wernicj 1V cacao BUITENLAND. BINNENLAND. IIIOWS INT LISSE e. o. ÊHkVAN HOUTEN S NIEUWS UIT DEN OMTREK. Aanbestedingen Verkoopingen, Boel- huizen enz. voor OVERZICHT. het ijs. /1 Kilo bus f 150 ra 0,80 X- 0A2h y0 0,18 Probeert eens een busje en gij zuil versteld zijn over ve uitstekende, kwaliteit in verhouding tot den prijs. - De Fransche stoomschepen, door de ITA LIANEN in de Middellandsehe Zee geno men, zijn weer vrijgelaten, maar de Fran sche bladen zijn zeer verstoord; vooral daar het hier de verbinding tnsschen Frankrijk en zijn Noord-Afrikaansche bezittingen gold. Aan boord van de Carthage waren hijv, de Fransche consul-generaal Gaillard, een 01- donnansofficier, een kolonel en verscheidene gendarmen met gevangenen. De Franscken willen het verkeer tusschen hun havens zoo veel mogelijk van onnoodig en schadelijk op onthoud vrij weten. Intusschen heeft ook 't bsetuurdervereeniging van Fransche reeders, onder verwijzing naar het beslag leggen op de stoomschepen Car thage en Manouba door de Italianen en de beschieting der stoomschepen Niger en Sinai door de Turken, aan den minister-president, tevens minister van buitenlandsche zaken, Pcincaré, een brief gericht, waarin op de door deze 'voorvallen veroorzaakte storingen van de scheepvaart gewezen en het leedwezen uitgesproken wordt, dat het internationale prijzenhof, waarin door de Haagsche confe rentie van 1907 voorzieu is, nog niet bestaat. De brief eindigt met het verzoek, dat de minister-president tot een spoedig oprichten van dit gerechtshof zou bijdragen dcor de Haagsche overeenkomst van 1907, de verkla ring van Londen van 1909 en het protocol van Londen van 1910 aan het Fransche parle ment voor te leggen. VAN HET OOKLOGSTOONEEL lezeu we allerlei berichtjes van gevechten, die erop wijzen dat is de algemeene conclusie dat de Italianen zelfs onder de muren van Tripolis nog niet nabij zijn. Aan eenig gezag over 'tland buiten fortenlinie valt absoluut niet te denken! Over de posities der Turken vertelt een christelijk ambtenaar (gevangene!) die uit het Turksche legerkamp ten zuiden van Zoe- ara over de grens van Tunis was gevlucht, dat de Turken nog overvloed van proviand en schietvoorraad hebben en dat zij nog steeds versterking krijgen. De verbindingen met de kust hebben zij voortdurend kunnen onderhouden en zij hebben ook voldoende Tnrksche officieren, doktoren en apothekers. Van den OPSTAND IN CHINA wordt ala het groote nieuws gemeld dat te Peking de verschijning verwacht wordt van het keizer lijk decreet of de decreten waarbij de afstand des keizers en de instelling der Re publiek worden afgekondigd. Tal van regee- ringsambtenaren in Peking hebben met het oog op de heide verwachte gebeurtenissen ontslag genomen. Het heet, dat Joeansjikai is gereedgeko men met de plannen voor het besturen van Noord-China gedurende het interregnum. De Mongoolsche prinsen, die de besprekin gen aan het Hof te Peking hebben bijge woond, hebben het revolutionaire bewind er van kennis gegeven, dat zij onderwijld naar hun eigen gebied zullen terugkeeren en dat zij de Chineesche republiek niet zullen erken nen. Peking is overstroomd met aanplak- en strooibiljetten der vereeniging tot behoud van de monarchie, waarin Prins Tsjing werd gesmeekt, nog niet tot den afstand over te gaan, maar een beroep te doen op Mandsjoes en Mongolen om te vechten voor de dynas tie. Ook ging een groote deputatie van Mandsjoes naar het Keizerlijk paleis om Prins Tsjing hetzelfde te smeeken. De Mandsjoe-soldaten der paleiswacht ech ter moeten op het punt staan in opstand te komen. Ook zijn er soldaten van de gezant schappen de stad in gestuurd om de wonin gen van vreemdelingen te beschermen. 