BINNENLAND. BUITENLAND. Sociale Berichten, Verkoopingen, Boel huizen enz. Letteren en Kunst. OVERZICHT. De ministeriecle crisis in FBiANKB.LJK is natuurlijk het belangrijkste van al de buitenlandsehe gebeurtenissen, niet Zoozeer •>m liet feit der crisis, als wel om het oogen- blik waarop zij valt. Beu ter seint nu, dat de val van Caillaux eenvoudig het gevolg is van de hotudingi van Delcassé, die buitenlandsehe zaken slechts wilde nemen, op voorwaarde, dat de porte feuille van marine zou worden toevertrouwd aan een man van gezag Delcassé constateerde, toen niemand Ma rine wcu hebben dat Caillaux niet die mede werking Jiad gevonden, waarop hij had ge dacht een beroep te kunnen doen. Het kwam hem voor, dat het zedelijk gezag van het ministerie zóó was aangetast, da,t het ont slag van het kabinet wenschelijk was. De houding van Delcassé lokte in den mi nisterraad levendige sensatie uit. Caillaux erkende, dat hij zich in een moei lijke positie bevond. Het ging niet aan, na vier bedankjes, nog met kracht een beroep te doen op een vijfde persoon 1 Het scheen wel zeker, dat na 'de opmerkin gen van Delcassé het kabinet niet de on misbare kracht had. om het debat in de Ka mer over het incident-De Selves het hoofd te bieden. Na discussie van anderhalf uur waren de ministers het eens olver de noodzakelijkheid der ontslagaanvraige van het kabinet. Men geloofde gisteren dat President Falliè- res niet voor heden een beslissing zou nemen wat betreft de aanwijzing van den toekomsta- gen minister-president. De „Echo de Paris" een blad van Cail laux geeft het volgende verhaal van Caillaux ever de zitting van den minister raad, waarin tot aftreden besloten werd. Toen eerst admiraal Cerminet, vervolgens Baudio de portefeuille van marine hadden geweigerd, wilde Del passé ons uiterste voor waarden stellenzooals hij reeds aan presi dent Fallières had gevraagd, wilde hij al lerlei waarborgen opdat zijn politiek niet zou wordenbemoeilijkt, en opdat zijn komst aan de Quai d'Orsay hem geensizinls Zou ver plichten tot solidariteit met de buitenland sehe politiek, tot no(g J»e door het kabinet gevolgd. r Voorts had Hij als voorwaarde gesteld aan den president der Republiek dat hij Zou ge handhaafd blijven als minister van buiten landsehe zaken in mogelijke volgende mi- nisterieele combinaties Daarbij wierp hij meer en meer moeilijk heden op tegen de hervorming van het ka binet. wsarvan de 'positie in de Kamers on der die voorwaarden zeer moeilijk werd. Ik achtte bet onmogelijk zegt Caillaux dan, onder die omstahdis-hedén voort te gaan om mijn ambt waar te nemen. "Wat. zonder omhaal. Zeggen wil. dat Cail laux. ziende dat hij spoedig zou worden öm gekegeld en dat DeLcfassé de komende man zou worden, ar de voorkeur aan gaf hem de plaats zonder elaïr, maar ook Zonder neder laag. af te staan! Algemeen' gelooft men. dat Delcassé thans als minister-president zal optreden. Zijn po sitie in de Kamer is zeer sterk geworden; de voorwaarden, die hij reeds door Falliè res had kunnen doen aannemen als waarbor gen voor de toekomst en voor de continuï teit jn het beheer der buitenlandsehe za ken. toonen dat zijn optreden als minister president ook aangenaam zal zijn inhetEly- ïee. Van het corlogsterrein in TBIPOLIS is geen hieuws. Wte hooren van een1 bombardement weer eens in de Boode Zee, aan de Arabische bist, een vrij onschuldige liefhebberij der .Italianen. En dan vain...... nieuwe troepen naar Tri polis 1 De „Resto del Carlino" verneemt uit Na pels. dat daar maatregelen