Het Spookkasteel Nabetrachting op de Gemeente raadsvergadering te Velsen. BUITENLAND. housen. BINNENLAND. NIEUWS UIT OEN OMTREK. Au Bon De roovers van het kasteel d'Herneuse. Haarlem-Brussel. Sokken. FEUILLETON !ïs oy o n Si OR NAAR HET FRANSCH ■VAN 1I0EL GAüLOIS. b(S%* 200 rriCiiHlijk en schudde het hoofd zoo norseh, dat Le Truand het wel f NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Parlementaire ijver!en welsprekend heid! Ja, waarlijk, daar viel gisteren weer eens van te genieten in Velsen's vroede vadcren- vergadering. De Baad lieeft liet stoute stukje bestaan om over drie punten der agenda, zegge drie pun ten, zes uren en een lmlf vol te „boomen". Van kwart voor elf tot kwart over vijf. V at er besproken is, vinden onze geachte lezers in het beknopt gomeenteraadsverslag. Het is niet veel, zullen sij zeggen, doch wij achten ons niet gerechtigd het geduld van onze le zers op zulk een zworen proef te stellen als het onze is gedaan door den geachten ge meenteraad. En wij meeuen daarvoor het vecht te liebheu op hun dankbaarheid. Het zakelijke vinden zij in liet verslag, do franje die er omheen gezoomd werd, maakte dat er danig gebromd werd in de „bedstee"! dat is onder ons, verslaggevers, de offieieele naam voor de perstribune der gemeenteraadszaal van Velsen gebromd en geslapen (en waarom niet, wij blijven in de lijn). Om beurten wraakten wij om te waar schuwen, wanneer Cr iets nieuws te noteeren viel. De progressie in den hoofdelijkcn omslag zal behandeld worden in een volgende verga dering. Gelukkig dat dit punt als no. 2 on middellijk na de ingekomen stukken, op de agenda stond. Waarom! Wel, nu was de heer de Boer er niet. Die moest heelemaal uit Vel sen komen, en wij hoorden hem later foete ren tegen den voorzitter, die de vergadering had uitgeschreven tegen kwart voor elf, ter wijl er slechts een trein uit IJmuiden gaat om 9.18 en de volgende 0111 11.05. Mijnheer de Boer was dus genoodzaakt van IJmuiden naar Velsen te komen loopen enkwam te laat. Maar juist vooral daaraan had den wij het te danken, dat het punt aange houden werd, anders was voorzeker het re cord verbeterd en zouden niet drie punten in zes uur behandeld zijn, doch waarschijn lijk maar één. Nu mochteu wij dadelijk smullen van het punt: oprichting der gemeentelijke Vissclie- rijschool. Wij smulden daarvan totdat wij geeuwden van honger en ons de hamerslag van den voorzitter*, waarmede liij eene korte pauze aankondigde, in de ooren klonk als de bel vóór het eten in een kostschool. Maar toen Was het punt ook wèg-gepraat. Bij den aan vang der discussie er over vroeg de heer Schuitemaker om met. de bespreking te wach ten tot de heer de Boer present zou zijn. Zeer ad hoe vroeg hierop .wethouder Vermeulen, ciale belangen der gemeente en de discussie begon. Een dankbaar onderwerp, zoo'n boom over de „Visscherijschool". Oude koetjes worden nog eens uit de sloot gebaald, oud-bakken aardigheden en hatelijkheden, die men al in vier. vijf vergaderingen heeft gelanceerd, worden weer eens geboord, bet beele bestuur van 'de ad patres getogen Visschreijsehool wordt nog eens gehekeld, bet gemeentebe stuur van Velsen wordt weer eens lastig ge vallen over het weigeren der subsidie aan die school, die de oorzaak was dat dat zij, het ziek kindje met het lamme handje doodging (als men den beer Netsclier gelooven mag). Enfin, lezers, u kunt zich wel een voorstel ling vormen boe aanlokkelijk en pikant, maar geenszins voor publicatie bestemd, zoo n discussie wel moet zijn. Eén feit echter weuschen wij te releveeren. De heer Vermeulen bad met al bet vuur dat in hem is> gepleit voor de benoeming van een directeur. Geen zweem van bijbedoe lingen kon men bij den beer Vermeulen be merken. Toen het op stemmen aankwam, wierp de beer Brok hem voor de voeten, dat hij de bepaling dat de directeur werkzaam mag zijn in bet