DERDE BLAD R. Iddsnstandsvereenigiiig. Vrijstellingen bij de Militie. BUITENLAND. NIEUWS UIT OEN OMTREK. VülJOAg 5 JAtëUARl lbi2. HIEU HAARL COURANT maar voor de militie ingeschreven geweest is! Voor 1901 kon men zijn dienstplicht door een remplacant doen vervullen. Nu heeft mijn broer, die veel Ouder is, dan ik ben, zijn dienst afgekocht door een plaatsvervanger aan te stellen. Ik zou over twee jaar moeten loten. Moet ik dienen? Neen! Die remplacant heeft voor u de waarde van broederdienst. Ge' behoeft dus zich ten doel, volgens art. 2 barer Statuten,1 niet te loten. Daarentegen moet de broer van de zedelijke en stoffelijke belangen van den den plaatsvervanger wel dienen, als hij voor handeldrijvenden en industriëelen Midden-1 vrijstelling geen andere reden weet aan te stand in het algemeen, en van hare leden in halen dan dat zijn broer als remplacant ge- het bijzonder te behartigen, overeenkomstig diend heeft. de beginselen van den R. K. Godsdienst. I Maar zelfs als uw broer in dienst is, moet De voordeelen aan het Lidmaatschap ver- toch ook gij dienen, wanneer uw broer is of „ST. JOZEF", afdeeling Haarlem en Omstreken van „do Hanze", goedgekeurd bij Bisschoppelijk be sluit van 26 October 1907 en by Kon. besluit van 9 Mei 1908. De R. K. Middenstandsvereeniging stelt bonden zijn vele. Wij noemen slechts le. Door aansluiting der vereeniging en bloc bij de Haarl. Handelsvereeniging, heb ben de leden het recht gratis informatiën in te winnen, dubieuze posten ter incasseering te geven en rechtskundige adviezen hunne zaken betreffende te vragen bij de advocaten der H. H. V. 2e. Kunnen de Leden gratis gebruik maken van een Bureau tot plaatsing van Kantoor- Winkelpersoneel. 3e. Kunnen de Leden hun spiegel- en andere tuiten verzekeren bij de afdeeling Onderlinge crlasverzekering en zullen daarvoor een 1 i t e r s t lage premie te betalen hebben. 4e. Kunnen de Leden deelnemers worden in ten fonds tot uitkeering bij overlijden, het welk geheel belangeloos wordt beheerd, waar voor erfgenamen tegen geringe bijdrage na overlijden van den deelnemer een belangrijk bedrag uitgekeerd krijgen. 5e. Ontvangen de Leden geheel gratis en franco een weekblad van 16 pagina's druks, waarin alles, wat voor den middenstand van belang kan zijn, zal worden behandeld. 6e. Een ziekte-verzekering zal weldra in werking worden gesteld. 7e. Twee maal in het jaar zal eene H. Mis voor de geestelijke en tijdelijke belangen der Leden worden opgedragen, terwijl bij over lijden van een Lid ééne H. Mis voor zijne zielerust zal worden gelezen in zijne Paro chiekerk. 9e Minstens zes maal in een jaar zullen in de Ledenvergadering alle voorkomende za ken, den Middenstand betreffende, worden behandeld en wanneer de kas zulks toelaat, sene fpestvergadering eens per jaar worden gehouden. Tenslotte maken wij onze Leden erop at tent, dat de Diocesane Coöperatieve Crediet- bank van de Hanze hare werkzaamheden heeft aangevangen. Er bestaat dus gelegenheid credieten aan te vragen en op do in de statuten vermelde voorwaarden gelden te beleggen, hetzij in de posito of in rekening-courant. Tevens bestaat er gelegenheid tot beleggen van spaargelden, waarvoor 3 pet. rente wordt vergoed; ingaande den eersten en zestienden Ier maand. Minimum inleg 25 cent. Terugbetaling tot een bedrag van 50.