B i. Middenstandsvereeniging. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit onze Oost. Canada. Vragenbus. Sport en wedstrijden. Letteren en Kunst, NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT ™°E..®LAE „ST. JOZEF", afdeeling Haarlem en Omstreken van „de Hanze", goedgekeurd by Bisschoppelijk be sluit van 26 October 1907 en by Kon. besluit van 9 Mei 1908. De R. K. Middenstandsvereeniging stelt zich ten doel, volgens art. 2 barer Statuten, de zedelijke en stoffelijke belangen van den liandeldrüveuden en industriëelen Midden stand in bet algemeen, en van hare leden in het bijzonder te behartigen, overeenkomstig de beginselen van den R. K. Godsdienst. De voordeden aan het Lidmaatschap ver bonden zijn vele. Wü noemen slechts: le. Door aansluiting der vereeuiging en bloc bij de Tlaarl. Handelsvereeniging, heb ben de leden het recht gratis inforinatiën in te winnen, dubieuze posten ter incasseering te geven en rechtskundige adviezen hunne zaken betreffende te vragen by de advocaten der H. II. V. 2e. Kunnen de Leden gratis gebruik maken van een Bureau tot plaatsing van Kantoor- en Winkelpersoneel. 3e. Kunnen de Leden hun spiegel- en" andere ruiten verzekeren by de afdeeling Onderlinge Glasverzekering en zullen daarvoor een uiterst lage premie te betalen hebben. 4e. Kunnen de Leden deelnemers worden in een fonds tot uitkeering by overiyden, het welk geheel belangeloos wordt beheerd, waar voor erfgenamen tegen geringe bijdrage na overiyden van den deelnemer een belangrijk bedrag uitgekeerd krijgen. 5e. Ontvangen de Leden geheel gratis en franco een weekblad van 16 pagina's druks, waarin alles, wat voor den middenstand van belang kan zijn, zal worden behandeld. 6e. Een ziekte-verzekering zal weldra in werking worden gesteld. 7e. Twee maal in het jaar zal eene H. Mis voor de geestelijke en tijdelijke belangen der Leden worden opgedragen, terwijl by over iyden van een Lid ééne H. Mis voor zijne zielerust zal worden gelezen in zyne Paro chiekerk. 9e. Minstens zes maal in een jaar zullen in de Ledenvergadering alle voorkomende za ken, den Middenstand betreffende, worden behandeld en wanneer de kas zulks toelaat, eene fpestvergadering eens per jaar worden gehouden. Tenslotte maken wy onze Leden erop at tent, dat de Diocesane Coöperatieve Crediet- bank van de Hanze hare werkzaamheden heeft aangevangen. Er bestaat dus gelegenheid credieten aan te vragen en op de in de statuten vermelde voorwaarden gelden te beleggen, hetzij in de posito of in rekening courant. Tevens bestaat er gelegenheid tot beleggen van spaargelden, waarvoor 3 pet. rente wordt vergoed; ingaande den eersten en zestienden der maand. Minimum inleg 25 cent. Terugbetaling tot een bedrag van 50. geschiedt onmiddellijk, hooger bedragen met 1 dag opzegging. Voor inlichtingen of beleggingen lean men zich des Maandags en Zaterdags tussclien 12 en 4 uur vervoegen by den administrateur J. H. Visser, Nieuwe Gracht 46. Op andere werkdagen tusschen 12 en 2 uur. Ook niet-leden kunnen van de Spaarkas ge bruik maken en vinden daarin een solide en voordeelige geldbelegging. Het bestuur spoort hiermede alle nog niet aangesloten R. K. Middenstanders aan, als Lid onzer vereeniging toe te treden. De con tributie bedraagt slechts 1.30 per 3 maan den. Bij toetreding verbindt men zich voor een geheel jaar. Voor het lidmaatschap melde men zich, by voorkeur schriftelijk, aan by den secretaris C. A. M. Jonckbloedt, Lange Heerenstraat No. 24. Namens het Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. C A. M. JONCKBLOEDT Lzn., Secret. Een belangstellend lezer van ons blad in Canada zendt ons ter opname den volgenden brief, dien wij gaarne, om de vele interes sante bijzonderheden, die ze bevat, een plaatsje in ons blad inruimen. Wij behoeven niet te zeggen, dat wy het