warden getrof- .en om een nieuw expeditie-corps van 30.000 •nan in te schepen. Dit zou bestaan uit vijf regimenten infanterie en één afdeeling ber- saglieri en eveneens een regiment alpenja gers en voorts uit de artillerie-afdeelingen1, >ie er hij behooren. Voorts zou een mili- •airé commissie naar Sardinië vertrokken zijn. om daar muildieren aan te koopen voor het ammunitie-transport in Tripoli, Men vraagt zich a f, waar het heen moet met al die t roepenzendingen 1 UIT CHINA komt een interessant verhaal van een interview dat te Peking 'Se corres pondent van de Daily Telegraph met Joean- sji-kai heeft gehad Beiden spraken Chineesch, waardoor mis verstanden vrijwel uitgesloten zijn. Joean-sji-kai noemde zijn voorstel, om den toekomstigen regeeringsvorm van China te laten vaststellen door een nationale volksver gadering. .zónder voorbeeld in' .dn wereld historie. wiil de troon zich met dat Voorstel had vereenigd'. Joean-sji-kai ontkende dat dit plain hém door een buitenlan dsehe mogendheid was in gegeven het was een oorspronkelijk plan van hemzelf De vlij .gekozen volksvertegen woordigers kunnen de Mantsjoe-dynastie af- whaffen en een Ohineesche republiek jh het leven roepen. Echter had' het revolutionaire bewind ge weigerd zijn plan tot het honden van een na tionale conventie te aanvaarden, doóh daar entegen voorgesteld een partijdige vergade ring te cOnvooeeren. hetgeen Joean-sji-kai volstrekt onaannemelijk verklaarde. Hij stel de op den voorgrond, dat hij' volstrekt niet streefde naar de handhaving der Mantsjoe- dynastie. doch in de eerste plaats Major hand having van de Orde, hetgeen die allereerste eisch van het oogenblik is. De regeerrngstrcepen zullen', Zóólang' de wapenstilstand duurt uitsluitend defensief optreden, ofschoon Jn,«an-sii-kai niet kon zeg gen. hoelang hij zijn plain tot het hoiuden van een conventie zou kunnen handhaven', Joean-sji-kai verklaarde met nadruk, dat hij de hypctheekleening niet zou erkennen, welke het revolutionaire bewind' wil sluiten. Nog .verklaarde Joean-srji-kai, dat men van dien invloed van buitenlandsehe mogendheden op China een overdreven voorsteUing had. Maar zeker was de toestand in Mongolië kri tiek: en indien' Engeland ten opzichte van Tibet het voorbeeld van 'JKiusland in Mo igolië mocht volgen, zou China zijn vazalstaten verliezen. De Times verneemt nit Peking, dat het afstand .doen van vorsten der Mantsjoe-dy nastie aanstaande is. Prins Tsjing en andere hooggeplaatst en zijn er thans vóór, dat dit zal geschieden. wiens vuilaardigheden we kortelings hebben be richt, is na een proces met dichte deuren ver oordeeld toteen jaar gevangenisstraf. En daar de kerel zooveel connecties heeft in de loge en in de ministerkabinetten, aal men hem wel gauw vrijlaten. Dan kan hij weer op de geestelijken gaan schelden 1 'n Mooi land wordt dat Frankrijk langzamerhand) Keizer Wilhelm naar Weenen? Uit Wee- nen wordt uit welingelichte bron gemeld, dat de Duitsehe keizer in het voorjaar een bezoek zal komen brengen aan keizer Franz Josef. De keizer moet reeds eenigen tijd geleden den wensch geuit hebben zijn ouden bondgenoot nog eens te bezoeken. Ofschoon de juiste datum van zijn bezoek nog niet is vastgesteld, kan men wel aannemen, dat het in de maand Mei zal plaats hebben. Keizer Wilhelm denkt een reis naar Korfou te ondernemen en op zijn terugreis zal hij een dag te Schönbrunn verblijven. De kei zerin zal hem waarschijnlijk vergezellen. Een interessant plan. Uit Berlijn wordt aan de „Frankf. Ztg." gemeld, dat