Nagekomen berichten. BINNENLAND. BUITENLAND. STADSNIEUWS. AMSTERDAMSCHE BEURS. fMEMS UIT DEK OMTREK. 1 il1'» OVERZICHT. KA5SER-0VERZICHT. EEN DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS GEVRAAGD. Door het hoofdbestuur van het Neld. On derwijzers Genootschap is thans, ingevolge de cpdracjht van de jongste algemeene verga dering te Arnhem, tot HL Mi. de K-oningin een adres gericht, verzoekende te willen over wegen de instelling van een ministerie van Onderwijs en, zoo mogelijk, tot Ide vestiging van dit departement eerlang tolver te ga,an. Bij dit adres is gevoegd een Memorie van Toelichting, waarin ter ondersteuning wor den aangehaald het Rapport der Ineenseha- kelingsccmmissie, de begrootingisdebatten in 1910, een schrijven van dr. J. H. Gunning IWizn., waarin deze zich verklaart voor een afzonderlijk departement van onderwijs of een afzonderlijke afdeeling onder een eigen directeur-generaal, en oen artikel v-aln dr. D. Bos in de „Vragen des Tijds"t UITBARSTING VAN DEN SiMERiOE OB JAVA'. Omtrent de door otns medegedeelde uitbars ting van den Smeroe op Ja-vtai, wordt uit Den Haag geflseld: Vijftien dezer vond eene uitbarsting van den Smeroe plaats, wa.ardo0(r een vrij he vige zand- en asclkregen, vcoral in de afdee ling Loemadjang, nederviel. In een paar onderdistricten dier afdee ling zijn inlandscihe woningen ingestort door Ihet gewicht van het daarop- gevallen zand en is de bevolking gedeeltelijk ge vlucht. Geen persoonlijke -ongelukken von den plaats. Het veidgowas is gedeeltelijk vernield door de aschlaag. De rivieren hebben niet 'gehandjujd. Bij zóndere maatregelen zijn onn oodigt De Eerw. Zuster Xaveriana, van de Con gregatie der Zusters te Heythuizen, hoofd der Mariaschool B, aan de Koningstraat al hier, legde Woensdag met goed gevolg haar examen af in de Nederlandsehe Taal en Let teren M. O. (K. III). Gemeentezaken. Jaarfeest van den R.K. Volksbond. Incident in de Tweede Kamer, Opgfcv* ran F. Th, ÏVKRARD, Kruisweg 24 NOV. tfouth. PaoiSe v SUeli 69. "4V* ST2MMIX9. i)e Marokko-zaak werkt na. En DE NAWEEëN zijn zoo heftig, dat de heele politieke en diplomatieke wereld van Europa ervan versteld is. Von Kiderlen-Wachter heeft in een nieuwe rede in de buitenlandsehe zaken-commissie van den Rijksdag het gedrag der regeering zóó gedocumenteerd verdedigt, en zoo duide lijk medegedeeld dat de Regeering van En- geland's toeleg op de hoogte was, dat men in Engeland er versteld van is. i De Engelsche rede van Lloyd George, die zooveel is besproken en die ook zooveel in vloed heeft gehad, verschijnt na Von Kider- len's onthullingen in een heel ander licht. Het schijnt dat de Engelsehe regeering tot deze bedreiging van Duitschland is gekomen door berichten van den gezant te Parijs, Sir Bertie, die een heftig anti-Duitscher is. De „Lokal Anzeiger" zegt o. m.: „Het ware verloop ligt thans voor de geheele wereld open en de tijden der legenden zijn voorbij. Als von Kiderlen Wachter reeds vroeger in staat geweest was de sluiers van deze dingen weg te rukken, dan zou het niet gebeurd zijn, dat de rechtvaardige nationale verontwaar diging slechts ten deele tegen Engeland wendde en ten andere deele tegen de regee ring van het eigen land gekeerd was. De rijkskanselier en de minister van buitenland sehe zaken hebben in de dagen van de zware politieke crisis hun plicht gedaan en nu moe ten zij het beleven, dat breede kringen van het volk