De Lnxe Broodbakkerij, Smakelijk Brood ï- en Tricotgoederen. van uitsluitend prima kwaliteit. Mengelwei k. Eeti laatste biecht onder het Schrikbewind. von der Groote Markt. 25, Napoleon op de planken. jieemstede. Telefoon üo. 8471, HAARLEM. HEfëRI C. J. CJIRELS, voorheen IPaul Kaiser rJkift Plein; A. A. to. Demi son, Eendriachtjsttr. 4; F. Selhovst, Ziuid-Brouwerstraat 46. Parochie ST. ANTONIUS. "A. J. Lips, Pieter Kiesstraat 52; B. W. LI. Heerem.i"5- Korte Houtstraat 8; H. Leeflang Kerk H. HART. ,i i ,W. Thijssen, Wouwermansstraat 1; A. .van Leeuwen, Jan Steenstraat 31. - j i_ Par. ST. ELISABETH EN BARBARA'. A. Beumer, Spaansche Vaartstr. 34; A. Hu- bers, Tugelastraat 55; F. Hunneker, Grebberstr. 1; P. A. de Bont, Gen. Bolhastraat 54; Tb, y, d. .Wijden, Gen, Cronjéstraat 29. Parochie ST. JOZEF. E. Duyn, Jansstraat 16; W. J..Thoolen, Schou- Jensleeg 5; H. Bakkenhoven, Baken^^raracht. Parochie O. L. VROUW Th. Jansen, Spaarne 11J. v. d. Aart, Koning- steinstraat 19; G. Roelots, Barendsestr. 28; W. en G. Lips, Schneevoogtslraat 15rood; E W. de Bruin, Barendsestraat 9; H. Kooij, Hagestraat 3; B. Spier,ngs, Kon.ngsteijnstraat i/rd.; P. Huij- béns, Barendsestraat 22; W. Helminck, Hage straat 7; T. Calls, Heerensingel 115; Th. v, d. Aart, Koningsteinstraat 19. Parochio ST. JOANNES DE DOOPER. P. J. Berg, Amsterdamstraat 13; A. H. Fren- sen, A. L. Dyserinekstraat; B. y, Nimwegen, 2e Zuidpolderstraat 33. i J. A. JU. v. d. Weiden Antz. Aug. Braam, Heerenweg 64. J. en P. de Wildt, „Klein Bosch' en Hoven". H. G. van Hout, Wilhelminaplein. J. Mooren, Raadhuisstraat 2. - A. Meijer, Kerklaan. P, v. Houten, B.eekersvaartweg. J» A. Zwarter, Raadhuisstraat. SCHOTEN. B. Burger, W. J. v. d. Bos, H. A. Langendorff, allen te Scholen. I. v. d. Eronk, Santpoort (Station). Gebrs. Spanjaard, Bloeraendaa* J, P. Handgraaf, Santpoort. HAARLEMMERL1EDE EN SPAARNWOUDE. WelEerw. heer J. van der Marck. kanelaan- eommiasaris. N. Jabroer, Spaarndam. Atb. Buijs, Spaaxnwoude. N. MoteDaar, Lage Dijk. W. van Warmerüam, Lage dijk. DRIEHUIZEN. P. ie, voort, G. Schoort. L, Kroone, P.. Uiten- daal, L. Tervoort. Zij, die zich bij de Propaganda club" willen aausiuiten, worden beleefd verzocht zich te wen den tot den heer Alpb. Voorting, Plein, Haarlem. De heeren Propagandisten zjjn ook bereid om abonnementen voor de „N. H. Ct." aan te nemen. R.-K. Proparondaclnb „LEO XIII", te Hillegom. Kerkelijk gocdprekkenrd 1 Februari 1911. A. J. Loerakker. P. van Rooden. 0. Korte- kaas. M. Ruigrok. Jac. van Leeuwen. J. van der Linden Pz. A. Wa^enaar. W. van Maris. H. van Nobelen. Nic. Weijers. J. van der Lin den Cz. A. Broekhof. P. Damen. Z. van Tol. F. Rnigrok. Afdeelinjt HAARLEM. Nederlandsche H.-K. Volksbond. Bandsgebouw; Smedestr&at 23. (St. Bavo.) Zondag 26 Nov. half 1 Sigarenmakers. Half acht jaarfeest. Maandag 27 Nov. Ondersteuningsfonds. Dinsdag 28 Nov. ledenvergadering Me taalbewerkers. Woensdag 29 Nov. Bestuur Vrouwenaf- deeling. Donderdag 30 Nov. Rederijkers. V r ij d a g 1 Dec. Hoofdbestuur. Zaterdag 2 Dec., balf 9 uur, Spaarbank St. Antonius van Padua. 8 uur zitting Hulp spaarbank (Schotel-kwartier). Half 9 uur Spaarkas „St. Nicolaas" (Winterprovisie). 