Nagekomen berichten. BUITENLAND BINNENLAND. STADS NIEUWS. NIEUWS UIT DEN OMTREK. AMSTERDAMSCHE BEURS. OVERZICHT. KAMER-OVERZICHT. BEGRAFENIS VAN Mr. JOH. ENSCHEDé. Het uitbreidingsplan van Schoten. 8TIMMIN*. Als we eens nagaan, wat nu eigenlijk het groote gevolg is geweest van Gry's belang rijke politieke rede in het Engelsehe Lager huis, dan blijkt het dat de antipathie .tus schen DUITSCHLAND en ENGELAND; daardoor eerder is toe., dan afgenomen. De Duitscihers zijn, en terecht vooral ge pikeerd door de hooghartigheid der Engel- eehen, die al de arbiters van Europa posee ren, en die het voorstellen, alsof Engeland en Engeland's wil de laatste en eenige in stantie is in alle kwesties van politiek bet- zit van havens en kusten Tegen de onnoodig onvriendelijke, zoo niet aanmatigende houding van de Engel sehe regeering moest de Duitsche regeering wel scherp optreden, zegt de officieuze ,,Lo kal Anzeiger". De Engelsehe regeering heeft het alge meen geloof aan een onmiddellijk uitbreken van den oorlog tegen Duitscihland, wanneer geen overeenstemming met Frankrijk ver kregen werd. met geen enkel woord trachr ten te weerleggen, niettegenstaande haar dit gemakkelijk geweest zou zijn door in Juli reeds de aandacht te vestigen op een even tueel® conferentie. Sir Edwaid (de gezant in Berlijn) had de inlichtingen van Faber dienen te dementeer ren. Ofschoon tijdens de geheele crisis geen en kel Duitsch of Engelsch oorlogsschip op voet van oorlog gebracht was, en ook overi gens geen noemenswaardige oor logs toebereid selen getroffen werden, heeft men Engeland voordurend in den waan gelaten, en laat men nu zelfs nog die waan voortduren, dat Engeland gereed stond, elk oogenblik voor belangen van een andere mogendheid naar de wapens te grijpen. De Engelsehe regee ring heeft met opzet de wereld laten gedoe- ven aan een oorlogsgevaar, en is daarom verantwoordelijk voor de waanzinnige oor logsvrees van de laatste maanden. Zoo spreekt een officieus Duitsdh blad en het besluit „Onder zulke omstandigheden, bij dit wantrouwen tegen de Duitsche politiek, kota de redevoering van Sir Edward Grey niet anders uitvallen. In onze regeeringskrin- gen heeft men niets anders verwacht. De Duitech-Engelsche verstandhouding zal nog lang geen bijzonder vriendelijke zijn. Doch zij is weer normaal geworden tot een volgende crisis die wij hopen, dat nog in de verre toekomst mag liggen." „Tot een volgende crisis"...... Inderdaad, dat zegt genoeg 1 Bare dingen gebeuren er in het FRAN- SCHE leger I Met !de discipline schijnt het er al .bij zonder treurig gesteld te zijn. De commandant van de 33ste infanterie divisie, generaal Bruneau, heeft bijvoorbeeld een dagorder uitgevaardigd, waarin wordt gezegd, dat uit een onderzoek is gebleken, hoe de soldaten nergens meer de otnder-offi- deren salueeren! In andere deelen van het leger is gebleken dat soldaten in grooten getale gedurende den diensttijd op straat loopen te wandelen L. Het leger wordt dan ook niet meer ver trouwd door de overheid.... wat al het ergste is wat in een geordend en staat gebeuren kan! De revolutionair-socialistische actie, door de regeerders dwaselijk toegelaten, le vert nu hare wrange vruchten op-' Het ministerie heeft dan ook, met het oiog op de onbetrouwbaarheid, besloten voortaan het leger en de troepen niet meer te bezigen om de orde te handhaven, bijvoorbeeld bij werkstakingep. j De minister van oorlog zou voornemens zijn. Wnnen korten tijd den president