visscherijbedrijf, er bij wilde maken om den heer Maas, den directeur van de vroegere visscherijschool, te weren vau de sollicitaites. En de beer Schuitemaker dikte dat nog- wat aan door te zeggen dat men aan den toekomstigen directeur 1600 salaris wilde geven, terwijl de vroegere directeur piaal* 1500 had, eenvoudig om dezen te klei- jieeren. Dit is eene onparlementaire insinu atie! Wij zwijgen er over. Dat de heer Brok tpkomt voor de vrijheid van derden om te polliciteèren naar de betrekking van vissche- Hjscbool-directeur: goed. Maar wat in ons Sit incident tegenstond was de hatelijke .kleingeestige persoonlijkheid tegenover den 3mer Vermeulen. Dit was in hooge mate anti pathiek. En volkomen begrijpelijk was het, flat de heer V. terstond zijn voorstel introk. Do lieer Brink nam het echter even gauw over. Maar ook leek ons niet zeer parlemen tair de wijze, waarop de beer V. zijne onte vredenheid uitte, door ul. zijn rug naar de vergadering te keeren. Dit duurde echter niet lang. En na de pauze, nadat de raad een uur in geheime zitting was geweest, zag hij zijn voorstellen omtrent gemeentereinigings dienst en straten makerij met glans aange nomen. De heer V. rayonneerde van genoe gen. Het boulje van de agenda, waaraan om drie uur begonnen werd te kluiven, was de vraag of de school te Santpoort al of niet zou worden een school voor uitgebreid lager onderwijs. Een eenvoudige vraag zou men zoo zeggen. Men is er vóór of men is er te gen. Men formuleert de redenen, waarom men er vóór of waarom men er tegen is. De tegenstander repliceert zoo noodig nog eens. E11 dan mag men veronderstellen dat de „vroeden" voldoende zijn ingelicht en zich een oordeel hebben gevormd over de al of niet wenschelijklieid van de aanneming van een voorstel. En dan is het plicht van den den voorzitter om de discussies te sluiten, want, eens te meer bleek gisteren, dat m een debat een tegenstander nooit overtuigd wordt. Gelukkig de voorzitter, die het juiste moment weet te kiezen om de discussies te sluiten, maar de voorzitter te Velsen weet dit niet, en daarvan zijn de eindelooze debat ten het gevolg. In Velsen praat men zoolang over een onderwerp, totdat alle „jus" er to taal uit is. Laat men in Velsen toch wel eens in ge dachte houden, dat in eene zitting van den gemeenteraad de belangen der gemeente moeten behartigd worden en alleen die. De raadszaal is geen oefenplaats om speechen af te steken of te koop te loopen met den overvloed van grollen en moppen die den orateur plotseling invallen; vau dien kant schijnt de heer Netsclier haar te bezien. Het is ook geen plaats om te nacht en ten ontijde met zijne beginselen te koop te loopen en een plulippica te houden tegen alles en allen die met denken zooals zij. Van dien kant be schouwen haar de sociaal-demoeraten haar. En eindelijk zijn er, die het aan hun eer ver plicht achten om den minsten schijn van on juiste op- of aanmerkingen in een spreker recht te zetten. Dit is onnoodig als het aan de waarde der discussie weinig afdoet. Kon men dit in Velsen's Gemeenteraad eens begrijpen, dan zonden de debatten heel wat verkort worden, en veel aantrekkelijker en niet zoó erbarmelijk „dorpsck" zijn als nu het geval is. En mocht de Voorzitter de kracht erlan gen, wat duchtiger met zijn hamer te wer ken. Eerste. H. Communie in do Missie. Ongetwij feld interesseert het velen onzer lezers inu en dan iets te vernemen van óud-stadgenooten, idic als missionaris of kloosterzuster naar verre ge westen zijn gegaan. Gaarne gaven wij dan ook een plaatsje aan liet onderstaande bericht uit de missie van iMidden- Afrika, geschreven door een oud-sta, dgonooto Soeur Marie de la Providence (in de wereld mej. Joanna IS taal). Wij lezen dan in de Halfjaarlijksche Kroniek der zusters missionarissen van O. L. Vrouw van Afrika het volgende: Er had hier nog nooit een Eerste II. Com