Verzoend en hereenigd. Brieven uit het Zwarte Werelddeel. STADSNIEUWS. Housen- Hu Bon üapciié „N o y o n s." Haarlem-Brussel. Sokken. ftUlLLtTON dat is een groot werk en ik ben alleen H. F. c. in Parijs. o mij gezegd hebt u zooveel plantkunde we zen bestudeeren Dat nu juist.hiet. Ik [bén naar monsieur Kterdien geweest. Dan hebt u hem zeker wel uit zijn bed moeten kloppen-' NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT ™ïï°A"hf£ li" -JgJJJJHLJiBSg^gSgB-Sg!^JL1L1LÜ1L_j_l__=gj—1" - -L M- Koffie in Oeganda. Zooals duidelijk bleek uit mijn vorig schrij ven, is het niet moeielijk, de missie zelf zich te doen onderhouden door het aanleggen eener plantage. Doch gebrek aan kapitaal heeft steeds de missiën tegengehouden. Daarenboven is er steeds geld noodig voor het bouwen van kerken, huizen en scholen, zoo dat zelden iets kan worden overgelegd. Maar, zult ge zeggen is het ergens in Oeganda geprobeerd om ds missie zelf onder houdend te maken, e.v wat waren de resultaten? En hier kan ik met genoegen een zeer gunstig antwoord geven. De Witte Paters in Oeganda hebben in ver schillende plaatsen koffie- en rubber-plantages aangelegd, die thans groote voordeden opleve- N ren voor de missie. Ook in de hoofdstatie der Mill Hill-missionarissen is men 5 jaren gele den begonnen met eene koffie- cacao- en rub ber-plantage, die thans ongeveer 25 hectaren groot is en goede winsten afwerpt. Met dit goede voorbeeld voor oogen besloot ik, kost wat kost, eene plantage aan te leggen hier te Namilyango, en den 18en Maart, den dag vóór St. Josefs feestdag, werd de eerst spade of liever het eerste houweel iii den grond ge- sia gen. De gelegenheid was te gunstig, om ze onbe nut voorbij te laten gaan. De regeeTing schonk ons hier ongeveer 200 H.A. gronds, grooten- deels roode klei, bedekt met een dikke laag zwarte teelaarde, juist de begeerlijke grond Voor koffie. Wel is het grootste gedeelte onzer gronden bewoond door onze negerboeren, maar toch zijn er ruim 20 Hectares overgebleven voor ontgin ning. Daarenboven heeft ontginning het groote Ivoordeel, dat de heuvel gezonder en beter be woonbaar wordt. Daarbij komt, dat liet volk hier graag wenkt en altijd werk zoekt, dicht bij huis. Ook de loo- nen zijn niet hoog, want het gewone werkloon is drie gulden 's maand». Men kan dus voor een paar duizend gulden een flinke plantage aanleggen. Welk eene gunstige gelegenheid derhalve om de missie op vasten voet te krijgen en tevens Werk te verschaffen aan onze Christenen. Het ontginnen van Afrikaansehen grond is een zwaar werk, want de bodem is bedekt met olifantengras of riet, dat zóó hoog is. dat een olifant er zich gemakkelijk in verschuilen kan en in den grond vergroeit tot stoppelige knoes ten. Spaden kan men hier dus niet gebruiken en met houweelen zou het werk niet opschieten. j Iloe derhalve dat knoestige riet er uit te krij gen? Een soort stevige 'epgde wordt bij wijze Van bijl aan een stok geslagen, die ruim een toeter lang is. Daarmede wordt het riet omge kapt, terwijl anderen met groote messen de slin gerplanten verwijderen. Men kan zich voorstel- len, hoe het terrein er uitziet, als het werk ver richt is: het riet ligt een voet dik op den grond, en overal steken boomen uit en oude stronken en boomstammen. De neger weet daar echter wel raad mee. Hij laat alles een paar dagen liggen onder de ^gloeiende Afrikaansche