Schiedammer „Schnick". BISSCHOPWIJN G. W. VERBOD. Halfwas-Drukker KATHOLIEKEN Schouwburg-Jansweg. Zang en Vriendschap. PUMSCH Kloosterstraat 47-49, Schoten. Matinée Sneeuwwitje Koninklijke qgjp Litdertafel Neemt eens proef met onze voortreffelijke belegen KELDERJENEVER. Landbouw en Visscherij. Gemengde Berichten. SÜ e rictra lëü m t. Ons Weerbericht. Advertentiën. het Schotervoetpad en het gedeelte van den Dood- of Middenweg, Broodfabriek „CEREs" Met OUDEJAARSAVOND leveren wij: DE DIRECTIE. HET PAUSDOM. Aannemen fooien. ATTEHTIE s. u. p. Voor het Oude- eo Nieuwojaar Wed. i. BUSE. Firma W, B. GUSKENS, Kerknieuws. Aanbestedingen. Rechtszaken. openbare weg op te heffen. Gelieve bestellingen tijdig op te geven, opdat wij alle orders kunnen uitvoeren. Aanbevelend, Woensdag 3 Januari Zeer zuivere, prima kwaliteit. Fijne, opwekkende en tevens zachte smaak. Prijs p. £j Literflesch f 1.25 p. J/2 Q Literflesch f 0.67J/,. Groote Markt 4. Tel. Int. 134 Firma W. B. GUSKEGVS. HUJf'k Wij bevelen aan onzen Prima Bisschopwijn. Gegarandeerde zuivere, echte Wijn. Per 1/1 llesch „gereed woor het gebruik" f 0,50, per 1/2 flesch f 0,271/2. Per 1/1 flesch „onvermengd" f 0,75, per f 1/2 flesch f 0,40. Groote Markt 4. Telef. Interc. 134. FIRMA W. B. GUSKENS. HENRI J. H. VAN DE GRIENDT. p. p. c. 30 December 1911. Kerstbrooden van 15, 30, 60, 90 cent eo hooger. Tulbanden in verschillende prijzen Appelflappen vanaf 3 cent, Beignets vanaf 3 cent. Berlinerbollen vanaf 3 cent' Appelbollen vanaf 5 cents Casino brood en Pain de Luxe. De ZeerEerw. Pater Raphaël Ligt enberg O. F. bi., uit Leuven (schrijver o.m. van het veelbespro ken boekje: „Nog een tekort der Katholieken") komt op voor de leden van G. W. een voordracht houden over Katholieken, die vóór 1 Jauuari zich nog als lid opgeven bij den len Secretaris, (Tetterodestraat 78), krijgen voor deze belangrijke voor dracht nog een toegangsbewijs. Namens het Bestuur: J. ROODNAT, Voorzitter. F. X. M. SCHIPHORST, le Secretaris. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat aan de werklieden der gemeente is verboden fooien aan te nemen. De ingezetenen worden uitgenoo- digd, door het niet aanbieden van (ooien het den gemeentewerklieden gemakkelijk te maken bedoeld ver bod niet te overtreden. Haarlem, 30 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, WYTEMA. Aan de drukkerij van de Nieuwe Haa**Bemsche Courant (Kinderhuisvest 2g~33] kan terstond een geplaatst worden. Aanmelding in persoon. Zonder goede getuigschriften gelieve men niet te solliciteeren. Haarl. Coöp. Diner-Ver, Fijne Hollandsche gerookte Paling, Barteljorisstr I. Telefoon 284. koopt niet in winkels, waar onzede lijke of N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voerhanden zijnkoopt aan Stationsboekenkas- ten alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert. Zondag 31 Dec. - 2 uur of de Zeven Dwergen, esmaaui mummiKmmanm Het Bestuur heeft de eer aan Dona teurs en Kunstlievende leden te be richten, dat het 2e Concert, eerst op 2 Jan. 1912 vastgesteld, is uitgesteld tot Donderdag 25 Januari. Het 3e Concert (Kesidentse Ürchest) blijft bepaald op 16 Februari, Zij die nog lid wenschen te worden, ge lieven zlcli aan te melden bij den Penn. K. VAN EDEN, Spaarne 38. Ara c-, Citroen-, B h u m-, Zweedsche Aracpunsch