BUITENLAND. SPAARNE-BANK. Verhuurt loketten in hare Brand- en inbraakvrije kluis BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Verkoopingen, Boel huizen enz. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM. OVERZICHT. Kapitaal BQOMQQ. Geplaatst en volgestort f 250,000,- COMffilSSARISSEN: RAAD VAN TOEZICHT i Directeur: G. F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's Incasseerin^en, Wissels, Prolongation enx. enz. KAMER-OVERZICHT. VELSEN. Nieuws van de CHINEESCHE REVOLU TIE is er zoo goed als niet: de opstandelingen schijnen Nan-king te willen belegeren, dat is het voornaamste. Joean-Sji-Kai, die China zou redden, valt nu hitter tegen: hij is den toestand blijkbaar gan- schelijk niet meester. En omdat hij niet krachtig vooraan staat, ko men te Peking allerlei tot dusver onbekende mannen plotseling naar voren. Daaronder valt ook te noemen Soenpatsje, de gouverneur van S jantoen g. Deze wordt gedoodverfd als mededinger van Sjoean-Sji-Kai en als den vermoedelijken eer sten president der eventueele Chineesche Re publiek. De correspondent van de „Times" te Peking had intusschen een onderhoud met Joean-Sji- Kai, waarin deze te kennen gaf, een voorstander te zijn van het behoud der monarchie met be perkte macht. Mocht, zeide hij, aan de eisehen der republi- kein3che partij worden voldaan, dan zou zulks onvermijdelijk leiden tot een toestand van anar chie, die wegens het daaruit voortspruitend ge vaar voor de vreemdelingen huitenlandsche in menging ten gevolge zou hebben. Reeds nu zijn er teekenen van tweedracht onder de opstande lingen. Elke provincie streeft wat anders na en de wenschen van het zuiden zijn heel andere dan die van het Noorden. Voorts gaf Joean-Sji-Kai als zijne meening te kennen, dat het volstrekt niet waar zou zijn, dat de overgroote meerderheid van het Chinee sche volk tegen het oude regime zou zijn gekant. Slechts drie tienden van het volk behooren z. i. tot de vooruitótrevenden, zoodat indien de repu blikeinen nu mochten zegevieren, rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een nieuwen opstand die het herstel der Mantsjoe- dynastie ten doel zou hebben. Wat deze dynastie betreft, zeide Joean-Sji- Kai, de overtuiging te hebben, dat thans de eer lijke bedoeling aanwezig is, om de gedane belof ten na te komen. De prins-regent zou ten over vloede Vrijdag a. s. in den tempel der voor ouders van de keizerlijke familie, namens den minderjarigen keizer, zweren dat de troon zijne beloften zal gestand doen. Omtrent de meergemelde verplaatsing van het hof naar Djehol deelde Joean-Sji-Kai mede, dat hij wel wat voor dat denkbeeld gevoelde, maar vreesde dat overijling in deze aanleiding jou kunnen geven tot eene paniek en noodeloos bloedvergieten. Van een vreeselijk, allerergerlijkst zeden- schandaal dat in FRANKRIJK weer is voorgevallen, hebben we tot dusver, uit eerbied voor onze lezers, niet gesproken. Maar een paar woorden mogen we er nu, na de gebeurtenissen der jóngste dagen, wel over zeggen. Het zijn onthullingen van verregaande zede loosheid, bedreven door een aantal mannen, die aan den politieken hemel van Frankrijk tot dus verre een groote plaats innemenhoofdmannen der Loge en van de kerkvervolging!. De voornaamste van de bende die deze on noembare misdaden bedreef, is Flaclion, de lei der der ultraradicalen en de redacteur van het vuil-antielericale blad „Lantèrne", dat een spe cialiteit ervan maakt, om aan de priesters en de Kerk een allerheftigsten oorlog aan te doen! Flaclion is de man geweest, die tegen heilige vrouwen, welke er hun levenstaak van maakten in gebed en versterking de deugd te beoefenen, de vuilste lasteringen losbraakte, dag aan dag heeft hij in zijn blad zijn vuil uitgespogen tegen het priesterschap en den geest van offer, tegen de heilige zuiverheid der religieuzen, te gen Je heiligheid van de grootste moreele macht die op aarde bestaat.Daarvan