door den president der Dui -he Koloniale Vereeniging, hertog Johan Albreeht van Mecklenburg, een commissie, bestaande uit erkende specialiteiten, op koloniaal gebied, is gevormd, die zich bezig zal houden met de overweging van middelen om de koloniën te beveiligen, in geval van een Europeeschen oorlog. Het doel is minder om maatregelen ter be scherming der koloniën tegen aanvallen van buiten te nemen, dan wel om de houding der in boorlingen vast te stellen, wanneer het moeder land in een oorlog wordt gewikkeld. Het plan van hertog Johan Albreeht is, te overwegen, of door internationale overeenkomsten kan worden bepaald, dat oorlogvoerende mogendheden de koloniën niet als tooneelen voor den strijd zullen beschouwen. Gek of misdadig? In het Orunewald, bij Berlijn, is een advocaat verdwenen. Men vond al zijn kleeren bij een boom liggen; van den man zelf is nog niets gevonden. Men vermoedt dat de advocaat door de koude bevangen en doodge vroren is. De politie zoekt nog steeds naar den vermiste, maar tot nog toe zonder resultaat. Echter gaan er geruchten, dat de advocaat zich aan verschillende oplichterijen zou hebbeu schuldig gemaakt en daarom verdwenen is. Hij zou dan niet in de sneeuw zijn omgekomen. De politieke toestand in Turkije. Officieus wordt medegedeeld, dat de Turksche grootvizier beter wordthij heeft in zijn huis de loopende zaken afgedaan. Hij blijft nog twee dagen thuis en zal dan weer in de Kamer verschijnen. Men zegt echter dat hij slechte zal komen om mede te deelen dat hij aftreden zal om redenen van gezondheid en men vermoedt dat er dan een mi nisterie Hilmi of Tewfik Pasja optreden zal, een coalitie-ministerie, dat de grondwetsherzie ning zou laten rusten en alle andere aan de orde zijnde onderwerpen afhandelen. De toestand in de Britsehc mijnwerkers- wereld wordt hoe langer hoe hachelijker en de kans op een algemeene staking wordt steeds grooter. Gisteren is de stemming onder de ar beiders begonnen "waardoor witgemaakt moet woTden, of er gestaakt zal worden, ja of neen. Komt er staking, dan komen er 600,000 mijn werkers op straat, nog afgèzien van de storing, die zij in heel de industrie en het verkeer zou teweegbrengen. In het katoenvak duurt het conflict voortde pogingen der regeering om vrede te Stichten zijn zonder eenig resultaat gebleven en er zijn zelfs nog 10,000 mannen meer uitgesloten. Een romantische redding. Enkele weken voor Kerstmis is, zooals men zich herinneren zal, het Belgische stoomschip „Van Dyck" op de Zuidkust van Engeland op de rotsen geslagen en vergaan. De bemanning vluchtte in een boot, maar deze sloeg om en slechts drie personen werden gered. Van de 27 anderen hoorde men niets meer, totdat een groote week later het bericht kwam, dat een vierde schipbreukeling door het stoom6chip „Malveren was opgepikt. Deze laatste, een twintigjarige Engelsche ma troos, is nu gisteren te Antwerpen aangeko men. Aan de Belgische bladen deed hij het vol gende verhaal van zijn redding. „Door de booge zee sloeg de reddingboot, waarin de matroos zich bevond, om en allen vielen in de woelige zee. Een tiental slaagden er in zich aam de omgeslagen boot vast te klem- pen. Onder hen bevonden zich kapitein Lnja en de eerste stuurman van Schoonbeek. „Het was toen een strijd zonder einde. De boot werd door de hoog opgezweepte golven voortdurend heen en weer geslagen. Telkens weer zagen we een van de onzen van de boot wegslaan om niet meer terug te keeren. „De storm moet volgens mijne meening nog wel twee