De Lnxe BroodMkerij, Smakelijk Brood Witte- en Tricotgoederen. A. ybr der Groote iarkt. 25, van uitsluitend prima kwaliteit. Telefoon üo. 1470 HAARLEM. SPECIALITEIT IN ÜEHÜi O. J. CUStELS, voorheen PataS Kaiser LEVERT: P. A. de Bont, Gen. Bothastraat 54; Th, v. d. iWijdeD, Gen. Croujéstraat 29. Parochie ST. JOZEF. E. Duyn, Jausstraal 16; W. J..ThooIen, Scliou- Jensteeg 5; H. Bakkenhoven, Bakenessergracht. Parochie O. L. VROUW. Th. Jansen, Spaarne 11; J. v. d. Aart, Koning- steinstraat 19; G. Roelofs, Barendsestr. 28; W. en G. Lips, Schneevoogtslraat 15rood; E W. de Bruin, Barendsestraat 9; H. Kooij, Hagestraat 3; B. Spierings, Koningsteijnstraat l/rd.; P. Huij- bens, Barendsestraat 22; W. HeLrnir.ck, Hage straat 7; T. Calls, Heerensingel 115; Th. v. d. Aart, Koningsteinstraat 19. Parochie ST. JOANNES DE DOOPER. P. J. Berg, Amslerdamstraat 13; A. H. Fren- sen, A. L. Dyserinckstraat; B. v. Nimwesen, 2e Zuidpolderstraat 35. HEEMSTEDE. J. A. M. v. d. Weiden Anlz. Aug. Braam, Heerenweg 64. J. en P. de Wildt, „Klein Bosch' en J'^ven". H. G. van Hout, VVilhelminaplein. J. Mooren, Raadhuisstraat 2. A. Meijer, Kerk Laan. P. v. Houten, Bicekersvaartweg, J, A. Zwarter. Raadhuisstraat. SCHOTEN, B. Burger, W. J. v. d. Bos, H. A. Lanoendorfl, illen te Schoten. I. v. d. Bronk, Santpoort (Station) Gebrs. Spanjaard, Bloemendaal. J. P, Handgraaf, Santpoort. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOl DE. WetEerw. heer J. van der Marck, kapelaan- commissaris. N. Jabroer, Spaarndam. Alb. Buijs, Spaarnwoude. N. Molenaar, Lage Dijk. W. van Warmerdam, Lage dijk. DRIEHUIZEN. P. Ter voort, G. Schoort, L. Kroone, P. Uiten- daal, L. Tervoort. Zjj, die zich bij de Propagaudaclub' willen aansluiten, worden beleefd verzocht zich te wen den tot den heer Alph. Voorling, Plein, Haarlem. De heeren Propagandisten zijn ook bereid om abonnementen voor de „N. H. Ct." aan Je nemen. R.-K. Propairai'daclub „LEO XIII", te Hillegom. Kerkelijk goedgekkeurd 1 Februari 1911. A. J. Loerakker. P. van Rooden. C. Korte- kaas. M. Ruigrok. Jae. van Leeuwen. J. van der Linden Pz. A. Wacrr>"aar. W. van Maris. H. van Nobelen. Nic. Weijers. J. van der Lin den Cz. A. Broekhof. P. Damen. Z. van Tol. F. Ruigrok. Afdeellng HAARLEM. Nederlandsche R.-K. Volksbond. Bondsgebouw: Smedestraat 28. (St. Bavo.) Maandag 18 Dec. 8—10 uur verkiezing vijf leden voor het Hoofdbestuur. Half 9 verplichte vergadering Ondersteu ningsfonds. Half 9 vergadering Bloemisten, Aigemeene vergadering Spaarkas (Winterprovisie). No tulen, verslag penningmeester, bestuursver kiezing. Dinsdag 19 Dec. Vergadering stucadoors. Handels- en Kantoorbedienden. Woensdag 20 Dee. Sociale cursus. Donderdag 21 Dec. Rederijkere. V rjj d a g 21 Dee. Hoofdbestuur en bestuur Metaalbewerkers. Propagaudaclub. Zaterdag 23 Dec., half 9 uur, Spaarbank St. Antonius van Padua. 8 uur zitting Hulp- spaarbank (Schoterkwartier). Half 9 uur Spaarkas „St. Nicolaas" (Winterprovisie). 8 uur Bibliotheek. Inschrijven Coöp. Bakkerij. Mededeeling De candidaten voor de verkiezing van vijf leden voor bet Hoofdbestuur zijn: G. T. Brom (aftr.), P. Dijt, W. B. Guskens (aftr.), B. Hey- boer, Th. G. C. Hooy (aftr.), W. Karstens Jr., A. L. Vollaerts. Namens het Bestuur: Th. G. C. Hooy, Secr. AMeeling OVERVEEN en O. Zaterdag 16 Dec., 'savonds van half 8 tot half 9 uur, zitting Spaarkas en Spaar bank in 't Kostershuis. Maandag 18 Dec., 'savonds balf 8, aige meene vergadering in café „Ruimzicht". Pe riodieke aftreding van vijf bestuursleden, nl. de le secr., de vice-voorz., de 2e, 3e en 4e Commissaris. De 3e