DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. ICing§ei*Biuisiresi 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. AGENDA. ooKOERD At* 14 HEDENEER B91I. 36ste Jaargang No. 7707 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426* KSit nummer1 :wee binden. bestaat uit HaaHemsche Alledagjes No 443. Pius X en de Ontwikkeling. EMSCHE COURANT ABONNCMeMTSPRUSe Pm S maanden voor Haarlem Voo* de plaatsen, waai een agent is gevestigd (kom dar gemeente) Voor de ovonge plaatset, in Nederland franco por poet Afzonderlijke nainmere PRUIS OCR ADVERTENTIE li; Van 18i Buiten Haarli Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 oent (6 regels), driemaal voor 50 oenl (i oont&nt.) 1 regels 80 cent (contant 50 oent) Iedere regel meer 10 Oent [aarlem en de Agentsohappen 15 oent per regeL (Buitenland SO oent se Alle betalende abonnéa op dit blad, die ia bet bezit eeuer ve.zekeringspolii z(jn, zijn volgens de bepalingen op de pollsaen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor: X BB» a A a on A a GULDEN b(J a I» GULDEN by levenslange ougft- •Ghiktbeid tat werken. 400 GULDEN b| overlijden. 300 GULDEN by verlies van een hand <nf voet. 150 GULDEN bit verlies van éen oog. 100 GULDEN by verlies van éen duim. verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN by verlies van één anderen vinger. Dtp nltkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nsderlaadsche Credletbank Nieuwe Dracht 1! Vrijdag 15 December. Gebouw „S t. B a v o" R. K. Volksbond Hoofdbestuur en bestuur Metaalbewerkers. Gebouw De Kroon 8 uur Voor- draelitavond Marie Kalff. Café N e u f Ned. Natuurhistorische Vereeuiging afd. Haarlem Vergadering. Gerechtsgebouw Jansstraat half twee zitting van het Bureau vau Consul tatie. Toynb ee-V ereén. Donkere Spaarne 22 Consultatiebureau voor drankzuchtigen 7K— 9 uur. T e y 1 e r's Stichting op de gewone Museumtiiden Buitengewone tentoonstel ling van kunstwerken, berustende in de ver zameling van Teyler's Museum: de gravures van Lucas van Leyden, geb. 1494 te Leiden, aldaar overleden 1533. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. Museum „V an Stol k" (Jansstraat 48 50). Geopend 's Maandags en Dinsdags van 9/1—4Yi uur tegen betaling van 1.Ove rige dagen kosteloos op aanvrage. VROUWENORGANISATIE. Zij, die gisteravond de heerlijke rede heb ben gehoord van den weisprekenden Pater Jezuïet H. Ermann, en daaronder waren tot onze groote voldoening vele dames zijn voorzeker getroffen door de krachtige over tuiging, die sprak uit de woorden van den gewijden spreker, waarmede hij de wensche- lijkheid en de noodzakelijkheid betoogde van pen groote vrouwenorganisatie: een Vrou wenbond, eu Z.Eerw. wees daarbij op Duitsch- land, op de groote Vrouwenbond aldaar, waaraan de machtige Centrumpartij voor niet weinig baar kracht te danken heeft. Zooals men begrijpt en zooals onze lezers iteeds hebben kunnen merken, waren die woorden van P. Ermann ons uit het hart ge grepen. En wij grijpen de gelegenheid aan om de dames nog eens aan te sporen tot organi satie, tot krachtige vereeniging Zij kunnen zooveel doen! Getuige de actie der Maria-ver- eenigingen bij den verkoop van het Sobrië- tas-bloempje. Die leverde een resultaat, dat de mannen nooit zouden hebben bereikt. Laat het nu eens luiden: Van Haarlem be gint de victoriel Met zeldzame aandacht en bijna eerbiedige stilte heeft eene groote menigte, die de groote zaal van St. Bavo tot in alle hoeken gister avond vulde, naar het welsprekend woord ge luisterd van Pater Ermann S. J. Nog zelden zagen wij dat zoo gretig aan eene uitnoodiging om eene lezing te komen bijwonen, was voldaan, dan gisteravond aan die der R- K. Kiesvereeniging. En voorzeker zijn allen tevreden, ja opgetogen huiswaarts gegaan, want Pater Ermann heeft zich we derom in de volle kracht van zijn welspre kendheid getoond. Na een welkomstwoord door den voorzit ter der