is hij rijk ge worden, en met dat goud heeft hij de schande lijkste dingen bedreven Hij geloofde zich trouwens, als „publiek per soon" in Frankrijk, buiten hereik van de wet! Die heftige anticlericalen meenen, dat ze alles mogen doen, en dat mogen ze ook.zooals de politiek het toelaat. Teekenend is dat men de openbaarmaking van dat zedenschandaal toe schrijft niet aan rechtvaardige justitie, maar aan een politieke greep van Caillaux, om de ra dicalen klein te krijgen!. Een ergerlijke bizonderheid is ook dat Fla clion, die de rechterhand geweest is van den b e- ruchtenCombesende bekende leider van diens partij was, door Combes was benoemd in een commissie omde zedenpolitie te verbe teren. De „Lantèrne" beweerde steeds dat de Parijsche zedenpolitie niet deugt!.... Wat zullen nu de liberale en anticlericale bla den ten onzent zeggen van dezen kerkvervolger en priesterhater, die zulk een laaghartige, fiel terige schurk blijkt te zijn?. Hoe een Londsch Warenhuis wordt ge opend. Het bekende groote monstermagazijn Whiteley, het beroemde Londensche waren huis, dat er aanspraak op maakt alles te kun nen leveren wat men verlangt, van een klos garen tot een witten olifant, ging verhuizen en de zaak zou nog grooter worden. Gisteren is het nieuwe wi'nkelpaleis geopend. En dat geschiedde door geen mindere dan den Lord Mayor van Londen, bijgestaan door leden zijner vroedschap. Verder was ei* een hoog gezelschap bij tegenwoordig, de bisschop van Londen en nog een paar Anglikaansche bis schoppen, leden van het Parlement enz. Mede waren als gasten aanwezig vertegen woordigers van Whiteley's mededingers als algemeene winkeliers of in onderdeden, Sel- fridge, Harrod, Maple, Waring and Gillow, Debenham en Freebody, en anderen. Na een noenmaal in een der zalen op bet dak, daalde het gezelschap in liften schreven wij niet, dat er een kleine honderd zijn? naar de verkoopzalen. Daar stonden de ettelijke dui zenden mannelijke en vrouwelijke bedienden achter de toonbanken en bij hun uitstallin gen gereed. „Ik ben trotsch op bet voor recht", zei de Lord Mayor, „de nieuwe Whi- teley te mogen openen en wenseh de zaak alle geluk!" De directeur van de zaak bood den Lord Mayor daarop een zilveren schaal aan met 500 pondstukken, voor een liefdadig J. W. A. BEIJNE8, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. F. H. VAN WICHEN, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. W. J. C. PAS8TOORS, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Burge meester van Ginneken, te Ginneken. Db. E. A. M, DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Mb. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN, Voorzitter van den Raad van Beroep vOngevallen-verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en vaD dén Gemeenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem, J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD, JANZEN Hzn., te Haarlem, J. M. W. FRANCKEN, te Haarlem. B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. doel. De Lord Mayoress de dochter van den Lord Mayor, die weduwe is was (in naam) de eerste koopster: voor een shilling kocht zij een handtasch met gouden beugel. Na de openingswoorden van den Lord Mayor staken voor aan de straat een paar herauten de klaroen en werden de deuren voor het publiek opengeworpen. Er waren een kwart millioen nitnoodigingen verzon den. De menigte golfde dadelijk binnen. Rondom het reusachtige gebouw, dat in Bayswater staat, is de straat met triomfbo gen, slingers en vlaggen versierd! De macht van het grootkapitaal! Een protest tegen Italië te Londen. In een te Londen gehouden vergadering beeft M'Cullagh, de oorlogscorrespondent van de New-York Herald en Westm. Gaz., een rede voering gehouden over zijn in Tripolis op gedane ervaringen. De vergadering werd door tal van Italianen bijgewoond, die den spreker herhaaldelijk in de rede vielen en verklaarden, dat, wat