medegedeelde ge heel voor rekening van den schrijver laten. Mijn haren rijzen te berge aldus deze oud-Hollander, die thans ongeveer l\.ee ja ren in Canada vertoeft, wanneer ik over die dure tijden in de oude wereld lees! Ach! denk ik dan vaak, al heb ik hier al eens zware dagen, van honger is tenminste geen sprake. Alleen is de suiker wat hooger in prijs ge stegen in de laatste twee maanden, maar zij is toch nog inaar zeven cent, of in Holland- sche specie 1714 cent. Wy zyn maar werkmenschen en nog niet zoo lang hier (2 jaren), toch hebben wij meer dan 100 pond vleeseh in huis, iets dat men zich in Holland toch niet kan permitteeren. Het rund vleeseh kost thans 11 cent per pond eu als je lust heht en tijd, kan je zelf nog- wat wild gaan schieten. Elanden en her ten loopen er hier genoeg rond. Maar werken gaat voor en zoo'n hartstochtelijk jager hen lk niet, al hangen de geweren in myn huis tan den wand. Zoo slecht de oogst was in Holland, (hier vergist zich. de schrijver. Red. N. H. C.) en Duitschland, zoo goed was zij by ons. De iiitei is al een paar weken in vollen gang, maar aan brandstof hebben Wy nog geen gebrek, vooral bout hebben wy in over vloed, alleen moet je het zelf hakken en naar huis halen, maar dat brengt er de duurte niet aan. Ai gaat het hier eens een paar maanden niet zooals het moet, dan is dat zoo heel erg mot, en beteekeut nog lang geen armoede. Ja, als het ons slecht gaat, en de hontpry- zen zyn laag, dan is dat onpleizierig, maar het kan blijven liggen en bederft niet. Wordt het dan weer duurder, dan kan men het des to vlugger verkoopen. Zooals op heden de prijzen van het hout zyn, kunnen wij tevreden zyn. Er valt wat aan ie verdienen èn voor ons èn voor ande en. als wy maar meer arbeidskrachten had den, doch dat laat veel te wenschen over. Hier in ons kleine Waldhof zyn 44 volwas sen menschen aan het werk, maar we konden nog wel driemaal zooveel arbeidskrachten gebruiken. Het zou dan veel beter gaan. Vooral in den winter is hier veel werk, en in den zomer behoeft men er ook niet naar te zoeken. Honderden menschen, die in Hol land geen werk kunnen vinden, zouden hier een goed stuk geld verdienen, al kwamen ze maar hier van October tot April en gingen dan weder naar huis. Voor het laatste ech ter ben ik zeer bang, dat hun de moed daar toe ontbreekt en dan om over het water te gaan. Wie nochtans een half jaar hier is, wil veelal niet meer terug. Te veel wil ik echter hierover niet schrijven, want het zou den schyn kunnen hebben, dat ik dienst doe als werfagent of dat het myn doel is reclame te maken. Dat valt mij zelfs niet in. Als iemand zulks verlangt, of er om verzoekt, zooals die abonné in de vragenbus van 11 November jl., dan wil ik hem wel inlichtin gen geven, doch zonder eenige verplichting hen op te leggen. Een ieder is zyn eigen baas hier en kan doen en laten, wat hij wil. Al leen wil ik zeggen dat het mij bier onplei zierig aandoet, om steeds te lezen over dure tyden in de oude wereld, slechte toestanden enz. Men kan zijn positie verbeteren, als men moed beeft, en bezield is met goeden wil. Ik vond in de vragenrubriek van de N. Haarl. Crt. van 11 Nov. j.l. de vraag waar, voor iemand uit den boerenstand en R. K„ in het bezit van eenig kapitaal, in Amerika de beste gelegenheid is om vooruit te komen en zich te vestigen? Twee jaren ben ik thans ongeveer in Ca nada. Ik hen hier gekomen zonder eenig ka pitaal, zelfs arm, maar met een goede dosis moed en taaien wil, hetwelk mij liever is dan veel geld. Ik was geen boerenarbeider en ben het nog niet en zal het ook niet worden. Ook is er teveel verschil tusschen den boe renstand in Holland en hier in Canada. Ze ker is het zeer goed als men met het „bóeren- arbeiden" bekend is, doch bet allerbeste is, als men moed en wilskracht heeft, dan kan men vooruit komen, zelfs in weinige jaren. R. K. mag men zijn, doch men moet zich zeer tevreden weten te stellen en al zie je in geen 8 maanden een R. K. Priester, moet u dat niet te zwaar op het hart drukken. Komt er dan eens een R.