BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Ingezonden mededeelingen. Hoofdstuk der annoodige smarten. IweEgQüpEBf. Vreemdelingenmoord in China. Er zijn in China vreemdelingen vermoord. Tot dus ver had de opstand slechts een anti-dyna stiek karakter en -was hij niet tegen de vreemdelingen gericht; met de grootste zorg vuldigheid werden de vreemdelingen ge spaard, zelfs daar waar de opstand het felst woedde in Hankou en waar de Mands- joes in grooten getale vermoord werden. Nu komt een telegram melden, dat in Sian- foe een Europeesche onderwijzeres, benevens een aantal kinderen zijn vermoord. Sian- foe is de hoofdstad van de provincie Sjensi, in het noorden aan de Gele Rivier gelegen: ze telt qirca 500,000 inwoners en er wonen on geveer 35 Europeanen. De stad was door de opstandelingen aangetast, maar dezen waren er niet de baas, en 't is niet uit te maken of de Europeanen vermoord zijn door de rebel len, dan wel door de Mandsjoes. Men zou ge neigd zijn het laatste af te leiden uit de raede- deeling, dat er ook Chineesche meisjes ge dood zijn, maar misschien waren dat wel door de zendelingen tot het Christendom bekeerde Chineesche kinderen, die om deze reden door hnn landgenooten vermoord zijn. In elk geval zal na het gebeurde de houding der mogendheden ten aanzien van den op stand wel veranderen. Tegelijkertijd komt een bericht, dat in de provincie Junnan enkele Fransche zende lingen vermoord zijn. Dit schijnt echter met den opstand niets te maken te hebben. Een ontzettende brand. Te Sangerbau- sen in de Pruisische provincie Saksen, is een groote moutfabriek geheel afgebrand. Deze fabriek met al baar nevengebouwen is zeer uitgestrekt. De reizigers die langs de fabriek spoorden, zagen hoe de vlammen reeds uit de ramen sloegen. De vrijwillige brandweer van Sangerhausen deed baar uiterste best, maar zij kon het vuur niet meer meester wor den. Ongelukkigerwijze zijn verschillende personen hij het reddingswerk omgekomen. Zoo werd de commandant van de brandweer, een houthandelaar, met name Ludwig, het slachtoffer van zijn ijver, evenals nog twee anderen, waarvan een zeven kinderen nalaat. Men heeft nog gezien hoe zij te midden van de rook en vlammen voor een der bovenra men verschenen. Het blusschen werd zeer bemoeilijkt door den hevigen wind, die het vuur sterk aanwakkerde. De wakkere brand weermannen gedroegen zich als helden Velen hunner werden bewusteloos, met brandwonden bedekt, weggedragen. Maar- alles was vergeefsch, de groote fabriek werd geheel door het vuur verteerd, begrijpelijk omdat de andere gebouwen uit hout waren opgericht.Men meent dat nog deze geheele week het vuur zal aanhouden.De totale schade wordt geraamd op ongeveer 3 mil- lioen Mark, die van den verbranden voor raad op 800,000 Mark. Prettige voorstelling. Te New-Haven, in den Amerikaanschen staat Connecticut, heb ben driehonderd studenten, die een voetbal wedstrijd hadden bijgewoond, in een specia liteitentheater, waar de voorstelling te vroeg naar hun zin eindigde, het orkest en het too- neel bestormd. Het werd een formeel gevecht tusschenhet tooneelpersoneel en de strijdlustige toeschou wers, van wie een twaalftal buiten gevecht werden gesteld. Er werd heel wat besehadigd in den schouwburg. Verscheidene dames van het tooneel namen verschrikt de vlucht. Maar ten slotte werden de studenten met behulp van de brandspuiten den schouwburg uit en de straat opgedreven, waar zes der ergste le venmakers door de politie werden opgepikt. Apachen te