hij over de gruwelen door Italianen bedreven vertelde, onwaar was. De voorzitter, de beer Stead, wist voor korten tijd de orde te herstellen, door de be lofte, dat na de rede er alle gelegenheid zou worden gegeven, om opmerkingen te maken. Maar lang duurde de orde niet, zoodat ten slotte de politie moest worden te hulp ge roepen om de rumoerige Italianen te ver wijderen. De heer M'Cullagh deelde mede, dat hij voor de vergadering door een Italiaan was uitgedaagd tot een duel M'Cullagh lichtte zijn verhalen omtrent de door de Italianen bedreven gruwelen met lichtbeelden naar foto's van den correspon dent der Daily Mirror toe. Een Italiaansch officier merkte tegenover de mededeelingen van den journalist op, dat een aantal Italianen op verraderlijke» wijze waren gedood, zoodat men het volk dat aan dezen moord schuldig was, dan ook als moor denaars had behandeld. Een motie werd aangenomen, waarin tus- schenkomst der Britsche regeering werd ver langd tegen de schending der Haagsche Con ventie door Italië. De onlusten in Tunis. Wij lezen in het „Hbl. van Antw.": „Een Antwerpsch zee-officier, met zijn schip te Tunis liggend tijdens de onlusten al daar, schrijft aan zijne bloedverwanten: „De Fransche regeering had toelating ge kregen om een ijzeren weg te leggen dwars door een mnzelmansche begraafplaats, oin een omweg te vermijden en veel kosten te sparen. De „Bey" had het decreet geteekend, maar nadien kwamen eenige invloedrijke Arabieren daar tegen op, en de „Bey" trok de toelating in. Er werd een commissie gesticht om de plaats te onderzoeken, en op den ge stelden dag ging de eommissie daarheen, vergezeld van eenige politie-agenten. Nauwe lijks daar gekomen werden ze door een twee duizend-tal verscholen Arabieren aangeval len en een gevecht ontstond. De poltie moest het onderspit delven en haar plicht met den dood bekoopen. „Zoo was het begin, soldaten werden ter plaatse gestuurd en de slachterij was ver schrikkelijk. Den heelen dag ging het zoo: men overviel het werkvolk in hunne wonin gen, vrouwen werden vermoord, etc. Maar liet was niet het kerkhof, dit was slechts een voorwendsel. De eigenlijke oorzaak is de Ita- liaansch-Turksehe oorlog. „Ge moet weten, hier zijn 180,000 Italianen in Tunis, en het bewijs is dat de strijd gele verd was tegen de Italianen, daar men de Franschmannen gerust liet. De stad werd in staat van beleg verklaard, troepen van Bi- zerte gestuurd, etc. Het was een eigenaardig schouwspel in de stad, met al die troepen, patrouilles, etc. Nu is alles reeds stil, maar het aantal dooden moet groot zijn". Van het oorlogterrein in Noord-Afrika. De Italianen zijn nu bezig, en met succes naar het uitziet, kabelballons te gebruiken, om zich in te lichten over de stellingen van den vijand en het treffen der granaten. Vol gens de aanwijzingen van een kabelballon heeft de gepantserde kruiser Carlo Alberto gisteren Amroes gebombardeerd. Een ge deelte van den vijand trok •zich terug naar Ben Said, een ander gedeelte naar Bon Seafa. Daarop beschoot het oorlogsschip Ben Said, waarop de vijand zich geheel naar Bou Seafa terugtrok. De Carlo Alberto heeft tot in den nacht het zeer doeltreffende vuur op den te- rugtrekkenden vijand gericht. Het schijnt, dat het geheele leger van Tur ken eu Arabieren zich op den terugtocht be vindt, meldt Reuter. De hond in liet leger! Een nieuwigheid zal in het Belgische leger worden ingevoerd: De hond als trekdier. Men heeft gevonden dat de mitrailleuses goed en doelmatig ge plaatst, op een klein affuit van bijzonder stelsel, zeer goed door de Belgische trek honden kunnen worden voortbewogen. De genomen iiroeven hebben uitmuntend aan de verwachting voldaan. De Engelsche spoorwegkwestie. Na een levendige gedaehtenwisseling over de spoor wegkwestie- heeft het Lagerhuis met 167 te gen 108 stemmen een resolutie aangenomen, welke was voorgesteld door Lloyd George en waarin de wensch