De ridderlijke roover van Derbyshire. BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS ÜÏT OEN OMTREKT Posterijen en Telegrafie. Letteren en Kunst. nsJeeasici Mm Bon 'Aüarclté oy Ki s0 üaaa*lem«Bü«uss@B. Oeeasions rtUlLLtl o 99 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ainu en vrouw. Een Engelsche suffragette stond op het podium en hield voor een ger 'üengd auditorium een redevoering, sprak fraai, «prak met veel aplomb, maar streelde, dat in Engeland al te veel gebeurt, haar doel voorbij door een zeer agressie! optreden legen -de man nen. In het vuur van tiaar rede riep zij met luide, uitdagende stem en een hartstochtelijke!! gloed, daardoor zij op velen indruk maakte: ..Ik vraag u, waar zou de man gebleven zijn zonder de vrouw.' en nogmaals lierliaaLde zij haar Bevleugeld woord: „Waar zou hij zonder de vrouw"gebleven zijn"?vraag ik u 'loen wachtte zij enkele seconden als om den ''tdruk, die haar woorden gemaakt hadden, te ;Pen doorwerken. Maarer gebeurde iels on- v'frwachts: een stem uit de menigte gal ten ant woord en riep luid: „ln 't Paradijs, zeg ik Ik herbaal: in 'l Paradijs." Een weg van leer. Te Standswortli Bir mingham. in Engeland, hebben de gemeentelijke 'UUorileiten (volgens „Vraag en Aanbod') een «eg geïnspecteerd, welke voor een jaar werd aangelegd uit afval van leer, behandeld met teer. Men vond geen slijtage; de raderen der zware Wagens, welke er over rijden, hebben geen spoor ocBiiergelateu en men heeft geconstateerd, dat de Weg zeer gemakkelijk was voor de paarden. Het ieerafval was eerst door machines fijngemalen <a> werd loen behandeld met asphalt cn teer. Tot op heden had men voor het afval van. leer nog geen practiscbe toepassing gevonden. De uit vinders beweren, dat men mei dit materiaal een product krijgt met zeer g,routen weerstand, dal Weinig slot geelt, elastisch is, waarbij lawaai Voorkomen wordt en dat toch niet al le duur is. Ito Loudensche 'atmosfeer. Londen is be kend om het vele roet dat er valt. Do „Lancet geelt verslag van een onderzoek, dat maande lijks van Juni 1910 tot Mei 1911, op vier punten van de.stad is gehouden ter bepaling, hoe groot de neerslag is en waaruit hij beslaat. Den neer slag op de proofptaals in de City tot maatstaf nemende zou de neerslag in een jaar tijds over de geheele slad (graafschap met City) 76.050 ton bedragen, waarin o.a. ruim 6000 ton ammonia, ongeveer 8000 ton sulfaten enz. De proefplaals in Westminster gat voor de lieeie stad 53.820 toij. Aangevreten kabels. Te Adelaide (Australië) djn telefoonkabels in grooten omvang door wil- 'c mieren (termieten) beschadigd geworden. De diertjes hebben op verschillende plaatsen gaten "i de looden bekleeding van de kabels geknaagd, i®*Hlal de geleidingen bloot kwamen. Ten einde Verdere schade te voorkomen, zal men giftige sloffen toepassen, waardoor de mieren gedood Worden. Dergelijke ervaringen werden ecnige ja- l'en geleden te Sydney met tramwegkabels op gedaan; toen werd het de kabels omgevende aard pek met ratlcnkruid vermengd, hetgeen het ge- Wenschte resultaat had. llumsteensehat. IJet Russi che keizershuis bezit een barnstèeiisehat, die een half jaar gc- 'eden naar Dantzig gebracht is, om aldaar ge restaureerd te worden. De firina, met dat werk belast, is nu met haar arbeid gereed gekomen en de schat, die nu weer in zijn ouden pracht schit tert, zal weldra naar Kustland teruggestuurd wor den De geschiedenis van dien kostbaren schat is, alle nasporingen ten spijt, nooit