BUITENLAND. Verhuurt loketten in hare Brano- en intoraakvrije kluis BINNENLAND. lIEülSlï OEN OIIHEK. 8PAARNE-BANK. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM, Aanbestediagen. Verkoopmgen, Boel- huizen enz. Da Italiaansch-Turksche oorlog. Kapitaal 15QO.QQOGeplaatst en volgestort ff 250,000,- COMMISSARISSEN i RAAD VAN TOEZICHT a DirecteurG« F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's incasseeringen, Wissels, Prolongatiën enz. enz. AAN TE BESTEDEN. Uit Tripolis geen nieuws, geen oorlogs nieuws althans. Schrikkelijke regenbuien maken, dat de gevechten gestaakt zijn en nit Rome wordt dan ook geseind: Na de door de regens veroorzaakte over stroomingen wordt tot nog toe van geen wa penfeiten melding gemaakt. Intusschen komen er andere wolken aan de Italiaansche lucht! Een bewijs daarvoor is het volgende: De Corriere della Sera bevat aan het hoofd van dat blad een artikel van den vroegeren korpscommandant te Milaan, generaal d'In- tignato. Het stuk is getiteld: „Het is noodig ook thuis sterk te zijn". Italië, zoo zegt de schrijver, bevindt zich onmiddellijk voor den afloop van het Drie voudig Verbond en over de vraag, of het nu in dit Verbond zal blijven of niet, moeten de besprekingen gevoerd kunnen worden met de grootst mogelijke vrijheid van han delen. Ook kan de huidige oorlog met Turkije elk oogenblik verrassingen brengen, welke om standigheid Italië den plicht oplegt zijn strijdkrachten gereed te houden. Ook al sendt Italië vier legerkorpsen naar Afrika, dan nog blijft het noodzakelijk dat de mobi lisatie der in het land gebleven strijdkrach ten even vlot en even volledig, zoowel wat materieel als personeel aangaat, kan wor den ten uitvoer gelegd als in geval de expe ditie naar Afrika niet had plaats gehad. RUSLAND EN PERZIë. Een telegram bericht de verbreking der di plomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Perzië. Beteekent dat oorlog tusschen de twee naties? Een echte oorlog kan het nooit worden, zulk een worsteling van reus en dwerg. Maar een expeditie met het doel Noord-Perzië in te slikken, wellicht? Ook dat kan van be lang zijn voor de Europeesche politiek. Ziehier, welke berichten omtrent Rus- land's actie wij vinden naast het telegram over de verbreking der betrekkingen. De Russische troepen die op last der re geering van de grens, waar zij zich reeds be vonden, naar Kaswin trekken, zullen van daar naar Teheran gaan. Het detachement bestaat uit infanterie, cavalerie, artillerie en verscheidene sotnia's kozakken te zamen 4000 man. Volgens den St. Petersburgschen bericht gever van de New-York Herald acht men het waarschijnlijk, dat Rusland, bij gebreke van een vaste regeering in Perzië, onder handelingen zal aanknoopen met Moham med Ali, den gewezen Sjah, bij wiens mis lukte pogingen om zijn troon te heroveren het een niet onwelwillende onzijdigheid in acht nam. De Perzische schatmeester-generaal Shus- ter wordt algemeen beschouwd als een felle tegenstander van de Russen. Men ziet, het lijkt veel op de voorberei ding van een bezetting van Teheran door Rusland! DE REVOLUTIE IN CHINA. Verschillende door Joean Sji Kai gedane benoemingen hebben in China scherpe kri tiek uitgelokt, voornamelijk die van Toean Sji Kwein tot onderkoning van Hoenan en Hoepee. Deze afkeuring heeft Joean Sji Kai waar schijnlijk aanleiding gegeven de benoeming weder ongedaan te maken en Toean Sji Jin, bevelhebber van het tweede leger, in de plaats van Toean Sji Kwei aan te stellen. De nieuwbenoemde, die