volle uren hebben geduurd, daarna werd de zee wat kalmer, waardoor de strijd te gen de golven wat gemakkelijker werd. Maar toen bemerkte" ik, dat ik nog slechte de eenige was, die mij aan de boot vasthield. Al mijn mak kers waren door de zee verzwolgen. „Den heelen dag bleef ik rondzwalken; wel zag ik hier en daar een schip, maar het was onmogelijk de aandacht der bemanning te wek ken. „Den volgenden dag om 8 uur 's avonds, toen ik mij reeds 20 uur aan de boot had vast geklampt, bemerkte ik de lichten van een stoom boot. Met al de kracht, die nog in mij was, be gon ik te roepen, wat door een op wacht staan- den matroos gehoord werd, want er werd een boot uitgezet, die den omtrek afzocht en er in slaagde mij te redden. „Ik was geheel uitgeput en de kapitein van de „Malveren", die de beste zorgen aan mij be steedde, bleef langen tijd nog bevreesd, dat ik er het leven bij zou laten. „Te Civita Vecchia, werd ik naar Het gast huis gebracht, waar ik weer geheel werd opge knapt, waarna de consul mij weer naar huis heeft gezonden." Scheepsramp. Volgens een bericht nit Boekarest is het Bussische schip Boess tus- schen Galatz en Odessa vergaan. Er waren 172 menschen aan boord. Het verlies van schip en lading wordt op een millioen roebel geschat. Fransche „justitie". Flachon, de vuilik van de „LaDterne", over „De eerwaarde redactie van „De Maas bode" doet tegenwoordig ook aan sport en vraagt, naar aanleiding van ons overzicht van den wedstrijd QuickAjax, wat wij on der „ruw spel" verstaan. Als de eerwaarde heeren van verlangen branden om dit te weten, wat is dan eenvoudiger, dan eens naar de St. Nicolaasstraat over te wippen en ons in de gelegenheid te stellen onze op vatting van „ruw spel" te demonstreeren De eerwaarde heeren zijn ten allen tijde welkom." Nu zal het ons toch benieuwen of de jour- HOFBERICHT. f Gisteravond te 7% uur werd ten Hove het nalistieke kameraadschap tegen zulk laf en on- gastmaal gegeven door H. M. de Koningin en zinni« gescheld van een verwaanden „anticleri- Z. K. H. den Prins, den hoofden van de huiten- ciaal" m de sP°rt' eeaiS protest zal laten hoo- landsche gezantschappen en den zaakgelastig- Ten' den met hunne dames aangeboden H. M. de Koningin was verhinderd aan tafel te verschijnen, zoodat de Koninklijke Gast vrouw, evenals op het jongste galabal, vertegen woordigd werd door H. M. de Koningin-Moeder die derhalve ook in den na afloop van het diner gevormden kring de honneurs waarnam. Aan den gala-maaltijd, welke in de galerij- zaal plaats had, namen de volgende genoodig- den deelde Minister van Buitenlandsehe Zaken Moordenaar-Rooverhoofdman. Reeds werd gewag gemaakt van de arrestatie van P. Sen- den, verdacht van den moord op den grijsaard Gelissen te Beek. De volgende bijzonderheden kan de „L. K." nog mededeelen Piet Senden, geboren te 'Broekhuizen bij Waubach is in Oct. 1911 ontslagen uit de ge vangenis, waarin hij 9 jaar vertoefd had wegens en mevrouw De Marees van Swinderen; de ge- diefstallen enz. Tevens wordt vermoed, dat Sen zanten bij Hr. Ms. Hof van Zwitserland, Perzië, den nog meerdere diefstallen gepleegd heeft op Frankrijk, Italië met de hertogin De Calvelloj Putsch grondgebied, ja er zelfs een moord Japan, Spanje, Brazilië en mevr. Lisboa; het Duitsehe Rijk, Columbia en mevr. Guherrez- Ponce; Argentinië en mevr. Guesalaga, België Groot-Brittannië, Zweden, Oostenrijk-Honga- heeft bedreven. In dien tijd had hij zijn arbeids veld gekozen tusschen Veoio en Nijmegen en op Duitsch grondgebied. Sinds