't Schijnt dat de opstandelingen bereid zijn den Keizer na zijn aftreden den titel van Mandsjoe-keizer te laten, maar niet dien van Dhineeseh keizer. Intusschen komen er, vooral uit de provin ciën Sjansi, Sjensi en Honan berichten over een volledige anarchie en over afschuwelijke moordpartijen, die daar georganiseerd wor den. In Sjensi vooral is dat meer dan erg. Men weet daar niet meer wat opstandelin gen, wat soldaten en wat bandieten zijn en Xlles rooft, brandt en moordt door elkander. ongein K met een sieüe op het voorhoofd viel en zwaar gewond werd. Professor Eisetsberg ope reerde de patiënte na haar gechloroformeerd te hebben en verwijderde verschillende splinters van het gebroken voorhoofdsbeen. Een treffend adres, is gezonden aan de Fransche Volksvertegenwoordiging. Vierhonderd negen-en-vijftig vrouwen, echtgenooten en moe ders van zeelieden die bij de rampen der Gloire en der Liberté omgekomen zijn, verzoeken, vra gen, smeeken om weer bij de marine de aalmoe zeniers in te stellen, die er vroeger waren, maar thans zijn verjaagd. Zij hebben het ondervonden, hoe hun droefheid is vermeerderd door de af wezigheid van priesters bij het sterven hunner zoons en echtgenooten, en zij willen die smart, dat gevaar aan anderen besparen. De rapporteur in den Senaat noemt het een treffend en smarte lijk adres. Hij wijst erop, dat de minister van Marine na de Scheidingswet het recht heeft, de aalmoezeniers te weren, maar ook om hem te handhaven en terug te roepen. Daarom vraagt hij in naam der gewetensvrijheid en met het oog op de groote rampen, die de marine hebben ge troffen het verzoek in te willigen! Een nieuwe roofmoord te Berlijn. Opnieuw is er een roofuicord gepleegd te Berlijn, nu in de Saarbrucken-Sirasze. Een sigarenhandelaar, die zijn winkel wilde sluiten, werd door een pas ontslagen tuchthuisboef overvallen en met een zware vijl levensgevaarlijke gewond. De cla- d?r kon door voorbijgangers gegrepen worden; hij werd aan de politie overgeleverd. De toestand in Perzië. De Russen heb ben Mesched, de hoofdstad van de provincie Chorassan, in Noord-Oost-Perzië bezet. Zij zijn to meester van geheel Noord-Perzië, van Ur mia, in het Westen, tot Astrabad in het Oos ten. Zij hebben het geheele bestuur in handen, en slechts Teheran ontbreekt nog aan hun ver overing. De opmarsch naar Teheran is voor loop ig uitgesteld. Maar een voorwendsel om dien marsch voort te zetten kan iederen dag wor den gevonden. Tot dat de Russische troepen Teheran binnenrukken oefent Rusland daar de heerschappij uit door tusschenkomst van de Bachtiaren. Geheel Noord-Perzië is thans feitelijk een Russische vasalstaat geworden. De vroegere Sjah Mohammed Ali heeft aan den regent een jelegram gezonden luidende: geeft den Bach tiaren, ministers en afgevaardigden last, dat zij iet land met rust laten; er is bloed genoeg ge stort, zij moeten mij liever komen helpen. Gij tneent, dat ik vrees hebt Tot den laatslen dru pel bk>ed zal ik strijden voor mijn troon". Dui delijk is dit niet. De Engeische „Morning Post" bevat een tele gram uit Teheran waarin gemeld wordf, dat Mornard's benoeming tot thesaurier-generaal ge schied is tegen alle Engeische belangen. Het blad noemt Mornard een werktuig iu handen der Rus- jen. Zijn benoeming beteekent de instelling der Russische contröle over de Perzische financiën. Italië en Buitaehhuid. Minister von Ki- derlen WSchier is te Rome aangekomen, waar hij zijn intrek in het Duifsch gezantschap heeft