buitengewone vol machten heeft gekregen tot onderdrukking van den opstand, zal onmiddellijk naar Hau- kou vertrekken met een gemengd leger, be staande uit de derde, zesde en twintigste di visie. Het doel van deze troepenzending is de leiders der opstandelingen te dwingen de hun voorgestelde schikking aan te nemen, die zij tot dusverre geweigerd hebben te aan vaarden, daar zij geen overeenkomst willen aangaan, waarbij de Mantsjoe-dynasstie wordt gehandhaafd. Blijkens een te San Francisco ontvangen telegram wordt de Amerikaansehe vloot in den Stillen Oceaan gemobiliseerd, waar schijnlijk om naar China te worden gezon den. Naar luid van een telegram uit Tientsin heeft de Amerikaansehe gezant te Peking den Amerikaanschen burgers in het binnen land van China bevolen, hun plaatsen van vestiging te verlaten en zich naar de trac- taathavens te begeven Ambtelijk wordt ook bekend gemaakt, dat Japan troepen geland heeft te Tsjifoe (wes telijk van Weihaiwei). Ten slotte nog dit: Volgens een telegram uit Hankou hebben alle consuls tegen de verbranding van de stad geprotesteerd. Bij na de geheele stad is door de regeeringstroe- pen verbrand. De schade is reusachtig. De Russische kooplieden hebben veel schade ge leden en eischen vergoeding. De revolutio naire regeering verbiedt de schepen om de Jangtsekiang gedurende den nacht te beva ren. Als aan dit bevel geen gehoor gegeven wordt, zal er worden geschoten. "De revolutionaire onlusten in het arsenaal van de Fransche stad Lorient zijn veel ernstiger geweest dan de eerste berichten luidden. Onge veer duizend arbeiders, die bezig zijn met den bouw van het nieuwe pantsersehip „Courbet", en die door gendarmen aan boord van het schip Waren gebracht weigerden aan het werk te gaan. Zij heschen een roode vlag op het schip en begonnen revo'utionnaire liederen te zingen. Hierop begaf Admiraal Leygue zich aan boord, maar deze kon de mannen niet tot rede brengen. Hij liet daarop de marine gendarmen benevens twee bataljons fuseliers aan boord van het schip gaan, maar deze maatregel verbitterde de stakers nog slechts te meer. Zij sneden de elee- trische draden door, zoodat het geheele vaar tuig in diepe duisternis was gedompeld. Tot op heden heeft men de arbeiders niet kunnen bewegen, het werk weder op te nemen 1 Cholera te Toulon. Op de Fransche vlooi to. Toulon is cholera uitgebroken. De matrozen van de pantserschepen de „Republique" en de ,,3uffrenl' zijn in het hospitaal iu observatie genomen. De toestond van een kwartiermeester van de „Massena" is ernstig. Het aantal aan getaste matrozen, bedraagt veertig. J. W. A. EEIJNE8, Industrieel, te Haarlem, Voondtter. F. H. VAN W1CHEN, Lid der Tweede Kamer der Btaten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, teAikemade, W. J. C. PAS8TOOR8, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Burge meester vau Ginneken, te Ginneken. De. E. A. M. DBOOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Mb. J. N. J. E. HEER KENS THIJ88EN, Vooriitter van den Raad van Beroep Ongevallen-verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en vat) den Gemeenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hm., te Haarlem. J. M. W. FRANCKEN, te Haarlem B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. De aardbeving in Midden-Europa is van de dienstplichtigen van de lichting 1889 te ver- vrij ernstig en aard geweest Geheel Zwitserland, een gedeelte van Duitsch- land en Frankrijk hébben in. meer of minder sterke mate er onder