nagekomen berichten. BUITENLAND. BINNENLAND. I NIEUWS UIT OEN OMTREK. STADSNIEU Wo. AMSTEBDAMSCHr. BEURS. I De Italiaansch-Turksche oorlog. KAMER-OVERZICHT. j»; "Tt BENNEBROEK. J smaadschrift. diefstal. burgerlijke stand. önd êrtrouwd: 16'November. E. Met selaar en J. E. Smit., J. Vogelzang en iW'. de Lugt'. *5= De gxoote vraag is nu: zal Italië den oor- Bog naar elders overbrengen, nu het in. .Tn- Jiolis zooveel tegenslagen heeft? In dit verband is van belang het yolgen- 5e telegram aan de „Lokad Anzeiger", uit fDonstantinopel1 „De mogendheden der triple entente deel den gisteren aan 'de Porie mede, dat zij in Rome stappen gedaan hebben, om de blokkade der Dardanellen of een bombarde- Inent van Smyrna. Saloniki en Beiroet te .Verhinderen." Het trekt de opmerkzaamheid, dat in dit telegram over de bezetting der Turksehe ei landen in den Archipel geen woord gerept wordt! Zal Italië dat dan doen? Er zijn verschillende Italiaansche bladen jüie ook hiertegen waarschuwen. Zoo lezen wij, dat Turkije betrekkelijk weinig benadeeld zal wordenwant het blok- keeren der Turksehe handelshavens zou den vreemdelingen veel meer schade doen dan den Turken. Hetzelfde gaat op van een be schieting van Smyrna of Saloniki, olmdat daar zooveel meer vreemdelingen wonen dan Turken. Er blijft nog ,over het fbiroeeien1 van de Dardanellen en het bedreigen van Constan- tinopel, maar afgezien van de gevaren die dit zou meebrengen, zou het den Palkan in vuur en vlam kunnen zetten en de mo gendheden tegen Italië in het harnas bren gen Inderdaad komt het ons niet bijster waar schijnlijk voor, dat Italië een poging zal wagen, om de Dardanellen te forceeren, want het zou dan op nog heel wat onaangenamer verrassingen kunnen stuiten dan in Tripo- li het geval is geweest Aan den anderen kant zal Italië toch het een of ander moeten doen, want den oor logstoestand laten voortduren op de wijze als thans is duur en voert tot niets. Na tuurlijk zou een vloot-actie in de Turksehe wateren, de bezetting van een eiland, de }>eschieting van een baven of iets dergelijks, nog veel duurder zijn en bovendien het ge vaar voor onaangename verwikkelingen doen ontstaan; maar er bestaat dan toch ten minste kans dat er spoediger een einde komt aan de misère. Hoe het ook zij, de oorlog zial Italië nog handen vol geld kosten en het moet mei goud de zandwoestijnen van Tripoli en het genoegen van tot de groote Middel! andsche Zee-mogendheden gerekend te mogen worden betalen. Te Constantinopel is bericht ointvahgen dat de Turksehe artillerie er in geslaagd is een Italiaansche militaire aviateur te doo- den, die een verkenning maakte. Er werd voortdurend op hem gevuurd. Ten slotte schijnt een projectiel den bestuurder ge raakt te hebben, de ongelukkige moet ge dood zijn «1 vorens de machine naai- beneden viel. DE OPSTAND IN CHINA. De New-York Herald verneemt uit Peking, dat Joeansjikai een bezoek heeft gebracht a&n het paleis des Keizers. Een kamerheer, die tegenwoordig geweest was bij de ontmoeting van Joean-sji-kai met den Regent en de Keizerin-weduwe, be schrijft de samenkomst als uiterst aandoen lijk. Zoowel de Regent als de Keizerin-we duwe smeekten onder tranen Joean-sji-kai den troon te redden. Joean-sji-kai was in zijn antwoord zeer voorzichtighij verklaar de. dat hij niet in staat was iets stelligs te beloven, vóór het Parlement zou