genomen. De Tribuna begroet den Duitschen minister Biet eenige plichtplegingen als gast van Italië, die in een zacht wmterklimaat rust gezocht had. Hoewel zijn bezoek te Rome geen politiek ka rakter had en de heer von Kider'ea alleen ken nis had willen maken met minister bi ban Giu- Hano, zoo had het bezoek toch beteekenis, om dat het bewees, hoe hartelijk de betrekkingen tusschen de beide verbonden mogendheden wa ren. Aldus dit blad. Anderen zoeken er echter Wèf politiek achter! Ongeluk, Een bericht meldt uit Zywieek (Ga'iei dat aartshertogin Maria Theresia, de echtgc r v r og K r' Stehi uj een UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is de heer P. Buitendijk,' arts te Leiden, benoemd tot ridder in de; orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is aan den res.-le luit. T. W. L. Baron van Heemstra, van het korps rijd -artillerie, op verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. ZIEKTE. EN RADENWET. Het bericht van De Standaard, dat bij het overleg van de Commissie van Voorberei ding met minister Talma over zijn Raden- en Ziektewet, beide ontwerpen behoudens eenige wijzigingen in hoofdzaak zijn gehand haafd, kan volgens de N. Crt. aldus worden aangevuld, dat naar het schijnt, de mede werking van de overgroote meerderheid der rechterzijde thans aan de ontwerpen vrijwel verzekerd is. De lucht is dus voor minister Talma een weinig opgeklaard, gelijk zien reeds na de stemming zij het al niet na de discussie over de vraagpunten liet ver wachten. Van links heeft men zich in deze omstan digheden voor de werkzaamheden van de Commissie (welker jongste vergaderingen trouwens voor een deel met die van de Grond wetscommissie samenvielen) maar matig ge ïnteresseerd. Op den steun der vrijzinnig- derooeratische fractie voor zijn ontwerpen schijnt de minister te mogen rekenen. STAATSCOMMISSIE GROND WET'S- HERZIENING. De Staatscommissie voor de Grondwets herziening is tot nadere bijeenroeping uit een gegaan. Haar werkzaamheden zijn zoovér gevor derd, dat met de samenstelling van haar rap port een aanvang kan worden gemaakt. ONGEZEGELDE SOLLICITATIëN. De vorige week hebben wij bericht, dat vol gens den minister van financiën aanvanke lijke sollicitatiestukken in het vervolg niet op zegel behoefden gesteld te zijn, mits ze' geen verzoek inhielden, maar alleen een ken nisgeving, dat men benoemd wenseht te wor den. Naar nu echter een gemeene-ambtenaar aan de Ees.bode meedeelt, zal die vlieger, voor- loopig althans zeker, niet opgaan. Op gezeg de wijze had hij te kennen gegeven, dat hij wel in aanmerking wilde komen voor burge meester eeuer zekere plaats. Een paar dagen later ontving de ambtenaar het stuk echter van het Kabinet der Koningin terug met de boodschap Omdat dit verzoekschrift ('twas echter géén verzoekschrift) ongezegeld is, mag vol gens art. 8 der wet van 3 Oct. 1843 (St.hl. no. 47) daarop geene beslissing genomen worden. INWISSELING VAN PASMUNT. De Minister van Financiën geeft kennis, dat als kantoren waar de Nederlandsclie pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen,kan worden ingewis seld tegen rijksdaalders, guldens en lialve guldens, zijn aangewezen: de Nederlandsche Bank te Amsterdam; de kantoren der betaal meesters en de kantoren der directe belas tingen en der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, als genoemd inde St.-Crt. no. 17. Gedood. Te Ruephen (N.