8 uur Bibliotheek. Mededeeling. Periodieke verkiezing der leden Hoofdbe stuur 18 December. Candidatenlijst moet vóór 8 December ingevoerd worden en on derteekend zijn door minstens tien leden. De aftredende bestuursleden zijn de heeren G. T. Brom, W. B. Guskens, Th. G. C. Hooy, M. L. A. Klein, A. H. Smulders; de laatste niet herkiesbaar Namens bet Bestuur: Th. G. C. Hooy, Seor, Afdeeling SCHOTEN en O. Bondsgebouw: Kerklaan, De tweede cursusavond over Geloof en Ze- deleer, zal gebonden worden op Woensdag 29 November 1911, in het Bondsgebouw, des avonds 8 uur. Toegang voor alle katholieke mannen boven de 16 jaar. Deze cursus wordt gehouden door den gevierden redenaar den Ecrw. Pater Alexander van Velseroord. Groote opkomst wordt dringend verzocht. Bestuursvergadering Donderdag 80 Nov., des avonds half 9. Belangrijke bespreking. Voor de Prop.-Club kan men zich aanmel den bij bet Hoofdbestuur of bij den beer J. J. Duin, Santpoort, secret, der onderafd. Voor „Eerbied in Gods Huis" by de heeren B. Burger, Schoten en J- A. v. d. Bosch, Jan Gijzenvaart, wat dringend wordt aanbevolen. Namens bet Bestuur: B. Burger, Voorz. M. He ij nis, 2de Secr. Af deeling HEEMSTEDE R.-K. Vereenigingsgebouw. Zaterdag 25 Nov., 'savonds van 8 tot 9 wfer Spaarkas Winterprovisie, tevens biblio theek. Zondag 26 Nov., van half 12 tot 12 uur Spaarkas, tevens bibliotheek. Dinsdag 28 Nov., te half 9 uur, repetitie van de Muziek. Woensdag 29 Nov., 'gavonds van 8 tot 9 uur oefening der Gymnastiek voor de twee de afdeeling, en van 9 tot 10 uur voor de eer ste afdeeling. Mededeeling. Op Zondag 26 en Maandag 27 Nov. sal onze afdeeling haar feestavond geven ten beste voor haar leden. Op dien avond zal de too- neelvereeniging „Door Eendracht Sterk" het' drama opvoeren: „De Verloren Zoon", mot i medewerking van de Muziek en Gymnastiek. Deze feestavond belooft heel wat te worden, de leden hebben vrijen toegang op vertoon van bun aangezuiverde contributiekaart, ook hebben zij recht om hun dame mede te bren gen. Voor niet-leden is het le rang 1.2e rang 60 cent en 3e rang 25 cent. Het bestuur behoudt zich bet recht personen zonder op gaaf van reden te weigeren. Namens het Bestuur: E. Nnnnirk, 2e Secretaris. Afdeeling BENNEBROEK en O. Onderafd. Bloemistwerkl.-Vereen. St. Jeroen. Openbare vergadering op Woensdag 29 Nov. 's avonds 7 uur. Als spreker treedt op den WelEd. Heer J- A. de Lobel, onderwijzer te Haarlem. De leden worden dringend ver zocht allen op te komen en zooveel mogelijk niet-leden te introdueeeren. Namens het Bestuur: J. v. B a k e 1, Secr. Afdeeling VOORHOUT. Zondag 26 Nov., 'savonds 7 uur, verga dering der afd. in café Boerhaave. Naar aanleiding van een schrijven van het Centraal Bestuur, bespreking over de gewij zigde Statuten. De leden welke geïnstalleerd wenschen te worden zijn verplicht op die vergadering te genwoordig te zijn. Het Bestuur. SPECIALITEIT IN HAARLEM. R.-K. Militaire Vereonlging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 6—10 uur en op Zon- en feestdagen den geheelen dag. Liefdewerk St Joseph's-Ambachtsleer lingen. Zondagavond van 6 uur tot half 8, ontspan ning, godsdienstonderricht, spaarbank. Het Bestuur is iederen Zondagavond te spreken aan bovenstaand adres van 6 uur tot half 8. St. Josephs-Gezellen-Vereemglng. Zoetestraat 19. Deze vereeniging stelt zich ten doel bet godsdienstig en maatschappelijk welzijn te bevorderen van R. K. jongelieden uit den werkenden stand. Lid worden kunnen zij, die den leeftijd van 17 jaar bereikt bebben. nog geen 21 jaar oud zün en een aanbeveling kun nen overleggen van een bekend en achtens waardig persoon. Iederen Zondagavond van 8—914 bestaat gelegenheid zich in het Veree nigingsgebouw (Zoetestraat 19) als aspirant lid op te geven. De wekelijksche contributie bedraagt 10 ceDt. De zaal der Vereeniging is geopend op werkdagen van 8—10 uur; op Zon- en feestdagen van 122 uur en des avonds van 5K—10 uur. De Zondagavondbij eenkomst