-K. priester in de nabijheid, d. w. z. een 23 mijl van u vandaan, snelt er dan zoo spoedig mogelijk heen. Dat neemt je weliswaar drie dagen tijds in be slag, doch dan ben je weer gerust en ge sterkt en over het tijdverlies kom je wel weer heen. Natuurlijk zijn er wel plaatsen, waar men beter zijn godsdienstplichten kan waarne men, maar hier in mijn streek is er mijlen ver geen R. K. kerk te vinden, en nog wordt in de kerk, die hier het dichtste hij gelegen is, niet alle dagen de H. Mis opgedragen, zooals in de Oude Wereld. Eéns iu de inaand, dal is alles. Dat komt veel hieruit voort, dat hier geen menschen wonen. Eens kwam een priester der Engelsche kerk bij mij en verzocht mij in_ zijne kerk te komen, maar dat wilde ik niet. Geloof mij, zeide hij, „er is geen verschil tusschen uw godsdienst cn de onze". Ik heb het maar niet geprobeerd, voor alle zekerheid. Hij heeft een nacht bij mij geslapen en be loofde, mij weder spoedig op te komen zoe ken. Tot nu toe is hij echter nog niet terug gekomen. Waar men zich kan of zal vestigen, is een lastige kwestie. Den een bevalt het hier, den ander elders. Ik voor mij zou voor geen geld hier vandaan willen, al is het werk moeilijk. Toch zijn er nog betere streken. Doch ieder naar zijn zin. Ik ontvang uw blad natuurlijk altijd later, dan uw lezers in Haarlem. Maar dat kan niet anders. Als alles goed gaat, duurt het 15 tot 18 da gen na de verschijning, voor dat ik het kan lezen. In uw blad van 11 Nov. 1.1. werd de vol gende vraag gedaan: Ik heb pas een nieuwen bont gekocht, enz. Het antwoord daarop was zeer goed. Hier in het land worden alle winters voor duizenden dollars dieren gevangen om van de huid bonten te maken. Er worden voor die vellen zulke ongelooflijk kooge prijzen betaald, dat men er door een klein begrip krijgt van wat het zeggen wil, een bont te bezitten. Voor een vossenvel wordt wel een 350 dol lars betaald; voor onze ratten loopt de prijs uiteen van 1 dollar tot 1.25 dollar. En hoe veel van die ratten heeft men niet noodig voor één bont? Een echt vossenbont is niet zoo groot en dat wordt nogal prijzig. Vossen loopen hier ook niet zoo druk als b.v. katten in Holland. Maar in Holland kan men het doen zonder bont, als men onze Canadeesche winter heeft medegemaakt. Hiermede meen ik goed te doen voor dit maal afscheid te nemen van de lezers der Nieuwe Haarl. Courant, mijne zeer hoogge waardeerde oud-land- en gewestgenooten. Als de redactie het toestaat, hoop ik een volgen de maal nog meer interessante onderwerpen te behandelen. John. K. V r. Moet ook een moeder uitdrukkelijk toe stemming geven tot het huwelijk van een zoon, als de vader reeds toestemming heeft gegeven? A n t w. Neen. De toestemming van den. va- der-alleen wordt gevorderd, V r. van W. J. E. alhier. Wij kunnen uw vraag zonder nadere toelichtingen niet beant woorden. Oppervlakkig beschouwd zouden wij meenen dat u wel recht op eenige gelden hebt, doch het best is daarvoor, u direct te wenden tot uwen chef, die natuurlijk precies weet wie wel en wie niet onder deze bepalingen vallen V r. Ik heb last van transpireeren onder 3e armen. Is er een middel tegen? A n t w. Dat zult u bij 'n dokter moeten vragen. Verschillende oorzaken kunnen daartoe leiden. Vr. Waar moet ik my aanmelden om in dienst te treden van Rotterdam naar Amerika? A n t w. U bedoelt ongetwijfeld de Holland- Amerika-lijn. Het adres hiervan is: Directie der Holland-Amerikalijn te Rotterdam. U moet bij een sollicitatie natuurlijk opgeven, welke betrekking u wenscht. V r. Is het waar, dat iedere jonge man van ongeveer 