-Br.) is Zater dagmiddag de smid O. Ros door een uit elkan der springend carbid-toestel gedood. Iu de vlammen omgekomen. Tijdens de afwe zigheid der ouders hebben kinderen te Schulitz, bij N. Schans, bet huis in brand gestoken, waar bij twee hunner, 6 en 2 jaar oud, in de vlammen zijn omgekomen. Brand. Te West-Knollendam, gemeente Wormerveer, is de houten woning van Bunscho ten, staande nabij de openbare lagere «ehool, ge heel afgebrand. Van den inboedel werd weinig of niets gered. Alleen een schuurtje bleef ge spaard. Oorzaak onbekend. De postboot Juliana, Zaterdagmiddag Van Harlingen naar Terschelling vertrokken, is, we gens het vele ijs in de Zuiderzee, te Harlingen teruggekeerd. Men 4 schrijft uit Urk, d.d. Zaterdag: Ongewoon snel is deze week dit eiland door het ijs in- en van de .'.■•'•nicenscbap met den vas- worden geen passagiers vervoerd; er is te veel gevaar voor hun gezondheid en leven aan ver bonden in die open kleine vlet, welke vaak uren lang tusschen IJsschotsen moet voortgewerkt worden. Zaterdagmiddag is de 18-jarige katoenbe werker van Duuren in den Zoeterwoudschen Singel te Leiden door het ijs gezakt en ver dronken. Zaterdagmiddag zijn in den Witten Singel te Leiden de wachtmeester de Swart en de on derofficier Dubbelaar, die met elkaar reden, door het ijs gezakt. Ook twee andere onderoffi cieren trof hetzelfde ongeval, doch dezen, bene vens sergeant Dubbelaar, wisten zich te redden. De wachtmeester de Swart schoot onder het ijs en toen men eindelijk door uit een bootje te dreggen hem na vele andere vruchtelooze pogin gen te voorschijn trok, was liij bewusteloos. Hij werd naar het Diakonessenhuis vervoerd, waar dr. Iterson, na een half uur getracht te hebben de levensgeesten weer op te wekken, den dood constateerde. Zaterdagmorgen is het zoontje van de wed. v. D. te 's-Hertogenbosch door het ijs gezakt en verdronken. De vissclier Luijten, wonende aan de Nieuwe Haven te Gouda, is bij het visschen door het ijs van de 'Gonwvliet nabij Gouda ge zakt én levenloos opgehaald. Ongeluk. Het ongeveer 5-jarig zoontje van A. Bijkerk, wonende aan 't eind van 't Diep, te Steenwijk, liep regelrecht uit huis in een bijt, onmiddellijk voor de woning. Iemand, die op 't dak van 't huis eenige werkzaamheden verrichtte, zag liet ongeluk. Hij spoedde zich naar'beneden, doch 't was te laat. De kleine was onder het ijs verdwenen. In aller ijl werd een zegeii onder het ijs doorgehaald, echter tevergeefsch. Eerst nadat men het ijs had stuk geslagen, vond men, na bijna twee uur, den armen kleine. AAN TE BESTEDEN: Diasdag 23 Januari. WIJK AAN ZEE bij K. Hop, Zwaanstraat 72 Bufeft-Maatseliappij „E Pluribus Unum" het graafwerk voor het maken van den weg langs en vóór het Kinderziekenhuis te Wijk aan Zee. Te verkoopen. Dinsdag 23 Januari. VOGELENZANG Oafé „Graaf Floris" 11 uur Not. Wildervank de Blécourt I- Een Woon- en, Winkelhuis aan den Vogelen- zangschenweg te Yogelenzang, met Pakhuis en Stalling, benevens TuinII. De opstal van een van steen gebouwd Woonhuis met houten schuur op steenen. vqet, staande op grond, toe- behoorende aan en in huur van de gemeente Haarlem nabij (lo Baë'teti onder Hillegom. N OORDWT-TK EUIFOTJTin „Hèt, Wapen van Noor-dwijkerJioüF' 11 uur Not. Frij- lincfe. Openbare verhuring Bloembollenland, aan den Berkweg. i d'e post- ecu van liV.oji geva-ifcu. te. Twr den ïavou- 'd,. vooi namelijk v. rer-fcamd. Een tiental mensehen van- elders, aio gem-, -nd ha'- den over Kampen naar hun woonplaatsen te kunnen vertrekken, zijn gedwongen voorl'oop.ig liier te blijven. Wel zal heden een ijsviot-met d'e postzakken naar Kampen vertrekken als- het ten wal afgesloten. j.!. boot „Minister liave'aar", i Kampen via Urk naar Enk'., zijn, in deze haven, eigenl'L mond, onwrikbaar vastm door den