— geschiedt onmiddellijk, hooger bedragen met 1 dag opzegging. Voor Hilicntingen of beleggingen kan men zich des Maandags en Zaterdags tussehen 12 en 4 uur vervoegen bij den administrateur •J. H. Visser, Nieuwe Gracht 46. Op andere Werkdagen tussehen 12 en 2 uur. Ook niet-1 eden kunnen van de Spaarkas ge bruik maken en vinden daarin een solide en voord eel i ge gel d b el eggi ng. Het bestuur spoort hiermede alle nog niet aangesloten R. K. Middenstanders aan, als bid onzer vereeniging toe te treden. De con ditio tic bedraagt slechts 1.30 per 3 maan den. Bij toetreding verbindt men zich voor een geheel jaar. t oor het lidmaatschap melde men zich, bij voorkeur schriftelijk, aan bij den secretaris L. A. M. Jonckbloedt, Lange Heerenstraat No. 24. Namens liet Bestuur, ANTON liOSSE, Voorzitter. C A. M. JONCKBLOEDT Lzn., Secret. c de vrijstellingen in de Militiewet schrijft de „Gelderlander": Do Militiewet somt in artikel 21 zeven ge vallen voor vrijstelling op. V rustelling van den dienst bij de militie «ordt verleend: lV,fWr-feus e'ffei' vrij willigen dienst. Gelukt lr',ooi op ecn raadseltje. •n beetn? .h.et. ^getale artikel ons us ook niet Sn zeemacht hier te lande of'C.8^ bij de een beetje do r)ohtiug Ge belioei t mei te ïol°n gewonen dienst te gaan, ais zetMIJdCIU II li l li' JciiJUU Ol m (ift 1 j sche bezittingen buiten het Rdk t zijl en u daar voor minstens vijf jaar V°v verbonden. Dt Heizelfde geldt, wanneer ge u verbonden hebt ter opleiding voor den militairen ge neeskundigen of pbannaceutischen dienst dus als ge beloofd hebt voor militair genees heer of apotheker te zullen studeeren of voor militair paardenarts. 2o. wegens broederdienst. Hier zullen we wat langer moeten stilstaan. Eerst een opmerking. Ouder broeder wordt ('J' ook verstaan halve brooder. Dus als de ^ador of de moeder tweemaal of zelfs meer- me gehuwd is geweest, en er zijn eerdere soorten van kinderen, dan worden ■e als broeders aangemerkt. Veronderstel ge zijt tliuis met twee broers. s nu uw broeder gediend beeft volgens het aurnmer bij de loting, of hij heeft zich voor Jaar als vrijwilliger verbonden, dan zijt ziet+riJ' vr'-' a^8 uw broer wegens Uit 1° ^.Sebceken, door den dienst bekomen, ziel-t611 ns* ontslagen. Wordt hij wegens knm gebreken, niet door den dienst be- kj; minste aPn' dau zijt ge vrij, wauueer 1Us }}r*e jaar heeft gediend. Sagen f'n "'f broer is overleden, uadat hij M 1 .s°fdaat was geweest Ja, g° zijt zelfs vrij. als lui ficier (behalve mijitie-officier of reserve-of ficier), adelborst of cadet bij de landmacht, of wanneer hij een verbintenis heeft aange gaan voor den militairen geneeskundigen of pharmaceutischen dienst, of tot militair paardenarts, of wanneer hii vrijwilliger is bij de landweer. We zijn thuis met drie broers; hoeveel moeten er van dienen? Slechts één. Volgens de nieuwe Militie wet zijn wegens broederdienst de helft, en is hun aantal oneven, de grootste helft vrijge steld. Dus van twee broers behoeft er slechts één te dienen, van drie broers eveneens slechts één, van vier of vijf broers twee, van zes of zeven broers drie. Van drie broers, zegt u, behoeft er slechts één te dienen. Nu ben ik thuis eenige zoon. Dan ben ik toch zeker wel vrij. Iemand die geen andere reden bijv. kostwinnerschap kan laten gelden, dan dat hij eenige zoon is, is niet vrij. Omdat er van de drie of twee broers slechts één be hoeft te dienen, daaruit volgt dan toch nog niet, dat de eenige zoon vrij is. Daarvoor zou het in de wet moeten staan; het staat er niet, dus 3o. Wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders. Dat lijkt wel