NIEUWS UIT DEN QlTREK. BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtszaken. Ingezonden mededeelingen. Sociale Berichten. OVERZICHT. VAN ELDERS. Verwaarloost uw nieren niet, VAN DEN OORLOG. De vredesgeruehten we zeiden het gis- feren al worden al verder en verder van de haan geschoven. Vooral door de Turken: alleen is er zoo het geen politieke actie is een eenstemmige meening onder de Jong- Turksche pers, die tegenover het Ministerie maar stok-en-stijf blijft volhouden, dat er on dershands over vrede wordt onderhandeld. Deze zou geheel in het nadeel van Turkije moeten uitvallen, voegt deze pers erbü, wat natuurlijk de uitlating wat verdacht doet zijn. Het blad „Tanin" schrijft echter in een hoofdartikel: „De Porte blijft op haar oude standpunt staan, n.L dat Turkije geen vrede wil, waarin niet haar souvereiniteit over Tri polis en Cyrenaika gewaarborgd wordt. Wij zijn cp 't oogenblik nog verder van den vrede verwijderd, dan bij het uitbreken van den oorlog. Volgens betzelfde blad is het dwaasheid, te beweren, dat de oorlog nog eeuwig voortdu ren kan. Italië zal zijn onmacht moeten in zien en het besluit, waarbij de Turksche pro vinciën geannexeerd worden, terugnemen. De Italianen vergissen zich, wanneer zij denken, dat wij Tripolis zullen opgeven, om in den Balkan verwikkelingen te vermijden, zegt dit blad. De ,JPolitiscbe Correspondenz" verzekert daarnevens, dat er geen sprake is van een wa penstilstand tusschen Italië en Turkije. Al deze nieuwe démenti's in de Turksche en Italiaansche pers wijzen er op, dat er van een vrede nog geen sprake is. In CHINA is het ook weer vechtens. Het schijnt nu gedaan te zijn met alle on derhandelingen, en Joean Sji Kai heeft bo vendien, door de millioenen der Keizerin aan te nemen ter voortzetting van den oorlog, zich geheel en al tot beschikking der Mants- joes gesteld: het heeft er dus allen schijn van, alsof nu oorlog op leven en dood zal moeten beginnen. Lr is ook een bericht dat de revolutionnai- ren van Hankou uit naar het Noorden op rekken en de keizerlijken zich op Peking terugetrekken. De republikeinen zouden 160,000 man heb ben, 80 WO in Hankou en 80,000 in Nanking, en de keizerlijken zouden ovef 100,000 be schikken. Intusschen dreigt er voor de regeering ge vaar van een nieuwen kant: de opstandelin gen uit de provincies Sjensi en Sjansi dat zijn geen Zuidelijke, maar Noord-Westelijke provincies rukken op naar de stad Honan (niet te verwarren met de provincie van dien naam) aan de Hoang-Ho (de gele rivier) ge legen. Misschien is het wel de bedoeling, dat zij daar samentreffen met de opstandelingen die uit het Zuiden oprukken, om zoo gezamen lijk naar Peking te trekken. De regeering zendt er soldaten heen. De toestand in PERZIë is nog dezelfde: in Teheran verwarring, in het noorden Russi sche tyrannie. De regeering zal wellicht den Sipadar tot gouverneur van Tabris benoemen, daar deze een kalm, bezadigd man is, en de Russen dan misschien wat minder tyranniek zullen op treden. Men spreekt over nieuwe verkiezingen voor het parlement; maar aangezien er niet aan getwijfeld wordt of de nieuwe vertegenwoor diging zou nog wèl zoo anti-Russisch zijn als de oude, zal er wel niets van komen. Een coup de théatre op het tooneel der buitenlandeche politiek in FRANKRIJK! De machinaties tegen den minister-presi dent Caillaux hebben wij al herhaaldelijk vermeld: gisteren hebben ze geleid tot een uitbarsting! Clémenceau, die met Briand de leider is der oppositie (men ziet waar 'theen gaat!) voerde den