BUITENLAND. Verhuurt loketten in hare Brand- en inbraakvrije kluis SPAARNE-BANK. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM, BINNENLAND. Letteren en Kunst. Sport en Wedstrijden. Verkoopingen, Boel huizen enz. NIEUWS UIT OEN OMTREK. Kapitaal 1500.000, Geplaatst en volgestort f 250,000,- OVERZICHT. COMMf SSARISSEH i RAAD VAN TOEZICHT i Directeuri G. F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's incasseeringen, Wissels, Prolongatiën enz. enz. KAMER-OVERZICHT. Bii KL E. is' htajn IX Overvrafeg, Strjjeu, op verzoek, eervol ontsQng verleend ais tuja- graaf van die lööst-HoekscJie Dijken (Z.-H,), i. LUCHTVAART. BENNEBROEK. alkmaar. Blijken de berichten waarheid te bevatten, dan heeft zich wederom een incident voorge daan in den krijg tusschen ITALIë en TUR KIJE. Uit Rome wordt aan den ,3erliner Lokal Anzeiger" geseind: „De Italiaansehe kruiser „Piemont" van het Roode Zee-eskader constateerde in de haven van Suez de aanwezigheid van vijf Turksche oorlogsschepen en torpedobooten. De com mandant eisehte van de haven-autoriteiten, dat deze de schepen binnen 24 uur uit de ha ven zou verwijzen of ontwapenen. Anders zou de „Piemont" met de beschieting begin nen". Wat hiervan aan is dient nog te worden af gewacht. Intusschen blijkt de stemming in Konstantinopel allesbehalve vriendschappe lijk voor de regeering te zijn. Maar ook hier zullen de lawaaimakers wel weder het groote woord hebben. Volgens een bericht aan den Lokal-Anzei ger werd Dinsdag uit vrees voor anarchis tenaanslagen aan de ingangen van het minis terie van oorlog te Konstantinopel scherp de wacht gehouden. Niemand mocht naar bin- Den gaan zonder zijn naam en het doel van zijn bezoek te hebben opgegeven. Geen enkel t.akje mocht ongeopend naar binnen. Er wa ren geschriften rondgedeeld, waarin de per sonen, die verantwoordelijk waren voor den oorlog, met den dood bedreigd werden. Te ven liepen er geruchten, dat Bulgaren in verscheiden ministeries bomaanslagen wil den plegen. Dezelfde maatregelen zullen ook op de andere ministeries toegepast worden. Verder valt nog op, dat er buitengewoon veel politie op straat is, die alle voorbijgangers scherp opneemt. Voor oorlogsnieuws zie men eventueel on- de, de telegrammen, daar het voor het oogen- blik vrijwel ontbreekt. Er is echter nog wat anders. Een ernstige crisis tusschen RUSLAND en TURKIJE lijkt1 op hande naar aanleiding van de bezetting; van Choi (in den Noordwestelijken uithoek; van Perzië) door een sterke Russische troe penmacht met tien kanonnen, die, zeggen de Tut ken. hun stellingen in het westen be dreu' en Turkije's positie aan de Perzische grens b lenkelijker maakt dan Macedonië, Albanië en Tripoli. Daarom kan de Porte niet in de bezetting van Choi berusten. De mobilisatie van het geheele Russische leger in Klein-Azië heeft al plaats gehad. Vijf ba taljons staan klaar om naar Salmas op te rukken. De Porte is inmiddels bereid met Rusland te onderhandelen door tussehen- kornst van haar nieuwen gezant te Teheran, die daar eerstdaags wordt verwacht. Turkije schijnt door deze kwestie geneigd om toena dering tot Engeland te zoeken. Zooals men weet, hebben de Turken troe pen gezonden naar het Perzische Oerma-ge- bied, naar het heette, om de Turksche con- ■ulaatswachten in Perzië te versterken.