en 4e commissaris stellen zich niet herkiesbaar. De overigen wel. Opgaven van candidaten worden schrifte lijk ingewacht bij den len secr. vóór 18 Deo. Dinsdag 19 Dec., 'savonds half 7 uur, vergadering van de onderafd. St. Isidoms, lokaal Zusterschool. Wegens belangrijkheid der agenda, aller opkomst gewenscht. Namens het Bestuur: W. J. Jansen- Secr. Afdeellng VELSEN en O Bondsgebouw: Rijksstraatweg L 24c. St .Joannes de Deo. Deze onderafd. zal haren derden cursusavond honden op Zondag 17 December, des avonds half 8 uur. Als spreker zal optreden de heer A. Klein, uit Haarlem, met het onderwerp: Ongevallenwet. Vrijen toegang voor alle katholieken hoven den zestienjarigen leeftijd. Debat vrij. Aigemeene vergadering op Woensdag 20 Dec., des avonds half 8 uur. Agenda: Instal latie nieuwe leden; notulen; ingekomen stuk ken; halfjaarlijksch verslag penningmeester; bespreking feestavond; verkiezing van eeni- ge bestuursleden der onderafdelingen. Namens het Bestuur: P. van 't Padje, Voorzitter. Jac. Zuurbier, Secretaris. AMeeling BEVERWIJK. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 16 Dec., 'savonds van 7 tot 9 uur zitting der Spaarbank St. Nicolaas en Communiefonds. Zondag 17 Dec., 's morgens half 7, H. Mis voor de levende en overleden leden der on- derafdeeling St. Barbara; de leden worden dringend verzocht tot de H. Tafel te naderen, 's Avonds 7 uur ledenvergadering van St. Barbara in het Bondsgebouw. Zij die nog lid wenschen te worden, heb ben vrijen toegang tot deze vergadering. Namens het Bestuur: J. de Goede, Secretaris. Afdeellng HEEMSTEDE. R.-K. Vereenigingsgebouw. Zaterdag 16 Dec., 'savonds van 8 tot 9 uur, Spaarkas Winterprovisie, tevens biblio theek. Zondag 17 Dee., van half 12 tot 12 uur Spaarkas, Winterprovisie, tevens bibliotheek. Maandag 18 Dec., om 8 uur, ledenver gadering. Bespreking uitvoering. Alle leden worden dringend verzocht om deze zoo nut tige vergadering hij te wonen. Denk er wel aan. leden, het komt er op aan, dus zonder uitzondering nogmaals komt allen ter ver gadering, want aller steun daaromtrent is noodig. Namens het Bestuur: L. Nunnink, 2e Secretaris. AMeeling BENNEBROEK en O. Woensdag 20 Dec., 'savonds om half 9 uur, gecombineerde bestuursvergadering met het bestuur der Bloemistwerkliedenvereeni- ging St. Jeroen. Aller opkomst verzocht. Namens bet Bestuur: J. v. B a k e 1, Secr. AMeeling LISSE Bondsgebouw: Bondstnint H 47. Zaterdag 16 Dec., 'savonds van 7—8 uur zitting Spaarkas. Van 7 tot half 8 Retraitefonds. Namens bet Bestuur: A. H, Schrama, Secr. AMeeling SASSENHEIM Woensdag 23 Dee., te 7 uur, aanvang der Ontwikkelingscursus, door den nieuwen Geest. Adviseur. Namens het Bestuur: P. Langelaan, Secr. AMeeling VOORHOUT. Dinsdag 19 Dee., 'savonds 7 uur, verga dering van het Bestuur. Zondag 24 Dec., 's avonds 7 uur ledenver gadering, beide in 'tcafé „De Bonte Koe". Agenda: Opening. Notulen. Installatie van de heeren Jac. van der Berg, J. Schrama en Chr. Zandbergen, welke heeren verzocht wor den alsdan tegenwoordig te zijn. Mededeelin- gen van het Bestuur. Verkiezing Bestuurs leden. Periodiek aftredend zijn: F. M. Ange- vaare, voorz.; C. T. Huijts, penningm.; Joh. Lakeman, 2e secr en Adr. Heerings, le com missaris. De heer Joh. Lakeman stelt zich niet meer herkiesbaar. Candidaatlijsten kun nen worden ingeleverd tot en met 23 Decem ber. Ook heeft bedankt voor het secretaris schap de heer P. Vlasveld, echter niet als bestuurslid. Verslag afgevaardigde Centrale Raad. Rondvraag en sluiting. Trouwe op komst verzocht. Het Bestuur. HAARLEM. R.