R. K. Kiesvereen. Dr. F. c. Huijgen, petrad de ZeerEerw. Pater het podium. Ik kan niet nalaten aldus ving spr. aan om alvorens tot het onderwerp van dezen jvond over te gaan, mijn besten dank tot het auditorium te richten om de groote menigte, waarin het is opgekomen om naar mijne le ling te luisteren. Ik had gedacht dat het zou gaan als in vele andere plaatsen ik bedoel niet in Haarlem waar men veel reclame maakt foor een kerkelijk spreker en waar de op- Jromst miniem i8. Welke reden er hier be staat voor den grooten toevloed weet ik niet, Haar misschien is het omdat Pater Ermann i jyam spreken. Is dit het geval, dan hen ik daardoor zeer geflatteerd en hoop te spreken de wooi'den van mijn hart niet alleen, maar °ok eenigszins die van mijn hoofd, om naar frijn zwakke krachten werkzaam te zijn in 'en dienst van het Katholiek geloof en tot fi'ooter glorie van God. Ik zal hedenavond spreken over Pius X en de ontwikkeling. Ik mag die twee ideeën niet 'eb ei den, zij belmoren bij elkaar. -Den 23 Juni 1903 stierf een der grootste ansen van de 258, die St. Petrus' Stoel heb- -h beklommen. Ternauwernood levert elke onderd jaar een man van zijn gehalte. Door r?m beeft het Pausdom zijn zedelijken in-' led doen gelden in de gehede wereld. >1, Vriend en vijand hadden eerbied voor den grooten man. Door Leo XIII is het Pausdom geworden een macht, waarmede te rekenen viel op politiek en sociaal gebied. En wij vinden in dat feit zoo heerlijk de Goddelijke Voorzienigheid terug, Die eens gezegd heeft: Ik zal met u zijn tot het einde der eeuwen. Den 11 November 1901 hield een hoog staand priester een lofrede op dezen groo ten Paus, waarin de wijsheid, de heiligheid van Leo XIII geroemd werd. De lofredenaar, die deze rede hield be vroedde niet, dat hij nog geen drie jaar later zelf op den stoel van Petrus zou zitten. Heeft die redenaar onbewust een lofrede op zich zelve gehouden! Het bevestigend ant woord daarop ware vermetel. Een vaststaand type der heiligheid bestaat niet in de kerk en zoo ook heeft elke Paus zijn kenmerkende eigenschappen. In Leo XIII roemen wij een genie in weten- sehappelijken zin, in dé theorie. Pius X is dat niet, doch is geniaal in de practijk. Wij moeten daarom een blik slaan op zijn arbeid. j Met uitzondering van zeer enkele, zijn alle pausen van nederige geboorte geweest. Ook Leo XIII was niet van adel, maar van eer biedwaardige oude famlie. j Pins X is de zoon van een bode uit den om trek van Rièsi. Spr. schildert dan in mooie woorden, boe de arme boerenzoon, wiens vader 15 cent per dag verdiende en voor de rest in het onder houd van zijn vrouw en negen kinderen, waarvan Joseph de oudste was, door veld arbeid moest voorzien, hoe de arme boeren zoon door noeste vlijt, leerzaamheid en eenvoud, priester werd, bisschop, patriarch van Venetië, Kardinaal en zelfs Paus. Dit laatste had de bescheiden eenvoudige Patriarch niet vermoed. Toen hij uit Vene tië naar het Conclaaf vertrok, kocht hij een retourbiljet en had beloofd na zijn terugkeer eenige paters Franciscanen priester te wij den. Dames en heeren, zooals alle menschelijke belangen op aarde hun vertegenwoordigers eischen, zoo worden de goddelijke belangen op aarde behartigd door de priesters, wier taak het is de menschen tot God te brengen, te trekken, te leeraren, te steunen in kommer en gevaar, de bemiddelaars tusschen hoogere en lagere standen, de vrienden te zijn van armen en rijken. Er is op de wereld geen slechter iets dan een slecht priester heeft Peseh gezegd maar ook is er geen beter iets dan een goed priester. Pius X is een goed priester. In een zijner eerste reden na zijne verheffing heeft hü ge zegd: Ik zal alles zijn voor allen. Die belofte heeft hij gehouden D. en H., uit deze opsomming blijkt zonne klaar de ontwikkelingsgang in Pius X. Van boerenzoon werd hij de Hooge Opperherder. Ontwikkeling beteekent stelselmatig niets van onze aandacht uitsluiten, dat nuttig