Verzoend en hereeniyd. R. X. Middenslandsvereeniging. Brieven uit Lssse. mum UIBEU OMHEL Rond de Liturgie. u s e n. oyons Haai*lem*Bpussel» Sokken. r'fcuiLLtn o-N Ko !u ton Marché tsd bleef aart- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SEJÜP „ST. JOZEF", afdeeling Haarlem en Omstreken van „de Hanze", goedgekeurd bij Bisschoppelijk be sluit van 26 October 1907 en bij Kon. besluit van 9 Mei 1908. De R. K. Middenstandsvereeuiging stelt ich ten doel, volgens art. 2 luirer Statuten, e zedelijke en stoffelijke belangen van den andeldr ij venden en indtistrieelen Midden- tand in het algemeen, en van hare leden in iet bijzonder te behartigen, overeenkomstig de beginselen van den R. K. Godsdienst. De voordeclen aan het Lidmaatschap ver bonden zijn vele. Wij noemen slechts: le. Door aansluiting der vereeniging en bloc bij de Haarl. Haudelsverceniging, hoo ien de leden het recht gratis information in e winnen, dubieuze posten ter iucasseering e geven en rechtskundige adviezen hunne '.aken betreffende te vragen bij de advocaten der H. H. V. 2e. Kunnen de Leden gratis gebruik maken van eon Bureau tot plaatsing van Kantoor- en Winkelpersoneel. 3e. Kunnen de Leden hun spiegel- on andere ruiten verzekeren hij de afdeeling Onderlinge Glasverzekering en zullen daarvoor een uiterst lage premie te betalen hebben. 4e. Kunnen de Leden deelnemers worden in een fonds tot uitkeering bij overlijden, het welk gelei belangeloos wordt beheerd, waar voor erfgenamen tegen geringe bijdrage na overlijden van den deelnemer een belangrijk bedrag uitgekeerd krijgen. 5e. Ontvangen de Leden geheel gratis en t'raneo een weekblad van 16 pagina's druks, waarin alles, wat voor den middenstand van belang kan zijn, zal worden behandeld. (ie. Een ziekte-verzekering zal weldra in werking worden gesteld. 7e. Twee maal in het jaar zal eene H. Mis voor de geestelijke en tijdelijke belangen dei- Leden worden opgedragen, terwijl bij over- 'ijden van een Lid ééne H. Mis voor zijne ielerust zal worden gelezen in ziine Paro- jhiekerk. 9e. Minstens zes maal in een jaar zullen in de Ledenvergadering alle voorkomende za ken, den Middenstand betreffende, worden behandeld en wanneer de kas zulks toelaat, eene feestvergadering eens per jaar worden gehouden. Tenslotte maken wij onze Leden erop at tent, dat de Diocesane Coöperatieve Crediet- bank van de Hanze bare werkzaamheden heeft aangevangen. Er bestaat dus gelegenheid credieten aan te vragen en op de in de statuten vermelde voorwaarden gelden te beleggen, hetzij in de posito of in rekening-courant. Tevens bestaat er gelegenheid tot beleggen van spaargelden, waarvoor 3 pet. rente wordt vergoed; ingaande den eersten en zestienden ier maand. Minimum inleg 25 cent. Terugbetaling tot een bedrag van 50 geschiedt onmiddellijk, hooger bedragen met 1 dag opzeg-ging. Voor inlichtingen of beleggingen kan men zich des Maandags en Zaterdags tussehen 12 on 4 uur vervoegen bij den administrateur J. H. Visser, Nieuwe Gracht 46. Op andere werkdagen tussehen 12 en 2 uur. Ook niet-leden kunnen van de Spaarkas ge bruik maken en vinden daarin een solide en oordeelige geldbelegging. Het bestuur spoort biermede alle nog niet iangesloten R. K. Middenstanders aan, als Lid onzer vereeniging toe te treden. De con tributie bedraagt slechts 1.30 per 3 maan den. Bij toetreding verbindt men zich voor sen geheel jaar. Voor het lidmaatschap melde men zich, bij voorkeur schriftelijk, aan