aanval: Caillaux heeft achter den rug nan de Selves, den minister van buiten landeche zaken om, onderhandelingen ge veerd, en Clemenceau sommeerde de Selves, om te zeggen, wat daarvan waar was, terwijl Caillaux heftig de beschudiging ontkende. Dat was een afgesproken zaakje blijkbaar: ten slotte zeide de Selves, dat hij moest zwij gen, wantzijn gevoel van ministeriëele saamgehoorigheid verbood hem, den minis ter-president tegen te spreken....! Begrepen! Het einde is natuurlijk geweest, dat minis ter de Selves is afgetreden en dat Caillaux met de gebakken peren zit e— Brand in New-York. Het groote kantoor van de Equitable Life Assurance Company in Broadway te New-York, is door brand verwoest. De schade wordt op drie millioen dollars ge schat. Het vernielde gebouw stond aan een plein in het midden van de wijk van financiers. In het gebouw waren ook gevestigd de kantoren van de Harriman-spoorwegen, die van August Belmont en van verscheidene safedepositos en trustmaat schappijen, welker kluizen voor een bedrag van verscheidene millioenen dollars aan effecten be vatten. Er is een reusachtig verlies geleden aan waardevolle registers en andere documenten. Verscheidene personen werden gedood door van het brandende gebouw af te springen. Het aantal dooden en de aangerichte schade worden steeds hooger geschat. Het zakenleven binnen het terrein van den brand is geschorst. De banken, waaronder de voornaamste, als de American Exchange Natio nal Bank, hebben niet geleden, doch het politie- cordon belet er dicht bij te komen. De transporten der effectenbeurs zijn bij on derling goedvinden geschorst. Een drama. Uit Philadelphia wordt mel ding gemaakt van een drama, dat verschrikke lijke gevolgen heeft gehad. Jalouzie was de aan leiding ertoe. Een eigenares van een boarding house was nl. zoo jaloersch op een van haar gasten, die zich pas verloofd, had, dat ze besloot hem van kant te maken. Ze deed vergif in het eten, dat ze opdiende. Zelf at zij ervan en met haar andere logé's, waaronder de bewuste persoon. Zij zelf en vijf logé's stierven dadelijk, de vier a' 'we werden in hopeloozen toestand naar ht gjtliuis ge bracht. Een oud heer. Voor eenige dagen is te Almo- gia, in de Spaansehe provincie Malaga, zekere Juan Pastrana overleden, een man uit de 18de eeuw, maar van het uiterste nippertje. Hij werd in 1799 geboren en was het grootste gedeelte van zijn leven huisknecht; eerst jarenlang bij een familie en toen dat gezin uiteenging bij an dere menschen, in wier dienst hij zijn gouden jubileum vierde. Pastrana was tot het laatst toe gezond en kras. Hij las nog zonder bril en zag, ondanks zjjn 112 jaren, er niet tegenop, dagelijks drie trap pen, van te zamen 120 treden, op en af te gaan. Hij heeft steeds matig geleefd en is nooit ern stig ziek geweest. Een Amerikaanseh spoorwegongeluk. Naar uit Montreal aan de „Köln. Ztg." gemeld wordt, zijn bij Terre Bonne, twee volle treinen van de Canadian Pacific-ljjn in vliegende vaart met elkaar in botsing gekomen. De wagens werden uit de rails geslingerd. Drie-en-dertig personen werden gedood. Er speelden zich vreeseljjke too- neelen af. -Voor pleizier op reis. De Amerika anscbe millionnair Pierpont Morgan, die een dezer da gen te Parijs is aangekomen en zijn intrek heeft genomen in het gezantschap der Vereenigde Staten, is, vergezeld van een brigade detectives, die de opdracht hebben voor zijn veiligheid te zorgen. De Amerikaansche vloot geteisterd. Naar uit Norfolk (Virginia) wordt gemeld, is de At lantische vloot d ar