is van 89% uur verplichtend. Tot steun dezer St. Josephs-Gez. Vereeni ging is opgericht hetGezellenfonds. Lid hiervan zijn zij, die een maandelijksche con tributie van ten minste 10 cents betalen. Deze' contributie wordt door zelatricen tegen af gifte van een kwitantie opgehaald. De leden van 't Gezellenfonds ontvangen na hun overlij den een H. Mis in hunne parochiekerk en zijn deelachtig aan de gebeden welke de Gezellen maandelijks voor hunne weldoeners verrich ten. Men kan zich als lid laten inschreven bij een der zelatricen of bij den President der vereeniging Pater C. H. Caminada, N. Groen markt 12. EERBIED IN GODS HTJÏS. Onderafd. v, d. Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem. Zë, die wenschen lid te worden van boven genoemde vereeniging, kunnen zich opgeven aan de volgende adressen: C. van Wieringen, Voorz., Twünderslaan 19; W. L. de Rooij, penningm., Eendrachtstr. 12; J. v. d. Aart, secretaris, Koningsteinstr. 19; J. Dijt, Krom 8; J. J. van der Walle, Lange Heerenvest 106; J. en P. Umans, An- thoniestraat 61; J. Heijne, Brouwerstr. 55E; H. B. v. d. Vlist, Selialkwükerstraat; H. Hug- tenbnrg, Kampersinge) 20; G. J. v. d. Veldt, Meester Joostenlaan 20; L. H. J. Zandstra, Soutmanstraat 40; H .N. Blom, Meester Joos tenlaan 35; J. F. v. d. Pol, Kamperstraat 72; J. N, Knoppert, Gen. Cronjéstraat D3rood; A. v. d. Meij, Rozenpriëelstraat 10; H. Her ben, Dompvoetslaan, Overveen; H. Heiligers, Bloemersteeg 3. R-"R- Vereeniging tot bescherming van meiaies, gen. „St. Martha". Het BenHdde]ingsbureau der Vereeniging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden, enz., Donkere Spaarne 22. alwaar voor R.-K. dienst meisjes, wier ouders buiten de stad woonach- Lg zpn, iederen Zondag- en Woensdagavond van 810 uur gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 cent per week, baar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avonden. 4 St, Elisabetlisvereehiging, Inleveren van ziekenbriefjes Maandag avond tusschen 7 unr en half 9, Woensdag en Vrijdagmiddag tnsscben 1 en 2 uur, Jans straat 40. R.-K. Mels'Jespatronaat „ST. ROSAi*. Nassaulaan 50. Het doel van dit patronaat is, meisjes uit den arbeidenden stand, van 12-16-jarigen leef- tpd, gratis in het naaien en aanverwante vakken, alsook in het knippen, te onderrich ten. Tevens ontvangen zij Godsdienst- en Bij- belsch onderricht, alsmede Herhalingsonder- wijs in het lezen, schrijven, rekenen, enz. Het onderwijs wordt gegeven eiken avond der week van half 7 tot half 9, uitgenomen Zaterdagavond. Aangifte van leerlingen tweemaal per jaar, nJ. in de maanden Juli en December, op een Bteeds in dit blad te vermelden datum. Het Bestuur is voor ouders der leerlingen en belangstellenden te spreken aan boven staand adres, op iederen len Woensdag der maand van half 3 tot half 5 uur. St. Maria-vereenlglng. R.-K, Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik, vergadert elke twee maanden, hetwelk vooraf in de agenda dezer courant wordt bekend gemaakt. De Maria-vereeniging heeft een onderafd. Meisjesbond, voor leden van 11—16 jaar, die ook tweemaandelijks vergadert op Zon dag, 's nam. te 4 nor, in het gebouw St Bavo, Smedestraat. In de vergadering is gelegenheid zich voor het lidmaatschap te laten inschrijven; tus- schentpds by het secretariaat der vereeniging Zijlweg 2L R.-K. Propagandaclub „St. Petrus", Schoten (stadsgedeelte). Het Bestuur bestaat uit de heeren: J. Tb. Bakker, Voorz., Kloosterstraat iDi. N. P. J- Verzellenberg, le Secr., Javastr. 61. Th. van Geldorp, Penningm., Borneostr. 15. p. Beers. 