van de republiek een decreet ter teekening voor te leggen tot oprichting van een mobiel gen darmeriekorps. Als men dan daaruit de scciaiistdsché af- breek-prejmganda maar houdt! Uit CHINA wordt het nieuws voor de dynastie steeds dreigender. Nanking, de oude Mantsjoe-stad, is gevallen, en daarmede is een der steunpilaren van de dynastie om ver. Het heet nu dat Joean-Sji-Kai voornemens is. uit naam der stervende dynastie de hulp der mogendheden tegen de revolutiotnairen in te roepen! Dit voornemen zou levendig .protest te Petsjili en Kian-Foe hebben verwekt. Men zou daar de meening zijn toegedaan, dat de dynastie, door dezen stap te doen, haar eigen j doodvonnis zou onderteekenen. Joean-Sji-Kai heet de dynastie ook te heb ben aangeraden, onmiddellijk naar het bin nenland te vluchten, maar de prinsen van keizerlijken bloede weten, dat deze vlucht slechte een korte opschorting van het nood- lotting einde zou beteekenen! Derhalve zal misschien, zoo zeggen enkele bladen, het geheele keizerlijke huis zelf moord plegen 1 Dat is een uiteinde, zoo Ohineesoh moge lijk! De Italianen gaan nu de Turken beschul digen van wreedheden. Uit Italiaansche bron vernemen wij uit Tripolis: Generaal F a, benevens andere officieren en journalisten, die de plaatsen hebben bezocht, op 26 de zer door de troepen bezet, hebben 28 vree- Bel ijk verminkte lijken gevonden van Itali- aansche soldaten, gevallen in het gevecht van 23 October. Op een Arabisch kerkhof werden Italiaansche soldaten gevonden, wier j hoofd boven den grond uitstak en die, naar het scheen, levend begraven .waren. Een groot aantal andere lijken droegen sporen van mishandeling. Een korporaal had ge zien, dat onder de personen, die de soldaten hadden gemarteld. Turksche officieren en soldaten en ook vrouwen waren. In tusschen worden deze berichten niet zeer geloofswaardig geacht, nu de Italianen de vreemde correspondenten, die naar eer en geweten hun bladen inlichten, alle een voor een het land uitzet! De corr. van het „Berliner Tageblait" moest Zaterdag Italië verlaten, anders zou men hem ertoe dwingen Deze .methode, die werkelijk stprekcnid op een uitzetting gelijkt, wordt ook in Tripoli .PP fcuitenlandfldhe journalisten ter Npaist, De correspondent van de Voesisdie Zeitung schrijft tenminste: „Verscheidene Engelsoëb, Duitsche en Oostenrijksche journalisten zijn vertrokken, deels vrijwillig, deels, omdat men hen in een niet te misduiden vorm medege deeld had, dat zij beter deden Tripoli te ver laten." Een protest van het Vaticaan. Naar de „Germania' meldt, heeft Mgr. Sardi, te Conslan- tinopel in opdracht van Z. H. den Paus, bij den grootvizier geprotesteerd tegen de houding van de Turksche regeeriug, die de neutraliteit van den H. Stoel ondanks de gegeven bondige verkla ringen, nog altijd in twijfel trok. Een gruwelijke moord is thans te Kenoska in Wisconsin aan het licht gekomen. Hier heeft zich een rijk Italiaansch koopman bij de politie aangemeld met de bekentenis, dat hij zijn vrouw en zijn neef, heeft Vermoord. De man vertelde dat hij zijn beide slachtoffers met een bijl had onthoofd, na den dood echter werd hij door wroeging gepijnigd, hij kon niet toeer eten of slapen en daarom besloot hij ziieh bij de politie aan te melden. Een onderzoek toonde de juist heid vgn de bekentenis aan. De man is krankzinnig geworden... of iwas 't al! De arbeddsconJliotem te Berlijn, duren voort. Maandagmiddag vergaderde het bestuur der Ver- eeniging van