opgehelderd kun nen worden. Vast slaat, dat de talrijke kunst werken, waaruit hij bestaat, eens hebben ge praald in hel slot Monbijou te Berlijn, en dat 'bij in Januari 1717 door Peter den Groote, die hem ten geschenke had gekregen van Friedrich Wil helm I, naar Rusland medegenomen werd. En kele. der bestanddecte'i dragen den naam van Gottfried Thourau, met hel jaartal 1709; doch bok andere meesters der toentertijd in den lioog- St»n bloei verkeerende barnsteen- en ivoorsnijde- üj zullen er wel aan hebben medegewerkt. De sell al uil 31 stukken: landschappen, figu ren, bloemen, vogels enz., die in Dantzig, waar Zij naar toe gezonden weiden, omdat zij langza merhand iu brokjes uiteen waren gevallen, voor zichtigheidshalve verzekerd werden voor een som van ecnige honderdduizenden marken, maar door hun hooge kunstwaarde en zeldzaamheid een Onschatbare waarde hebben. De wijze, waarop de Dantziger juwelierstinna Zich van haar taak gekweten heelt, toont duide lijk aan, dat de Dantziger barnsleensnijderij van heden ten dage op zijn minst even hoog slaat, als die vóór 200 jaar. Ned. industrie in bet buitenland. Men schrijft bit Londen aan het „Vad." Men beschouwt bel in Engeland als een tri omf voor het ilollandsclie Nationale karakter dat Holiands'Clie experts en lloliandsetie zaken lui aangewezen zijn om in Engeland een uitge breide fabriek op te richten cn te drijven voor de vervaardiging van bietsuiker. Het is een be kend feit dat Engelsche fabrikanten zelden de hulp van vreemde nationaliteiten inroepen voor de leiding van hun zaken. Zij toch beroemen zich meer dan eenig ander land op hunne kundigheid tol het vestigen en uitbreiden van iedere denk bare industrie. Dat zij in deze van dit standpunt afwijken, is zeer zeker een bijzonder compli ment voor de Hoilandsehc industrie. De op te lichten suikerfabriek zal gevestigd worden in het Oostenlijk deel van Engeland door de Anglo- Ncthcriand Sugar Corporation. Deze maatschap pij zal de bovenbedoelde exnerls in haar dienst nemen. DE YOGELWET. De Nederlandsehe Yereeniging tot Bescher ming van Dieren heeft een uitvoerig adres ge richt, tot de Tweede Kamer, waarin zij haar vol le instemming betuigt met-do geheele strekking van het wetsontwerp. Zij wijst echter op enkele bepalingen iri de .artikelen, welke naar haar meening ten onrech te daarin zijn opgenomen of wel zonder zekere aanvulling of verscherping vaak niet het doel, dut men beoogt, zullen doen bereiken. Zoo dringt de Vereeniging er op aan sub e te laten wegvallen uit artikel 1: „Door vogels wordt verstaan die, welke be lmoren tot een, der in Europa in 't wild levende soorten, met uitzondering van: a. het pluimvee; b. de bij art. 17 der Jachtwet als wild aan gegeven vogels. c. de bij algemeenen maatregel van bestuur als schadelijk voor den Land-, tuin- of boseh- bouw of voor de visscherij aangewezen vogels." In art. 2 wonscht zij ook verboden te zieii „en vogels of deelen daarvan" (ten verkoop voorhanden te hebben, enz.). In art. 3, (verbod van eieren rapen, uithalen enz.) wenscht adressante opgenomen te zien het te koop aanbieden enz. van „schalen" der vogel eieren. Aangedrongen wordt voorts o. m. om art. 12 der Jachtwet geheel te laten vervallen. NIEUWE MACHINES BIJ DE S.S. Dat de Directie der Staatsspoor heden ten dage alle moeite doet, het personen- en goede renvervoer over hare Hjnen te verbeteren, blijkt wel uit het groote aantal nieuwe machines, die zij laat bouwen in Engeland en ook