Ween niet meer. NIEUWS UIT DEN OMTREK. BUI TENLAND. BINNENLAND. Ingezonden IHededeeiingen. De Pink Pillen zuilen U genezen. tweede kamerverkiezing te OVERZICHT. Het FRANSCHE MINISTERIE-Poinoaré. jvaarin zooaJs we gisteren meldden de vioor- jna&mste republikeinsche „sterren," au zit ting .hebben. zal kicth hedenmiddag aan de Kamer .voorstellen. He ministerieele verklaring gal in de eer- pte plaats aandringen op de spoedige gloied- kenring van de Franeeih-Duitache overeen- facmst. om tusschen de beide mogendheden be trekkingen te verzekeren, die op vrijmoedig heid en loyauteit gegrond 'zijn. Dan hoopt het kabinet weldras een over eenkomst met Spanje te sluiten. Het kabinet [verklaart verder, dat Frankrijk getrouw zial gijn aan zijn .bondgenoot-en eta vrienden, jwaaraan het thans meer dan wit verkocht ,Vervo'lgens zal- het kabinet de kwesties wain de ambten aarepensioenenhet kiesrecht en Be. financiën behandelen, .en de begrooting in behandeling brengen. De regeeiing verklaart d'a.t zij haar bijlzion- jjere zorg zal wijden aan leger en vloot, •Wier sterkte de* beste waarborg voor den vrede is en die altijd, hoezeer men ook moge [wenschen, dat de vrede bestendigd blijft, gereed moeten zijn voor alle gebeurlijkheden pn in staat om hun plicht te vervullen. In BERLIJN werd gisteren, in afwach ting van wat de nieuwe Rijksdag zial bren gen. .de Pruisische Landdag geopend. In de troonrede, Idie Idoior den minister-pre sident werd voorgelezen, werd geconstateerd, 'dat de financiëele toestand van Pruisen zich tok in het loopende begrootingsjaar gunstig ontwikkelde. Tegenover een matig tekort op ide begrooting staat dat In het fonds voor eventueele tekorten een veel grooter bedrag aanwezig is. De troonrede kondigde verder een nieuwe Wetencvelle aan tot aanvulling vlan de be staande inkomstenbe Lasting, waard dot de be staande klassen der belasting in tarieven wor den ingedeeld, zonder meerdere inkomsten in de staatskas te doen vloeien. Voorts een algemeen wetsontwerp, betref fende het Pruisische watemet, en een nieuwe regeling van het visch recht. In het belang van de instandhouding en versterking van den Duitscheïi invloed in deelen van het land, waar verschillende ta len worden gesproken', 'zal de in (Wést-Pruisen en Posen gehandhaafde vestiging en sichuld- cntheffing van landelijk grondbezit ook tot andere landsgedeelten uitgebreid worden. Tegenover het misbruik maken van de ar menverzorging door gemakzuchtige en zorge- lotoz© armlastigen zal een reeds voltooid wets- cntwerp door invoering van den arbeidsi- Öwang een tegenwicht vermen. De troonrede 'kondigde ten slotte een ver sterking van het staatsfonds aan ter be vordering van het werk ter Vernleaing der jeugd. In SRiNJL neeft Canalejas een Ministe rieele crisis van een uur veroorzaakteen soort komedie natuurlijk. Kening Alfonso had n.l. tegen het advies van het ministerie in, aan alle terdoodver- cordeelden uit het Culleraprooes (een repu blikeinsche aanslag betreffende) gratie van de doodstraf gegeven. Daardoor is de populariteit des konings ontzaglijk toegenomen, doch Oanalejae 'diende^ zijn ontslag in. Een uur later even wel trek hij het weer in. Uit CHINA worden de berichten, na de afstand der kroon, opeens wonderlijk vre delievend. Men is nu zoowaar al aan het praten, hoe het gaan zal met den keizer en de Man tsyoe's waar hij wonen 'zal, en wat zijin jaargeld zal .wezen I. (Wat Joeah over dit 'alles denkt, blijft een geheim Intusschen schijnt bij de Europeanen in China de meenrng te heerschen, dat Jcean te gelijk met de Mantsjoe's van 't regeertodneel zal verdwijnen, al lezen we elders weer, dat ffe republikeinen hem nog altijd als president Ser