STADSNIEUWS. Stalen-Generaal. ONTTREKKING VAN GROND AAN DEN OPENBAREN DIENST. Gewisselde stukken. nevekl en Maria Catbarina Klein. Johannes de Koning en Martha Soers. Age de Vries en Neeltje Anker. Pieter Ariaan de Boer en Plesi- aa van den Heuvel. Bertus Johannes van den schuit en Klara Elisabeth Antonia Meier. Geboren: Z. van A. H. EskesDobbelaar. D. van A. de WitHoutgraaf. Z. van D. Houttuin Smit. Z. van A. Verwoerdde Haan. Z. van R. ZeeuwOldenburg. D. van A. M. Poenvan den Bos. D. van A. Kljjnvan Stralen. Z. van M. VoogtNoordzij. D. van S. BöhmKuijten. Overleden: Geertruida Cristina Kroon, 1 jaar en 3 maanden. Dirk Buig, 2 weken. Trijntje Ma- rees, wed. van O. M. Tand, 67 jaar. VKLSEN. Cursusavond. Op 17 December had alhier de 8e Cursusavond plaats, waarop als spreker op trad de WelEd. heer A. Klein, met het onder werp „De Ongevallenwet". Door spreker werd de wet in den breede uiteengezet, waarvoor wij dan ook hulde moge brengen aan dezen geach- ten spreker, die ons in zulke breede trekken de Ongevallenwet deed kennen. De cursusavond mag dan ook als zeer leerzaam beschouwd wor den en erop groot wezen, hetwelk ook werd bewezen door het daverend applaus dat de spre ker oogstte. Na afloop werden door vijf aanwezigen vra gen gesteld van verschillenden aard, naar aan leiding van het behandelde onderwerp. Allen werden door den spreker op voldoende wijze be antwoord. Wij hopen dat de vierde Cursusavond even goed bezocht zal worden en nog beter dan deze. Cursus in Geloofs- en Zedeleer. Donderdag avond ten 8 uur zal een aanvang gemaakt wor den met den cursus in Geloofs- en Zedeleer, wel ken door den Eerw. P. Alexander gegeven zal worden in het Patronaat. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistermorgen half elf kwamen de Provin ciale Staten bijeen tot voortzetting van de op 4 December j.l. geschorste vergadering. De heer Hazelhoff Roelfzema licht zijn voorstel toe, strekkende om de reclame borden, die onze streken ontsieren, te doen verdwijnen. Hij schildert het natuurschoon van onze heerlijke landouwen en stelt op geestige wijze daartegenover de akelige ontsiering door enorme greote flesschen of chocolade koppen teweeggebracht. Als de Genestet nog leefde zou hij dichten: „Verlos ons van reclame, Heer. Geef ons natuur en schoonheid weer". Van alle kanten hoort men kreten van verontwaardiging tegen dezen aanslag op de «choonheid der natuur bij ons, die te teer en te aetherisch is om weerstand te bieden aan het brutaal geweld, dat van alles caracatu- reu weet te maken. In andere landen hindert die reclame mis schien niet, doch hij ons is dit hinderlijk. Het rijk kan hieraan niets doen, omdat het te groot is: wat goed en nuttig zou zijn voor een streek, raakt soms de andere geheel niet. Rijksbeambten, die meestal niet uit de streek afkomstig zijn, die voortdurend verplaatst kunnen worden, kunnen niet zoo goed hier tegen waken dan Ged. Staten. Een bezwaar is dat door een verordening als deze inbreuk wordt gemaakt op het eigen domsrecht, doch dit gebeurt ook door an dere bepalen als hinderwet, woningwet, enz., en dit bezwaar mag en kan dus niet zoo zwaar wegen. Spr. komt dan tot de conclusie, dat van het reclamewezen schromelijk misbruik ge maakt wordt en hij hoopt dus dat deze Pro vinciale Staten hierin een goed voorbeeld zullen geven. Hij geeft in overweging een bijzondere commissie te benoemen, dan zon binnen en kele maanden de beslissing der Prov. Staten kunnen vallen. Het voorstel wordt in handen gesteld van Ged. Staten ter fine van praeadvies. De Voorzitter meent het instellen van een bijzondere commissie te moeten ontra den, omdat er geen