zon, en als alles goed is opgedroogd, steekt hij het in brand, zooals men in Holland doet met heigrond. En dan begint dc zware taak van het omwoelen of omhakken Van den grond. Overal stuit men op de harde wortels van het riet of op steenen o£ boom stronken. Het gaat bard tegen hard en onver moeid beukt de neger-werkman er op los. Wel gutst het zweet hem van zijn voorhoofd, maar iederen keer gaat de spade weer in de hoogte, zooals een smid zijn hamer hanteert, en slaat dan weer met een doffen slag in deü grond. Ik heb mijn negers dikwijls bewonderd bij dit Werk, en het is wezenlijk een prachtig gezicht, Wanneer men een aantal mannen aan het werk ziet. Ieder heeft zijn eigen stuk gronds te be werken, zoodat men over het geheele veld heen ds spaden als kamers op en neer ziet gaan. De dagtaak bestaat in het ontginnen van een stuk grond, ongeveer 100 vierkante meters groot, doch de meeste werkers beginnen terstond tun zes uur bij zonsopgang en zijn met hun werk blaar tegen elf of twaalf uur, waarna zij kalm 19) .Hij liep otver 'de open plek', gr bette met - Vrienilcl ijken blik het oude huis en stond een «ogenblik stil bij het oiude druidenal- ■t-taar. Geleund tegen den reusachtigen steen \Zeide liij bij zich zelf, denkend aan den heldin die zich daaronder bevond De schatten, die hier onder mijn voe- kten verborgen zijn; kunnen niet eeuwigi be- -graven blijven.; het uur is aangebroken om er een nuttig gebruik van te maken. Vroe- liger was het misschien verstandig'.ze onaan geroerd te laten vcoir de veiligheid en de grootheid van een [geslacht, otnze voorvaderen b ebben daar tenminste aldus oiver geoor deeld; maar de tijden zijn veranderd; het Velzijn van een; veel greoter aiantal wordt ittu een hoogere wet. Ik zal ,ze diis rondom mij [Verspreiden die vruehtelcoze schatten; maar Ach, wat 'zon het goed zijn. halast mij iemand jA'i hebben, die mij met trouw en toewijding daarbij zou willen helpende vrouwen heb- yen soms zulke schoone en vernuftige denk beelden.en haar hart isi zoo edelmoedig.... ?cid'e zij mij niet eenmaal.... ja; het wals op den dag van onze komst hier. dat zij ge- naar huis gaan om bij moeder de vrouw het middagmaal te gebruiken. In het begin ziet de neger tegen dit zware werk op, maar als hij eenmaal een week er mee bezig is, valt het hem niet hard meer. Met het ontginnen en omwoelen van den grond is het zwaarste werk verricht, maar er valt nog heel wat te doen, voordat men de koffie kan uitplanten. Boomen moeten worden omgekapt en kuilen worden aangevuld; hier en daar moeten wegen wórden aangelegd en overal greppels worden gegraven voor het afvloeien van den regen. Daarna moet het geheele terrein worden op gemeten voor het uitplanten der koffie en holen worden gegraven voor het planten. En ten slotte moet er geregeld gewied worden om de plantage schoon te houden. Gelukkig echter heb ik het goed getroffen met mijn werkvolk. Nauwelijks had ik een pa,ar snuggere negers duidelijk gemaakt, dat de kof fie moest worden uitgeplant op afstanden van 8 en 6 voeten, of terstond gingen zij onder mijne leiding aan het werk en binnen 2 dagen kon ik het geheele werk aan hen overlaten. Da eerste weken werden besteed aan het aan leggen van koffiebedden. Twintig bedden wer den aangelegd voor ongeveer 100000 koffieplan- ten, en zoodra de zaden in den grond waren, werd een soort dak over de bedden