September ji. hadden in het zuiden rjje, Siam, Portugal en mevr. Ferreira, Rume- van Limburg v®le diefstallen plaats en de com- nië en mevr. Mitilineii, de Ver. St. van Ame rika en mevr. Bryee, Cuba en mevr- Köhlig, de zaakgelastigde van China, Rusland en mevrouw Onou, en van Panama. Voor den aanvang van het feestmaal werd de geaccrediteerde gezant van Cuba ontvangen door Z. K. H. den Prins en mevr. Köhlig door H. M. de Koningin-Moeder. Het strijkorkest der Koninklijke Militaire Kapel, onder directie van luitenant Bouwman, luisterde het samenzijn aan tafel on. TWEEDE KAMERVERKIEZING HILVERSUM. In hare Woensdagavond gehouden vergade ring stelde de Liberale Vereeniging te Weesp als voorloopige candidaten voor de vacature baron Van Heemstra, de heeren IJ. de Jongh te 's-Gravenhage en N. H. v. Roggen te Delft. In de gisteravond te Bussum gehouden verga dering der centrale antirev. kiesvereeniging werd met groote meerderheid van stemmen can- didaat gesteld de heer mr. V. H. Rutgers, te Hilversum. In de gisteravond gehouden vergadering der lib. kiesvereeniging te Bussum, werd tot eersten candidaat gekozen de heer IJ. de Jong, Den Haag, en tot tweeden candidaat de heer mr J. S. Hingst te Hilversum. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is de vice-admiraal A. H. Hoek water eervol ontheven van de betrekking van commandant der zeemacht en chef van het de partement der marine Ned.-Indië, met den datum waaróp hij die" aan zijn opvolger" zal over dragen, zulks onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking bewezen diensten en is genoemde betrekking opgedragen aan den met 1 Febr. be noemden sehout-bij-nacht F. Pinke, met ingang van den datum waarop hij die van zijnen voor ganger zal overnemen. Bij K. B. is met ingang van 1 Febr. kapt. t. z. F. Pinke, eervol ontheven van de betrekking van insp. bij den marine-torpedodienst en deze betrekking opgedragen aan kap.-luit. t. z. A. C. Dunlopzijn bevorderd tot schout-bij-nacht kap. t. z. F. Pinketot kap. t. z. de kap.-luit. t. z. J. F. Hosang, en tot kap-luit. t. z. de luit. t. z. 1ste kl. H. S. Suermondt. Bij K. B. zijn met ingang van 1 Febr. be noemd; tot Rijksboekhouders 2de kb, ten kan tore van den betaalmeester te Groningen, R. R. Withaar, thans in gel. betr. werkz. ten kantore van den betaalmeester te Assen; tot id. 3de kl. ten kantore van den betaalmeester te Assen, L. J. Kaashoek, thans klerk ten kantore van den betaalmeester te Tiel; tot id. 3de kl. ten kan tore van den betaalmeester te 's-Gravenhage, J. Scheele Rzn., thans klerk ten kantore van genoemden betaalmeester. Bij K. B. is bij het Dep. Kol., met ingang van 1 Maarta. benoemd tot hoofdcommies H. mandant der maréchaussee te Heerlen sprak meermalen het vermoeden uit, dat dit wel het werk zou kunnen zijn van P. Senden. Toen de moord bekend werd op Gelissen te Beek, werd weer aan Senden gedacht en in 't geheim ge zocht naar dezen persoon. Den 4en Januari mocht het brigadier Stur- mans gelukken de vrouw van P. Senden te ar resteeren in een logement te Heerlen. Tijdens een scherp verhoor liet de vrouw veel los, en al spoedig bleek, dat het vermoeden van de Heerlensclie maréchaussee niet onjuist was Uit de verklaringen van deze vrouw bleek nl. dat al de diefstallen van af Roermond tot aan de grenzen op de Tekening kwamen van P. Sen den, en dat hij ook de hoofddader was van den moord op Gelissen te Beek. Sinds dien heeft men geen rust gekend, tot men den persoon van Senden in handen bad, zoo ook zijne helpers. Maandag