DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1060 - mn «ijsk \m ion - bh 15 STADSNIEUWS. Zaterdagavondpraafjes; ^Ssiderhsaisvesf 2S-31-3S, Haarlem EERSTE BLAO. AN 0 A. Z&TERDA6 3S DICEHBER 3381. 36ste Jaargang No. 7709 Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426» Tile betaleada gfeoianés op dit blad, die ia bet besit eener verzekeringspoli! z(ito zijn volgens de bepaiiogen op de polissen vermeld, tegen onge.ukken verzekerd voor: De aitkeertag dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Oceata" Bijkantoor voor Haarlem de Wsd«r'-«:d3che Credletb-.nk Nieuwe Pracht II Pit nummer beslaat uit uijf bla den, iu. o. de Ofïiciëele Kerk- Iijst en hei Geïllustreerd Zon dagsblad m 8 bladzijden. Haarlamsche Alledagjes No 445. exex. Par 8 jnwu>den voor Haarlet» 1,88 Voos de plaatsen, waar een agent is gevestigd (bom der gemeente) 1,85 Voor fle overige plaatse» ia Nederland franco pear post L80 AJsondorUjke numuiers d,<)8 PRIJS DER ADVERTENTIES; Van 1—8 regels 60 oent (contant 5Ü cent) Iedere regel meer Buiten Haarlem en de Agentschappen 16 cent per regel. (Buitenland Beclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 oent (ft contant.) 10 oent SO oent rfvs|J overlijden, lIUU hand ,of voet. I 4Ü|J éénoog, i 41U éen doua, U U wijsvinger. tchiktheld t«t wersoo. GULDEN by verlies van ééu anderen vinger. Zondag 17 December. Sociëteit „V ereenigiug" 8'A uur Alberts Frères Bioseope-voorstejding. Museum „V an Stolk" (Jansstraat 48 50j. Geopend *s Maandags on Dinsdags van 9'X—4tè uur tegen betaling van 1—Ove rige dagen kosteloos op aanvrage. Maandag 18 December. G e b o u w „S t. B a v o" R. K. Volksbond 10 uur verkiezing- vijf leden voor het Hoofdbestuur. Half 9 verplichte vergade ring Ondersteuningsfonds. Half 9 vergade ring Bloemisten. Algcmeene vergadering Spaarkas (Winterprovisie). Notulen, verslag penningmeester, bestuursverkiezing. Sociëteit „V e r e e n i g i n g" 8 uur lo dag Muziekfeest Hoarlemsche Bachveree- niging. Teyler's Stichting op de gewone Museumtüden Buitengewone tentoonstel ling van kunstwerken, berustende in de ver zameling van Teyler's Museum: de gravures van Lucas van Ley den, geb. 1494 te Leiden, aldaar overleden 1533. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. Museum ..v all Stol k" (Jausstraat 48 50), Geopend 's Maandags en Dinsdags van 9^_4)4 uur tegen betaling van 1.—. Ove rige dagen kosteloos op aanvrage. DE ST. M A R.TH A - VER EENIG ING. V/ij behoeven de St. Martha-Vereeniging aan onze lezers niet meer voor te stellen. Zij is bekend genoeg bij lien en is een vrucht van een der schoonste bloesems der Katho lieke Charitas, de groote boom, die zijn ver kwikkende schaduw laat vallen over geheel de lijdende en nooddruftige menschheid. De Martha-vereeniging maakt deel uit van het schoone werk van bescherming van jonge meisjes én is een onderdeel der Association catholiqiie internationale des oeuvres de pro tection de la Jeune Eille. Tot nu toe had de vereeniging haar verga derlokaal aan het Donkere Spaarne 23zw., doch zooals alle werken der katholieke naas tenliefde, ontgroeide ook dit werk zijn kin derschoenen en voelde zich niet meer tehuis in zijn geboortehuis. Noodzakelijk moest worden omgezien naar een andere lokaliteit, om het werk beter, steeds beter te doen ge dijen, en dit lokaal is gevonden: een nieuw tehuis is gevonden op de Ged. Oude Gracht 111. Midden in de