geleden. Vooral in Noor delijk Zwitserland, de Zwahensche Jura, het Zwarte Woud en de Rauhe Alp is de werking hevig geweest. Te Luzern beefden de huizen, te Freiburg bleven de klokken stilstaan, in de schouwburgen te Karlsruhe, Pforzheim, Heidel berg en vele andere plaatsen konden de voor stellingen niet doorgaan. In den hofschouwburg te Maanmheig ontstond een paniek. Het publiek vluchtte naar builen. De tooneelspelers liepen in hun kostuums de straat op. De toeschouwers van de hoogere rangen begaven zich Langs de brandladders naar beneden. Ook in den stadsschouwburg te Bazel dreigde een paniek, maar deze werd voorkomen door de tegenwoordigheid van geest van de spelers. Een der zangers zeide bedaard: „Japan heeft zooeven een sterke aardbeving gevoeld." Dit hielp. Het hevigst moot de aardbeving geweest zijn in Mühthausen in den Elzas. Overal liepen de menschen van schrik te straal op, waar het vo! Lag van steencu en dakpannen. In de bo venste verdiepingen waren de muren gebarsten. Van een der torens van de Stephanskerk viel een groot steenblok. In Hen stadsschouwburg werd de voorstelling afgebroken, daar de bezoe kers in hun angst wegliepen. Te Regensburg was de schok zóó hevig, dat de menschen uit hun bedden geslingerd werden. Te Stuttgart zijn den geheelen nacht schokken gevoeld. In Eslingen en UIm zijn huizen inge stort In geringere mate hebben ook meer noorde lijker plaatsen als Gotha den invloed onder vonden. Te Dillingen is een deel van den kerk toren op straat gevallen. Uit Zürich, waar wei meer schokken werden waargenomen, wordt gemeld, dat in tientallen van jaren niet zulke waarnemingen zijn gedaan. Koning Peter van Servië is niet fortuinlijk in Parijs. Toen hij Donderdagmiddag op den Quai d'Orsay een bezoek brengen zou aan den minister van buitenlandsche zaken, stootte of schaafde hij bij het verlaten vau 't presidentieel rijtuig zijn been, zoodat hij weer naar zijn ver trekken terug moest keeren. Des avonds nam hij deel aan het banket op het Elysée, maar bij zijn binnenkomen moest hij nog worden gesteund. De wond schijnt intusschen niet heel erg te wezen en binnen enkele dagen zal de koning Weer geheel ter been wezen. Theorie en practijk. De Noorsche pers werpt de vraag op, of het niet beter zou wezen om dit jaar den vredesprijs niet uit te geven, bij wijze van protest tegen den Turksch-Itar liaanschen oorlog. De bladen wijzen er in 't bij der op dat Theodoro Moneta, drager van den vredesprijs, thans den ooriog van Italië ver dedigt. De correspondent van het „B-erliner Tar geblatt" weet echter te vertellen, dat de prijs wel degelijk uitgereikt zal worden, evengoed als andere jaren. De Duitsclie Kroonprins en zdjne broers. Een mededeeling van de „Berliner Börsen-Cou- rier luidt als volgt: „De in de bladen gekomen berichten over de houding, die de Kroonprins heeft aangenomen tegenover het Marokko-ver- drag, hebben in binnen- en buitenland groot opzien gewekt en zijn door de houding van den Kroonprins in den Rijksdag voldoende beves tigd. Op allerhoogst bevel is nog een onderzoek ingesteld naar de bron van deze indiscretie en dit heeft tot een verrassenden uilsiag geleid. De schuldige is een telegraafambtenaar op het post kantoor te Dantzig. De telegrammen van den Kroonprins aan zijn broeders, waarin hij dezen tot een gemeenschappelijk optreden tegen het Marokko-verdrag uitnoodigde, zijn door d-e han den van dezen ambtenaar gegaan. Hij eb ruik te toen zijn wetenschap van den inhoud van de telegrammen om mededeeling te