*" Nu wordt volgens een bericht aan de Lokal-An- zeiger te Konstantinopel ambtelijk bekend gemaakt dat ook Rusland zijn troepencen trale bij Bajaset in het Turksche vilajet Er- ze roem voortzet. Dat kan er leelijk gaan uitzien. Volgens Turksche bladen sloot de regeering met de Ottomaansehe Bank een verdrag voor een leening van 500,000 od. st. tegen 5M pet., zonder waarborg. In CHINA weren de revolutionairen zich terdege. De leiders van het revolutionaire be wind in Sjanghai hebben opnieuw aan Joeau- sji-kai geseind, dat zij er op blijven staan, dat de Mantsjoedynastie verdreven wordt, en dat zij het presidentschap van de republiek China aan Joean-sji-kai aanbieden. Joearsjikai heeft Tangsjaoji last gegeven, zich naar Sjanghai te begeven, wijl de leden van bet daar gevestigde revolutionaire be wind geweigerd hebben, de vredesonderhan delingen te Hankou te voeren. Te Sjanghai heerschte groote vreugde over de overbren ging der vredesonderhandelingen van Han kou naar Sjanghai, immers dat beteekent een overwinning voor bet revolutionaire be wind te Sjanghai, waardoor oneenigheden, die tnsschen de revolutionairen onderling bestonden, van de baan schijnen. De vredesonderhandelingen, die tot dusver te Hankou gevoerd worden, lijken thans on betekenend te zijn geworden. Pc onderhandelingen van Joeansjikai met buitenlandschp bankiers over een leening,zijn geschorst. De opstand in China beeft geleid tot een merkwaardige wederopduiking van den ver bouw van maankop De verordeningen tegen de teelt van maankop en bet gebruik van opium worden niet meer gehandhaafd. Opi umkitten zijn weder geopend en met den aan- ptnt van maankop is opnieuw een begin gemaakt, vocral in Joenuan, waar zn'ks door hri revolutionaire bewind ambtelijk werd goedgekeurd. J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. F. H. VAN WICHE.N, Lid der Tweede Kamer der Btaten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, teAIkemade. W. J. C. PASSTOORS, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Burge meester van Ginneken, te Ginneken. De. E. A. M, DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Mb. J. N. J. E. HEEBKEN8 THIJ8SEN, Voorsitter van den Baad van Beroep (Ongevallen-verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van den Gemeenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., te Haarlem, J. M. W. EBANCKEN, te Haarlem. B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. Treinroof. Op den spoorweg tusschen War schau en Ween en is gisteren ©en trein door 18 bandieten overvallen. Eenigen van hen warqn i eens in den trein en brachten dezen onderweg met de noodrem tot staan. Toen kwamen de an- '°ren Icegeloopen en wisten de passagiers, treinpersoneel en zelfs de politie in bedwang te bj .den. Zij roofden uit verschillende geldkistjes 20,0ül> roebelniemand werd gedeerd. Het ge- heele voorval duurde nauwelijks 20 minuten. De da Iers zijn spoorloos verdwenen. Turksche wreedheden. Generaal Caneva heeft de Italiaansehe regeering volgens een te legram v.an Dinsdag uit Rome aan de Indép. me degedeeld, dat bij een verkenning den lOden De- oemher in het Oostelijke gedeelte van de oase, men vier meneehenoogen gevonden beeft, die gespijkerd waren op een muur van een huis van Amroes. De generaal ziet er het bewijs in van de op Italiaansehe soldaten begane wreedheden. De bom in het Bioscope-theater. Over den aanslag in de Luiksehe bioscoop zegt de „Gazet- te de Liége", dat het misdrijf aan anarchisten k toe te schrijven. Men vermoedt dat de persoon, die de bom aan bracht, degene is, dien de toeschouwers aan den commissaris Neujean aanduidden als hebbende gezeten op den hoek eener bank. Nu komt vol gens hunne beschrijving die persoon goed over een met een der arekwetsten, zekere Henri Ver ding, diezelfde die Maandagmorgen aan zijne wonden overleed. Maar, zegt het Luiksehe blad verder, men moet zich, met het aanduiden van den vermoe- delijken pliebtige niet te veel haasten. Die Verding had namelijk tijdens de verzor ging geweigerd zijnen voornaam op te geven. Het is in uw belang, had de eommisisaris gezegd. Het is, opdat men uwe öuders eu fa milie zou kunnen verwittigen. Ik heb niemand te verwittigen, antwoord de