Stelio-Ciprettes I B I NIEUWS Uir DEN OMTREK. BUITENLAND. BINNENLAND. H Ifesfdelink Co. Haarlem, Damstraat 27, STADSNIEUWS.' AMSTERDAMSCHE BEURS. Telefoon 2013. OVERZICHT. NOOIT overtroffen sa</4 66V4 say, in EFFECTEN. Er loopen weer zeer druk vredesgerueh- teni Het optreden van Said-pasja met een nieuw kabinet in Turkije is daar blijkbaar de oorzaak van. Een bericht, dat Turkije bereid zou zijn vrede te sluiten, als het Barka behield, terwijl het Tripoli aan Italië afstond, wordt alvast beves tigd. Deze voorwaarde zou echter in tegenspraak zijn met de inlijvingsverklaring van Italië, en Italië wil dus op dezen grondslag niet onder handelen. Op het oogenblik is er dus niets zeggen de Opstenrijksche bladen, die er 't nauwst aan toe zijn wat aanleiding tot bemiddeling van de mogendheden zou kunnen geven. In de Europeesche kabinetten staat men nog steeds op het gtandpnt, dat een tusschenkomst op voorwaarden, die in Konstantinopel als een onvriendelijke daad zouden worden opgevat, uit gesloten is. Maar.Said-pasja wil blijkbaar den vrede, en hij staat niet voor de stormachtigste debat ten. De Jong-Turken geven hem totnogtoe groo- ten steun. Van het oorlogsterrein zelf uit Italiaansehe bron het volgende bericht Troepen Bedoeinen en Arabieren vielen de italiaansehe verschansingen bij Tobruk in Cy- renaica opnieuw aan. De Italianen lieten den vijand tot op 400 meter naderen en openden toen een hevig geweer- en geschutvuur. De vij and trok zich daarop terug met achterlating van 50 dooden. Ook bij Derna vond een klein gevecht plaats, dat met den terugtocht der Arabieren eindigde. Te Rome verwacht men een beslissend gevecht bij Ain-Zara, waar de Turken groote troepen bijeentrekken. Bit Sofia werd gisteren aan de „Lokal An- zeiger" geseind Uit het grensstadje Sermanli wordt geseind, dat in Konstantinopel een samenzwering is uit gebroken. Mahmoed Sjefket-pasja zou vermoord zijn. Het regiment „Adrianopel" zou op marsch zijn naar'Konstantinopel. Dit bericht lijkt veel op een canard en wordt dan ook nergens bevestigd. Uit CHINA hooren we niet anders dan tee kenen van ontbinding; het groote rijk valt in brokstukken uiteen I Aan de „Times" wordt uit Peking gemeld: De 3 millioen taels, die Joean-sji-Kai van de keizerin-weduwe verkreeg na zijn dreigement, dat hij zou heengaan, zullen voldoende zijn om gedurende zes weken het leger te onderhouden en de loopende bestuurszaken af te handelen. De correspondent van de „Daily Telegraph" die den toestand steeds pessimistisch beoordeel de, meent, dat door de republiek de ondergang van het Chineesche rijk spoedig veroorzaakt zal worden. De verklaring van Sassonoff, dat Rusland niet vooruit wil rukken in Mongolië, wordt te Eeking met schouderophalen ontvangen. Rus land eischt het uitsluitend recht tot aanleg van een spoorweg Kiackta-Oerga en verlangt nieuwe grensregelingen en het recht om in aan gelegenheden, Mongolië betreffende, steeds ge raadpleegd te worden. Het grootste gevaar voor de algeheele russi ficatie van Mongolië wordt nu veroorzaakt door de vijandschap der Mongoolsche vorsten tegen over de republiek. Zij verklaarden reeds eenigen tijd geleden, dat zij geen medicijnmeestertje (be doeld wordt dokter Soenjatsen) als hun suze- rein willen erkennnen en dan maar liever door Rusland geregeerd worden Bit Sjanghai verneemt de Daily Mail, dat dr. Soenjatsen zijn plechtige intocht heeft ge daan in