hier te lan de. Dit ziju machines met vier cylinders, die voortbewogen worden met oververhitten stoom Weliswaar worden met deze machines meer steenkolen verbruikt, doch zij zijn. veel sterker dan de gewone machines, en kunnen meer trek- vermogeu ontwikkelen. Bij vertrek op de sta tions moeten de conducteurs wel rekeuïng hou den welk soort machine de trein rijdt, want bij de nieuwe machines is er geen sprake meer om nog op den trein te springen als deze in bewe ging is. Zware personentreinen, dio vertraging hebben en getrokken worden door een gefvone machine, kunnen nimmer inioopen. Integendeel doorgaans vermeerdert de vertraging nog. Met bedoelde nieuwe machines kunnen trajecten van 2 uren gereden worden in 1% uur, een buiten kansje voor het machine-personeel, daar voor iedere minuut die ingehaald wordt, 5 cent pre mie wordt uitgekeerd. Op dc centrale werk plaats te Tilburg is men reeds bezig machines van bet oude type te verbouwen, teneinde ook deze te doen werken met oververhitten stoom. ARM- EN WERKHUIZEN. B(j do beraadslaging over de Staatsbegroo- tin'g bad een vau de Kamerleden op 12 Dec. jl. to kennen.gegeven, dat in het armhuis te Wor- kum een verpleegde, die ziek was, van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds, dus 12 uur lang,' iu .een waschhok is opgesloten geweest, zonder dat er 'naar hem is omgezien en dat diens over lijden aan bet verblijf in gemeld waschhok moet worden geweten. Naar aanleiding van die mededeeling heeft de Minister van Binnenl. Zaken, volgens de „Ned." door tusschenkomst van de Commissa rissen der Koningin tot de burgemeesters de vraag gericht: of het hun hekend is, dat in hnn gemeenten aanwezige arm- en werkhuizen ge vallen als bovenbedoeld zijn voorgekomen? De Minister verlangt tevens te worden ge diend van bericht en raad omtrent de wensqhé- lijkheid van het instellen van een buitengewoon toezicht op arm- en werkhuizen. Een suoeken-avontuur. De machinist van den polder Abbenbroek schrijft in „De Levende Na tuur" Bij bet visseben met deu zegen vorige week, vingen wij o. m. een snoek van 4 a 5 pond, welhaast dus nog een snoek,,je". Het, uur dei- vangst was kwartier voor tweeën. Nadat wij 'ons viéchwater hadden afgetrokken, dat eindigde bij onze woning, en ca het gebruik der thee, ging ik ons snoekje schoonmakenhet was toen half vier. Het dier was steeds in een zak, op het droge gebleven. Dank zij de koude temperatuur, was sinjeur nog springlevend. Ik doodde het. dier toen eerst met een slag op den kop. Toen schrappen, daarna den buik opensnijden.... Doch zie, toen ik met mijn vingers de ingewan den wilde verwijderen, voelde ik duidelijk be weging. Ik zag weldra, dat, onze vischroover in de „maag" SÜ noemt het misschien anders een viselije met zich droeg, dat blijkbaar leef de. Ik sneed toen het vlies door en jawel, een bliekje van een vinger lengte buitelde herbaalde malen over den kop en over dc straat, alsof het zoo uit bet water was geschept. Ik riep er mijn huisgenooten bij, die er ook vol verwondering' naar keken. Nog grooter werd echter de ver rassing, toen voor aller oogen No. 2, een voorntje van TVs vinger lengte voor den dag kwam, eveneens springlevend. Ik deed beiden in een emmer water. No. 1 Was nog wat beteu terd, doch No. 2 zwom direct vroolijk rond. Ik heb beiden de vrijheid in ons visch water her geven. Voor een anderen veelvraat? Wellicht blijven ze de snoek wel goed uit den weg. Voor mij, als leek, is het echter onbegrijpelijk, hoe