doen aan eanige keimissen, en op deze wijze zijn de feiten be kend geworden. Tegen den schuldigen ambtenaar zal waarschijnlijk een vervolging wegens schen ding van het ambtsgeheim worden ingesteld. Eerst was de verdenking, van de bewuste be richten in de pers te hebben verspreid, op eanige leden van den hoogen «West-Pruisischen adel gevallen. Verscheidene heeren zijn dan, ook on dervraagd, maar konden met een goed geweten alle schuld aan de mededeeling ontkennen. Het is dan nu ook afdoende gebleken, dat deze verdenking ongegrond was." De Portugeesclie kolonlies. In Portugal maakt men zich ernstig bezorgd, dat de over eenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland aan Portugal een deel zijner koloniën zal kosten. Alle bladen bevatten n.l. het telegraphisch be richt, dat ten gevolge van de Duitsch-Franscihe overeenkomst een gedeelte van Portugeesch An gola aan Duitschland ten deel zal vallen. Enkele bladen beweren weliswaar, dat Engeland zulks niet zal toestaan, zij zijn er echter blijkbaar niet erg zeker van, dat dit verzet wel krachtig genoeg zal zijn. Een feit is het, dat de Engelsche gezant Hardinge dezer dagen een langdurig on derhoud over deze kwestie met den minister van buitenlandsche zaken heeeft gevoerd. Italiaansche deserteurs. De Italiaansche po litieposten Aan de grens van Zwitserland zijn DE OPIUM-CONFERENTIE Het presidium van de Opiumconferentie, op voorstel van de Vereenigde Staten, welke het voorloopige programma van werkzaam heden hebben opgemaakt, bijeengebracht, zal worden aangeboden aan den Eerw. heer Charles H. Brent, protestantsch bisschop der Philippijnsche eilanden, eerstgedelegeerde van de Vereenigde Staten. De heer Cremer, president der Nederl. Handel-Mij., heeft de benoeming tot gedele geerde van Nederland aangenomen. Tot heden zijn tot de conferentie toegetre den: Duitschland, Amerika, China, Frank rijk, Groot-Brittanië, Italië, Japan, Neder land, Perzië, Portugal, Rusland en Siam. NOORD-HOLL. VER. TOT BEVORDERING VAN VOLKSKUNST. De Noord-Hollandsche vereeniging tot be vordering van volkskunst heeft Zaterdag te Amsterdam haar eerste algemeene vergade ring gehouden onder leiding van den heer E. H. von Saher uit Haarlem. Ten bewijze dat de volkskunst in de provincie Noord-Hol land nog niet dood is, was door mevr. van Reenen-Volter te Bergen een collectie al daar vervaardigd houtsnijwerk tentoonge steld; de heer de Groot, burgemeester van Marken, had borduurwerk van Marken in gezonden, en de heer Blees uit Zaandam een verzameling zilverwerk als proeve van Zaan- sche huisvlijt. Op een vorige vergadering waren statu ten en huishoudelijk reglement al in begin sel goedgekeurd. Het doel der vereeniging wordt als volgt omschreven: het bevorderen der volkskunst in Noord-Holland en voor zoover dit wen- schelijk is in verhand met haar streven voor Noord-Holland ook in andere provinciën van het koninkrijk. Indien in zulk een pro een soortgelijke vereeniging is of gevestigd, zal zij daar slechts door hinderen. De treinen worden met buitengewone zorg doorzocht. In Locarno en andere plaatsen moeten reeds heele kolonies van (dergelijke Vluch telingen gevormd zijn. Er blijkt wel uil, dat de eerste geestdrift in Italië leelijk aan 'i verflauwen is. Een allerbrutaalste spoorwegdiefstalvincie heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag wordt in Frankrijk plaats gehad. De trein, die el-middel van deze vereeniging werkzaam zijn, ken avond om 20 min. vóór negenen, uit Het dagelijksch