en noodig is voor onze ziel en ons verstand. In onze maatschappij is een ontwikkeld man geen boekenwurm, geen wijsneus. Hij weet van alles zooveel, dat hij in een ont wikkeld gezelschap zijn mond niet behoeft te houden. Ontwikkeling beteekent beschaving in den meest ruimen zin des woorde. Bescha ving is de levende, harmonische ontwikke ling van den wil, het hart en het verstand. Kerkelijk is zij de verheffing van den menscli, tot de hoogte van menseh-ziju. Het eerste woord van God was beschaving: Ga, zeide Hij tot den eersten mensch, en on derwerp door uw wil de aarde. Geen andere beteekenis moet aan deze woorden gehecht worden dan de beschaafde wereld. Spr. baalt dan voorbeelden aan boe Pius X zich gehard en gestaald heeft in het leven en vriend is van de besolyaving. Hoe hij op 60-jarigen leeftijd de Alpen tot op 1800 meter besteeg, hoe hij een liefhebber was van bil jarten, die caramboles en zevenstooten maak te dat het een lust was. (Gelach). Hij moe digde de gymnastiek en de sport aan; zooals alle Pausen moedigt hij ofschoon zelf mis schien geen kunstenaar de kunst aaii eu laat een muzikaal genie als Perosi zich vrije lijk ontwikkelen. Moderne kunst echter, die zich geëmancipeerd heeft aan de zedelijkheid, vindt bij hem, evenmin als bij elk welden kend mensch. geen genade. Spr. wijdt dan uit over de moderne kunst en geeft de juiste notie van de echte, blij- heidwekkende, verheffende kunst, die die nares moeten zijn van God. Spr hekelt nog de wansmaak, die tegen woordig heerscht m vele afbeeldingen en plaatjes, ook religieuse, die beter i„ PP„ hoe renherberg of op een werkplaats tehuis zou den belmoren, dan in een kerkboek 0f album Pius X dring ook aan op de beoefening der wetenschap. Echte wetenschap voert lot God. Meer dan ooit wordt tegenwoordig g,,_ vergd, dat de katholiek zich op ieder gebied ontwikkelt. Men denkt zoo licht dat Pills X zijn voorganger Leo XIII in wetenschap niet evenaren kan. Niets is minder waar. Pjus x spreekt verscheidene taien, is uitstekend theologant, meester in canoniek recht, ijve rig kenner der wis- en natuurkunde enz. Pius X moedigt elke wetenschap aan, als zij liet verdient eu is niet bang voor moeilijk heden. Het Esperanto moedigde hij van den' Paus Leo XIII zegt in zijn encycliek Re- beginne af aan. j rum Novarum, dat de patroons hun werklie- Ook de ontwikkeling der C'haritas had zijne den moeten achten en waarde eren en hen teedere zorgen en zelf beoefende hij ze ijve rig. Daarvan haalt spr. zeer aardige voor beelden aan. Zijn liefde voor de armen bieef niet beperkt tot de kasholieken, maar strekte zich ook uit tot andersdenkenden. Hij wist personen van beginselen te onderscheiden. De Paus wenscht in onze eeuw eene geor ganiseerde charitas, waarin vrouwen en mannen elkander vereenigd vinden. Maar bij den materieelen steun wordt te genwoordig ook de steun voor den geest verlangd, daarom heeft men in de charitas ontwikkelden noodig. Onder luid applaus vindt spr. hier gelegenheid te spreken over de drankbestrijding, waarna werd gepauzeerd. Na de pauze begon spr. met de noodzake lijkheid te bëtoogen van de organisatie der vrouwen. Spr. wenscht hier in Holland op het Düitsche voorbeeld, een groote Vrouwen bond te zien. De Duitsche vrouw is ons voor op dit punt en de Hollandsche is over het algemeen niet ontwikkeld genoeg op politiek en sociaal gebied, tenminste, ofschoon zij zeer goed Fransch spreekt misschien, op de kost school is geweest enz. Moet de vrouw zich dan ook op politiek ge bied ontwikkelen! vraagt spr. Mag zij het kiesrecht voor zich eischen! Ik ben Jezuïet, zegt spr., en hen dus wel zoo slim, dat ik mij daarover niet zal uitlaten. (Gelach). Spr. komt echter na citaten tot de conclu sie dat daarover niets is te zeggen, en zelfs raadt spr. af dat vrouwen lid worden van Kiesvereenigingen. Echter kunnen zij goede d'cmtfn doen als propagandisten bij de stem niet aJs slaven