deze vischjes gedurende bijna 2 uur konden blij ven leven, en vandaar vond ik bet zoo vermel denswaard Nog meld ik u, dat mijn vader, die ruim 30 jaar in de visscherij doet, nooit iets dergelijks zag, wel visch in de snoek aantrof doch steeds dood, doorgaans gedeeltelijk verteerd. Moed. Vrijdagmiddag stond eenige oogen- blikken het halve gouvernementsgebouw te Utrecht iop stelten. Wal was er gebeurd? De vrouw van den concierge, die in de sous- terrains is gehuisvest, het dichtst gelegen nabij het telegraafkantoor, kwam vroeg in den middag angstig roepend en nog angstiger kijkend, de kan toorlokalen binnenstormen, aldus verteld bet „U. D.", met de alarmkreet, dat er „brand" was, dat de heele boel beneden in lichte laaie stond. De hoofdambtenaren, ambtenaren en klerken zet ten een ernstig gezicht. Daar moest snel worden ingegrepen, om het allerergste te voorkomen! Hier paste mannenmoed, gepaard aan groote te genwoordigheid van geest. Stoutmoedig omgrepen zij de flessehen, gevuld met een blusschende stof, die steeds in de kantoorlokalen aanwezig zijn; zij knoopten hun jas dicht eii volgden de benainvd-blikkende vrouw. Ja, daar zagen ze plotseling uit een van dc kelders dichte rook wolken omhoog stijgener was dus brand, de alarmkreet was geen looze geweest, zooaïs zij nóg hadden gehoopt. Maar de werkelijkheid sloeg al hun geestdrift om te redden neer, dc moed zonk hun in de schoenen. Zij schoolden samen voor dc keldertrap, maar niemand dorst zich naar beneden te wagen, om daar het dreigende gevaar te keeren. Ja, toch één. Een hoofdambtenaar, die een snel- blusscher had gegrepen en daarmede onder zijn arm de treden afdaalde. Hij stond eenzaam en verlaten in de rookdoorwalmde kelderwoning. De rook drong hem mond, oogen en ooren bin nen, maar manmoedig richtte hij zijn blusscher op de vlammen, die uit een van de boeken om hoog stegen. Hij riep nog dat men hem zou vol gen, maar niemand gaf aan dien roep gehoor. Saamgedrongen stonden zij koven, angstig toe te zien, de flessehen als een bespotting van hun kleinen durf, nog hocg-houdend in de ban den. Eén telefoneerde toen de brandweer. Eeni- ge oogenblikken later verscheen een spuit maar die hoefde haar werk niet meer te doen. Een brandweerman drong in den kelder door, maai de ambtenaar met den snelb.usseher had reeds het vuur bedwongen, het gevaar afgewend.... Een blijk van moed en tegenwoordigheid van geest, die zeker wel e enige woorden van lof verdient I RLOEMENDAAL. Onbestelbare s t u k k n gedurende de le helft der maand Januari 1912. O. .Van Balen, Beestl; 'S92 Bern Bur. De venter; A. Uleijn, Botterdam; T. van Dam, Utrecht. NOORDWIJK. BLOEMBOLLEN-CULTU UK. Een onzer eorrespondenteu. die als deskun dige bevoegd is een oordeel uit te spreken, schrijft ons het volgende: Beeds verscheidene malen is op onze vak- vergaderingen ter sprake gekomen de wen- scbelijkheid om voor onze bloembollen wat méér reclame te maken in ons eigen vader land. Zelfs bij de behandeling van den be schrijvingsbrief der laatste algemeene verga dering onzer groote vereeniging, is bij hel punt: 15011 voor propaganda te Parijs." pro paganda in Nederland in ruime male be sproken. Nimmer echter ben ik meer doordrongen geweest van het groote nut en van de groote noodzakelijkheid om ten spoedigste hij wijze van eenc pakkende reclame, een einde te nia- kan aan 't bedrog dat er in den particulieren bloembollenhandel plaats vindt. Door een toevallig bezoek dat ik dezer da gen bracht