p- fl. Citroenpunschp. fl. f 1.4 f 1,60. fl,00, 1,20, l,4p L.6O, 1,80. RhumpunschP. flMO, Echte Zweedsche: Genuine Calorie Purssch van Helsingborg. p. 7i fl. 2,70, GROOTE MARKT 4. fl. 190. TELEF. INT. 134. eri m PERSONALIA. Onze oud-stadgenoot, de heer J. J. Herzog, (eeraar aan de School voor Typografie te Utrecht, is als zoodanig benoemd te Den Haag. J. W. STUFFERS. Onze collega, de heer J. W. Stuffers, corres pondent van eenige bladen en thans verbonden aan de „Opr. Haarl. Grt.", herdacht heden den iag, waarop hij 25 jaar geleden als journalist eich te Han lem vestigde. Van vele zijden, niet ln het minst van zijn collega's, bij welke de heer Stuffers door zijn hulpvaardigheid, zijn amicali- teit en jovialiteit zeer gezien is, mocht de jubi laris vele blijken van belangstelling ontvangen. Namens de leden der vereeniging „De Haar- lemsehe Pers" bood het bestuur den heer Stuf fers een souvenir aan, begeleid van een van waardeering getuigend schrijven. Ook wij bieden hier ter plaatse onzen jubilee- •enden collega op dezen dag onze beste geluk- wensehen! RECEPTIE BIJ Z.EXO. DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en mevrouw v. Leeuwen zijn voornemens hun eerste avondreceptie te houden Dp Donderdag 25 Januari a.s. ten hunnen huize. DE AMSTERDAMSCHE FLESSCHEN- TREKKER. G. G. KL, die als verdacht van oplichting van een barometer, ten nadeele van Joh. S., alhier, in Amsterdam werd aangehouden, is gisteren naar het Huis van Bewaring overgebracht. KEGELEN. Bij den kegelwedstrijd om wildprijzen, ge houden van 10 tot en met 26 December jl. in 'teafé restaurant „Zur Goldenen Sonne" te Amsterdam, behaalde de vereen. Hout of Fout, te Overveen, den vierden prijs met 293 p. in den korpswedstrijd. Waterpas, te Haar lem, den vijfden. In den personeelen wedstrijd behaalde E. Martens uit Haarlem den twee den en Lommelaers, uit Haarlem, den derden prijs. ONVOORZICHTIG. Gisteravond had een vrouw, wonende in de Raamsteeg, een turf in de kachel gedaan, na haar met petroleum te hebben overgo ten. Daarop verliet zij het huis. Even later bemerkten de buren dat er rook uit het huis kwam. Inmiddels was de vrouw terugge keerd en zag zij dat het huis vol rook stond, daar de turf geen vlam had gevat, maar was gaan smeulen. Een klein kind, dat zich in de woning bevond, had het erg benauwd ge had van de rook, doch door 't spoedig ver- sche lucht te verschaffen, kwam de kleine er goed af. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 21en December j.l. executoir iver- klaarld kohier no. 17 op de Personeele betas ting dezer Gemeente, dienst 1911, aan den ont vanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op. den bij de wet bepaalden voet te voldoen. TE WATER. Gistermorgen ten half twaalf geraakte de vijfjarige S. F. v. d. Molen, wonende aan de Kerkhofstraat, nabij de Kleine Houtbrug in de Kampersingel. Zonder zich te bedenken wierp de 46-jarige Roodlip, uit de Poellaan, zich ge heel gekleed van den wal in het water en smaakte het genoegen het knaapje, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde, te grijpen. Door J. B. Martens, werkman aan de gemeente-licht fabrieken, werd R. een ijzeren gaspijp toegesto ken en deze met behulp daarvan op den wal ge trokken. 