gebouwd om ze te beschutten tegen de felle zon. Al die planten zijn goed opgekomen en wor den thans gedeeltelijk gebruikt voor de Namil- yango-plantage, gedeeltelijk voor de catechu- menaten en kerkjes in ons district, terwijl 30,000 gezonden worden naar Hamuli, om dïiar eene plantage te beginnen. Het is altijd raadzaam, om groote bedden te hebben met veel koffieplanter, want krekels, sprinkhanen en andere insecten zijn voortdu rend bezig met hier en daar de planten af te knagen en geregeld moet men beplanten. Zoodra de Paaschdagen voorbij waren, werd begonnen met het aanleggen der koffieplantage. En sedert dien tijd is het werk geregeld door gegaan, met het gevolg, dat nu ongeveer 8 Hec taren beplant zijn en ruim 10000 koffieboompjes bet hart van den missionaris verblijden. Een volgend jaar hoop ik met het werk door te gaan en twee handmachines te koopen, om de koffie te bewerken. Het is een groote onderne ming geweest en soms zonk de moed in de schoe nen, maar het moeielijkste werk is nu achter den rug, en ik heb geen twijfel, of alles zal goed gaan. In 1913 zal de eerste oogst (die natuurlijk altijd klein is) worden binnengehaald, maar daarna wordt de oogst telkens grooter, totdat de boompjes in hun 5e of 6e jaar hun vollen was dom bereiken. Eetnige weken geleden las ik in de N. Haarl. Courant het artikel „Dure Tijden", waarin on der andere werd vermeld, hoe de koffie de laat ste jaren was opgeslagen van 30 cent tot 50 cent per pond. Dit jaar zijn de koffieprijzen zeer hoog; wel zullen zij een volgend jaar dalen, maar toch zal de koffie altijd prijshoudend genoeg zijn om de Namilyango-missie vooruit te helpen. Tevens hoop ik van harte, dat de dure tijden spoedig een einde zullen nemen. Leed men in Holland aan een drogen zomer, ook hier in Oeganda was het een zeer droog jaar voor de meeste gewassen. De November- ma.and is echter eene maand van overvloedige rc.gcns geweest, en kan hier veel goedmaken. Zeer gaarne maak ik van deze gelegenheid ge bruik om al mijne vrienden en kennissen een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar toe te wen- schen. Met genoegen zou ik meer particuliere brieven schrijven, doch het werk is zwaar en de tijd ontbreekt. Moge 1912 voor U allen een gelukkig jaar zijn! O. SCHOEMAKER. Namilyango Kampala. Oeganda, 27 November 1911. H. F. O. heeft met de Kerstdagen een toertje naar Parijs gemaakt, en 'da;ar met succes twee wedstrijden gespeeld. Een bizondere verslaggever der „Nieuwe lukkig zou. zijn mijn plantoen te kuntoen hel pen uitvoeren En Bertrahds hart werd dcotrstro|om!d door een tot dusver onbekende hotophet bloei steeg .hem naar het hoofd; hij ging weer voort, sneller dan daareven. .Maar hij een kromming vato Iden weg bemerkte hii plot seling de dooiskapel, waar hij zoioi lapgen tijd zijn geluk hegraven geloofde. Dit gezicht bracht hem niet in verwar- ringhij beklom de trap naar de kapel, trad da,ar binnen en dalalide af naar den. grafkelder. Een zwakke geur van verdroog de bloemen kwam hem tegemoet. Al de door Renée gebrachte bouquetten waren in de yar zen verdord, omdat daar geen water meer in was. Een ervan bevatte nog eenig vocht en te midden van neerhangende en vergulde stengels verhief zich een neg groene rolzen,- tah. met aan het einde een naüwelijk half ontloken knop. [Tengevolge van dje aian alle planten eigen eigenaardigheid om zooweel