van den academischen Se naat gisteren openbaar gemaakt. De Senaat epreekt daarin zijn groote afkeuring over het voorgevallene uit. De reetor-magnificus dr. F. Pijper heeft, zooals men weet, het collegium van het L. S. C. bij zich ontboden en hen over hun optreden op den avond van 9 October ern stig onderbonden. De toespraak is aan de Academie aangeplakt en hij wijst hen op hun nalatigheid in dezen, laakt hunne houding en raadt hun berouw te toonen niet enkel in woor den, maar door daden. De geheele rede vian den rector is een door- loopfende veroordeeling van het gebeurde. Hij eindigt met een ernstig: Herziet u zeiven. Gisteravond kwamen eerst de eenjaarsleden van het corps bijeen die hun vertrouwen in het Collegium uitspraken. Daarna werd een vergadering van bet geheele korps gehouden, waar 170 leden tegenwoordig waren. Nog een honderdjarige. Voor de tweede maal in dit najaar telt de gemeente Brielle een honderdjarige onder haar inwoners. Heden toch viert mevrouw J. W. E. A. van der Minne, geb. Losecaat van Nouhuijs, haar eeuwfeest. Zij is de weduwe van dr. Ary Claris van der Minne, over wien in de XXe Eeuw (van 1904) een ar tikel is verschenen onder den titel: Een garde d'honneur tegen wil en dank. Ondanks haar hoogen leeftijd is mevrouw van der Minne nog zeer kras en bijzonder helder van geest. Alleen het gezicht en het gehoor zijn wat achteruit gegaan. Grillen van den bliksem. Eigenaardig is de uitwerking van den bliksem tijdens een kort, maar hevig onweder in een huis te Tern aard, bij Dokkum, Dinsdag geweest. Hij kwam en ging blijkbaar door de ramen, althans in de woonkamer werden drie ruiten en in de gang een ruit verbrijzeld. De spiegel aan den wand sloeg in gruis; slechts de lijst alleen bleef han gen. Van een vensterblind, lambriseering en an der'houtwerk zijn splinters afgeslagen, terwijl mede bleek, dat van de drie boomen voor het, buis, toevallig door een staaldraad verbonden, twee populieren getroffen zijn en een esch, die in het midden stond, vrij gebleven is. Brand ontstond niet en van de personen, in het huis aanwezig, kreeg niemand noemenswaardig let~ sel. Aangereden. Donderdagavond werden m het ziekenhuis te Muiden opgenomen twee be hoeftige Israëlieten, die naar de begraafplaats te Muiderberg waren geweest en tusschen Mui den en Diemerbrug waren aangereden door een achteropkomenden automobiel. De een had eene belangrijke wonde aan de hand; de ander was zwaar gekwetst in het gelaat en klaagde ook over inwendige pijn. Yreeselqk. Te Hasselo (Overijsel) is gis teravond een zesjarig jongetje van nen limine»*; man Lansink in een kuil met ongebluschte kalk geraakt. Het kind werd overdekt met brand wonden en is na een vreeseljjk lijden overleden; Goed afgeloopen. Woensdagavond is nabii de Wilhelm inakade le Rotterdam de kolentrans- porleur „Holland" (een kraan) op het terrein (van de Steenkolenhandels vereen iying omgeval len. De tien person,en die zich op de kraan bevonden, bleven allen ongedeerd. De machi nist geraakte te water, maar kon gered worden». De oorzaak moet gezocht worden Lu het over laden van de kraan. Padvinders. Op een bijeenkomst van afgevaardigden det volgende plaatselijke vereenigingen van padvin ders, t. w. Wageningen, Zaandiam, Groningen, Alkmaar, Breda, Leeuwarden, Haarlem en Rot terdam, werd staande de vergadering besloten tot de oprichting van de „Algemeene Neder- landsche Vereenigiug van Boy-Scouts". Hoewel n:et ter vergadering vertegenwoordigd, zullen reeds dadelijk de plaatselijke vereenigingen te Lochem, Almeloo en Winschoten mede toetre den. Deze bond komt dus te staan naast de thans reeds bestaande twee groote organisaties, maar zal van zijn kant pogingen in het werk stellen om tot de zoo gewenschte algeheele samenwer king over het geheele land to geraken, welks pogingen zieh laten aanzien met succes te zul len bekroond worden. Volgens de statuten vau dezen bond wordt elke aangesloten plaatselijke vereenigiug vrijge laten liare wet en belofte of verklaring zelve te formuleeren op zoodanige wijze al® zij hst met het oog op dc plaatselijke toestanden cn omstandigheden