bij den secretaris C. A. M. Jonekbloedt, Lange Heerenstraat No. 24. Namens het Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. C A. M. ÓONCRBLOELT Lzn., Secret. Dat was voorzeker eeu g-oed idee van het Des tuur onzer Volksbond afdeel ing, om de kinderen harer leden een Sint Nicolaasfeest te verschaffen. Wat hebben die dreumessen sich kostelijk vermaakt. Er waren er van mij ook eenigen bij en ze konden er niet over uitgepraat, raken. En voornamelijk over den goochelaar. Doch neen, lezer, maak u niet on gerust, ik wil dezen brief niet wijden aan dit eene Kinderfeest, alhoewel ik iets verder echter weer over dergelijke feesten iets te zeggen heb. Maar om op bovenstaande terug te komen. Ik schreef in mijn vorigen brief dat in dat feest propaganda zat opgesloten. En dit komt uit. Dit feest heeft ingeslagen. Doch zooals het gegaan is met de meeting te Utrecht (vergeef mij die afwijking) gaat het ook hier. Zij vindt haar bestrijders, met dit verschil, dat de Utreehtsche meeting roode bestrijders vindt en hel Volksbond- kinder-Sint-Nicolaasfeest bestrijders vindt onder de eigen geloofsgenooten. Dit onder vond dezer dagen een lid van de propag-anda- club St. Bonifacius" hij zijn huisbezoek voor de propaganda vergadering van Sf. Isidorus. Deze propagandisla ik heb 't van hem zelf, kwam bij een kath. bloemistarbeider en zocht hom aan de propagandavergadering te be zoeken en praatte daarvoor natuurlijk als de beste, zooais een propagandist dat doen kan. Maar... bij kreeg „den wind van voren", zooals de volksmond zegt. Die man noemde den Volksbond een rik durf 't woord waarlijk niet in zijn geheel neerschrijven. Dit. moest hij natuurlijk bewijzen. En daar begon hij: Het Sint Nicolaasfeest. Men gaat, zei bij, de kleine kinderen „zoeken", die mo ten vader aansporen lid te worden van den Volksbond ca eenmaal lid, met deze zijn vi lenden en kameraden aansporen eveneens lid te worden. Ze kunnen de eenten in den Bond wel anders gebruiken, enz. enz. O .ia, 't was hu:-, chelen om door de kinderen de grooten te vangen. Men begrijpt, dat de bedoelde propagandist óók niet op zijn mondje was gevallen, maar hij mocht praten als Brugman 't baatte niets. Enfin, je hebt van die meuselien, die overal, al is de bedoeling nog zoo goed en edel, ve nijn uithalen. Zoodat ik eigenlijk maar zeg gen wil dat er in dal kinderfeest propaganda zit voor de afdeeling. Laten wc echter gerust bedoelde bloemistarhoider geïsoleerd aeliter de kachel zitten mokken en in stilte den wensch uiten, dat 'I bestuur een volgend jaar ecu dergelijk feest voor de kinderen organi seert. Jongen, jongen, wat eeu verschil bij vroeger, toen ik zoon jongen was. Toen was 'tmet Sint Nieplaas een wortel in de kous of schoen" en verder niets. Feest op school, niets van bekend. En thans.' Feest in den Bond. feest op de school, ja en ten slotte feest thuis. En de ge schenken op de school zijn voor de minbe- deelden waarlijk de moeite waard. "De harten der ouders zijn dan ook zeker van dankbaar heid vervuld voor lien, die door hun milde bijdragen mogelijk maken, dat dergelijke ge schenken kunnen worden gegeven. Daar ik het r>u toch juist over feesten heb, kan ik niet nalaten een enkel woord te wijden aap een feest, wat nog wel in 't verschiet li gr, maar waar de gehcele parochie uiting zal kunnen geven van hare erkentelijkheid. Ik bedoel, de lezers zullen het misschien reeds geraden»hebben, liet koperen jubileum van onzen Zeereerwaarden