16 jaar gratis officier kan worden? A n t w. U bedoelt zeker te vragen of iedere Nederlandsche jonge man, die op 16-jarigen leeftijd neiging gevoelt, officier te worden, in de gelegenheid kan worden gesteld dit gratis te woiden. Ons antwoord daarop luidt: Iedere Ne derlandsche soldaat, indien hij den vereischten ouderdom niet heeft overschreden, kan officier worden en draagt dus de generaalsstaf in zyn ransel, indien hij over een stel gezonde hersenen beschikt, van een voorbeeldig gedrag is en flink gezond is. Niet ieder is het echter gegeven offi cier te worden, vooral als men dat doel bereiken moet langs den weg van vrijwillig teekenen, korporaal en sergeant worden en over den hoofdcursus te Kampen. Dat is de weg voor jon gelui zonder middelen. Velen, met de beste be doelingen in dienst getreden, hebben het echter niet verder dan sergeant gebracht. Het toela tingsexamen voor den hoofdcursus te Kampen wordt lrer te lande en in Indië afgenomen. De cursus duurt 2 jaren. V r. Weet u ook een middel om wijn- en andere vlekken uit een marmer blad van eeu buffet te krijgen. A n w. Gebluschte kalk en pijpaarde wordt met gelijke deelen in regenwater tot een dikke brij geroerd, welke men vervolgens met een kwastje dik en gelijkmatig op de marmerplaat strijkt, twee dagen lang, nu en dan met water besprenkelend. Daarna laat men de brij goed op drogen, wrijft ze vervolgens met een zachten doek af en polijst het marmer, met een leren lap en fijn krijt. Op deze wijze verwijdert men vuil en vetvlekken uit marmer en hergeeft het zijn ouden glans. V r. Daar ik geen gelegenheid gehad heb, om bij het koken in kranten tegenwoordig te zijn, zoudt u mij een groot pleizier doen, om in de Vragenbus te melden, welke spijzen in kranten kunnen gaar gekookt worden en hoe lang zij in het papier gewikkeld moeten zijn, om ze gaar te krijgen. A n t w. Deze manier van koken is zeer ge schikt voor spijzen, die spoedig aanbranden, of die langen tijd noodig hebben om gaar te ko ken, doch is ongeschikt om te bakken of te bra den of sausen te bereiden, of voor spijzen die geroerd moeten worden e. d. Men kan in de hooikisten ook uitstekend ijs bewaren. Men zet het eten, dat men in de hooikist wil koken, gedurende een zesde van den tijd, dien men anders noodig heeft om het ga-ar te koken op het vuur en plaatst het dan in de hooikist of couranten, waarin het ongeveer driemaal zoo lang moet blijven als het anders duurt eer het eten op het vuur gaar is. V r. Weet u ook een middel om vetvlekken uit papier te verwijderen? Antw. Probeer het volgende middel eens: neem een weinig geharde magnesium, verkrijg baar in de apotheek, vermeng dat met een wei nig naphta, zoodat het een papje wordt; wrijf daarmede over de vlek, totdat zij verdwenen is. Anders weten wij er ook geen raad op. V r. Ik heb een oud beschreven perkament; kunt u mij daarvan ook zeggen of het eenige waarde heeft? Antw. Wendt u eens tot onzen gemeente archivaris, den heer O. J. Gonnet. Wij twijfelen niet of de heer Gonnet zal u wel willen inlich ten. V r. Er is boedelscheiding. Heeft de moeder nu het recht om huis en tuin te verkoopen aan haar jongsten zoon? Antw. Het is ons niet mogelijk deze puzzle op te' lossen. U zult uw vraag duidelijker moeten omschrijven. V e. van A. v. B. te V. Antw. Informatiën omtrent soliditeit van bankinstellingen kunnen wij u niet verstrekken, zult zelf allicht de reden daarvan wel begrij pen. Wat uw oveTige vragen betreft, zouden wij u willen r.aden u tot een betrouwbaar kassier te wenden, die u dan zelf zal willen helpen, of u den weg wijst om de door u gewenschte 'hypo theek te bekomen en alle inlichtingen, daarme de in verband, zal willen verschaffen. Dit lijkt ons de beste weg. .V r. van B. te N. Antw. Wy meenen u beste te moeten aanraden met den oudsten broeder