hijniemand zal naar mij vragen. Het is slechts op herhaald aandringen, dat hij zich eindelijk deed kennen. Had hij toen, vraagt het blad, nog al het ge bruik van zijn geestvermogens? Verding heeft echter nooit meegedaan aan anarchisme. Zijne familie is algemeen geacht, maar hij had een min of meer sombere natuur en was een onvermoeibare romanlezer. Maandagmiddag heeft het parket een onderzoek gedaan in de woning van Verding. De uitslag van dit onderzoek is niet bekend. De politie heeft zekeren Jos. D., van Griveg- née aangehouden, dien men had zien sitaan te genover het lokaal, voorzien van een dameszak je, dat hij gevonden en meegenomen had. Het bevatte twee stukken van 10 mark en moest aan eene toeschouwster behooren. Ook schijnen er in de verwarring veel juweelen gestolen te zijn. Een inwoner van Verviers, de heer Graff, bij gevoegd griffier van de rechtbank dier stad, was ook in de zaal met zijne vrouw. Zij zaten omtrent op 40 meters afstand van de plaats, waar de bom ontplofte. De heer Graff werd op zonderlinge wijze gekwetst. Twee sta len naalden, heel gelijk aan die welke voor pho- nografen dienen, drongen door het leer zijner schoenen en de eene bleef in bet rleescb steken nevens den enkel; de andere drong van hoven door den punt van zijnen schoen, doorboorde den teen en bleef met de punt in den zooisteken. De wonden zijn overigens niet gevaarlijk. Hij verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet en bleef met zijn vrouw in de zaal, terwijl de beangstigde menigte naag den uitgang toe drong. Nog drie der gekwetsten verkeeren in levens gevaar: het zijn Sylvina Hennin, van Bressoux; Arnold Doncker en Michel Scheuren. Het lijk van Verding (of Verveck) is in het doodenhuis onderzocht door de geneeaheeren, die bevonden, dat een ijzerdraad, welke de ingewan den doorboorde, den dood veroorzaakt heeft. Scheepsramp. Het stoomschip „Delhi" is aan den grond geloopen ten zuiden van Kaap Spartel. Onder de passagiers bevindt zich de hertogin van Fife, de zuster van nu wijlen ko ning Edward, met haar man en twee dochters, op weg naar Egypte. De Engelsche kruiser Edinburgh en andere schepen zijn de Delhi ter hulp gesneld. Ook de kruiser „Weymouth", met artilleristen aan boord, die belast zijn met de bediening der reddingstoestellen, is uitgevaren om die „Delhi" bij te staan; de positie van dit stoomschip schijnt hachelijk. Omtrent deze schipbreuk wordt nog nader ge meld: De zee gaat zoo hoog, dat het onmogelijk is voor de schepen de „Delhi" te naderen. De oor logsschepen echter en reddingsvaartuigen blij ven in de nabijheid. Een later bericht meldt dat de vrouwen en kinderen door de Fransche krui ser „Friant" aan wal zijn gebracht, alsook dat de hertogin van Fife veilig te Kaap Spartel aan land is gebracht. Te 3 uur 40 werden de hertogin van Fife en hare dochter aan wal gebracht door een red dingsboot van het oorlogsschip „Duke of Edin burgh". Gisterenavond zouden zij door den Britschen gezant naar Tanger worden gebracht. De „Delhi" is gestrand tegenover de zuilen van Hercules. De oorrespondent van de „Köln. Zeitung" te Tanger, die op kaap Spartel aan het strand stond, bericht, dat de boot, waarmede de herto gin van Fife en hare dochters naar het strand werd gebracht, omsloeg en dat een der dochters slechts met groote moeite door een zeeman ge red werd. Zij werd barrevoets aan land ge bracht, op een paard gezet en met de anderen naar den vuurtoren gebracht, waar aan de vor stelijke personen door de bewoners van den vuurtoren droge kleederen werden versohaft. Een atoombarkas van den Franschen kruiser „Friant", die hulp verleende bij het aan land brengen van de vorstelijke personen, is omgesla gen en zes matrozen zijn verdronken. Zeventig passagiers van de 