heer Pastoor. Op 1 Augstus van het jaar 3913 zal hot namelijk V2A jaar geleden zijn dat Zijn Eenv. als pas toor van Lisse werd benoemd. Dankbaar kun nen wij, katholieken, op dat tijdperk terug zien en we kunnen meer dan voldaan zün. Hoe was het voor dien tijd gesteld met ome Kerk? Immers, een groot gedeelte geloovigeu gen konden doodeenvoudig niet op behoor lijke wijze de H. Mis booren. De menschen moesten soms buiten blijven staan. En thans. Thans hebben wij een kerk, waarop ieder rechtgeaard katholiek trotsch mag zijn. En hoe was 'tmet onze Roomsche school? Vee] te klein. Zoo zelfs dat aan een gedeelte on derwijs moest worden gegeven in de oude gemeenteschool. Thans hebben we een afzon derlijke Jongens- en Meisjesschool. De meis jes onder de bekwame leiding der Eerwaarde Zusters waar, behalve het gewone lager on derwijs, onderwijs wordt gegeven in nuttige en noodzakelijke handwerken, zoo noodig voor het latere leven. Daarbij aanvulling van het o zoo noodzakelijke godsdienstonderricht, wat hij velen thuis wel eens iets te wenschen overlaat. En daarvoor zullen alle katholie ken zich zeker dankbaar betoonen. En dit kunnen zij thans tastbaar toonen. In onze zoo even genoemde nieuwe prachtige kerk ont breekt namelijk nog een voor dit gebouw passelijk orgel. Eene commissie heeft zich thans reeds gevormd om ter verkrijging van dit instrument gelden in te zamelen en dit dan, op den Jubilédag aan den pastoor voor de kerk ten geschenke to geven. Wie nu zou hier niet toe willen bijdragen? Dat willen immers allen, ieder naar zijn vermogen. Ze ker, het is nog verre van den feestdag. Maar voor den houw van zoo'n orgel is een maand of tien noodig en eer men zoo iets bestelt moet men verzekerd kunnen zijn van de noo- dige gelden. De kosten zullen vermoedelijk tien twaalfduizend gulden bedragen, dat is een heele som, maar.... zesduizend gulden is er reeds voor. En om nu het restgnt bij elkaar te krijgen, heeft zich een commissie gevormd. Deze commissie zal zich de hulp van eenige zelatrieen verzekeren, welke dan we kelijks de geldén zullen inzamelen. Wij zijn van te voren reeds overtuigd dat deze zela trieen een gemakkelijke taak wacht, omdat ieder gaarne zijn penningske zal willen bij- dragen om dit schoone en grootsche doel te helpen verwezenlijken, te meer nog, omdat wij hierdoor een plicht van dankbaarheid kunnen vervullen. De Volksbonders zullen zich dubbel dankbaar gevoelen op dezen dag, want immers zeer spoedig na zijn intrede in onze parochie, werd op initiatief van Zijn Eerw. alhier eene afdeeling van den N. R.-K. Volksbond opgericht. Voor de Bondsleden dus dubbel feest. En wij kennen de Volksbonders genoeg om te durven beweren, dat zij zich niet onbetuigd zullen laten. Enfin, laten we hopen dat wij allen dit feest mogen beleven en dat de bij dragen voor dit voorgenomen geschenk ruim schoots mogen toevloeien. We zullen zeker nog wel eens gelegenheid hebben op dit on derwerp terug te komen. Wie wij hier ook nog eens terug hopen te zien is zeker wel de heer de Lobel uit Haarlem. Wat heeft die een suecesavond gehad. Wie kent de conver satiezaal van ons Bondsgebouw? Een groot vierkant lokaal! En.... Stampvol was het Woensdagavond met bloemistarbeiders .En wat een degelijke overtuigende rede. Gewis, ieder die ter vergadering geweest is en nog geen lid was, geeft zich vast en zeker als lid op. Trouwens, ik hoorde reeds dat zich reeds eeii twintigtal personen lieten