van het Huis wordt uitgesproken, dat de regeering haar goede diensten zou aanbieden tot het verkrijgen van een samenwerking tusschen de vertegen woordigers der maatschappijen en de beamb ten, ten einde te beraadslagen over de beste methode om uitvoering te geven aA het rapport van de na de spoorwegstaking be noemde koninklijke commissie. Weer eens revolutie in Zuid-Amerika. We hooren dat er in de republiek Paraguay een omwentelingsbeweging is uitgebroken. Indische begrooting. Minister de jVCaal Malafijt is gisteren a.an het woord geweest. En zeer eigenaardig hij heeft zich vooral gekeerd tegen sioiminige sprekers van rechtsde heeren Kuyper, van Vlijmen, Bogaerdt. Blijkbaar ziet de minis ter geheel door de cogen yan den Indië-speeialiteit, Dr. Sinceck Hurgonje. Dat bleek uit zijn, uitlatingen over 'hjet onderwijs, oyer de zending, o-var de Qhineezen. Schier overal verklaarde hij, anti-revolutionair te zijn in merg en been, ja, doch.... in Inidië had men daiar niet veel aan. en moest men liberaal denken, Mahoane- danen en Boeddhisten en heidenen jiiet afstoot ten enz. ..Zóó tendentieus op dit punt- was 's Ministers'rede, dat de liberale ocihtendMad- overzichtscihrijvers alle volmaakt gelukkig in de handen wrijven fin het met den minister geheel en al eens 'zijnDe heer Blos, radicaal, vond. de houding' van den Minister „zéér sympathiek", eh als hënischetsing yam diens meeningen (die dan zoo na móeten staain aan die van den Minister) halen wij aan,- dat deze spreker er sterk tegen i^ „dat do zending dienstbaar wordt gemaakt aan pro paganda, voor het christelijk gelo|»f tegen over het geloof van den inlander". Daar moet geen regeering aan medewerken, vindt de heer Bos En helaas schijnt Minister de „Vaal. Male- fijt in dezen hot eens te zijn met zijn liberale specialiteiten en raadgevers aan het depar tement. In zeker opzicht moet men natuurlijk de rust van het laad en de belangen vlan ons bestuur in aanmerking nemen hij het steu- i nen van de christelijke zendingen, datj spreekt. Maar had de Minister niet heter ge- j daan met dit niet zoo oip den voorgrond te stellen, en.daarentegen wel voorop te stellen, j dat van overheidswege al het mogelijke nioiet i worden gedaan, om het heidendom uit te. roeien, voor zoover dat kan Intusschen zijn de algemeene beraaÜelagin-1 gen nu aigaloiopen. M,en is heden bezig aan de artikelen. PRINS HENDRIK NAAR BERLIJN. Z. K. H. Prins Hendrik is gisteravond te 10.13 met den D-trein van Apeldoorn naar Ber lijn vertrokken, vergezeld van zijn adjudant, jhr. van Suchtelen van de Haare. De Prins keert 4 December op het Loo terug. UIT DE STAATS-COURANT., Bij K. BI is. met ing. van 3 Jan., benoiamd tot lid van den Raad v'ain Nad.-Indië, mr. dr. M- S. Koster, dir. van and. en eered. Bij K. B. is benoemd tot notaris bin nen het arr. Leeuwarden, standpl. Marram, K. Bakker, cand.-not. te Murmerwonde, PERSONEELE HELA STING. Door verschillende vereenigingen en bo|n-1 den van hotel- en caféhouders is n^n den j Min. vap Financiën ©en 'adres verzonden! waarin adressanten zeggen: dat reeds herhaaldelijk is ibep'roiefd, de 'aan dacht - der Riegeering en, der volksvertegien- woordiging te vestigen 'Op den onrechtma- tigen druk van de Reraoneele Belasting voor hen, die het beroep uitoefenen van logement-, betel-, koffiehuis- en vergunninghouder of met dezen voor de wet op de personeel© bie- lsatyig geiijkgiestelden als- banketbakkers, die een s alo-n iaan hunne zaak verbonden hebben en zij, die een beslaten kokszaak uitoefenen, waaraan verbonden zijn inrichtingen tot het geven van diners, partijen, enz. dat- de druk ziclh hoe langer hoe meer doet gevoelen en de toestand voor velen oinhoiud" I baar wordt, enz. i en dat zij zich daarom tot'den minister met het beleefd maar dringend verzoek, maatregelen te willen nemen, welke digste kunnen leiden tot de herziening wet. op dc personeel© belasting voo dit vo-or