bestuur is als volgt sa- Parijs vertrekt, kwam op den gewonen tijd mengesteld: E. H. von Saher, Haarlem; mej. te Macon aan, waar de postzakken voorjE. M. Ament, Laren; mevr. van Reenen-Vol- Duitsehland en Zwitserland uit den trein ge- ter, Bergen en A. W. Weissman, Amster- nomen worden. Daar werd ontdekt, dat een dam. der ramen van een postwagen verbrijzeld T™„,AnnT,v, Tm/,„ T was en de toegang tot den wagen openge-t em enrm ff ronuto maakt. Daar de trein te Macon maar eveni ™G DG0E GIIE- SOCIALE BONDEN, stopt, kon er eerst te Lyon onderzocht wor-Het verbondsbestuur van het Chr. Werk- den wat er gebeurd was en het bleek, dat j liedenverbond Patrimonium heeft besloten drie postwagens opengebroken en doorsnuf-1 pogingen aan te wenden, tot het houden van feld waren. Vele postzakken, waarvan de in- eene landelijke betooging te Den Haag ten houd in de grootste wanorde door de wagens gunste der sociale wetgeving, zulks uitgaan- verspreid lag, waren opengesneden. De die-de van de sociale honden op Chr. standpunt ven schijnen op de hoogte geweest te zijn,staande. Intusschen zullen in de maand Ja- want aan den wagen, die de meeste stukken j nuari in de verschillende provinciën verga- van waarde bevaten, hebben ze de grootstedenngen worden belegd, uitgaande van hei aandacht geschonken. In November en beginVerbond, en waarin de Chr. werklieden zul- December worden steeds aanzienlijke waar-1len worden ingelicht omtrent den stand der den naar het verre oosten verzonden; dit jaarsociale wetgeving en hen gewezen zal wor- te meer wegens de kroningsfeesten van ko- den op het groote belang, dat zij hebben hij ning George in Engelseh-Indië. In dezen wa- de instandkoming der ingediende wetten, gen alleen hebben de dieven achttien post- zakken geopend, die hun, naar schatting, een buit van meer dan een millioen moet bezorgd Na de staking. Zaterdagmiddag omstreeks hebben. Men meent nit de wijze, waarop de drie uur werd op den Zeedijk nabij de Wijde dieven te werk zijn gegaan, te kunnen op maken, dat ze kennig van zaken hadden en dat ze zich vóór het vertrek nit Parijs hoven op het dak van een der postwagens verbor gen en vervolgens de ruiten stuk geslagen hebben van dé ra&iffbjës, die aan de vóoi- én de achterzijde van den wagen juist onder de kap zijn aangebracht. Zoo konden ze gemak kelijk in de wagens komen en, eenmaal bin nen, hadden ze ruimschoots tijd voor hun daad, daar de trein de eerste uren na zijn vertrek nit Parijs niet stopt. Men veronder stelt verder, dat de dieven bij Laronche, op drie uur afstand van Parijs, den trein ver laten hebben, daar deze hier over een klei nen afstand aanmerkelijk zijn vaart" min dert. Voor hoeveel er in het geheel gestolen is, zal eerst over eenige dagen te zeggen zijn. Veel van het gestolene kwam uit Engeland, België enz., en werd slechts door Frankrijk heengevoerd, waar de posterijen de waarde er niet van kennen. Men schat, dat er toch op zijn minst tot een bedrag van drie mil lioen frank gestolen is! Kapelsteeg te Amsterdam een persoon, die tij dens de staking was blijven doorwerken, achter volgd door drie mannen, die indertijd tot de staikers behoorden. Het kwam al spoedig tot handtas lel ij khedietn, waarbij d«e achtervolgde jge- voelige klappen, opliep. Ter zelfverdediging trok hij ten slotte zijn revolver, waarmede hij eenige schoten loste. Twee van de kogels doorboorden de winkelramen van een aardappelhandelaar en van een kruidenier, maar richtten verder geen schade aan .Door een derden kogel