Nanking waar hij met geestdrift werd ontvangen. Een-en-twintig saluutschoten werden gelost en er waren 10,000 man troepen op de been. Soenjatsen werd plechtig ingehuldigd. Hij zwoer, de Mantsjoes te zullen verdrijven, den vrede te herstellen en het staatsgezag te vesti gen op den volkswil. Was dat volbracht, dan zou hij aftreden, teneinde het Chineesche volk in staat te stellen, een president van de Vereenig- de Staten van China aan te wijzen, welke staten vijf volken zullen omvatten, de Chineezen, de Mantsjoes, de Tibetanen, de Mongolen en de Toërkenstanners. Het centrale bestuur zal de financiën en de belastingen hervormende Chi neesche kalender is reeds afgeschaft en door den West-Europeeschen vervangen. De republikeinen loopen wèl hard van stapel 1. Russische manieren in Perzië. De corres pondent van de New-York Herald te Teheran seint het volgende over Rusland's optreden in Perzië, met name te Tabris: Behalve de Si kat oei Islam, wiens rang overeenkomt met dien van aartsbisschop, zijn 3 leidende gees telijken en de voornaamste leden van het Endjoemen of den gemeenteraad in 't open baar door de Russen opgehangen. Al de Ar menische winkels zijn geplunderd en een schrikbewind ontstond. De ambtenaren van de kantoren van ontvangsten zochten een toevlucht bij de Engelsche Imperial Bank. Te Resjt hetzelfde program, ofschoon niet in dien uitersten vorm uitgevoerd. De gou verneur en het hoofd der politie, benevens de hoofden van het gemeentebstuur zijn ver bannen. De „verdachten" werden in hechte nis genomen en een groot aantal zijn voor den krijgsraad gebracht en doodgeschoten of gevangen genomen. Spionnage? Uit Coblenz wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind: Een hier woon achtige agent, die jarenlang bij het Fransehe vreemdelingenlegioen gediend heeft, werd on der verdenking van spionnage voor Frank rijk bedreven, gevangen genomen. Sneeuwstorm in Tnrkfleï De „Lokal An zeiger" meldt, dat door een sneeuwstorm de spoorwegverbinding met Constantinopel on derbroken ie. De telegramdienst ondervond ^geweldige vertraging. Staking in de Belgische kolenmijnen. Reeds staken er in de Belgisehe Borinage 26,000 mijnwerkers. Overal hebben manifes taties plaats, om hen, die het werk nog niet hebben neergelegd, te bewegen zich hij de stakers aan te slniten. De genoegens van het President-zijn! Ter gelegenheid van de Nieuwjaarsreceptie op het Witte Huis heeft Taft 8092 handdrukken moeten ondergaan. De vergiftiging te Berlijn. Een koopman, die met den in hechtenis genomen drogist Scharmach zaken deed, is ook in bewaring gesteld, omdat hij door toevoeging van me thyl-alcohol jenever bereidde. De tappers, aan wie hij leverde, zijn opgespoord. In het asyl is een nieuw ziektegeval, maar geen sterfgeval voorgekomen.. Holland in Londen. In „Olympia" te Londen, zal volgens de „Evening Standard" in de lente een geheel Hollandsch dorp te zien zijn, uit Holland overgebracht. Een groot veld, waarop meer dan 50,000 bloembollen in bloei staan, (hiervoor zorgt de Alg. Vereen, van Bloembollencultuur) zal het dorp een typisch-Hollandsch cachet geven, terwijl aan de huizen Hollandsch siertuinen en groente tuinen zullen grenzen. Het dorp zal door ka nalen van de overige omgeving afgesneden worden, welke kanalen door bruggen, van Hollandschen trant, zullen overbrugd wor den. De hoornen lindehoomen, witgekalkt, als op sommige plaatsen in Holland, en