't Knaapje, dat veel water had opgeslokt, werd naar het St. Elisabeth's gasthuis gebracht. De geneesheer aldaar verklaarde echter, dat hij waarschijnlijk geen schadelijke gevolgen van het konde bad zou ondervinden. De heer R. zal wel licht een belooning ontvangen voor zijn kranig optreden. PESTERIJEN, De Directeur' van het postkantoor maakt bekend, .dat op den aanstaanden Nieuwjaars dag het hoofdpostkantoor zaïl geopend zijn abs op Zondag', van 8 uur 's morgens tot 1 uur s middags, doch dat op dien dag geen postpakket oen ter verzending, of kwitanties ter invorb ring .zullen worden aangenomen. De bijkantoren zullen op dien dag geopend zijn als j»p werkdagen, echter zullen ook daar geen postpakketten ter verzending jvor- den aangenomen. Mr. L. Pp Denekamp ontwikkelde drie cassa tiemiddelen van vormelijken aard. Conclusie O. M. 8 Januari. Pater W. Th. Nefkens. t Naar hij de familie te Rotterdam ingeko men bericht, is den 24 December op 30-jari- gen leeftijd te Kingchow-Kan in China aan de typhus overleden de Zeereerw. pater Wil- librordus Thomas Nefkens. Z.Eerw. was ge- horen te Dinteloord. Veeverzekering te Purmerend. Donderdag hield de Vereeniging tot Onder linge Verzekering van slechtvee, gevestigd te Purmerend, hare jaarlijksche algemeene verga dering. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal le- den thans 1930 bedraagt. Verzekerd waren 12,740 runderen, waarvan 138 geheel en 273 ge deeltelijk zijn afgekeurd. 't Gezouten (gesteriliseerde) vleesch heeft op gebracht op de vleeschveilingen te Purmerend en te Beverwijk f 7982.90, of gemiddeld bijna 24 cent per pond. De huiden brachten door el kander op 18 per stukhuiden en vet te zamen 2973.90%. Wegens vergoeding voor afgekeurde runderen werd in 't geheel uitbetaald 38,595.62%. Er zjjn dit jaar 58 vleeschveilingen gehouden, waarvan 40 te Purmerend en 18 te Beverwijk. AAN TE BESTEDEN: Zaterdag 30 December. HAARLEM. Gebouw ,:,de Nijverheid" 2 uur. Arch. H. Korringa. Het bouwen vau een landhuis aan de Van Merlelaan te Heemstede. Doodslag en mishandeling. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gistermiddag den varensgezel M. J. H., die in den nacht van 8 op 9 October aan den Su- matraweg te Katendrecht bij een twist den bootwerker Kleijweg en den stuurman Bad- ley dood stak, terwijl hij den stoker Visser en het meisje van Kleijweg verwondde, tot tien jaar gevangenisstraf. Lotisico. Voor den Hoogen Raad werd behandeld het cassatieberoep van J. G. A. en W. H. P., uitma kende de directie van „Lotisico", ter zake van het afleveren aan een der hoofdagenten dier maatschappij van 157 z.g. „premiecoupons", door kantonrechter en Rechtbank te 's-Graven- hage veroordeeld tot een boete van 100 we gens overtreding van de Loterijwet. Deze uit gifte berustte op een nieuwe combinatie, die Lo tisico had verzonnen na het bekende arrest van den Hoogen Raad, waarbij beslist was dat alleen de seriën A, B en C der polissen van „Lotisico" als wettig aangelegde loterijen konden worden beschouwd en niet de later uitgegeven seriën. De kantonrechter had nu echter, op grond van hetgeen feitelijk in deze zaak gebleken was, uit gemaakt, dat van deelnemen in een premielee- ning hier geen sprake was, aangezien niets was geleverd dan de coupons, terwijl niet aangeno- men werd de verdediging, dat de Loterijwet niet overtreden werd omdat niet gebleken was, dat alle nummers van de 