-K. Militaire Vereenfging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 6—10 uur en op Zon- en feestdagen den geheelen dag. Liefdewerk St. Josephs-Ambachts-leerlingen. Nieuwe Groenmarkt 22 of Zoetestraat 11. Patronaat voor jongens van 12—17 jaar. Zondagavond van huif fr-haif 8 Godsdienst onderricht, Ontspanning, Spaarbank. Maandagavond van half 8 tot 9 uur herha- lingsonderAvijs voor al'deeJmg A. Dinsdagavond van half 8 tot 9 nur herha- lingsonderwjjs voor afdeeiing B. Woensdagavond van 8—9 uur Godsdienst onderricht of Sociologie voor beide afdee- lingen. Donderdagavond van half 8 tot 9 nur her- halingsonderwijs voor afdeeiing A en teeken- les voor de vakjongens. Vrijdagavond van half 8 tot 9 nur herha- lingsonderwijs voor afdeeiing B. Het Bestuur is iederen Zondagavoud te spreken in het St. Vincentiushuis, Nieuwe Groenmarkt 22, van half 6 tot half 8 uur. St. Josepha-GezeüCn-Vercenigi ng. Zoetestraat 19. Deze vereeniging stelt zich ten doel het godsdienstig en maatschappelijk welzijn te bevorderen van R. K. jongelieden uit den werkenden stand. Lid worden kunnen zij, die den leeftijd van 17 jaar bereikt hebben, nog geen 21 jaar oud zijn en een aanbeveling kun nen overleggen van een bekend en achtens waardig persoon. lederen Zondagavond van 8—9-4 bestaat gelegenheid zich in het Veree- nigingsgebouw (Zoetestraat 19) als' aspirant lid op te geven. De wekelijkscbe contributie bedraagt 10 cent. i)e zaal der Vereeniging is geopend op werkdagen van 8—10 uur; op Zon- en feestdagen van 12—2 uur en des avonds van 514—10 uur. De Zondagavondbij- eenkomst is van 8—9 >4 uur verplichtend. Tot steun dezer St. Josenhs-Gp» Vpreeni- ging is opgericht bet G e z e n f n d s Lid hiervan zijn zij. die een inaandelijksche'cou- tributie van ten minste 10 cents betalen Deze contributie wordt door zelatricen 'tegen af gifte van een kwitantie opgehaald. De leden van'tGezellenfonds ontvangen na hun overlij den een H. Mis in hunne parochiekerk en zijn deelachtig aan de gebeden welke de Gezellen maandelijks voor hunne weldoeners verrich ten. Men kan zich als lid laten inschrijven bij een der zelatricen of bij den President der vereeniging Pater C. H. Caminada, N. Groen markt 12. EERBIED IN GODS HUIS. Onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem. Zij, die wenschen lid te worden van boven genoemde vereeniging, kunnen zich opgeven aan de volgende adressen: C. van Wieringen, Voorz., Twijnderslaan 19; W. L. de Rooij, penningm., Eendrachtstr. 12; J. v. d. Aart, secretaris, Koningsteinstr. 19; J. Dijt, Krom 8; J. J. van der Walle, Lange Heerenvest 106; J. en P. Umans, An- thoniestraat 61; J. Heijne, Brouwerstr. 55E; H. B. v. d. Vlist, Schalkwijkerstraat; H. Hug- tenburg, Kampersingel 20; G. J. v. d. Veldt* Meester Joostenlaan 20; L. H. J. Zandstra, Soutmanstraat 40; H .N. Blom, Meester Joos tenlaan 35; J. F. v. d. Pol, Kamperstraat 72; J. N. Knoppert, Gen. Cronjéstraat 1.13rood; A. v. d. Meij, Rozenpriëelstraat 10; H. Her ben, Dompvoetslaan, Overveen; H. Heiligers, Bloemersteeg 3. R.-K. Vereeniging tot beseiierming van meisjes, gen. „St. Martha". Het Bemiddelingsbureau der Vereeniging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden, enz., Donkere Spaarne 22. alwaar voor R.-K. dienst meisjes, wier ouders buiten de stad woonach tig zijn, iederen Zondag- en Woensdagavond van 8—10 uur gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 cent per week, haar vrijen tijd aangenaam en gezellig doorte brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avonden. St, Elisabethsvereeniging. Inleveren van ziekenbriefjes Maandag avond tusschen 7 uur en half 9, Woensdag en Vrijdagmiddag tusschen 1 en 2 uur, Jans straat 49. R.