zijn geraad pleegd, want de wenschen van het volk moes ten nu zwaarder wegen dan de troon. Evenwel gaf hij de Keizerin-weduwe de verzekering, te zullen trachten den troon te redden. Joean-sji-kai liet bij dit onderhoud den Regent links liggen. De correspondent te Peking van de Daily Telegraph seint, dat het Voor-parlement weer moed schijnt te vatten; het vergadert ten minste weer in het openhaar, al is de op komst der leden gering. De meeste leden van het Vóór-parlement zijn naar hun pro vincie vertrokken, teneinde daar pogingen te doen om te komen tot een verzoening van de partijen en tot een beëindiging van de crisis. Joean-sji-kai en het Vóór-parlement wer ken krachtig samen om dat doel te berei ken. Men verwacht, dat een nieuwe voorloo- pigfrijksregeering zal worden gevormd met een nieuwen Regent, die een Chinees zal zijn. Keizer en kroonprins. Het „Centrum" schrijft: De geschiedenis herhaalt zich. Ook in de Duitsche Keizersfamilie. Toen Wilhelm TI nog erfprins was, gold hij voor zeer oorlogszuchtig. Men noemde hom het type van een strijd- lustig man, die ernstige gevaren zou ople-1 veren voor den Europeeschen vrede, zoodra hij den troon besteeg. Fransche bladen^ zagen in hem „un sous- officier couconné", een gekroonden onder officier. Eenmaal Keizer geworden deed Wilhelm II zich evenwel van een andere zijde kennen. Bijna een kwart eeuw is hij thans aan de regeering en hij heeft den vrede in Europa niet verstoord. Wel dreef zijn temperament hem soms tot onvoorzichtigheden, tot het aannemen zelfs van een uitdagende houding. Hij sprak van een „gepantserde vuist", zond een vermaard gebleven telegram aan Kru- ger, braeht op zeer ostentieve wijze een be zoek aan Marokko. Maar de vrees bleef ongerept. En juist ten aanzien van Marokko heeft de Keizer thans blijk gegeven van zijn vredelievende gezind heid. Nu is het zijn^ zoon, de kroonprins, die chauvinistische neigingen vertoont, en daar bij van hetzelfde gemis aan zelfbeheersching blijk geeft, dat het optreden zijns vaders meermalen kenmerkte. En men vreest thans van hem, wat men in vroeger tijd duchtte van zijn vader. Of die vrees gegrond is 1 Laten we hopen van niet. i De ervaring, met Wilhelm II opgedaan, kan misschien tot geruststelling strekken. De bezadigdheid komt met de jaren en.... met de verantwoordelijke positie! Naar het Berliner Tagèblatt verneemt, was de kroonprins over de algemeens afkeuring, die zijn optreden ten deel viel, zeer verrast en tamelijk terneergeslagen. Het schijnt, dat zijn omgeving, die bijna uitsluitend uit jonge officieren en nationalistisch en All-Deutsch gezinde personen bestaat, hem in den waan gebracht heeft, dat het geheele volk zijn in grijpen als een verdienstelijke en groote daad zou beschouwen. Dat de bevolking de chau vinisten en hun drijven in groote meerder heid veroordeelt, was den kroonprins, die slechts de hem toegezonden All-Deutsehe couranten en brochures leest, niets hekend. Het zou zeker wenschelijk zijn zegt het blad dat men in de omgeving van den kroonprins verandering bracht. Een ongeluksvogel is zeker de inwoner der Belgische stad Hainault, die den hoofdprijs 50.0000 francs, van de Brusselsche tenloon- steilingslolerij won! De stumper, in de Belgi sche hoofdstad aankomend om er zijn prijs te gaan halen, stuitte er op zijn vrouw, waar van hij sinds 26 jaar gescheiden leefde, en