165 premie-coupons,, welke bekl. aan een hunner hoofdagenten hadden gele verd, betrekking hadden op de seriën A, B en O, door „Lotisico" uitgegeven, en die dienden om het risico dier seriën te dekken. Ter zake van de drie nummers, waarvan dit wèl gebleken was, had de kantonrechter de be klaagden van rechtsvervolging ontslagen. De artillerie der lucht. Luitenant-gene raal H. Rohne schrijft in de roode „Tag" het volgende: Italiaansche bladen wisten kort geleden te melden dat in Tripoli uit vliegmachines met succes bommen in vijandelijke kampen ge worpen waren. Daar er aanvankelijk geen bij zonderheden medegedeeld werden, konden deze berichten ook niet op hunne betrouw baarheid onderzocht worden. Thans brengt de Stampa het bericht van haar oorlogscor respondent, die blijkbaar weergeeft wat de luitenant-vlieger Gavotti hem verteld heeft. Het bedoelde bericht luidt: „Tegen zeven uur verliet ik met mijn Etrich de loods, en na een vlucht over de haven zette ik koers naar het Zuidwesten en stuurde op de oase van Aïn Zara aan (die een 8 K.M. van Tripoli ligt), waar ik bij vroegere vluchten reeds meerma len een vijandelijk kamp had waargenomen. Ik had aan boord vier van de nieuwe, juist uit Italië ingevoerde handgranaten. Tot dus ver was er nog geen proef met bommenwer- pen genomen; mijn vliegtoestel had geen en kele inrichting voor het bewaren der projec tielen en voor het werpen. De bommen zijn van staal, maar weinig grooter dan een si naasappel; de springlading bestaat uit pi- crinezuur, dat bij het stooten op de aange brachte metalen bout met behulp van slag kwik ontbrandt. Elke' bom weegt ongeveer 1 kg. Ik gebruikte bij mijn vlucht om de bom men op te bergen mijn toiletnecessaire, waar in ik drie projectielen wikkelde; de vierde stak ik in mijn zak. Het was een kalme dag, zonder wind, maar mijn motor werkte niet heelt maal goed; ik moest voortdurend met het hoogtestuur werken om me op een hoogte van 700 Ml te houden. In een paar minuten had ik de oase van Aïn Zara bereikt en ik zag tusschen de palmen de opgeslagen teu ten. Ik nam een opeenhooping van 1500 men sehen waar. Eerst vloog ik in de rechte lijn over het kamp heen, keerde daarna in een boog terug en wierp uit mijn vliegtoestel een hom op de plaats waar de menschen het dichtst op elkaar stonden. Daar ik onder mijn machine voor de zitplaats doorzichtige cel- luloidplaten had aangebracht, kon ik de bom zien vallen. Mijn machine vloog met eene snelheid van 100 K.M. per uur en ik verloor natuurlijk het projectiel uit het gezicht; groote hoogte en bij de groote snelheid niet vergelijke hiermede, dat de regeering der de bijzonderheden ervan kon waarnemen. De Yereenigde Staten proeven heeft bevolen, om ontploffingen hadden in elk geval plaats op vast te stellen of het werpen van bommen de plek, die ik had willen treffen. Op de uit een hoogte van 400 M. tegen doelen met vlucht naar huis terug wierp ik de laatste bom op de stelling van Hani, waar ik een troep vijandelijke soldaten zag. Het vliegtoe stel vertoonde op het oogenblik van het wer pen niet de minste verstoring van het even wicht. Ik ben er van overtuigd, dat bij ver dere volmaking van de bommen de vliegma chines in den oorlog ware wonderen zullen kunnen verrichten. Geen vijandelijke kogel heeft mijn toestel bereikt, maar de