teruggekeerd na in volle zee een hevigen orkaan doorstaan te hebben. Twee slagschepen en vier torpedo vernielers werden daarbij ernstig beschadigd, zoodat zij naar het dok zullen moeten worden gesleept om te worden gerepareerd. De kruiser „Dixie" heeft in zinkenden toe stand een onderkomen gezocht in Bermuda Hai- bour, na zes en dertig uur tegen een storm ge kampt te hebben, die met een snelheid van 18 mijl per uur blies. Een draadloos telegram meldde, dat de torpe dojager der Amerikaansche marine, „Ferry", in de buurt van Hatteras in nood verkeerde. Oorlogsschepen werden uitgezonden, doch zagen niets van het schip. Men vreest thans, dat het met de uit 38 man bestaande bemanning ver gaan is. De mijnwerkerscrisis in Engeland. Van daag, Donderdag en Vrijdag, zal er door de mijnwerkers van Engeland gestemd worden over de kwestie van staken of niet staken. Volgens de laatste berichten zal de meerderheid zich uitspreken voor de staking, om zoodoende de minimum-looneischen doorgevoerd te krijgen. LEZING TEN HOVE. Bij de voor H. M. de Koningin en Z, K. H. den Prins gistermiddag ten Paleize dooi <len j luit. ter zee 2e kl. Kayser gehouden lezing over de wetenschappelijke expeditie in Sn- riname had de spreker ook onder zijn'gehoor H. M. de Koningin-Moeder, zoomede de Mi nisters van Binnenl. Zaken, van Marino en van Koloniën. TWEEDE KAMERVERKIEZING HILVERSUM In de Maandagavond gehouden vergade ring der anti-rev. kiesvereeniging te Hilver sum werd met 54 stemmen de heer mr. V. H. Rutgers, lid van den Hilversumschen Ge meenteraad, tot voorloopig candidaat geko zen. Ds. Rudolph te Leiden vereenigde 43 stemmen op zich. De S.D.A.P. aldaar koos met op één na algemeene stemmen den heer Th. van der Waerden van Amsterdam tot eandidaat. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer- plaatsv. in het gerechtshof te Amsterdam, mr. G. Kirberger, adv.-proc., voorzitter raad van beroep (O.) aldaar, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als kantonrechter- plaatsverv. in het kanton Amsterdam. Bij Kou. besluit zijn benoemd tot rech- ter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Haarlem mr. D. H. Andreae, adv. en proc. en mr. S. H. Vening Meinesz, hoofdcomm. ter prov. griffie van Noord-Holland, beiden aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsv. griffier bij den raad van beroep (O.) te Zut- pben mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Ro senthal, aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonr.- plaatsv. in het kanton Groningen met ingang van 15 Jan. mr. dr. H. van der Wal, griffier bij den raad van beroep (O.) te Groningen, adv., proc. en schoolopziener in het arr. Ap- pingedam, wonende te Groningen. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 20 Jan. a.s. to.t ondervoorz. van den Centr. Raad van Beroep (O.) te Utrecht mr. dr. G. F. M. baron van Hugenpoth tot Aerdt, thans lid van dit college en scboolopz. in het arr. IJselstein; en is bepaald, dat de vac. van lid van dien raad, ontstaan door het eervol ont slag van mr. A. C. Crena de Jongh en de benoeming tot andere functiën van mr. dr. G. F. M. baron van Hugenpoth tot Aerdt, niet zullen worden vervuld. Bij Kon. besluit is op verzoek ingetrok ken de herbenoeming, met ingang van 15 Jan., van mr. J. Woltman, tot kantonreeliter- plaatsv. in het kanton Heerenveen. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsv. voorzitter van den raad van beroep (O.) te Amsterdam mr. G. W. Jellinghaus, adv. en proc. aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid, te vens voorz. van den voogdijraad te Leeuwar den, mr. I. Wolff, lid van dien raad. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Leeuwarden, standplaats Berlikum, H. van Hulst, cand.-not. te Mol- vegr, en ter standplaats Koudum S. Sierks, cand.-not.. te Groningen. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Febr. opnieuw benoemd tot scboolopz. in bet arrond. Utrecht I. W. Seyl te Utrecht. DE ZIEKTEVERZEKERING. Gisteren had in het gebouw der Tweede Kamer de eerste bijeenkomts in het nieuw ingetreden jaar plaats van de commissie van voorbereiding nit do Kamer voor het ziekte- verzekeringsontwerp. In deze bijeenkomst van de geheel voltallige commissie en waar aan dus ook de bijzittende leden deelnamen, werden de besprekingen over tal van nwn- cipieele pnnten gevoerd in tegenwoordigheid van en in overleg met den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer Talma. OPIUMCONFERENTIE. Het Comité van Redactie uit de. Opium conferentie heeft zich de vacantie van het congres ten nutte gemaakt ten einde de be sluiten door de vergadering genomen uit te werken en daaraan vasten vorm te geven voor de later te sluiten overeenkomsten met de Mogendheden, een voorbereidend werk, waarmede de Commissie zich sedert j.l. Vrij dag eiken dag bezig hield. Bij hare werkzaamheden in en buiten hare bijeenkomsten wordt dit Comité als secreta ris bijgestaan door den heer C. D. Schuller tot Peursnm, gezantschapsattaché bij het Ka binet van het Ministerie van Buitenl. Zaken, adjunct-secretaris bij het bureau dezer intern, conferentie. In de gisteren gehouden XVde vergade ring der Internationale Opiumeonferentie werd door den voorzitter voorlezing gedaan van een schrijven van den Grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin, houdende mededeeling dat H. M. tot Haar innig leed wezen geen gevolg kan geven aan Haar voor nemen om de Gedelegeerden uit te noodigen op een soirée ten Hove. Van verschillende zijden werd dankbaar hulde gebracht aan den Minister van Staat, mr. T. M. C. Asser, voor zijn zeer gewaar deerd advies over de internationaal rechter lijke zijde van het vraagstuk. Daar voorafgaande studie van het voren bedoeld rapport wenschelijk is, werd de ver gadering verdaagd tot hedennamiddag. SUBSIDIE BIJZONDERE SCHOLEN. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een overzicht van het aantal gesubsidieerde bijzondere lagere scholen, van het aantal leer krachten aan en leerlingen op die scholen, en van de subsidie-bedragen ten behoeve van die scholen door het rijk uitgekeerd over de jaren 1890—1898, een en ander gesteld naast gelijksoortige opgaven betreffende de open bare lagere scholen. HET KONINKLIJK HUIS. Men meldt uit Den Haag aan de O. H. Ct.: Het kan blijkens mededeeling van een on zer hoogste autoriteiten in beperkte kringen als zeker worden aangemerkt, dat de blijde gebeurtenis in het Koninklijk gezin tegen Juli kan worden tegemoet gezien. LUITENANT TER ZEE ANDREAE. f Bij zijn vader, directeur der lioogere bur gerschool te Leiden, is van het ministerie van Marine bericht ontvangen, dat de luit. ter zee 2e klasse J. L. Andreae op tweeden Kerstdag op een exploratietocht op Nieuw- Gninea bij het oversteken van de Vriend- scbapsrivier is verdronken. HULDIGING EILERTS DE HAAN. In het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord had gistermiddag de ovcr- dn.