republiek wenschen. De binnenlandsche toestand in TURKIJE nadert snel tot een crisis. Sultan Mahomed heeft besloten tot een kamer-ontbinding: in den Senaat heeft de eerste paleissecre tams een keizerlijke boodschap voorgelezen, waar in de noodzakelijkheid wondt uiteengezet om de Kamer krachtens art. 7 van de grondwet te ontbinden, onder voorwaarde dat denieu- ,w© Kamer binnen 3 maanden bijieen zon komen De inwilliging van den Senaat wordt daar toe verzocht. Nadat de Senaat in geheime Vergadering wajs overgegaan, werd besloten het vraagstuk van een ontbinding der Ka lmer naar een bijzondere commissie te verwij den. En de groote meerderheid van de leden ^er bijzondere commissie van den Senaat ia ien ontbinding van de Kamer gunstig ge pind. zoo wordt hierbij gemeld. Een handige dief. Onder de namen van 'de gewonden bij het spoorwegongeluk te Pont-des-Caspuetiers, bevond zich die van een zekeren Oswald Coisman uit Liary. Men heeft thans ontdekt, dat deze man, hoewel licht aan het hoofd gewond, geen slachtoffer is ge weest van het ongeluk. Een half uur onge veer voor dat de treinbotsing plaats had, werd Coisman door een koetsier van een be stelwagen betrapt en diefstal van kruide nierswaren uit dat rijtuig. De koetsier ran selde hem af en verwondde hem daarbij aan het hoofd. Coisman nam met een bebloeden kop de vlucht in de richting van den spoor weg, waar eenige oogenblikken later het on geluk plaats had. Gebruik makend van de verwarring, die er ontstond, liet Coisman zich doorgaan voor een der reizigers en werd hij door een geneesheer verbonden en zijn naam zelfs op de lijst doy verwonden geplaatst, die schadevergoeding eischten. Nadat hij verbon den was. nam Coisman plaats boven op een wagen van de stoomtram naar Monfermiel. Hij werd echter door den koetsier, wiens wa gen hij bestolen bad, berkend en gearresteerd. Op 't politieburenn werd hij opgesloten, doch wist door een dakvenster te ontkomen. Een onderzoek werd nu tiaar zün verblijfplaats ingesteld en deze ontdekt. Bij een huiszoe king vond men een gestolen automobiel. De dief is echter nog voortvluchtig. i— De opstand ln Paraguay. Telegrammen uit Ascuncion behelzen, dat de revoLufionaire leiders zich met steun van de bevolking meester hébben gemaakt van den president der republiek en hem dwongen af te treden. De troepen in de hoofdstad hielden zich onzijdig. De stad houdt zich k!alm. De revolutionaire junta zal heden een Congres bijeenroepen om een nieuwen president te kiezn. Aehrenthal treedt af! De Weensche „Zeit." meldt, dat graaf Aehrenthal ontslag gevraagd heeft om redenen van gezondheid, „die werke lijk' ernstig moeten zijn." ALs de Keizer zijn ontslag aanneemt, dan zal hij onmiddellijk na afloop van de. voorjaarszitting van de delegaties, dus in Maart, aftreden. iEen incident te Smyrna. De gezagvoerder van het stoomschip Siaai der Messageries Ma- rilimes deelt mede, dat de paketboot den 8sten Januari om 4 uur in den morgen de haven van Smyrna verlaten had met alle vlaggen in top. De Turksche batterijen aan de kust meenden, dat het schip oorlogsconirabande vervoerde en vuurden verscheidene schoten af, zonder te tref fen echter. Een klacht is ingediend bij hetFran- sche consulaat te Smyrna. Ex-Sjah Mahomed Ali. De ex-sjah van Per- zië, Mahomed Ali, schijnt thans, als men de verschillende berichten, die in den laatsten tijd over hem de ronde doen, mag gelooven, on dersnel van de eene palats naar de andere te reizen en te trekken. Nu wordt weer gemeld, dat hij verblijf houdt bij een rijken Rus aan de Kaspische Zee, Liana- sew geheeten. Lianasow, zoo luidt het merkwaardige bericht, heeft hem een stoomschip ter beschikking ge steld, dat