spanning vaD het oogenblik maakte het mij onmoge lijk te zeggen of er veel of heelemaal niet op mij geschoten is". De opmerkzame lezer kan den indruk niet van zich afzetten, dat hij hier minder met feiten dan met de beelden der fantasie van eer collega van het onsterfelijke gilde der opsnijders te doen heeft In de eerste plaats is het opvallend, dat de bestuurder van het vliegtoestel zelf de bommen heeft geworpen. Diens opmerkzaamheid is door de bediening der maehine zoo in beslag genomen, dat hij zich met niets ander,- bemoeien kan, met name niet bü het uitpakken der bommen, dat de grootste voorzichtigheid eischt. Wil men projectielen uit vliegtoestellen werpen, dan moet men heslist een daarvoor aangewezen persoon medenemen. Laten wij het ons eens duidelijk voor den geest brengen, wat deze daarbij zooal të over leggen heeft. Het toestel moet zich op 700 DM. hoogte bevonden hebben; een uit die hoogte naar beneden geworpen projeetiel zou na een 12 seconden de aarde bereiken. In dien tijd legt het met een snelheid van 100 K.M. zich bewegende vliegtoestel een weg van 333 M. af. Met dezelfde snelheid beweegt zich echter het vrij vallende projectiel eveneens in de richting, waarin het vliegtuig zich be weegt. Het werpen van het projectiel moet dus plaats hebben juist op het oogenblik, dat het vliegtoestel zich 700 M. loodrecht boven het punt bevindt, dat in de richting van het doel en op een «('stand van 333 M. daarvan verwijderd ligt. Dit punt nauw keurig te bepalen, is uitermate moeielijk. Het schatten van afstanden gaat reeds op de aarde met groote fouten gepaard, die zich hij het schatten van uit een vliegtoestel op z'n minst verdubbelen. Heeft men zich ver gist in de hoogte of in de snelheid van het vliegtoestel, dan wordt de fout nog grooter. Ook kan de wind het projectiel uit de rich ting drijven of een vertraging bij het werpen intreden. Als iemand het klaar speelt uit een hoogte van 700 Mi. .een doel van 500 M. in het vierkant, d. w. z. een oppervlakte van 25 H.A. met de helft der geworpen projectielen te treffen, dan is dat al een zeer opmerkens waardige prestatie. Nu stelle men zich voor, dat die 1500 man, welke de vlieger wil hebben gezien, zich bin nen die ruimte gelijkmatig hadden verdeeld, dan zouden zij ongeveer op afstanden van 13 M. van elkaar gestaan hebben. Welke uitwer king kan nu een projectiel van de beschre ven soort Rebbenl Het moet 1 K.G. zwaar ge weest zijn; rekenen wü er dan 100 gr. voor de springlading af, dan blijft er een gewicht aan ijzer van 900 gram over. Men rekent dat een scherf, om een voldoende uitwerking te hebben, ten minste 10 gram moet wegen. Ne men wij aan, dat de helft al voldoende is en dat het projectiel hetgeen nooit het geval zal zjjn geheel gelijkmatig in splinters van 5 gram gewicht verbrijzeld wordt, dan heb ben wij 180 splinters, die zich van het spring- punt naar alle zijden verdeelen. Op een af stand van slechts 10 M. van het springpunt •is die verspreiding al zoo groot, dat op een rechthoek van 6 M2. slechts één splinter komt. Daar nu een rechtopstaand menseh een tref- maar eenige seconden later zag ik door de j vlak van slechts 0.42 M2. aanbiedt, blijkt daar- celluloidplaten midden in de opeenhooping uit, dat de kans getroffen te worden, al heel van menschen zwarte rookwolken naar boven