munie plaats gehad, onze christenbevolking is te jong; doch nu de kleine kinderen mogen worden toegelaten, hebben wij dit jaar .voor liet -eerst deze plechtigheid gevierd. Hopende |dat dit onze geachte lezers eenig belang zal inboe zemen willen wij in weinige woorden de beschrij ving er van overnemen. Daar al de kinderen bij ons ter school komen kwam een der Eerw. Paters in de school het examen afnemen. Na een ernstig onderzoek wer den er 30 goedgekeurd. Na een zorgvuldige en voldoende voorbereiding brak eindelijk de groote dag aan. Reeds vroeg in den morgen waren allen voor de deur en wachtten ons met ongeduld. Maria, een brave Negerin, die gedurende tien jaar groote diensten aan de Missionarissen heeft bewezen, was belast het eersie toilet van dit bataljon te maken; voor dat doel slond er een groote kuip water gereed (deze behoefte is bij de Banyarwanda nog onbekend). Na een flinke dompeling kwam het scheermes voor den dag, en a en zonder uitzondering, jongens en meisjes, vnHr i**r- 8cseiloren> alleen moest een spiraal- zoó re sm J,e| °VOr bI,ijv™' dat is hier te lende smaak voor de'lige of groote gelegenho- den. Daarna .werd het hooid met een weinig boter ingesmeerd, en daarmee waren allen gereed hun kleedje le ontvangen, hetgeen beslond uit een een voudig witte gandoera (hemd); dit gaf hun een geheel feestelijk aanzien. Na nog een kleine voor bereiding stapten zij naar de kerk, allen netjes in de rij. Dat wil wat zeggen, want twee aan twee loopen is voor de Zwarten haast onmoge lijk; dat wekte dan ooik de bewondering op van al de Negers; ook vooral hupne stilzwijgendheid maakte op hen een diepen indruk. Te dier gelegenheid had er een plechtige Hoog mis plaats niet Diaken en Subdiaken. Onmid dellijk vóór de H. Mis plaatste de Priester zich voor de Communiebank, en na een korte toe spraak kwamen de kleinen allen vooruit en drie aan drie vernieuwden zij hun Doopbeloflen. Zoo- iets hadden de christenen nog nooit gezien; de kerk was meer dan vol, en pp het oogenb'.L'* der H. Communie was de indruk zoo groot, dat mem een speld kon hooren vallen. Allen waren dan ook uiterst voldaan. Wij smeekten den lieven Zaligmaker, dat deze indruk goede uitwerkselen mocht hebben, en Hij de harten der vele toe schouwers tot zich zou trekken, want hoe groot de vorderingen tot het christendom ook zijn, het getal der heidenen blijft nog onnoemlijk. Na de plechtigheden, kwamen de feestelingen bij ons; hier zijn de ouders niet gewoon zieh om hunne kinderen te bekommeren. Het was dus feest in huis! Eerst een goede uitspanning cn dan volgt het slot van (het programma: „het ren uitgespreid, die voor taiel, sehotel en hor- feestmaal." Op den grond waren banaanblade- den dienst doen; allen namen plaats om die i-nlandsche tafel. Het menu bestond uit een geitje, bruine boonen (met zout!) 011 zoele aardappe len. Een en ander werd met groot gejuich be groet.. De arme kinderen zijn zooveel goeds niet gewoon, het was dus met recht een „feestmaal"! Na het Lof ontving ieder nog een rozenkrans en een prentje, en keerde vroolijk en goed voldaan huiswaarts. De zeeliedenstaking* te Antwerpen. De Vereeniging van Belgische Reeders ging op bijna alle eischen der zeelieden in, op voor waarde, dat dezen zich- verbinden, om geen enkele wijziging in de bepalingen der nieuwe overeenkomst te vorderen, en zich van alle staking te onthouden voor den duur van drie jfften. Dit besluit is aan de zeelieden medege deeld. De Parijsehe chauffeurs staken. De ekauffeprs te Parijs hebben eergisteren een parig besloten te gaan staken. Er was gis teren dus geen automobiel van de taxi-maat schappij te zien. Volgens de „Petit Parisien" hebben de chauffeurs eergisterenavond op een verga nering in de arbeidersbeurs daar toe besloten en zij zullen hun plannen door voeren, tot hun eischen, betreffende een loonsverhcoging, zijn