2e Secr., le Hoogewoerddwarsstr. no. 12. H. M. A. Mathot, Commissaris, Dr. Leyds- straat 74. GELOOF EN WETENSCHAP. Vereeniging tot bevordering van de weten schap onder de meer ontwikkelde Katholieken. Aangifte voor het lidmaatschap (minimum 2.50 per jaar) te richten tot den heer F. X. M. Schiphorst, le secretaris, Tetterodestr. 78. St. Vincentius-Bibliotheek. Het liefdewerk der Bibliotheek verschaft tegen uiterst laag leesgeld degelijke en aan gename uitspanningsleetuur. De commissie met het liefdewerk heiast, neemt slechts die hoeken in den catalogus op, welke naar haar meening door iedereen ge lezen kunnen worden. Gelegenheid tot het afhalen en ruilen van boeken bestaat er op alle Woensdagen van het jaar des avonds van IVt—9 uur tegen een leesgeld van 2)4 cent per deel, en gedurende de maanden October—Maart ook op Vrijdag avond van 7J4—9 uur tegen een leesgeld van 1 cent per deel. Voor schenkingen van boeken en giften in geld houdt de commissie zich beleefd aanbe volen. President van het liefdewerk is de heer C. H. J. de Graaff, Zijlstraat 13, secretaris de heer P. J. van Kessel, Plein 5. Propaganda-club voor don Volkszang. R.-K. Gemengde Zangvereeniging in samen werking met de Afd. Haarlem der Dio cesane Vereeniging tot Bevordering van den Volkszang. Eiken Donderdagavond van 810 uur Repe titie in het gebouw der St. EJisahethsvereeniging, Jansslraat 49. Naast de liederen uit de diverse Liederen bundels voor den Volkszang worden ook kleine re en groolei'e meerstemmige werken uitgevoerd. Dames en Heeren die lid wenschen te worden kunnen zich aanmelden des Donderdagsavonds aan het repetitielokaal bovengenoemd, of da gelijks by den Heer H. Kerklioff, Verspronck- weg no. 7, Haarlem. Haarlemsch Brokkenbuis. (Van de St. Vincentiusvereeniging), Zoetestraat 13. Geopend iederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9—12 en 2—5 uur. Tot ontvangst van goederen kan de con cierge op elk uur van den dag ontboden wor den. Telefoon 2170 en 1267. LEVERT: t Sloeg negen uur. Dof als van een doods klok klonken negen slagen uit den ouden klokketoren en W€ergalmden over de ge huchten, die in de nabijheid der stad gelegen waren. Hoeve en arbeiderswoning doofden baar licht. Waartoe nog langer op blijven1? Wer ken ging niet eu voor gezelligen koüt stem den de droevige tyuen evenmin. Toch zag men nog licht door de spleten van deur en luik eener armzalige woning, vlak by de stadspoort gelegen. Daar binnen zat een jonge vrouw te wer ken bij den baard, waarop een spaarzaam turfvuur -brandde. Zy was aan bet spinnen, doch voortdurend onderbrak zij baar werk, stond dan op en ging naar een alcoof, dat met versleten gor dijnen was afgesloten. Zij wierp een haasti gen blik op de legerstede en pinkte een traan weg. Zoo bad zij misschien al wel tien keer in één uur gedaan, toen uit het alcoof een j zwakke stem weerklonk. Arme Marie, zijt gü nog op? Wat ben ik toch een last voor je! Maar God zal weldra medelijden met je hebben. Binnen eenige uren zal ik er niet meer zijn. Wil je wel eens zwijgen, plaaggeest! Je wordt beter. Je hebt van avond geen koorts, antwoordde de vrouw. De zieke poogde te glimlachen, doch als hij zich naar zyn vrouw wendde, teekende zich hevige angst op zyn gelaat af en met moeite zeide hij: „Ach, laten we geen illusies maken. Ik voel dat ik weldra sterven zal. O, mocht ik toch nog eerst aan een priester mijn biecht kun nen spreken." „Die zijn er niet meer. Ze zyn allen ver bannen of onthoofd, helaas!" „Allen? Neen Marie. Eenigen leven er nog onder ons, hier of daar verborgen om in stil