van meerdere kanonnen is voorzien en mei. een „uitgelezen" equipage van gedeser teerde strafge vangenen is bemand. Op het stoomschip wordt door een vnoege- ren, zeeroover van de Kaspische Zee, Ismail Bey, het commando gevoerd. De ex-shah heeft aan Ismail Bey den titel verleend van minister van marine. Voor het geval, dat de ex-s;hah nog weer eens den troon bestrijgt, heeft Ismail de opdracht gekregen, alle Fidais en revolutionnairen uit te roeien. Aan den vroegeren officier van politie, Borow uit Krass no wo (Is k, is de gewichtige taak opge dragen, het leven van den ex-shah te bescher men alsmede zijn lijfwacht te organiseeren. Bor row heeft al een eenigszins bewogen verleden achter zich; wegens diefstal' en verduisteringen werd hij reeds tot vier jaar dienst in de „arres tanten-compagnie" veroordeeld. Thans fungeert hij als de minister van bin nenlandsche zaken van den ex-shah. Ook een broeder van Borow, insgelijks een gedeserteerde strafgevangene, behoort tot het ge volg van Mahomed Ali. De ex-shah fungeert echter heel wijselijk zelf als „minister van financiën" hoe zeer Borow er ook bij hem op aandringt dezen moeielijken post over te nemen. StakingsveorzorgcnIn verband met de drei gende mijnwerkersstaking hebben de Engelsche marine-aiutoriteiten een groot terrein bij het arse naal te Chatham in gereedheid doen brengen, waar men van plan is een groote hoeveelheid steenkolen voor de vloot op te slaan. Spoorwegongeluk in New-York. Op den ver hoogden stadsspoorweg te New-York zijn bij het station 116th street twee treinen in brand ge raakt door ontploffing van een motor. De honder den verschrikte passagiers sprongen uit de wa gens op het perron, dat ook in brand geraakte en er was een groot gedrang naai' de uitgangen, waarbij vele vrouwen onder de voet geraakten en verscheidene menschen tegen muren gedron gen en gekwetst werden. Het gelukte de politie, de orde te herstel len en verlies van menschenlevens te voorkomen,. Maar ook bij deze paniek moeten weder vel» mannelijke passagiers zich allesbehalve flink en ridderlijk hebben gedragen. De koude te New-York. De strenge kou de té New-York, waarvan reeds melding werd gemaakt, duurt nog onverminderd voort. Eer gisteren beleefden de inwoners van New-York den koudsten dag, dien men daar sinds acht jaar had meegemaakt. Er heerseht groote el lende. De dakloozen worden in kerken onderge bracht. De strenge koude werkt in verscheidene streken der Vereenigde Staten zeer nadeelig op het handelsverkeer. IN BLIJDE VERWACHTING. Naar in een correspondentie nit Den Haag aan de Arnh. Crt. gemeld wordt, zou eene vermeerdering van het Koninklijk Gezin ein de Mei worden te gemoet gezien. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1912 eervol ontslagen uit zijne betrekking van ordonnans-officier van H. M. de Koninging, de le luit. R. A. baron van Hardenbroek van Lookhorst, van den grooten staf, die, in ver band daarmede, wordt teruggeplaatst bij het wapen der cavalerie, en wel bij het 3e reg. huzaren. Bij Kon. besluit is eene commissie inge steld tot bet afnemen van het examen be doeld in de artt. 49 en 50 van het K. B. van 19 Oct. 1896 aan hen die voor eene benoe ming tot adspirant-ingenieur voor bet stoom wezen in aanmerking wenschen te komen, en zijn benoemd tot leden dier commissie de hee- ren: W. A. M. Piepers, hoofding. voor bet stoomwezen te 'b Gravenhage, voorzitter; J. C. Dijxhoorn, hoogleeraar aan de Tecbn. Hooge- school te Delft; J. N. Kooy, ingenieur le kl. stoomwezen te Rotterdam; J. H. Verhoeff, ing. le kl. stoomwezen te Arnhem; mr. dr. .J. Boasson, hoofdcomm. Dep. van Landbouw te 's Gravenhage, tevens secretaris. De oommissie zal te Delft