ingewilligd. De secretaris van den ch lu.Geurs-bona heeft in die vergadering gezegd, dat de sta king tegelijkertijd gericht is tegen het ge meentebestuur van Parijs, omdat dit de he lasting op de benzine in stand heeft gehou den; tegen dé maatschappijen om een verhoo ging in het percentage der chauffeurs te vragen en tegen de prefectuur van politie, omdat deze strenger was gaan optreden. De Berlijiiselie Metaalbewerkers. De on derhandelingen vau de leden van de commis sie der Berlijiiselie metaalindustrie met de afgevaardigden van den metaalbewerkers- bond, die uit Stuttgart zijn aangekomen, hebben gisteren te Berlijn een aanvang geno men. Voor zoover de stemming in de kringen der metaalbewerkers is bekend geworden, mag de hoop, dat de uitsluiting nog verme den kan worden, niet geheel worden opgege ven. De gevolgen overziende, die de uitslui ting van 75,000 arbeiders na zich zou slepen, komen de leiders der arbeiders voor zeer moeilijk te nemen besluiten te staan. De Berlijnsclie werkgevers in de metaal industrie dringen er op aan, dat de 3000 sta kende arbeiders hun eischen zullen intrek ken. Men veronderstelt, dat de onderhande lingen vrij geruiinen tijd zullen duren. Roosevelt. Theodore Boosevelt heeft een verklaring gepubliceerd, die iedere mogelijk heid van zijn candidatuur voor het presi dentschap uitsluit.. Roosevelt verzekert tege lijkertijd dat hij in de aanstaande campagne voor geen anderen candidaat zal optreden, en constateert, dat hij Taft nooit eenigen steun beloofd heeft. Hh wijst alle uit de ver schillende deelen der Unie tot hem gerichte Verzoeken, dat liii zichzelf candidaat zal stel len. beslist van de 1 d- Roosevelt's verze kering, dat Taft niet op zijn steun kan reke nen, is niet vijandig tegen Taft bedoeld, dan wel als een verklaring, dat Roosevelt bij de aanstaande verkiezingen absoluut niet geïn teresseerd is. De mogelijkheid van het op duiken van een nieuwen republikeinsehen eandidaat is niet uitgestoten. DE iMILITIEtWjET. Dr. No-lens bespreekt in Ide „N. Venl. Ort." de behandeling der Militie wet,. [Wje lezen 0. m. „De loop der behandeling za,l nu ook wel den meest haudleerschen geleerd hebben, dat het verstandig was dezen 'zomer niet met deze behandeling te beginnen. En ik twijfel er niet aan, of ook de Begeeriug zal dit nu wel hebben ingezien. Die behandeling heeft vier volle weken ge duurd, en na afloop waren er nog bijna twee weken noodig, oon het ontwerp gereed te ma ken voor een tweede lezing. De Minister van Oorlog heeft bij de ver dediging van het ontwerp en het overleg met de Kamer getoond, dat hij de rechte man is op de rechte plaats. Hij beheerschte de moeilijke materie volkomenwist, waar het kon met de wens-chen der Kamer reke ning te houden, maar ook wa,ar het noodig was. op zijn stuk te blijven staan. Zij die bij zijn optreden vertrouwen in hem hebben gesteld, ziju niet teleurgesteld, integendeel, zij moeten in dat vertrouwen gesterkt en bevestigd zijn. De rechterzijde heeft hij de behandeling van dit wetsontwerp en bij de eindstemming daarover ervaren, dat ze bijna uitsluitend op eigen krachten moeten steunen en niet, of alleen in geringe mate op steun van de lin kerzijde kan rekenen. Het moge voor haar eene vingerwijzing en eene waarschuwing zijn ook voor de behan deling van andere belangrijke ontwerpen. Ook wat het praesentiïsme betreft. Tegen het absenteïsme baten geen algo- meene middelen. Het moet individueel bestreden worden. Ieder zo-rge voor zichzelf, dat hij niet dan in uiterste noodzakelijkheid afwezig bLijve. Na een overzicht van de voornaamste ver anderingen, welke de wet brengt, gaat dr. Nolens door: Wijzigingen waren dringend noodig. 