wil gen, zijn reeds uitgekozen en zullen in „Olympia" worden overgeplant. De bomaanslag te Lnik. De Belgische bladen melden, dat de Luiksche politie een Duitscher in hechtenis heeft genomen, die beweert de plegers van den bomaanslag in de bioscoop te Luik te kennen. Hij zal niet dan voor den rechter spreken. De Duitscher woonde met een Engelseh- man samen, die zich voor een detectieve uit gaf en die verdwenen is. In het valies van den Duitscher bevonden zich anarchistische geschriften en verhandelingen over de ver vaardiging van, ook gevonden, ontplofbare stoffen. De Pruisische „eer" heeft weer een moord op zijn geweten. Te Frankfurt a. O. beeft een Forstassessor v. Knobloch gehee- ten, hij een woordenwisseling een expedi- teursbediende doodgeschoten. Von Knobioch was kapitein bij de landweer en nu heet het, dat hij de woordenwisseling de expediteur een beweging met de hand maakte, waarhij hij den assessor aan den arm raakte. Deze achtte zich hierdoor in zijn officierscer ge krenkt, haalde zijn revolver voor den dag en doorboorde met een schot den tot afweer opgehouden arm van den expediteur. Deze wilde daarom de vlucht nemen, een tweede schot trof hem in den rug en had weldra den dood van het slachtoffer ten gevolge. Een fraaie „eer". Aanslag op een banklooper te Berljjn. In Berlijn heeft een schurk Parijs eens wil len nadoen. Gisterennamiddag is een kan- toorlooper van de Bank voor Handel en In dustrie door een beambte van dezelfde bank in een huurauto gelokt en daar overvallen. De beambte trachtte den looper met gevloch ten koperdraad te worgen. De looper kon zich echter vrijmaken en om hulp roepen. De dader is in hechtenis genomen. De bankloo per had 43,000 Mark bij zich, wat den pleger van den aanslag bekend was. Over dezzen aanslag worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: De banklooper Klein die 51 jaar oud is, is al sedert jaren hij de Bank voor Handel en Industrie (Darm- stadter Bank) in betrekking. Een paar jaar geleden kwam de thans 30 jaar ondo Friehe als kantoorlooper op dezelfde bank in de leer. Hij werd door Klein opgeleid. Intus- schen heeft Friehe op de bank een plaats als kantoorbediende gekregen. Omdat de dader zelf met geld geloopen had, wist hij precies, wanneer Klein in het bezit van groote be dragen was. Van deze kennis maakte hij ge bruik ly het uitbroeden van zijn beroovings- plan. Gisteren kwam hij in de Tiergarten quasi toevallig met een huurauto langs Klein en noodigde hem uit, mee te rijden, omdat hij denzelfden kant nit moest. Hij vertelde, dat hij bezig waS te verhuizen en morgen den- zelfden weg moest rijden en dan wéér een auto zon nemen. Hij stelde Klein voor, hem ook dan tc vergezellen. Deze vond dat goed. Op den afgesproken tijd verscheen Friehe dan ook met de automobiel voor een bepaald filiaal van de bank en Klein steeg bij hem in. Juist had Klein de som van 40,309 mark hy zich, wat Friehe zeer goed wist. Hij deed echter alsof hij niets in den zin had en liet onderweg als hij ongeluk een paar geldstuk ken vallen. Klein bukte zich om hem bij het oprapen te helpen. Op dit oogenblik wierp Friehe zich op hem, haalde een strop van koperdraad om zijn hals, en trachtte hem te wurgen. Maar nog op het juiste oogenblik stelde Klein zich te weer, stootte den roover opzij, smeet het portier open en riep om hulp. Voorbijgangers hoorden zijn angstkreten en in de Lennéstrasse bracht