■-.ht plaats van de gedenkplaat ter nage- en is van den lniteuant-ter-zee der le klasse J. W. G. J. Eilerts de Haan. Namens oen commissie die zich daarvoor gevormd had, weru het woord gevoerd door den schout bij-nacht G. P. van Hecking Colenbrander, directeur cn commandant der marine te Hel- Jfivoetsittis. -- ik; moord te Beek. De justitie meent de iiand hebben gelegd op den moordenaar van den landbouwer G. die omstreeks Kerstmis te Beek werd vermoord. Aangebonden is nl. een zwer ver S. geheeten. lil verband met dezen moord is te Maastricht nog gearresteerd zekere E. Voorts werd Maandag naar Maastricht overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld een dertig man sterke zigeunertroep, als verdacht van me deplichtigheid. Proces-verbaal tegen een Kerkbestuur. Men meldt uit Ouddorp: Door de Rijkspolitie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen het kerkbestuur der Ned. Ilerv. Gemeente alhier wegens gehouden verloting van zitplaatsen zónder vergunning van Burgemeester en Wethouders. Diefstal van een roe. Maandagnacht heb ben dieven gepoogd bij den slager Kolk te Hooge Boekei, gem. Lonneker een ree, die door hem dezen zomer als zeer jong diertje was gevangen en die hij met veel moeite- had gróót gebracht, te stelen De dad.ers die het dier, dat zeer mak was, reeds uit den stal hadden gehaald en bui ten gedood, werden gestoord en gingen op de vlucht. Het is de politie nog niet gelukt de daders op te sporen. Een aangehouden Zigeuner-familie. De ma rechaussees van Roermond hebben Maandag le Assenraij-Maasniel aangehouden een troep Zigeu ners, ter sterkte van ruim 20 mannen, vrouwen en kinderen (de familie Steinbach), die denzelf den namiddag per trein van 5 uur Van Roermond naar Maastricht werden overgebracht. Deze aan houding zou in verband staan met den te Beek in de vorige maand gepleegden moord. Te Maastricht hebben de Zigeuners gisteren een verhoor ondergaan. Ontvlucht. In de maand October is uit het rijksopvoedingsgesticht te Leiden een verpleegde ontvlucht. Tot dusver is men er nog niet in ge slaagd het jongmensch op te sporen; men ver moedt, dat de knaap naar het buitenland is uit geweken. Uitgebroken. Maandagnacht is uit de ge\an- genis in de grensplaats Bocholt uitgebroken de boerenknecht L., uit Beesd (Geld.), welke al daar wegens het voor eenige weken plegen van een moordaanslag op den jachtopziener Kappers, uit Aalten, gevangen zat. Diefstal. Door den inspecteur van politie te Baarn is te Amsterdam opgespoord en aangehou den zekere De Bruin, aldaar woonachtig, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van f 160 met braak, ten nadeele van een inwoon ster te Baarn. .Roode Kruis-kliniek. Voor de nieuwe kli niek, waarvoor het Haagsehe Vrouwen-Comité van het Neder'andsche Roode Kruis de koopsom hijeen tracht te brengen, hebben de Koningin en de Koningin-Moeder zeer ruime giften ge schonken. Dit goede voorbeeld is echter nog niet door velen gevolgd. Wij vernemen dat nog f 70.000—80.000 noodig zijn om de zoo ge wensdhte nieuwe Roode. Kruis-kliniek tot stand te brengen. In de Bioscoop. Men meldt aan het „Cen trum": In het Bioscoop-theater te Deventer bracht het „Wereldjournaal" de vorige week Vrijdag ojn. de onthulling van het standbeeld van Fer rer. De explicateur sprak hierbij van den on- schuldigen Ferrer, die door het drijven van de geestelijkheid ter dood was veroordeeld. Door een der aanwezige Katholieken werd hier tegen aanstonds met klem geprotesteerd, als ge volg waarvan de explicateur, die verklaarde te goeder trouw te zijn geweest en geenszins de be doeling te hebben gehad, andersdenkenden aan stoot te geven of te grieven, zijn excuses