werd eem dor mannen licht aan de wang gekwetst. Het viertal werd door op het geluid der scho ten toegesnelde politieagenten naar het polilie- bureau Warmoesstraat overgebracht. Een gestoorde huwelijksplechtigheid. Een 50-jarig jonkman uit Schermerhom en een 47- jarige schoone uil De Rijp zouden in het huwe lijk tireden. Reeds tweemaal had de bruid op den dag van de ondertrouw berouw van haar slap gekregen, maar de derde maal stemde zij toe en werd de huwelijksdag vastgesteld. Alle mogelijke toebereidselen om don dag vrooiijk te vieren, werden gemaakt. Maar wat gebeurde? Een uur voordat de huwelijksplechtigheid zou plaats hebben kreeg de bruid wederom berouw en weigerde mee té gaan naar het gemeentehuis. In plaats daarvan vertrok zij weer naar haar dorp. De malversatiën aan de Tilburgscho Han dels- en Industriebank. Blijkens berichten in de Belgische bladen is te Borgerhout gearresteerd de heer B., de voortvluchtige directeur der Han dels- en Industriebank te Tilburg. De heer Bbegaf zch met een Antwerpsen DE AARDBEVING EN DE KONINGIN MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder, die tijdens de aardbeving van Donderdagavond öp het Ko ninklijk kasteel te König vertoefde, heeft daar nog eenige spannende oogenblikken beleefd. Ooggetuigen toch verklaarden datr - dit natuurverschijnsel een zeer ongewo- advocaat naar het politiebureau om eenige in nen en vreemden indruk op de vorstelijkelichtingen, te vragen zonder te welen, dat eein personen en de andere aanwezigen had ge-(bevel tot inhechtenisneming tegen hem was uit maakt, wat zeker niet te verwonderen is. gevaardigd. Hij werd onmiddellijk gearresteerd Ongeveer zes seconden dnurde de aard- en bekende met medeplchtiigheid van den boek- beving, die met onderaardsch gerommel ge- houder B., valschhek! in geschrifte te hebben paard ging. Kalk viel van muren en plafond, gepleegd tot een bedrag van 30 40.000 gulden, terwijl hangende voorwerpen aan den wand terwijl in het geheel 120.000 gulden door specu- heen en weer slingerden en lichte voorwer- latie werd verduisterd. Hij zal door België worden uitgeleverd. De deftige koe;'rijver. Volgens een bericht pen in kasten en op schoorsteenmantels om ver vielen. Iedereen vluchtte naar buiten, waar al spoedig de gemoederen kalmeerden. de i;Berg. Cour." is de veehandelaar F. te Ongelukken hadden niet plaats. Augusti'nusga op de veemarkt te Leeuwarden TTTT TW ST A ATSCOURANT op "zeer sluwe manier door een oplichter bedro- UII HE bIAAXov,vzuiiüjNi. gen p had aan 6cn gekleed heer een koe Bij Kon. bosluit is met ingang van 16 Deo. voor f 75 verkocht, welke man onder voor- benoemd tot secretaris van het college van weildse! dat ,er „een drj;ver waSj het dier zelf curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden, naar de 1)00t hraoht. Bij z'n terugkomst zou mr. J. E. Boddaert. hij betalen. Daar de kooper solide scheen te DE NIEUWE DIRECTEUR DER G. E. W. zijn, werd hij door den. verkooper volkomen TE AMSTERDAM. vertrouwd. Doch ondanks «He nasponmgen heeft B. en W. van Amsterdam stellen den raad F. niets meer van den -ooper of van de koe voor, in de vacature, ontstaan door het over- vernomen. lijden van den directeur der gemeente-elee- Of'erbusscn ge.e.agDonderdagavond heeft triciteitswerken, den heer H. C. J. Gritters, men in de R.K. kerk Middelburg, de of.er- te voorzien door benoeming met ingang van bussen geledigd. De dader heeft zich vermoe.ie- 1 December, van dr. W. Lulofs, ingenieur hij lijk laten insluiten. genoemden