mogelijk het licht te zoeken, wasi die stengel in het halfduister zeer uitgegroeid en reikte hij bijna aan het kleine oka,Ie' venster onder het gewelf. Het (zien Van idien nog door levenssap door stroomden stengel, te midden v'ato Ide andere verdorde planten, trof Rlenée's Vdogid. Arme. bloem', Sprak hij liij [zich zelf, zHj! zocht het licht, zOoals anderen het geluk. Als haar leven niet zoo vluchtig z[olu. zijn, zon ik er 'genoegen in, hebben haan ito de zen te zetten. En deteere tinten van de fijne bI[oém berin- Haarl. Ct.*' die de reis heeft medegemaakt, geeft ons van die wedstrijden hot volgende uitvoerige en zeer correcte verslag: iHl F. O.Cercle Athléticjue 42. Na een lange en vermoeiende reis kwam d'e H. E. O. Zaterdagavond te Parijs aan. Den eersten dag werd gespeeld tegen Ide Oerclo Athlétiquo. Het veld. lag een heel eind buiten Parijs en werd met veel moeite bereikt. Dbor de vele regens van de laat ste dagen was het dato ook zeer glad én door de vele oneffenheden zeer effectvol. Toen de scheidsrechter om kwart voor drie aanrukken bliek verscheen het Pransche elf tal volledig, naar men ons mededeelde en het H. P. O. team als volgt1 N, N. A. Verweij Beijnesl de Klerek B. Verweij L. Verweij Bollé jSeigiiette p. ten Cate HL ton 'J. Eraroken Toen do Eranschen het leder aap het rol len hadden gebracht, bemachtigde de H. F. O. spoedig het leder e-n brachten een bezoek aan het Erapsche doel. Doch al dadelijk bleek, dat mep liep piet moest onderschatten. Vooral de links back der PraPschen was in schitterende conditie en keerde alle aan vallen van rechts. Na, ongeveer een kwar tier spelen bemachtigt Mjannus het leder en passeert dit keurig naar zijn broer. Deze snort langs het lijntje en besluit zijn ren met een harden schuiver in den linker onderhoek, 10 voor HL E. Als het leder weer aap het rollen wordt gebracht, denken wij, dat hetzelfde spelletje van ziooeven z!al plaats vinden, doch een speler van de Cercle Athe- lique maakt binnen het beruchte gebied hands. Doch d'e scheidsrechter beweerde dat het er buiten geschiedde. De aldus toege kende vrije schop leverde niets op. Dan ver plaatst zich het spel weer naar de H. P. O. helft 'doch N. N:. en Ben Verweij keeren alles. Aardig was het te zien hoe deze ten gere en kleine speler tegen de forsobe Fran schen was opgewassen. Wiat hem aan kracht entbrak, dat vulde zijn vlugheid en hap- digheid aan. Na nog w,a:t uitvallen der H. F. P. was het halftime. (Wegens het spoedig opkomen dér duisternis werd besloten direct door te spelen en geen rust te hotaden. Onder aanmoediging der weinige Neder landers. die op het terrein aanwezig waren, trapten jde B F- P ers af. Talrijk waren de aanvallen der Haarlemmers op het Pransche deel, iiocih 'de linksback ziorü alles retour. Na ongeveer een tien minuten spelens, krijgt Mannus den bal vap ten Cate en centert dien op zijn bekende wijze zuiver links naar veren. Jacques Francken rent langs het lijntje, passeert den rechtsback loopt naiar binnen, en met een kalm goed geplaatst schot, in den rechterhoek, vergroot hij de leiding der H. F. P. (2—0). Als weer is afgetrapt, komt de voorhoede der Franschen los en overrom pelt ide FT. F. O. achterhoede. De rechts buiten dér EYansehen zet zuiver voor doel en met een hard schot vap linksbinnen wordt N. N. gepasseerd (21). Neig is het enthou siasme der FYatosohe supporters