reden aanwezig zijn om af te wijken van den gewonen weg, terwijl het voorstel de volle sympathie van Ged. Sta ten heeft. Ingekomen is een verzoek om subsidie van de Handelsschool te Hilversum. In handen van Ged. Staten gesteld om praeadvies. Door verschillende vereenigingen is ad- haesie betuigd met het voorstel van den heer Hazelhoff Roelfzema. De heer Julius Dickhout verzoekt de verordening niet aan te nemen. Deae adressen word ;n in handen van Ged. Staten gesteld. Aangenomen werd een in de Zomerzitting Terwijl mademoiselle de Röquenel Renée verbaasd en verschrikt aanstaarde, wees de cude onderwijzeres van het jonge meisje haar op het voor haar staande zoutvaatje, waar bij zij een glimlach niet kon weerhouden. .Werkelijk, riep de dame verstrooid uit, ik weet niet waar mijn gedachten zijn van morgen; ik zie niets meer. Misschien zou het wel goed zijn als u een bril ging dragen, zeide Renée belang stellend. Alleen weet ik niet of er voor nw gezicht wel een te vinden zal zijn. Renée, Renée... knorde de generaal. Ik heb het nog noodt geprobeerd, ant woordde de oude dame onverstoorbaar. Ditmaal barstte het heele gezelschap in lachen nit. Er heerschte ook verder gedurende den maaltijd een prettige vroolijkheid, dank zij de goede en opgewekte stemming van het jonge meisje. De generaal kon zich anders slechts met moeite aan zijn gepeins ontrukkenmade moiselle de Kergoat, met haar beschroomd en terughoudend karakter, stelde zich te vreden met alleen te antwoorden, als men het wooru' tot haar richtte. En wa,t made- mi i Ie de Roquenel betreft, deze wist een gesprek nooit langer dan tien minuten vol te hónden. De denkbeelden dwarrelden in haar hoofd rond als koffieboonen in een molenmidden in het ernstigste gesprek ont snapte haar soips een opmerking, die geheel bezijden het onderwerp was en alleen lag in de lijn Van haar gedachten, die nooit in over eenstemming waren met die der anderen. Werkelijk, zeide Renée, terwijl zij op- van dit jaar gedaan voorstel om de driejaar- lijksche voordrachten tot toekenning van subsidies aan inrichtingen van vakonderwijs met ingang van 1912, te laten vervallen en de reeds voor drie jaren verleende bedragen tot wederopzeggens toe te staan. In het geno men besluit zijn niet opgenomen de scholen, aan welke eerst éénmaal, voor één of voor enkele jaren, subsidie is toegekend. Jaarlijks zullen echter de volledige beschei den, betreffende elk subsidie, aan de Com missie voor de begrooting worden overgelegd en in de memorie van toelichting op de be grooting melding worden gemaakt van elk feit, dat op de handhaving der subsidie van invloed zou kunnen zijn. Daarna werden een aantal vragen om sub- sidiën door de vergadering behandeld, O. m. werd toegestaan ten behoeve der Am bachtsschool te Haarlem tot wederopzeggens 3500; aan de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond ten behoeve harer teekensehool 500; aan het bestuur der Vereeniging voor vakopleiding in het klee- dermakersbedrijf te Haarlem werd sub sidie geweigerd voor een op te richten vak school voor kleermakers, wijl de gemeente Haarlem geen subsidie verleent, daar zij dit onderwijs aan een ambachtsschool wenschen te zien gegeven. Vele leden wenschten echter te constateeren dat zij zich in geenen deele met de meening van het gemeentebestuur van Haarlem vereenigen; aan de vereeniging voor Doofstommenonderwijs te Amsterdam ten behoeve van hare school voor doofstom men 1000; aan de gemeente Texel een bij drage van ƒ1150 's jaars in de kosten der op te richten zeevaartschool; aan het bestuur van den Provincialen Bond van geitenfok- vereenigingen in Noord-Holland 500; aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een subsidie van 500 voor in 19111912 te houden stal wedstrijden; ten behoeve van de herstelling van „de Waag" te Hoorn een bij drage aan de gemeente van 7725. Voorts werd nog aangevraagd een subsidie ten behoeve van den proeftuin te Aalsmeer. Ged. Staten adviseerden dit subsidie niet te verleenen, vooral omdat deze tuin dient tot demonstratieveld voor de lessen aan de Rijks- tuinbouwwinterschool. Zij achten dat het Rijk hier in moet grijpen, als de tuin er niet ko men kan. De Provincie moet niet de taak overnemen van het Rijk. De heer Mr. J. W. M. Westerwoudt meent dat het hier een principieele beslissing geldt en dat een technisch advies hiervoor zeker noodig is. Hij wil dus voorstellen het advies te vra gen van den inspecteur van Landbouw en de beslissing aan te honden tot de Zomerver gadering. De heer J b. Z ij p meent het voorstel te moeten ontraden, omdat voor dergelijke proeftuinen nooit advies van den inspecteur gevraagd werd, doch alleen van de resp. ge meentebesturen. De heer D. R a h n s e n, voorzitter der com missie van onderzoek zegt, dat het belang van dezen proeftuin voor Aalsmeer niet ge bleken is: de gemeente subsidieert niet. Hij meent dus aanneming van het advies vod Ged Staten te moeten aanbevelen. De heer KL de Vries meent, dat de ge meente Aalsmeer niet meer kan doen; hij Bluit zich dus gaarne aan bij het voorstel om de zaak aan te h-onden. Den beer Westerwoudt beeft bet ver wonderd, dat de heer Zjip zeide, dat nimmer het advies van den Inspecteur van Land bouw gevraagd werd; hij haalt bewijzen aan voor 't tegendeel. De heer Boissevain zegt, dat afdoende moet zijn het feit, dat slechts een tekort over 1910 is van 200. Hierdoor kan geen reden zijn dat de Prov. Staten steun verleenen. De heer C o 1 ij n verklaart zich nog voor het voorstel-Westerwoudt en de heer Zijp beantwoordt nog kort de sprekers, waarna het voorstel-Westerwoudt, in stemming ge bracht, wordt verworpen met 39 tegen 34 stemmen. De voordracht van Ged. Staten werd nu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan den commies ter provinciale griffie G. Petri, chef van de algemeene secretarie, aan wien met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ont slag is verleend, onder toezegging voor de goede en langdurige diensten, werd een ver hoogd pensioen toegekend van 1600. Voorts werd goedgekeurd een voorstel om de uitbetaling der jaarwedden der ambtena ren ter provinciale griffie, indien zij zulks wenschen, per maand zal geschieden, inplaats van per kwartaal, zooals tot nu toe ge schiedde. De heer K. Prins, die een voorstel had in gediend om de begrooting voor het jaar 1912 aan te vullen met een memoriepost wegens uitgaven voor drankbestrijding, ten einde, indien aanvragen om subsidie tot dat doel in komen. den post tot zeker bedrag te kunnen verhoogen en voorts om Ged. Staten uit te noodigen betreffende de toekenning dezer subsidies eene regeling te ontwerpen, trok stond, het is vandaag ontzettend warm; ik verheug me dan ook reeds op het bad, dat ik vanmiddag in de baaii zal nemen. Tij dens het warme seizoen moest de mensch het vermogen hebben om zich te verande ren in een visch. Verheng je niet te veel, lieve Renée>, merkte de generaal op. Ik ken er niet ze ker van of het weer je wel zal toestaan je plannen ten uitvoer te brengen. Dezen mor gen hoorde ik vissehers de zwartste voor spellingen doen voor den avond; versoheide nen zijn zelfs niet eens naar zee gegaan uit vrees voor een naderend oinweer. O, vanavond, dat zal ik niet tegen sprekenmaai' om vier uur zal het ze ker nog wel mooi weer zijn. Ik hoop