en zelfs de beste patriotten in hun vertrouwen jegens hen geschokt werden. Thans is eigenlijk het oogenblik gekomen om de regeeriug recht te laten wedervaren". Inderdaad lijkt het wel, dat de meening over de houding der Duitsche regeering ge wijzigd is, en de haat tegen Engeland komt nu scherper boven dan ooit. De terugslag ervan doet zich dan ook in Engeland voelen. Er loopen nu reeds in de bladen geruchten, die er van spreken, dat een deel der libera len een scherpe positie tegen den minister van buitenlandsehe zaken zullen voeren en een aanval zullen doen op de entente cordiale me| Frankrijk. De parlementaire correspondent van de „Standard", die gewoonlijk uitstekend is in gelicht, gaat zelfs verder en weet te vertel len, dat tengevolge van de verklaringen van den Duitschen rijkskanselier en 't lichtjaar- door geworpen op zijn houding bij defvoor- gesehiedenis van de Marokko-debatten, mi nister Grey besloten hebben zou bij de eerste de beste gelegenheid af te treden. En het heet in de „Daily News" al, dat En geland zich thans zoo spoedig mogelijk van den lichtzinnigen bondgenoot Frankrijk moet losmaken! Het is intusschen duidelijk, dat met het toenemen der opgewondenheid ook de spanning toeneemt, waarmede men de ver klaringen tegemoet ziet, die de minister van buitenlandsehe zaken, Sir Grey, a.s. Maan dag beloofd heeft te geven. i Zeker kan in het algemeen wel worden ge zegd, dat Maandag een dag zijn zal van vér strekkende nationale beteekenis Van den OORLOG IN NOORD-AFRIKA alweer geen bijzonder nieuws. Generaal Caneva laat in Tripoli uitdeelin- gen van graan houden, omdat er hongersnood gaat heerschen onder de arme bevolking. Voorts heeft men den geneeskundigen dienst in de stad belangrijk verbeterd, ten einde de cholera krachtiger te kunnen bestrijden. Bo vendien worden de straatverlichting en de 'Stadsreiniging verbeterd, en heeft men een rechtbank voor burgerlijke zaken ingesteld, benevens een notaris-kantoor en een bureau ,voor den burgerlijken stand'. Kortom, Italië gaat Tripoli tot een Europeesche stad maken. Uit Konstantinopel wordt gemeld: Volgens berichten, afkomstig van het mi nisterie van buitenlandsehe zaken, heeft Ita lië er in toegestemd zijn vloot-actie in de Roode Zee gedurende 6 dagen uit te stellen, :d.w. z. gedurende de reis van het Engelsche Koninklijk paar. Over den OPSTAND IN CHINA worden langzamerhand de berichten zorgwekkender. Er werd gisteren uit Peking geseind, dat in Tsi-Foe behalve Europeanen, ook 20,000 Maudsjoes werden vermoord. Een heet gevecht, dat twee dagen duurde, bij Hankau, bleef onbeslist. 5000 dooden lig gen onbegraven op het slagveld. De mogendheden beraadslagen nu over middelen om Joean-Sji-Kai te steunen. De oneenigheid onder de revolutionnairen komt overal aan het licht. De beweging in China schijnt werkelijk een tegen de vreemdelingen gericht karakter aan te nemen. In de provincie Juennan werden ook reeds Europeanen vermoord. Door de vreemde gezanten is reeds de vraag overwo gen of het noodig is, den invoer van wape nen te verbieden. in de zoogenaamde confectie-wijkèn öm het leve ren en afhalen van goederen te verhinderen. Droevig lot! Aan een der politiebureaus te Parijs kwam dezer dagen een man, in lom pen gekleed, een nachtverblijf vragen. Hoe be- modderd en vuil hij ook was, men kon hem wel aanzien dat hij geen gewone bedelaar was. Het bleek, dat hij een medaille droeg op zijn gehavende