niet Bedaard of het ET. F. O. quintet komt, keurig samen spelend opzetten. Het is als 't ware, als of er geen middenlinie en backs waren, en als ten Gate ten slotte den bal vap Manpus krijgt, schiet hij hem keihard tegen den paal. De bal springt in 't veld terug en Poes kopt dien |nu in 't net 31. Al meer en meer komt de duisternis opzetten en wordt al eenigs,zdns hinderlijk voor de spelers. Nu is het weer de beurt aan de Franschen en vliegensvlug gaan züj er v'ato door, doch Leo Verweij redt op het laatste oogenblik. Diocih weer komen zij opzetten en met een onhoudbaar schot staat het 32. Als het leder weer aiato' het rollen wordt ge bracht. zendt Mannus een gevaarlijk laag schot in dat de keeper, slechts ten koste van een comer kan verwerken. Deze wordt goad dogr Bollé genomen, doch levert niets op. De Franschen brullen om den gelijkma,- ker, jdoch de Ht F. C. achterhoede zendt alles retour. Mlatonus krijgt dien bal en cen tert Idien naiar zijn broer die een schot op doel lost. dat éotmer gaat. Déze wordt schitterend door ten Gate ge nomen. Lang zweeft de ball in de lucht. De keeper slaat hem weg, doch tegen een der spelers, ende bal springt in het doel, 4—2. Nu is het pleit zo» goed als beslecht, nog eenige uitvallen van beide kanten en de scheidsrechter blaast tijd. Van dé spelers dienen vermeld te worden de linksback der Franschm. ep de links uiterst. terwijl Mi de H. F. Q. vooral op~ nerde hem aan de roizige bleekheid vap de jenge herstellende en hp zeide verder bij zich zelf: Als ik haar het. geluk kap geven, dat zij hoopt, dap zal zij bfd hebben. Hij knielde neer en bleet e enigen tijd ge bogen over bet graf der zoozeer betreurde döode. Voor het eerst sinds hij 0p deze droe- ve plaats kwam, gevoelde hij niet die som bere moedeloosheid, die hevige smart, waar door izijn hart [voorheen werd gefolterd. Zelfs de angst der laatste dagen verdween, een vreedZapie ruist heerschte in zijp hart en de tranen, welke zijn oogen vochtig maakten, hadden' niets bitters. Bertrapd stond weer op en den blik geves tigd op de marmerplaat vap het graf, fluis terde hij Vaarwel, mijn engelwij zullen samen Uw herinnering bewarenweldra komen wij samen weder. Toep hij in de nabijheid van het kasteel kwam, stond! Blenée to de volle z;oU midden op het terras ongeduldig vnaar hem uit te zien. Zij' spelde hem tegemoet. Reeds opgestaao, beye Renée riep Ber- trand uit. En toen de armen ém ®to hals sloeg, wals het ditmaal zijn beurt om te blozén. Hij herstelde zich echter spoedig kuste haar op het voorhoofd! en vroeg be langstellend naar haar gezondheid. Ik maak het heel goed; ik heP lieele- niaal béter en ik heb willen profiteeren van dézen schooneP morgenstondmaar gij, neef, gij izijt al heel vroeg' uitgegalap, heeft Pica.rd vielen N. NL, Ben Verweij en jde gebr. Francken. De scheidsrechter scheen niet het minste idee te hebben van hands en duwen in den rug. Zoo eindigde deze wedstrijd in een welverdiende overwinning der H'. F. 0. RED STAR-H. F. C. 4-4 Ook dc tweede wedstrijd op Eersten Kerstdag verliep nogal gunstig en eindigde in een gelijk spel. Voorzeker mag men het als een succes be schouwen, als men nagaat dat de H.F.C. een achterstand van 40 ophaalde. De H.F.C. speel de heden een schitterend spel, een spel zooals het ten beste gat tegen Sparta na halftime. Voor halftime hadden de Haarlemmers met reusach