het, antwoordde de generaal lachend. Jk hen van plan eens te gaan zien naar enze hoeve van de GrandsrGenêts. Die heeft, schijnt het, belangrijke herstellingen ncodig. Daarop ging ieder zijns weeg. Renée ging naar haar kamer, mademoi selle de Roquenel liet het dambord brengen en ide generaal (ging alleen nitte voet, want de boerderij van de Grands-Genêts was niet zeer ver. Hij nam den weg door het bosch, daar de warmte op den grooten. weg ondrage lijk was. Bovendien was de eenzaamheid hem aangenaam en stelde zij hem in de gelegen heid om gemakkelijker te drommen; want sinds zijn onderhoud met monsieur Kerdien kwelde hem een voortdurende bezorgdheid een zelfde naam kwam hem steeds in de ge dachten: Renée. jWat was zij vroolijk vanmorgenzeide dit voorstel om tactische redenen in. In de commissie, waarin het voorstel ter sprake was geweest, betuigden vele leden hunne sympathie met de bedoeling van het voorstel- Prins, anderen bestreden het voorstel. Ged. Staten waren van oordeel ,clat de Provide zich moest bepalen tot de onderwerpen, thans binnen den kring harer bemoeiing getrokken, als vakonderwijs, verkeersmiddelen en open bare hygiëne. Zoo oordeelt zij, wiens zorg zich uiteraard over het geheele volksleven heeft uit te strekken, kan den breeden weg van ondersteuning in aangelegenheden van dezen omvang opgaan, de Provincie is daar toe niet geroepen. Vele leden betwijfelden of dit standpunt formeel juist is. In behandeling kwam het adres van den Algemeenen Nederlandschen Ambtenaars- hond, betreffende de reglementen van de be ambten van de gestichten „Meerenberg" en „Duin-en-hoseh". Hierop is het advies verkre gen der Commissie van Toezicht over „Mee renberg". De Prov. Staten konden zich met dit voorstel zeer wel vereenigen. Er bestaat hoegenaamd geen reden om tot herziening over te gaan der eerst onlangs vastgestelde en voor het personeel zeer gunstige loonrege lingen. De in het adres vervatte berekeningen te dier zake zijn, zooals door de Commissie is aangetoond, meerendeels onjuist. Het denk beeld om het geheele personeel door Ged. Staten te doen benoemen en ontslaan is reeds eenmaal door de Prov. Staten niet aanvaard. Voorts bestaat er geen aanleiding om een heid van regeling voor de heide gestichten in te voeren. Het adres werd ter afdoening in handen gesteld van de Commissie van Toezicht over het gesticht „Meerenberg". Besloten werd het z.g. verpleeggeld voor behoeftige krankzinnigen uit Noord-Holland in het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Zutphen met ingang van 1 Jan. 1912 met 15 te ver hoogen en aldus te brengen op 335 per pa tiënt per jaar. Voor den bouw eener woning voor den ad- junct-sluismeester bij de Nieuwe Amstelsluis, het verbreeden van het Aarkanaal nabij de sluis en verder daarmede samenhangende werken, werd 16,500 beschikbaar gesteld. Het voorstel om de verdediging van de Noordzeekust van Kamperduin tot de Noor delijke grens van Rijnland rechtstreeks te brengen ten bate van de provincie Noord- Holland, werd aangenomen, nadat zich hier over een vrij langdurige discussie had ont sponnen. Behandeld werd ten slotte een voorstel van Ged. Staten, om, naar aanleiding van ver schillende adressen, te besluiten, om Gedep. Staten uit te noodigen het gebruik van lood houdende verven bij de provinciale werken waar dit zonder onoverkomelijk bezwaar voor het werk kan geschieden, zooveel moge- Hik te beperken en in de bestekken voor de uitvoering dier werken de bepaling op te ne men, dat het loodwit moet worden betrokken van eene fabriek, die het aflevert gemalen, in zuivere belegen lijnolie, en dat het droog afkrabben en droog puimen van met lood houdende verven hestreken vlakken, voor zooveel dit naar het oordeel der Directie mo gelijk is, moet worden vermeden. Dit vcorstel van Ged. Staten werd door de vergadering aangenomen. Besloten werd ten laste der Provincie een geldleen ing aan te gaan groot 31,500, ter voldoening van een voorschot aan het ge sticht „Meerenherg", vodr ffnöere uit to* voe ren werken, tegen een rente van ten hoogste 4 pet. 