jas. Men gaf hem een stoel en hij vertelde zijn geschiedenis. Hij was gewezen trompetter bij het vreemde lingen legioen en had deelgenomen aan 22 veld tochten. Hij werd in Nov. 1902 gewond bij de bestorming van Bekara, op Madagascar, werd eervol vermeld om zijn dapper gedrag in Ma rokko en kreeg een medaille op voorstel van generaal d'Amade. En die wakkere oud-strijder zwierf als een bedelaar langs de straten. Hij zei, dat hij pas uit den dienst was ont slagen en dat de Fransehe regeering hem nog 700 frs. moest betalen voor den veldtocht in Marokko. Hij was Zaterdag aan het ministerie van oorlog om dat geld te vragen, maar men zeide hem, dat hij het eerst aan het eind van deze week kon krijgen. Hij had toen rondge zworven door Parijs, zoekende naar iemand die hem helpen wilde; maar hij had niemand ge vonden en zocht nu maar zijn troost bij de politie. Castro weer op liet tooneel Uit New- York wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind: Cas tro, de gewezen president van Venezuela; be richt, dat hij een groote overwinning heeft be haald, waardoor hij, naar hij zegt, in het bezit van ide regeering gekomen is. De spoorwegcrisis in Engeland. Men vreest algemeen voor een nieuwe spoorcrisis in Engeland, daar de overtuiging bestaat, dat de overgroote meerderheid der spoorwegbeamb ten de volgende maand eenstemmig het rapport der spoorcommissie zal verwerpen en het den bestuurders van de bonden van het personeel zal opdragen aan de maatschappijen een ulti matum te stellen. j behandelt en behartigt een 'deel van het Ka merverslag aan: De heer D u y sHet is eenvoudig een uitzondering, als de goede bepalingen der wet werden overgenomen. Hier helpt zelfs geen kerkelijke autoriteit. De bisschoppen hebben de katholieken aangeschreven dat bij aanbestedingen de artikelen 1638 c en d nageleefd worden. Spr. brengt hun daar voor hulde. De heer Roodhuyzen: Daar zullen ze blij mee zijn! (Vrooüjkheid). De heer D u y sals ik de Katholieken aanval, is het niet goed en als ik de bis schoppen prijs, wordt men sarcastisch. De heer Roodhuyzen: Ben ik sarcas tisch? De heer Duys: Als u iets meent, zet u .een heel ander gezicht. (Gelach.) Wat is er gebeurd? De wenk van de bisschoppen wordt door de Katholieke werkgevers niet eens algemeen gevolgd. Als deze zitten bij Mis, Vesper en Lof zijn het trouwe geloofs vrienden, maar kom ze niet aan hun porte- monnaie 1 Dan verliest zelfs de Bisschop zijn macht. W aar om stelt de Minister niet voor de artikelen 1638 o en d tot dwingend recht te maken? Als hij er de portefeuille- kwestie bij stélt, ie het er in enkele dagen door. (Gelach.) Op deze manier worden door Duys c. s. (waar bij de pias Roodhuyzen zich nooit onbetuigd laat) de ernstige zaken des lands „behandeld". Wat de man verder beweerde, had evenmin iets om het lijf. Jammer was het alleen, dat de Mi nister zoo'n heer nog moet antwoorden. Intusschen is de Kamer door de algemeene beschouwingen over Justitie toch gisteravond heengekomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besl. zijn bij het leger in Nech- Indië benoemd tot generaal-majoor, kolonel H. N. A. Swart, en met ingang van 2 Dec. de kolonels J. P. Michielsen, K. van der Maa- ten en H. C. Kronouer. Spoorwegongeluk, in Frankrijk. Een trein ran Angers naar Poitiers is gisteren tegen half acht op de brug "bij Montreuil-Beilay verongelukt doordat de brug over de rivier door den stroom 