behandelen. De arbeiders moeten humaan behandeld Wordenhetere arbeidsvoorwaarden -en meer menschwaardig bestaan. Ooik de godsdiensti ge belangen der arbeiders worden niet steeds voldoende gewaarborgd. De patroons zien, dat de arbeiders hun eigen belangen niet genoeg begrijpen, want naast één arbeider, die lid wordt van zijn vakorganisatie staan er tien, die ongeorgani seerd zijn en (dezen dragen de schuld van deze minder goede behandeling'. De vakorganisatie is het eenige redmiddel doch dan moeten de arbeiders van een zelf de vak bij elkaar komen. Het verkeerde is echter dat wanneer b.v. in den R|. Kj. Kalle- en Steenbewerkersbond de Stukadoors veel vertegenwoordigd zijn, de metselaars meenen dat hun belangen niet voldoende behartigd wonden .of omgekeerd. Dit is geheel onwaar': samen zullen zij veel sterker zijn: de eenheid is een sterk wapen. Spr. bespreekt nog liet goed recht van de werktoozen fandsendie -ook veel subsidie krijgen uit de gemeentekaissen. Hij izegt te betreuren:, dat om de ouderdoms- bepaling die de patroons in het contract wilden ingelascht hebben, het collectief con tract tusschen patroons en arbeiders hier te Haarlem door de arbeiders niet gewild werd. Dan zegt de heer v. d. Ven, dat een Katholiek in alles katholiek moet zijn, dus ook in do vakorganisatie, omdat het onmo- bus. Mot hsar hulp knnuen wij sterk worden gelijk is neutraal te zijn, in de organisatie, in Hollana als de Centrumpartij in Duitse!-"Het gaat toch niet zijn beginselen te begra- lani. Politiek en godsdienst is niet te scheiden. Hot laatst/ is het zuurdeeg, dat de wereld gezond houdt. Een katholiek moet verhoeden dat dit land in handen valt van lieden, die God loochenen. Spr. heeft dan nog gelegen heid een hartig woordje van hulde en aan sporing te spreken tot de propagandisten, die hij - met toestemming de pnVtiehon- den noemt der Kath. Kiesvereen. Zij snuffe len naar lieden en blaffen zoo iing dat deze lid zijn der K. K. en op de stemlijst staan. Ook Pius X bemoeide zich vroejor in zijn priesterlijk lever» overig met Ie politiek. II!" Een andere belangrijke z.aak, waarop „pr. de aandacht vestigde, is de ontwikkeling van den leek op godsdienstig gebied. Wie in onze XXe eeuw katholiek is, moet dat zijn uit overtuiging. En daarom is het zoo heerlijk, dat de godsdienst-wetenschap zoo beoefend wordt in s tud en ten-vereen igin- gen. Dat belooft eene mooie toekomst. D. en H. Een protestant-leeraar vroeg aan een zijner leerlingen: „Waarom werden Adam eu Eva uit het Paradijs verbannen!" En de leerling antwoordde ernstig; „Omdat zij mis schien de huur niet konden betalen!" (Ge lach). Zoover is het met ons misschen nog niet, doch op even eenvoudige vragen zouden ook wij waarschijnlijk niet kunnen antwoorden. Dat moet voorkomen worden. Pater Ermann dringt dan nog aan op het lezen der Roomsche Pers, door Pius X de vijfde mogendheid genoemd, om dan te ein digen in een boeiende, enthousiaste peroratie. Een langdurig en daverend applaus be toonde, hier niet ten onrechte, dat de toe hoorders als het ware aan P. Ermann's lip pen waren gebonden geweest. De dank en waardeer mg van het audito rium werd daarna nog in een kort, maar wel sprekend slot door den voorzitter onder woorden gebracht. Daarna werd de vergadering gesloten. R. K. KALK- EN STEEN BEWERKERS. Gisteravond hielden de li. K. Metselaars, Steenhouwers, Stimadoioirs, Witters en 'Opper lieden een vergadering in het gebouw „St. Bavo," De voorzitter van „ot. Dorotheas" de heer Duin, opende de vergadering- met gebed, waarna de secretaris de notulen las van de vorige vergadering. Deze worden ongewijzigd goedgekeurd. Na eenige woorden van aansporing om al len lid te worden van. de organisatie geeft de voorzitter het woord aan den heer M v. d. .Ven va.n Utrecht, die begint met*erop te wijzen, dat er nóg zoowelen zijn die hun belang niet begrijpen en geen lid worden van hun vakorganisatie. Hij