's jaars. Aan de orde is thans het voorstel tot tij delijke uitkeering aan werklieden en beamb ten in dienst der provincie, wier bezoldiging niet hooger is dan 1000 van een bedrag van 25, uit te keeren in 5 termijnen van 5. De voorsteller, de heer H. Barnstein, licht te zijn voorstel nader toe. De heer J. Kappeyne van de Coppello, als lid van Ged. Staten, bestrijdt het voorstel. Die taak is oogenschijnlijk noch gemakkelijk, noch aangenaam, zegt spr. 't Voorste schijnt zeer sympathiek, doch spr- wijst erop, dat de weg, waarop men zich zou gaan begeven, ge vaarlijk is. Men kan telkens met voorstellen in dezen geest komen. Als de aanleiding tot het geven van toeslag zou te vinden kunnen zijn in toestanden, die nog niet abnormaal zijn, dan zou daaruit blijken, dat de loonen niet goed zijn en dan zouden „lapmiddelen" als deze niet gebruikt mogen worden. Dit stelsel meent spr. beter dan dat van den voorsteller. Hij gaat nu in finesses na welke personen in dienst der provincie, in aanmerking ko men voor dien toeslag en waarvan de mees ten dien toeslag niet noodig hebben, öf om dat reeds in den nood voorzien is öf om dat de nood bij hen niet zoo dringt. Hij zou liever gehad hebben, dat de heer Barnstein eerst bij Ged. Staten om inlich tingen was gekomen. Laat de heer Barnstein dan liever komen met een voorstel tot loonsverhooging, die ge rechtvaardigd is en sympathieker, dan de toeslag, die meer een aalmoes gelijkt. Bleek of blijkt, dat ergens misstanden zijn, hij bdj zich zelf, het is een genot haar zoo te zien. Maar waar komen toch die plotse linge uitbarstingen van haar karakter van daan En, steeds zijn gedachten gespannen hou dend op hetzelfde onderwerp, trachtte hij zich te herinneren sinds welken tijd het jon ge meisje zulk een vreemd karakter had ge toond. Bertrand doorliep in zijn gedachten de reeks van jaren, welke waren verloopen sinds de kindsheid van zijn pupil en ten slotte vond hij haar altijd weder dezelfde. Hij zag haar weder op den leeftijd van drie jaar, toen hij voor het eerst nalalr haar toe was gegaan toen zij een verlegen en wild kind was, dat met verbazing keek naar zijn uniform, met haar levendige kleuren, zich ten slotte liet inpalmen door zijn vriendelijke woorden en er Zelfs in toestemde om op zijn knie te gaan zitten. Met hoeveel aandoening had hij haar den kus op het voorhoofd ge drukt, waarmede de ongelukkige Gaëton hem voor haar had belast-' En telkens als hij weerkwam, hoeveel vreugde teemde dan het kindtot op den dag, dat hij na, zijn ernsti ge verwond ing, den tijd, noodig voor zijn geheel herstel, kwam doorbrengen op de hoe ve met het kind. iWat was zij toen lief i vV elk een lieftalligheid lag er in de uitingen van haar teederheid 1 fW&t kwamen die liefdevolle woorden recht uit het ha*' Zij had in dien tijd een dier kinderziek ten gehad, waaraan niemand ontkomt. De geneesheer schreef veel warmte voor; maar het meisje, dat gloeide van koortshitte, wierp onophoudelijk haar dekens weg, tot groote wanhoop van haar verzorgster. Toen dan zullen Ged. Staten gaarne die wegne men. Ged. Staten hebben deze gedachte: we willen de haver geven, aan de paarden die ze verdienen, maar niet aan het paradepaard, waarop de heer Barnstein