zal vvensclielijk achten, wan neer die redactie slechts niet strijdig is met de ideeën der Boy-Scoutbeweging, als in de statu ten neergelegd. De stichters koesteren de verwachting, dat bun programma door elke plaatselijke vereeni giug kan worden aanvaard en daarop dus alge heele samenwerking kan worden verkregen. Moge inderdaad op dit gebied alle strijd vóór het einde van het loopende jaar beslecht wor den 1 De leiding van den bond werd voorloopig toe vertrouwd aan vertegenwoordigers der plaat selijke vereenigingen te Rotterdam, Wagenin gen, Alkmaar, Haarlem, Breda en Leeuwarden, Het adres van den secretaris is dr. K. H. de Raaf, Ochterveltstraat 62, Rotterdam. SCHOTEN. Begrooting Gasfabriek. Voor het dienstjaar 1912 is eene productie geraamd van 1,350,000 kub. M. gas. In de salarissen wordt geen veran dering gebracht. Het drie ploegenstelsel zal worden ingevoerd, doordat de fabriek meer dan 1,000,000 kub. M. gas zal prod-ceeren. De i o- ductïe van het ammoniak-zout wordt op 30,000 E.G. geraamd. LEIDEN. Een geschil. De gemeenteraad besloot in overeenstemming met het advies van B. en W„ in zake het geschil met de Leidsche Duin watermaatschappij over de rekening van het jaar 1909, die B. en W. niet wilden goedkeu ren, omdat de gemeente daarbij ongeveer 3500 is te kort gedaan, een rechterlijke uit spraak in te roepen, waartoe de concessie voorwaarden bet recht geven. Prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn had over deze zaak een rechtskundig advies aan het gemeente bestuur uitgebracht. IJMUIDEN. Raad 'voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan ia de zaak van den sloomtrawber „Rotterdam" YM. 50, die op 30 September op het Vogetenzand (Oostkust van Texel) strandde. Deze trawler kreeg bij Terschellinger ban,k- vuurschip onklare machines. De ankers hielden niet. s Nachts zoo goed en zoo kwaad met de gereparecrce machines doorstoom en de, kwam men voor het Stortemelk. Over den Vlieslroom kwam de trawler in de Zuiderzee. Ten slotte strandde hij op het Voge'eiuand op Texel's oost kust. De schipper had binnendoor naar Nieuwo el iep willen gaan. De Raai had uit het gehouden onderzoek de overtuiging gekregen, dat de stranding niet geweien kan worden aan een fout der opvaren den, doch wel aan het slechte gezicht door den regen. Er waren de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen. De schipper had echter beter gedaan, bij Ter- sdicHi/igiiank te ankeren, in plaats van het schip te laten drijven. De Raai voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft gisteren eea onderzoek ingesteld naar het stranden van het Engelsche stoomschip City ol Cologne, kapitein John Davison, re ei er ij Pal- grave Murvy en Co. te Dublin, op 30 October op het Schulpengat. Gehoord werd de kapitein, die mededeelde, dat hij den 26sten October met een lading kolen, van Oardffif vertrokken was met bestemming voor Nieuwediep. Den 29sten October nam hij voor Dungeaess een Hoüand- schen loods aain boord. Om 10 uur in den avond van den 30sien October toen men IJmuiden dwars had en men zich blijkens een. vierstreeiks peiling op 4 5 5 mijlen afsfiands van d« kust bevond, begon de loods zich met de navigatie te bemoeien. Er bevinden zich daar twee boeien. De loods had daarvoor wat stuurboord laten uithalen. Daarna werd de oude koers beraomen, doch zóó, dat men het geleidelicht en het licht van Kijkduin aan stuurboordsboeg een weinig uit elkaar had. Van IJmuiden af werd met volle kracht gevaren. Om half twee in den nacht bemerkte de roerganger plotseling, dat het schip vastzat. Vergeefs werd volte kracht achteruilge- sfoomd. Weer en zee namen toe; noodsignalen werden gegeven, waarop een sleepboot kwam met een reddingboot en een redding vlet op sleep touw. Zoodra mogelijk sprongen matrozen en stokers, zonder daartoe verlof te vragen, over. Roer en machines bleven tot het laatste goed. Getuige verliet 'het schip, omdat men er wek gens het stormachtig weder van alle kanten op aandrong. De 'loods was reeds een half uul vroeger in Ide reddingboot gegaan. r*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2