mocht het gelukken, den verdachts te doen anest-eeren te Aken. Een zekere R., ge boren Maastrichtenaar, is ook gearresteerd we gens vermoedelijke medeplichtigheid. Nog wor den eenige Duitschers gezocht, ook verdacht van medeplichtigheid aan dien moord. Verder kregen wij nog te weten, dat reeds de wasch, indertijd gestolen bij Fl. te Heerlen, in beslag is genomen in Aken. Eenige peTsonen van Heerlerheide werden in arrest gesteld van wie men vermoedt, dat zij kippen, aardappelen enz. van P. S. gekocht hebben. De bekende fa milie St. werd ook door de justitie geboord, wijl Senden een tijdlang met deze nomaden gezwor ven heeft. TJvfc a-O T"HTt cte TTOT1TV van T\ Sen- den moet verder gebleken zijn, dat P. S. nog meerdere pogingen heeft gedaan om in te bre ken, o.a. te Waubach en Kerkrade; verder, dat hij een lijstje had aangelegd wie in den eesten tijd aan de beurt kwamen, om bestolen en zoo noodig vermoord te worden. Daarbij waren ook de namen van personen uit Heerlen, Waubach, enz., meest personen die alleen woonden, en van wie verondersteld werd, dat zij geld in huis had den. P. Senden liet zich slechts zeer zelden over dag op den openharen weg zien; hij werkte bi; voorkeur 's nachts en dan nog ging hij niet over den. weg maar altijd midden door het veld. - or heggen en struiken en over slooten heen. Hij was altijd gewapend met een dolk en een te- vol ver. Volgens de verklaringen van de vrouw moet S. ook personen aangevallen hebben op den openbaren weg en hen van alles beroofd hebben. Een eigenaardige truc hield S. er op na, om de politie in de luren te leggen, bij haar onder zoek. Als hij op roof uitging, had hij altijd een paar klompen bij zich. Kwam hij aan het huis of erf, waar hij inbreken of stelen wilde, dan deed hij de Bchoenen uit en de klompen aan, om na de daad weer de klompen met de schoenen te schelf, naar men zegt, uit vrees voor straf vair zijn ouders. Op vrye voeten. De korporaal van de kolo niale reserve W. P. H. J., die de vorige weel naar Arnhem werd overgebracht als beschuldigd van doodslag op den soldaat J. P. W., is dooi den auditeur-militair voorloopig op vrije voetër gesteld. Inbraken. In het hartje van Amsterdam heef) een brutale inbraak plaats gehad. In de Huiden-i straat heeft de N. V. de Erven Wijsmulier's Pa pierhandel sedert jaren haar pakhuizen en mai gazijnen gevestigd. Vermoedelijk tusschen 2 en 5 uur in den nacht van Dinsdag op Woensdag ij het kantoor der firma door inbrekers bezocht. Zij hebben zich door opensluifing van een belendend 's nachts onbewoond perceel in gebruik dooi de firma Sinderam en Co. toegang verschaf? tot ëen plat, van (daar drukten zij een ruit in van den papierhandel en kwamen aldus in liet niaga* zijn van de firma Wijsmuller. Nu beproefden de inbrekers hun krachten op een tweetal brandkasten. Eigenaardig was het, dat zij met hun vermoedelijke moderne inbrekers' werktuigen weinig succes hadden op een ouderwelsche brandkast, terwijl een nieuwerwets sche brandkast er niet tegen bestand bleek, want deze werd door hen geopend. Zij bevatte echter slechts boeken, daar waarden 's nachts niet aan«' vezig zijn. In het geheel maakten de dieven f 31 buit. Vasfgeloopen. Een schip, genaamd „Rotten; dam" en met ijzererts geladen, is op 'de bazalt-i sleenen bij den pijier van de spoorwegbrug te' Zaü-Bommet gevaren. Het werd zoodanig be<. schadigd, dat de kop geheel vol water liep. j Muizenplaag. Door het steeds wassende waj ter in de Bjommelerwaard en ook door 'de inger vallen vorst kunnen