rijdt. De heer W i b a u t ziet ook in den duurte- toeslag de erkenning, dat de salarissen zoo zijn, dat ze slechts in gewone omstandighe den voldoende zijn. Spr. begrijpt niet, waarom men de provin cie zou uitzonderen: wat voor Rijk of ge meente geldt, geldt toch ook voor de pro vincie. Spr. zegt uit de rede van den heer Kap peyne op te maken, dat de provincie in haar loonregeling onaantastbaar is. De heer Duys zegt, dat de stijging der levensmiddelen hetzelfde is als een daling der salarissen. Hij betuigt zijn sympathie met het voorstel en bestrijdt de argumenten (volgens hem een verzameling geestigheden) van den heer Kappeyne. De heer v. Bmlden valt de manier aan, waarop de heer Kappeyne het voorstel be strijdt. Hij stelt een amendement voor, waar bij de ongehuwden, die geen kostwinners zijn, worden uitgeschakeld. De heer Heerkens Thijssen wil eeni- ge mededeelingen doen uit het rapport der duurtecommissie van Haarlem, gisteren ver schenen, waaruit blijkt, dat de noodtoestand niet degenen treft, die men gewoonlijk mini mumlijders noemt. De heer D. Fabius zegt, dat de regeering het stelsel van toeslag afkeurde en daarna kwam met een voorstel tot toeslag, wat de Kamer aannam, ofschoon zij er tegen was. Men moet rekening houden met het leven en dan blijkt, dat alles er veel gunstiger voor staat dan andere jaren, de heer Thijssen gaf dit reeds aan en ook te Utrecht is zulks ge bleken. De heer v. d. Waarden wenscht nog het woord. Geroep: Stemmen! De heer v. d. Waarden wenscht de genoem de cijfers tegen te spreken. Het voorstel met het amendement, door den heer Barnstein overgenomen, wordt in stemming gebracht en verworpen met 35 te gen 25 stemmen. Hierna werd de vergadering gesloten. HINDERWET. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van P. Marseille, om vergunning tot oprichting van eene olie kokerij in den tuin van het perceel aan de Ga- renkokerskade No. lc, kad. sectie A, No. 2933. Tot 2 Januari e.k., en wel des voormiddags ten 11 3/4 ure op het Raadhuis der gemeente, zal de gelegenheid worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrich ting in te brengen. Nog is ter inzage nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van M. A. Jacob- son, om vergunning tot uitbreiding van de steendrukkerij in het perceel aan den Jansweg no. 47, kad. sectie B no. 2398, door bijtrekking van het perceel aan de Parklaan, no. 40, kad. sectie B no. 2420 en bijplaatsing van een elec tromotor van IV2 P.K. met snijmachine onder- scli^idenlijk op de le en 2e verdieping van eerst- genoemd perceel, benevens hét verplaatsen van eene schuurmachine in het bij te trekken per ceel, Tot 2 Januari e.k., en wel des voormiddags ten 11 3 4 ure op het Raadhuis der gemeente zal de gelegenheid worden gegeven, om ten over staan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden der inrichting in te brengen. KENNIEGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 12en December jl. executoir ver klaard koher no. 9 op de Bedrijfsbelasting dezer gemeente, dienst 19111912, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. B. en W. van Haarlem brengen ter algemeene" kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken: een gedeelte van het Damsteegje. De stukken te dezer zake betrekking hebben de, zullen met ingang van heden gedurende acht dagen ter plaatselijke secretarie, 7e Afdeeling, ter inzage van een ieder zijn neergelegd. A ANBESTEDINGEN. 