Bordeaux. In den Aleazar- schouwburg te Bordeaux is moedwillig een paniek veroorzaakt door apachen, die zich wilden wreken over maatregelen, welke de directie tegen hen genomen had. Zij staken midden onder de voorstelling met lucifers, couranten en programma's aan en riepen luidkeels „brand! brand!" De verschrikte toe schouwers sprongen op en drongen naar de uitgangen. Velen die niet tijdig genoeg er uit konden komen, lieten zich langs pilaren van de galerijen naar beneden gjjjden of sprongen uit vensters naar beneden. Een jonkman brak zijn been en vele anderen 'wer den meer of minder ernstig gewond; vijf zóó ernstig, dat zij in bet ziekenhuis opgenomen moesten worden. Een politieagent, die onder den voet geraakte en over wien honderden mensehen heenliepen, verkeert in zeer be- denkelijken toestand. De politie zoekt ijverig naar de boeven, die de paniek veroorzaakten. Dat komt ervan! Lord Ashton, de groote linoleumfabrikant te Lancaster, heeft namelijk dezer dagen aan zijn arbeiders bekend gemaakt, dat hij de toezeggingen omtrent loonsverhoogin- gen, door hem gedaan, intrekt. Wie met de be staande arbeidersvoorwaarden niet tevreden is, kon heengaan, hoe groot dit aantal ook moge zijn, want, zegt Lord Ashton, we zullen liever de fabriek sluiten dan in de tegenwoordige om standigheden tot loonsverhooging over te gaan. Tevens wordt meegedeeld, dat ingeval van sta king van kolenmijnwerkers of spoorwegperso neel, de fabriek moet worden stopgezet, geen loonen zullen worden betaald en dat in tijden van schaarschte van werk alleen de volkomen loyale arbeiders aan den gang zullen worden gehouden. De vroeger gevolgde regel, dat allen aan het werk hieven, wordt opgeheven. Lord Ashton schijnt tot dezen maatregel te zijn overgegaan, omdat hij in den laatsten tijd ter gelegenheid van de gemeentelijke verkie zingen door arbeidersleiders heftig was aan gevallen, niettegenstaande aan zijn fabrieken de hoogste loonen worden betaald en de beste arbeidsvoorwaarden bestaan. Die aanvallen van huiten zijn fabriek staan de propagandisten hebben den fabrikant verbit terd. Onder het 5 a 6000 man tellend personeel van lord Ashton heeft de bekendmaking diepen in druk gemaakt en er zijn reeds druk bezochte vergaderingen van het personeel gehouden om te protesteeren tegen de ongerechtvaardigde aanvallen op hun werkgever gedaan. Er zijn reeds tal van arbeiders, leden der Independent Labour Party ontslagen. Het manifest van Lord Ashton trekt in En geland zeer de aandacht en geeft velen bladen aanleiding te betoogen, dat de heftige propa ganda in latere jaren door de propagandisten der vakvereenigingen geyqerd, voor de arbeiders noodlottig zal workman- De Fransclisprekendc Belgische profes-J sor. Het „Hand. van Antw." leest het volgen- de in het strijdblad „De Vlaamsche Hooge-1 school" dat zich in een stembureau afspeelde: „Een professor van de Gentsche Hooge- school komt binnen om te stemmen. Een der heeren aan 't2bureel vraagt hem: Uw kiesbrief, a. U. b., mijnheer. De professor snauwt hem toe: Vous elites? Uw kiesbrief, a. u. b. Nous ne sommes pas iei en Hol lande, Monsieur, nous sommes de Belgique. (Wij zijn hier niet in Holland, maar in België). En effet, Monsieur, was het antwoord, zeer ter snede, mais „pas encore" dans un département de Ja France. (Maar „nog niet" in een departement van Frankrijk). Daar kon het de professor mee doen. Als hij hij de volgende kiezingen verlangt aangesproken te worden in het Franseh, laat hij dan een etikette op zijn