te met levensgevaar hun bediening uit te oefenen!" „O, wist ik er een te vinden, ik zou hem voor u gaan. halen!" riep Marie. „Ge zoudt je leven in gevaar stellen, arme vrouw". „Welnu, wat zou dat? Dat heb ik er voor over om je ziel gelukkig te maken." „Dank, Marie, voor dat blijk van liefde. Dat heb ik niet aan je verdiend. Ik heb je zoo dikwijls slecht behandeld en in de kroeg myn geluk gezocht. Vergeef me Marie, nu ik ga sterven!" Arme Louis!" snikte de vrouw, ge zyt toch nooit slecht voor me geweest. God zal u ver geven, zooals ik bet doe". „Dank, Marie, hernam de zieke, terwyl by krampachtig de hand zijner vrouw drukte. O, ik zou toeh zoo graag de absolutie van een priester ontvangen. „Zeg me, waar kan ik er een vinden?" „Te Aise, Marie, te Aise. Daar verbergt zich onze oude pastoor Fournier." „Wat zegt ge? En by wien verbergt hij zich? Morgen, heel vroeg, zal ik naar hem toe gaan!" „Morgen? Ach, waar zal ik morgen zijn? Neen, ga nu dadelijk naar de Pieterstraat by de weduwe Louchart. Daar in den kelder be vindt zich de pastoor. Zeg hem, dat een ster vende hem roept en Hij zal zeker komen". „Wees voorzichtig, denk aan onze kinde ren". De jonge vrouw zweeg. Zy kuste haar man, wierp eenige stukken hout op het haardvuur, maakte een pakje van de jas en de muts van haar man en verliet bet huis. Zoodra zy buiten was, begon zy stevig door te stappen. 'tWas donker, maar zij wist den weg goed en daarenboven, was 't steeds recht uit. Reeds zag zij in de verte de eerste stads- lantaarn. Terwyl zij zoo voortging, dacht zy er over na, hoe zij de stadspoort door zon "komen, zon der by de wacht achterdocht te wekken. Gelukkig voor haar was de korporaal van de wacht dien avond een kennis van baar. Toen dan de schildwacht haar den weg ver sperde, kwam deze aangeloopen en haar her kennende, zeide hij; „Wel, wel, moeder, nog zoo laat naar de stad. 'tls anders geen tijd om er nu uw kool en rapen heen te brengen. Wat hebt ge daar onder den arm? „O, dat is niets, hernam de vrouw, myn man zal wel dronken in de „Patriot" zitten. Ik ga eens kijken". „En ik dacht dat hij ziek was?" „Hy is ook niet wel, ik heb zyn jas maar meegebracht," antwoordde de vrouw, terwyl zy hem het kleedingstuk toonde. „Dan maar gauw, want de orders zyn streng. Zoo ge te lang toeft, zal de poort ge sloten zyn". De wakkere vrouw zei niets meer, doch liep snel door en bereikte weldra den kleinen kruidenierswinkel op het oogenblik, dat de winkelierster wilde sluiten. „Juffrouw Lou chart, neem me niet kwalijk. Mijn man is ziek, ik heb iets noodig." „Oh, züt gü het, Marie? kom binnen", her nam de winkelierster, terwyl zy het laatste luik dicht deed. „Wat is er van je dienst?" vroeg ze, terwijl ze met haar bezoekster naar binnen ging. „Zijn we alleen, juffrouw Louchart? vroeg Marie, terwyl zij naar alle kanten rondzag. „Spreek, mijn beste, niemand hoort ons." „Hebt ge een priester in huis, juffrouw Louchart?" Bij die woorden werd de goede vrouw doodsbleek. „Wat? stamelde zij, een priester hier? Waar denkt ge aan? Denk je. dat ik een kopje klei ner wjl gemaakt worden?" „Vreesniet, juffrouw. Mijn man ligt op sterven en hij zou toch zoo graag een pries ter hebben. Hij heeft gezegd, dat gij er een in huis lieht." Nauwelijks had de boerin deze woorden uitgesproken, of achter uit de kamer weer klonken voetstappen. Een eerbiedwaardige grijsaard verscheen in de open kamerdeur. „Hier ben ik, goede vrouw, zeide hij, ik heb alles gehoord. Kom, laten wij vrede brengen aan die ziel, die weldra voor haar Rechter zal verschijnen. „Mijnheer pastoor, riep