die, gehuwd zijnde in gemeenschap van goederen, op de helft van die 500.000 francs beslag was komen leggen! Tegelijkertijd begon de netelige juffrouw een proces tot echtscheiding. En niu kan de man geen centime van zijn prijs krijgen vóór dit proces is beëindigd. Tot overmaat van ramp had de prijswinner zoodra hij zekerheid had van zijn fortuin, zijn betrekking opgegeven, zoodat hij thans geen duit op zak heeft, en toch onbestreden bezitter is van minstens 250.000 francs. Uit Portugal komen over Badajoz ge seind berichten (later weer tegengesproken!) omtrent den nieuwen inval, die door de ko- ningsgezinden wordt beraamd. Zij zouden, hier mede beginnen zoodra de weersgesteldheid he\ veroorlooft; voor het oogenhük slaat het noor den des lands onder water. Dom Miguel van Braganza moet te Parijs en Londen een leening hebben gesloten van 50 miliioen francs, gewaar borgd door rijke Portugeezen, die in het bui en- land vertoeven. Voor dat geld zijn paarden, muildieren, kanonnen, wapenen en a Ier!ci mi litaire uitrustingsstukken gekocht voor de konings gezinde troepen. Ook is het restant van de koopsom der 3 oorlogsschepen van de royalis ten er mee afgedaan. De Koning van Servië komt hedenmiddag te Parijs aan en zal tot Zondagavond die gast van. president Fallières zijn. Zooals steeds bij vorstelijke bezoeken het geval is, moet ook dit maal koning Peter een program ai werken, dat van minuut tot minuut be:et is. De regeering der republiek, die, met de hat elijkheid het Fran sche volk eigen, steeds aardige atteniies voor haar gasten weet te bedenken, zal aan den koning van Servië het eerste exemplaar aan bieden van de gedenkpenning, die er ter herin nering aan den oorlog van '70 geslagen is. Het is juist dezer dagen gereed gekomen. Koning Peter heeft in den oorlog meegevochten. Van een schilder die rief schilderde! Het „Journal des Débats" verhaalt de volgende ei genaardige geschiedenis uit de kunstwereld van een schilder die geen schilder was. Er woonde op Montmarfre een arme schilder. Een. rijk kunstliefhebber merkte een zijner schil derijen op en kocht het voor 45 francs. Die kunstliefhebber, Rudolf Quittner genaamd, kocht goedkoop, maar veel; wel tweehonderd schilde rijen in twee jaren. De schilder, Bucas, vond dat hij een voordee- lig zaakje had gedaan en was blij met zijn 45 frs.maar de kunstliefhebber deed nog betere zaken; want links en rechts koopende, werd hij een schilder. Hij had daartoe alleen maar de handteekening weg te krabben van de ge kochte schilderijen en zijn eigen handteekening daarvoor in de plaats te zeiten. De heer Quittner exposeerde in het Salon, op de groote jaarlijksche kunsttentoonstelling te Pa rijs, en hij verwierf er een medaille. Bucas, die zeer verrast was, dat zijn beschermer ook schil derde, liet niet na hem geluk te wenschen met zijn succes. Onlangs is Quittner overleden en zijn weduwe hield een tentoonstelling van zijn werken bij Georges Petit. Bucas kwam daar ook en vond er, tot zijn verrassing, een/ge der schilderijen, die hij aan Quittner had verkocht. Alleen, was de handteekening veranderd en hier en daar was er een figuurtje, een boom, een molen of iets anders aan toegevoegd. Dat was de manier waarop Quittner schilderde. Bij onderzoek vond men in zijn atelier nog een aantal op dezelfde wijze tot zijn werk gemaakte schilderijen. De schilderijen die hij