schieten: de boom was ontploft. Ik herhaalde dit nog tweemaal. Over de uitwerking kan ik natuurlijk niets zeggen, daar ik uit de gciing is, al is men ook maar 10 M. van het springpunt verwijderd. Alle omstandigheden zijn hij deze uiteen- zetting buitengewoon gunstig genomen. Men een oppervlakte van 3 K.M.2 succes belooft Hier is dus de vluchthoogte maar ongeveer de helft, daarentegen het doel twaalfmaal zoo groot. Had de oorlogscorrespondent wat meer over het probleem nagedacht dan had hij den vlieger zich niet alleen en op veel ge ringer hoogte laten bewegen; dan zon men het verbaal ten minste voor geloofwaardig kunnen houden. De werkzame „artillerie der lucht" zal nog wel hc lang op zich laten wachten. In elk ge ?1 dient L. e'pgtnig bet, leger 't beste als het zich voorloopig althans alleen tot de verkenning bepaalt op dit gebied echter tracht zooveel mogelijk tc presteeren. AMSTERDAM, 29 Dec. Aar dappelciip rijzen. Friesche blauwen f 2.90—3.20;'i'd. borgers f 1.80 2.10; Andijker bonten f 3.103.25; id. blauwen f 2.90—3; Zeeuwsche bonten f 3—3.20; id. blau wen f 3.053.20; Zeeuwsche eigenheimers f2.10 —2.30; Geldersche blauwen f 3—3.10; id. bonten i J.203.25; Drentsche eigenheimers f 2.102.40 Ypolder bravo's f 2.20—2.30. Geen aanvoer. Officieele telegrafische opgave van het Me teorologisch Instituut te De Bilt: Hoogste barometerstand, Clermont 769,6. Laagste barometerstand, Haparanda 749,4. Matige tijdelijk krachtige Zuidelijke tot ZuidiWestelijke wind, betrokken tot zwaan bewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur De temperatuur in Haarlem: Hedenmiddag 12 uur we meter 49 gr. JE. 9 O. Laagste stand heden nacht 38 gT. F. 4 O. Hoogste stand van gisteren 41 gr. P. .5 Q. De barometerstand in Haarlem: Barometerstand 763. Afgeloopen nacht 760. Stand van gisteren 764. Neiging: achteruitgang. De temperatuur en barometerstand wor den ons opgegeven door den heer Joh. M Schmidt, Zijlstraat, Haarlem, BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Schoten geven hierbij ken nis dat de Raad zich voorstelt als 'ds binnen de gemeente Scboten gele gen wegen: gelegen ten Noorden van het Korte Wegje. Bezwaren moeten schriftelijk bjj den Burgemeester worden inge diend Yóór of op den 22sten Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd FUHRHOP, Burgemeester. G. E. A. TEEUWEN, Wethouder Jhr. en Mevrouw TE DING VA N BKkKHOÜT-Cambeltno Helmolt be tuigen bij dezen hunnen naitelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Houtrijk en Polanen (Halfweg) 29 Dec. 1911. (Coöperatieve keuken) Gevraagd eene tlinke ongehuwde WERKMEID, loon f 5.per week, met vollen kost. Aanmelding op Dinsdagmiddag a.s. om 12 uur Kantoor H. C. D. V. Klok huisplein 13rood. ruim voorzien van alsmede beste doffe Kastanjes, nieuwe Noten en Hazelnoten, 25 Sinaas appelen 50 ct. groote kisten Man- derijen 25 stuks 60 ct. verder alle soorten Comestibles en dessert-ar tikelen. Vraagt onze heerlijke Bisschop wijn. Aanbevelend, Groote Kinder-Operette in 4 tair. Muziek en leiding van Mevr. W. C. HOPMAN—KWAST. Balletten onder leiding van den Balletmeester HERTOG J. POLAK. Balcon en Stalles f 1,50, Frontloge en Parterre fl,Zijloge f0,75, Am- phith. en Gaanderij t'0,50. Plaatsbsspreken dagelijks van 10—4 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 3