juffrouw Louchart, wat vangt u aan;'op dit uur door de stads poort willen gaan is nw leven op 't spel zet ten". „Mijn leven behoort aan God, juffrouw. Ik vertrouw me aan Hem toe. Kom, laten wij gaan, zeide hij tot de jonge boerin. „Mijnheer pastoor", hernam deze laatste, ik heb een middel om ongehinderd huiten de stad te komen. Vergeef me, maar 'tis de eenige kans. Trek deze jas van mijn man aan en zet zijn muts op. De waclit denkt, dat ik gekomen hen om niijn Louis uit de kroeg te halen, waar hij altijd blijft zitten plakken „Ha, ha, ik begrijp het, arm vrouwtje. Goed zoo! Ik moet dronkenmannetje spelen." .Genadige hemel!" riep juffroonw^ Lou chart uit. „Een priester dronkemannetje spe len! En dan nog gevaar loopen!" „Wat heteekent dat, juffrouw, als ik voor dien prijs een ziel kan redden. U behoeft van nacht niet op me te wachten; ik zal wel te rug komen, zoodra God me de gelegenheid schenkt". De brave priester verliet de woning, ge volgd door Marie. Beiden liepen haastig voort door de stad. Bij de stadspoort begon de boerin tegen hem uit te vallen: „Je moest je schamen, vlegel, om den hee- len dag in de kroeg te zitten. Dronkenlap, jij verdrinkt de centen en de kinderen krimpen van honger. De schildwacht, die kort te voren de hoe ren had zien voorbijkomen, stond nog op post. Hij herkende haar en lachende riep hij: „Hij heeft em staan, hoor! Hola, houd je roer '•eelit. Pas op voor 't water!" „'tls een kruis", zuchtte de vrouw, hij ver diende, dat hij in 't water viel." Onderwijl trokken zij door de poort de stad uit Eenige minuten later 6tond de priester aan het ziekbed. Snikkend sprak de stervende zijn laatste biecht. Kalmte en vrede daalden neder, als de priester zijn hand ter absolutie had opgeheven en hij voorging den zieke met de gedachte aan Gods barmhartigheid te be- moedigen. Toen riep hij Marie binnen en deze ver scheen met haar twee kindertjes in de armen. Zij reikte ze over aan hun stervenden va- der, die ze met stramme handen omhelsde en zegende. I De nacht werd verder in gebed doorge bracht. Tegen den ochtend verhelderde eens klaps het gela'at des stervenden: „Goede Je zus" lispelde hij. Dan rolde een traan uit zijn l oogeD, terwijl zijn hand die zijner vrouw krampachtig drukte. j „Sluit zijne oogen, goed vrouw, zeide de priester, uw man heeft opgehouden te lijden! I „Dank, mijnheer pastoor, snikte Marie, dank, gij hebt hem den hemel geopend! Maar i hoe zult gij u weer in veiligheid stellen?" „O, bekommer u niet om mij. Als 'tGod behaagt, zal ik weldra weer veilig in mijn keldertje zitten om mijn arme kudde naar zwak vermogen hij te staan." I „Arme pastoor! en zoo leeft u van dag tot dag in levensgevaar!" „Zeker, de oogst kost veel moeite, doch de gewonnen vrucht is des te kostbaarder. Vaar wel, houd moed en bid voor den verbannen priester." Dit zeggende, verliet de verborgen held de arme woning. „Sint-Ant." O In Frankrijk heersehte omstreeks 1840 een ware Napoleon-vergoding. De rampen van den oorlog waren vergeten, de herinnering aan die rampen waren althans zeer verzwakt, en vol ontzag dachten de Franschen alleen nog maar aan de heerlijkheden van het zoo glorierijk tijd- perk. De Napoleon-periode leverde toen ook onop houdelijk stof voor tooneelstukken. Het was of de Parijzenaars nooit genoeg konden zien en hooren van hun grooten Keizer. Af en toe ging men zoover, dat de Keizer zelf op de planken weid gebracht en in een kort geleden uitgeko- j men boekje van Henri d'Almeras wordt men nog weer eens herinnerd aan de eigenaardige moeilijkheden, die voor