zitting houden. HILVERSUM. In de gisteravond te Bussum gehouden ver gadering der R. K. Centrale Kiesvereeniging werd met algemeene stemmen besloten in 't geval er van rechtsche zijde een anti-revol. eandiclaat gesteld wordt, dezen over te ne men. Hierna werd met algemeene stemmen besloten de candidatuur-mr. Rutgers over te nemen en deze krachtig te steunen. PROVINCIALE BOND VAN R.K. KIESVEH- EENIGINGEN IN ZUID-HOLLAND. Deze bond hield Zondag te Schiedam in het Gebouw van den R. K. Volksbond eene alge meene vergadering. De voorzitter, Mgr. dr. W. H. Nolens, opende te twee uur de vergadering met den christelijken groet. Door den secretarie, den teer H. W. Bpen- del, werden vervolgens de notulen der laatste algemeene vergadering gelezen, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Bij de mededeelingen van den voorzitter bleek dat de lóoale kiesvereenigingen te Bodegraven er, te Nieuwkoop tot den Bond zijn toegetreden. Spreker heette deze v'ereenigingen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat dit voorbeeld navolging moge vinden. Verder deelde de voorzitter mede, dat de heer Pauwels .als be stuurslid ontslag had genomen, en dat tot vioe- voorzitteT is gekozen de heer Hellebrekers. In de vacature van den heer Pauwels zal in de volgen de vergadering worden voorzien. Het volgende punt van de agenda was het voorstel van het bestuur art. XIII van het regle ment aldus te lezen„Ter bestrijding van onkos ten wordt door elke aangesloten plaatselijke kiesvereeniging eene jaarlijksche bijdrage ge stort van één cent per lid. De centrale kiesver- eenigingen zullen eene vaste jaarlijksche bij drage storten van vijf gulden." Na toelichting van dit voorstel door den heer Moerel, die bet verdedigde om de armoede van de Centrale kies- vereenigiimgen en omdat daardoor verbetering zou worden gebracht in de wanverhouding van het aantal uit te brengen stemmen, w-erd met algemeene stemmen aangenomen. De heer G. Bruna, uit Utrecht, hield ver volgens een lezing over de politiek. Spr. wees eerst op de groote verdeeldheid die er heerseht in het kamp ter linkerzijde. Toch looptmen daar storm tegen rechts, alleen maar om aan rechts de regeering te ontrukken, terwijl men zelf niet weet, wat met een overwinning aan te vangen. Toch spoorde spr. zijn hoorders aan tot waakzaamheid, en hij schilderde dan in schrille kleuren wat men van de linkerzijde te wachten heeft. De linkerzijde zal de echoolsubsiddes wel niet terstond ontheffen, maiar er toch een bef- tigen strijd tegen voeren. Voortgaande, betoogde de heer Bruna, dat men geroepen heeft om sociale wetten, en nu rechts die geven wil, tracht men de brug af te breken die rechts om het doel te bereiken gelegd had, nl. de Tariefwet. Verder schetste spr. wat van links gedaan wordt om hert werk der recht sche regeering tegen te houden. Al werpt men hier nog niet met inktpotten, wij hebben toch onzen Ter Laan en dat zegt, volgens spreker, genoeg. Van verschillende zijden wordt gepoogd zand tusschen de regeeringsmaohine te strooien om het vlot-werken te beletten. Het grootste gevaar voor de partij, acht spreker de politiek- onverschilligen. Zij zullen zich het eerst door de mooie voorspiegelingen van de overzijde laten verlokken. Daarom spoort spreker zijn gehoor ■aan dezen vooral van de Katholieke beginselen te doordringen, opdat zij niet alleen Katholiek zijn in de kerk maar ook in de politiek. De voorzitter bracht den spreker dank em voegde er zelf nog een uitvoerig betoog aan toe. Ook hij wees op de groote verdeeldheid hij de linkerzijde, die alleen maar één is in haar storm loop tegen rechts. Deze partij zal echter het voorbeeld volgen en nauwvereenigd optrekken