men de automo biel tot staan. In dezelfde auto, waarin de aanslag had plaats gevonden, werden de roo ver en de aangevallene beiden naar het po litiebureau gebracht. Friehe bekende, dat hij den aanslag op Klein had beraamd. Alles had hij zorgvuldig voorbereid en hij had ook een scherpe bijl hij zich, om, indien de strop mocht weigeren, Klein neer te slaan. Daar enboven had hij een pelerinejas en slappen hoed meegenomen, om na het volvoeren van zijn daad onherkend te kunnen vluchten! door de gemeente mét éeh^feotrfelolrtïtiin' id'aar ter stede, aan het hoofd waarvan staat 1de heer O. ,J. K. van: Aalst, directeur van de Ned. Handelmaatschappij. Daze en een twin- j tigtal andere bekende ingezetenen hebben ge.- vormd eene maatschappij tot exploitatie van een groot sportterrein in het Zuiden der ge- meen to met een kapitaal van f 400.000 a I f 500.000de bedoeling is een terrein in te richten waarop alle soorten van sport kun- ;nen worden beoefend; (de toeschouwers zul- ilen er plaats vinden op een groot stadium). Dé medewerking der gemeente zal bestaan in de aanbieding voor den tijd van 25 jaren, van een terrein, groot 10 H.A., gelegen aan den Amstelveenschen weg ter hoogte van de hofstede „Na Druk Geluk", dat is op engeveer vijf minuten afstand van de oude grens der gemeente; voorts opho-oging van dat terrein en omrastering daarvan. Daarentegen zal ide gemeente aandeel in de eventueel te maken winst genieten, in dier voege, dat eerst aan aandeelhouders van de maatschappij wordt uitgekeerd 4 pCt. van hun kapitaal; de overblijvende winst wordt gelijkblijk tnsschen gemeente en maatschappij verdeeld. SUBSIDIëN TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. De Min. van Binnenl. Zaken noodigt de besturen van de vereenigingen, die zich be strijding van de tuberculose ten doel stellen en die over 1912 in aanmerking, wenschen te komen voor toekenning van een Rijks subsidie, uit hun daartoe strekkend op ge zegeld papier geschreven verzoek, zoo spoe dig .mogelijk, doch in elk geval vóór 1 Mei a.s., tot de Koningin te richten. Afdrukken van de voorschriften, overeen komstig welke de verzoekschriften enz. van de plaatselijke en i daarmede gelijkgestelde vereenigingen behooren te worden ingericht, zijn kosteloos aan het Dep. van Binnenl. Zaken te hekomen. KAMERVERKIEZING IN HET DISTRICT HILVERSUM. [Men schrijft aan de „Residentiebode", dat het te verwachten is dat de heer A. Co- lijn de öanididaat der rechtsche partijen we zen zal. Het blad verneemt, dat de ahti-rev. kies- vereeniging zich ten gunste van den heer Co- lijn zal uitspreken. Het bestuur van de districtfederatie der S. D. A. P. heeft, naar het ,,Volk" meldt aïs twee-al. waaruit de candidaat gekozen zal. worden1. a;an de afdeeling opgegeven de heeren dr. Th. v. d. [Wlaerden en F. ML [Wji- haut.' HET GROOTE SPORTTERREIN TE AMSTERDAM. Het voorstel van B. en .W, va", Amster dam dat blijkens mededeeling ynn wethou der Delprat in de [Woensdagmiddag gehou den Raadszitting, weldra, is togv-nvet te zien, betreft het aangaan Van eene overeenkomst Het Zigcuners-gcveeht. Tot dusver zijn in verband met het Zigeunersgevecht aan den Anistel nog geen arrestanten voor den officier van justitie geleid. Eigenaardig is het te vermelden, dat in een van de woon wagens gouden en zilveren voorwerpen tér waarde van ongeveer 6000 gevonden zijn en dat aan bankpapier onmstreeks 3000 aanwezig was. De