-K. Meisjespatronaat „ST. ROSA". Nassaniaan 50. Het doel van dit patronaat is, meisjes uit den arbeidenden stand, van 12-16-jarigen leef tijd, g ra t i s in het naaien en aanverwante vakken, alsook in het knippen, te onderrich ten. Tevens ontvangen zij Godsdienst- en By- belsch onderricht, alsmede Herhalingsonder- wijs in het lezen, schrüven, rekenen, enz. Het onderwijs wordt gegeven eiken avond der week van half 7 tot half 9, uitgenomen Zaterdagavond. Aangifte van leerlingen tweemaal per jaar, n.l. in de maanden Juli en December, op een steeds in dit blad te vermelden datum. Het Bestuur is voor ouders der leerlingen en belangstellenden te spreken aan boven staand adres, op iederen len Woensdag der maand van half 3 tot half 5 uur. St. Maria-vereeniging. R.-K. Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik, vergadert elke twee maanden, hetwelk vooraf in de agenda dezer courant wordt bekend gemaakt. De Maria-vereeniging heeft een onderafd. Meisjesbond, voor leden van 11—16 jaar, die ook tweemaandelijks vergadert op Zon dag, '8 nam. te 4 nur, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. In de vergadering is gelegenheid zich voor het lidmaatschap te laten inschrijven; tns- schentijds hii het secretariaat der vereeniging Zijlweg 21. R.-K. Propagamiaclub „St. Petrus", Schoten (stadsgedeelte). Het Bestuur bestaat uit de heeren: J. Th Rakker. Voorz.. Kloosterstraat 101. J. S. Blaas, le Secr., Cronjéstraat 87. Th. van Geldorp. Penningm., Borueostr. 15. P. Beers. 2e Secr.. le Hoogewoerddwarsstr. no. 12. H. M. A. Mathot. Commissaris. Dr. Leyds- straat 74. geloof en WETENSCHAP. Vereeniging tot bevordering van de weten schap onder de meer ontwikkelde Katholieken. Aangifte voor bet lidmaatschap (minimum 2.50 per jaar) te 'icbtcn tot den heer F. X. M. Schiphorst, le secretaris, Tetterodestr. 78. St. Vincentins-Bibliotheek Het liefdewerk der Bibliotheek verschaft tegen uiterst laag leesgeld degelijke en aan gename uitspahhingslectuur, De commissie met bet liefdewerk belast, neemt slechts die boeken in den catalogus op, welke naar baar meen mg door iedereen ge lezen kunnen worden. Gelegenheid tot het afhalen en ruilen van boeken bestaat er op alle Woensdagen van het jaar des avonds van 79 uur tegen een leesgeld van 214 cent per deel, en gedurende de maanden October—Maart ook op Vrijdag avond van 714—9 uur tegen een leesgeld van 1 cent per deel. Voor schenkingen van boeken en giften in geld houdt de commissie zich beleefd nanbe- volen. President van net liefdewerk is de beer C. H. J. de Graait, Zijlstraat 33, secretaris de heer P. J- van Kessel, Plein 5. Propaganda-dub voor den Volkszang. R.-K. Gemengde ^angvereeniging in samen werking met de Afd. Haarlem der Dio cesane Vereeniging tot Bevordering van den eikszang» Eiken Donderdagavond van g_io uur Repe titie in het gebouw der St. Elisabethsvereeniging, Jansstraal 49. Naast de liederen ujt de diverse Liederen bundels voor den Volkszang worden ook kleine re en groölere meerstemmige werken uitgevoerd. Dames en Heeren die lid wenschen. te worden kunnen zich aanmelden des Donderdagsavonds aan liet repetitielokaal bovengenoemd, of da gelijks bij den Heer H. Kerkhoff, Verspronck- weg no. 7, Haarlem. HaarlemscÈ Brokkenhuis. (Van de St. Vincentinsvereeniging), Zoetestraat 13. Geopend iederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9—12 en 25 uur. Tot ontvangst van goederen kan de con cierge op elk uur van den dag ontboden wor