taaakte en openlijk' voor een voüte zaal de beleedigendie woorden terugnam. Voorzichtig met vreemde honden. De meeste kinderen kunnen het niet nalaten eiken hond te streelen, die in hun nabijheid komt. Het zoontje van den caféhouder V. d. S., te Nunspeet, streek een onder den wagen liggenden hond over den kop, Het beest hapte tóe, beet 'n lid van den vinger af, en at dit op. Zweedsch vleesch ingevoerd. Er is Maandag le Amsterdam aan het abattoir een wagonlading (ongeveer zeventien runderen) Zweedseh vleesch aangevoerd. Dat vleesch kwam hier niet in ben vroren toestand aan, maar het was in ijs verpakt. Aan de gemeentelijke voorschriften was geheel voldaan. De dlarmen waren ter keuring mede verzonden. Nadat dit Zweedsche vleesch aan het abattoir goedgekeurd was, werd de geheele zending aan verschillende slagers verkocht. De door de slagers betaalde prijzen waren van dien aard, dat zij Daim huiswaarts koeren. .N&hwelijks- haddetf de loodgieter en de p<oilitie-agent op het vootr- balcon plmts genomen', erf 6taters namen! de overige plaatsen in en vulden ook bijna, de geheele overige ruimte van don tramwagen. Bij het uitstappen wordt de mail dan „naai huis gebracht." 1 Opgeschoten jongelieden, ook stakers, iaé ten in den wagen te snoeven dat het „henf wel zou gaan vervelen." STAKINGEN GEËINDIGD. De arbeiders van Staiatsmijn „Hendrik", die Donderdag het werk staakten, hebben, bunnen arbeid hervat nadat door de direc tie hunne eischen waren ingewilligd. De loo- nen zijn voor alle arbeiders van de nacht ploeg met 20 ct. verhoogd. (D.K.) De staking vah 't steenhcuweli&personeel der heeren Mi. Engel te Zaandam en E. F. Engel te Motrmerveer is geëindigd. De werk lieden hebben een- cent per uur loonsverhoo- ging^gekregen, terwijl nog oen tweede ver hooging met een oent tegen dén zomer in uitzicht is gesteld. De on Wagen marmerwerker, wiens weder- thans dit vleesch nog niet veel goedkooper kun-,. rA: -r,""»"'? »™«r nen leveren dan inlands-ch rundvleesch. EchIer -1'^ !'frldoor de stakers werd indien de vraag grooter wordt, zal er meer inge- ^aJkgd. is met weder aangenomen, voerd worden, en dan kan de importeur zooda nige maatregelen nemen, dat het vervoer goed kooper en derhalve de prijzen lager worden. Hoog water. Voor de tweede maat zijn de Nieuwe Kade en Veerdam te Tiet overstroomd, zoodat de gierpont moest worden opgeborgen. De veerdienst wordt onderhouden dooi- stoomboot cn kleine pont. Men meldt ons uit Maastricht dd. 9 dezer: De Maas begint weer te vallen. De peilschaal teekende hedenmiddag 12 uur 3.05 M. boven N. A. P. België seint langzamen val. Ond beeldje gevonden. Uit Oostermoer (Fr.) schrijft men aan de L. Ct.: Een merkwaar dige vondst deed schipper Jan Dijkstra alhier. In de vracht kleiaarde, geladen van de terp te Wijnaldum en toevallig zeer diep daaruit afkom stig,vond hij een betrekkelijk gaaf metalen, waar schijnlijk bronzen, beeld, zeer zeker een Romein- sche godin voorstellende. Door de gladheid. Een bakkersknecht te Rotterdam had gisteren een man aangenomen om een bakkerswagen helpen voorttrekken. Aan de Rijnhaven O.Z. is die man door de gladheid uitgegleden. Hij sloeg met het hoofd tegen een keisteen, werd bewusteloos opgenojuen en in een palshuis binnengedragen, waar men slechts den dood kon constateeren. Ongelukken. Eene Ilollandsche vrouw had met hare kinderen de feestdagen doorgebracht bij de familie in He me. Op de terugreis viel haar zesjarig dochtertje, doordat liet portier niet goed gesloten was, uit den trein, Nadat