Mantelfabrikanten. Volgens de mee ning der werkgevers was een staking volstrekt niet noodzakelijk geweest. Men besloot aan de vertegenwoordigers der werknemers het volgen de schrijven te zenden: „In antwoord pp uw schrijven van den 25sten moeten wij weigeren u onze voorstellen langs schriftelijken weg ken baar te maken. Tot mondelinge onderhandelin gen in den zin van onzen brief van den 25stcn zijn wij nog altijd bereid. Wat de uitsluiting betreft in de metaalnijver heid, had Dinsdag een samenkomst plaats van vertegenwoordigers van beide partijen, ten einde te trachten, op het laatste oogenblik nog een vergelijk tot stand te brengen. De zeeliedenstaking geëindigd in België. De Antwerpensche zeelieden hebben de voor stellen van de patroons aangenomen; de sta king is dus geëindigd. Trambotsing te Weenen. Dinsdagavond zijn te Weenen twee tramwagens in botsing gekomen op den hoek van een straat. De wa gens werden zwaar beschadigd. Hevig ver schrikt vlogen de passagiers de straat op, waarbij 27 personen werden gewond, waarvan twee ernstig. Velen vielen in onmacht. Schandaalscènes in een Parlement. In het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden is het weer tot schandaal-scènes gekomen. De minister van justitie liet zich de uitdruk king „Duitsch Bohemen" ontvallen, waarop de Tsjechen zoo woedend werden, dat zjj ka baal maakten om den minister het verder spreken te beletten. De Duitschers gingen om den minister staan, de Tsjeehen duwden met alle kracht de Duitschers weg. De president luidde met de schel, zoo hard hij kon. De mi nister sprak steeds door, d. w. z. hij dicteerde den stenografen zijn redevoering verder. Toen de Tsjechen bemerkten, dat hun lawaai op deze manier niets gaf, haalde een hunner een fluitje voor den dag en begon dit instrument zoo schel mogelijk te bespelen. Dit was het teeken voor de Tsjechen om handtastelijk te worden. Tsjechen en Duitschers sloegen er duchtig op los. De zitting werd geschorst. Zoo willen de socialisten het bij ons ook! Een zonderling bericht. Aan de Press Centrale wordt uit New-York geseind: De be manning van het stoomschip Edenor bericht, dat zij gisteren op weg naar Hartlepool, niét ver van de haven, een uit Stettin gekomen Russisch oorlogsschip gezien heeft, dat in volle zee in brand geraakt was. Reeds vier uur had de brand gewoed. De kapitein van de Edenor heeft zich eenigen tijd aan boord van het brandende schip opgehouden, maar moest het verlaten, omdat zijn leven ernstig gevaar liep. Over het verdere lot van het brandende oorlogsschip heeft men nog niets vernomen. 6663). Hiervan verkregen de heeren mr. Idr. A. van Gijn (Lib.) 5458, KI ter Laan (S. D. A. P.) 3380 en O. D. [Wesseling (Rl-K.) 4487. Zoodat herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren Van Gijn en UVjosscling. EEN LIBERALE VEROORDEELING. „Het Gentrum" schrijft, met aanbieding van warme lof, door ide heer Bbissevain in het „Hbld." gebracht aan de liberalen, die vóór de Militiewet stemden: „Het is wel opvallend, dat, terwijl in de liberale pers bij herhaling de verklairmg is te lezen geweest, dat de nieuwe Militiewet aan veel verkeerds een einde zal maken en de aanneming dus een goede en noodzakelijke daad moet heeten. toch nagenoeg geheel de Linkerzijde tegen stemde, en de enkele leden van Links, die met Rechts meegingen, door het „Hbld" opzettelijk worden geprezen om hun onafhankelijkheid en karakter!'1 Inderdaad, dat te zeer opvallend! OYat vindt de liberale