tige pech te kampen. Dikwijls gebeurde het, dat Mannus of Caes ten Cate alleen voor den keeper stonden en dan juist over of in zijn han den schoten. De Franschen speelden veel beter dan die waarlegen de H.F.C. gisteren speelde. Om halfdrie stelde de H.F.C. zich als volgt op: N. N. A. Verweij, Bcijnes, De Klerek, B. Verweij, Leo Verweij, Bollée, Seignefte, C. ten Cate, Mannus en J. Francken. De Franschen wonnen den toss en verkozen het eerst met wind mee te spelen. Dadelijk ont wikkelde zich een vlug en vurig spel van beide kanten. Vooral de voorhoede der Red Star speel de zeer goed, doch de achterhoede vertoonde een zeer forsch en unfair spel. Na ongeveer een 5 minuien wordt de achterhoede der H.F.C. over rompeld en de rechtsbinnen der Franschen doel punt onhoudbaar. Als weer wordt afgetrapt, be stormen de H.F.C.'ers het Fransche doel, - goed door de middenlinie gesteund. Doch de doelpun ten wilden maar niet komen. Mannus liep een paar- keer door de achterhoede heen, doch zijn schot faalde voor halftime Ook Caes. speelde keurig, maar door de gladheid van het terrein konden de H.F.C.'ers niet lot doelpunten komen. Plotseling echter ging de linksbuiten der Fran schen er van door, zet keurig voor doel en de centerforward kopt den bal schitterend in het doei, 2—0. Als de H.F.C. onder luide aanmoe digingen der toeschouwers aftrapt, spelen Mannus en Kees keurig samen. Op het laatste moment passeert de eerste aan Keeis en ieder denkt, dat het eerste doelpunt voor H.F:C. zal komen, doch de keeper redt schitterend. Nog ongeveer 10 mi nuten is ie spelen voor de rust. Weer komt het leder bij de voorhoede der Franschen, mooi sa menspelend komen zij opzeilen, de beide backs worden gepasseerd en het staat 30 voor de Franschen. Kort hierna is het halftime. Na een rust van een minuut of tien, verschij nen beide teams weer in het veld. Onder een stortregen trappen de Haarlemmers af. Doch spoedig wordt het leder hun ontfutseld ,en ver huist naar de voorhoede der Franschen, doch Leo Verweij en Beijnes zenden alles retour. Doch telkens komen de Franschen weer terug en door een misverstand der achterhoede doel punt de rechtsbuiten, mi.i. in joff-side positie staan de. Doch de scheidsrechter kende hel doelpunt toe, 40. Doch nu is het gedaan met de Franschen. Tel kens en telkens komt de H.F.C.-voorhoede op zetten en Kees ten Caie passeert de bede ach terhoede en met een prachtig schot is het eerste doelpunt geboren, 4—J. Luide toejuichingen begroeien dit fraaie doel punt. Als weer is afgetrapt, gaat de H.F.C.- voorhoede er weer van door. Vooral de rechter- wing der H.F.C, heeft liet hard te verantwoor den, daar de links halfback zeer ruw speelde. Het leder komt bij Seignette. Deze passeert keu rig naar ten Cate en hij weer naar Mannus, die met een hard schot voor de tweede maal doel punt, 4—2. Het publiek wordt enthousiast, Luide toejuichingen moedigen de H.F.C.'ers aan. Zij zijn niet meer van het Fransche doel af te slaan. Voortdurend regent het corners. Deze worden goed door ten Cate en Bollóe genomen, doch leveren niets op. Dan krijgt Mannus het leder te pakken, centert schuin naar links, en zijn broer zet goed voor doel, waar C. ten Cate den bal in het net deponeert, 4—3. Het publiek is niet meer te houden. De scheidsrechter wordt uitge floten, daar hij veel te raw spel toeliet en geen idee had van