dezer dooi de noodremtot stilstand was gebracht, vond men het kind bewusteloos op den weg liggen met een gebroken arm en ernstige inwendige kneuzingen. Het 4-jarig dochtertje van den heer W. F. Gra- laina te Hoogeveen, had in 't laatst der vorige week het ongeluk over een emmer met kokend water te vallen, waardoor dc kleine zulke ern stige brandwonden bekwam, dat ze is overleden. Zondagmiddag werd te Nieuwesluis, gemeeir- te Heenvliet, in de Maas drijvende gevonden liet lijk van een man. Het bleek te ij de persoon, die 8 December aldaar van de stoomboot wilde springen op den wal, missprong en dadelijk'-daar op in de diepte verdween. Gezonken. Een slcepkaan van een opvarend groot sleepeonvooi is gistemamiddag op de ba- zaltsteenen langs pijler 10 van de spoorbrug over de Waal bij Zaltbommel gestooten. Het schip, geladen met ijzergrond, kreeg zoo'n lek, dat het, nauwelijks huiten het vaarwater gebracht, op 300 meter boven de brug gezonken is. De opva renden konden zich met de roeiboot in veiligheid brengen. MOORD TE VUGHT. Gisteren beliandelde de rechtbank te 's Her togenbosich de zaak tegen Adriamus van Ruth, 24 jaar, fabrieksarbeider te Ynght, beklaagd Van op den 14en Aujgustus 1911 met voorbedachten rade AxLriana van Roosmalen te Vught van het leven te hebben beroofd. In deze zaak werden elf getuigen gedajg- vaard. waaronder de deskundigen dr. P. Hil- len, arts te Vu.ght, dr. J. Clasparie, arts te 's Bosch en dr. H. Numaus, geneesheer aan het Krankzinnigengesticht Voorburg bij Vught. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie acht het feit Van moord' met voorbe dachten gade wettig en overtuigend bewe zen en eieeht een gevangenisstraf van 20 jaar. Mr. .Ml van der Heyden, als verdediger optredende pleitte elementie daar volgens zijn meening beklaagde heeft gehandeld in een zeer overspannen toestand en uit wan hopige liefde, getuige het feit dat hij zich zelf van kamt wilde maken. Zij zijn de belangrijkste organen van het lichaam. Het is ellendig om iederen morgen met he vige pijn in uw rug op te staan, ellendig om stekende pijn in uw rug te voelen wanneer gij u bukt, rheumatiscke pijnen te krijgen wanneer gij u wendt of draait, last te hebben van water zucht, voortdurende hoofdpijn, enz. Verdenkt gij uw nieren wel? Iedere drie minuten van uw leven passeert, al het bloed door de nieren om gefiltreerd en ge zuiverd te worden. Wanneer het de nieren be reikt, is het donker van kleur en onzuiver. Als het de nieren verlaat, zjjn alle onzuiverheden eraan onttrokken. Doch wanneer de nieren, traag werken of ziek zijn, kunnen zij dit uiterst belangrijk werk niet behoorlijk verrichten. De onzuiverheden blijven dan in het bloed achter en bet onzuivere bloed, dat naar alle deelen van nw lichaam wordt ge voerd, veroorzaakt verschijnselen als de boven staande. Een ïgoed-door gevoerde kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen voert do nieren zachtjes tot kracht en gezondheid terug. En wanneer de nieren weer gezond zijn, worden de onzuiver heden nit het bloed geregeld afgevoerd en is het onmogelijk, dat zij in het lichaam achter blijven. Op die manier genezen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de werkelijke oorzaak van nier en blaaskwalen en zijn de genezingen daarom van blijvenden aard. Let er evenwel op dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Op iedere echte doos komt de naam voluit voor benevens de handteekening van James Foster. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göp- pinger, Groote Houtstr. 