pers nu eigenlijk van die heeren, die uit politiek t e g e nstem- den? „(Wel afhankelijk" zou men zeg gen en „karakterloos" I,.D|ajar is niet aan te ontkomen! In de dagzitting werd de behandeling van „koloniën" voortgezet. Het belangrijkste stippen we hier even uit aan, voorts verwij zend naar het „verkort verslag" voor de dis cussies, die al zeer oninteress^pt waren, waren. De heer Ter Laan had met zijne poging om de Katholieke en Christelijke zendelin gen lastig te vallen en in Indië den school strijd aan de orde te stellen, natuurlijk geen succes: de Rechterzijde stond als een man ertegenover, terwijl van links natuurlijk de anti-clericale opzet werd gesteund. Voorts ging het over concessies, over de opleiding van Indische ingenieurs, terwijl bij de bespreking van de zoutbriketteering het vrij ergerlijke geval aan den dag kwam dat men drie fabrieken heeft gebouwd, terwijl twee genoeg waren! Enfin.... In de avondvergadering werd Justitie be handeld, en kwam het tot een fel incident, natuurlijk alweer door de socialisten. Schaper vond namelijk, dat de rijksveld- wacht als bewaking der Kamer best gemist kon worden en haalde daarbij aan zeker om dat te bewijzen! het uitjouwen en uit schelden van den heer Lohman door een paar socialistische kwajongens. Dat vond Schaper.prachtig! Een daad van „volksverontwaardiging", en hij zoowel als Troelstra gingen daarop in de meest felle bewoordingen over tot een formeele opruiing van het gepeupel, om „mêe te leven" met de Kamer, wat natuurlijk in casu beteekent: relletjes maken als de socialisten hun zin niet krijgen! Men weet nn, wat Troelstra en de zijnen willen: kabaal en herrie, uitschelden van Ka merleden en straatgeschreeuw, en desnoods nog erger! Men onthoude het! UIT DE STAA TS-ÖOURANT, Bij K. B. te alsnog benoemd toit lid Van de Staatscommissie voor drinkwatervoorziening J. B. JVesterdijk, lid van Ged. Staten van Groningen1. Uithuizermeeden. VERKIEZING PROV. STATEN VOOR ZUID-HOLLAND. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden stemming voor een lid kier Prov. Staten (vacta- ture Jr. Kraus) "zijn uitgebracht 13,325 gel dig» etemmep, (Vptetrekte mleenderheSi Justitieel onderzoek. Het parket te Middel burg heeft gisteren te Kruiningen een- onder zoek ingesteld in verband met het spoorweg ongeluk van Dinsdag. Op een veldwachter geschoten. Men schrijft uit Bergeik aan de 'sH. Crt.: Dinsdagmiddag waren twee maréchaussées van onze brigade met twee onbezoldigde rijks veldwachters in het jachtveld, waar ze den fabrieksarbeider Van de Neste, uit Lommei (België) aantroffen, die, toen hij zich over meesterd achtte, een schot hagel loste op zijn aanvallers, waardoor de onbezoldigde rijks veldwachter Jansen werd getroffen, echter niet levensgevaarlijk. De dader is gearresteerd. Verdachte collectanten. In de omgeving van Hoorn zamelen 2 personen, voorgeven de urken te zijn, geld in voor de Christenen in Turkije. Bij den consul vmn Turkije heeft men om inlichtingen gevraagd, doch deze is hiervan niets bekend. Werkstaking. Men meldt: Gisteren is een werkstaking uitgebroken hij 't Handelsveem te Rotterdam. 