tot een over eenkomst te komen, kost wat kost. Meer will011 wij u in deze zaak niet raden. V r. van O. v. d. E. te Z. Antw. De verschijnselen, die zich hij u openbaren, kunnen verschillende oorzaken heb ben, en afdoende raad is dus zoo niet van ons te verwachten. Raadpleeg e°Eter een dokter, dat is de zekerste weg. V r. Welke eischen worden gesteld op het examen om voor een diensttijd van 6Va inaand in aanmerking te kunnen komen? Antw. Hierop moeten wij u bet antwoord schuldig blijven, daar de voorwaarden, voor zoo ver ons bekend is, nog zijn gepubliceerd. Wy kunnen wel zeggen» dat zy zwaar zijn. V r. .Verliest men het Nederlanderschap dooT gedurende 6 jaar buitenslanda te vertoeven? Antw. Volgens de wet van 1910 op het Ne derlanderschap, die ook van terugwerkende kracht ia, wordt het Nederlanderschap niet meer verloren bij verblijf buiten het Rijk öf de koloniën, gedurende 10 jaren. LVr. Zou no. 450 hier te Haarlem opgeroe pen worden voor de nationale militie dit jaar Antw. Hit is niet bekend. V r. Weet u ook een middel tegen yetpulet- jes A n t w. Om vetpuistjes weg te krijgen, v«r- mijde men alles wat den bloedsomloop zou kun nen storen en neme. dikwijls voetbaden. Men onthoude zich van spiritualia en koffie en alle sterk gekruide en moeielijk te verteren spijzen, o. a. varkensvleeseh en kaas. Ook zorge men voor geregelden stoelgang, 's Avonds drukt men de blaasjes uit, bestrijk die met appelpommado, die men er 's nachts op laat zitten en 's morgens er zachtjes afwrijft. Ten overvloede raden wij u om geregeld onze advertentierubrieken te raad plegen, ook hen, die om een middeltje tegen an dere ziekten verzochten. Vngen zonder onderteekening worden onver biddelijk naar de prullemand geëxpediëerd. Gregoriaansclie volkszang. Men schrijft uit Mechelen dato 25 Dec. aan het „Hbld. v. Antw." De nachtelijke plechtigheid in de St. Rom- boutskerk, die voor de eerste maal in onze stad plaats had, was voor onze bevolking een ware gebeurtenis. Het godsdienstig feest waarvan wij dezen nacht getuigen waren, overtreft alle denkbeeld. Het was met duizende personen, die uit alle ge deelten der stad naar de hoofdkerk kwamen en wel zoodanig dat kort na half 12 geen plaats, hoe klein ook, nog was te vinden. Het gedrang van het volk was zoo groot, dat het aan Z. Em. den Kardinaal bijna onmo gelijk was, op de liooge koor te geraken, om er den pontificalen dienst te celebreeren, om ringd van de kanunniken van het metropoli- taansch kapittel, allen in prachtige gewaden. De Mis werd gezongen in gregoriaansehen zang en beantwoord door liet volk, wat dan ook een karakter van grootschheid en majesteit gaf aan die zeldzame ceremonie. Nooit zag men in St. Romboutskerk iets der gelijks. De uitvoering van de Gloria en de Credo bracht iets verrukkends teweeg, een schouwspel zooals men nooit te Mechelen zag. Na de Nuttiging deelde Z. Em. de H. Com munie uit aan de geloovigen en toen de Mis was afgeloopen, gaf de volksgezinde kardinaal den pauselijken zegen. Het was half twee, toen de indrukwekkende plechtigheid ten einde liep. Alles liep in goede orde af, want gezien den grooten toeloop van volk en het geweldig ge drang, had men voor ongelukken gevreesd. Iets vreemds aan den hemel. Honderden wandelaars hebben Zaterdagnamiddag tusschen 2 en 3, bij heldere lucht, een merkwaardig na tuurverschijnsel meenen te zien. Ook wij zagen inderdaad in het'noordwesten, ter hoogte onge veer van de Waesdorpsclie vlakte, een klein voorwerp aan den hemel dat volkomen het voor komen had van een flauw glanzende ster. Het merkwaardige van het verschijnsel was, dat het geheimzinnige voorwerp hoog aan den trans, evenals een ster, onbeweeglijk stond en dus de gedachte aan een meteorologischen vlieger, bal lon of iets dergelijks, uitsloot. Intusschen is het best