toen zoo uiterst lagen EI, oi 11 a, li ,d s> q li B1 o> e m, h q 11 e 11 kwee- k e 1" ,s G en; a o-1 s o li a p. kn de Vrijdag- avionid gehouden- vergadering' van de plaatse lijke afdeeling v,an bovengenoemde yereepi- ging! werd door de penningmeester, de heer AVl yam Dijk Plz. rekening en veralutwiotor- ding gedaan ever zijn beheer gedurende het jaar 1911. De gezamenlijke inkomsten had den bedragen 1' 381.58V2 en de uitgayen, f 337.52. een saldo- aldus van f 44.06y2. De rekening werd hagezien en in orde bevon den door ide héepen J. iMarbus en ffij, de Liefde. Daanra werd de penningmeester die periodiek aan de beurt vap aftreding wms tij acclamatie abs" ziciodanig herkozen. Vervolgens werd in behandeling' gébracht de beschrijvingsbrief voor de 24ste Alge meene vergadering. De punten Vap 15 wer den stilzwijgend gepasseerd. Betreffende pnnt 6, verkiezing van een voorzitter, werd besloten den aftreden-den. voorzitter wederom te herkiezen. Pnnt 7 was een v-oorstel van het hoofd bestuur om dé noodig© gegevens te verzame len om een naamlijst' op te maken van die Moetnlbo lien h au del arenvap wie het door verschillende handelingen' en nalatigheden voldoende gebleken is dat zij als afnemers niet zijn aan te bevelen. Dit pnpt werd met ai.gemeene -stemmen ver worpen. Het voorstel van de afdeeling' Bennebroek Vogelenzang om een premie va,n f 500 uit te loven voo-r de samenstelling van een bruik bare hoJJemroioimachine, vond onvoldoende steun en werd besloten zich aan te sluiten bij het prae-advies. VaP bet Hoofdbestuur. Dek het voorstel van de afdeeling Monster betreffende de inhéiid van het Kweekens- blad, werd verworpen. Hierna wals de agen da afgehandeld- 'en wewl de vergadering1 ge sloten en ging men over tot een verloting van gereeedsichiappen. (Te laat ingekomen voor een vorig- num mer). Ondersteuningsfonds. Zaterdagavond hield het Ondersteuningsfonds hij ziekte zijn De- jaarvergadering op de bovenzaal van de Witte Zwaan. De zaal was goed bezet. Met een hartelijk woord van welkom opende de voorzitter, de heer M. v. d. Veld, de vergade ring. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Hierna bracht de penningmeester, m heer J. Pijnacker, rekening en verantwoor ding uit van zijn financieel beheer. Hieruit ItO IN A en P. van Bezu werden herkozen resp. met 167 en 165 van de 189 uitgebrachte stemmen. Beiden gingen met deze benoeming accoord. Thans was aan de orde een voorstel van het ment toe te voegen: „Aan personen die twee ment toe te voegen: „Aan personen die twee achtereenvolgende jaren 20 maal een volle uitkeering hebben genoten, zal het derde jaar twee derde of 60 cent en liet vierde jaar cn daaropvolgende jaren één derde of 30 cent per dag en gedurende 20 weken worden uit gekeerd. Deze bepaling vervalt, zoodra men één jaar geen uitkeering heeft genoten. Aan deze bepaling zal terugwerkende kracht wor den gegeven." Na breedvoerige bespreking werd dit voorstel met 90 tegen 72 stemmen verworpen. Aangenomen werd een voorstel Warmerdam, 0111, met 'toog op de komende Ziektewet, deze maatregel voor één jaar op te schorten. Een breedvoerige discussie ontspon zich naar aanleiding van het bestuursvoorstel, om art. 5 in dien geest te wijzigen, dat personen welke hnn 45ste levensjaar zijn ingetreden, en te beginnen met 1 Januari 1913, die hun 40ste jaar zijn ingetreden, géén lid meer kun nen worden van het fonds. Met 98 stemmen vóór en 13 tegen 'werd dit voorstel aange nomen met deze toevoeging, dat hij, die 10 jaar lid is geweest, zich 2 jaar buiten de gemeente kan vestigen. Besloten werd nog om in het