aan de bloemmarkt onzer Kesi- dentie, was ik er getuige van op welke wijze bet Nederlaudsehe volk een afkeer wordt in geboezemd tegen onze sckoone producten. Ten einde meer kracht bij te zetten aan de bekendmaking van de hiervoor aangehaalde bewering, heb ik mij de moeite getroost, nauwkeurige opname te doen van hetgeen door den verkooper, zich noemend „Blocm- kweeker en Tuinaanlogger", werd geannon ceerd. Niettegenstaande in aanmerking dient te worden genomen dat in dezen tijd van het jaar tegen opruimingsprijzen wordt verkocht, en het met de soortnamen niet zoo nauw wordt genomen, zal toch het onderstaande lijstje een voorbeeld geven op welke wijze het publiek wordt beetgenomen. Wij zagen dan aangeboden als E. Narcis Golden Spur, een partijtje Narcissen in ge mengde variëteiten. Als Duk Narcis Albo Pleno werd aangeboden de Enkele Narcis E Emperor I. Meer nog trok onze aandacht een partijtje Hyacinthus Candieans. Op de vraag welke soort hyacinthen dit waren, luidde liet antwoord: Spaanschel! Als men nu weet dat Hyac. Gaud, eene langstelige bloem voort brengt, met grove, witte kelken, en dat de a's zoodanig aangeboden bollen uit niets anders bestonden dan uit Enkele Nareis Emperor, die gele bloemen voortbrengt, zal men ons zeker niet van overdrijving beschuldigen. Wij zagen zoowaar ook aangeboden: Dubbele Trosnarcissen! Voor zoover mij bekend, is bet nog nimmer mogen gelukken iets dergelijks te produceereu en toch zagen wij ze hier, iu de Kesidentie! Waar nu de Enkele Trosnar cissen zeer vroeg bloeien, werd deze soort vertegenwoordigd door de laatst bloeiende variëteit der Narcissen: E. Poeticus! In de tulpen was, ofschoon haast onmoge lijk, dc „Swindle" nog erger. Wij zagen daar Enkele Tulp Kose Due en Dubb. Due, met om schrijving van kleur enz. vertegenwoordigd door bollen, die niets waren als „eenbladen of wilden," bollen die nimmer een bloem voort brengen; variëteiten op soort en op kleur als: Thomas Moore, Proserpine, Zilveren Standaard, Grand Due, Couleur de Cardinal, Prins van Orange, Duchesse de Panna. Her man Sleghel, Van der Neer, Huikman. Joost van den Vondel, enz. enz., deze allen waren bij naam verkrijgbaar, doch met zekerheid kunnen we zeggen, dat zij allen afkomstig w6ren uit dezelfde mand. Alle waren: ge mengde kleuren, nog sterk vermengd met nimmer-bloeiende bolleu, zooals hiervoren reeds genoemd. Met de hyacinthen was het eveneens of nog slechter gesteld. Wij zagen daar, niettegen staande soorten in verschillende kleuren wer den verkocht, slechts twee variëteiten, be staande uit wat men in ons vak noemt: aan gesneden bollen, hollen die den grond be smetten en oorzaak zijn dat eventueele „ge zonde" bollen óók door deze zeer gevreesde ziektekiemen worden aangetast en alzoo oor zaak zijn, dat de koopers van de zieke bollen ook later van tegen lioogere prijs gekochte ge zonde bollen, dezelfde onvoldoende resultaten zullen verkrijgen. Voor een vakman was deze ervaring in een woord ergerlijk! Wij kunnen dan ook niet nalaten vaklieden aan te sporen zooveel mogelijk te trachten dat het Nederlandsehe volk, nu lang genoeg misleid dooi- dergelijke nietswaardige artike len, voldoende bekend worde gemaakt met de schoone resultaten die van onze producten kunnen worden verkregen, mits men goede bollen aanschafte! In de2en tijd is er voldoen de. gelegenheid een actie op touw te zetleu voor dit doe], welke actie zonder twijfel een ieders medewerking zal verkrijger. Den lezers in het algemeen, wekker, wij oft hunne tuintjes te beplanten met hollen afh komstig van alleszins betrouwbare leveran ciers, en in geen geval hun inkoop to doen op stadsmarkten, waarvan de onbevredigen de resultaten niet kunnen uitblijven. De -Züitd.