65 losse expe ditiewerkers hebben het werk neergelegd. Zij verdienden 2.50 per dag en eischen 2.75. Zij waren belast met het lossen van blokken koper nit twee pakhuizen van het Handels- veem. Veiling hoornen Haagsche Bosch. De git teren gehouden veiling van boomen in het Haagsche Bosch omgewaaid door den storm van 30 Sept.1 Oct. jl., wijst eene totaal-op brengst aan van 17,040.55, waarvan ƒ16,836 aan werkhout en 204.55 aan bak- en brand hout. Door den trein gedood. De 82-jarige wed, Harms te Valthe, die haar dochter zou bezoe ken en daartoe langs de spoorlijn liep, is door een goederentrein overreden. Men vond haar lijk vreeselijk verminkt. Hoewel de machinist alle moeite deed om den trein nog tot stilstand te krijgen, mocht hW hem niet gelukken. Ongevallen. De 47-jarige H. de Jong te Zuid- Jaren is bij zandd^Jyen onder .een instortende massa geraakt en kort daarop aan de kwetsuren overleden. Te Mensingeweer is dé kolenschipper J. K., uit Broek, door de duisternis te water ge raakt en verdronken. Hij laat een. weduwe en 4 jonge kinderen achter. -Nabij Belliingwolde is het S'/s-jarig zoontje van J. Arling in een pot met kokend water gevallen en levend verbrand. Door de machine gegrepen. In den vroe gen morgen had gisteren in de distilleerderij van de firma W. Hazekamp Co. te Schie dam een ernstig ongeval plaats. Een werkman aldaar zou een riem om eeu draaischijf werpen, doch liet daarvoor de ma chine niet stilstaan, met het gevolg, dat de man werd gegrepen. Hij werd, vermoedelijk met de heide beenen gebroken, naar 't Stads ziekenhuis gebracht. Roodvonk. De Roomsch-Katholieke scho len voor jongens en meisjes te Purmerend zijn, wegens het lieerschen van roodvonk, ge sloten. Een onderwijzeres, mej. Mirck, werk zaam aan de jongensschool was in zoo hevige mate aangetast, dat ze binnen eenige dagen is overleden. Ook een onderwijzgr van dezelf de school heeft roodvonk. Hedenmiddag had de plechtige begrafenis plaats van Mr. Job. Enschedé. Reeds te half twaalf verdrong zich een tal rijke menigte op het Klokhuisplein, alwaar de overledene tijdens zijn leven woonde. Zes agenten van politie, onder leiding van den adjunct-hoofdinspecteur van politie, hand haafde aldaar de orde en zorgde voor het vrije verkeer. Het personeel der firma Enschedé had vrij af gekregen van elf tot drie uur. Over twaalven vertrok de rouwstoet naar de begraafplaats. Een geheel rijtuig met kransen volgde den lijkwagen. Hieronder vielen op de kransen van de fa milie, van het personeel en van de Redactie en administratie der O. H. Crt. Toen de stoet het gerechtsgebouw passeer de, waren de gordijnen neergelaten. Naar men weet. was de overledene plaatsvervangend rechter. Op de begraafplaats was een overgroote menigte verzameld: afgevaardigden en depu taties van talrijke vereenigingen en cor- poratiën, niet alleen nit de stad, maar zelfs uit alle deelen van het land waren tegen woordig, o. a. oud-minister Kraus, als voorz. van de Mij, van Nijverheid en het Dag- Be stuur van de gemeente Haarlem. Verder ver tegenwoordigers der rechterlijke macht, der Kamer van Koophandel en een groot gedeelte van het personeel, werkzaam bij de firma. Langs den Schoterweg stond eveneens eene talrijke menigte geschaard. Toen de kist, die het stoffelijk omhulsel be vatte, in de groeve was neergelaten, werd allereerst bet woord gevoerd door den oud minister Kraus, als voorzitter der Mij. van Nijverheid. Hij roemde in den overledene de zucht om als voorzitter der Mij. alleen het belang te behartigen der Mij., zonder om te zien naar eenige politieke overweging. Dank bracht 6pr. aan den overledene .voor wat bij voor de Mij. had gedaan. De heer v. d. Most v. Spijk sprak woorden van lof en waardeering, voor wat de overle dene gedaan heeft als lid van de Kamer van Koophandel van Haarlem. Gesproken