mogelijk dat ons spoe dig een aannemelijker verklaring van het ver schijnsel ter oore komt dan de zeer onwaar schijnlijke van een ster tegen de blauwe dag- lucht. (N. Ct.) De Nederlandsche millionnairs. Wij lezen in het „Hbld."Op de stellig wat nieuwsgierige vraag naar de bezitters van deze vermogens ge ven antwoord de cyferstaten der Vermogens-be lasting, waarbij de bescheidenste groep die is van 8844 personen, voor 13 tot 15000 aange slagen in 1900; dit aantal bedroeg 10152 in 1910. Vervolgens blijkt dan, dat wij in Neder land ons in 1909/10 mochten verheugen in het bezit van 568 millionairs, tegen niet meer dan 433 in 1900. Hiervan zijn er 302, die werden aangeslagen over een vermogen van minstens één millioen, 110 met een vermogen van ander half tot twee millioen, 136 met een vermogen van twee tot vijf millioen. Hier beginnen dus de dollarsmillionairs. Dan waren er 15 aange slagen voor een vermogen van 5 tot 10 mil lioen, en 5 als de bezitters van vermogens boven 10 mililoen. Deze vijf groot-millionairs, de eenige vijf Ne derlanders dus die wellicht volgens Engelschen standaard millionair genoemd zouden kunnen worden, hebben te zamen een vermogen van bij na 87 millioen gulden. Een rekensommetje zou dus uitwijzen dat het maximum vermogen van een Nederlandschen millionair 87 millioen 4X10 millioen 47 millioen zou zijn. Maar in een andere tabel zien wy, dat slechts één van de vijf millionairs niet in de bedrijfsbelasting is •aangeslagen. En deze eene heeft een vermogen van 26 millioen, zal dus wel de rijkste man van Nederland zijn. De andere aartsmillionairs in Nederland werken allen ook nog voor hun brood. Door dat werken leggen zij ook wel iets op zij. Ia 1907 waren er ook vijf groot-miUionairs. Hun vermogen was toen 77 millioen. In twee jaren is hun kapitaal dus met 10 millioen of 18 pOt. aangegroeid. Maar de ééne millionair die niets doet, zag zijn vermogen van 1908 tot 1909 (over 1907 vinden wy geen gegevens) aan groeien met 2.5 Millioen gulden, dat ie 10 pOt. Dat zou in twee jaren 20 pOt. zijn. Wij zouden haast den anderen groot-millionairs aanraden, hun baantje er maar aan te geven. Wat onze millionairs tot nederigheid en dankbaarheid! kan stemmen: het vermogen van de vijf rijkste Nederlanders is zoo om en nabij even groot als het jaarlykseh inkomen van Andrew Carnegie. leggen bij den daarheen verbannen ex-preten dent sultan van Atjeh, den bekenden Toeankoe Moehamat Dawot. Men zal zich herinneren, dat aan Toeanko6 Moehamat Dawot, toen deze door het rusteloos patrouilleeren van Van Daalen, Christoffel en anderen, eindelijk was gedwongen in onderwer ping te komen, onder genot van een toelage van 1C00 's maands, Kofoa Radja 1.1 verblijfplaats was aangewezen geworden. Lang heeft zijn ver blijf daar echter niet mogen duren. Intriges begonnen zich rond hem heen te ontspinnen, waaraan hij terecht of ten onrechte verdacht werd deel te nemen. Gouverneur Van Daalen, meenende van zijn medeplichtigheid aan die intriges, waarmede een beschieting van Kota Radja door kwaadwil ligen verband hield, voldoende bewijs in handen te hebben, nam hem (24 December 1907) op zijn alleronverwachtst gevangen en zond hem op naar Batavia, van waaruit hij door de regeering naar Amboina werd verbannen. Toeankoe Moehamat Dawot nu leeft sedert ongeveer vier jaar op Amboina en voelt zich daar, volgens onzen zegsman, geheel en al thuis. Men heeft daar op die plaatseen kleine wo- lonie van „rois en exil". Behalve hij, bevinden zich daar afstammelingen van den sedert lang onttroonden sultan van Palembang, afstamme lingen van Dipo Negoro en anderen. Die heb ben daar omgang met elkander en leven vol tevredenheid op de mooie en gezorfde hoofd plaats van het eiland. Toeankoe Moehamat Dawot gaf aan zijn be zoeker te kennen, dat hij zich in Amboina vol