neus plakken: „Ne parle pas le neêrlandais". Dat kan men anders toch aan iemands neus bemerken. DE ZIEKTEWET EN IIET SPOORWEG PERSONEEL. De directies van de heide groote spoorweg maatschappijen hebben zich lot den Min. van Waterstaat gewend me-t het verzoek, om. in dien het thans bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp-Ziektewet tot wet verheven mocht wor den, een uitzondering voor de toepassing van die wet te verkijgen voor het spoorwegper soneel, daar dit door de nieuwe wet in veel ongunstiger positie zou geraken. Het personeel van. heide maatschappijen be taalt thans 1 pGt. van zijn bezoldiging en ont vangt hiervoor niet alleen ziekengeld, maar ook vrije geneeskundige behandeling, enz., en bij beide maatschappijen is de uitkeering tijdens ziekte groote* en de tijd, waarover uitkeering wordt verstrekt langer dan in het ontwerp- Ziektewet wordt bepaald. Indien het personeel later onder de Ziektewet valf, en de maatschappijen geien zeggenschap in 't beheer van de ziekenfondsen hebben, zuilen zij niet bereid gevonden worden, de door de geringe bijdrage van het personeel ontstane tekorten geregeld aan te vullen, en zal er dus voor ge neeskundige behandeling van het personeel «n hun gezin een belangrijk hooger bedrag door dat personeel bijgedragen moeten worden. Tegenover groo'ere tinancieeie verplichtingen voor het personeel staan minder voord eel en b.v. waar het ziekengeld volgens het wetsont werp slechts de helft van het gemiddelde Van de loonklasse bedraagt en ten hoogste over zes maanden wordt uitgekeerd, ontvangt thans het spoorwegpersoneel gedurende de eerste 3 maan den van de ziekte volle bezoldiging daarna zes maanden twee derde en de daarop volgende 3 maanden van de ziekte volle bezoldiging, daar na langer dan een jaar, dan wordt er een uitkee ring gegeven gelijkstaande aan het pensioen, waarop de zieke dan recht zou hebben. De maatschappijen meen en, dat tegen de door haar in het belang van haar personeel gevraag de uitzondering geen bezwaar kan zijn, daar de regeling van het zieker eld in de dienst- voorwaarden voor het personeel is vastgelegd, waarop de regeering dus te alten tijde de con trole heeft, -terwijl de positie van de maat schappijen voldoende zekerheid geeft, diat ze steeds aan haar fimancieele verplichtingen kun nen voldoen. „WIJ"........ „WIJ"... Pluralis majestatis van het IIol- landsche liberalisme. Het is in 't belang van den vrijhandelaar aldus het Vrije Ruilverkeer de burgers tot denkende memschen op te voeden; hot is het belang van den protectionist te ma ken dat holle beweringen zonder nadenken worden aangenomen, met onberedeneerde geestdrift en onverstaanbaar geraas. De protectionistische beweging moedigt de onwetendheid van 't volk aan en gedijt er door, de vrijhandeibeweging ijvert voor en groeit door de volksontwikkeling. „Holle beweringen", zegt u? En de liberale prolectionisten in dan? De radicale protectionist»!! in Frankrijk? De radicaal-socialistische prolectionisten in Portugal T De vrijzinnige protection islen in Italië? De liberale protectionist-en ia Nederland. want die zijn er óók. De socialistische protection htm in Australië? De republikeinsche protectkmisten in 'Zwit serland in Noord Amerika? De democratische prolectionisten in alle lan den der wereld? Allemaal mensehen zonder nadenken, met holle beweringen, onberedeneerde geestdrift en onverstaanbaar geraas? Allemaal nenschon, die de onwetendheid van het volk aanmoedigen???? De eonige jjvcraars op aarde