stad, aldus gemakkelijk te bereiken, door ieder meisje, zal het werk al daar, öp denzelfden leest geschoeid, worden voortgezet met Gods hulp. Tegen billijken prijs wordt daar logies aan meisjes verschaft, de dienstboden worden daar op hun vrije avonden aangenaam be zig géhouden, er is gelegenheid voor dienst meisjes om daar inlichtingen omtrent goede betrekkingen te krijgen, enz. Er zal echter nog een nieuw werk aan ver honden worden, n.l. schoolgaande kinderen van ouders, die ofwel ziek zijn, ofwel uit „werken" moeten, van vier uur tot acht uur bezig te houden en alzoo van de straat te houden. Doch ook slechts van ouders die, zoo als gezegd, ofwel ziek zijn, ofwel uithuizig moeten zijn. Hiermede wordt voorzeker in een zéér groote behoefte voorzien, en een voorziening die de goedkeuring van alle Haarlemsche katholieken zal wegdragen. Doch dan werke men ook roede! De inrichting van het nieuwe gebouw, het nieuwe werk, dat alles kost zeer veel geld. Daarom taste men diep in de beurs, wanneer men bij u aanklopt om eene bijdrage, of nog liever, men zende zijn gift aan den Weleerw. Heer L. Beijsens, Spaarne, den geestelijken adviseur, die voorzeker alle bijdragen met een verheugd hart in ontvangst zal nemen. CHRISTELIJKE i GEMEENTEWERKLIEDEN'. Donderdag 14 December werd in het ge bouw „St. Bavo" eene proipagandavergade- ring gehouden, uitgeschreven dooi- de Fe deratie van Ohr. Gemeente-werkliedenveree- nigingen. Als sprekers treden op de he eren ÏWl v. d. Have, bondssecretaris van den Chr. Bond van Ned. Gemeente-werklieden en G. O. Bek kering, bondagecretaris van den Ned. Ri K. Gemeente-werkliedenbomd. Behandeld werd: de noodzakelijkheid vain, het bestaan der Chr. Organisatie® v.an Ge meente-werklieden. De heer v. d. Have zou nog .b'ij'zioinder be handelen de samenwerking tussohen de Chr. Organisaties, terwijl de heer G. .O. Bekke ring nog speciaal zal spreken over de verkie zing der Commissie van Advies. De vergadering- was zeer druk bezocht en na. een inleidend woord door den voorzitter, verkreeg de heer v. d. Have allereerst het woord. Hij besprak de vakorganisatie, en na een korte inleiding kwam hij tot de drie Ohr. Or ganisaties, zooals Patrimonium, 'R.K. Volksb. Chr. Nationale Werkmansbond, welke echter niet zoo zeer vakorganisatie zijn. Thans worden de arbeiders in neutrale organisaties gelijk de kreef tenvals dezen in het water komen. Zij worden rood. Ook de gemeente-werkliedenorganisatie was oorspronkelijk neutraal, doch gelijk bij een aard beving, de bodem zich verschuift en het inner lijke der aarde zichtbaar wordt, zoo kwamen ook in het jaar 1903 de grondbeginselen der organisatie naar de oppervlakte. Dit had tenge volge dat de Chr. organisaties van Gemeente werklieden^ werden gezocht. Zij vormen ieder sedert eenige jaren een tandolijken Bond en werken cn leven in en door de Chr, beginselen. Doch naast beginselvol moet men ook prac- tisch zijn eu dit is de Chr. Vakorganisatie. Niet alleen mooie woorden, er moeten da den gesteld worden, er moet positief werk wor den verricht. Meer in het bijzonder tot de gemeente-werk lieden komend wijst spreker op hunne eigenaar dige positie in de samenleving. Het is ochter noodzakelijkheid dat onder de gemeente-werk lieden meer belangstelling komt voor hunne ei gen positie. Men is in gem een te-dienst en dat acht men somwijlen reeds; genoeg gelijkt het wel. Spreker komt lot de vraag: door welke begin selen moet het gemeentebestuur geleid worden? Na daarover een korte uiteenzetting te hebben geschreven, wijst spr. er op dat men op het terrein van gemeenlebeheer aantreft ©enerzijds de Manohesfer-school en anderzijds de Sociaal- Democratie, die in de gemeentebedrijven ziet die voorbode van haren ideaalstaat. Dan staat spr. eenige oogenblikken siil bij de vele geschriften, die bijzonder van R.K. zijde Aver gemeente-politiek zijn verschenen, vooral ook wat betreft de verhouding der gemeente tot hare ambtenaren en werklieden. Vele gemeenten aanvaarden nog de liberale stelling van vraag en aanbod bij het vaststellen der loonen. De Chr. organisiaties nemen daartegenover stelling. Er moet gewerkt worden, doch er moet geen actie gevoerd worden omdat andere organisaties dat hebben gedaan of zullen doen, wij moeten den rechtsgrond nemen en daarop onze actie plaatsen. Allen moeten propagandadlst zijn om de actie beter tot zijn recht te doen komen. Uit dit beioog der beginselen vloeit, waar deze door de beide Chr. organisaties gehuldigd worden, als vanzelf voort de samenwerking tusschen de Chr. organisaties. Veel behoeft hier niet bijgevoegd te worden en na nog een korte uiteenzetting der samenwerking eindigt de heer v. d. Have zijn beloog. (Applaus). Nu verkrijgt de heer Bekkering het woord, welke zal spreken over de verkiezing der Com missie van Advies. Waar spreker persoonlijk voor een scheids gerecht met bindende uitspraak is, heeft deze commissie niet zijn volle sympathie. Hij herinnert aan het werk door de R.K. or ganisatie verricht om te komen tot instelling van een scheidsgerecht voor de Haarlemsche Gemeentewerklieden, aan de uitspraak van Prof. Struicken waarbij deze zich uiisprak voor een scheidsgerecht voor gemeente-werklieden om daarmee aan te toonen, dat het allerminst de schuld onzer organisatie, dat het scheidsgerecht niet ingesteld is. Nu echter de Commissie van Advies gegeven is, is het zaak deze Commissie zoo goed moge lijk te doen zijn. Waar nu de organisaties op Chr. grondslag staan is het logisch dat ook Christelijke candi- daten gesteld worden. Spreker becritiseert het artikel dat over deze candidafen in het orgaan van den Modernen Bond gestaan heeft- Dit artikel getuigt niet van groote helderheid, waar de schrijver het opmer kelijk schijnt te vinden dat onze candidate» de Chr. beginselen huldigen en als zoodanig gesteld zijn. Uitvoerig verdedigt sPreker de stelling dat wij de christelijke opvatting ook in de rechtspraak, wat toch de Commissie van Advies feitelijk is, willen zien doorgevoerd. Dit is de beste waar borg, dat de uitspraak rechtvaardig is. Daarnaast loont spreker aan, dat, waar men van socialistische zijde den werkman steeds als den verdrukte, den arbeid niet als een van God opgelegde plicht, doch als last beschouwt, men zeer moeilijk kan verwachten, dat de mannen van deze richting onpartijdig zullen kunnen oor- deelen. En dit is toch 'ïoodzakelijk. Daarna komt spreker lot de personen der candidateu de heeren Mr. A. R. Baas en A. H. Smulders, een rechtsgeleerde naast een man uit de praktijk der arbeidersbeweging. Hen kenschetsend a's flinke beginselmannen, als flinke partijmannen zegt spreker, dat dit hunne beste aanbeveling is. Na nog enkele woorden gewijd te hebben aan de candidaten voor de plaatsvervangende leden de heeren W. F. Beeremans en J. P. Iletem wekt spreker de Chr. gemeente-werklieden op de pro paganda voor deze zaak flink ter hand te nemen, opdat onze candidaten gekozen worden en daar- j door de Commissie zoo goed mogelijk zal zijn samengesteld. i Ook op deze rede volgde luid applaus. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een der aanwezigen giebruik gemaakt, welke daarbij de houding ter sprake bracht door het Raadslid Mr. Heerkens Thijssen indertijd ingenomen ten opzichte van het scheidsgerecht. De heer Bekkering beantwoordde deze vraag, terwijl het Raadslid de heer v. d. Kamp voor stander van een scheidsgerecht ter vergadering aanwezig, daarnaast opmerkte, dat Mr. Thijssen daairam tegenstander van een scheidsgerecht is omdat hij op rechtskundige gronden meent, dat deze instelling in strijd is met de gemeentewet. De voorzitter dankte beide sprekers voor hun ne leerzame uiteenzettingen, dankte de aanwe zigen, bijzonder de heeren Raadsleden, voor hun ne opkomst en na een kort woord over de waarde van vrij debat enz. sloot hij de goedge slaagde en flink bezette vergadering. NED. NATUURHISTORISCHE VEREEN. Gisteravond hield de Natuurhistorische Vereeniging afd. Haarlem, een vergadering in café „Neuf", alhier. Na het openingswoord van den voorzitter de heer v. d. Sleen, werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen. Hierna gaf de heer Dr. H. H. Zeijlstra van hier een voordracht met lichtbeelden over: „Een berg tocht op Java". Om te beginnen gaf spr. een schets van het tropische oerwoud op Java, waar men ongeveer geen enkelen hoorn van dezelfde soort naast elkaar kan ontdekken. Het kreu pelhout groeit er onder de reusachtige hoo rnen. Spr. wees vervolgens op de verschil lende plantengroei, naarmate men zich op het vochtige Westelijke gedeelte, of het Oos telijke bevindt. Spreker gaf ook een voor stelling van de eigenaardige slingerplanten, zooals de lianen, die van boom tot boom groeien, en veel gelijken op guirlandes. Ook hesprak spr. de vele soorten mossen en va rentjes aan, die op andere planten hun be staan vinden. De toehoorders werden langen tijd bezig gehouden met den groei der plan ten op het Tengerge-bergte eu tenslotte gaf dr. Zijlstra een levendige voorstelling van de bij Tjiboddas liggende West-Javaansche wou den. Alles werd verduidelijk door mooie licht beelden. De spreker werd zeer toegejuicht. De Javaausche plantenverzameling van den lieer Docters van Leeuwen werd bezichtigd tijdens de pauze. De leden hielden zich na afloop op aange name wijze bezig. Het was wederom een op gewekte vergadering. BEKROOND. Op de internationale tentoonstelling vain Pluimvee, Konijnen, Duiven, enz. enz., die heden vanwege de vereeniging „Ornithoplii- lia" te Utrecht gehouden wordt, behaalden onderstaande Stadgenooten de achter Iran na men vermelde bekroningen: De heer L. v. d. Post, met 24 inzendingen sierduiven. 12 eerste prijzen, 8 e ereprijzen. 2 tweede prijzen en 2 derde prijzen benevens met Japansch konijn ram 2on prijs idem Voedster 2en prijs, zilverkonijn ram 3en pr„ id. voedster len en eere prijs. De heer G. H. Stouten met 8 inzendingen blauw Weenerkonijnen, Zilveren beker voet de beste der 50 ingezonden stuks Weeners. benevens 3 eere prijzen;, 2 eerste prijzen, twee tweede prijzen, 2 derde prijzen en 2 Z.E.V, De heeren Gebr. Romeijn. met Hollandech konijn voedster, (zwart), len prijs, benevens een punt op de zilv. beker, met ijzergrouw Hollandsch ram, Z.E.V., met zilver ram 2en prijs. De lieer H. A. [Willemse met wit leghorn haan, 3en prijs, met idem haan, verkoops klasse, len prijs. De heer WL Veltmeijer met zilv. Hambur gers hanen. 