weer op orakeltaal. We zullen het duidelijk zien te maken. Moeten twee of meer broers tegelijk loteu, dan is altijd de helft of de grootste helft van hun getal vrij, zelfs dan wanneer ze eigenlijk geen broederdienst konden laten gelden, om dat bijvoorbeeld al verschillende broers zijn vrijgeloot. Maar wie van die twee of drie broers wordt of worden dan geacht vrij te zijn? Als ze alle twee of drie geschikt zijn voor dienst, en geen enkele hunner van dienst moet worden vrij gesteld bijv. omdat hij voor priester zou studeeren, of uitgesloten omdat hij in de gevangenis zit, dan mogen ze dat onder elkaar uitmaken, desnoods met spiertje trek ken. Zijn ze echter minderjarig, wat wel bij na altijd liet geval zal zijn, dan is hun over eenkomst onderworpen aan de goedkeuring van ouders of voogden. Maar verondersteld dat een van hen niet behoeft te dienen of niet mag dienen. Dan moeten we twee gevallen onderscheiden. Kan een of meer van hen vrijstelling wegens broe derdienst doen gelden, dau moeten ze loten volgens regels door den Minister vastgesteld. Heeft geen hunner aanspraak op vrijstelling, wegens broederdienst. dan worden tot de vrij gestelden gerekend zij die ongeschikt zun voor den dienst, die als vrijwilliger reeds ge diend hebben of nog dienen, die een geeste- ii g0'Is?'enstig-menschlievend ambt be- kleeden of daartoe worden opgeleid of kost winners zijn, dus in 't algemeen zij, die om de een of andere reden toch reeds voor vrij stelling in aanmerking komen. Waarom de Minister niet andersom han delt, is heel begrijpelijk. Hij moet zien zoo veel mogelijk soldaten, en niet om zooveel mogelijk vrijgestelden te krijgen. 4o. aan hem, die een geestelijk of een gois- dienstig-mensclilievend ambt bekleedt of daartoe wordt opgeleid. Dus in het algemeen zijn vrij alle geeste lijken van welken godsdienst ook, ook de R. K. „broeders", de novicen, studenten in de godgeleerdheid en de kweekelingen die tot bedienaar van den godsdienst worden opge leid. 5o. Wegens kostwinnerschap. Deze vrijstelling wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst vol doende middelen tot levensonderhoud zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dot waartoe hij behoort of waarin hij als pleeg kind is opgenomen, of aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Geldt het echter iemand, die reeds is inge lijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst zulks wen- schelijk maken en bij toekenning eener ver goeding van ten hoogste een gulden per dag voldoende in de middelen tot levensonder houd van het gezin of van bedoelde perso nen voorzien wordt. 6o. aan hem, die zijn woonplaats in de koloniën of bezittingen des rijks heeft, of daar zal gaan wonen. 7o. in bijzondere gevallen. Zoo'n bijzonder geval heeft men bijv. wan neer een dienstplichtige ingevolge een ver- .i; een vreemden staat niet tot den k Of wannei0 ïa.?de b« da militie verplicht i-n J"; zonder kostwinner te zijn, persoonlijk in het gezin onmisbaar is VQyor de instandhouding der middelen van bestaan in dat gezin. In al de genoemde gevallen, waarin men voor vrijstelling in aanmerking komt, is men ook vrijgesteld van de loting. Vrijstelling wegens eigen vrjjwilligen dienst, broederdienst, of aanwezigheid van .n hetzelfde jaar geboren broeders, moet wor den aangevraagd bij den militieraad. Ze wordt steeds voor goed verleend. Vrijstelling daarentegen wegens kostwin nerschap, wegens het bekleeden van een gees telijk