den. Telefoon 2170 en 1267. ST. BARBARA. Ger. Krekelberg schrijft in zijn „Van maand tot maand" in de Limb. Koerier het volgende le zenswaardige stukje over St. Barbara (4 Dec.) „Wat weten wij van den Barbara-dag te ver tellen? Heel wat. En zelfs eene historie, die mogelijk voor menigeen nieuw mag beeten. Voor eenigen tijd vroeg iemand, die zich noem de „Etymologiste" in het tijdschrift „La Tradi tion": Hoe komen de Belgen en Fransehen aan de uitdrukking „un tir en ou a barbe"? En wat is: Barbette en wat beteekent La Sainte Barbe bij de militairen? Toen ik later het antwoord las, stond de afleiding dezer gezegdeu, volgens schrijver, in 't nauwste verband met de levens geschiedenis der heilige Barbara. Ziet bier wat men schreef: De St. Barbaradag is voor de ar tillerie een groote feestdag, vanaf den vroegen morgen drukke beweging en gedoe in onze ka zernen. Men hangt er allerhande versieringen langs de wanden, 's Avonds een groot maal. De kolonel komt daarbij, en men zal hem, onder het dessert hooren „spietsen" en zien drinken op den oudsten onder de manschappen en ten slotte op de glorie van St. Barbara. "Vanwaar die feestdrukte? Wat heeft de H. Barbara dan voor hen uitgeoerd? Thans laten wij de legende aan 't woord, getrokken uit een heel oud ma nuscript. In de 5e eeuw leefde in Bona (Auge- rijnsche stad) een Cyreensche hoofdman, Ali- pius. Deze had veel omgang met een Bramaan, die hem vreemde dingen ontsluierde. O. m. had hij hem medegedeeld de merkwaardige effecten, die konden worden teweeg gebracht bij 't aan wenden van een zeker mengsel naphta-olie, pe troleum en nog een stof, die destijds slechts be kend stond onder den naam van „Indische sneeuw". Daarmede leerde hij hem ook sa menstellen de destijds in zwang zijnde, veel be sproken Grieksche krijgsvuren. Eindelijk huw de Alipius in zijne geboortestad. Hij kreeg een dochter, die hij hij den doop den naam van zijn ouden barbaarschen stam liet geven. Het kin'd werd goed opgevoed. Op twaalfjarigen leeftijd sprak zij verschillende talen. Zy las werken van bisschop Augustïnus; en zoo weTd zij allengs ook onderwezen in mechanica en chemie, hoe gebrekkig destijds ook nog. Barbara en haar va der onderzochten op allerhande manieren de zoogenaamde „Indische sneeuw", hetwelk ech ter niets anders was d>an salpeter. Op zekeren dag verkregen zij eene melange van eene bui tengewone explosieve kracht. Zij hadden het buskruit uitgevonden Hiermede is bewezen, zegt de schrijver, dat noch Berthold Schwartz, noch Albertus Mag nus, noch de Spiaansche Mooren het kruit heb ben uitgevonden. Negentien jaar oud trad Barbara in 't kloos ter St. Perpetua, beroemd gesticht, waarvan inen de ruinen in de omstreken van Bona later nog heeft ontdekt. Een sombere tijd brak aan. De Vandalen brachten schrik en ontzetting in den lande. Al les vernielden zij, en alles moordden en plunder den zij uit. Zeo kwamen zij voor de muren van Bona. Wat te doen? Men hield het beleg zoolang mogelijk tegen, maar de honderden lijken, die onder in de grachten lagen, gingen allengs tot ontbinding over, en de stad ging weldra een prooi worden van eene pestziekte, die de heele stad zoude doen uitsterven. Alipius had een idéé. Hij liep naar het klooster en maakte in allerijl met zijne doohter een massa ontplofbare artikelen. Deze werden overal in regelmatige volgorde langs de vestingen aangebracht. De oude had zelf het oog over dit ontzettend werk, toen plotseling een pijl hem doodde. Nu ging Barbara aan 't werk, en liet overal aan den voet der muren het poeder in gaten strooien. Men