vier Zigeuners; die Dinsdag door de politie te Watergraafsmeer waren gearres teerd, zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Hunne wagens blijven echter onder politie bewaking. De toestand van den verwonde, Gustaaf Banmer, is nog steeds ernstig, hoe wel levensgevaar schijnt uitgesloten. Men heeft hem nog niet kunnen hooren. Geweldpleging? Gistermorgen is, op Te- teringsch grondgebied, nabij de grens der gemeente Breda, in een sloot het lijk gevon den van een jonge vrouw. Aangezien het hier en daar met bloed bevlekt en verwond was, onderzoekt de justitie of geweldpleging heeft plaats gehad. Het lijk is herkend als dat van de dienst bode R. v. T„ nit Ginneben Ongewenscht bezoek. Toen Woensdag avond de heer E. M. A. Nootbout met zijn familie van een 3-daagsch reisje in zijn woning, Roelof Haftsiraat 153 te Amsterdam terugkwam, bemerkte hij dat hij ongewenscht bezoek had gehad. In de woning heerschte een groote wanorde, terwijl aan het meubi lair, o.a. aan een lessenaar, groote schade was toegebracht. Het bleek dat eenige lijf goederen ontvreemd waren, alsmede een partij tafel- en dessertzilver, terwijl een vier tal oude Engelsche gravures, die in den gang hingen, uit de lijsten waren gesneden. Een aanslag? Men meldt aan De Tijd dato 3 Januari: Niemand in Nederland weet misschien op het oogenblik nog, hoe alles in rep en roer i3, om de veiligheid der reizenden te beseher men. Toch is er gisterennacht een heeie macht op de heen geweest met dit doel. En ook hedennacht is weer dezelfde bewaking opgeroepen. Er schijnt namelijk hij de directie der Staatsspoorwegen een driegbrief ter kennis gekomen te zijn, waarin gemeld werd, dat er heden op de lijn UtrechtBokstel een aan slag zou worden gepleegd op groote schaal. Het schrijven is gedeponeerd bij de justitie te Utrecht, maar intusschen hebben de ju stitie en directie der S.S. alle mogelijke voor zorgsmaatregelen genomen, om, indien het schrijven inderdaad ernstig mocht bedoeld zijn, te trachten het onheil te voorkomen. Na genoeg alle spoorwegambtenaren, de mare chaussees en andere handhavers der openbare orde zijn gerequirèerd, en langs de lijn ge- stationneerd ter bewaking. Alle stationschefs langs de lijn Utrecht Bokstel hebben de noodige instructies gekre gen en alles is op zijn qui-vive. De zaak wordt zeer geheim behandeld, want zelfs de tele grammen die er over gewisseld worden, gaan langs het Rijksbureau en worden onder cou vert besteld. Hebben we hier te doen met een werkelijk bedoelden aanslag? Het is op het oogenblik nog niet te zeggen. Dat er echter ernst aan het geval ten grondslag ligt, zou men moeten afleiden uit de uitgebreide maatregelen, die genomen zijn. Wat het schrijven letterlijk be helst en hoe het ter kennis van de directie der S. S. gekon\en, konden wij nog niet te weten komen. Ook het Hbld. berichtte gisteren, dat uit de verschillende stations van de lijn Kuilen burg—Hedel Donderdagnacht is gepatrouil leerd terwijl de brug te Geldermalsen door politie werd bewaakt. Doorgangsbewijzen voor die brug werden dien nacht niet ver strekt. De N. R. C. weet nog mee te deelen, dat Dinsdagavond 2 dezer op den verbindingsweg tnsschen het Centraalstation te Utrecht en station Maliehaan aldaar ontdekt is, dat een puntstuk van een spoorwegstaaf van den spoorweg stuk was, waardoor de treinenloop tusschen Utrecht-Centraalstation en Utrecht- Maliebaan gestaakt