de muizen het in haar win4 terkwartieren niet Langer uithouden. De liandjé bouwers zullen dan ook waarschijnlijk binnen;; niet al te langen tijd, van deze gevreesde plaagt die zooveel verwoestingen heeft aangericht, vers lost zijn. De ratelwacht. Sedert onheuglijke tijden' roerde de nachtwacht te Ruinen (Dr.) op gezettö tijden zijn ratel. Voor eenige diagen werd hem van gemeentewege aangezegd, dat hij niet meer mocht ratelen, omdat het als burengerucht were® aangemerkt. Zooats in vele Drentsche dorpen' bestaat van ouds noig een boereribestuur „de vok machten", die uit en door de boeren worden gei: kozen om hunne belangen te behartigen. Dé volmachten door wie de nachtwacht is aangek steld, hebben hem thans gelast te blijven ratelen. Met belangstelling wacht men ter plaatse af of het oude gebruik at of niet zat worden afgeschaft Door een molenwiek getroffen. De 74-jarL ge P. Bankert te Wijdenes (N.-H.) werd giste- ren door een molenwiek getroffen en in het wa' ter geworpen. Levenloos werd hij opgehaald. LOODGIETERS- EN ZINKWERKERSSTAKING, Het getal staters "breidt zich', pialatr cms doo(p het bestuur der „Loodgieters- en Zömkbe-,; werhensvereeniginlg" meegedeeld weirld, etoed4 uit. Nu wordt het door hen op 570 gesohatV HET COLLECTIEF CONTRACT VAN DE ROTTERDAMSCHE ZEELIEDEN. Dinsdag hebften de vertegenwoordigers van de Scheepvaa-rtvereeniging te Rotterdam, dep' Biotterdamschen Lloyd en de Volharding of ficieel het öoUectief arbeidscontract getee- hemd en uitgewisseld. Dit is dus de eerste collectieve arbeida- overeenkomst, die in dé Noderlandsche koop vaardij in werking treedt. .Die loonan zijn!, zcoals was vastgesteld, met f 3 per maand, verhoogd, .terwijl nog enkele kleinere voor deden "bereikt zijn. J. Gorter, id. ter ptov. griffie van Utrecht, en j veTW;sselen. b. bevorderd tot hoofdcommies de commiezen Gelukkig zijn wij thans van dezen gevaarlij- jhr. L. C. van Panhuys en L. C. A. van de i k(jn kerel wat naa3t den k,apitein der Watering. maréchaussée te Maastricht, vooral te danken Bij besch. v. d. Min. van n en 'f hebben aan de wakkeie Heerlensehe brigade ma- ingang van 16 Jan., aan L. J- O. van Es op réchaug8Óe_ verzoek, eervol ontslag verleend als assistent er voor de miinkundc aan de Tecbn. Hoogeschool Arrestatie van een Engelselunan te Sche en is als zoodanig benoemd voor het tijdvak veningen. In het Januarr-nummer van de Cy- van 16 Jan. t/m. 31 Aug., J- van Dnynen, mijn- clist's Torn-mg Club Gazette heeft De Fiets een zeer zonderling verhaal gelezen. Een der lezers L" Bij Wh. v. d. Min. v. Binned. Zaken is aan van dat blad vertelt, dat hij te Scheveningen D. van Mullem, werktuigk. ing„ te rekenen van politieagent naar den weg vroeg. Hu be- 1 Jan., op verzoek, eervol ontslag verleend als diende zich van de Duitsehe taal, maar toen h,j assistent voor de mech. technologie aan de Tech- niet begrepen werd, herhaalde hp zijn vraag m nischo Hoogeschool. het Engels<:h' DaaroP zou dc P?lltl®agl?t CTg Bij be=ch v d Min van Landbouw is met opgewonden zijn geraakt, een collega hebban ge- ing. van 1 Februari aan dr. I. J. Rinkes, te roepen en den Engelschman gearresteerd. Na Utrecht, op verzoek, eervol ontslag verleend als eenigen tijd in hechtenis te hebbeu doorge- assistent bij de nat. hist, aan 's Rijks Veeartse- bracht, werd de Engelschman weer losgelaten, nijschool. en P°^ie ^en slotte den Engelschen con INTERN. CONGRES VOOR ZEDELIJKE «ui hare excuses aangeboden, maar niet in zoo- OPVOEDING. danigen vorm, dat de beleedigde