-tgs-eihgtieUen". Evenals trouuena de meeste bieden, maakt ook „Het Vaderland" melding var: het be/.was; dai wij tegen de afzonderlijke „ZondagB-etiouet- ten" (die trouwens alweer geschorst tün, anoals wc roods meldden!) hebben ontwikkeld. „Het Vaderland" zegt van onze opmerkingen het volgende: „Onzerzijds zij opgemerkt, dat het gewicht van het gesignaleerde bezwaar, naar het ons voorkomt eenigszins overdreven is. De postbe- slcllei' toch ontvangt de brieven, die hem door den directeur of brievengaarder worden ter hand gesteld met geen ander doel dan om deze te bestellen. Hij heeft dus geen onderscheid te maken lunchen brieven, die hij niet en die hij wel bestellen moet. Dat onderscheid wordt ge maakt op het kantoor, door ambtenaren die bij het al of niet uitvoeren van een bestellinc geen belang hebben. Een enkele uitzondering is er op dezen regel, nl. het geval dat de brievengaarder zelf bestelt. Dan bestaat inderdaad het hier bedoelde gevaar. Maar het aantal bestellers die tevens brieven gaarder zijn, verdwijnt in het niet bij die. welke dat niet zijn. Een ander bezwaar lijkt ons gewichtiger. Het is nl. bekend, dat in België de invoering der strookjes niet geheel aan het doel heeft be antwoord. Het sorteeren der brieven die wèl en die niet op Zondag besteld moeten worden, ver- eisebt daar nl. zooals de praetijk geleerd heeft zóóveel werk. d,at de vrije tijd dien men aan den eenen kant wint, hierdoor weet voor een belangrijk deel verloren gaat." De „Residentiebode" bestrijdt de meening van „Het Vaderland", en vindt dat Dit blad ons be zwaar wel wat al te gering voorstelt. Ten platte, lande komt. het nog veelvuldig voor. dat de brie vengaarder de brieven zelf bestelt. Maar daarbij, zelis aangenomen, dat niei de zelfde persoon de brieven sorteert en bestelt kan, doorgeredeneerd in het idee der „N. Haar). Crt. niet juist de postbesteller wion de brie ven „worden ter hand gesteld met geen ander doel, dan om deze te bestellen." zooals het blad zoo secuur zegt misbruik maken van de be doelde strookjes, ze eigener beweging op de brie ven plakken en deze tot "Maandag laten liggen, om een verren loop uit te sparen? Hij heeft geen onderscheid te makfflR.ussclien brieven, die lip' niet en die bij wel bestellen moet, zegt het „Vad." terecht, maarde vrees is juist, dat hij dat onderscheid wèl za' maken. De scheiding tusscheu sorteerder en besteller komt ons niet ter zake voor. „Wat het „Vad." van de practjik in België vertelt, lijkt ons op uiet te besle inlichtingen te zijn gegrond. Of de postinriehtijig werkt, daar anders dan hier te lande. Bij onze post spreekt het toch van zelf, dat. waar de brieven toch moeten gesorteerd worden, de moeite al heel ge ring zal zijn. ze tevens uit te zoeken naar de strookjes. Het, is met één oogopslag te zien. of een brief al dan niet voorzien is van een strook je en meer moeite bij hot sortee: -n kan dat. niet geven. Het, bezwaar van het „Vad." dunkt ons daar om niet te bestaan. DE .KATHOLIEKE ILLUSTRATIE" van deze week bevat de volgende: PLATEN: Schilderachtige tafereeltjes uit bet Oosten (2); de „Frausche Kerk" te Am sterdam (2); de kerk van den H. Nicolaa? te Amsterdam (3); een veiligheidstoestel om nie mand te overrijden; een idylle