moest worden, en de treinen naar Arnhem over verkeerd spoor moesten loopen. Een vechtlustige smokkelaar. Men schrijft uit Glanerbrug aan de „Zw. Crt."Hector, de hond van een der ingezetenen van „de Burg", is een bijzonder schrander dier. Zijn baas heeft dan ook veel pleizier van hem. Jammer echter, dat hij heeft overgenomen de slechte gewoonte van (vele bewoners van het dorpje, n.l. dat hij dol veel houdt van jenevers mokkelen, hoewel tot zijn eer gezegd moet worden, dat hij er zelf niet van proeft. Wetende dat met Nieuwjaar noga.Uveet'iaan Bacchus wordf geoffëro, wa> nl.j oudejaarsdag welgemoed naar, gene zijde der grens getogen om een flinken voorraad „foe zel" te halen. Alles ging goed, de Nederland- sche douane, als altijd wakker, werd fliink in ft oog gehouden en hij z»u met een mooi vrachtje bij zijn baas zijn thuis gekomen, ware het niet dat zijn vechtwoede hem parten had gespeeld. Pas weer op Hollandsch grondgebied gekomen, keek een groote karhond hem nijdig aan en liet de tanden zien. Dit was te veel voor onzen smokkelaar, in een oogenblik had hij den on verlaat bij den nek gepakt en beet zoo woedend er op los, dat hij aan geen douanen dacht en eerst tot bezinning kwam toen hij stevig vast gebonden op het douanekantoor lag. Hier werd van zijn overtreding proces-verbaal opgemaakt, doch wat voor moeite men ook deed, hij ver koos niet aan te wijzen wie hem de 3 liter jenever in 2 blazen op den rug had gebonden. Naar zijn baas mag hij niet terug en voor straf1 en door de schade die hij voornemens was fden fiscus te berokkenen, zal hij dezer dagen ten voordeele van den Slaat aan den meestbiedende worden verkocht. Mijnongeluk. Woensdagnamiddag zijn in de mijn Oranje-Nassau I te Heerlen twee mijnwerkers bij het schieten in een steen gang door afvallend gesteente getroffen. Een van hen werd zeer ernstig gewond; men vreest voor zijn leven. Zachte winter. Te Goes heeft men dezer dagen een levenden meikever gevangen. Zachte winter. Op de filiaal-inrichting hier ter stede van het Kon. Ned. Meteorlo- gisch Instituut is in de maand December de thermometer noch overdag noch des nachts op of onder het vriespunt gekomen. Wel was het verschil met het vriespunt een oogenblik heel gering: in den nacht van 6 op 7 December dooide het slechts 0.2 Celsius. Overreden. Gisterochtend vroeg is aan het station Maarshergen G. v. H., een onge huwde man van ongeveer 60 jaar nit Veönen- daal, toen hij, nit den trein gestapt, zich in de richting van Doorn van het perron wilde verwijderen, door een van Utrecht komenden trein gegrepen en overreden. Levenloos werd hij onder den trein weggehaald. Verbrand. Door het te dicht bij de gloeien de kachel komen geraakten de kleertjes van het zevenjarig dochtertje van dén werkman Hers, wonende in de Heerenslraat te Gouda, in brand. Met hevige brandwonden werd het kind in het gasthuis opgenomen, alwaar het weldra aan de bekomen verwondingen Overleed. DE zijn omdat het Is HANDWERK waarvoor uitsluitend de fijnste Turksche Tabak gebruikt kan worden. ëEÏN STÊtlO-Cigarette aan g* I wicht ZWAARDER dan TWEE ■MM Machinale ij 'JIT Opgars Tan F. Th. IVKRARD, Kruiaweg 5 JAN. South. Pmüs Steelt i'/j pGt. Marine Comae. Marias Pref. Marine Tajteka Oomwu üoll Prei. önlf V£- Miaeotui South. Kaile Union Car 6 Wemmérj "V Comm. JEne Denver ftia Roek ItlaaS Comm Wabash 1 AmalgaMated Kcninkl. Petrol. Uecon* Eetr Eerlak Petrol.! Tarakan Petrel. Qrion Petrol. Csteaua Kom. Petrol. A/dam Rubber Nederl. Robber 1 gaw. Voï*teiUanS«a 1 pCt. Rueiaad Me pa 4 pCt. Rueiaad Oeneel Pref Peru „t Comm. fern. 21/., N. W. k 8 pCt. Nederlaad, Nieuwe Aeahaa i Prolongatie 59. 