in Frankrijk kocht stelde hij in Duitschland ten toon en de schil derijen die hij in Duitschland kocht stelde hij ten toon in het Sa'.on. Zoo trad hij als kunste naar op in beide landen en hij werd ze'n's, om de groote verscheidenheid van onderwerpen, ge roemd als een veelzijdig kunstenaar een roem, die, voor 50 fres. per schilderij, zeker niet te duur was gekocht! Het kiesrecihtdebat werd gisteren voort gezet. In navolging van den heer Troelstra, die den geheelen Dinsdag gebruikte om het socialistisch standpunt uiteen te zetten, heb ben gisteren ook de anderen linksche par tijen zich niet onbetuigd willen laten. Men kreeg toen redevoeringen te genieten van de heeren Rorgesius, Limburg en Tydeman. Anders was het ter rechterzijde. De drie reehtsche leiders, de heeren Kuyper, Lobman en Nolens, hebben slechts koirt het woord gevoerd om aan te geven waarom zij zouden stemmen tegen het voorstel-Troel stra. Alleen de rechterzijde heeft zich dus gehouden bninen de natuurlijke grenzen van het debat: zijnde de bespreking van het voorstel-Troelstra. De heeren Borgesius en Limburg verklaar den zioh natuurlijk voor algemeen kiesrecht. Dit ligt geheel in het program hunner partij. De heer Borgesius schijnt dan ook meer te hebben gesproken om wat vinnigheiijas aan de regeering en aan de rechterzijde te zegge d? dan om zijn houding tegenover het voorstel-Troelstra te rechtvaardigen. Hij had immers kunnen volstaan met te zeggen„Mij ne htoeren, lees ons partijprogram." jltajaï met zulk een beknopte speech hadde hij niet bereikt zijn doel om Minister Heemskerk wat knauwen te geven en om de rechterzijde te verwiiten dat zii alles opoffert aian de an tithese en aan het behoud van jdeze Rjegeje ring. Hij gaf den heer Troelstra in' overweging zijn voorstel in te trekken en te vervangen door een motie, die hij (Borgesius) alvast had geredigeerd, en waarin verzocht werd aan de Regeering „in staatsbelang" zoo spoe dig mogelijk over te Iglaan tolt beperkte Grond wetsherziening, zoodat de eerste lezing nog vóór de verkiezingen van 1913 kan worden afgedaan, en tot invoering Vain algemeen kiesrecht en van evenredige vertegenwoor diging. De (hveer Borgesius kan 'zeker niet heb ben dat Troelstra als de kampioen vah al gemeen kiesrecht pareert. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is aan jhr. A. A. J. M. Verheijen, op verzoek, met ing. vah 1 Jan., eervol ontslag verleend als notaris te Groningen. Bij K. B. is aan mr. F. G. J. Houck, op verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsv. voorz. van den raad van beroep (ongevallen- verz.) te Almelo, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K. B. zijn de kol. A. E. J. G. d'Hame- court, comm. van het 3de reg. vest.-art., en luit.-kol. W. H. Piepers, le reg. huzaren, ter zake van tijd. ongesteldh. op nonact. gesteld. GOUVERNEUR GENERAAL IDENBiURG. Gouverneur-generaal Idenburg heeft bij gele genheid van zijn bezoek aan Soerabaja, waar hij den eersten grond heeft losgemaakt voor de nieuwe havenwerken, ook het R.K. Weeshuis aldaar bezocht. Pastoor Fleerakkers verwelkom de als president van. het Weeshuis den gou verneur-generaal, waarop deze met een vriende lijk woord antwoordde en bij zijn vertrek een flinke gift achterliet. DURE TIJDEN? B. en W. van Amsterdam hebben voorgesteld om machtiging met het oog op de duurte van sommige der