'werd weggeslagen. De geheele trein met de lo comotief, behalve drie wagens, kwam in de 'rivier terecht. Tal van reizigers trachtten zich door zwemmen te redden, maar alle roeibooten waren door de overstrooming meegevoerd. De verongelukte trein was heel lang. Het aantal dood en is nog niet bekend,maar het moeit groot zijn. Nadere berichten melden: Twee locomotieven met twee kolenwagens, 3 personen- en twee goederenwagens zijn in de rivier gevallen. Het water bedekte ze allen, be halve een wagen, waarop tien reizigers op hulp wachten. De redding was door het hooge water zeer moeilijk. Volgens de „Temps" zijn er nu 22 lijken geborgen en zijn er nog een dertig in de wagens, die onder water liggen. De redding der tien of elf boven op een Wa gen, is door militairen met de grootste moeite tot stand gebracht. Staking in het Confe-e, tic-bedrijf te Berlijn. Gisteren is de staking, waartoe de meeste man nelijke en vrouwelijke werklieden in het da- in es-confectie-hedrijf besloten hadden, een feit geworden. Van de 60.000 in dat bedrijf werkzame per sonen staakt het grootste deel. Zij verlangen nieuwe loontarieven voor meerdere jaren. De stakers besloten, posten uit te zeilen, vooral De Militiewet werd aangenomen na de pauze: elders in dit blad wordt dit in herinnering ge roepen. Zoo is gisteren dan een groote verbetering in ons leger- en militiestelsel voltooid, en Minister Oolijn, geheel het Ministerie en de Rechterzijde mag ïnen ermee gelukwenschen. De Rechterzijde, plus de heeren Tydeman, de Beaufort en van Karnebeek, links stemde overigens, trouw aan het wachtwoord om van rechts niets goed te keuren, tegen I Het land zal ongetwijfeld, als het de goede zegeningen der Militiewet ondervindt, die kleinzielige politiek van links in hernnerng houden 1 Alleen de heer de Stuers, die met artistieke losheid wel eens meer alleen staat, was van rechts tegen de wet: deze afgevaardigde vindt den eersten oefenings- tijd te kort. Gisteren werd overigens de Indische begroo ting doorgewerkt, waarover geen bizonder nieuws te vermelden valt dan alleen een volko men ongemotiveerde en hatelijke vlegelachtig heid van den socialist Schaper, die zich tegen over den heer Lohman (wien hij blijkbaar haat als geen ander) een persoonlijke aantijging ver oorloofde welke niet alleen de parlementaire, maar zelfs de meest elementaire' burgerlijke be leefdheid, die elk fatsoenlijk man behoort te houden, op zij zette. Schaper debiteerde nl. ha telijkheden tegen de benoeming van iemand bij de administratie in Ind-ië, nadat deze in Neder land had terecht gestaan op beschuldiging van frauduleuze handelingen die door hem als bank directeur zouden zijn gepleegd. De ambtenaar, van wien sprake is, bleek eer tijds het slachtoffer te zijn geworden van een ar^der, die van zijn onkunde in bankzaken had gebruik gemaakt. Zijn onschuld bewust, bleef bij in Nederland ter beschikking van de Justi tie, ofschoon hij volkome^ de gelegenheid had om door de vlucht zich aan vervolging te ont trekken. Hij werd toen vrijgesproken en daarna benoemd in een functie in Indië, welke hem reeds van te voren was toegezegd; maar waarin men hem natuurlijk niet benoemen kon zoolang zijn rechtzaak hangende was. Hier is dus geen schijn van bevoorrechting; hier had het recht zijn vrijen loop. Hier werd alleen de reeds feitelijk gedane benoeming opge houden zoolang het proces hangende was, wat strikt rechtvaardig was. Nu is echter deze ambtenaar.een familielid van den heer Loh man, en Schaper maakte hiervan gebruik om tegen dezen eminenten, strikt rechtvaardigen, hoogstaanden afgevaardigde allerlei vufle aan tijgingen los te laten. Balil En dat socialistische gedoe moet men aanhoo- ren in de Kamer. 