voor de volks ontwikkeling zijn dan liet handjevol 'ibecale vrij handelaars in. Holland cn/mn. sociah ti rhe na sleep?.... WIJ en Co!L> K. niet buiten de orde ga, ban u mij het zwijgen niet opleggen." De voorzitter: „Ilc schors de openbare ver gadering". De heer Brader: Schors hom veur mien part tot de jongste dag". Na heropening was 't alles pais en vrêe en nam de raad een motie-Bosch aan, waarin B. en W. werden verzocht zoo noodig met voorstellen te komen. .Vier leden stemden tegen. Gemeeineraadspolitiek. In de vergade ring van den raad der gemeente Winscho ten interpelleerde het lid Brader over dure levensmiddelen en werkloosheid. De heeren Brader, Bosch, Molema en Frankforten wilden naar middelen ter ver betering gezocht hebben. De heer Phaff wilde daarmee wachten tot de noodzakelijkheid bleek. De heer Brader: „Het schijnt, dat de heer Phaff een vreemdeling in Jeruzalem is. Me neer Phaff, een rijk geworden proletariër, mag zoo iets niet zeggen." De voorzitter hamert en zegt, dat de heer Brader zijn kracht moet zoeken in argumen ten en niet in persoonlijke beleedigingen. De heer Brader zegt zich daaraan niet te zullen storen, zoolang de voorzitter aan an deren toestaat wat spr. niet mag. De voorzitter hamert en zegt: „Meneer Brader, ik kan geen persoonlijke beleedigin gen toelaten." Do heer Brader zegt zich aan den hamer van den voorzitter niet te zullen storen, zoo lang de voorzitter hem anders behandelt dan andere leden en dus onderscheid maakt. De voorzitter: „Meneer Brader, zwijg." De heer Brader: „Ik zwijg niet." De voorzitter: „Meneer Brader, zwijg! Als ik u tot de orde roep, heeft u te zwijgen." De heer Brader: ,jk zwijg niet, want ik heb mij aan de orde gelijken. Zoolang ik „Sabbaths"- of „Jodeuketiiiigen". Wat is het doel en de beteekenis der kettingen, welke aan verschillende bruggen van den Buiten-Sin- j gel te Amsterdam aan de leuningen met eern j hangslot bevestigd zijn, zoo vraagt een der Ie- j zers van. het N. v. d. D. Zelfs aan de hulpbrug die dienst deed tijdens de verbouwing der Koek jes!) rug, mankeerde deze ketting niet. Wijl velen deze „Joden,kettingen", want zoo heeten ze, misschien nooit opgemerkt hebben o f er de beteekenis ook niet van kennen, geeft het blad eenige bijzonderheden daaromtrent, die wij als hoogst interes sant en wetenswaardig hier overnemen. De Joodsehe wet verbiedt den Israëlieten op den Sabbath het vervoer van zaken naar plaat sen buiten de gemeente gelegen. Dit Israëlitisch wetsvoorschrift is breedvoerig in den Talmud omschreven en geldt voor alle plaatsen. De stad was, zooals men weet, jaren en jaren geleden nog in het bezit van barrières en deze golden als^de grens, waardoor de bewoonde kom werd omsloten. Na het verdwijnen der barrières moest worden omgezien naar middelen, waarmede, zoo j noodig, do stad voor Israëlieten kon worden j afgestoten. Het aanbrengen van een eenvoudige j aanduiding werd niet voldoende geacht. De Wetj vereischt een zoodauig middel, dat hiermede het grondgebied, liggende binnen het stadsgedeelte der gemeente, kan worden afgesloten van. het daar buiten liggend terrein. Omstreeks 18631864 voerde het toenmalige opper-rahinaat kettingen in, die bevestigd werden aan de vaste bruggen over de Oude Singelgracht en die men nu o.a. nog zien kan aan de bruggen bij het Leidsdheplein en Westeinde. Men ziet ze daar netjes opgerold hangen en met een slot bevestigd aan de brugleuning. Ze worden natuur lijk als afsluitmiddel nimmer gebruikt. Dit zou door het stadsbestuur nooit veroorloofd worden, 't Was voor de Israëlieten irouwens voldoende te weten, dat de kettingen voor het doel zouden kunnen worden aangewend. Geen Israëliet mocht op den Sablbathdag cle kettingen passeeren, ten zij hij volstrekt nielts bij zich droeg, uitgezon derd de noodzakelijkste kleediingstukken. Een parapluie werd echter daartoe niet gerekend. 