uit de werke lijkheid; kijkjes van de visschersbaven te IJinuiden (3); begraving per electrische tram; Graaf Ziehy; Vrijheer Von Spahn; ern stig spoorwegongeluk te Parijs; spoorweg- ongeval te Haarlem; de kroning van den Ko ning van Siam; kijkjes in Brugge (5); ter herdenking van het overlijden van luitenant Eilerts de Haan (3); reuzenboomen in Neder 99 99 l pen in die wreede wereld, die nooit vergeving heeft voor of medelijden met fouten en mis slagen. Maar, gehéel anders dan de graaf van Stret- i ton verviel Jack Bathurst niet tot ziekelijke I zelfverguizing. Hij had met het lot gedobbeld I ",had verloren. Maar er was iu hem te ver] nri»if,eiIr°,nter"Laren Juivcl, hij had te 1 g .lg tot >vilde avonturen om zich te schikken m al die dingen, de listen en ver nederingen, we ke de wereld in voorraad beeft voor den gevallen edelman. Zonder geld, zonder vrienden, met onher stelbaar vernietigde carrière verachtte hij' nochtans het leven van deu verworpeling of paria, van dat armzalige stukje menschelijk- heid dat aan den zelfkant der-maatschappij de 14) Hoe ledig scheen hem zijn leven toe! Hoe verlorenI Hoe hopeloos verknoeid! En toch had bij de heide, den vrede, de een zaamheid lief; bij minde de zonsondergangen en alle geluid van dierlijk leven in deze een zame uitgestrektheid. Maar dezen avond! hangt, de genoegens benijdend, waarin hij el1 enK® «eh op de lippen eener vrouw, niet langer kan deelen, de speelholen iu de een liero dkr baret- schitterende oogen, een steden bezoekend, dankbaar voor een knik. tuiltje witte rozen op haar borst en al de een handdruk van eenig individu, een bcetie heerlijkheid oer natuur in haar overmoedig- minder ellendig- dan hij zelf, 8te luim scheen nu ïjdel en niets, o! onuit sprekelijk arm! Nu had hij ziju ziel willen geven, indien daarmede die enkele jaren ach ter hem konden te niet gedaan worden. Nog eens weer te mogen zijn, Jack Bathurst, vnu j wiens hoofd een prijs gesteld is. Zeker, en hij Marei- Majesteits garde regiment, vóór de dwong dat leven om hem al zijn bekoringen misslag van één avond zijn heele leven ver- te schenken; de ruwe, stormachtige nachten woestte. Een twist over een kaartspel, een op de heide! dc wilde rit over brem en bra-' „°v,Vnge ('e woede, een slag in het aan- men, terwijl de scherpe noordwesten wind zijn geziciit \an zijn superieur en deze Jack Ba-1 gelaat geeselde en zijn bloed voortjoeg en dan nurst, üe dandy, de hoffelijke, enthousiaste,met een troep soldaten op de hielen! het zor- 'eetbelovende jonge krijgsman was van zijn gelooze, dolle, gelukkige bestaan van den vo- .niihtairen rang vervallen verklaard en zon-gel.vrijverklaa.rde, die 's nachts een beurs le- 1 er middelen, onteeyd, verbannen, uitgewor- ciigt en zijn-leven on het zadel doorbrengt! Neen! duizendmaal neen! Jack Bathurst keek de toekomst, die voor hem'lag, vierkant in het gezicht eu koos toen het leven van den vogelvrijverklaarde, op Dat kon hij en meer dan dat, want hij koos de liefde der armen mijlen in omtrek- de ze- genwenschen door lijdenden en geduldig dra- genden -uitgesproken, over den roover Beau Brocade, die met levensgevaar den rijken ontnam om het aan dc armen te geven. En als nu op de Brassinger heide een een zame schaapherder een kastanjebruin paard in het oog kreeg, door oen gemaskerd man bereden, op een afstand een jonge stem, hel der als van een leeuwerik, een halt' droevig, half vroolijk liedje hoorde zingen, keerde hij zijn moede oogen iu eenvoudig