eerste levensbehoeften aan ieder der ambtenaren, beambten en werklieden in dienst van de Gemeente voor zoover zijn sa laris met inbegrip van vaste emolumenten een bedrag van 1200 per jaar of 100 per maand niet overtreft en hij hoofd van een gezin is in vier termijnen een uitkeering te verstrek ken van 10, vermeerderd met 2 voor ieder tot het gezin behoorend kind beneden den leef tijd van 16 jaar; met dien verstande, dat de totale uitkeering een bedrag van 20 niet zal overtreffen, en dat v-oor hen, die enkele uren per dag arbeid voor de Gemeente verrichten, het bedrag der uitkeering met een evenredig deel zal worden verminderd. De kosten van dezen maatregel worden ge raamd op 130.000. Het voorstel is gisteren door den Raad aange nomen. Diefstallen van katoen le Leiden. Ten na- deele van de Leidsche Katoenxnaatschappij werd sedert eenige dagen voor een aanzienlijk be drag aan katoen ontvreemd, dal uit de fabriek aan de Heerengracht en Oranjegracht werd me degenomen en zeer waarschijnlijk te water werd vervoerd. Het vinden van stukken katoen in de Stadsgracht leidde tot de ontdekking van den. diefstal. De daders zijn «enter nog niet gevon den. Voor den nachtportier, een oud man, die verscheidene jaren bij de firma in dienst was, had deze diefstal minder aangename gevolgen. De man is door de directie ontslagen omdat zijn waakzaamheid te wenschen overliet. Aanranding. Op den Waaldijk onder Lent is Woensdagavond zekere K. uit Nijmegen door twee mannen aangevallen, mishandeld en van zijn horloge en een kleine 60 aan geld beroofd. Ontslag. Te Naarden is, naar aan de Tel. wordt gemeld, aan den electricien, aldaar werk zaam ten behoeve van het electrisch bedrijf der Hollandsche Electriciteitsmaatsehappij, onver wacht ontslag verleend, dat in verband moet staan met vermeende onregelmatigheden, waar naar thans namens de H. E. M. een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. Ter verantwoording geroepen. Aan de Res. bode wordt gemeld: Een firma in Den Haag besloot geheel vrijwillig en uit eigen beweging, met het oog op den duren tijd, van November af een extra wekelijksche toelage te geven aan de genen van haar personeel, die gehuwd of kost winner voor hun moeder of jongere broertjes of zusjs zijn. En zie, wat gebeurt nuDe firma ontvangt een schrijven van het loon-comité van aangeslo ten werklieden-vereenigingenwaarin zij ter verantwoording wordt geroepen, waarom zij de ze vrijwillige wekelijksche bijdrage slechts aan eenige (38 man) en niet aan alle gezellen geeft! Zulks is naar de meening van het loon-co mité onbillijk! Baldadigheid. Een paar siraatjongens slo pen te Eindhoven, op een. gr°eP meisjes loe, die de uitstalling in eene winkelkast stonden le be wonderen. Een der schavuiten wierp een meisje een gestrikt ijzerdraad om dten hals, en rukte haar met kracht tegen den grond. Een agent in burgerkleeding, die vlak bij de meisjes stond greep den baldadige, doch deze verzette zich. Dra verscheen echter hulp, mr werd de meisjes- strikker nu spoedig achter slot en grendel ge borgen. In stormweer. Met welk zwaar weer onze Noordzeevissehers in de laatste weken te kam pen gehad hebben, verneemt men in onze vis- schersdorpen thans telkens weer als zij, die dezen zomer op een haringloggcr gevaren heb ben, met „behouden teelt" in hun gezin zijn weergekeerd. Te Urk kwamen o.a. terug de