inschrijven. Eén ding vinden we jammer, en wel, dat de voorz. direct na afloop der lezing de vergade ring sloot. Er zullen er zijn die op die vergade ring een verkeerde opvatting inzake de con tributie hebben gekregen. Een der propagan disten verzocht mij derhalve dit in een brief en passant te verduidelijken. Zie hier dan. Waar de heer de Lobel sprak van 1 cent contributie per week aan den Bond, heeft hij bedoeld aan den Nederlandsehen Bond van R. K. Bloemist- en Tuinbouwarbeiders Sint Deusdedit". Wie zich nu als lid van den Volksbond en natuurlijk meteen als lid van „St. Isidorus" laat inschrijven, betaalt 5 ct. per week aan den Volksbond, waarvan ech ter weer 1 cent per week in de kas van „St D." komt en 10 cent per maand aan „St. Isi dorus", waarvoor hij dan gratis 't Vakblad ontvangt, 'tls zoo duidelijk genoeg meen ik. Een enkel woord ten slotte nog aan alle niet- leden, welke de propagandavergadering heb ben bezocht. Wanneer nu straks de propa gandisten bij u aan huis komen, doet dan niet als dien man die ik hierboven schetste, doch laat u als lid inschrijven. Die propagandis ten komen niet uit eigenbelang, doch in uw belang en in dat van uw vrouw en kinderen. Maakt, hen derhalve het werk licht. Gewis, het zal u niet berouwen. CRITICUS. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergader de Donderdagavond onder voorzitterschap van den heer Burgemeester. Afwezig was de heer v. Wickevoort Crom- melin met voorkennis, terwijl er één vaca ture is, n.l. die van wijlen den heer v. d. Weiden. Medegedeeld werd dat de heer van Hou- ken zijn voorstel omtrent de verlaging van de gasmeterhuur, waaraan hij een voor stel wilde verbineden tot verlaging van den muntgasprijs, vooralsnog wilde aanhouden tot later. Voorts deelde de voorzitter mede naar aan leiding dat in de vorige vergadering de stem men hebben gestaakt over het voorstel van den heer van Meeuwen om met ingang van 1 Januari a.s. de tol aan de Camplaan af te schaffen, dit voorstel moet geacht worden te zijn verworpen volgens de gemeentewet, daar de vergadering de vorige maal voltallig was, ofschoon er één vacature was. Er behoeft dus thans geen nieuwe stemming te worden gehouden. Besloten werd wederom aan den rijksveld wachter van Zeelt «j. gratificatie toe te kennen, voor de door hem in het afgeloopen jaar in de gemeente bewezen politiediensten. Het voorstel regelende de samenstelling en den werkkring der Commissie van voorbe reiding inzake de ge.m.eente-financiën werd, met een kleine wijziging voorgesteld door den heer Droog, aangenomen. UJJiriBMiwT"-"11'"**''*'"'*''"'ii m^_iLimji Voorts werd een reglement vastgesteld op het bewonen van ambtswoningen. Het vijfde punt van de agenda bevatte een voorstel van B. en W. om met het oog op de uitbreiding van de bebouwing daar ter plaat se in de Oranjekade, de Eindeuhouistraat en de Beelslaan, koofdgasbuizen le leggen en tevens een voorstel om den dag der inwer kingtreding der waterprijsverlaging, vast gesteld hij raadsbesluit van 5 Sept. 1.1., op 1 Januari 1912 (van 35 op 30 cent per M3.) na der te regelen, omdat de opname van alle watermeters niet op één dag kan geschieden. In alle geval treedt de verlaging in werking vóór 6 Jan. a.s. Beide voorstellen werden z. h. s. goedge keurd. Aan baron A. H. van Hardcubroek van Ammerstol werd vergunning verleend tot het dempen van eene grep langs de Emmalaan. Echter werd voorgesteld door B. en V. aan de N. V. Maatschappij