't Laat zieh begrijpen, dat bij de groote uit breiding van Amsterdam en tevens van de Is raëlitische bevolking bet betrekkelijk kleine ge bied, binnen de kettingen gelegen, ernstige be zwaren ging opleveren, 't Was toch voor een Israëliet ondoenlijk zich aan het voorschrift te houden. Eenige jaren geleden waren de besturen der beide Israëfftis-ehe gemeenten reeds doende om te trachten de zg|n. „Sabbaths"- of „Jodenkettin- gen" te doen vervangen door afsluitingen van méér praetisehen aard. Het aanbrengen vaneen nieuwe grens achtte men zeer gemakkelijk, waar bij den tegenwoordigen toestand der gemeente alweer van een watergordel (natuurlijke grens) grootendeels gebruik gemaakt kan worden. De regeling bleek echter niet gemakkelijk uit te voeren, wijt man. te doen kreeg met hel Rijk en allerlei polderbesturen. Daarom werd besloten alles vooralsnog bij het oude te laten. De „Jodenkettingen", hangen nu nog op de grens, aangegeven door den Buiten-Singel. Een reis met ongelukken. Het s.s. „Van Linsckoten", gezagvoerder kapt. Kroef, beeft een reis achter den rug, welke èn passagiers èn bemanning lang zal heugen. De tegenspoed begon al te Sydney, waar het schip van 1—16 September jl. m quaran- taine moest blijven liggen, omdat een vrou- welijke passagier 1ste klasse aangetast was door de pokken; de ziekte had een döodeüjkj verloop. Tijdens het in quarantaine zqn aldaar had de administrateur het ongeluk van de statie trap te vallen, met het treurig gevolg, dat hij een rib brak en achterblijven moest in het hospitaal. Terwijl de passagiers, gezagvoerder en be manning in quarantaine waren, werd het he vel over het schip toevertrouwd aan den ka pitein Wales, oud 28 jaar, ten einde cle lading te kunnen lossen en het sehip in het dok te laten nagaan. Deze heer Wales had het ongeluk m het ruim te vallen, waar men hem met verbrij zelden schedel vond. Den 16en dan kon het sekip zijn reis ver volgen, terwijl de passages tot den 19en September in quarantaine moesten blijven. Tusschen Port Moresby en de Thursday- eilandeu dan werd de inlandsehe bootsman Mat door den padjawala Soeleken overhoop gestoken. De oorzaak moet, zooals uit een dadelijk door den gezagv°er- i ^gesteld on derzoek bleek, gelegen zijn in liet geven van eenige klappen door genoemden bootsman aan dien matroos. Laatsgenoemde, een Ma- doerees, trok dadelijk Piso-blatti en bracht dien Mat een steek toe vlak onder de rechterborst. De getroffene had nog de kracht om naar de brug te loopeu en te rapporteeren dat hij gestoken was, waarna bu dood in elkaar zakte. Den 4den October werd zqn lijk volgens de aan boord heerscheude gebruiken over boord gezet eiTaan de golven toevertrouwd. «De dader, henevens twee verdachten, wer- >n in de boeien gesloten en hij aankomst te Makasser aan de autoriteiten overgeleverd. Dinsdagavond 17 Oct. had dadelijk een onder zoek plaats, dat Woensdag half één duurde en Donderdagochtend om 6 uur weer voort gezet werd. De verdachten werden m de boeien geslo ten, omdat zij bloedvlekken op hnn baadje hadden en toch beweerden niets gezien te hebben. Van den verslagene werd dadelijk een photo genomen, waarop