geloof op waarts naar de sterren en stamelde: „God zeg-ene Beau Brocade!" XVI EEN ONTMOETING OP DE HEIDE. Mijnheer Mittachip op zijn mager paard, was met zijn klerk Duffy op liet zadel achter 'hem, op weg naar Brassington. Sir Hum phrey Chailoner was na zijn bezoek aan de smidse, terwijl de zon bijna onder was, niet tiaar het Korhoen teruggekeerd. Hij had den procureur bevolen hem aan de herberg op ta wachten en Mittachip had niet ongehoor zaam durven zijn. Nu zou dat oponthoud ten gevolge hebben dat hij de heide naar Bras sington zou moeten overtrekken als de avond schemering die,eenzame vlakte zoo'n droevig troosteloos aanschijn gaf. Daar hrd je de roo- vers en de stroonérs, die a! do-schuilplaatsen, de brem en de brnamstruikplckken, de holen en kuilen, hij dag als veilige selmilplekjes ge-! bruikten, maar die bij avond uit hnn leger te voorschijn kwamen tot schrik en verderf van den ongelukkige, die door deu nacht overvallen werd. En daar had je Beau Brocade! Duffy was ook heel hang eu omklemde met bevende armen de magere gestalte van den procureur. „Wel, Duffy!" zei Mittachip met voorge wenden moed, „wat gluur je toch rond, ben je hang?" „Neen! neen! mijnheer Mittachip," ant woordde de klerk, wiens tanden hoorbaar .klapperden, „ik ben..v nnniet h b bang." „Stil man, ik hen bij je," sprak Mittachip op moedigen toon. „Denk er aan, ik ben gewapeud, ik heb pistolen bij mij!" En hij boog zich achterover cm Duffy het gezicht te geven op een paar groote pistolen die met veel vertoon uit zijo gordel te voorschijn kwamen. l Het was stil in de lucht, de uitgestrekte heide was in diepe rust en de noordwester-, bries die den gehealen dag gewaaid had, was gaan liggen. Verder in het oosten wierp de maan van achter ecu wolkenbank een zilveren glans, uog we! geen licht, maar slechts een heraut van den schitterenden glans was die zou ko men. De heide was in zwijgende rust. Alleen hij tusschenpoozen hoorde men 't geluid van oen liehte f laddering, misschien van een kor hoen in zijn nest of een hagedis, die wat laat haar tehuis opzoekt. Maar als die liehte geluiden gehoord wer den, beefde Mittachip's hand. die den teugel vasthield zichtbaar en drong zijn klerk nog dichter tegen hem aan. „Wat was datf' vroeg de procureur iu bang gefluister, toen zijn ooren een verwijderd ge luid opvingen. „Wwwaarom krijgt ge uw p... p pistolen niet, mijnheer Mittachip?" sta melde Duffy, hevig verschrikt Het geluid was alweer voorhij, maar het was den beiden zenuwaehtigen mannen alsof er iemand aaa :t beu' op de heide was, iemand dicht bij, dien zij door de duisternis niet konden zien. maar die wist dat zij op de heide voortreden, c-ie misschien hen kon zien en hooron. „Om je de waarheid te zeggen, Duffy flui. sterdo de procureur .wiens tanden ook begon nen te klapperen, „om je de waarheid te zeg- genzeze zijn niet geladen." Duffy viel vnn schrik bijna van het zadel. „Watt" „Er is kruit, noch hagel in," vervolgde Mit tachip op treurigen toon. „Dddan zijn wij verloren!" was Duffy's weeklagende uitroep. „Hel wat?" zei Mittachip, „maar uw pi stolen zijn geladen." En zijn scherpe elleboog tastte achter zich naar de handvatten van twee formidabele pistolen, die gestoken waren in Duffy's zitplaats. „Nnneen!" fluisterde de klerk dit nu wit zag van schrik. „Ik dnrf de gvliwler pistolen niet dragenIk vertrouwde cp uw moed, mijnheer Mittachip, om ons le beseher men." Wat w.ac dat?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5