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.76 voor één, of 10.voor zes doozen. DE LOODGIETERSSTAKING TE AMSTERDAM. Hier en 'daar te Amsterdam, waiaT nog Itfojd- gieters aan den arbeid gebileven zijn, hebben soms kleine oploopjes plaats. .Maal* vooral bij het naar huis gaan va,n werkende lood gieters komen oploopjes voor. De stakers treden daarbij zeer acitief op. Zoo zag men gistermiddag een loodgieter onder bescher ming van een politieman met liin 14 van den BLOEMENDAAL. Vaststelling jaarwedden. Door Ged. Staten van Noord-Holland is met ingang van 1 Jan. 1912" de jaarwedde van den burgemeester vastgesteld op 2000, van den ontvanger op 1400 en der wethouders op 500. HEEMSTEDE. Oandidaats tel ling Gisteren zsjin in de vacature A. v. d. Meiden, voor het lidmaatschap van den Gemeenteraiad ciandi- daat gesteld de heerenIT. J. 'M'. Féeperkom (Ri. K.) en H. A. Maller (Proi.) Vaststelling jaarwedden. Door Ged. Staten van Noord-Holland is met ingang van 1 Jan. 1912 de jaarwedde van den burgemeester vast gesteld op 2000, van den secretaris op 1900 en der wethouders op 200. VELSEN. Jaarwedde wethouders. Door Ged. Staten van Noord-Holland is de jaarwedde der wet houders vastgesteld op 800. IJMUIDEN. Saheep vaartbeweging. Geduren de het jaiar 1911 zijn door de Noordzeesilui- zen te IJmuiden geschut de navolgende m schepen Naar zee: 11 fregatten of barken, te gen 8 in 1910, 43 schoeners tegen 49, 2 kof schepen tegen 0, 2264 stoomschepen tegen 2249, 1116 tjalken tegen 1191. 2467 visschers- vaartuigen tegen 2591, 8543 andere vaar tuigen tegen 7765 alzoo samen 14446 sche pen met een inholuid van 12 093 946 kub. Ml tegen 13855 schepen met een inhoud van' 11 935 910 kub. M. in 1910. U i t z e e8 fregatten of barken tegen 6 in 1910, 1 brik tegen 0, 45 schoeners te gen 51, 6 kofschepen tegen 6, 2268 stoom schepen tegen 2233, 1164 tjalken tegen 1190, 2653 visschersvaartuigen tegen 2739, 8412 andere vaartuigen tegen 7831'; alzoo samen 14557 schepen met een inhcud Van 12 135 330 knb'. M. tegen 14 056 schepen met een inhotud van 11905 722 kub. Ml in 1910. Alzoo werden totaal geschut: 29003 sche pen met een inhoud' van 24 229 276 knb. M. tegen 27909 schepen met een inhoud van 23 841 632 kub. Ml in 1910. Daarvan weiden 10216 schepen door elft groote sluizen geschut tegen 409 in 1910, waarvan 426 te groot waken' Voor de kleine sluizen. WARMOND. Verdronken. Onder de gemeente^ öestgeest. aan de Hialarlemmertrekvaart bij Leiden, is E. Kl van hier te water geraakt en gisterenmorgen dood opgehaald. Hij was alleenwonend weduwnaar en bijna 70 jaar, cud. Drankmisbruik is vermoedelijk aah dat cln,geval niet Vreemd. ABBENES e. o. Mazelen. Alhier komen onder de kinderen in sterke mate de mazelen voor. Do O. .LI School, alhier, is wel voor twee derde gedeelte daardoor ontvolkt. Gelukkig blijkt de ziekte tot op heden niet van ernsti- gen aard te zijn. HAARLEMMERMEER. De bevolking. .Het zielental deZer gemeente bedroeg op 3i Deo. 1910, 10228 M.. 9479 V. Totaal 19707. In 1911 werden geboren 364 m, 338 V., totaal 702; in 1911 zdjn overleden 173 m. 137 vr totaal 310; in 1911 zijn ingekomen 558 to 593 Vr. totaal 1151in 1911 zijn ver trokken 629 m. 608 vr.. totaal 1237. Het zielental bedroeg dus op 31 Deciember 1911, 10384 m„ 9665 vr. totaal 20013. Het aantal gesloten huwelijken in 1911 was 145 (w.o. 3 echtscheidingen); het aantal tweelingen 4; het aantal levenloos gebóse- nen 18: het ajantaii kindserkenningen 5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2