werd ook door den heer Hud- wig, oud-wethouder van Rotterdam, namens de commissie voor handelspolitiek, waarvan de overledene deel uitmaakte. De heer Breda Kleynenherg sprak woorden van hulde en waardeering aan den tegenstan der en woorden van waardeering vanwege de Nederlandsche Typografie. Indrukwekkend waren de woorden van af scheid namens het personeel, gesproken door den heer J. A. Gerber. De heer Eduard Huf sprak namens de Ne derlandsche Vereeniging van Exposanten te Amsterdam en legde een krans neder op het graf namens die vereeniging. De oudste zoon van den overledene, Mr. Joh. Enschedé, dankte fiamens de vrouw, de kinderen en de geheele familie, voor de har telijke deelneming, betoond hij het overlijden en de begrafenis van hun vader en bloedver want. Voor de ingezetenen van Schoten ligt ter in zage het uitbreidingsplan der gemeente Schoten. Er is voor eene verre toekomst gezorgd. Zal eenmaal de tijd zijn aangebroken dat ide nood wendigheid van een nieuw, aansluitend uitbrei dingsplan zich doet gevoelen, dan zullen wij heel wat gevorderd zijn in leeftijd en Schoten zal dan /meer dan 80.000 inwoners hebben en een grooier bebouwde oppervlakte beslaan den Haar lem op het oogenblik. Het uitbreidingsplan is dus breed opgevat, en bevat de geheele streek begrensd door het Spaar- ne, de Jan Gijzen vaart, de Delft, de grens van Haarlem en het Scholerkwartier. Langs het Spaarne, de Delft en de J. Gf-vaart zijn breede wegen ontworpen van 20 tot 24 M. breed. De thans bestaande rijksstraatweg, die op 20 meter breedte geprojecteerd is, evenals een weg, op het oogenblik voorgesteld door den Doodweg, doorsnijden het heele plan. Verder zijn er nog een twee, drietal andere hoofdwegen van 18 20 meter breedte. Een daarvan loopt vanaf het Station Bloemendaal, tot aan hetSpaiax- ne, alwaar een brug is gedacht, idie nog verdere voorttrekking van den weg kan bevorderen. Een andere hoofdweg sluit aan op de Santpoorter straat in het Haarlemsche Kleverpark. Het ge heele plan sluit aan op de uitbreidingsplannen der naburige gemeenten. In het plan telden wij een achttal pleintjes, benevens een evengroot ge- lal plantsoentjes. Achter de thans bestaande lig- hal is een park gedacht, terwijl jop de thans bestaande Schalkburgerkade en verder noorde lijk langs het Spaarne ook plantsoentjes zijn ge dacht. Daar is ook de plaats waar eventueel de fabrieken zouden verrijzen. Ten Westen van den Rijksstraatweg, naar Bloemendaal toe, zijn groo- tendeels duurdere woningen g/edacht. Het thans bestaande voetbalterrein aan den Doodweg blijft bestaan, terwijl nog een gedeelte wordt toegevoegd ter uitbreiding. Dit is in groote trekken het voornaamste wat het plan den toeschouwer biedt. AANBESTEDING. Hedenmorgen werld alhier dooi" Ged. Sta ten van Noord-Ho!land aanbesteed lo. het onderhoud van bet. Tiejihovesnsehe kanaal in Gooiland, gemeente Hilversum, gedurende de jaren 1912, 1913 en 1914. Ra- ming f 600 per jaar. 2o. bet .yitvoeren van baggvrwerken tolt diepbouding van de haven® op bet eila/nd Ter schelling en pab'ij de Haukcs oip bet eiland iWieringen. beboerende tot de havenwerken in Noord-Hoilland en van de kom voor de aan legplaats nabij den Gever op biet eiland IWie- ringen, beboorende tolt zeewerken in N.- Holland. Rlaming f 5550. 