komen gelukkig gevoelde; naar Atjeh zou hij nooit meer terug willen. Hij was den hemel dankbaar van het vreeselijke leven daar ginds verlost te zijn. Eén ding ontbrak er enkel aan zijn gelukhet was, dat nog altijd de last op hem rustte van de beschuldiging van verraad, waarvoor hij ver bannen was. Dat was onrecht: hij was volkomen onschuldig en nimmer had hij, sedert zijn onder werping, iets tegen de regeering ondernomen. Met de beschieting van Kota Radja had h^ niets te maken gehad; die was het werk geweest van de partij van den vader van zijn eerste vrouw, waarmede hij sedert de scheiding van deze gebrouilleerd was. Die schoonvader had hem ten val willen brengen en aan diens intri ges was alles te wijten. Zijn rehabilitatie te ver krijgen was het eenige, wat hij op het oogenblik nog kon wenschengaarne' zou hij ook wel zien, dat hij zijn volledige toelage, die bij zijn verban ning was gehalveerd, terugkreeg. Maar dat was toch maaar bijzaak. Zijn rehabilitatie te verkrijgen was zijn, voor naamste zorg. Het huis van den banneling was ruim en fraai en met smaak ingericht, eed smaak, die ia de huizen van inlanders, die de Europeesehe le venswijze eenigszins hebben aangenomen, veelal ontbreekt. Met hem en met zijn hoogst beschaafde en begaafde vrouw was het zeer aangenaam praten. Beiden maakten op den bezoeker een zeer gunstigen indruk. Toeankoe Moehamat Dawot, die vroeger, in Atjeh, geheel en al aan opium verslaafd was geweest, schoof thans in het ge heel niet meer. Hij genoot een goede gezond heid, fiij werd dik en zyn vrouw was zeer over hem tevreden. Wat was hij veranderd sedert hy op Amboina gekomen wasl De ex-president is in het bezit van een auto mobiel. de eenige vermoedelijk op Amboina. Maar heel veel gebruik maakt hij er niet vanj de gelegenheid om buiten de hoofdplaats Am boina rijtoeren te maken, is niet groot. De bezoeker kreeg allerhande verhalen te hoo- ren uit den tijd, toen Toeankoe Moehamad Da wot als een wild beest door de troepen van de Kompeni werd nagejaagd, een tijd, die zoozeer in contrast stond met den rustigen, pleizierigen tyd, dien hy thans op Amboina doormaakte. Enkel de zware verdenking, welke nog steeds op hem rustte, dat hij zijn belofte van trouw aan het gouvernement had verbroken, zat hem dwars. Uit het huwelijk met zijn tegen woo rdigi vrouw heeft Toeankoe Moehamat Dawot geen kinderen. Uit het eerste is er een zoon, die op de veeartsenijschool te Buitenzorg is geplaatst. (Java Bode.) Een millioen voor sport. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan den Fransehen bond voor lichamelijke opvoeding een millioen francs geschonken ten einde in het belang der openluchtsport gebruikt te worden. De bond zal dezer dagen moeten beslissen op welke wijze hy dit kapitaal wenscht productief te maken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men het geld voor een groot deel zal besteden tot het aanleggen van sportterreinen en tot het maken van een flink zwembassin. Ongetwijfeld zal de Fransohe ojftnluchtsport van dit edelmoedig geschenk groot voordeel trekken. Rois en exil. iWjÖ spraken enkele dagen geleden iemand, die Op Ambon vertoevende, een bezoek ^aa aaan af- Gnst. van de Wall Perné t. Niet ouder dan 34 jaar, is te Amsterdam over leden de schilder Gust. van de Wall Perné, be kend als een kunstenaar van veelzijdige gaven. De jong, veelbelovende kunstenaar is binnen weinig tyds aan de gevolgen van bloedvergifti ging overleden. Als schilder heeft hij zich doen kennen door een neiging tot het sprookjesachtige en mystie ke, gelijk nog gebleken is op de tegenwoordige tentoonstelling van „St.-Lucas", waarvan bij de opening nog heeft bijgewoond. Van dezelfde vereeniging was hij trouwens sedert jaren een ijverig medebestuurder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 9