69'/g 67% BV. 28 55% 81V4 221/, S6 f' 71'» 68 Va 452 286 Hl1/1 i 126 230 78'/! 1687e 47 11V STBUMINt», Amerika ong. Ruet ea Myneu prysh. inbak vast. Culturen vast. Petroleum prijsh. T stéllen zïcfi in principe uit te spreken al of niet toetreding. Inmiddels bleek, dat door de Kennemer E'eóï triciteits Maatschappij onderhandelingen geo pend waren met de insgelijks binnen de gesteld de grenzen liggende gemeenten Alkmaar, HeilöJ Limmen, Castrieum, Uitgeest, Heemskerk, Wor-/ mer en Purmerend en het bleek niet wensche-2 lijk, dat de te projecteeren inrichting zich al) eoneurreerende daartusschen zou dringen. De* voorkeur werd daarom gegeven aan samenwei-j king tusschen heide ondernemingen, welke bi£ eenige overeenstemming in de technische uit-' voering elkander dan wederkeerig zullen kun-J nen bijstaan. Indien later ook de Amsterdam- sehe Centrale wellicht als stroom-procudent. naar buiten optreedt, zon daardoor het vereeni-' gen tot één groot provinciaal net, dat van uit/ drie steunpunten gevoed wordt, van de drie) partiëele netten zoo goed als mogelijk is, voor-) bereid zijn. i Van de bovenbedoelde 76 gemeenten hebben' zich 36 gemeenten vóór toetreding verklaard, 14' weifelen en 3 zonden geen antwoord, terwijl 23) tegen toetreding waren. Heden zijn door den heer v. d. Hegge Zijnen/ twee plannen aangeboden, nl.: A. voor 36 gemeenten met totaal 50,000 in< woners, nl. Avenhorn, Barsingerliorn, Beem-j ster, Berkhout, Egmond Binnen, Grootebroek, Heemskerk, Hensbroek, Jisp, Kwadijk, Mid de-/ lie, Midwoud, Nibbïxwoud, Obdam, Oosthuizen,, Opmeer, Oterleek, Oude Niedorp, Oudorp, St. Pancras, Petten, Sehellinkhout, Schermerhorn,; Schoor], Sijbekazspel, Spanbroek, Ursem, Ven-, huizen, Warder, Warmenhuizen, Westwoud, Wijdenes, Winkel, Zijpe, Zuid- en Noord-Scher-1 mer en Zwaag. B. voor 53 gemeenten, met totaal 112,000 inwoners, nl. bovenstaande 36 gemeenten, bene vens: Akersloot, Alkmaar, Bergen, Edam, Enk-, huizen, Heer Hugowaard, Heilo, Koedijk, Lim-( men, St. Maarten, Schagen, Twisken, Uitgees' Wormer, Abbekerk, Castrieum en Nieuwe Nie dorp. Van deze twee nieuwe plannen A en B, ver: melden we het volgende: De te leveren energie zal gebezigd worden; voor verlichting van woningen, straatverlichj ting, verlichting der stations H. IJ. S. M., vooi polderbemaling, krachtdoeleinden en huishouden lijke doeleinden. j De rondvraag der gemeenten behoorende ons der de 12 van het eerste plan en die zich voo? aansluiting verklaarden, tot basis nemend, moe! gerekend worden op een aansluitwaarde bij plan A op 3131 K.W. en bij plan B op 7425 K.W. In verband met bet verbruik worden opge* steld voor de kleinste groep 1 machine van 65Q K.W. en 2 van 1000 K.W., terwijl voor de groep' der 53 gemeenten noodig zijn 1 machine vai 1000 K.W. en 2 elk van 2000 K.W. Jaarlijks moeten worden opgewekt respeet| 2,114,000 K.W.U. en 5,721.000 K.W.TJ. HENGSTi Door 3en mi.; verheid en Handel is b. p,u,u. üac de Rijksvoorj aarskcuri n gen van hengsten 1912 gehouden wullen worden voor Zuic Holland op 7 Februari te Rotterdam en vo Noord-Holland op 20 Februari te Haa.rlt: SCHOTEN. De Gemeente-belasting. Naar men ons van betrouwbare zijide mej üedeelt