3o. het onderbonden der Kjeulsdhe Vaart in de provincie Noord-Holland, gedurende de jaren 1912, 1913 en 1914. Rjaming f 3800 per jaar. 4o. het onderholuden Van de Rijks- zee- ein en havenwerken op het eiland Vlieland, ge durende de jaren 1912, 1913 en 1914, beboo rende tot de zeewerken in Noord-Holland. Raming f 26.000 per jaar. 5o. ide levering van palen ten behoeve vialn het verbeteren van de hoofden op bet Noor- derstrand van Vlieland beboerende tot de zeewerken in Noord-Holland. Raming- f 3000. 6o. de levering van petroleum en verdere benoodigdheden voor de verlichting der wer- j ken van het Merwedekanaial, tussehen .het Noord zeekanaal en de grens der provinciën Noord-Holland en Utrecht en van den zijtak van dat kanaal tot in de 'Oude Vecht te Nig- teveeht, gedurende de jaren 1912, 1913 en 1914. Raming f 1650 per jaar. Ingeschreven .werd het laagst door Perceel lo. doolr J. O. van Kooten, Weesip', f 577 per jaarperceel 2o. A. Hofman, Soest, f 4875perceel 3o. J. O. van Kopten, Wleesp, f 3688 perceel 4o. J. C. Koopman, Vlieland, f 23.880; pero. 5o. Vermay en Co., 's Her togen boscth, f 2597perc. 6o. J O. Hjennep- man'. Niehtevecht, f 1299, per jaar. 'BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Ter kennis van den Centralen Gezondheids raad kwamen in de week van 22 tot 28 Nov. de volgende gevallen van besmettelijke ziek ten in de provincie Noord-Holland: Haarlem, typhus en febris typhoidea 1, roodvonk 2; Haarlemmermeer: 1 geval van typhus en febris typhoidea; Heemstede: één roodvonk en één diphtberitis; Schoten: 1 ge val van roodvonk; Zandvoort: 2 gevallen van diphtheritis. >T i In Zuid-Holland: Noordwijk, 1 geval van roodvonk. gevonden VOORWERPEN. Terug te bekomen bijW. van Roon, Z. B. Spaarne 267, een oorknopje; A. Andrea, Oran jestraat 25, een ceintuur; H. van Rees, Kam- perstraat 20, een hondK. Benjamin, Gen. Bo- thastraat 77, een portemonnaie; P. van der Meer, Gen. Cronjéstraat 52, een zweep; P- ning, Drossestraat 17, een loterijbriefje; i Hotten, Bakkerstraat 57, een bril. A. P irlje, Camphuysstraat 1 B, een ceintuur; Bureau ran Politie, een portemonnaie; Kantoor Nutsspaar- bank, Jansstraat 19, een kruis; S. Kokkelkoren, Leidscheplein Brood, een dameshorloge; E. J. Toeres Warmoesstraat 9, een damestaschje. (Mr. Dr. m F. VAN LEEUWEN. Naar wij vernemen zal de nieuwe CSominis- saïis der Koningin, Mr. Dir. WL F. van Leeu wen. morgen 1 December zich in zijn ambtewoping jftab dó Niotiwe. G.rafiht komen veebifieoi DE BURGEMEESTER De burgemeester, Jhr. Mr. Boreal van Hk> j gelanden, komt morgen .weer in zijn wotning aan het Kenaupark terug ,van zijn buiten verblijf Waterland, bij Velaen. BURGERLIJKE STAND.' Getrouwd: 30 November. H. J. H. in den Bosch en J. G. Mettes. J. Vogelzang en Wl .de Lugt. E. Metselaar en J. E. Smit. Geboren: 28 November, z. van P. A. Hagenaar—Aluxind. d. van M- G. Jan.» sen—Christiaans. d. van O. M. Koppen de Jong. 30 November z. van A. van Kam pen S chuurman. Gverleden: 29 November. A. J. J. Lob mann 41 j. Antoniestraat. OPSTANDELINGEN GESTRAFT. Men seint ons uit Lissabon: Alhier is begonnen met de vervolging van verschillende personen, beschuldigd van samen zwering tegen de republiek. De eersten werden er veroordeeld tot 6 jaaj cellulaire gevangenisstraf, gevolgd door 10 jaar deportatie. Opgav» van F. Th. «VKRARD, Kruisweg 30 NOV. $9. South. Paeifto 1131 £te«l« 64 4l/a pCt. Maria* 6'i Comm. Maria* 5 Pref. Maria* 17 Comm. Gulf. 4 2M Prei. Gttlf f 4 66 Mitaoori 8 South. Rail» 6 2i) Uaiea 175 (Jar k Jouadry 64 Uoaam. iris 82 Danyer Rio 24 Soek Islaad S6 Oom na Wabash 10 1 Amalgamated 63 fiLcninkl. Petrol. 