't Is eenvoudig walgelijk. In de avondzitting begon men aan de'Begroo- ting van Justitie. De heer v. Vuuren critiseerde daarbij zeer scherp de vroeger vermelde beslis sing der AlkmaarBche Rechtbank, die een katho liek kind onder voogdij van een Protestant had gesteld, hoewel een katholieke vereeniging de voogdij had willen overnemen. Voorts ging de discussie allereerst over de Kinderwetten, waarover alle sprekers véél lof hadden, maar waaromtrent allerlei practisehe wenken werden gegeven. Voorts werd gespro ken tegen de gedwongen winkelnering, over de zedelijkheidswet etc. Alleen de heer Duijs men neemt dezen ka baaimaker in de Kamer niet meer au s- rieui, maar intusschen gaat hij maar voort den natiionalen tijd te vermorsen, alleen de heer Duijs gaf weer allerlei onzinnigheden ten beste, die, zooals natuurlijk altijd, van hatelijk heden en schimpscheuten vol waren. De zede lijkheidswet geeft niets vertelde deze praat jesmaker o. a. „alleen door de arbeidsvoor waarden van het volk te verbeteren, neemt men de zedeloosheid weg".... en meer zulke non sens. De wet op het arbeidscontract aldus Duijs beteekent óók niets. Goede bepalingen zijn er wel in, maar die hoeft men niet na te k-o- men(l) En als bewijs voerde Duijs aan de arti- kelen 1638 c en d. We halen hier als staaltje 1 van de manier waarop deze man 's lands zaken opend en doorzocht. Wat er vonnist wordt kon nog niet opgegeven worden. (Waakzaamheid van oen hond. Woensdag nacht ontstond brand ten huize van J. H. Jong ci pier, aan de Alexandrine!,aan te Apeldoorn. De man en de vrouw waren om 10 uur ter ruste gegaan, toen ze om 12 uur gewekt werden; doordat de hond op hun bed sprong. Daar dit geen gewoonte was, meende de man, dat er iets buitengewoons moest zijn, ging kijken en vond de benedenkamer in brand. Van de oorzaak waardoor d.e brand ontstond, is nog niets bekend, i Alles was verzekercf. De brand bleef, dank zij de spoedige hulp, tot die kamer beperkt. Bierooving. De heer H. v. d. C., reiziger in kruidenierswaren, te Doorn, keerde Woens— dagavond per rijwiel van Amersfoort over Zeist huiswaarts. Nog niet ver van Amersfoort ver- wijderd, reed hij tegen prikkeldraad, dat over den straatweg was gespannen, waardoor hij kwam te vallen. Twee kerels schoten toe en gaven hem een slag op het hoofd, waardoor ihij bewusteloos werd. Drie uren later, ongeveer 9 uur, kwam hij bij eu bemerkte, dat hij snij- wonden had gekregen; zijn geld, ongeveer f 100, en zijn horloge waren hem ontvreemd, en de banden van zijn fiets waren stukgesneden. Hij ging toen terug naar Amersfoort om aangifte van deze brutale berooving te doen. De politie heeft tot diep in den nacht het onderzoek tol nabij Soesterherg voortgezet, doch zonder succes. Gevallen. Woensdagnamiddag is de werk man d. L. bij het Lossen van een schip met pulp in de haven te Kortgene in het ruim van een ander schip gevallen, Bewusteloos werd hij on- der toezicht van een geneesheer per draagbaar naar zijne woning gebracht Na nog even tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij des nachts overleden. Branden. In den Kaagpolder hij Assen- delft