'Gistermorgen werd door.B-LflSUB SJSéèS- aan besteen: De afname van de door de ge meentelichtfabrieken te Haarlem, geduren de het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1912 te produceeren hoeveelheid watergasteer, zijnde ongeveer 250.000 K.G. it,,-nruii—iiammwiiwccMawwiHiii 'lUW was Bertrand hij het bedje gaan zittenen alleen zijn tegenwoordigheid was voldoende geweest om het kind tot kalmte te brengen en haar gewillig te doen zijn. De meest akelige drankjes werden door haar zonder weerstre ven ingenomen. Toen had hij haar naar Kennarvor terug gebracht en hij zag zich zeiven weder op die lange reisi. Renée op zijn schoot geze ten, .waarbij hij haar in zijn wijden man tel wikkelde om haar te beschutten tegen de koude. En dan was het een genot voor hem naar haar te kijken; als zaj was inge slapen. met een glimlach om de lippen, stijf tegen zijn horst gedrongen. Rn al was de tijd van hun ver blij i op het kasteel voor Bertrand een heerlijke tijd geweest, een tijd van liefde en hoop, waarvan de herinnering zijn leven vulde, doch was er eén wolk v'ótor dat geluk geweest. En de generaal herinnerde zich hoeveel droefheid hij had ondervonden, als hij het sombere gelaat van het kind zag, dat zich daar niet thuis gevoelde en zich beroofd achtte van de genegenheid van ha,ar vriend. Arme kleine mompelde de generaal, zij leed werkelijk en zij deed ook mij1 lijden' Zender monsieur Kerdien zön ik een haat tegen haar hebben opgevat. En Ide officier herinnerde zich de woorden van den trouwen vriend der familie en de wanhoop van het kind op den dag van zijn vertrek. En de uitbundige vreugde, telkens als hij terugkeerdevreugdebetuigingen, wel ke de laatste jaren wat meer terughoudend waren, omdat Renée geen kind meer was. Die "terughouding viel Bertrand thans hu- Er waren 5 inschrijvers. Ingeschreven we als volgt: P. A. Regnout, Amsterdam, ƒ1.; per 100 K.G.; Handelsmij. Groenou, Rotter dam, 1.20 per 100 K.G.; H. W. v. d. LindeJ en Co., Amsterdam, 2.06 per 100 K.G.; Ton wen en Co., Meppel, ƒ1.86 per 100 K.G.; W. P Struicken en Co., Rotterdam, 1.93 per 10' K.G. Heden werd door B. en W. alhier aan besteed: de voor de gemeentegasfabriek in 1912 benoodigde magazijngooderen. Ingeschreven werd als volgt: Perc, 1. Pek en Co., 1129.25; v. d. Berg Metaalhandel, 1208.39; Stokvis, Rotterdam 1123.15; H. J. Reesink en Co., Zutphen 1121.17; Smit en Blok, 1160.64; D. J. Stok vis, Arnhem, 1190.64. D. J. Stokvis, Arnhem, 778.90; R. S. Stok vis, Rotterdam, 748.22'A; Smit en Blok, 783.8314; H. J. Reesink en Co., 730.64; Pek en Co., 800.98; v. d. Berg Metaalhandel, 743.3014. Perc. 8: Smit en Blok, A'dam, 884.80; Mij, Heraldy, IJmuiden, 435.37; Heenk en We- fers Bettink, alhier, 445.79. Perc. 4: C. J. v. d. Broek, alhier, ƒ702.50; Glasius Ijzergieterij, Den Haag, ƒ786.25; N. Grofsmeding, Leiden, 725; P. Sinxen, A'dam, 670. Perc. 5: W. J. Stokvis, Arnhem, ƒ491.371 R. S. Stokvis, R'dam, 497.81. Perc. 6: Ned. Lood en Zink Werkerijcn 747.20; D. Hamburger, A'dam, 755.1214; S- A. Flesch en Zonen, R'dam. 764; M. van Essen, A'dam 753,50. Perc. 7: M. J. Hoyem, Sneek, 250.30; C. A. Schaaf. Fa. J. M. Schaaf, R'dam, ƒ209.22; C. Horstmeyer, alhier, 228.04. Perceel 8: H. C. van Meeuwen, alhier, 13226.20; M. J. Smits en Reynders, alhier, 1300.90. Perc. 9: P. van Voorst, A'dam, 524.75; W. F. Bijvoet Jr., A'dam, 508; K. v. Eeden» Arnhem, 490.75; R. Hoogland, Schoten, 549.90; J. Krim, Dordrecht, 523.75. Perc. 10: Godschalk en Zoon, Amsterdam, 303.57; A. Zevenhoven, A'dam, 300.65. Perc. 12: P. v. Voorst, A'dam, 979.37141 W. F. Bijvoet Amsterdam, 975.75. 