stak het aan, en het snel rond- loopende vuur deed de lijkeu verkolen en bracht voor een tijdlang verademing en troost. Edoch, ondanks al deze listen moest men zich nog ten slotte overgeven. Bona opende de poorten 25 Aug. 491, na veer tien maanden tegenstand. Het is te begrijpen, hoe die Vandalen nu gin gen huishouden. Niets bleef in leven. Barbara had zich met een honderdtal overgebleven kloos terlingen in St. Perpetua verborgen. Men wei gerde te openen, en daar de deuren sterk waren, duurde het een geruimen tijd vooraleer de ban dieten binnen waren. Onder dien tijd had Bar bara met hare lotgenoten overal onder de vloeren het vreeselijk poeder gestrooid. Einde lijk bezweek de laatste deur, de kapel-poort, en stonden de wilde-horde-mannen met opgeheven wapens vóór Barbara en de haren. Maar voor zij hunnen aanval konden doen, stak Barbara in hare rechterhand het kruisbeeld in de hoogte, en.... met een slag die bergen zou heb ben kunnen verzetten, vloog het geheele gebouw met alles wat daar levend aanwezig was in de lucht. Zoo werd St. Barbara de patrones van het militairisme, van de mariniers, van mijn werkers en van allen, die met buskruit te ma ken hebben. En zoo werd deze heilige ook de patrones van onze metselaars, dakwerkers en allen, die dagelijks bij hoogen en moeilijken ar beid in gevaar staan. Daarvandaan noemen de Fransehen de kruitkamer in een oorlogsschip „La sainte Barbe"; eveneens is „faire sauter In sainte Barbe", den brand in 't kruit steken. Een oud landman vertelde mij onlangs, dat er eene plant „Winterkers" bestaat, die poederige, roode zaadjes draagt, en daarom ook Barbara- krnid wordt genoemd. Zulks kon ik nergens vin den. Wel zegt Welters in zijn Feesten, dat men hier en daar op St. Barbaradag de zoogenaam de Barbaratakken snijdt, die op Kerstmisdag zullen bloeien, omdat ook op dien dag het takje uit den wortel van Jesse ontsproot. Maar de Heilige Barbara uit „Vie des Saints" van Mgr. P. Guérin was de dochter van j Dioscoros, die haar, volgens de geschiedenis, ook zelf vermoordde, omdat zij het christendom had aanvaard. Dit gebeurde omstreeks 300 ja ren na Chr. CONSULT. Ik voelde af en toe steken in de heup, Eet schitterde voor mijn oogen, mijn ooren suisden en :n knagende pijn in de kiezen vergalde mijn leven. Ik ging naar een beroemden arts, wachtte twee uur in de wachtkamer en werd eindelijk bij den beroemden man toegelaten. En wat scheelt er aan? vroeg hij. Doch in plaats van mijn antwoord af te wach ten, voegde hij er aan toe: Pardon, een oogenblik, de telefoon heeft gebeld Dr. Haneman, met wien spreek ik? Na een vol kwartier was het gesprek geëin digd en herhaalde hij En, wat scheelt er aan? Ik.... Een oogenblik? verzocht hij. De telefoon gaat. Dr. Haneman, met wien spreek ik? Het duurde een minuut of tien. Toen stond hij weer te mijner beschikking. Dus u hebt het aan. Ik.... O, 'n seconde slechts, viel hij mij in de re de. De telefoon. Het duurde een half uur. Dan zei hij Hebt u me al gezegd, wat u scheelt? Ditmaal probeerde ik het op 'n andere ma nier. Ik zei niet „ik" maar „mijn".... Maar veel verder kwam ik er niet mee. Bij de n van mijn draaide hij zich half om, greep den hooren van de telefoon, mompelde: „pardon!!" en was dan weer 'n kwartier lang met een tele foon-patiënt. bezig. Zoo, sprak hij dan op beslisten toon. Nu ben ik geheel en al tot uw dienst. Dat wil zeggen, een minuut nog. Ik moet even nog den apotheker opbellen, bij moet mijnheer Stapels (tien minuten gesprek).. Maar nu ben ik tot uw dienst. Thans gelukte het al beter. Het kwam tot: „Ik