bij de verkiezingen. Maar rechts heeft een posi tieve eenheid. Wel doen zteh in de practijk na tuurlijk wel eens kleine geschillen voor, xtuaar die w or dear door ond-e-rtexifg overleg gerniaikik-eilijk uit den weg geruimd. Het is noodig, dat de verschillende gnoepen van rechts zich verster ken en onderlinge verschillen uit den weg rui men. De kiezers moeten zich hun plicht bewust zijn en begrijpen, dat kleine eigenbelangetjes moeten wijken voor het groote algemeene be lang. SOCIALE WETGEVING EN TARIEF. In de/ vergadering van den Provincialen Bond van Zuid-Holl. kiesvereenigingen, Zon dag te Schiedam gehouden, sprekende over de sociale wetgeving, deelde Dr. Nolens en hij kan het weten mede, dat de ziektever zekering door de Commissie van Voorberei ding zoover gebracht was, dat zij spoedig voor openbare behandeling gereed zou zijn. Ook de behandeling van de invaliditeits- en ouder- domsverzekering, alsmede de herziening der Ongevallenwet kon, naar spreker's meening, spoedig aanvangen en met de tariefsherzie ning kon een en ander best in dit jaar wor den afgedaan. NED.-BELGISCHE TENTOONSTELLING. Volgens een bericht in „De Tijd" is men het plan, te Maastricht opgeworpen, om in 1915 een Ncderlandsch-Belgische tentoonstelling te beu den, zoowel te Brussel als te 's-Gravenhage sym pathiek gezind. ROODE KRUIS-OEFENING TE ARNHEM. Op het landgoed Klarenbeek had Zondag middag een oefening plaats van de Roode Kruis transport-kolonne uit Arnhem, welke oefening werd bijgewoond door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, voorzitter van den Kon. Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste hlup bij Ongelukken „Het Oranje- kruis." De Prins werd ontvangen door dr. A. C. H. Moll, waarna de oefeningen een aan vang namen. Inbrekers. Zondagnacht is ingebroken in de restaurants Furstenberg en Jus. Wolff aan de Nieuwslraat te Rotterdam. De daders hebben daarbij gebruik gemaakt van een brandgang, die naast het restaurant Furstenberg loopt. AchLer in dien gang zijn een paar pakhuisjes, waardoor de inbrekers naar boven zijn gegaan. Door een dakvenster kwamen zij in een goot en daarlangs op een plat, aan de achterzijde van het restau rant Furstenberg waar zij een bezoek' gébracht hebben aan de keuken. Daarna op hun schreden temgkeerende, liepen zij de gang voorbij en lie ten zich langs een schoorsteen afzakken op een binfienplaats, achter het restaurant Jos. Wolff gelegen. Ook hier was het de keuken, waarop zij het in hoofdzaak gemunt hadden. In beide restaurants hebben zij zich te goed gedaan aan eetwaren, taart en zoo meer; bovendien namen zij ten paar oude k leed ings tukken en koperen gewichten mede. Terwijl zij op de plaats achter het restaurant Wolff bezig waren, werd een van de vrouwelijke huisgenoolen wakker door het gerucht dat de inbrekers maakten. Zij maakte alarm en de in brekers vluchtten met behulp van een hijsch- touw. Men zelte hen na en op de Groote Markt greep een agent van politie een hunner, den zwerveling P. H. T. Zijn medeplichtige M. G., die ontkwam, is aangehouden. Eerstgenoemde werd in het bezit gevonden van de koperen ge wichten, in het restaurant Wolff gestolen. Ook de aangehouden M. G. ia een zwerveling; beidén hadden zich eens te goed willen doen aan het geen de keukens van deze restaurants opleivei- ren. De in den afgeloopen nacht aangehouden man heeft reeds een volledige bekentenis afge legd. Treindiefstal. Vrijdagavond is te Kesteren een brutale diefstal van een ijzeren geldkist met f 7000 uit den trein gepleegd. Na lang zoeken vond men de kist .ongeopend bij het station be graven. Inbraak. Te 's Gravenhage is tijdens de af wezigheid der bewoners ingebroken ten