of godsdienstig- menschlievend ambt of wegens opleiding daartoe, moet worden aangevraagd bij Gedeputeerde Staten, wordt aanvankelijk viermaal voor een jaar ver leend, en eerst daarna voorgoejl, zoo de gron den van vrijstelling blijven bestaan. Vrijstelling wegens verblijf in de koloniën moet elk jaar opnieuw worden verleend. Wordt vrijstelling aangevraagd wegens een „bijzonder geval", dan wordt die alleen door de Koningin (den Minister) verleend, moet dus bij de Koningin worden aange vraagd. Voor hoelang ze wordt verleend, hangt van het geval zelf af. Al maar grooter De White-Star-lijn- maatschappü heeft bij de firma Harland en Wolff, te Belfast, een nieuw stoomschip be steld, dat grootste in Groot-Brittannië ge bouwde schip zal zijn. Dat stoomschip zal 882% voet lang zijn en 47,600 ton meten en de inrichting voor de le klassepassagiers zal zeer fraai en gemakke lijk worden. Dit nieuwe stoomschip zal echter niet het grootste ter wereld wezen. Die eer zal al thans voorloopig t toekomen aan de stoom schepen „Imperator" en „Europa", die nn te Stettin en te Hamburg worden gebouwd voor de Hamburg—Amerika-lijn. De twee schepen zullen een inhoud hebben van 50,000 ton en 5000 passagiers kunnen ber gen. Die schepen zullen elk 24,000,000 kos ten. Een vroolijke overredene. Te New-York ge beurde dezer dagen het volgende. Een oudach tig heer wilde op de voorbijrijdende electrische tram springen. Het was echter nat weer, de treeplank glibberig en de heer niet meer zoo elastisch, bovendien scheen hij een beetje te hin ken, in 't kort, hij viel en de raderen der elec trische tram gingen over zijn linker been. De passagiers in den wagen schreeuwden van ontzetting, de wagen hield onmiddellijk stil en de conducteurs alsmede de voorbijgangers op straat liepen zoo snel mogelijk om den man te helpen. De gewonde lag op den grond en lachte onophoudelijk. Men dacht, dat hij van schrik gek geworden was, vooral daar hij voortdurend riep, „breek mij het heele been toch af!" Het rad van de elecrtische tram stond nl. nog op zijn been, zoodat hij niei ]{0Q opstaan. Men vroeg hem of hij dan geen vreeselijke pijnen had en waarom of hij z00 ]achte. „Maar men- sohenkinderen," riep hij uit, „waarom zou ik dan pijn hebben? Ik heb immers een kurken been!" Nu stemden alle aanwezigen met zijn gelach in en ook de dokter, die telefonisch ont boden was, werd met een daverend gelach be groet. Intusschen had men den tramwagen weten op te heffen, zoodat de „verongelukte" kon opstaan, Zijn kurken been was echter niet meer te ge bruiken. Met dezelfde tram ging hij toen naar huis om een reserve-kunstbeen aan te gespen. Al te natuurlijk. Eenige Kopenhaagsche loo- neelspelers zouden voor een kinematograaf po- seeren voor de opneming van een schipbreuk'. De film moest zooals vanzelf spreekt zoo span nend en natuurgetrouw mogelijk zijn. Te Lemvig was en stoomboot gehuurd en men kruiste reeds eenige uren op zee, waarbij opnamen werden gedaan van het leven aan boord, toen de e'emen- len het oogenblik gekomen achten om den kun stenaars een kleine proeve te geven van de werkelijkheid van een schipdreuk. Eén vree selijke orkaan brak uil, waartegen de boot niet bestand was. Tien uur lang dreven de ver schrik te looneelspelers op bun schip rond, overgeleverd aan de woede van wind en golven, die niet met zich lieten spotten en zich niet voor speelgoed lieten gebruiken. Ten slotte sloeg de boot in de nabijhetd van de k'usl tegen een