de ciatagorie van middenstanders, hiervcren genoemd, beslist noiodig JS. Het adres is vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. CllB. HISTORISCHE UNIE. Als penningmeester van het prov. bestuur van Zuid-Holland"der Chr. Historische Unie is, naar de Ned. meldt, opgetreden Mr. A. E. baron Mackay te 's-Gravenhage. NED. R. K. ESPERANTISTEN. Het Hoofdbestuur van „Neerlanda Kato- liko" hield verleden Zondag eene vergade ring in het hotel „Centraal" te Den Bosch. Er werd een schrijven voorgelezen van de Ned. Esperantistenvereenigiug „La Estanto Estas Nia", waarin gemeld werd dat in be ginsel was aangenomen twee soorten van Esperanto-examens in te stellen en tweemaal per jaar de^gelegenheid te geven om aan de examens deel te nemen. Plaats en tijd zullen spoedig worden bekend gemaakt. Besloten werd geen afgevaardigde op kosten van de kas naar Krakau te zenden, naar het achtste Esperantisten-congres. Er zullen rentelooze aandeelen worden uitgegeven van 5 gulden om den toestand der kas te verbeteren. Min stens 5 schuldbriefjes zullen per jaar uitloten. Verder kwamen de concept-statuten in be handeling. Zeven afdeelingen hadden aan merkingen erop gemaakt. Art. 3 „over de middelen" werd aangevuld met „voorlichting van bestaande R. K. Ver eenigingen hier te lande, door mededeeling van actio en beweging van soortgelijke ver eenigingen in het buitenland". Art. 5 werd „Leden van den Bond zijn R. K. Bisschoppe lijk goedgekeurde vereenigingen en algemee ne leden". Nog werden enkele wijzigingen aangebracht. Op Zondag 17 December zullen, op eene algemeene vergadering te Utrecht, de gewijzigde statuten aan de afgevaardig den der afdeelingen worden voorgesteld. Ge tracht zal worden om op het anti-vrijmetse- laars-eongres van Parijs hetredeljjke van Esperanto te laten bepleiten, als voertaal bij internationale bijeenkomsten, in plaats van vier, vijf of meerdere talen. TIMOR. Men seint uit Lissabon: Hier heerscht verbazing over de door Havas geseinde verklaring van jhr. de Savornin Loh- man betreffende de onware voorstelling, die Machado .van het gebeurde op Timor gegeven heeft. De meeste bladen nemen de verklaring zonder opmerkingen erbij te maken op. Alleen de Intransigent steekt den draak met Machado. Men noemt, zegt zij, Bernardino Machado wel eens een beminnelijk grijsaard met de ziel van een kind. Hoe jammer, dat kinderen wel eens liegen. LOGISCH. De af deeling Utrecht van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers heeft voor de herstem ming voor twee leden van den gemeenteraad de socialistische candidaten aanbevolen, die met een anti-revolutionnair en een christelijk-histo- rische in herstemming komen. Dat een vakvereeniging zich met verkiezin gen inlaat is vermoedelijk niet geheel in den haak, maar overigens is het besluit volkomen logiseh. Rood hoort bij rood. Vroesolijko waarheid. Naar de Eindh. CiL meldt, heeft de landbouwer v. V., uit Uden, gedetineerd onder vermoeden van moord, ga- pi eegd op zijn 17-jarjge dienstbode, in de gep vangenis te 's-Hertogenbosch een volledige biel-! kentenis afgelegd. Verder meldt het blad zijn dood. Eon koe van 25 jaar. Een boerin te Kol- lum (Fr.) had aLs meisje een kalfje ten ge-C schenke gekregen. Dat kalfje is ruim 25 jaar oud geworden. Dezer dagen is de koe gestorven. Do vrouw had er eerst nog een portret van late»; maken. Treurig. In drie weken tijd zijn te Melis,-; sant twee gevallen van ihersenvliasruggemerg-out- steking voorgekomen, beide met dood el ijken af loop. De slachtoffers zijn jongedoehters van 20 jaar. Bloedvergiftiging. Te Schoonedijke is gis teren, tengevolge van bloedvergiftiging, overleden' de werkman Wt de die onder zijn werk een klein wondje aan den pols gekregen had, waardoor de vergiftiging ontslond. Treinongeval. De personentrein, die 's mor gens 8.17 van Amsterdam naar Arnhem-Nijmegen vertrekt, liep gistermorgen tegen den bok bij bet