tot Expl. van Onr. Goederen en administratie van Schuldvord. „Watervliet" geen vergunning te verleenen tot den aanleg van straten aan de Pijlslaan, omdat deze afwijkt van het vastgesteld bouwplan door B. en W. De heer Tromp vraagt of er geen gele genheid is om het plan, misschien met eenige wijzigingen, toch goed te keuren. De burgemeester zegt dat de adressanten toch nog steeds met een nader plan bij den Raad kunnen komen. De heer Tromp neemt hiermede genoe gen, waarna afwijzend door den Raad op het verzoek wordt beschikt. Voorts werd besloten tot overname vaneen strook grond aan den hoek van de Camplaan. Een voorstel inzake aanleg van een trot toir in de Schouwtjeslaan vóór het perceel van mej. de wed. A. S. Duijs werd oveneens goedgekeurd. Vastgesteld werd de tweede suppletoire begrooting en besloten tot af- en overschrij vingen en tot het voldoen van uitgaven uit de post voor onvoorziene uitgaven op den dienst 1911. G e 1 d 1 e e n i n g. Bij de gemeentebegröoling voor 1911 is ge raamd een bedrag van totaal 12 000 als geldleening ten behoeve van de gasfabriek en de waterleiding. Voor de bedoelde uitbreidingen voor de gasfabriek is echter slechts noodig 3550 en voor de waterleiding slechts 2000, derhalve in totaal 5550. Voor kosten van aanleg van de waterlei ding is evenwel nog benoodigd 2000, voor uitbreiding van den reinigingsdienst ƒ1650 en. voor reorganisatie der brandweer in ver band met den aanleg der duinwaterleiding nog 800. Te zamen dus 10,000. B. en W. stellen daarom voor hen te mach tigen tot het aangaan van eene geldleening tot een bedrag van tien duizend gulden (no minaal kapitaal), wanneer liet geld tegen of boven parikoers wordt opgenomen en van tienduizend vijfhonderd gl. (nomin. kapitaal) wanneer het geld beneden parikoers wordt op genomen tegen eene rente van ten hoogste ilA pet. per jaar. Het voorstel wordt goedge keurd. Ontheffing boete. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken op het verzoek van den curator in de faillis sementen van A. en J. Kromhout, wonende te Haarlem en aldaar handelende onder den firmanaam A. Kromhout Zonen, aanne mers van 't amoveeren van twee woningen en het houwen van een ziekenbarak, werkmans woning en een bergplaats op een terrein aan de Molenwerfslaan, om ontheffing van boetetoepassing voor de te late oplevering, daar een deze een gevolg is van het faillis sement der aannemers, waardoor het werk een 4-tal weken heeft stilgelegen. Na uitspraak van het faillissement is het werk nl. flink aangevat en zoo spoedig mo gelijk afgemaakt zonder dat de gemeente door de te late oplevering schade heeft ge leden. Goedgekeurd. Tarief notulenenz. B. en W. achten het gewenscht een tarief vast te stellen, waarvoor de gedrukte notulen van en de ontwerp-besluiten voor de raads vergaderingen aan particulieren kunnen worden verstrekt. Zij stellen voor: 1. een abonnement op de gedrukte notulen van en de ontwerp-besluiten voor de verga deringen van den Raad over een kalender jaar met inbegrip der onder 3, 4 en 5 ge noemde begrootingen en verslag beschikbaar te stellen voor 3.—. 