rots. Reeds dachten de schipbreukelingen dat hun laatste uur geslagen had, maar een visschersboot geuit. Lemvig bracht redding en voerde hen naar land. Tien iminulen later zonk de boot. De ongewenschle medemerking van de ver toornde elementen had allen uit hun rol doen vallen (of liever zij waren daar zoo echt in, dat iedereen het doel van het spel vengat len de natuurgetrouwe opnamen achterwegje bleven. Zoo kwam de film niet tot stand. In een aardappel gestikt. Terwijl in het Fransche dorp Neuf Mesnii een vrouw bezig was aardappelen le schillen, nam haar kind van an derhalf jaar er een en stak dien in het mondje». De aardappel schoot naar binnen en bleef in ide keel steken, zoodat de kleine stikte. Het gevaarlijke Ivan sckoolinkt. Scheikundige onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat zich in de meeste inktsoorten voor de ge zondheid schadelijke bacteriën bevinden. Kleine dieren, als marmotten, muizen, ratten, met inkt ingeënt, stierven reeds na weinige dagen. Hier uit verklaren zich de treurige gevallen, dat on beduidende steken met een in inkt gedoopte pen bloedvergiftiging en dood tengevolge hebben. Vele kinderen hebben de slechte gewoonte, d© pen met inkt in den mond te steken en zelfs af te likken, waardoor de bacteriën door het speeksel in de maag geraken, en daar, hoe wel ook' niet direct bloedvergiftiging, toch de kiem van gevaarlijke ziekten kunnen brengen. Anderen meenen, als zij op school of in huis een inktvlek gemaakt hebben, de zaak daardoor in orde te brengen, dat zij de vlek oplikken. Daarom is het plicht der onderwijzers en ook der ouders, de kinderen reeds vroeg op de scha delijkheid, ja, het vergif van vele, zoo niet alle inktsoorten, te wijzen en hun deze onhebbelijk heid af te leeren. Een verlaten dorp. De Madrtdsche corres pondent van de „Temps" schrijft: De stroom, die heele families meesleept om hun woonplaats le verlaten en zich in Zuid-Ame- rika, vooral in Chili, Argentinië en Brazilië te gaan vestigen, schijnt dit jaar nog sterker te zijn dan ooit. 't Is een ware en bestendige fcxo- dus uit het heele land. In twee weken tijds zijn 8000 Spanjaarden te Buenos-Ayres ontscheept, onophoudelijk trekken massa s landverhuizers naar Brazilië, Algiers en Australië. Met duizenden verlaten zij het land, zoodat de zeevaartmaatschappijen soms honder den moesten weigeren. Men heeft heele dorpen gezien, die met Alcade en gemeenteraad het va derland verlieten en grijsaards, Vijouwen en kin deren meenamen. Het geval van Vera de Moncayo is beteeke- nisvol. lm minder dan vier jaar zijn 300 famiti- lies naar Zuid-Amerika vertrokken. Thans vertrekken er omtrent een twintigtal per maand. Het dorp ziet er nu treurig uit. Vroeger was het vol leven en vroolijkheid nu ziet men nog enkel eenige oude mensohen, die niet tot ver trekken konden besluiten. Straten en openbare "taatsen züd verlaten- De laatste bewoners wach ten met ongeduld tot hunne beurt zal gekomen zijn om een grond te verlaten, die ze niet meer voeden kan. Uit andere dorpen bijna even slech te lijdingen. De overheden zijn ontsteld over die beweging, die elk jaar 250.000 bewoners de krachtigste en de beste, aan Spanje ontneemt. Er zijn commissies benoemd om de oorzaak van het kwaad na te gaan en er een hulpmiddel legen te zoeken. Men had besloten den stroom naar het binnenland van Spanje te leiden. Maar de oplossing schijnt moeilijker ie zijn dan men eerst gedacht had, want in die richting is tot