'OVer het leger werd algemeen ongunstig geoordeeld. De Raad van Defensie ging in da,t oordeel misschien liet verst. „Sommigen gingen de voorgestelde wijzi gingen niet ver genoeg. Zij wenachten o.a. oen eersten oefeningstijd van 12 maanden voor ide onbereden wapens, een enkel zelfs van twee jaren. Anderen zijn nu eenmaal voorstanders van een ander legerstelsel, waarvan ze och ter zelf erkennen, dat het cp dit oogenblik niet kan worden ingevoerd. Maar weinigen zullen betwisten, dat door dè nieuwe militie wet. belangrijke verbete ringen in het leger zullen worden bereikt. Het is daarom zeer verwonderlijk, dat slechts drie leden der linkerzijde hun stem aan het ontwerp hebben gegeven. Men mag hierbij immers niet aan politiek denken. Op de linkerzijde schijnen niet veel in druk gemaakt te 'hebben do woorden van den Minister van Oorlog tot een van hen ge richt: „de verantwoordelijkheid van den ge- achten afgevaardigde, die zoo fel tegen deze wet in oppositie koimt en die het beter weten kan dan iemand ahders hoe gevaar lijk het is in een tijd als deze, waarin de toestand in menig opzicht zoo veel te wen s-chen overlaat, over te galan tot de maatre gelen die hij voorstaat; die het beter weten kan dan iemand anders hoe desorganiseerend lit zen werken; ik zeg: zijn verantwoorde lijkheid is zwaar wanneer hij stemt tegen deze wet." - Verdacht. Gisternamiddag is op den Pa rallelweg te Rotterdam aangehouden een bekenden landlooper, te Chariots thuisbehoo- rende. In zijn bezit zijn in verschillende zakken, gevonden 127 rijksdaalders. De man wilde de herkomst daarvan niet opgeven, zoo lat vermoed wordt, dat het geld door misdrijf is verkregen. Hij is voorloopig in bewiaring gesteld. Door den trein gedood. Een goederentrein heeft gisteren fuss dien Cojevord-em en Stadskanaal een 82-jarge vrouw overreden. Zij was terstond dood. Treurig. Zondagmorgen is de veehouder |S. Nanne, uit Schoorl (N.-IL), van een melkwagen gevallen en spoedig daarna gestorven. Een "we duwe met zes jonge kinderen blijven achter. Gevallen. Gistermorgen is te Utrecht de dienstbode van den concierge aan 's Rijksmunt uit het zolderraam op straat gevallen, terwijl zij kleedjes uitklopte, Zij was onmiddellijk dood. Brand. Omstreeks half een is gisternacht een uits'aande brand uitgebroken in don kantoor boekhandel van den accountant P. J. Pourquié, aan de Lange Mare 22, te Leiden. Het beneden huis is geheel uitgebrand. Ver ckeriug dekt do schade. Oorzaak onbekend. Te Grave heeft Maandag een hevige brand gewoed in de Ned. Herv. Kerk. Vooral het orgel heeft veel geledten. De kerk wordt des Zondags verwarmd, en men vermoedt, dat tiet vuur is ontstaan door een uit de schoorsteenpijp ontsnapte vonk. Treinbotsing. Zooals wij gisteren al mel den heeft gisteren in Zeeland een treinbotsing plaats gehad. Wij vernemen daaromtrent nog: De eerste personentrein van Roosendaal naar Vlissingen is op het station Kruinjagen—ler- seke in botsing gekomen met twee wagens van een rangeerenden goederentrein, met het gevolg dat (deze vernield werden, de locomotief kam telde en het- perron belangrijk beschadigd iwer:!. Een van de reizigers heeft ernstige inwendige kneuzingen opgcloopen en er zijn drie koeien gedood. Het signaal stond op veilig. De weg was een tijd lang versperd; reizi gers cn post werden met het ongeschonden deel van den trein vervoerd; de beide mailtreincn en twee gewone treinen waren te half een nog niet te Middelburg aangekomen. Verdere ongelukken hadden niet plaats; men is druk bezig de lijn le herstellen. Ealer meldt men, dat het verkeer op de lijn hersteld is. Ongeluk. In een mijn te Aisdorff geraakte d« mijnwerker Bankman uit Broek—Silfard tus- schen eene machine en werd gedood. Bank man was gehuwd en vader van zes kinderen. HAARLEMMERLIEDE C.A. Raadsvergadering. Maandagmorgen verga derde de Raad dezer gemeente. Afwezig de heer B. Vink. Onder de ingekomen stukken is een bericht van aanneming der benoeming tot Hoofd der O. L. School te Spaarmvoude door B. J. Hart man te Bornerbroek. Op voorstel van de