975.75. Ingeschreven werd door 23 inschrijvers: Perc. I: Het bonwen van een schoolgebouw voor lager onderwijs aan de Parklaan, alhier. Perceel II: Het bouwen van een Bewaar derswoning naast vorengenoemde school. Ingeschreven wérd door 21 inschrijvers: Miezèsus, alhier, perc. 1 66,360, perc. 2 3400; Rol, Beverwijk, perc. 1 68,000, perc. 2 3980, massa 71,980; G. S. Zandvoort, al hier, perc. 1 77,700; Coöp. Bouwersbond, al hier, perc. 1 68,499, perc. 2 3000, massa 71,499; W. Sayes, alhier, perc. 1 63,450, perc. 2 3010; B. H. G. Daudey, alhier, perc. 1 65,500, perc. 2 3700, massa 69,200; Smit, alhier, perc. 1 68,240, perc. 2 3250; Martens en Zoon, alhier, perc. 1 67,300, perc. 2 3200; Joustra, alhier, perc. 1 ƒ62 374, perc. 2 2845; J. Water, Zandvoort, perc. 1 65,600, perc. 2 3800; C. den Hollander, al hier, perc. 1 65,400, perc .2 3200; v. 't Wout, alhier, perc. 1 70,000, perc. 2 3500; J. van Slingeland, alhier, perc. 1 68,000, perc. 2 4000; Jonker en Zoon, alhier, perc. 1 67,700, perc. 2 3500; A. Slingerland, Uithoorn, perc. 1 67,500, perc. 2 4000; P. de Lugt, alhier, perc. 1 64,300, perc. 2 3260; Kub en Bier boom, alhier, perc. 1 71,950, perc. 2 3450; van Deursen, alhier, perc. 1 63,200, perc. 2 3156; A. Cornelisse, alhier, perc. 1 69,633, perc. 2 3293; M. Nederkoorn, alhier, perc. 1 67,650, perc. 2 3200; J. v. Schakel, alhier, perc. 1 76,100, perc. 2 4029, massa f 80,129; P. van Duren, alhier, perc. 1 69.680, perc. 2 3100; W. Hoek, alhier, perc. 1 69,643, perc- 2 3372. Dc duurte. Het V. V. is verschenen op het wetsont werp van Minister Heemskerk inzake tege moetkomingen wegens |duurte van levensmid delen aan lagere ambtenaren en beambten. Blijkens dit verslag verklaarden vele leden met de strekking van deze wetsontwerpen allerminst in te stemmen. Zij Vreesden vooral het precedent en waren ook op finaneieele .gronden tegen deze uitgaaf van f 450.000. Vele leden betwijfelden ook, of Ide tegenwoordige stand der prijzen van dn levensmiddelen een wezenlijk buitengewone omstandigheid oplever-fc. Toieh oordeelde een groot aantal leden het toch zeer bezwaarlijk de voorstellen niet aan te nemen. Zij hebben bij talrijke, personen Verwachtingen opge wekt, waarmede belanghebbenden reeds re kening hielden. Andere leden hadden de indiening met vol doening gezien, als een maatregel van recht aan het zedelijk element in de verhouding I van den staat tot zijn dienaren. Dat sedert de indiening van de wetsont- zondër op. Een gedachte die hij uit alle macht trachtte te verdrijven, kwam sinds den vorigen dag onophoudelijk bij bem op- Maar neen.... dat kan niet.... Hij bemind® haar ials een vader en 'zou ha,ar noodt anders beminnen.... jWias het voorwerp zijner liefd® niet daar ginds ender Ide koude zerk in d® kapel En tcch... wat ha,d monsieur Kerdie® willen zeggen [Welk een ongeluk zou dat zijnRenée genoot een uitstekende gezond heid, maar zou zij, met ha,ar vurige ver beelding. haar onstuimige gevoeligheid, eeö ontgoocheling kunnen doorstaan, als werke lijk zulk een 'denkbeeld in haar hart waS ontkiemd? Zou die heerlijke gezondheid daartegen bestand zijn Hartsverdriet ka® zoo stompend werken! En de ongelukkige Bertrand voelde ee® koud zweet op zijn voorhoofd parelen e® de hardnekkig torugkéerende gedachte wee' opnieuw verjagend, herhaalde hij Neen,' neen, 'dat kan nietdat wee' zij wel, ik kan slechts een vader voor ha®1 zijn Kan naen immers wel twee maal b® minnen De generaal was bijna aan bet einde v®1' zijn wandeling gekomen; zijn pachter, hem van verre bemerkt had, kwam hem teg'( moet en noodigde hem uit eerst wat te kom®^ rusten op de hoeve. Daarop legde hij h®.1! met de meest mogelijke omslachtigheid i® j welke dringende herstellingen voor de v®h schillende gebouwen vercisclit worden, we' verbeteringen hier en welke verandering® daar konden worden aangebracht. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 6