2 die notulen en besluiten van eene be paalde vergadering, uitgezonderd de onder 3, 4 en 5 genoemde begrootingen en verslag-, tegen 0.50; LXXXII Wijding eener kerkklok. Het gebruik de klokken te wijden is /.eer oud, zoo oud als liet gebruik der klokken zelf het klimt op tot de vijfde eeuw. De klokwijding is tevens een der luisterrijkste plechtigheden, want zij wordt verricht door den bisschop of eenen door den Paus daartoe gemachtigd; n priester. Daar het juist weergeven van alle ce remoniën te veel plaatsruimte in beslag zou ne men, stippen wij alleen het vplgende aan: - De bisschop, hekleed met paarse koorkap, deu e-envoudigen mijter op het hoofd en den herders staf in de hand dragend, zet zich neder op zijn zetel, geplaatst in de nabijheid der klok, die zoo danig is opgehangen, dat men ze gemnkk-elA van binnen en van buiten kan aanraken en er om heen loopen. Na het bidden van ceuige psal men zegent hij wijwater en begint met een hun- del hysop de klok te wnssehende assisteerende geestelijken zetten de was'sching voort, reinigen ze geheel van binnen en van buiten met sponsen eu drogen ze met een linnen doek af. Intussehen bidt de bisschop, gemijterd neergezeten, weder om eenige psalmen. Dan staat hij op en zalft met. II. Olie der zieken een kruisteeken bu:ten op de klok, welk kruisteeken hij na een toepas selijk gebed met een linnen doek afwisclit. L ier op volgt Ps. 28. Opnieuw zalving, maar nu ze ven maal aan den buitenkant met H. Olie en viermaal aan den binnenkant met Chrisma, tel kens met deze bede: „O Heer, moge deze klok geze-|-gend en ge-j-wijd worden. In den naam des Va-j-ders en des -f- Zoons en des heiligen -J- G-eestes. Ter eere van den heiligen N. Vrede zij u." Wederom een toepasselijk gebed. Vervolgens houdt de bisschop een rockend wierookvat onder de klok, zóó d.at de opstijgende wierookwolken de heele klok vullen, en smeekt hij voor de derde maal Gods zegen af. De plechtigheid wordt besloten met liet- zin gen van een gedeelte van het. Evangelie volgens den H. Lucas door den Diaken; de bisschop kust na afdoop het Evangelieboek, laat zich bewierooken, maakt het H. Kruisteeken over de gewijde klok en keert gemijterd met zijn assistenten naar de sacristy terug. Terwijl de stoet aftrekt, bevestigt de koster een lint aan den klepel der klok, waarna een priester, het lint in de hand nemend, voor liet eerst de nieuw-gewijde klok luidt. 3. de begrooting der inkomsten en uit ga ven der gemeente tegen 0.50; 4. de begrootingen van de gemeente-gas fabriek en van de gemeente-duinwaterlei- d:ag. elk voor 0.25; 5. het gemeenteverslag voor 0.25, De heer Droog stelde voor om het ge meenteverslag voor 50 cent verkrijgbaar te stellen en de notulen en besluiten van eene bepaalde vergadering voor 25 cent. Het voor stel werd echter niet ondersteund, zocdat liet geen punt van beraadslaging kon uilmaken. Het voorstel werd daarna ongewijzigd goedgekeurd. Tot leden van de Commissie voor de Be drijven, wegens periodieke aftreding van de heeren A. JÈL van AVicke voort Grommel in en W. O. van Meeuwen, werden de aftredende leden herkozen. pVerkliedenreglement. Aan de orde is de vaststelling van het werkliedenregiement met bijbehoorende be sluiten. De heeren Honing en Tromp, hoewel alle hulde brengend, aan de moeiten en zor gen door B. en W, aan de samenstelling van het reglement besteed, kunnen niet erg sym- pat-hiseeren met het reglement. De heer Honing acht het reglement op gesteld voor een veel grooter gemeente dan deze. De heer Tromp vindt, dat de raadsle den nog geen gelegenheid hebben gehad om het reglement in alle finesses te onderzoeken. Hij zou wel willen voorstellen om de be handeling aan te houden, rniar van de ande ren ziet hij daarin schade voor de betrokken lieden, want de nieuwe loonregeling treedt