hiertoe nog niets gedaan. Merkwaardig voodval. Naar aanleiding van den dood van een opden houtvester, Kern ge naamd, vertelt Schwayer in de „Linzer Tages- posl" een merkwaardig voorval, dat lot nu toe aan de historici onbekend gebleven is, en zich meer dan 45 jaar geleden afspeelde, liet korte, maar schokkende verhaal van Schwayer luidt als (vtolgt: Vier dagen vóór den wapenstilstand van Ni- kolsburg, (in den Pruisisch-Oostenrijkschen oor log van 1866, kwamen koning Wilhelm van Pruisen en Bismarck te Pirsdorf aan, een stadje, dat ongeveer 50 K.M. ten noorden van Weenen ligt. Zij waren juist op het terras van een café gaan zitten, toen er heel voorzichtig van oen naburig huis een dakraampje werd geopend, in welks opening de houtvester Kern verscheen, gewapend met een dubbeltoopsgeweer. Hij stond bekend als een goed schutter en wilde onge twijfeld de twee vijanden van zijn vaderland neerschieten; doch op het oogenblik, dat hij wilde afdrukken, trok zijn vrouw hem het wapen •Uit de hand. Eén vinnige twistgesprek ontspon zich jusschen beide echtgenooten wat de aan dacht trok van Bismarck, die onmiddelijk opstond en met den koning heenging. Geen van beiden hebben ooit geweten aan welk verschrikkelijk gevaar zij als door een wonder ontisnapt zijn. Schwayer voegt er nog aan toe, dat hij de eenige getuigen van dit tooneel was. Hij keek toevallig door een der ramen van zijn woning en zag toen liet verloop van dit drama. HEEMSTEDE. GEMEENTERAAD. De raadsvergadering van gisteravond begon met de gebruikelijke nieuwjaarsrede van den Voorzitter van het college. De burgemeester sprak ongeveer pis volgt: M. II. Nu wij bijeenkomen zoo pas na het begin van een nieuw jaar is er alle aanleiding om de jaarswisseling niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. M. II-, leden van den Raad en u, gemeentesecretaris. liet moge u in 1912 in alle opzichten goed gaan. Ik wensch u zegen in uwe familie, zegen op uw arbeid en zegen op uw werk in de gemeente. Ik wensch verder een terugblik in liet verleden te werpen. Wanneer wij op 1911 terugzien dan is er alle reden tot tevredenheid en blijdschap, al is die blijdschap dan niet onvermengd. Immers een floers Van weemoed-is over 1911 geworpen door het overlijden van den wethou der, den heer v. d. WeijdeD. Er is reilen tot blijdschap, omdat veel is kunnen worden tot. stand gebracht, zonder dat de belastingsehroef behoefde te worden aangezet. En de gemeentebedrijven bloeiden in liooge mate. De levering van het gas overtrof verre Je raming. Afgeleverd werd in 1911 1,370,000 kub M: gas en 53000 kub. M. water, zoodat beide bedrijven de verwachtingen verre overtroffen. Eene uitbreiding der gasfabriek kan niet lang uitblijven. Reeds wordt aan de plannen daar voor gewerkt. Deze zijn reeds bij B. en W. Een woord van hulde komt hier voorzeker toe aan de leiders der bedrijven. Aan onze waterleiding is te danken eene reor ganisatie der brandweer. Zij heeft dit jaar nog niet veel gedaan, doch voorzoover ik kan nagaan is bet brand wezen nu volkomen voor haar taak berekend. De verbetering der wegen wordt krachtig voortgezet. Een nieuwe barak heeft de plaats ingenomen van d© oude barak voor lijders aan besmettelijke ziekten. In de oude is nim mer een lijder opgenomen, ik wensch hetzelfde toe aan de nieuwe. Sinds 1 «Tanuari jl. is nu ook de gemeente niet geheel meer na midder nacht in het duister. Sinds dien datum toch branden er ook na middernacht in de gemeente