zal waarschijnlijk in een der eerstj volgende zitting-en van den Schotensdienll raad van Katholieke zijde het voorstel won den gedaan om het tliajns geldende bedrag van f 300.dat voor noodzakelijk leven»] onderhond wordt afgetrokken wan' het hei lastbaar inkomen te brengen op f 450. Dit doet ons te meer genoegen, daar wi ©enigen tijd Igeleden in eenige artikelen: aatr den fan. toestand te Schoten gewijd, aange drongen hebben op deze verboöging. fy ELECTRISCHE CENTRALE VOOB WEST FRIESLAND. Nadat door den heer B. A. J. van der Hegge Zijnen, electr. ing. te Utrecht, in November 1910 in opdracht van de Commissie van Onder zoek een beredeneerd en gemotiveerd plan was ingediend voor een electrische centrale, die een twaalftal gemeenten tusschen en om Hoorn en Enkhuizen gelegen, van electrische energie zou voorzien en uit dit plan niet alleen de mogelijk heid, doch ook de rentabiliteit was gebleken, nam het aantal gemeenten, dat zich voor het plan interesseerde, gestadig toe en wel in die mate, dat ten slotte noodzakelijk bleek op een of andere wijze althans voorloopig een paar grenzen te trekken. Zoo werden onderhandelin gen geopend met 76 binnen die grenzen gelegen gemeenten, ten einde deze in de gelegenheid te DE HAAKLEMSCHE PEES, f De vereeniging „De Haarlemsclie Perfl heeft gisterenavond haar jaarvergadering gij; benden in een der lokalen va,n Gafé Blink) mann. tj Jaarverslag en financieel verslag van cretaris en penningmeester werden goedgjej keurd en laatstgenoemde onder <1 rui kbctui' ging vcor zijn beheer gedecuargeerd.. In plaats van den heer [Wi. A. Rcuthéif; die zicli indertijd bereid had verklaard tijf delijk het secretarisschap waar te nemen] werd als bestuurslid gekozen de beer Pj X. M- Schiphorst, hoofdredacteur va;n jdii „Nieuwe Hlaarlemsche Courant," znodiak in het bestuur nu weer de drie Haarlemschl bladen zijln vertegenwoordigd. De heer li Bochardt, als bestuurslid ajaf, de beurt van aftreding, werd herkoizenL| „JOSEPH RICO". 1 HAARLEMSCH MANDOLINE-ENSEMBLES Het Mandolinegezelschap „Joseph Rico" leid ster Mej. Gorrie M. v. Beaumont geeft 6 Jan') een weldadigheidsconcert in den Br iel, waarop tevens de dames Corrie M. van Beaumont en A. M. v. Beaumont zich als pianisten zulleg* doen hooren. LEVERING MAGAZIJNGOEDEREN GEMEENTEGAJSFABRIEK. BI. en W. brengen ter kennis van belangheb benden, dat het leveren van de in 1912 beuoo- digde magazijngoederen ten dienste der gemeente^ gasfabriek, waarvan de openbare aanbesteding op 19 December j.l. heeft plaats gehad, door hen is gegund aan: Peck en Cö. te Amsterdam, hel le perceel voor f 1.109.25; H. J- Rees ink1 en Co. te Zutphen, het 2e perceel voor f 730.6W Smit en Blok te Amsterdam, het 3e perceel voor f 384.80; J. Zimmer en Zonen te Am sterf daim, het 4e perceel voor f 670; Firma W.^ J, Stokvis te Arnhem, het 5e perceel voor f 491.3/j Ned. Lood- en Zinkpletterijen, voorheen A. D. Hamburger te Utrecht, het 6e perceel, f 747.20; E. A. Schaaf, firma J. M. Schaaf te Rotterdam, het 7e perceel voor t 209.22; Maatschappij Met- selmaterialen, voorheen Smits en Reijnders, te Haarlem, het 8e perceel voor f 1.300,90; K, van Eden te Haarlem^ het 9e perceel vppr f 490.75; Firma Aug. Zevenboom en Zoon le Amsterdam, het 10e perceel voor 1 300.65; m W. F. Bijvoet Jr., firma H. Th. G. Hellings Amsterdam, het 12e perceel voor f 975.75.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2