Commissie der Krin- genwet te Den Helder wordt besloten vóór 1 Januari a.s. een adres te zenden aan H. M. de Koningin tot wijziging van de wet op de verboden kringen. Omtrent het perceel land in de „Uiterdij ken thans in huur bij A. Kat, en waarvan de huur afloopt met 1 Jauuari a.s., wordt be sloten dit land dit jaar van gemeentewege te doen ploegen en gelijk maken en in het a.s, voorjaar met gras en klaver of haver te doen bezaaien. Daarna het te veld staande gewas a.s. jaar te verpachten en vervolgens voor langer tijdvak te verhuren. Aan de wed. D. Schoorl te Haarlemmer meer wordt weder voor 6 jaren onderhands verhuurd een perceel gemeenteland in den Vijfhuizerpolder. Vervolgens worden behandeld adressen van H. N. van Bourgonje en P. Th. Dijkzeul, om alsnog verlenging van huur te verleenen Perceel en land in de Uiterdijken, waar voor intrekking noodig is van het raadsbe sluit van 28 Oct. 11. lot lid der commissie voor de landerijen in de gemeente wordt, ter voorziening in de vacature-Krom, gekozen de heer N. van Lies hout. Daarna heeft herziening plaats der alge mene politieverordening. Vervallen zijn de ait.kelen handelende over de bouwpolitie, het houden van loterijen, het rijden met trek honden en cenige bepalingen waarin de Mo tor- en Rijwielwet niet voorziet. Vervolgens zijn nieuwe artikelen ingevoegd, waarhij wordt verboden het hezoeken**an huizen van ontucht enz. Ook is een verbodsbepaling ge maakt tol het oprijden der kluften met *2 ver- boaden zwaarbelanden wagens, tijdens de campagne aan de suikerfabriek te Halfweg, en het houden van het voetbalspel op den openharen weg. Vastgesteld wordt de verordening bedoeld by art. 178 der Gemeentewet, waarbij eenige verordeningen geldende worden verklaard- Besloten wordt tot indiening van verzoe ken: le. aan het Rijk tot verlaging der kluf ten op den Rijksstraatweg te Halfweg;*2e. aan ae ILIJS.M. tot het doen vervallen der twee overwegen te Halfweg en het maken van viaducten. (le r 0 n d v 1 a a g verzoekt de heer Faas mededeeling hoe het staat met het strooien van zand hij gladheid op den Rijksstraatweg te Halfweg. De voorzitter zegt dat aan den Ingenieur van den Rijkswaterstaat toestem ming is gevraagd de straatweg van gemeen- tewege met zand te doen bestrooien, voor zoover dit mot vanwege het Rijk geschiedt. Hierna sluiting. 99 37;. Vil. >I°c, roovers en Jacques plaats Maken voor de Engelsehen en hoe de moeilijkheden van den lieer (1 Herneuse grooter worden, nadat liü met Valrocea heeft afgerekend. Le Truand. Da,guard en Lafaulx die in dep vroegen Morgen vertrokken waren kwa men nog voor den avond te Sanlis aan. Go- lijk te Meaux hadden ook hier de burgers inn de Jacques, die er iu groot-en getale gebleven waren, een hartelijke ontvangst be- f [Ka Gen jkbrfce rust hernam de. kleine troep Jfle tocht' naar het bos eh. van Ciiise. .Zij wa ren nog slechts op vier mijlen afstand van de „Sprekende Put". Ongeveer op honderd meter afstand van deze schuilplaats Het Le TruanÜ halt hou den en bereidde hij in vereeniging met Da- guard en Lafaulx den aanval voor! Kent gij de „Sprekende Put" P vroeg hij aan den boer. Zeker, er is niemand hier in 't land, die daarin niet eens een toevlucht gevonden heeft. Dan is dus alias in orde. Ga midden door het boiseih, grijp de mannen va.'n Val- locca. van ter zijde 'aian en drijf hen naar de a8"jP'd en ik zullen hen van voren aanvallen. Dez® dubbele manoeuvre zal vol doende verwarring scheppen, dat wij mijn heer en de anderen kunnen bevrijden. Daguard was maar half voldaan' over dit P'J d,ll moest bemerken. Bevalt dat u niet kameraad P VmP!r hu Eerlijk gezegd, neen, dat bevalt ml niet i yY f Is het kasteel d'Herneuse dicht bij de rivier J* En laten wij dan a.an den vijand deze toevlucht Kameraad, wij zijn met hodderd vijftig. Valrocca en Maugrabin hebben drie hon derd man bij zich. .Een .verrassing zul ben cp de vlucht jagen- maar als wij hun den weg naar hun schMlptauits -afsnijden, zullen zij zich spoedig herstellen, zich op ens wer pen en dan zou de afloop twijfelachtig zijn. Bah Men moet nooit vóór den strijd zijne vijanden tellen. LWij zullen hen terug weten te vinden, kameraad, wee-s gerust en g-g zu]j/ nog' meer dan een gelegenheid hebban hen aan te grij pen. .Het vóórnaamste is vo-or het - ogenblik hen te verjagen van -de posten, die zij bezet ten en hiertoe moeten wij onze pogingen be palen. Ofschoon niet overtuigd gaf G o-: u*d toe ©en deze redenen, die Pi-yreLnfanix t-en volle overtuigd hadden. Dus, g'ihg He Iruand voort, gij La faulx, neemt -hef bocc.h. Ga terstond heen. Haa-st u niet te z-eer opdat uw mannen goed bijeen kunnen hl ij yen. Daguard en ik'zul len wachten tot gv 'ren geheel hebt omsin geld. Drie fluitsignalen zullen het teeken vcor den strijd zijn. Lafaulx ging heen en wais weldra, mot zijn gezellen verdwenen. Even latér gingen ook Le Truand on Daguard op marsch. De ingang van de put wedd, niet zeer streng bewaakt. Zij waanden zich niet door eenig- gevaar bedreigd en de mecsten slie pen. uitgestrekt op den grond of dobbeLden. Bij den hoofdingang waren Machicoiul, Wilhelm en sir John met hart en ziel met het spel bezig. De inzetten waren goudstukken en iedere werp werd heftig betwist. Tarteifle, ihr seid dieven! zwoer Wil helm. Ao-h' protesteerde sir John'. Ofschoon hij niet gelukkig was in het spel vermeerderde voortdurend de stapel goudstukken, die hij voor zich had. lederen keer als de dobbelsteenen over den steen, die voor tafel diende rotiden, bogen Wilhelm en Machic-oul zich angstig* voorover |om de punten te tellen. Sir John maakte I daarvan gebruik om rechts en links te grab* - b-el en in het bezit van zijne makkers. I Machicoul snapte hem opeens. Ha! dief! riep hij uit. IIstond woedend op en ging naar sir John, die haastig het geld in zijn beurs ge daan had en deze in zijn gordel stak, toen driemaal een scherp en lang gefluit weer klonk. Tir zelf dei'tijd wc-erklonken op korten af stand woeste kreten. Opriepen van verschillende zijden de rcovers, die overvallen waren 'door Le Tru and, Daguard en Lafaulx. Machicoul en Wilhelm liepen naar hunne mannen, die in wanorde rondliepen. Sir John keek in het rond. Aan zijn lin kerhand en voor hem vermoordde men el kander; aan zijne voeten schitterden de goud stukken. die door zijn gezellen vergeten wa ren aan zijn rechterhand stroomde de Oise en verhief zieh liet kasteel. Hij bukte, nam het goud op en rende. naar liet kasteel, waarheen Maugrabin or- Valrocca, die eraan wanhoopten hun tegen standers met het zwaard te overwinnen en die besloten hadden hén door honger en dorst tot overgave te dwingen zich hadden terug getrokken om zich niet bloot te stellen aan de verveling van het lange wachten in de open lucht. Maai' de overrompeling der bandieten was volkomen. Allen vluchtten, zonder zieh zelfs om te keeren om zich te verdedigen, ter wijl de grond met lijken bedekt werd. Zij hadden slechts één gedachte: om zoo spoe dig mogelijk de poort van d'Herneuse te bereiken. Sir John kwam er het eerst aan. Aoh Ik heb hard geloop-en I Alle vluchtelingen kwamen in de grootste verwarring aan. Wilhelm en Machicoul wa ren de laatstenzij hadden de aftocht gedekt en tevergeefs Beproefd hun lieden 0A de# strijd aan te sporen. Toen Valrocca en Maugrabin dat rumoer hoorden waren zij verheugd. Zij hoopten, dat men hun Marcel en de anderen bracht. Zij hebben er zeker de. vo-orkeur aan gegeven zich over te gevenzeide Val rocca. Honger en dorst zijn nu en dan g 'do raadgevers, voegde Maugrabin erbij. De twee kapiteins gingen naar den gang tusschen de wallen waar Machicoul en Wit- helm dol van woede in overvloed si: gen uitdeelden met het plat hunner zwaarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5