ook in werking, wanneer liet reglement is vastgesteld. De voorzitter beantwoordt den hca Honing en dan heer Tromp. Wil de raad de behandeling uitstellen dan nemen B. en V. daarmede genoegen. Zij wilton allerminst don schijn hebben het reglement er door te wiL- len jagen. B. en ,W. hebben bij de samenstel- ffi 99 f2) Dat vs toon zoo. Sedert tw-aialf jaar heeft men hem Idaden van den meest verwonderlij ken moed zien verrichten. Murat wilde hem aan zich verbinden, maar hij heeft gewei gerd Frankrijk te verlaten. En het schoone wezen, dat hem verge zelt, is dat zijn vrouw De generaal is niet gehuwd. De iamar ztine, die ge da.ar even bij hem zaagt, is zijn pupil, de schoone Renée de Kennarvar. Zijn «ze bloedverwanten Ja, doch ik weet niet in den hoeveel- sten graad. Zij is de laatste spruit van den de hand der verzoening, en b-oictd hem, om! Alleen in Bretagne, als ik vroeger naar de verzoening te bezegelen, de hand aan zij- mijn oom de Kerbrie ging. Maar sedert den ner dochter, het eenig overgebleven kind dootd van mijn oom had ik ;(je fa.milie ide van een talrijk gezin. Ongelukkig leed hetKennarvor geheel uit het oqg verloren, jonge meisje reeds aan een kwaal, die ha,ar De da-mes wonen eerst gedurende twee jaar tijdens haar verloving ten gra,ve sleepte.tijdens hot koude seizoen te Parijs. Mjademod- Haar vader overleefde haar niet en van de-'selle Renée heeft ha,ar intrede in de wereld zen beroemden tak blijft slechts de kleinegedaan dezen winter op het ba,l bij den Renée óver, het eenig kind van den la,aksten Oostenrijksehen gezant, waar zij de algemee- zoon van den ouden markies. En dut is nu ne aandacht trok. het bekoorlijke wezen, dat gij gezien hebt. Zij is daar schoon genoeg voor. En ze- Pc generaal is trouw gebleven aan de her- ker zeer rijk? ïmncring zijner eerste, zoo oprechte liefde, j Men zegt het. i Hij is een buitengewoon goed man, van on- j Schoon en rijk,iW|a,t een prachtige uitputtehjke edelmoedigheid hij ontvluchtpartij de wereld en vertoont zich daarin slechts j Prachtig -' Maar met gemakkelijk te ge- om zün pupil to verg-ezcdlen, aks hij tussehen naken. De grootste namen v.an den ouden twee oorlogen in, eenige ©ogenblikken rust adel, de roemrijkste onder den nieuwen hebt kan genieten. Als mademoiselle Renée er niet ben schipbreuk geleden ,op de trotsohe min- wais. zou men hem met dikwijls te Parijs zien.achting van dc «schoone Renée Breta.gne alleen trekt hem. Dat is alles zeer romantisch. En waar' [Wij zull.cn de twee ruiters wier gesprek de generaal «de laatste afstammeling vaai den jengsten tak. Er bestaat aangaande de rijs; zij wordt altijd vergezeld «door. 2 vröu- vcorya,deren van den markies de Kennairvar wen, wier uiterlijk een zonderlinge tegen- oudsten tak «der Kennarvors welke "thanswoont- dat schoone meisjegcdurcndcTde"ton- 'onze'lezers, op de hoogte heeft gebracht van zender mannelijke erfgenamen is-; evenals 1 ge tijden van afwezigheid van ha ar voogd den tegenwoordigen toestand °der hellen is van- - 6 Zomers m Lretagne, stvinters te Pa- van ons vernaai, niet verder volgen en b«e- geven ens naar het huis de Kennarvor, op het oogenblik dat Bertrand en zijn jeugdige gezellin daar weer binnentraden. Het ontbijt wachtte hen; daarom ging' Re-' - rrvoi - w» ««ox- née, zoodra zij van ha-ar paard wals afgee-te- an zeggen kan, w cfa.t een eeuwenoude ha,attig jaar, met een ernstig en zachtgelaat;gen, .naar haar kamer, waar zij haastig een lboide