231 en de beman ning zijn nog aan boord. De mijnramp te Knoxville. Uit New-York wordt geseind: Uit de brandende kolenmijn bij Knoxville zijn 5 man gered. De richting van hun vlucht hadden zij met krijtstrepen op oen wand aangegeven. Tot nog tere zijn 30 liiken gebor gen. Twee waanzinnig geworden mijnwerkers vluchtten voor de redders in verlaten schachten. Men heeft ze nog niet kunnen vinden. Het reddingswerk, dat reeds in wanhoop was opgegeven, is met koortsachtige haast hervat. Wellicht zullen nog meer menschen kunnen worden gered. Een onmensch. Een boerin van 52 jaar te Kleinkottorz heeft getracht hare 76-jarige moe der uit den weg te ruimen, met wie zij over een erfenis overhoop lag. Zij wachtte met een zwart gemaakt gezicht en als man verkleed hare moe der op, toen deze van het station terugkwam en trachtte haar de keel dicht te knijpen. Et soho- ten echter menschen te hulp, en de booze doch ter werd gevat. Het spionnage-proeea te Leipzig. De scheepshandelaar Schultz is veroordeeld tot ze ven jaar tuchthuisstraf, de ingenieur Hipsich tot t waalfjVle ingenieur Wulff tot twee, de koopman Mesek tot drie en de herbergierster Eckerman tot drie jaar. Wij loopen al heel aardig naar Kerstmis, maar de vloed van welsprekendheid wordt er bij de Kamerleden niet minder om. Wacht maar eens tot drie, vier dagen vóór Kerstmis, dan Zal men eens zien hoe vlot alles gaat, en boe me nzieb met een Franschen slag door alles been slaat. Nu echter is er nog tijd in overvloed, denkt de Kamer. Twintig sprekers ingeschreven bij de afdeeling Spoorwegen, negen bij de afdeeling Onderwijs en daar zullen er nog wel wat bij komen. Er is gisteren vroolijk gedebatteerd over het onderwijs. De heer De Visser betoogde dat de stand van ons onderwijs niet meer overeenkomt met de behoeften en hij poogt dit verschijnsel te verklaren uit het verdringen van de on derwijskwestie door die van de sociale wet geving in engeren zin. De heer Dr. Kuyper had het over het hoo- ger onderwijs, dat ook niet naar zijn zin is. Intusschen werd er ook ijverig gezocht naar het remedie tegen de onderwijskwalen. Een ministerie van onderwijs! vindt de heer Kuyper. Neen, meent de heer De Visser, een nieuw ministerie zou de noodige hervorming nu maar ophouden. ,Ook de beer Bos voelt er niet veel voor, doch deze afgevaardigde ziet de oorzaak van de kwaal vooral in te weinig verhand tusschen de takken van het onder wijs en wil, als remedie daartegen, een di recteur-generaal voor Onderwijs of anders een Raad voor Onderwijs. Ook om meer con- tinuiteit te krijgen. Min. Heemskerk heeft nog niet over de zaak gesproken. Wij zwijgen daar dus ook verder over! De heer De Visser sprak in den namiddag over het ontgroeningsschandaal te Leiden en achtte, na hevig tegen hen te zijn uitgeva ren, dat de Leidsche studenten, die zich b}j de ontgroening dit jaar te buiten zijn gegaan, reeds genoeg zijn gestraft. Hij gaf een wenk in deze richting, dat zij *d®t strafrechtelijk zullen worden vervolgd; zich daarbij basee rend op de overweging, dat hun daad was een symptoom van een „algemeen" verschijnsel. De heer Schaper begon den dag met een rede, waarin hij zich eenerzijds aansloot hij het betoog inzake geneeskundige hulp ten platten lande, dat door den heer Fleskens reeds was gehouden. De Minister gaf de geuite -klachten over den gebrekkigen toestand van geneeskundige hulp op het platte land geenszins toe. Voor ziening dient er echter te komen, doch deze is geenszins gemakkelijk. Eindelijk werd de watervoorziening nog be sproken, doch slechts zeer kort en zóó, dat het geen aanleiding geeft er verder op in te gaan. Uit wat over spoorwegen gezegd werd door een schier eindelooze reeks sprekers, is al evenmin wat te zeggen. De grieven, die ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden van het personeel werden te berde gebracht, door sommigen (zooals de beeren Janssen en Snoeck Henkemans) in zaehteren en korto ren, door anderen in scherperen en, wat eerst genoemde betreft, meer uitvoerigen vorm, kwamen alle neer op wat reeds herhaalde lijk is gehoord. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot lid van de Alg. Rekenkamer, C, F. Rechlien Morra» thans secr. van 'dit college. .c Bij 'K. B. is benoemd tot plaatsV. gril- fier bij den raad van beroep (O.) te s-Graven- bage, mr. J. J- Roes, adv. eD proo. aldaar. Rij fgj. B. zijn herbenoemd tot kantomr.- plaatev.in het kanton Alkmaar, mr. A. .Prins; Heerenveen. mr. J. WontmanGootr, jhr. A. 'II. P. O.-van Such tel en van de Haiare Hoorn. mr. A. A. Huizcnga, Bridle, mr. H. P. Hermanis. HET PORTRET DER PRINSES. Het vroeger aangekondigde en beschreven portret van Prinses Juliana ontstaan uit een kiek, door hare Koninklijke Moeder ge nomen ia bij de uitgevers Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam verschenen. HERSTEMMING PROV. STATEN. Bij de gisteren te 'e-GTavenliage ge honden herstemming voor een lid van de Pnctvi Star ten (vao.-Krama) wenden uitgebracht 13404 geldige stemmen, jDtanrvan verkregen de hee- ren mr. dr. A, van Gijn (lib.) 7564 en CL f>. Wisseling (R. K.) 5850,. Zoiodat gekozen, is de heer van Gijn. ONTWERP ZIEKTEWET EN DRANK- BESTRIJDING. Het bestuur van de Arisen-Geheelonthou ders- V ere enig ing voor Nederland en zijne Koloniën heeft aan de Tweede Kamer een verzoekschrift gericht, .waarin, jn een zes tal punten, wordt weergegeven, in welke mate, naar zijn meeningv een wettelijk gere gelde ziekteverzekering ten goede behoort te komen aan de zorg voor drankzuchtigen. AGITATIE.... TEGEN DE DUURTE. In „De lribune", orgaan van den Soc.-Dem. Partij (wel te onderscheiden van de S. D. A. Plezen wij een „oproep aan alle arbeiders- ■vereemgingen welke staan op het standpunt van den klassenstrijd, om mede te werken aan een Nationaal-Agitatie-comité tegen de duurte' Dit is een geheel nieuw middel van bestrij ding van een economisch verschijnsel. De levensmiddelen stijgen in prijs. Welnu, wat eenvoudiger om deze hinderlijke bewe ging tot staan te brengen dan.... intimida tie! Men richt een agitatie-comité" er tegen op en „de duurte" zal wel wijzer worden en zich terugtrekken. De methode doet denken aan de fakkel optochten met bekken- en tam-tam-slag van wilde volkstammen om booze geesten te be zweren. De S. D. A. P. en het Ned. Verhond van Vakvereenigingen hebben geweigerd, zoo le zen wij in het bericht, aan deze duivelbezwe ring mede te doen. Mocht zij niettemin slagen, wie zou er zich niet in verheugen? Men kan nooit weten.... VREDES-ADRES. De dames, onderteekenaarsters van het Vredes-adres aan H. M. de Koningin van Ita lië mochten een zeer waardeerend en sym pathiek schrijven namens H. M. Koningin Elisabeth van Rumenië ontvangen over de daad der 1900 Hollandsche vrouwen, die dit adres met hare namen ondersteunden. op meer plaatsen gevonden, en men meent, <S(at die voor eeuwen bij stormen, als het zeewater over hst land ging, zijn omgewaaid. Ze Eggen trouwens ook van het Z.W. naar het Z.O. DB KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. De Katholieke Illustratie van deze weak bevat de volgende: PLATEN. Het openbaar Consistorie van 30 November te Rome. De kroning van koning George en koning Mary van Engeland tot keizer en keizerin van Indië te Dehii. Een historische zitting van den Duitschen Rijksdag. Buiten-Idyl le. Een wonderlijk monument van Gothieken bouwstijl. Pastoor Hl P. de Groot O P. t Het R. K. vereenigingsgebouw te Almelo. Het kasteel te Weert. Kijkjes uit Noord-Italië (8). Neder- landsche