huize van dr. de Dompierre de Chauffepié, Javastraat 76. Een groote hoeveelheid zilver werd medege nomen, terwijl het meubilair beschadigd wertf. De dieven zijn vermoedelijk door de keuken deur aan de achterzijde binnengekomen. Staking van (ompenbeworkeps- Bij de firma Gomperts, die werkplaatsen heeft in de Witten- burgerstraat 123 en aan de Oudeschans 85, al- Amsterdam, is een staking uitgebroken, die 33 vrouwen en 23 mannen omvat. De directe aanleiding tot de staking was dat de firma een conferentie weigerde over een ont slag van twee werklieden wegens „brutaliteit", waarbij een van de twee zonder in achtneming van den in het contract opgenomen opzegtermijn ontslagen was. Een duur paard. De hengstenassociatie De Bierkelstreek heeft een hengst van Belgisch ras op keur aangekocht voor f 5000. Echtelijk drama. Juffrouw J. D. H. werd Zaterdagavond omstreeks half zeven niet ver van haar woning in de Gaffelstraat, nabij de St. Mar riastraat te Rotterdam, aangesproken door haar man J. R., van wien zij gescheiden leeft. Toen haar bleek, dat hij blijkbaar geen goede badoer lingen had, zocht zij zich uit de voeten te maken. Hij volgde en bracht haar met een monsterboor een paar steken in den rug toe, waardoor de juf frouw ernstig, maar niet direct levensgevaarlijk', verwond werd. Zij is ter verpleging in het Zie kenhuis opgenomen. Haar man is gevlucht. Dat zeggen wij iaiap hen die 1 ijlden. In vele huizen waiar men leed en waa,r men weende hebbende Pink Pillen, K&zohdheid en vreugde gebracht. (Wanneer de Pink Pillen in een huis binnen komen, graat de ziekte er uit weg. iMejuf. D. Geerta, wonende te Amsterdam, 106. [Wihelminastraat, heeft ons geschreven „Ik kan e;etniwoa wan de ji.lvr>tc, kraflilda- digheid der Pink Pillen. Ik heb van dat uitmuntende middel gebruik gemaakt om mij v,an bijna aanhoudende hoofdpijhein te gene zen en tegen maagpijnen en eén groote ze nuwzwakte. D© Pink Pillen hebben goed aan mijne verwachtingen voldaan ein zij heb ben mij genezen". Mejuffrouw G. de Groen1, geboren van Gastei, tronende Lajngeweg no. 118 O. te Kruisland, heeft ons gesolixeven „Ik heb gedurende langen tijd aan maag pijnen en een slechte spijsvertering geleden. Na ied'eren maaltijd Jeed ik veel en gedurende meerdere uren. £k had geen nut v'an mijn voedsel doordat ik het slecht Verteerde en ik vermagerde en verzwakte. ,De Pink Pil len hebben mij volkomen Van mijne maagpij nen genezen en hebben mijde gezondheid ge heel en al hersteld." Mevrouw K. 'Whitens, geboren Vorenhout wenende 45, Betblemweg- te Utrecht, heeft eins geschreven: „Reeds vele jaren geleden, tren ik .door bloedarmoede zeer verzwakt wagi, h!a|d ik do Pink Pillen gebruikt en de vreugde gehad waar te nemen !d|a,t zij mij' zeer versterkt en mijn' gezondheid weergegeven hadden Ge- durende ltuig'e j aren is niijïi gezionidlieiu ^uit- S"fceikend geTbleven miii&r rn de XStQit-sie i/ijdeïi liet zij on nieuw te wéhsehen' over. Ik was cp nieuw zwak, stijf en door vermoeienis uitgeput; ik heb weer de Pink Pillen geno men die mij treeds, zöo goied hadden gedaan en zij' hebben mij op nieuw van mijine kwalen verlost." De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen de ziekten die de bloedarmoede en de zwakte der zenuwen tot oorsprong hebben1. zy zij n verkrijgbaar 4 1.75 per doos en f9 per zes doozen by het Oeneraal-L)ep6t der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22, huis te Amsterdam; voor Haarlem en Omstreken bt| de firma's J. Qöppinger, oroote Houtstraat 147, by Plaatzer van der Huil, Jansstraat 28. En verder by verschillende Apothekers en drogisten. Loodgieters- en zinkbowerkersstaking te Amsterdam. In den stand van zaken is, naar