heb sedert eenigen tijd.Maar toen hij daarop weer naar den telefoonhoren greep, werd ik toch een weinig nerveus. Drommels nog toe, daar zat ik al anderhalf uur voor hem plus twee uur in de wachtkamer.dat is drie en een half uur. En nog had ik hem niet gezegd, wat ik eigenlijk scheelde. Wat was het ook weer.Waarachtig, ik wist het zelf niet Dus, wat scheelt er aan? vroeg hij. Ach., zei ik verlegen en greep naar mijn hoofdNu ging die duivelsche telefoon na tuurlijk niet. Ach, zei ik, ik heb zoo'n hoofdpijn. Maar mijnheer, schreeuwde hy, neem dan wat antipirine. Houdt u me daarom urenlang op? Voor ik goed en wel wist, wat er gebeurd was, stond ik in de wachtkamer, waar een aar- 1 dige jongedame de rekeningen schreef. Dubbel tarief, lachte zij mij vriendelijk toe, omdat u zoolang binnen zijt geweest. Juffrouw, zei ik, nadat ik betaald had, wat moet men voor een telefonisch consult be talen Niets, natuurlijk, lachte ze. Dat is drie jaar geleden. Sedert consulteer ik dr. Haneman alleen tele fonisch. Dan hoef ik geen seconde te wachten en het heeft me in drie jaar tijd geen rooien duit gekost. IN DE LUCHT. Het verhaal speelt in het jaar 2000, in het bestuurbare luchtschip, dat een geregelden dienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Rot terdam en den afstand in een goed half nur af legt. Eduard Meyer van de firma Meyer Co. in zijden stoffen heeft met Stylmans, zijn trouwen bediende, in een der „schuitjes" plaats ge nomen. Eensklaps doet zich een sterke windstoot ge voelen. Eduard Meyer, die zich voorover gebo gen had om het panorama te zien, zou er uitge slingerd zijn, wanneer Stijlmans met gevaar van eigen leven hem niet had gegrepen en van een wissen dood gered. Meyer is nog onder den indruk van het voor gevallene en drukt Stijlmans aangedaan do hand. Beste Stylmans, zegt hij, ik kan geen woorden genoeg vinden Stijlmans: O, mijnheer.... MeyerNeen, ik ben u oneindig dankbaar. Gij hebt mij het leven gered. Stijlmans: Maar ik Meyer: Ja, dat hebt ge. Zonder u zou ik ver pletterd zijn geworden. O, nooit, nooit zal ik uw moedig gedrag vergeten. Stylmans: Maar, mijnheer. Meyer: Uw toewijding. Uw doodsverachting. Vraag van me, wat ge wilt en als het in mijn vermogen ligt zal ik het u geven.Ten eer ste, waarde Stijlmans, behoort een man van uw kracht, van uw ontwikkeling, geen bescheiden salaris van 100 gulden per maand te verdienen. Neen, Stijlmans. Ik bied u 500 gulden per maand aan. Stijlmans: Mijnheer. Meyer: Neen, ik stel u zelfs voor mijn com pagnon te worden.... Stijlmans: Mijnheer. Meyer: Ik beloof u de hand van mijn dochter. Stijl mans (heelemaal van streek): Mijnheer, gij overlaadt mij met weldaden.... Ik ben in den zevenden hemel. De stem van den conducteurAmsterdam. Al len uitstappen. Drie maanden zijn verloopen. Stijlmans veis dient nog altijd 100 gulden per maand bij de firma Meyer Co. Wat mej. Angelica Meyer betreft, men beweert, dat zij verloofd is met mijnheer Goedfatsoen en dat het huwelijk einde dezer maand zal plaats hebben. Stijlman is wanhopig. Hij waagt het zijn pa troon op te zoeken om dezen aan zyn beloften te herinneren. Stijlmans: U weet toch nog wel, mynheer. U wildet mijn tractement vervijfvoudigen. U steldot me voor uw compagnon, uw schoonzoo:, te worden. Meyer: En waaneer heb ik je dat gezegd? Stijlmans: Drie maanden geleden, in het luchtschip tusschen Rotterdam en Amsterdam. Meyer (lachend) Haha, in het luchtschip. Jonge man, hoe kon je dat nog ernstig opne men? Alles hing toen immers in de lucht!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 13