takken van het edele huis scheidde, j de .andere, die ouder is, is een bloedverwante elegant, huiejaponnétje aantrok. Vf», j nmrmos, die den afkeer zijner geloof ik. wier onrustig, bijna schichtig uitér- i Zij kwam woei' naar beneden, op het ^eel4® ien Ber-jï„ic mij altijd vermaakte, toen ik klein was. oog en blik dat Bartrand zijn arm bbod aan «die toen kapitein uj de jagers was. Hebt ge «dan die dames dikwijls gezien madem-oisolle de 'Roqfuenel om haar naar de aen «dra,eve geschiedenis, welke mijn oom de stelling vormt- met haai* levendig en bewcom- verbne mij vroeger vertelde. Ik ben er wel lijk persoontje. De eene is haar onderwijzeres, Ü*t van vergeten; alles wat ik er u nog iemand van vijf.en veertig of acht en veer eetzaal te geleiden. De oude dame nam den arm met een strak gelaat a-an en toen zij c«p haar plaats zat, zeide zij i.Waar is de generaal toch Een vroolijk gelach weerkl-omk door de kamer. Hij heeft de eer gehad u hierheen te brengen, nicht, Zeide Renée, terwijl Bertrand haai' glimlachend aanzag. Mademoiselle hief het hoofd verschrikt op en, toen zij haai' da-valier herkende riep ze verwonderd uit Hé. ik dacht dat gij het waart, Renée. Nu, nu. nicht, lachte het jonge meisje, die verstrooidheid is toch wel wat al te erg. Ik wist niet dat ik zulke groo-te epauletten draag en ik begrijp niet, dat er nog niemand bang is geworden voor mijn knevel Hebt ge een prettige wandeling ge maakt, lieve Renée vroeg medmoiselle de Kergoat. Heerlijk! Het is buiten verrukkelijk! Ik heb een arm vol bloemen meegebracht, die ik dadelijk in de vazen in het sa!on z,a! zetten. 'Ongelukkig ruiken ze niet en er zijn tussehen de struiken geen viooltjes meer te vinden. En uw paard Ls het gewillig g'ewcest Het is zo-o gewillig geweest, dat liet bijna vervelend was. Dat verhindert me evenwel niet, liefste Rbnée, zeide dc generaal, dat ik je verzoek, Sultan niet in mijn afwezigheid te gebrui ken en u tevreden te stellen met de kleine zwarte merrie. Renée antwoordde hierop niei en het ont- j bijt verliep verder onder gezelligen kout, terwijl een enkele maal mademoiselle de Ro- quenel een glimlach om de lippen der ainzit tenden te vo-orschijn riep wanneer haar verstrooidheid haar weer parten speelden. Na het ontbijt nam de generaal Renée mede naar zijn kamer. Hij verzocht haar plaats te nemen en 'ging zelf in zijn leunstoel zit ten. Kindlief, .zeide hij op emstigin toon» gij zijt negentien jaar; als gij, evenals zoo vele andere jonge meisjes, het geluk hadt te leven aan de zijde eener moeder, zou ik de eerste «zijn u aan te ra«den u niet te haasten met do keuze van een echtgenoot en te genie ten van de schoone dagen der jeugd, waarvan de heerlijke geruste onbezorgdheid het zware geluk uitmaakt! Maar Renée, dat is. helaas, niet zoo. Ik ben uw eenige steun, mijn kind, want mademoiselle de R-oquenel is op er. cud. En a.!s ik niet tot het leger behoorde, zou ik mogen hopen u nog lang te mogen be schermen, maar laat de oorlog morgen uit breken en binnen acht dagen kan ik, door een kogel getroffen, neerliggen. Ach. gij zijt wreed! riep Renée ui'. En er sprongen tranen in han-r oogen-. Bertrand green haar bij de hand. Dank je. lief kind, zeide hijdank je voor uw medegevoel, dat is mij zeer lief. Werkelijk viel Renée hem in de ro de op een sarcast-isehcn toom. die zoozeer af stak bij de woorden, welke zij daareven sprak, dat Uc iiacr v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5