is afgebrand de woning van P. Beets. Ver zekering dekt de schade. kwam een wondje aan het rechteroor. J. werd verbonden in het huisje van den brugwachter, waarna hij zijn tocht kon vervolgen. VOLKSTUINEN. Wij hadden een dezer dagen een „Alledagje* over de wenschelijkheid van „volkstuinen". Met groote belangstelling nu zullen oraze lezers dW het daarmede eens waren zeker het onderstaan de lezen, dat men ons nu schrijft: Aangelokt en aangemoedigd door de uitnemen de resultaten elders, heeft het bestuur der Af- deeling Haarlem van den Volksbond tegen drankmisbruik besloten te trachten hier ter slede een „Volkstuin" te stichten. Vooral de groote en onverdeelde instemming van. de zijde van den werkman zelf heeft het bestuur geleid to» dit plan. Hier ter stede kunnen tal van arbeiders en werklieden vooral in de buitenwijken zich verheugen in het bezit van een stukji grond achter hun woning, doch 't is een feit, dat dit in de oude stad niet het geval is en juist voor dezulken zou een Lapje tuin een bron van voldoening en van genot tevens kun nen zijn. Juist voor hen en hun gezin moet de behoefte aan een verkeer en verblijf in de buitenlucht op eigen terrein dieper gevoeld worden, waar ze gelegenheid hebben hun toestand te vergelij ken met in dit opzicht gelukkiger klassege- nooten. Een drietal leden van het bestuur, de heeren van der Voort Az., N. Prins en C. L. F Sarlel zijn aangewezen om in samenwerking met enkele anderen, daartoe uit te no-odigen, een plan van uitvoering te ontwerpen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 22 November, d. van JL M- van VassiunOastien. d. van M. J. Stam Enne-ma. 23 November, z. van H. M. Koippen Luijken. 24 November, d. van O. H. v. d. ListSmits. Overleden: 22 November. O. Scheep makerKruijswijk, 73 j. Bakkerstraat. 23 Nov. A. G. 15 j. z. van A. Hilterman, A. L. Dys.straat. PERSONALIA. Bij Kon. Besluit is aan. den heer G. F. Snij- - Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder ders'. ^miester provinciale griffie der Pro- in de orde van den Ned. Leeuw, de kolonel -Noord-Holland een pensioen verleend der genie van het Ned.-Ind. leger G. W. F. R de Vos, chef van de genie, tevens chef van n ,1 j e, mSail& vajl de IVde afd, van bet Dep. van Oorlog te Ba- Decembei^herbenoemd tot lid tevens voorzitter tav-a 6 van den Voogdijraad alhier, de heer Mr. J. H. - Bij Kon. besluit is mr. B. de Gaay Fort- Thiel' tot secretaiis de heer F- L- Nix: man, advocaat en procureur te Amsterdam, benoemd tot lid van bet Hof van Justitie in Curacao. HERZIENING ,VAN HET BURGERLIJK PRtOOESRECHT. De onlangs ingestelde Staatsoomimissie ter voorbereiding van 'de herziening vian het bur gerlijk procesrecht zal a.s. Zaterdagnamid dag door den Minister van Justitie worden geïnstalleerd. De reden. Naar aanleiding van het be richt over het bemoeilijken van. jachtvermaak van prins Hendrik nabij Apeldoorn s-chrijft de Amersfoorts-che correspondent van het „Hbld. dat de groot-grondbezitter uit Ya-asen, de heer Mulder ten Kate waarschijnlijk zoo is opgetre den bij de drijfjacht omdat hem door het jadht- departement een akte om schadelijk wild té schieten was geweigerd. Schip gestrand. Te Terschelling is een trawler gestrand, genaamd de Möwe S. D. 24, uit Altona afkomstig Het volk is door de red dingsboot te Midslaud, gered. Het roer en de schroef zijn gebroken. Do trawler heeft 25.000 Kg. visch aan boord. De equipage is