dienst, op een jaarwedde van l erdwenen. De Tel. meldt, dat te Ter Apel 6000 en onder bepaling, dat deze jaarwed- sedert eenige dagen wordt vermist een aard de om de twee jaar zal worden verhoogd met appelkooper. Naar verluidt moet de man den 500, totdat een maximum van 8000 dag van zijn verdwijnen eenige duizenden gul zijn bereikt. KATHOLIEKE LEESZAAL- Men meldt uit Hilversum, d d. 17 ov- dans hebben gebeurd van zijn Duitsdien. patroon, om daarmede den. boeren hun vorderingen te voldoen. Daarvan is lot nog toe niets gekomen. In"d eT g is ter a v on dgehouden bestnursver- De boereu waclUmophurigeid, sommigen op „nn fi„ -R t<- Middenstandsveree- bedragen van f 1000 a t mju. niaina- alhier werd"naar aanleiding van de Geen orgeluk, maar een moord. Men meldt verleende subsidie door den gemeenteraad uit Udeti dd. 17 Nov. aan de „Bossel t. de openbare leeszaal te Hilversum, in Hedenmorgen arriveerde alhier het parket uit beginsel °besloten tot uRhreiding van hare 's Bosch, om een onderzoek bi te stellen naar bibliotheek, en tot oprichting van een katho- den dood van het meisje, dat Woensdagmorgen, lieke leeszaal, waarin aan vak-literatuur een naar men vertelde, door een paard zo-u zijn ruime plaats zal worden gegeven. doodgeslagen. Er loopen geruchten, dat het meis- Tot bereiking van dit doel zal bijtijds, in 1 je zou zijn vermoord. Als vermoedeLijke dader elk geval vóór Mei a.s., bij Rijk en gemeente 1 v®^ dezen, lagen moord is de boer, zekere J. v. aanmerkelijk versterkt om het deserteerem y&n subsidie worden aangevraagd» gehnwd en. yadiec y#n Z kinder an*- wa^c het toetsje bi dKtast was, gearresteerd en. wördt toorgen naar 's Bosch getransporteerd. Het on gelukkig slachtoffer van dezen gruwelijicen moord was eene wees. Na de sectie van het lijk is dtt hegraven. Ter ze!fve(rde|digiiijg. Te Wouw werd Vrij dagnacht de veldwachter Gommeren door twee dronken lahrieksarlbeidiers aangerand. Ter zelf verdediging trok de veldwachter zijn revolver en loste ®wee schoten, Iwaardoor de arbeider Adr. Moerkens twee schotwonden aan het hoofd kreeg De aanrander werd gearresteerd; ten Raadhuiize werd hij verbonden. Zijn toestand is levensge vaarlijk. De vrouw In het notariaat Dezer dagen is voor het derde gedeelte van het notarieel Staats examen geslaagd mej. H. C. Tadema, uit Arn hem. Zoover bekend, is dit de eerste dame, die dit examen beeft afgelegd Huisvredebreuk. Het zeldzame geval heeft zich Zaterdag voorgedaan, dat in een zelfde zaak door (die po:kia niet |minder (dan negen verdachten moesten gehoord worden, 't Betrof een geval van huisvredebreuk. Een man, die met zijn vrouw procedeert over echtscheiding, had hun achtjarig zoontje bij een familie te Amsterdam uitbesteed. Dit was niet naar den zin van de moeder. Met acht anderen, wier medelijden zij had opgewekt, trok zij Vrijdagavond kat naar de woning, waar het kind was uitbesteed. De vrouw des huizes was alleen aanwezig met het kind, dat ondanks haar protest door het negen tal meegenomen werd. De politie maakte pro ces-verbaal op wegens huisvredebreuk. Een uitvinding. Naar de Leeuw. Gt. ver neemt, beeft de heer J. K. Elzinga, te Oen kerk, die zich als de vervaardiger van het mechanirch kunstwerk Salomo's rechtspraak, een poppenstel, waarvan de figuren door een vernuftig mecha nisme allerlei bewegingen maakten, reeds eenige bekendheid, verwierf, thans een toestel ui'gedacht om muziekbladen om te slaan, zonder dat de handen van de toetsen behoeven genomen te worden. Het wordt