station Echteld. De locomotief werd daar door zoo beschadigd, dat er een uit Resteren moest gezonden worden om den trein op te halen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Naar men zegt, stond het 3ein onveilig. Ongelukkon. Gisteravond reed een 1 odigjei laxi-auto, welke voor Maison Couturier, Kei zersgracht bij de Vijzelstraat te Amsterdam stond, te water. De chauffeur, die voor de auto stond, om den motor aan te zetten, kom nog intijds op zijde springen. Vermoedelijk moet het ongeval worden toegeschreven aan het weigeren van den motor, waardoor dian de auto over kle daar ter plaatse afhellende bestraling in de gracht reed. De chauffeur ontstelde zoodanig!, dat hij niet het besef had om de auto tegen ia houden. Sinck's toestel werd gewaarschuwd om het voertuig op het droge te brengen. Brand. Men schrijft uit Middelburg: Nadat in twee jaar tijd hier geen brand van eenige beteekenis plaats had, is in den afga- loop en nacht te ruim twee uur brand ontdekt in de meubelmakerwerkplaats en pakhuizen van G. in de Nieuwslraat. Even later stond het geheele pand in lichtelaaie. De brandweer, spoedig ter plaatse, moest zich bepalen tot het sparen der belendende gebouwen. Het brandende perceel ging verloren. D>e oorzaak van den brand is niet bekend. Alles was ver zekerd. Brand. Gisteravond ontstond te Leiden in de Aloëlaan in de bloemisterij van Van der Pol een uitslaande brand op de bovenverdieping, doordat gedroogde bloemen vlam vatten, toen men er met de petroleumlamp hij kwam. De bo venverdieping brandde geheel uit. Het beneden huis en de winkel kregen groote waterschade. Huis en inboedel waren verzekerd. Vrij veevoer. Die directie der Staatsspoor is, naar wij vernemen, met de Administratie der Belgische Staatsspoorwegen overeengekomen om wederzijds tot ten hoogste voor vier reizen per kalenderjaar, vrij vervoer te verleenen aan de echfgehootan van personeel in vasten diemst. Gelijke gunst kan ook worden verleend voor het oudste kind (zoon of dochter) van een we duwnaar in vasten dienst der Staatsspoor, in dien dit kind bij den vader inwoont en bij dié S.S. in de termen valt voor vrij vervoer. Eten staking van schoolkinderen. Te Wans- sum, L., is ,naar de „L. K." meldt, eene eigen aardige staking uitgebroken. Die vorige week werd daar d!e nieuwe openbare school in gebruik genomen, ook voor de kinderen uit de parochie Geisteren, gemeente Wanssuin. Sedert jaren heeft de bevolking van Geisteren verlangd em gehoopt op eiene school, doch wegens het tamelijk gering aantal leerlingen uit Geisteren, gemiddeld pl.m. 20 5 25, is hiervan niets gekomen. Nu, hij de opening der nieuwe school drie lokalen heeft de schoolbevolking van Geisteren eenparig gestaakt. Men is benieuwd naar den afloop. „Obstructie". Uit Kaatsheuvel wordt ge meld: De vergaderingen van onzen Gemeente raad werden tot nu toe steeds op den voormid dag gehouden Si.nds geruimen tijd echter hebben enkele leden van den Raad getracht die verga deringen in den namiddag te doen plaats heb ben, wijl die uren voor verschillende hunner heter geschikt uitkomen. In dc morgenuren kun nen zij ook vaak minder goed uit hun zaak of bedrijf gemist worden. Toen nu vóór een paar dagen één der Jl.'UidSt^ leden den voorzitter verzocht om de vergade-" ring op een uur van den namiddag te stellen, wijl hij des morgens onmogelijk kon tegenwoor dig zijn, werd op dit verzoek afwijzend besehiktj Een zevental leden hield daarop een bijeen komst, waarin besloten werd de eerstvolgende vergadering niet hij te wonen. Toen op gisteren deze vergadering uitgeschreven werd, kon zij niet doorgaan, wijl de Raad niet voltallig was. Brandbrief. De politie te Utrecht heeft; twee landloopers aangehouden, die aan een. dame woonachtig aan de Maliebaan aldaar, een brand brief geschreven hadden, klaarblijkelijk met het j oogmerk, wegens dat feit door de politie op geborgen te worden. B'eide zwervers zijn kort j daarna in arrest genomen. 