3en prijs en Z. E. V., idem goud hen len en eere prijs, idem haan E.V., goud laken haan 1911, E.V. idem lien Z.E.V., goud Wyandotte hen 1911, 3en prijs en E.Y., zilver laken Hamburgei's Toorn, 3en prijs. De heer D. Volkers met bi. zilver konijn voedster, len prijs, Crème zilver voedster Z E.. V. Blank and Tan, ram len prijs. J. J. Philips. E.V. Lotharinger voedster, len prijs zwart VI. reus. De heer J. Philippo met 13 inzendingen sierduiven. .1 tweede, 1 derde prijs 2 Z.E.V. en 6 E.V. G. M. Govers met Lotharinger voedster Eervolle vermelding. J. Quax met VI. reus ijzer grauw voedster E.V., Lotharinger voedster E.V. BESTRIJDING VAN HET NIEU W-MATHUSiAN ISME. In de gisteravond gehouden Ledenvergade ring van de Afdeeling Haarlem en Omstre ken van de vereeniging tot bestrijding van liet Nieuw-Malthusianisme zijn respectieve lijk in de plaats van Dr. H. van den Berg, Voorzitter en Mr. J. H. Monnik, Secretaris, die heiden wegens drukke werkzaamheden als zoodanig bedankt hadden, benoemd de hee ren Dr. H. Gioeueud ijk en O. Wl Harbord. Verder werd o.m. besloten tot het houden van eene Cursusvergadering op 30 Jan. 1912. HULDEBLIJK MRL VAN TIENHOVEN. De afgetreden commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. G. van Tienhoven, heeft tot de leden van de Staten van deze provincie een schrijven gericht, waarin hii hun dank betuigt voor het hem aangeboden geschenk, nu het hem tot zijn zeer groot leedwezen door bijzondere omstandigheden niet mogelijk was persoonlijk dank fe zeggen. ,,'tls mij hoogst moeilijk geweest", schrijft de lieer Van Tienhoven verder, ,,don ambtc= lijken band te zien verbreken, welke mij zoo nauw verbond aan het Gewest dat mij lief is, door de betrekking neer te leggen, waaraan ik gedurende meer dan veertien jaren mijne beste krachten heb mogen wijden. Dut do leden en oud-leden der Staten, met. wie ik in die jaren kortoren of langeren tijd mocht samenwerken, dit; hebben begrepen en daar van door een daad hunnerzijds hebben wil len doen blijken, heeft voor mij groote waar de."- VAN ONZE GROENTEN MARKT. Als een bijzonderheid kan worden mede-, gedeeld dat A. van Waard nog jonge radijs van de kouden grond aan de gromtenmarkt, heeft gebracht, ze zijn opgekocht door G, Wl Cramer, Parkstraat en A. Heemskerk/ Wcnwermanstraat, alhier. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) De heeren van de duurte- commissie vragen, en hoe ze beantwoord werden. Wie er op het schellinkje zitten, en W'iarom de natuurboter hier n°g niet is afgeslagen. Ex iratjes als mosterd na den maaltijd, maar die men tech, niet missen kan. Een historie tonder eind, en une er nog om de Amsterdarnsche poort zullen moeten adrtsseeren. Het is wel vermakelijk, hoe onze Haarlem sche |ondernemers van publieke vermakelijkheden de duurtecommissie, die naar ik hoor met haar werk klaar is en nu maar wacht op hel rapport ten den secretaris zooals immer het ber .d- »le postje van alt op een heel beleefde wijze hebben te pakken genomen! Ik vertelde in een ten mijn vorige Zaterdagavondkeu vel ingen al, «U je zoo in de schouwburgen of in bioscopen én andere vermakelijkheden niet erg veel van Idie duurte en den slechlen lijd merken kunt, want oei een week voor ik die opmerking