met bef muziekboek op den lesse naar geplaatst. Moet nu een blad omgeslagen worden, dan maakt de speler eeai kleine heuve lig met het lichaam, en de pagina keert om. Men heeft de zekerheid, dat telkens niet meer dan één bted gegrepen wordt. Het toestel voorkomt ook nog, dat de bladen, als ze eenmaal omgeslagen zijn, weer lerugkco ren. Het is de bedoeling van den heer Elrinaa op zijn uitvinding patent aan te vragen. De Loldsehe Groeneukwesfie. Uu Lekten meldt men thans aan „Het N. v. d. D.", dat tie rector-magnifieus en bet bestuur van den Aca demisch en Senaat tevreden zijn over de houding van de studenten die het veelbesproken pro gramma voor den receptie-avond ter eere van het Collegium hébben opgemaakt en dien feest avond hebben geleid. Zij hébben ridderlijk erkend te hebben gefaald en (oprecht berouw getoond. Hetzelfde kan worden getuigd van het Colle gium. Met dit alles blijft bet een hoogst treurige geschiedenis. Botsing tusschen treinen. Vrijdagmiddag heeft op de nieuwe lijn van d© Noord-Ooster- locaal bij Weerdingermond, n.l. tusschen W eer- dingen en Wieerdingennoud, een spoorwegonge luk plaast gehad. Een personentrein is daar op een goederentrein geloopen. Persoonlijke on- gelukken kwamen daarbij niet voor. Ongeluk. Men meldt uit Gorinchem. Alhier viel een machinist van een sleepboot door de duisternis misleid, van een der hooge vestingwallen. Een paar visschers waren juist ter plaatse en namen hem op. Het bleek, dat hij eenige ribben en zijn pols had gebroken, zoodat opneming in het ziekenhuis alhier noodzakelijk was. Spoorwegongeluk. De personentrein no. 940 van Stadskanaal naar Zwolle reed. Vrijdagavond door een verkeerden wisselstand te Weerding op een aldaar staanden goederentrein. Enkele personen waaronder de machinist werden licht ikwetst. De malericele schade is aanzienlijk. Branden. Zaterdagmiddag ontstond te Hen goio in het Beursgebouw, waarschijnlijk dooi het spelen van kinderen met lucifers, brand onder het tooneel. De vlammen vonden daar ruim voedsel in de daar aanwezige kisten en bakken, zoodat het een oogenblik scheen, dat de brand een dreigend aanzien zou nemen. De brandweer wist de vlammen échter spoedig te blusschen. Dinsdag 21 November. HAARLEM. Stads-Armen-zieken hub, 7 uur. Burgerl. Armbestuur. De levering van de navol gende artikelen, benoodigd gedurende de eerst* zes maanden van 1912 alsboter, margarine, rijst, heele gort, stroop, zachte groene zeep, soda en patenbolie, benevens de voor 't heele jaar 1912 benoodigde manufacturen, wollen dekens en stroo. WIJK AAN ZEE. Café „de Zon". Het bou wen van een oafé met woning, waranda enz. te Wijk aan Zee. SANTPOORT. Gesticht „Meerenberg", 10 uur. Dag Bestuur uiit de Comm. van Toezicht, de levering van: le. Diverse gereedschappen; 2e diverse levensmiddelen; 8e. diverse manufac turen gedurende 1912. TE VERKOOPEN: Dinsdag 21 November. HAARLEM. Verkooplokaal Nassauliaan 1, 10 uur. Not. J. H- Wildervanck de Blécourt, Not. J. J. C. Sarlet. Verkooping der inventaris van het hotel restaurant „Woestduin", benevens groenten in blik. BLOEMEND A AL. Raadsvergadering. De raad zer Gemeente Zal een Ojpenbara vergadering houden op Donderdag 23 November u. des namiddags ten twee ure. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Ingekomen stukken2. Benoeming van een lid in Ide commissie tot wering van sdhoolr verzuim; 3. .Vaststelling van een verende- ping Als bedoeld in (ank 118 der. .Gemeentewet?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2