1 Ontvlucht. De maréchaussées te Ooster- j wold-e arresteerden te Appelsche zekeren ver- dacht van diefstal. De aangehoudene was pas j uit'de gevangenis ontslagen. I)e man weid &cli- ter slot en grendel gezet in de kazerne, doch toen men hem uit de cel wn e halen om hem? een verhoor te d°en a±nemen, was hij ont- j vlucht. „I ii Do moord te Muihejin, Door den rijksveld- wachter te Spijk en den gemeenteveldwachter j Po Bobit, is gevankelijk naar Arnhem overge- Pracht een werkman die te Spijk in zijn woning was gearresteerd in zake den Zondag jl. te Mul- hcim a. d. Ruhr gepleegden moord op zijn schoonvader. Brutaal. Te Heeze (N.-B.) kwam eene vreemde vrouw een winkel binnen, en vroeg guldens met beeldenaar Willem II, waarvoor zij 1.04 per st.uk bood. Toen eenige guldens op e toonbank lagen, waren zij eensklaps spoorloos verdwenen, zonder dat de verbaasde winkelier ster gezien had, hoe of zulks in zijn werk was gegaan. De bezoekster maakte nog de opmerking dat zij hoopte niet voor dlevegge te worden aange zien, en zulks trouwens ook niet kon worden be wezen. TE VERKOOPEN: Vrijdag 24 November. HAARLEM. Hoofdmagazijn der H. IJ. S. M., Kindérhuissingel, 12 uur. Mak. J. J. 0. Sa riet. Toonbanken, houtwerk, meubelen enz. HAARLEM Verkooplokaal Bakenessex- graclit 13 10 uur deurw. J. Warnier Not. Theo Smit. Verkooping. BEVERWIJK nabij café „Groenten- beurs" .3 uur Veeverzekering Purmerend gezouten vleescb. BLOEMENDAAL «Bloemendaalsch Be gin" aan den Kennemerweg 10 uur Not. J. H. Wildervanck de Blécourt Machine rieën enz. VELSEN. Schulpweg 72 O, 10 uur. Mak. van Apeldoorn. Inboedel. ZANDVOORT. De diphteritisquaestie. De ambtenaar van bet Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Haarlem, mr. S. E. J. M. van Lier, heeft ter-) men gevonden, om een vervolging in te stellen tegen de geneesheeren P. Varekamp en O. Adr. Gerke, alhier, ter zake de gebeurtenissen, voor-] gevallen tijdens het heerschen der diphterie al hier. Aan de heeren Varekamp en Gerke wordt ten laste gelegd, dat ze nagelaten hebben aan het Staatstoezicht opgave te doen van voorgekomen diphtheritis-gevallen, en aan den heer Vare- kamp bovendien, dat hij gevaar voor besmetting heeft veroorzaakt door het doen vervoeren van lijders aan besmettelijke ziekte naar Haarlem en Amsterdam in publieke vervoermiddelen en door verzending van niet-ontsmette kleeding- stukken. Fonds voor Dacildragers. Dinsuagavonci heeft in bet hotel Driehuizen alhier een bij eenkomst plaats gehad van hotel- en pen sionhouders, waarin dr. A. Vorstman als in leider de wensclielijkheid bepleitte een fonds bijeen te brengen, waaruit bacildragers, die zich ten algemeenen nutte in afzondering begeven, schadeloos gesteld worden voor bet verlies van hun geldelijke verdiensten. Dr. Vorstman's denkbeeld vond groote in stemming bij de vergadering en weldra was een ruim totaal-bedrag toegezegd, niet alleen door hotel- en pensionhouders, maar o.a. ook door de Zandvoortsche Terrein- en Hotel maatschappij en de E.S.M. Tot beheer van bet fonds werden gekozen de heeren Klein, Stom, Gunther, W. H. Drie huizen en Zwaan. Als adviseerend lid werd dr. Vorstman aari deze .commissie toege voegd. In brand. Vermoedelijk doordat ze in aanra king kwamen met de brandende kaehel geraak ten de kleederen van liet dienstmeisje van me vrouw S. aan den Rijksstraatweg in brand, zoo dat het meisje in een oogwenk in lichte laaie Stond. In haar angst snelde ze het plat van het huis op, waar hare angstkreten werden gehoord door den heer O. Hofmeester. Deze klom ijlings over eenige schuttingen, klauterde op het plat eu het gelukte hem de vlammen te dooven en door verzachtende middelen de pijnen te stillen. De hulp van dr. Bos werd ingeroepen, die, ge assisteerd door zuster van der Hoek, het vrees?-, i lijk gebrande meisje verbond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2