Spori-overwinning in Amerika. TEKST. Blij de platen. Wat God vcreenigd heeft (vervolg). De eerste stap (vervolg). Haar laatste brief. Zijn dochter. Van een kouden De cemberavond. De Riviera^ reisherinneringen van G, van Ppppel. I. Allerlei Inhoudsopgave. DR. P. J. H. CUYPFRS. Naar |men verneemt heeft Toon Dupuis op gekregen voor een bronzen buste van den bouw meester Dir. P. J. II. Cuypers, die voor hem zal poseeren. De buste is bestemd om in het Rijks museum geplaatst te worden. Er van door. De firma S. I. de Yriee, die in perceel 144 Warmoesetraat te Amsterdam een grossierszaak in manufacturen enz. drijft, zond Dinsdagmorgen twee jeugdige bedienden per rijwiel uit om quitanties tot een totaalbe drag van ongeveer 200 te innen. Zij keerden echter 's middags niet terug. Wel kwam toen een jomgen met de beide rijwielen der bediienden aan het kantoor van de firma en vertelde, dat hij op den Admiraal de Ruyterweg was aange sproken door twee jongelieden, die hem tegen een belooning hadden opgedragen de fietsen naar het magazijn vtan de firma te brengen. De beide jongelieden hadden zich daarop in de rich ting Sloterdijk verwijderd. De politie, van de zaak in kennis gesteld, heeft dadelijk een onderzoek ingesteld. Voortvluchtig. Naar men verneemt, heeft de commissionair in diamanten, R. P. te Am sterdam, sedert eenige d|agen zijne betalingen gestaakt. Het passief bedraagt ruim 70,000. Verschillende Amsterdamsche firma's zijn hier bij betrokken. Hij moet sedert Maandag voort vluchtig zijn. De ooreaak van de vele stakingen van beta ling, welke in den liaatsten tijd herhaaldelijk voorkomen in de diamantnijverheid, moet ge zocht worden in beursspeculatiën. Inbraak. Te Hasselt is in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij Z. K., op de Achter- laan, ingebroken en ongeveer 500 gestolen. Verwond. Maandagavond is H. S., te Oude Schans, door de gebroeders B., ook aldaar woon achtig, ernstig met een mes in 't bovenbeen ge stoken en aan 't hoofd verwond. S. werd bewus teloos gevonden. In allerijl werd dir. Midden dorp van Bellingwolde gehaald. De politie doet onderzoek. Rechtsvervolging, Door den officier van justitie te Arnhem is tegen H. A. van de Wea- teringh, burgemeester der gemeente Veenen- daal, een rechtsvervolging ingesteld, wegens het voltrekken van een huwelijk in die gemeente, welke voltrekking te Ede had moeten geschie den. Wraak. Men meldt uit Leiden: Eenige studenten alhier hebben, in verband met het optreden van prof. De Groot tegen het groenwezen en het zenden van den ge sloten brief aan de leden der Staten-Gene raal, op de plaats, achter de sociëteit Miner va, een pop, die dezen hoogleeraar moest voorstellen.... verbrand. Roodvonk. Door den burgemeester van Purmerend, ie, na advice der gezondheidscom missie, besloten, de drie openbare scholen aldaar 'n buitengewone vaoantio te geven tot 23 De cember as. Deze maatregel heeft <*6 trekking om, in 't belang der burgerij, verdere uitbreiding dier roodvonk te beteugelen. Genoemde ziekte ver toont zich gelukkig nog slechts sporadisch. De R. K. scholen te Purmerend zullen, op advies der heeren doctoren Maats en Jelgers- ma, niet vóór Maandag a.s. kunnen worden ge opend. Overreden. Te Bladel is O. Rooyackera on der de stoomtram geraakt en na eendge minuten overleden. Het personeel had geen schuld aan het ongeval. Boonieu gevonden. In het weiland van den heer v. d. L., aan den Houtweg, te 's-Gravenhage, waar men bezig ia tuinland van te maken, heeft men verschillende bjj- na vergane boomen gevonden, een paar meter onder den grond. Hoeveel honderde jaren zouden er wel noodig geweest zijn, voor zich daarop zulk een dikke aardlaag kon vormen 1 Men heeft die boomen in de la#m polders van Zuid-Holland Dinsdagmiddag is luitenant. Lussigny te B>uc met zijn vliegtoestel van een hoogte van 40 M. neergestort. De- officier brak beide armen op meer dan één plaats, een paar ribben en hij was over zijn geheele lichaam met kwetsuren over dekt. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Ver sailles, BEKERCOMPETITIE. De niet uitgespeelde wedstrijd QuickHaarlem, scheidsrechter E. G. van Bisselick, werd door de bestuurscommissie opnieuw vastgesteld op Zondag 31 December te Haarlem. De loting voor de volgende ronde der beker- competitie had het volgende resultaat: Haarlem II.F.C.Haarlem of Quick, den Haag. Rotterdam V.O.C.—Quick, Nijmegen, Den Haag: H.B.S.—A.F.C. Arnhem VitesseGo ahead. Behalve de eerste, zullen deze wedstrijden plaats hebben op Zondag 31 December. De wedstrijd H.F.C.Winner HaarlemQuick zal later worden vastgesteld. EEN AVIATEUR GEDOOD. JJit Parijs seinde men gisteravond Luiten,ant-avia,teur Lautheaume vloog met drie kameraden van Etampes naar Melun, teneinde daar een gemeenschappelijke lunch mee te maken. Toen hij wilde landen kantelde het toestel en van 50 M. hoogte viel het. Luitenant Lautheaume was op slag dood. TE VERKOOPEN Vrijdag 15 December. BEVERWIJK, aan |de haven, 10 uur. Mak, v. .Apeldoorn. Houtverkooping. „De Groen ten beui's", 3 uur. Veeverze kering Purmerend. Gezeuten Rundvleesch. IJMUIDEN. Dekermis. Dinsdagavond is door een aantal leden va|n de Ned. Herv. Kerk alhier de volgende motie aangenomen Ondergeteekenden, allen leden van, de Nield. Herv. Kerk te IJmuiden,; in vergadering bijeen op Dinedagiavond 12 Deo. .1911 betuigen hun sympathie met de actie van de Geheelonthouders-Vereen. Velsen etn om streken, om tot afschaffing van de kermis in de gemeente Velsen te geraken. Personalia. Door den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid is krachtens de Schepenwet tot deskundige alhier voor on derzoek van gezicht en gehoor van schippers, stuurlieden, machinisten, machinist-stokers en uitkijken benoemd dr. F. Bok alhier. Het „Witte Kruis". Dinsdagavond hield de afdeeling „Bennebroek en Omstre ken" van de Noordholl. Vereeniging „Hei Witte Kruis" in de zaal van den heer Q. van Konijnenburg eene openbare vergade ring. waartoe ook de dames der leden wareD uitgenoodigd, joon het tienjarig1 bestaan dei afdeeling te vieren. Met groote voldoening ever de opkomst, opende de voorzitter, dr, A. Kouwenaar, deze feestelijke bijeenkomst, waarna de inotulen werden gelezen, en de beea G. Dijk Van zijne afvaardiging met den heei H J. Oalkoen Jr., naiar de algemeene verga dering te Amsterdam een nauwkeurig ver slag uitbracht. Na, de mededeeling van den voorzitter, dat de besprekingen over bet op richten van een mannen-sanatorium te Sehoorl een tweede algemeene vergadering ncodig maakten, werden de heeren II. J. Oal koen Jr. en G. D-ijl an derma ia,1 tot afgevaar digden verkozen. Daarop nam dr. Kouwenaar het woord!, cm in een pakkende rede het tienjarig be staan van de afdeeling „Bennebroek en Om streken" te herdenken. Het was een welg®d°cumenteerde propa ganda-rede voor de Zioo nuttige Nooodhol- landsche vereeniging „FTet Witte Kruis". Een beschouwing der besmettelijke ziekten en de middelen, om die te voorkomen en t' genezen, vormde bet tweede deel der redo, die met lichtbeelden verduidelijkt werd. Ds. J. A. Gerth van Wijk vertolkte de dankbaarheid der vergadering, toen hij dr. Kcuwenaar voor alle moeite, die hij *ieb met den heer H. A. van Whveren en zijn zoon. den caudidaat-arts Wu Kouwenaar, ge troost had om dezen feestavond zoo geheel te doen slagen. v Personalia. Bij Koninklijk besluit wan 13 De cember 1011 is herbenoemd tot k-ant-onreshter plaatsvervanger iu h«t kanton Alkmaar, Ml- A» Prins. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2