off-side, freekiek, hands. De uitvallen der Franschen zijn sporadisch en Beijnes en L. Verweij spelen voor 6e en 7e voor waarts. Het gevolg kan dan ook niet uitblijven. Mannus zendt een van zijn bekende effeclballen in, en de stand is gelijk 44. Nog een 10 minu ten is te spelen. De H.F.C'ers zwoegen om het winnende punt. Maar de keeper houdt alles, goed bijgestaan door foriuna, zoodat er geen veran dering komt in den stand. Van de Franschen dienen genoemd te wor len de linksbinnen en de keeper. Bij de H.F.C. vielen vooral op Beijnes, L. Verweij, de Klerek, Mannus en ten Cate. Ook jdat is mis Öp dat oogen blik kwam majdemodselle de Rjoquenel naderbij. Hebt u den dokter wezen wekken ge neraal? vroeg zij ernstig. Neen, nicht, dat was een dwaze veron derstelling van Renée, het is niet zoo ge makkelijk vroeger op te staan jda|n onze oude vriend. Diat is waar, dat is waardajar dacht ik niet aian. Maar ik ben ook! zoo zenuw achtig. Werkelijk, zeide Renée, sinds een half uur zie ik *u zoo bedrijvig en druk heen en weer loopen. Wat is er toch gebeurd, béste nicht? 'tie vreemd..... ik wilde mijn borduur werk vandaag afmaken..... en nu heb ik een van mijn strengen wol verloren. Daareven had ik het Iding nog, daar hen ik zeker van; en [nu hen ik al drie maal op mijn kamer (ge weest om te 'zoekenen het is er nietwaar kan het toch wezen Is het 'geen streng donkerroode wol r— Hebt ge haar gezien, Renée? Ik jzie haar zelfs nog. zeide het vroo lijke kind, 'terwijl ze haar nicht aankeek; tenminste als het hiet de keten van het HAARLEM—U. D. 7-0. Het weder had zich in de morgenuren vrij slecbt doen aanzien, maar tegen deu middag klaarde het gelukkig wat op en om 2 uur wax het uitstekend voetbalweer. Als ik het Haar- lemterrein betreed, zijn reeds een groot aan tal kijklnstigen aanwezig, ook de tribune is goed bezet. De roodbroeken hebben invallers voor Wil. helm. Veen, Jur Haak en en de Wolff, waar voor resp. de Boer, Muller, Oostenbroek en de trainer Mr. Cameron iDvallen. Onmiddellijk na den aftrap zit Haarlem al voor het vijandelijk doel en spoedig is bet te zien dat de gastbeeren gaan winnen. De koekmenschen (bij wien Wijnveldt ont breekt) verdedigen aanvankelijk goed en hun voorhoede doet af en toe gevaarlijke uitval len. maar Koster, de Boer en vooral Healy verdedigen enorm en de Haarlem-aanval krijgt telkens gelegenheid stormloopen te ondernemen. Spoedig komt dan het eerste succes, en wel van de linkerzijde. Na een fraaien aanval van Alb. Haak krijgt Oostenbroek de bal vrij en met een bard schot beeft Haarlem de lei ding. Als er één schaap over den darn is, volgen er meer. Zoo ook nu weder. De roodbroeken zijn niet meer te houden;, prachtig combineerende, gaat de rechter vleugel telkens op doel af. Uit een voorzet van rechts maakt al weder Oostenbroek no. 2. Hoewel U. D. toch nog dikwijls aanvalt, kunnen zij er maar niet in slagen te doel punten. Een wordt een schot door Muller van rich .ting veranderd, maar Zeilinga redt keurig, ook een scliot van de midden-voor houdt hl zeer goed. De achterhoede werkt de bal v - en Houtkooper zorgt er voor dat de U. keeper weer eens moet visschen. Na eeifge uitvallen van U. D. treedt de rust in met. 30 in Haarlem's voordeel. Het. theedrinken duurt ditmaal niet lang en vrij spoedig betreden de spelers liet veld. Haarlem is dadelijk weer aan bet woord, maar Alb. Haak is slecht op dreef en menige fraaie center van den trainer wordt donr hem slecht behandeld. De rest der voorhoede met Mr. Cameron aan het hoofd, geeft echter reusachtig spel te zien en het uiterst fijne samenspel brengt de U. D.