van stiakerszijde wordt medegedeeld, geen ver andering gekomen. Onderstaand schrijven is door het stakingsco- mité aan de loodgieters-patroons gezonden: „Naar aanleiding van het voorgevallene op de Westermarkt, waar, zooals u wel bekend zal zijn, door de patroons op stakers is geschoten, meenen wij u onder de aandacht te moeten brengen, dat het ons niets zou verwonderen, als de stakers, ten einde zich tc kunnen verdedigen, bij herhaling van een dergelijk optreden, zich gingen wapenen. De gevolgen, die daaruit kunnen voortkomen, komen geheel voor de verantwoording der pa troons, daar het niet in onze macht is, bij zulke gevallen de stakers kalm te houden. Aangaande het schieten door de vier patroons Zaterdagochtend, wordt medegedeeld, dat twee patroons eerst de menigte met een revolver ge dreigd hebben. Dat was het sein lot een bombar dement met koolrapen enz. Gistermorgen werden deze patroons op het po litiebureau Raampoort nog eens gehoord. De patroon Kleyn heeft zich nu zelf paard en wagen aangeschaft, ten einde ioodgietersmaterieel van de andere patroons naar verschillende wer ken te vervoeren. Onder een grooten toeloop van stakers zijn drie patroons de hceren Kievn, Ciubois en Otmiana met paard en wogen (ipmu eenige werken vertrokken, onder geleide van btfc reden politie. Een aantal politie-agenten te voet zette de Egelantiersgracht af. Aan de directie van de Gemeente-watertridin- gen heeft het stakingscomité een schrijven ge zonden met het verzoek, om te voorkomen, gemeente-werklieden aan particuliere karweiaa zouden werken. r Een krasse maatregel. Sedert 6 Jaren reeds bewoont een Diuitscher het peroeel Warmoe®- straat 108 te Amsterdam en exploiteerde daar dte City-Bar. .Wie de eigenaar was wist niemand hem te vertellen, aan het kadaster wist men hei niet en terwijl er zwaar over geprocedeerd wend bleef de Duitscher er wonen, betaalde geen htauA doch zorgde dat het hiuis, dat in een zeer vervob ien staat verkeerde en dreigde in elkaar te zatf- ken, recht bleet staan; nog onlangs liet hij dé heele eerste verdieping stutten. Yan zijn afwezigheid Zaterdagnacht maakten twee gemachtigden van een der menschen dit» zich eigenaar noemen of het misschien inmid dels geworden zijn gebruik om, via den kuil der nieuwe effectenbeurs, achter in te klimmen, een raam te forceeren en zoo in het penceel W komen. In de bar gekomen vonden zij de deus die toegang geeft tot het portaal op slot; deze werd opengebroken en daarna de straatdeur van binnen dicht gespijkerd. Toen dit gebeurd was verdwenen de heeren weer langs den weg dien zij gekomen waren. De Duitscher vond dus bij thuiskomst zijn deur dicht en niet open te krijgen, doch ben dacht zich -niet lang, sloeg een ruit in en kwam zoo weer in het door hem bewoonde huis. Ontsporing. Zondagavond ontspoorde op de lijn ZutphenApeldoorn een wagen van een goederentrein. Dientengevolge hebben dien avond vele reizigers naar het noorden des l|ands en Amsterdam de aansluitingein gemist. Er is weinig materiëele schade. Geen persoon lijke ongelukken. Te Oulemboxg in de eerste Dreef ontspoor.'? gistermiddag van de tram Tie!Buren-—Cu- lemborg, die 2.20 van Tiel komt, de goederen wagen, zoodat de tram van 3.56 naar Tiel nlef op tijd kon vertrekken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; er was alleen eenige mate riëele schade, Een goede vangst. Te Gemert (N.-B.) zijn door den brigadier en veldwachter niet min Ier dan ongeveser 35 gestolen fietsen gevonden, die door de gebr. M. en een zekere S. van daar, in de omstreken van Goch en Kleef werden go- stolen en in de buurten van Gemert aan den man gebracht. Noodlottig schot. Te Hengelo speelden Zon dagmiddag twee jongens in de Paul Krugerstr.aaf met een geladen pistool. Het schot ging af en trof den jongen van den heer G. in den buik. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar ds kogel verwijderd werd. Zijn toestand i,s bevredi gend. Gedood. Gistermorgen is voor het Vondel park, op de Stadhouderskade, te Amsterdam, die omstreeks 55-jarige J. M. Droog door een auto overreden. In zeer ernstigen toestand werd hij, nadat de eerste hulp was verleend in hel Neder- Landsch Hervormde Weesbuis aan de TesseL- sdiadesfraat, naar het Wilhelm inagtsthuis ver voerd, waar hij kort na aankomst aan de bekoi- men verwondingen is overleden. De auto wal hem over het geheel© lichaam gegaan. De doods oorzaak wordt toegeschreven aan schedelbreuk'. Bestolen. Den paardenhandelaar Van Deur- sen, uit Dreumel, is in Rusland door een Rus- sischen makelaar f 5000 ontstolen. IJs. Tijdens het ebgetij Is een streek d rij Lijs tegen den zeedijk te Texel vastgeraakt. De ha ven is nog vrij van ijs. De stoombooten van Heerenveen konden wegens het ijs gister niet naar de Sneeker week markt vertrekken. Ged. Staten van Friesland hebben gisteren de vaart op de kanalen, in onderhoud en be neer bij de provincie met uitzondering van de Harlinger trekvaart van Harlingen tot de Prins Hendrikburg te Leeuwarden, in het belang van het behoud der ijsbanen gesloten. Tussehen de buffers. Op het rangeerterrein van het Staatsspoorwegstation te 's-Gmvenhagè is gistermiddag de rangeerder M„ op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hoe het geval zich' heeft toegedragen is niet met zekerheid te zeggén. Vermoed wordt dat M. lusschen de buffers is bekneld geraakt, en tevens naast de rails is neergevallen. Althans daar werd hij opgemerkt door een machinist. De ongelukkige, die zijn signaalfluit nog in den mond had, lag naasi de spoorbaan, hevig uit den mond bloedendö. Ml laat een vrouw en drie jeugdige kinderen na. Historisch 1 Een directeur der II. Familie van een der don pen in den omtrek van Alkmaar „vertelt aan zijn mannen dat hij den volgenden Zondag met hen een reis zal gaan beginnen naar het Heiligr Land, welke reis wel drie maanden zal duren. Deze woorden werden door sommigen in letter lijken zin opgevat en het gevolg daarvan was dat eenige uren daarna een vrouwtje aan de pas torie belde en zenuwachtig vroeg om Mijnheer Kapelaan te spreken. Bij hem toegelaten, zeide zij; „Mijnheer Kabelaan gij kunt reizen zooveel gij wilt, maar mijn Jaap krijgt gij niet mee, die kan ik onmogelijk drie maanden missen en zijit baias Klaas ook nietl Tableau. VACATUREN PROV. STATEN~""~~ Hedenavond zal liet oen Daal bestuur v&A de R. K'. centrale kiesvereeniging' Katwijk- Leiderdorp vergaderen om een aaiiidida,at te» stellen voor de ,a.s. verkiezing voor de ITov, Staten, om te voorzien in de vacaturen door het overlijden van de heeren J, van Hoeken (aftr. 1916) en K». baron van Heemstra (aftr. 1913) die beiden tct de A.R, partij behoorden. BEVERWIJK. Dr ankbestrijdersdag. Giatemx werd door Kruisverband en Maria- vereeni- ging de Kerkelijke Dramkbestrijdersdag ge houden. die geleid werd door den Eerw. Pater Jesuaklus van Vaberoord. In een viertel predikaties behandelde Z,Eerw. op indruk wekkende wijze de godsdienstig-zedelijke zij de van het alcohol vraagstuk, daarbij eerbied afvragende en den steun inroepende voctt hetsehoone liefdewerk der Drankbestrijding, Mocht Pater J(«nablus zich reeds veel lau weren verworven hebben, door zöjn rede voo rin gen tegen den alcohol, dok hier waren de parochianen zeer onder den indruk van hei gehoorde. Moge deze indruk blijvend zijn, en zich in daden omzetten!!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2