zegt, dat de neutrale patroonsbond al- les doet om de organisatie der EL ,K. Kalk- en Steenbewerkers tegen te werk om. De patroons zeggen, dat zij "de bevoegd-, heid gekregen hebben, bij wet op het arbeidscontract de art. 1638 c en d, van die wet voor de aannemingsvoerwaarden uit te schakelen,, dit komt duidelijk uit in een ingezonden stuk in het Centrum van 6 Deo. IWflien de arbeiders dus meer vastheid heb ben, dan moeten zij zich beter aaneensluiten. Door de duurte der levensmiddelen bij minder, althans niet honger loon, is er groo te nood. ven zoodat bladen of personen, die zeggen neutraal te zijn. todi telkens hun ware ge daante vertoonen. Openlijk kleur bekennen is de eerlijke weg. iWle kennen in onze maatschappij thans ka pitaal, kennis en arbeid. Ieder afzonderlijk zijn Ideze niets, doch te zamen zullen zij een gezonde maatschappij vormen. Hierna werd gelegenheid gegeven eenige vragen te stellen, waarvan gebruik gemaakt werd IdiOior den heer v. S c h oj o t e n, die vroeg welke wegen de spr. .wiLde dat men zal be wandelen. De heer v. d. Ven antwoordt hierop, dat die weg wordt .aangegeven dooir Pa,us Leo XIII Z. in zijn beroemde encycliek, waar bij hij tegenover elkaar stelt- de goede toe stand in het katholieke België tegenover den droeven toestand in het oingeloo-vige Frankrijk. De voorzitter noemt nog eenige finauctiëele voordeelen op (bij overlijden b.v.) die ver bonden zijn alan het lid', zijn van de or ganisatie en sluit vervolgens de vergadering met gebed. Eenige nieuwe leden gaven zich op. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. In de kleine bovenzaal van. „de Kroon" hield gisterenavond voor het Departement Haarlem der Mij. van Nijverheid Dr. J. J. Hallo eene voordracht over Spectraal Analyse. Met behulp eener projectielantaarn liet spreker eenige spectrums zien en toonde d'an aan, hoe men deze kan analyseeren door middel van een prisma of een tralie van Rowland. Da voordracht leent zieh natuurlijk niet tot eene uitvoerige bespreking. Alleen zij gemeld, dat, met een dankwoord aan den spreker, de voordrachtavond werd gesloten en de huishoudelijke vergadering der afdeeling ge opend. Medegedeeld werd, dat door welwillend heid der bestuurderen van Teyler's museum, de groote gehoorzaal aldaar voortaan ter dispositie zou staan der letterkundige afdeeling. Voorts was aan de orde verkiezing van twee bestuursle den, wegens de vacatures Vogel en Goedkoop. Als candidaten werden voorgedragen de heeren Peereboom en Heijmans, welke met 22 stemmen van de 23 en één blanco werden gekozen. Daar geen van beiden aanwezig was, moest nog geïn formeerd worden of zij genegen zijn de benoe ming te aanvaarden. De secretaris en de pen ningmeester werden bij acclamatie als zoodanig herkozen. SCHAAKVEREENIGING- Men deelt ons mede In de Dinsdagavond gehouden bijeenkomst van de Haarlemsclie Schaakvereeniging werd den hoor Bloemzaad namens de vereeniging een fraai schaakspel aangeboden, als blijk van waar- d-eerin.g voor de werkzaamheden door genoem den heer verricht voor de vereeniging, ter gele genheid van het 15-jarig bestaan. HET WITTE KRUIS. Gisterenavond werd in het café van den heer Staal te Schoten door Dr. J. A. M. van Schuij- lenburgh alhier voor de leden en andere genoo- digd-cn van de afdeeling Schoten van de Noord- Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis" een lezing gehouden over: „De werking van de alcohol op het menscheli.jk lichaam. De voorzitter, de heer van Leeuwen, bracht bij het openen der vergadering een woord van weemoedige hulde aau het zoo kort geleden ont slapen lid den heer M. v. Waarde, die als lid der commissie van bijstand de vereeniging tot veel steun is geweest. De heer Schuqlenburgh verkrijgt hierna het woord en deelt mede dat hij zal spreken over de goede en kwade zijde van de alcohol, om de be oordeeling aan de bezoekers zelve over te laten. Vereerders en versmaders van de