mannen, die gevaren hebben op den Emder Logger no. 57. Deze was Zondag 5 Nov." drijvende beooslen Doggers bank, toen een stortzee het schip zoo overstelpte, dat het aanvankelijk niet rijzen wou. Buitengewoon lang bleven de manschappen, die zich tijdig aan het een oi ander vastgeklemd hadden, door de zee overdekt, en toen deze eindelijk was vervloeid, en de logger aus weer bovendreef, bleek het zeil te zijn weggeslagen en één der opvarenden, de 20-jarige Jan vissei Fzn., uit Urk, meegesleurd te wezen dooi e golven. Een lage daad Te Drachtster Compagnie zou de arbeider L. A., op aanraden viau zijn vrouw, een feestje bijwonen. De vrouw zou bij een buurvrouw oppassen. Zij veriiet eeast de wonipg en een oogenblik later, ongeveer hah zeven in den avond, de man. Nauwelijks had hij do woning verlaten, of hij werd onverhoeds 1 in de gracht geworpen. Toen hij er uit zou klau teren, werd nij met eern hooivork Sn het oog gesloken. De aangevallene waadde naar den an deren Ikant lefn friep jdiaar pm hulp san zijn vrouw. Zij zou n.l. daar vertoeven, tWie echter ver scheen, de vrouw niet. De politie heeft de hooivork' in beslag geno men. Deze moet aan den broeder van zijn vrouw toebehooren i i Manége ingestort. Even voor dat de rijver- eeniging „Pegasus" te Waspik haar oefening zou beginnen in de manége, stortte dit gebouw in, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Treurig. Op het stationsterrein te Heerlen is gistermorgen de arbeider W. H. T. onder een locomotief geraakt, met het gevolg, dat zijn rechterbeen zoodanig werd verwond, dat dit lichaamsdeel onder de knie moest worden afge zet. Theefabriek afgebrand. Naar het Hbld. verneemt, is gisteren te Amsterdam telegrafisch bericht ontvangen van Java, dat de theefabriek van de plantage Santosa (nabij Bandoeng) door brand is vernield. Brand. Gistermorgen omstreeks half negen is van het benedenhuis Czaar Peterstraat 23 te Amsterdam, gelegen achter het in 't huis gehou den café een slaapkamer gedeeltelijk uitge brand. Verzekering dekt de schade. Ongelukken. Maandag geraakte te Fijnaart (N.-B.) een kindje van den arbeider Van Gils onder de wagens van de tram bekneld. Het jongentje, dat omstreeks 5 jaar oud is, zat met zijn kameraadje te spelen onder de wagens, toen de personentrein eenige ledige wagens op deal wissel wilde plaatsen. Daardoor kwamen do andere ook in beweging, met het droevige gevolg. Het knaapje zal hoogstwaarschijnlijk aan de bekomen kwetsuren sterven. Van zijn kame raadje werden de klompen stuk gereden. Doodgetrapt. De dienstbode van den land bouwer J. v. Vueht, te Uden, een meisje van 17 iaren. wonende op Bedat, wilde gistermor gen een kip uit den paardenstal jagen. Daar bij ontving zij zulk een hevigen slag van het paard tegen het bwvi' nat zii biina onmiddellijk overleed •1 V V; i SCHOTEN. „Moederzorg". Gisterenavond gaf de vereeni ging tot ondersteuning van behoeftige kraam vrouwen „Moederzorg" in het zaaltje van den heer Staal haar tweede jaarvergadering. De zaai was evol en van de leuike voordrachten van het duo Voget en de muziek van den heer Merks werd volop genoten. De entreegelden be stemd ten bate der vereeniging ztfllen zeker weer ten goede komen aan behoeftige kraam vrouwen, en is (hiermede voor de vereeniging een succesvolle avond bereikt. BLOEMEND AAL. Onbestelbare stukken gedurende de le helft der Maand November 