45 t Gecons Pstr 2954/ 85 Perlak Petrol.; Tarakan Petrel. Orion Petrol. 114*7,, Steaua Kom. Petrol, f A'dam Rubber 4 217'/. Nederl. Rubber 1 4 67'.', gew. Vorst*nlaadea 169'j pCt. Rusland H*p* 4 4 pLt. Ruslaad G*asol. Pref Peru i 44 llvie 21/.; N. W. 8. 69'A 8 pCt. Sederlaad. Nieuwe Asalaaa Prolongatie 4 Amerika flauw. RuaseB stil. Mijnen engean. Tabak vast. Culturen lager. Petrelaum prijsh. LIN8K. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de Raad dezer gemeente. (Dit verslag moest eenige dager blijven liggen. Red.) De Voorzitter wijdt bij de opening eenige woor den aan de nagedachtenis van het overleden raadslid, den heer G. Tromp. Ingekomen was een missive van Ged. Statera ter begeleiding van het niet goedgekeurde raads besluit betreffende de aanvullingsleening. De Raad besluit, volgens het voorstel van Ged. Sta ten, van de aanvullingsleening een bedrag van f 2500 af te zonderen, welke te beginnen met 1913 afgelost zal worden met een jaarlijksche aflossing van f 5ÖÖ. De restende f 5000 zullen afgelost worden na 1930. Met 7 tegen 2 stemmen (die van wethouders Riggel en l'arijs) werd besloten aan bet Zieken fonds tot dekking van het nadeelig saldo een subsidie toe te staan van f 350. Bij de behandeling van de begrooting der gas fabriek over 1912, werd besloten de salarissen van den kassier van het gasbedrijf, van. der. kantoorklerk, en van den iittersleerling te bren gen opfcresp. 400 en f 360 per jaar en f 4 per week. Een verzoek om loonsverhooging van de stokers en den fitter werd afgewezen. Na de pauze werd des middags de gemeenteibe- grooting behandeld. De Voorzitter zeide den heer v. d. Meij toe te zullen informeeren, hoe het komt, dat de tele foonkosten voor de gemeente t 75 en voor de gasfabriek f 67.50 zijn. Beide hebben evenveel toe stellen en ander materiaal in gebruik. Bij deu post wachtgebouwen voor de politie werd gediscussieerd over de plaats waar het te bouwen wachtlokaal voor de nachtpoli lie zou komen; een besluit werd echter niet genomen. De post „overige kosten voor de politie" werd met f 30 verhoogd om de politiebeambten ite verzekeren tegen ongevallen. Biij den post „straatverlichting", waarvoor f 3500 was uitgetrokken, klaagde de heer van Lijnden over het steatite werken der automa tische ontstekings- en bmschapparaten op (la gaslantaarns op den Stationsweg. Het loon van den gemeentewerkman Stoop werd met f 25 verhoogd en gebracht op f C ii. Bij den post „onderhoud straten en pleinc vroeg de heer v. d. Meij waarom R. en \V. het raadsbesluit niet hebben uitgevoerd betreffen ;e de bestrating tusschen de tramrails van de R. n. kerk af tot aan de Eerste Poellaan. De Voor zitter antwoordt, dat met het oog op de oekem- siige electrLelie tram deze uitgaaf, welke vvaar- schijnlijk f 800 groot zou worden, voor niets ge daan zou zijn. De post werd miet f 300 verhoogd, nl. f 200 voor bestrating tusschen de rails ei> voor ïioleering. De begrooting, stuitend in ontvangst en uitgaa' Met f 45.906.78, werd daarna met algemeene Stemmen goedgekeurd. De hoer van Zanten deelde mede, dat hij ©er voorstel zal indienen tot omzetting van de O. L school in een M. U..L. O. school. Een verzoek van Sassenheim om mede mc' HiUegom voor gezamenlijke rekening een drink waterleiding te stichten, werd aan het slot der vergadering in comité-generaal behandeld, NIEUW-VENNEP. De vinder geverbaliseerd. Een dienstmeisjo hier in de nabijheid verloor onlanea een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2