maakte, jaren er des Zondags bij drie, vier verschillende »e'egenheden van vermaak een aanLal menschen uuistoe moeien gaan, die er geen plaats konden jtr'.igenTusschen twee haakjes, nu ik 't hier over heb, moet ik een misverstand uit clan weg schuiven: ik hoor van de redactie, dat om welke reden weet ik niet de gemeente- werklui vooral zich dien „Hieb" zouden hebben aangetrokken, alsof ik met die uilgaanders pre cies en voornamelijk de lui die bij de gemeente werken en die aan de Hollandsche Spoor-werk- plaats zijn, zou hebben bedoeld! Nu, ik kan gerust en eerlijk verklaren, dat ik geen van die twee categoriën ook maar voor een deel in m'n hoofd had, toen ik dat schreef, en dat ik geheel en al in 't algemeen, builen bedoeling van wien ook, mijn opmerking maakte. Dat moest Ihier even van m'n hartl En nu verder; de duurtecommissie dan schijnt net als ik opge merkt te hebben, dat de gewoonte om uit te gaan en een pretje te hebben, niet'veel onder den slechten tijd geleden heeft, en om daar nu zeker van te wezen heeft ze de directeuren en onderne mers van publieke vermakelijkheden aangespro ken en ze op den man af gevraagd,,zeg eens, vriendje, kun je het nogal merken aan de en- trées op de hoogere rangen, dat de lui van dat slag last van den slechten tijd hebben? Een vrij critieke vraag om te beantwoorden dat be grijpt iedereent Want publieke vermakelijkhe den en gelegenheden waar je een pretje kunt heb ben, vooral op Zondagavond en daar moei de vraag grootendeels over geloo-pen hebben moe ten (het van de „hoogere rangen'', dat is te zeggen plaatselijk en niet financieel gesproken, voor een groot deel hebben. En die goeie klanten zitten ze niet graag in het vaarwater natuurlijk, onze on dernemers van publieke vermakelijkheden. Daar om hebben ze zich er alleraardigst uitgedraaid, en tot de heeren van de duurtecommissie gezegd' bee ren, het spijt me wel, maar u vergist u als u denkt dat allecu maar de kleine luidjes, dei werklui en zoo, van den engelenbak en hei schel linkje gebruik maken I Daar zit ten heel dikwijls verschillende gegoede lui, 11 inke burgers, ja ik weet al niet wie, en omdat ik al die menschen niet wil blameeren, en ook omdat uw berekening dus geen zuivere kan wezen, daarom moet ik tot mijn spijt m'n cijfertjes voor me houden!" Is het niet leuk? Op die manier trekken onze ondernemers aan het langste eind en verklappen hun geheimen niet, en wat meer zegt: ze coif- feeren liun luidjes niet zuinig en als liet nu nog niet gebeurd is dat de lui van het Floraplein en den Wagenweg en van de Dreef op 't schellinkje hebben gezeten, wel dan zou het me niets ver wonderen dat ze er eerlang óók eens p!aals na. mener op aangezien behoef je er door njenlaud te worden, nu de ondernemers van publieke ver makelijkheden zelf verleden, dat het de gewoonte is! Intussehen, om nog even bij die duurtecom missie (e blijven, het gaat er net mee als mijn vrouw het voorspelde: tegen den tijd dat ze met haar rapport klaar komt en dat de gemeenteraad er over uitgepraat zal wezen, is de dure tijd pre cies politer den rug! Immers: ik lees al van ver schillende andere plaatsen, dat er de natuurboter weer is afgeslagen, en afhouden de heeren melk boeren, die hun weetje wel weten, hier in Haar lem ,,de beste boter nog altijd maar op een hoogeren prijs dan elders, lang zal het niet meer duren of één zal z'n prijzen verlagen, cn den volgen de anderen