1911. Brieven binnenland: Reitsma, Amsterdam; Marie Gutterswijk, 's Gravenhage. Brieven buitenland: E. Klis, Paris. Briefkaart buitenland: A. J. 42, Poste restante, Paris. HEEMSTEDE. Doodschouw. Door B. en W. is benoemd tot geneeskundige, belast met de doodschouw voor 1912, Dr. M. Colenbrander, alhier. SANTPOORT. Geslaagd. Mejuffrouw P. Keers, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor het examen Vrije- en Ordeoefeningen der gymnastiek. Voortvluchtig. J. A. v. d. K„ beschuldigd van mishandeling van den veldwachter Bosch, heeft zich door ontvluchting naar het buitenland aan de justitie onttrokken, zooals vernomen wordt. Kunst na Arbeid. Op de jaarlijksche algemee- ne vergadering van het harmoniekorps „Kunst na arbeid" zjjn de periodiek aftredende bestuurs leden wederom allen herkozen. Wat het ledental en den ijver der leden betreft, daarover kon het jaarverslag gunstig zijn. Anders staat het met de financiën der vereeniging die zich bij de installatie van den burgemeester zoo dapper geweerd heeft en duidelijk blijken gaf van ijver en flinke vorderingen. Het jaar 1910/'ll sluit met het voor „Kunst na Arbeid" zeer aanzien lijke tekort van 29.49%. HILLEGOM. Ernstig fietsongeluk. Tusschen 2 en 3 uur gisteren in den namiddag reed de 17-jarige zoon van den heer De V. per rijwiel van den Looster- weg naar de Wilhelminalaan. Plotseling scheen bij duizelig te wordenalthans hjj sloeg van de fiets en kwam op 't voorhoofd terecht, dat ern stig werd gewond. Dr. der Weduwen die toeval lig in de onmiddellijke nabijheid was, deed den ongelukkige in het kantoor van den heer K. v. Bourgondiën binnendragen. Hij slaagde er evenwel niet in den patiënt tot bewustzijn te brengen, zoodat per telefoon de ziekenbrancard werd ontboden, waarmede de zieke naar zijn ouderlijke woning werd vervoerd. SASSENHEIM. Geslaagd. Te Breda is geslaagd voor bet examen vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek mej. E. S. M. A. Roozen, alhier. Opgave van I. Th. ÏVKRARD, Kruisweg 16 NOV. ioutk. Pucifie Steels i j 4Va pOt. Marine Oom». Maria* Pref. Marine T»j>eka Oom». Gul/ Pref. Gnlf Missouri South. Rails Union Oar A foundry Oom». JCrie Denver Rio Rook Island Oom» Wabash Amalgamated Kcninkl. Petrol. Gecons Petr Ferlak Petrol.' Tarakan Pstrel. Orion Petrol. Steaua Kom. Petrol, A'daa Rubber Nederl. Rubber 1 gew. Vorstenlanden i pOt. Rusland Hepe 4 pOt. Rusland Oensel, Pref Peru Oom». Peru. 11/; N. W. S. 5 pOt. Nederland, Nieuwe Asahan Prolongatie 59. 61$ 64 41/ 16Vy 107 29 657/, 82 29% 1701/ 687, 32*/o 247/' 27$ 11 59 4 69 2: 4 r 114 t 215. 67 167 44 18 4 Amerika lager. Russen vast, Mgnen kalm. Inbak prijsó. Culturen prijsh. Petreleum flauw, STKMMIH4. PERSONALIA. To 's Gravenhage is voor het examen, M. O. K. VII (Neierlandseh) geslaagd mej. li. ML .Molken boer, van hier. J. J. GROENEVELT t Gisterenavond overleed te zijnen huize aan de Nieuwe Groenmarkt de heer J. J. Groenevelt. Een ziekte van enkele weken maakte aan zijn jeugdig en verdienstelijk leven een einde. Door zijne functies aan het Kantongerecht en aan de kantoren van Mr. van Styrum en Mr. Thiel had de heer Groenevelt een rijpe ondervinding opge daan en was hij daarom voor velen in moeielijkt omstandigheden een vertrouwde raadsman. Ook op Katholiek terrein was hij een bekende figuur. Het zangkoor „Benedicamus Domino" bezat in hem een bekwamen