loopende weer aan boord gegaan. Gevat. Te HeerenVeen is gevankelijk bin nengebracht de beruchte inbreker H. Leertou wer, die uit de marechausseekazerne te Ooster- wolde ontsnapte. Hij' werd te Appelscha aange houden. JUBILEUM MEVROUW MANN-BOUW- TJEESTER. Er heeft zich hier ter stede een comité ge vormd ter huldiging van Mevrouw Mann Bouwmeester. Dit Comité bestaat uit de heeren: M. H. Binger, C. L. Boissevain, J. B. Schuil, A. Rin- kema, B. Groenewegen, J. C. Peereboom, Dr. G. E. Broese van Groenou en G. J. van Gas teren. GESLAAGD. De Oostvest. De vest, waar het Huis van Bewaring staat, heeft geen naam! Maar die komt nu: Oost- vest zal 'tzijn, stellen B. en W. voor, in het verlengde der nu bestaande Oostvest. Wie zal er op tegen hebben? Opbieden. Tot dusver haalde C. Sehornagel de me6t in het openbaar slachthuis weg voor 300 per jaar. Nu biedt N. de Bruin 431.27 per jaar, ge durende 3 jaren, en B. en W. stellen voor, het aan de Bruin te geven. Wij vragen: is dat geen „onderbieden" en moet de gemeente zulke practijken in de hand werken? O. i. zou een aanbesteding of publieke inschrijving verreweg beter zijn! Gisterenavond werd voor de derde maal voor een stampvolle zaal door de rederijkers kamer „J. A. Alberdingk Thijm" het drama „Neo of de martelaar der Catacomben" op gevoerd ter gelegenheid van het jaarfeest van den Ned. R. K. Volkshond alhier. Het succes was, zooals de vorige malen, wederom groot, wat alleszins begrijpelijk is voor degenen, die het schoone spel der di lettanten gezien hebben. Ook de leuke stukjes sloegen wederom goed in. Een woord van lof en hulde aan de kranige rederijkers. De leden van de R-. K. Militairen-Veree- niging woonden de uitvoering van gisteren avond bij en hebben, zooals te begrijpen valt, ook goed genoten. Zondagavond a.s. is de laatste feestavond. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID, Onder presidium van prof. Krans verga derde dezer dagen alhier het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid. Besloten werd ter gelegenheid van het ju bileum der Maatschappij in 1913 in elke plaats een tentoonstelling te honden van ar tikelen, speciaal aan die resp. plaatsen eigen. Mr. Everwijn deed voorloopige toezegging, dat de regeering in ruime mate finantieelen steun zal schenken. VAN BINNEN EN VAN BUITEN NAT. Gisterenavond omstreeks half zes geraakte ze- k'ere K. van. Spaarndam, die aardig boven thee water was, iu het wat-er van de Paul Kruger- kade. Op het hulpgeroep van den drenkeling kwam de heer J. II. B. aansnellen en een sol daat. Zij slaagden er iin hem op het droge Bezweken. De soldaat der Koloniale Re- serve, Van H-ees, die Dinsdagavond in een twist ^"brengen. De heer Cohen van de bes-chuitfa- met een mes werd gestoken door een korporaal - {,riek was zoo wehvill-end den man in zijn bak- der Koloniale Reserve, is gistermiddag in het j.erij zijn. nat pak te laten drogen. Dit verkoos R.K. Ziekenhuis te Nijmegen overleden. hij echter niet en liever ging hij met zijn natte Bedriegerij. De Amsterdamsche p-olitie steltpjuixje naar huis. een onderzoek in naar de praktijken van een i tweetal vreemdelingen, van goed voorkomen, dieJ J verschillende vreemde talen spreken, en voorzien Gisterenmiddag viel in de Groote Houtstra. zijn van een aantal paspoorten. D-eze heeien - ej. E. M. D., wonende Lange Margai et ias maken er hun werk van de vreemde consuls Zij werd door een duizeling bevangeni