tooneelspelers dan te I overwinnen waren. Tooneelspelers, die de Napoleon-rol hadden te spelen en gebrekkig spel te zien dan gaven, i werden van de planken weggejouwd. Slaagden .ze echter in hun pogen werkelijk een Napoleon te zijn en dan door uiterlijk en door tooneelspel de wondexfiguur van den „petit capo ral" aan schouwelijk te maken, dan konden ze verzekerd zyn van hartstochtelijke toejuichingen. Eén en kele houding, één enkel gebaar kon al beslis send zijn. Onder de Napoleon-spelers nam Gobert van het Thé&tre de la Porte Saint-Martin de eerste plaats in. Deze talentvolle acteur wist den roemruchten Keizer zóó in alle volkomenheid na te bootsen, dat men meenen kon weer in de dagen van Wagram en Austerlitz terug te zyn. Zijn allergrootste succes verwierf Gobert met de Napoleon-rol in een drama „a gTand specta cle", dat eerst Napoleon te Sehönbrunn liet zien op het hoogtepunt zijner macht daarna der vernederden heerseher als streng bewaakt ban neling op Sint Helena. Eiken avond wekte Go bert dan een nationale ontroering; de toeschou wers doorleefden weer alle deelen van het voor Frankry k en voor de Fr ansehenonvergetelijk tijd perk. 't Scheen alsof Napoleon weer uit ziji graf was opgestaan. M&t groote zorgvuldigheid was alles in scène gezet om dien indruk te wekken. Als figuranten werkten mee een 50-tal veteranen van des Kei zers „grande armée". Yóór de eerste opvoering stonden zij achter de zijschermen opgesteld en daar kwam Gobert zich aan hen 't eerst toonen. Zoo verrast waren de oudstrijders, dat zij zonder eenig commando in stram gelid" zich schikten en hert geweer presenteerden. Een hunner riep Go bert tot zich en geheel Napoleons spreektrant nabootsend vroeg hij hem: „Nu, mijn dappere, kentt gij uw Keizer nog...." En de veteraan antwoordde met een snik in de keel: „Ja, Sire, gij zijt het!" Toen was Gobert gerust dat de proef geluk ken zou. Het scherm ging op en toen de menigte der toeschouwers den Napoleon voor het front zijner troepen zag en zijn korte bevelen hoorde, terwijl er niets viel te bespeuren dat aan too neelspel herinnerde, toen ging er een huivering door de groote zaal en onmiddellijk daarop da verde het geroep van „Vive l'Empereur!" Dat het tooneelstuk eigenlijk een prul was, och, dat werd gaarne vergeven. Men had in Gri bera's meesterlijke vertolking den grooten Kei zer gezien, en dat was voldoende voor der Fran schen licht ontvlambare geestdrift. De tooneelspeler Provost ging dat weldra co- varen. Deze had de rol van den Engelschen ge neraal Hudson Lowe (Napoleon's bewaker ip St. Helena) te vervullen en tegen hem keerac zich nu alle haat en afkeer der toeschouw v«. Niet alleen floot men hem uit, maar zelfs wil den sommigen hem te lijf gaan, en Provost moest zich dagen lang schuil houden om veilig te zijn. De Napoleon-literatuur groeide aan en som mige tooneelspelers wilden niet andere dan Na- poleon-rollen spelen, waartoe ze zich dan ook heel veel moeite gaven. Niet zonder gevaar was deze manie, een der tooneelspelers, Edard geheeten, heeft dat erva ren. Deze copiëerde zoo onophoudelijk Napo leon, dat hy ten laatste 't ook buiten den schouwburg doen ging en zich op straat ver toonde in de bekende houding, de hand tusschen het vest. Hij was dan gewoonlijk hoos, dat men hem niet met een „Vive l'Empereurbegroet te en beweerd wordt dat hij door 't zich inleven in de Napoleons-rol ten laatste malende weid. Hij bleek ten laatste styf en strak de meening toegedaan, werkelijk den slag bij Austerlitz ge wonnen te hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 19