penningmeester. Als lid der St. Vincentiusvereeniging maakte hij zich vooral verdienstelijk voor de bibliotheek, waarvan hij de voorzitter was. Zijn zwak en on dermijnd gestel echteT had hem enkele maanden terug voor deze verschillende posten doen be- danken. Een functie wilde hij nochtans aanhou den, hij bleef penningmeester van de St. Jo- sephsgezellen-Vereeniging en Bestuur van het nieuw-opgerichte „Gezellenfonde". Vooral deze jeugdige vereeniging, wie vóór enkele maanden haar vice-president, de heer W. H. Geurt, kwam te ontvallen, lijdt in het heengaan van haren ijverigen en bekwamen penningmeester een zwaar verlies. Zijn rijpe ondervinding en aan- igename omgang maakten hem voor de gezellen een vertrouwd raadsman en toegewijden vriend. Het vele wat de heer J. J. Groenevelt voor de goede zaak ten beste gaf, zal zijn herinnering in zegening doen zijn. Moge God hem het loon schenken van „den goeden en getrouwen dienst knecht". R. I. P. Men seint ons uit AMSTERDAM: Het Gerechtshof alhier veroordeelde he den (d.en heer V. redacteur van „Het An ker" wegens smaadschrift tot f 300 boete, subs. 30 dagen hechtenis. In net arrest werd overwogen', dat I)'e- klaagde niet had gehandeld in het algemeen ang, daar 'de feiten in zijn stuk geschre ven, op heleedigende wijze werden bqhan- EEN HELER!. Uit AMSTERDAM wordt ons geseuid: Het Gerechtshof veroordeelde P- L- tot IV2 jaar gevangenisstraf wegens het gie- AANBESTEDING. Hedenmorgen werd in het Gebouw Prov. Be stuur alhier door Ged. Staten van Noord-Hol- lanJ aanbesteed lo. het onderhoud van de werken van het Krabbersgat te Enkhuizen, gedurende de jaren 1912, 1913 en 1914, behoorende tot de havenwer ken in Noord-Holland. Raming 3800 per jaar. 2o. het onderhoud van de Rijkshavenwerken te Medemblik, gedurende de jaren 1912, 1913 en 1914, behoorende tot de havenwerken in Noord- Holland. Raming 1450 per jaar. 3o. het onderhoud van de bodemdiepte in de Oosterbuitenhaven te Medemblik, gedurende de jaren 1912, 1913 en 1914, behoorende tot de ha venwerken van Noord-Holland. Raming 1700 per jaar. 4o. het verwerken van stortsteen tot voorzie ning van het onderzeesch beloop der Heldersche zeewering. Raming 7500. Laagste inschrijver voor perceel lo. was J. Roemer, Medemblik, voor de som van 3590. Perceel 2o. J. B. Jansen, Haarlem, voor de som van 1356; Perceel 3o. J. Lageveen, Medemblik, voor de som van 1249; Perceel 4o. J. de Vries, Den Helder, voor de som van 8480. GARNIZOEN SBERICHT EN. De luit.-kol. "Wl D. A. Ophorst en de ka pitein H. C. van der Pant, van het 10e reg. inf. alhier, zullen van 21 tot 23 lezer dee nemen aan de tactische oefeningen onder lei- van den eommt. der stelling van den Helder. Uit een loods, staande op het bouwterrein aan de Veiser straat is Dinsdag ten nadeel' van H. C., wanende !Wialdeek-Pyrmontstrd,ait een bruine overjas gestolen. De politie do t onderzoek. Getrouwd: Th. H. Broekhuijzen en L. jM. M. v. Beek. H, G. de Bruijne en woonte-maken van het verknopen vah door 'A. M. Bos. A. Cats en M. R„ Spier, misdrijf verkregen voorwerpen (in ciasu rij- Geboren: 16 November, z. van J. Corn- wielen) leVersteeg. T T Door de rechtbank te Haarlem wals b'ekl. Overleden: 15 November. J. J,. Groe- tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. neveld, 43 j. Nieuwe Groenmarkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2