en daar ter stede te bezoeken, om van dezen on- een wondje aan het hoofd be.:ome» door den derstounime te vragen een en ander onder mede- val. Na eenigen. tijd te hebben doorgebracht deel in» van bedrieglijke bijzonderheden omtrent in de woning van notaris Burkens waar zij was hun afkomst, hun landaard en de omstandig- binnengedragen, kon. zy huiswaar s veei en heden, waarin zij verkeeren. De kantoorbediende W. J., vonent e Leid Diefstal. Gistereno-ehtend is ontdekt, dat sche Vaart, kwam gisterenmiddag per hels het in den afgedropen nacht is ingebroken in het Spaarne afrijden. Nabij den hoek van de L. goederenbureau van de S.S., gelegen tegenover Vrouwegraeht wilde hij uitrwijken voor een tram Stationssingel te Rotterdam. Een aantal pak- der Et.'S. M., doch réed daarbij tegen het hek- k-etten, die ter verzending gereed lagen, zijn ge-[werk van perceel 99 aan het Spaarne. Hii be- Vrijgesproken. Men seint ons uit Amsterdam: Voor de 5e Kamer der rechtbank alhier werd in hooger beroep bevestigd het vonnis van den kantonrechter, waarbij de heer D. v. d. Belt werd vrijgesproken. Zooals men zich zal berinneren, was dez< onderwijzer in de aardrijkskunde aan de R. K H. B. S. te Amsterdam beschuldigd van on bevoegd en zonder noodzaak les geven in de geschiedenis, waartoe hem echter volgens art. 45 der wet op het M. O. door de Kroon dis pensatie was verleend. -- Weer zeeliedenstaking. Uit Amsterdam seint men ons: Het bestuur van den Algemeenen Zeemans bond ontving een telegram uit Antwerpen, meldende, dat de zeelieden op de vrachtsche pen aldaar wederom in staking zullen gaan. Men seint ons uit dein Haag: Heden, iin de zitting van d-e Tweede Kamer, vroeg de heer de Savornin Lohman het woord voor een. persoonlijk feit. Hij protesteert tegen de beschuldigingen, gisteren geuit door den heer Schaper, tegen spr.'s schoonzoon. Hij zette een en ander in verband met deze beschuldigen,gen uiteen,. (Men zie ons Kameroverzicht van he den.) Hierop verkreeg de heer Schaper weder het woord en handhaaft zijne beschuldigingen. Hij dringt aan op instelling van eeai commissie van onderzoek. Daarop verliet de geheele rechterzijde de ver gaderzaal. 4Vj pCt. Mauri»» Co nam. Mari»» Prat. Mari»« T»j»«ka Comm. Uult Pret. Gulf Missouri Mouth. Kails UttioB j Car k Foaadry Comm. Jtrie Denrar Kio Koek Island Conn Wsbasn Amalgamated Keninkl. Petrol. Uecons Petr Perlak Petrol. Tarakan Petrel, i Orion Petrol. Steaua Kom. Petrol, A'dam Rubber Nederl. Rubber 1 gew. Vorsteulaadei i pOt, Rusland H*p« i pCt. Rutland Ototol Pret Peru Comm. Peru, N. W. a. S pCt. Nederland. Nieuwe Asadaa Prolongatie t 645/j 65 4 K 153 a 108V5 80 65V* 82 8U»7^ 176l/o 55 82 21- 27i.s 64J- c 341 2871/5 871/ 1141/ I 118 213 65 164 Amerik» vast. Busten stit Mijnen vast lf.bak ongean. Culturen vast. Petroleum lager. 44/- 11 691/* 8'/* SLOTEN. Plagen. Nauwelijks is d-e gasplaag eenigszins verzacht, of de bewoners van den Admiraal de Ruyterw-eg en omstreken worden bezocht door eenwaterplaag. Het moge dan niet schadelijk zijn voor de gezondheid, het water B poet-zwart. Er drijven korrels vuil in en het b momenteel tolaaJ niet te gebruiken, zoodat de meeste bewoners hun toevlucht hebben genomen tot het smokkelen van Arnsterdams-h water. De bouwers, eigenaars der nieuwe huizeib klagen steen en been over 'n dergelijke» toe' istand, de bewoners niet minder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2