lantaarns. Dit in verband met de uitbreiding van het politiecorps, zal niet weinig bijdragen tot bevordering van de veiligheid der ingezete nen. De Voorzitter brengt dan hulde aan allen, die hebben medegewerkt tot den bloei eu den vooruitgang van de gemeente. Een oogenblik heeft het geschenen alsof de goede verstandhouding tussehen den Raad en do werklieden der gemeente zou worden vermin derd doordat een gedeelte van deze werklieden zich sedert kort had aangesloten bij den Ned. Fed. Bond van Gemeente-werklieden, welks or gaan, zocals uit sommige artikelen bleek, opzet tegen alles wat gezag is. De werklieden zijn teruggekomen op een besluit, dat door den Raad werd betreurd en toonden daardoor dat zij het niet eens zijn met de uitlatingen in het blad, waartegen de motie van den Raad was gericht. Dit besluit der gemeentewerklieden, hoopt spr., zal voorzeker bevorderlijk zijn aan de goede be handeling van bet weTkliedenreglement, dat in een volgende vergadering waarschijnlijk aan de orde zal worden gesteld. Spr. hoopt ook weldra vooruitgang te mogen bespeuren in de plannen tot eleotrificatie van de tram HaarlemHeemstede. Want, al zegt men, dat de eleetriciteit vlug is, in dit geval mag dat zeker niet betoogd worden, wat de uitvoering der plannen betreft. Verder staat op het programma de instelling van 'n gemeenschappelijken keuringsdienst voor Haarlem en Omstreken. Deze is van een niet te onderschatten belang voor de gemeente. Do burgemeester van Haarlem heeft Woens dag in zijn nieuwjaarsgroet, uitgesproken in den raad van Haarlem, gezegd dat het hem ernst was nauwere samenwerking te verkrijgen tussehen Haarlem en de omliggende gemeenten. Snr. stelt er nriia op van zijn plaats af te getuigen, dat die ruime blik van Haarlems bur gemeester ook buiten die gemeente op prijs wordt gesteld. Moge de gemeente Heemstede ook dit jaar weder vooruitgaan en dat de leden de noodige wijsheid van Boven mogen ontvangen om onder Gods onmisbare leiding en hulp steeds meer belangen te behartigen van de gemeente De rede werd warm toegejuicht. De Agenda. Nadat de notulen der vorige vergadering wa ren goedgekeurd, werd de agenda zeer vlug en zonder discussie afgewerkt. Tot gemeente-art sen werden herbenoemd de Drn. Colenbrandei jen Droog; tot gemeente-vroedvrouw mej. Dek- ker. De benoeming wordt geacht te zijn inge- gaan op 1 Januari jl. Daarna had de benoeming plaats van stembureaus voor eventueele stem ming en herstemming voor een lid van den Gemeenteraad. Besloten werd nu, nadat B. en W. opgaven •hadden verstrekt van de kosten van eene schoei ing in gewapend beton, tot plaatsing van oen houten schoeiing langs de Oostzijde der Vaart achter het postkantoor. Ten slotte werd z. h. s. besloten in beginsel tot het aangaan van eene overeenkomst met de gemeente Haarlem omtrent eene gemeen- schappeljjken keuringsdienst van voedingsmid delen enz. De Voorz. wees op het belang van deze zaak en voegde er aan toe dat men vooral wil komen tot een stelselmatig onderzoek van het drinkwater. Onder de mededeelingen deelde de Voorzit ter mede dat de leening, groot 10000.door de gemeente aangegaan ft pari was geplaatst tegen 14 afsluitprovisie en ft 4 pOt. Ingekomen was een verzoekschrift van het bestuur der Vereeniging tot instandhouding van een overzetveer aan het Zuider-Buiten- Spaarne om eene subsidie van 50.voor het loopende jaar; eenzelfde bedrag zal aange vraagd worden van de gemeenten Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. Het