de kleine, zoo onge- vaarliike uitziende wond duidelijk zicht- 1)2<zr is. Dit zal dus dienst doen als visum repertum- De drie in de boeien geslotenen liehhen a dagen op de brug vlak vöor de ka^ftL nier doorgebracht, alvorens zij te Mai ass debarkeerden. Men ziet, zegt het „Dagbl. Chelsea een reisje, dat alle betrokkenen lang zal heugen. Lijk aangespoeld. D>c burgemeester-strand vonder van GaHantsoog maakt bekend, dat al daar op 6 dezer is aangespoeld het lijk van een jongen van omstreeks 16 jaar, welk lijk tot op lieden, nog niet is herkend. Ontploffing inéf ongeluk. Bij de firma Krol no Co., aan het Zwartewater te Zwolle, is gis teren een ontploffing ontstaan, doordat de ar beider G. S., die bezig was een vat te vullen, er met de lamp te dicht bij kwam. Beide bodems werden uit het vat geslagen, en den arbeider werden beide b'eenem verbrijzeld. Een 30-tal ruiten, van de fabriek zijn stukgeslagen. De man is naar het Sophia-ziekeuhuis overge bracht. Zijn toestand is zorgelijk. Het eerste zoog'am. De 's-Gravenhaagsdic Lamsiogerij bood gisteren het eerste zooglam aan H. M. de Koningin aan. Eraud. Te Tilburg is gis ter er, nam id dag de vlokkenmaalderij van Van Riel afgebrand; een groote voorraad wolvlokken ging verloren. Oor zaak onbekend. Assurantie dekt de schade. Verduistering. Een 17-jarige jongen, af komstig van Haarlem, bediende in het pension „De Mark" te Giniiieken bij Breda, werd giste ren met een bankbiljet van f 200 uitgestuurd om te gaan wisselen, maar is niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat hij de wijk naar Londen heeft genomen, waar zijn broer in betrekking is. Men moest in onzen tijd geene zieken meer cmnoodig zien lijlden gedurende gtamcihe jaren, waar zij zeer gemakkelijk door ld© Pink Pillen genezen kunnen worden. wWij halen het voor beeld aan van iemand te Loosduinen, Me vrouw ,W. O. Pauptit, geboren vu der Graag, wenende 613 Halfweg. .Wij zullen aan toornen dat deze persoon gedurende jaren oomoodig geleden heeft door een ziekte die de Pink Pillen altijd in enkele weken genezen. Ieder een zal ihet daarmee eens zijn, dat indien Me vrouw Pauptit de Pink Pillen 4 jaren vroe ger had genomen, zij 4 jaren vroeger zou ge nezen zijn. Mev. UM O. Pauptit. „Ik ben sedert ongeveer 4 jaren zeer lij dend geweest, schrijft Mevrouw Pauptit. Ik was uitgeput en alle dagen gingen voor mij in pijnen voorbij. Ik had geene krachten meer en daar ilc aanhoudend leed, 't zij aan lende- pijnen, of aan rugpijnen of schele hoofd pijnen, was ik dikwerf genoodzaakt te bed te blijven. Ook mijn maag was zeer slecht, ik verteerde mijne spijzen niet en haid zoo geen bet minste voordeel van mijn voedsel, wat ten gevolge ha,d dat .mijne krachten niet werden hersteld en miffi uitputting al groo- ter werd. Ik had natuurlijk talrijke geneesmiddelen ingenomen, maar geen er van hielp mij. Men had mij veel over de Pink Pillen gesproken ik heb er ©en proef mee willen nemen en dat is mij goed bekomen. De Pink Pillen heb ben mij spoedig van al mijn lijden verlost. Ik zou deze wonderbaarlijke geneeswijze niet genoeg aan allen die lijden kunnen aanbeve len." De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeen© zwakte, de maagkwalen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, neurasthenie, verschietend© pij nen. Zij zjjn verkrijgbaar ft f 1.75 per doos en f9 per ces doozen bij het Generaal Depot der Pink Pillen, van Eetrhenlaan 22 Amsterdamvoor Haarlem en Omstreken by de firma's J. J Göppinf?er, Groote Houtstraat 147, by Plaatzer van der H.u* Janstraat 28, bij M. P. Drost, Lange Veerstraat 8. Kn verder by verschillende Apothekers en drogisten. BLOEMENDAAL. Gemeenteraadsvergadering. Gisterenmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder presi dium van den heer Burgemeester. Afwezig de heeren v. Hooff, Jhr. Teding van Berkhout en A. Koolhoven met kennisgeving. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat aan de raadsK? den een stenografisch verslag als proef is toe gezonden. De heer van Tienhoven wijst op eenige fouten in dit verslag. De heer S t o 1 k vindt een stenografisch ver slag heel goed, doch niet voor een raadsverga dering als deze, waar dikwijls eenigszins door elkander gesproken wordt. Hij zou willen voor stellen het verslag van den secretaris te doen cyclostyleeren en aan de raadsleden toe te zen den. De Voorzitter stemt hiermede in en al dus wordt dan ook door den raad besloten. Onder de ingeko*4pn stukken was een verzoek der Schietvereemging Joubert om subsidie, wat haar wordt toegestaan en wel ten bedrage van 25. j. Krul, Bloemendaalsche weg te Overveen, wendt zich wederom met een adres tot den Raad en vraagt nogmaals om schadevergoeding, daar de overstrooming in September wel het gevolg was van den onvoldoenden toestand der straat- kolken, die met modder gevuld waren. Dit adres wordt voor kennisgeving aangeno men. Di'. Bornwater vroeg een lokaal beschikbaar te stellen voor een cursus in huisvlijt te Over veen. De Voorzitter stelt voor bovendien een subsidie van 150.— te geven voor het eerste jci-ir. Aldus wordt besloten. Aan mej. Schouten wordt tegen 1 Jamuari ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. Schoql. De Voorzitter heet den heer Jacometti wel? kom in deze vergadering na zijn lange afwezig* heid tengevolge van zijn reis naar Indië. i De Voorzitter deelt mede, dat de dipK-f thelitis als geweken beschouwd kan worden en' da+ do kosten ongeveer 5000.bedragen. De barak is weer naar Utrecht terug en do verpleegsters zijn ook vertrokken. Tot lid der Commissie tot wering van School verzuim wordt met algemeene stemmen be noemd de heer Hoekstra. Elk vijf jaren moet bij verordening worden vastgesteld welke verordeningen nog van kracht zijn. Dit was thans aan de orde en werd zonder stemming goedgekeurd. Voor de som van 1.— worden van de N. V. „Hot Bloemendaalsohe Park" te Amsterdam overgenomen eenige wegen en een stukje grond, gelegen in het Bloemendaalsche Park. In ver band hiermede vraagt de heer van Tienhoven, of 13. en W. met kunnen opgeven welke wegen nog voor overname in aanmerking komen en of het aan B. en W. bekend is, dat aan den Zijl weg een tol geheven is ook voor automo- hielen en motorfietsen, en of het niet mogelijk zou zijn voor de gemeente om dien weg over te nemen. Hij stelt dus voor dat B. en W. pogingen zul len aanwenden die tollen te doen verdwijnen. Hiermede ging de Raad accoord. De Regeling op den technischen dienst was nu aan de orde. Hierbij ging de Raad over in geheime ver-, gadering en werd de openbare zitting gesehorst. Na heropening der openbare vergadering kwam aan de orde het voorstel in Aerdenhout Bentveld een buizennet aan te doen leggen over eenkomstig een plan door den heer G. F. H. Houben, directeur der Heemsteedsche waterlei ding gemaakt en dit net in aansluiting te doen brengen met het distributiepunt te Overveen door middel van een 8-duims-buis. Voorgesteld wordt den heer Houben te belas ten met het opmaken der bestekken eq bet hou den van 't hoofd+oeziebt. De kosten zullen ongeveer 33.500 bedragen. De heer A. B ij v o e t vroeg of die aanleg voor rekening der gemeente moet komen. De heer Ign. Bispinck antwoordt, dat het voorstel der Waterleidingacommissie is, dat het feuizennnet door de gemeente betaald zal wor den. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. De heer Jacometti wilde aan de commis sie in overweging geven een verlaging van den w a terp rijs voor Duin en Daal te overwegen. De heer de Waal Malefijt raadde dit echter voorloopig af, omdat toch het eerste jaar de winst geheel of gedeeltelijk weg zal zijn. Bij het voorstel tot vaststelling van een uit breidingsplan voor de bebouwde kom te Voge lenzang, zeide de heer v. S t o 1 k dat volgens zijn inzicht Vogelenzang eerder voor inkrim ping dan voor uitbreiding vatbaar is. Hij zou het dus beter vinden den geprojecteer- den verbroeden weg niet te doen maken, dat zal veel geld uitsparen. De V oorzitter is het er niet mede eens het zal geen geld kosffenhet eenige is dat bij bouwaanvragen rekening zal moeten gehouden worden met dat uitbreidingsplan en de verbree ding van den weg. De heer van Stolk vindt het beter geen uitbreidingsplan te maken voordat de decisie gevallen is wat met den weg zal gebeuren. De heer vd. Hulst bestrijdt dit en zegt, dat velen te Vogelenzang wachten op het uitbrei dingsplan om te kunnen houwen. De heer deWaalMalefijt vindt dat men niet op den goeden weg is: in principe is vroe ger reeds tot vaststelling van een uitbreidings plan besloten en nu moet dus alleen rekening gehouden worden met ingekomen reclames daarop. De lieer v. S t o 1 k is het hiermede niet eens, doch zijn bezwaren werden nog eens weerlegd dcor den Voorzitter. Na nog wat over en weer gepraat wordt het plan aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. (Te gen de heeren v. Stolk, A. Bijvoet en v. d. Hulst). Aan den opzichter de Jong wordt een grati ficatie toegekend van 50.voor zijn diensten in verband met de diphtheritishestrijding. Aan den deurwaarder der belastingen werd een jaarljjkach honorarium van 150.— ge schonken. Aan den gemeentearehitect Robbers wordt 300.toegekend voor het toezicht bij de werkzaamheden aan den Vogelenzangschen weg. De rondvraag leverde niets op en de vergade ring werd hierna gesloten. Voor den Inhoud dezer rubriek «telt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingebonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 23 Nov. 1911. Nu het groote Kinderfeest nadert, komt mij telkens 't volgende verhaal in de gedachte, welk ik onlangs hoorde De moeder van een groot gezin keek geregeld tegen 5 Dec. de speelgoedkast barer kinderen extra na; annexeerde de lievelingspoppen en -paarden, en andere dierbare stukken, liet ze van nieuwe armen, hoofden, beenen, kleeren, en tuigen voorzien, kortom, ze ondergingen eene totale verjongingskuur. Op den oden December kwamen deze lievelingen weêr te voorschijn, en werden met open armen ontvangen. De poppen werden platgezoend en de jongens renden jui chend met hun paarden door den langen marme ren gang. Nu ken ik ook een speelgoedkast en boeken kast, die dringend behoefte hebben aan zulk eene verjongingskuur; vele manke paarden en poppen, stoelen en bedden, vele verminkte bloed- arme poppen, zijn er te vinden, welke allen reeds lang geleden naar den dokter hadden moeten gaan. Maar onze kas is meer dan leeg, en de speel goedkast kan helaas nog lang geen beurt krij gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 6