wel. En ik heb wel eens hoören zeg;em ('a! je aan den prijs van de ua- iuurboler de duurte van al het andere kunt af meten als de boter abnormaal duur is, dan is 't een duren tijd, en slaat die af, dan wordt het betèrt We zullen nu maar gaan ondervinden of dal waar is. Maar dat is zeker, dat al zo u het ergste van den duren tijd nu achter den rug zijn, dat geen reden mag wezen om degenen die'n esiratje zoo broodnoodig zouden hebben gehad, dat extratje nu maar te laten missen. Want bij menigeen zal het wel zóó wezen, dat er wat op crediet uoodig was wat anders contant kon be taald worden, en daarmee zijn de luidjes dau achterop t Laat ik intussehen mijn wijze redence- ringen maar voor me houden, totdat de heeren van de duurtecommissie, die naar ik hoor voor geen persoonlijk onderzoek en persoonlijke moei te hebben sti'geslaan, hun rapport hebben uitge bracht: dau zal er nog genoeg over geboomd kunnen worden. Als het intussehen met dat rapport maar niet net eender gaat als met de historie van de Amsterdarnsche poort: dat schijnt ecu kluifje te worden, waarnaar hoe langer hoe meer luidjes happig worden, cn zoodoende valt er met geen mogelijkheid te berekenen, wanneer dat zaakje eens afgedaan zal wezen! Want heb ik niet gelezen, dat niet alleen meneer Dumont van Openbare Werken en meneer Las- schuit, uit den gemeenteraad, hun licht over die poort, hoe die is cu worden moet, hebben laten schijnen, maar clat nu ook notaris Wilkens aan het plannen maken is getogen? En meer nog: de „vereeniging tol verfraaiing enzoovoorts (ieder Haarlemmer weet wat hiermee bedoeld wordt) heeft hare bemoeiingen met de fontein in den- Hout langs de Dreef klaarblijkelijk zóó amusant gevonden, dat ze óók inzake de Amster darnsche Poort bij den Raad met voorstellen zal komen! Er moei een beroemd-architect voor gespanne zijn, zoo las ik in onze courant, cn daar er (geloof ik) gelukkig bijstond clat die benoemde architect een oud-stadgenoot is ('t zou ook eenvoudig geen zoeken wezen om on der de lallooze beroemde sladgenoolen-arch itee-l ten een keus te doen) kan ik wel een heel eind raden, wie de „Vereeniging tot verfraaiing enzoo-: voorts" op het oog heeft! De heeren bouwkundi-j gen, siadgenooteu-zelf, zijn daarenboven óók col lectief aan het adresseeren geslagen bij den Raad,! cn daar ook de vereeniging Heemschut er zich mee bemoeid heeft (natuurlijk, want is er wel ergens een nieuw plan, waar die vereeniging zich, niet mee bemoeit?) mankeeren we nu nog al-j leen maar een paar adressen van de bewoners uit den omtrek, vau de werklui der Centrale' werkplaats die er telkens döor moeten, van da schippers die er onder door- en de voerlui dia. er boven door-gaan, óm zoo volledig gedocumen teerd te zijn als het maar kan. Zóó volledig zelfs, dat de heeren raadsleden er misschien ge-en weg mêe zullen welen, en ten einde raad den boel zullen laten zooals 't ist Althans, die tra gische afloop wordt door sommigen voorzien, ik voor mij echter geloof, dat wie zóó denkl van onzen gemeenteraad en van zijn doorzet tingsvermogen toch wel een al te min idéé heeft, en dat de heeren van het Prinsenhof het zelfa voor hun eigen fatsoen niet daartoe mogen la ten komen I Ik voor mij, als 'n oppervlakkig toekijker, houd het op het plan van meneer Las- schuit, maar wil men er een ander maken; mij óók goedt -v 16 DECEMBER:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1