alcohol heb ben al verscheidene eeuwen bestaan, terwijl in de oude tijden uit verschillende zaken alcohol werd bereid. Al is men op dit gebied met reu zenschreden vooruitgegaan, neemt dit niet weg, dat ten opzichte van het alcoholgebruik altijd veel tegenstrijdigheden hebben bestaan. Volgens spreker vindt de alcohol zijn aanhangers door de opwekkende werking, de tegenstanders door den verdelgenden invloed. Soms wordt beweerd dat men door het gebruik van aloohol zich warmt, maar dit is iets gevaarlijks. Als voe dingsmiddel kan alcohol practiseh niet van nut zijn, en dit bewijst.dan ook wel dat geen hygië nische alcoholische dranken bestaan. Over het algemeen wordt door het gebruik de kracht van den mensch inwendig minder, en niet sterker. Door het dagelij,kseh gebruik van de alcohol krijgt men prikkeling, en kan hierdoor een keel- ontsteking ontstaan, terwijl ook dan de slok- j darm in groot gevaar verkeert. Daarna wordt 1 door spreker gewezen op het gebruik van alco- hol ten opzichte der inwendige organen en den bloedsomloop. Verlamming van een spiergroep in den voet kan heel goed ontstaan door over dadig gebruik, terwijl verlamming in de oog zenuwen, waarvan blindheid het gevolg is, door veelvuldig gebruik kan plaats hebben. Spreker geeft de oorzaken en gevolgen van delirium tremens aan. Verborgen drinkers zijn erg vat baar voor longaandoening en tuberculose. Na een Ij debat werd deze leerrijke vergade ring door den voorzitter gesloten. Meer publiek was wel gewensebt geweest. R. K. VOLKSZANG. Zondagavond zal, gelijk wij reeds mededeel den, te Heemstede in het R. K. Vereer igings- gebouw een Propaganda- en Liederavcnd gege ven worden. Men verzoekt ons ter kennis te brengen def leden van de afdeeling Haarlem der R K. Ver eer iging voor Volkszang, dat zq als zoodanig vrijen toegang hebben op dien liederemavond, waar o. m. mevrouw BerghuisSchoon eenige nummers zal ten gehoore brengen. Het voorloopig bestuur hoopt in zijne ver wachtingen niet te worden teleurgesteld en re kent op een grooten toeloop van belangstellen den. TEEKENCOLLEGE „KUNST ZIJ ONS DOEL". Men schrijft ons: De Herdenkingstentoonstelling 18211911 behoort weder tot het verleden. Zij is geweest, ais de opzet deed vermoeden, een groot succe» voor de Vereeniging die de viering van haar 90-jarig jubilé met gulden letters mag te boek stellen. Verblijdend is het te kunnen gewageu van de belangstelling die deze expositie van moderne kunst bij voortduring ondervond, zich uitend o.a. in het geanimeerd bezoek dat haar ten deel viel, een bezoek dat op de Zondagen vaak over druk was te noemen. Hiér valt te gedenken de gunstige ligging van het gebouw, Kruisstraat 45—47. In het geheel had de tentoonstelling, naar schatting, een 1600 bezoekers, waarbij 700 en trees. (Op den sluitingsdag, Zondag 10 Decem ber, 300 bezoekers, waarbij 200 betalenden.) Is het dan voor „Kunst zij Ons Doel" heuge lijk te achten dat haar verschillende moeiten ruimschoots zijn beloond, voor de vele inzender* zal het ook een prettige herinnering kunnen zijn, dat hunne medewerking aan velen oogen- blikken van waar kunstgenot heeft verschaft. ONZE INDUSTRIE. Aan de firma Gonnermann Co. is door B, en W. vergunning verleend tot uitbreiding vian de fabriek in het perceel aan de Friesche Var kenmarkt no. 2, kad. sectie B No. 2492, deel uit makende van hare fabrieksgebouwen aldaar, nos. 210, kad. sectie B Nos. 2492, 2776 ged., 2493, 2556 en 2664, door het opstellen en in be drijf nemen van twee draaibanken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Ter kennis van den Centralen Gezondheids raad kwamen in de week van 6 tot en met 12 December de volgende gevallen van besmette lijke ziekten in de provincie Noord-Holland Haarlem: Typhus en febris typhoidta 1, Roodvonk 1, Diphtheritis 4; Zandvoort: Diph- theritis 1. (Zie Stadsnlcnwn verder od in «Ut

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1