Engelschman Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog erm6(le voldaan is. VERKOCHT. HAARLEMMERMEER. Ten «verstaan van notaris O vermeer te Nieuw-Vennep werd alhier verkochthet recht wan opstal op den grond met daarop staainjd goed onder houden winkelhuis waarin: hiakkerij, "benei vens daaraiehterstaiahde hóuten Bohuur, al les gelegen te Haarlemmermeer aaln deif Ringdijk hij Burgerveen. Kcoper werd de heer 'Wl [Wildenburg, "bak ker te Langeriajar v'oor f 2800. HEEMSKERK. Ten overstaan Van notaris G. D. Boerlage werden zeven peroeelen wei land nabij den Hoflamdenweg verkocht. Perceel nó. 4 voor f 3325'; paroeelen noa. en 7 samen Voor f 3700, van Mecklenburg, heeft aanvaard het eere-voor- zitterschap van het Tweede Internationaal Con gres voor Zedelijke Opvoeding, dat in de maand Augustus a.s. te 's-Gravenhage zal gehouden worden. NEUTRAAL! Een klein bewijsje, voor de eenvoudige zielen die al maar meenen dat het opschrift „neu traal", door het dagblad „De Telegraaf" zonder blikken of blozen gevoerd, ook werkelijk bedui den zou: niet tegen de „elericalen", geeft dit blad zelf door het volgende even beleedigende als grove stukje te plaatsen onder een rubriek, waar men meenen zou dat de neutraliteit" wel het makkelijkst zou zijn te cultiveerenonder de rubriek „Sport". Ziehier =r- Ingebroken. De politie van het posthuis te Scheveningen heeft gisternamiddag op hee- terdaad betrapt drie personen, die in de villa Jucunda aan den zeekant hadden ingebroken en daar eenige voorwerpen hadden weggenomen. S Vermoedelijk heeft men te doen met lieden, die Lt. den laatsten tijd meer zich aan dergelijke misdrijven hebben schuldig gemaakt. Aangehouden. De knecht van den speksla ger H. S„ te Leiden, die Dinsdag door zijn pa troon met een rijwiel was uitgezonden om kwi tanties tot een gezamenlijk bedrag van 96 te innen en niet terugkeerde, is gisternamiddag op deu Witten Singel te Leiden aangehouden. De 15-jarige J. v. d. W. te St. Oedenrode, die vermist werd, is teruggevonden. Hij had zïch drie dagen "verscholen in het hooi op de Felix Dahn f. Gisteren hebben wij reeds met eenige regels gewaarschuwd tegen de ophemeling en aanbeve ling, die na den dood aan den Duitschen roman schrijver Felix Dahn aan zijn werken te beurt valt, welke wij als ongeschikt voor katho lieken om er niet meer van te zeggen hebben afgeschilderd. Van zeer geachte en bevoegde zijde ontvangen wij nu nog het navolgende schrijven: V In „het Leven" 9 Jan. 1912, een tijdschrift van beruchte reputatie, dat mij toevalligerwijze in handen kwam, stond als getuigenis van <k wGïk'BD. T3H dezen TOfficmticns „Zijne romans getuigen van een buitenge wone kennis van de oude geschiedenis der we^ reld en een groote gave om daaruit romanti sche verhalen op te houwen." Omdat onze Roomsche bladen tot heden ver zuimden bij het overlijdensbericht en de opnoe ming van zijn werken (voorzien van het jaartal hunner verschijning o°f? wel) een afkeurend oordeel te plaatsen, mag ik zeker wel aanhalen wat in een der alleszins vertrouwbare Zeitge- miisse Frankfurter Broschure „Moderne Litera- tur u. ihre Gefahre" (1896) stond over dezen schrijver „Hij heeft de duidelijke tendenz 'om vooral de meer-ontwikkelden diep te doordringen van zijn anti-ehristelijken geest. Hij stelt de Chris telijke zedeleer op zeer laag peil en verheerlijkt de heidensche zedeleer ten koste van de Chris telijke." I Lectuur voor katholieken gaf hij dus niet! BERNARD VAN B. Pr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2