verzoek werd om praeadvies gesteld in handen van B. on W. Aan mej. E. M. H. Duys werd eervol ontslag veneend tegen 28 Februari a.s. als onderwijze res aan de O. L. S. en aan de Herhalingsschool. De lieer Van Zetten had een verzoek inge diend om toegelaten te worden als makelaar in bouwmaterialen. In handen ge-steld van B. en W. om praead vies. Voorts deelde de Voorzitter mede dat, naar aanleiding van de motie-Droog, die in de jong ste vergadering was anngejiomen. en waarin be treurd werd door den Raad dat een gedeelte dei gemeentewerklieden zich had aangesloten bij den Ned. Fed. .Bond van gemeente-werklieden. B. en W. den inlioud dezer motie aan de ge meentewerklieden hadden medegedeeld. Van de ze werklieden was bereids een schrijven ingeko men, waarin zij te kennen gaven, dat zij zich hadtien afgescheiden van den Bond en waarin zij liet betreurden tot. dien Bond te hebben be hoord. Tevens hadden zij om een onderhoud verzocht voor het Bestuur van „Door Eendracht Sterk" met het College van B. enW. Dit onder houd had reeds plaats gehad en had een goed verloop gehad, zeide de Voorz. De burgemeester wensehte nu niet verder meer op de zaak in te gaan, daar hij x ij n gev-"-- lens alreeds had medegedeeld in de nieuwjaa- groet. De Electrische tram HaarlemLeiden. Bij d© rondvraag vroeg de heer Honing ho« het staat met de electrificatie van de tramlijn HaarlemLieden. De voorzitter zeide officieel niets te kun nee mededeelen. De Honing dacht dat de voorz. wel meer zou weten van de gehouden vergadering daarom trent. Hierover zegt de heer Preyde eenige mededee lingen te kunnen doen. De heer Preyde zegt dan dat in de vergade ring gesproken werd van de electrificatie dei tramlijn LeidenBennebroekerlaan. Er was ge- vraagd, waarom ook Heemstede niet ter con ferentie was uitgenoodigd. Er werd betoogd dat men daar al reeds klaar was en men daar zelf zorg droeg voor de electrificatie der lijn HaarlemHeemstede. De plannen zijn dat over het geheel op een groot gedeelte dubbel spoor zal worden gelegd* overigens, vooral in de dorpen, enkel spoor. De groote kwestie is dat men in het bezit komt van de bermen langs den weg. Deze zou men licht cadeau zien te krijgen. Dezer dagen (heden Red. N. H. Crt.) zal eene vergadering worden gehouden in verschillende gemeenten om ta zien of eigenaars dezer bermen te bewegen zijn om deze vrijwillig af te staan. Een groote vraag was ook: Mat is eigenlijk een berm. En vrij al» gemeen was men daarover van oordeel dat ook de helft van de naast den berm liggende sloot tot den berm behoort. Hierdoor zou men in de moeilijkheid komen dat verschillende vaart- en tochtslooten zouden moeten worden gedempt, ofschoon diit wel nieit zoo'n vaart zal loopen. De meeste moeite schijnt men in de wijken Hillegom, Lisse en Sassen» heim te hebben. Als zijn oordeel gaf de heef Preyde te kennen dat de zaak maar slecJit op» schiet. Verder leverde de rondvraag niets op en werj de vergadering gesloten. HALFWEG. Mon.d- en klauwzeer. Het mond-' en klauwzeer jd&t nog maar sedert een paarj weken was geweken, is thans weer uitge-» broken onder den veestapel van den land bouwer ML Grebe, nabjj deze gemeente. HEEMSTEDE. Onbestelbare stukken gedurende de 2de helft der maand December 1911. Brieven: Joh. Afslag, Haarlem; Van Baarle, Arnhem; Wed. Nies C. Koerte, Am sterdam; S. Middendorf, idem. Briefkaart: Zonder adres.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 9