-verdediging tot wanhoop. Oosten broek krijgt de bal en hij maakt met een kei hard schot in den bovenhoek zijn derde doel punt. Stand 4—0. De aanvoerder der Deventenaren spreekt zijn mannetjes weer eens bemoedigend toe. Werkelijk sohijnt het te helpen, want de aan vallers zetten nog eens hun bestp beentje voor. In deze periode heeft U. D. bepaald peet als een keihard schot tegen de paal stuit. Zeilinga krijgt menig schot te verwerken maar hij laat niets passeeren. Haarlem werkt zich weder uit de unar ming los en de combinatie Cameron. Hout kooper, Bakker, doet een schitterenden aar- val, waaruit Haarlem's rechtsbinnen m - oerkei, vanaf de tribune, doelpunt. Het zou eentonig worden te verhalen, hoe veel maal de U. D.-voorlioede naast »ohift, maar het dient gezegd, dat zij bepaald on gelukkig speelden. De Haarlemmers doen beter en telkens heeft de U. B.-keeper werk. Hij kweet z dikwijls uitstekend van zijn taak. Hij kan echter niet verhinderen, drt ker van vlak bij no. 6 in 't net trar LT. D. bepaalt zich hoofdzakelijk tot ver dedigen en tracht de score zoo laag moge!' te houden, doch dit is voor Oostenbroek pee beletsel om op uiterst handige wiize no. fabrieeeren. Het schijnt nu dat de roodbroeken er noeg van hebben. Wel schiet Bouwmeester nog enkele malen in des keepers veilige han den, en kopt Bakker een voorzet van links rakelings over de lat, maar doelpunten men er niet meer. Spoedig klinkt het fluitje voor 't laatst we kunnen „huistoe" gaan. Als ik sterren moet noemen, dan viel 1 li U. D. alleen een der backs te noemen, ter wijl het Haarlem-elftal sloot als oen bus met de voorhoede als het beste gedeelte, hetgee in hoofdzaak was te danken aan mr. Cany ron, die het spel op schitterende wijze wis' te verdeelen en dat hij geen enkel doelpun. voor zijn rekening nam, was heusch zijn schuld niet J. BI Gulden Vlies is, die daar zoo sierlijk op uw borst afhangt. Mademoiselle Roquenel was hoos op zich zelf, omdat zij drie kwartier gezocht had naar een streng wol, die zij om den hals had gehangen. Dit nieuwe staaltje van verstrooidheid van de onverbeterlijke dame bracht het kleine gezelschap in een opgewekte stemming en het ontbijt verliep vrooüjk. Renée gaf tal- looze dwaasheden ten beste; de generaal ant woordde er niet steeds op, maar hij keelt voortdurend naar zijn beke- rlijke pupil en zijn hart sprong op to zijn borst. Het was duidelijk, het jonge meisje had haar gezondheid volledig herkregen. .Waar om zou hij het uitstellen om met haar te spreken? En is men niet altijd sterk ge noeg om een blijde aandoening ,te kunnen doorstaan Nauwelijks was de maalti'd afgeloopen. of Renée ging naar buiten. Bertraeid \olg- dö haaa\ Zij gingen door tot- de hallus trade om het terras en leunden daarop vöotoa er. Het jonge meisje bleef eenige ootgmib-likken droomend staan kijkenin de verte schit terde 'de volmaakt kalme zee in bet stralen de zonlicht. Tb-ouwel oolzeriep Renée eeiisiijaps uit, terwijl zij een dreigend gebaar maakte naai- den Decaan. Heugt u nog, neef, de avond van onze aankomst? .oen was u< zee ook zoo en twee dagen later.....: i (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5