vervolg de rekening van den pen ningmeester door een commissaris, door het bestuur te benoemen, voor de algemeens ver gadering te doen nazien en dan op de verga dering daarvan rapport te doen uitbrengen. Na nog enkele besprekingen van onderge schikt belang, werd de vergadering onder dankzegging gesloten. Arbeidsongeval. De werkman v. d. A. aai) den Engel, alhier, werd Zaterdagmorgen door een medewerk man per ongeluk met een vork zoodanig in de hand gestoken, dat bij zich direct naar den dokter moest begeven, welke een verband legde, 't Zal wel enkele dagen da- ren, eer hij zijn werkzaamheden weer ban hervatten. Onvoorzichtig, Twee schoolmeisjes van 9 a 10 jaar, een dochtertje van den werkman G. en den werkman S., alhier, waren Zater dag bij het naar school gaan op een wagen geklauterd. Op een gegeven oogenblik viel een dezer er af en sleepte de andere in haar val mede. Zij verwondde zich daarbij zoo ern stig aan het hoofd, dat de Eerw. Zusters het noodig oordeelden een verhand te leggen. Weest voorzichtig, kinderen! SCHOTEN. Kampioen. Op de gehouden hardrijderij op schaatsen te Alkmaar behaalde onze plaatsge noot W, Cnotten Zaterdag j.k den eersten prijs, en wist .aldaar het kampioenschap te behalen, zoodat hij een zilveren beker naar hier mede bracht. Hiermede heeft hij het amateurs-kam pioenschap van Noord-Holland gewonnen. VELSEN. GEMEENTEZAKEN. Voordracht onderwijzeres. Op de voordracht ter benoeming van een on derwijzeres aan de openbare lagere school D te Velseroord zijn geplaatst de dames: L M. A. Luiting, onderwijzeres te 's Heerenherg; 2. H. H. Suurmans, id, te Muntendam3. J.. J. Berg man, id„ te Gieten. Aanvrage personeel Gasbedrijf. B. en W. stellen den Raad voor hen te mach tigen tot het aanstellen van hulppersoneel bij het gasbedrijf en de begrooting ervan te verhoo- gen met 625. Afwijking; Bouwverordening. De „Nederl. Belg'. Caoutchouc Mij." vraagt afwijking van art. 2 der Bouwverordening voor 't oprichten van een fabriefrsgeobuw. B. en W. stellen voor de afwijking toe te staan. De Hagelingerweg. Dooi' J. v. d. Lijn en 54 anderen is een adres ingediend, waarbij zij den Raad verzoeken maatregelen te nemen dat de toestand van en Hagelingerweg te Santpoort verbeterd wordt. Daar deze weg beheerd wordt door particu lieren, stellen B. en W. voor adressanten te ver wijzen' tot de wettige beheerders van den weg. Verslagen Gemeenteraad en officiëele kennisgevingen. Voorgesteld wordt aan den heer P. F. G. Roet te, te IJmuiden, voor den tijd van 3 jaren op bleek dat, aan ontvangsten viel te boeken te ^rag^ de publicatie der gemeenteraadsver- 3963.31 en dat de uitgaven hadden bedra- j j vergoeding van 400 per jaar .en 4308.47'A, alzoo een nadcehg saldo van aiaifu v,c n'^aaUpn van de 405.16D. Alleen aan zieke leden werd uiige-iejens hem op te dragen het plaatsen van rd 3536 gulden en aan leden bij gehoor- olficieele kennisgevingen der gemeente in zp h 705 gulden. Ale verificateurs werden Nieuws- en Advertentieblad voor e s aangewezen P.. Warmerdam, B. Elfering ju 350.— per jaar. C. v. d. Berg. Na aecoordbevinding werd de, Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal penningmeester onder dankbetuiging gede- openbare vergadering houden op Dinsdag De^best'uursv0rkiezi 11 g bad tot uitslag, dat 23 Januari 1912, des voo De agenda vermeldt1. Ingekomen stukken, en mededeelingen. 2. Uitbreiding personeel school A IJmuiden (M. U. L. O.). 3. Verdeeling toegestaan erediet voor sehoolvoeding. 4. Stich ting- openbare lagere school Wijkeroog. 5. Ze kerheidsstelling gemeente-ontvanger. 6. Over eenkomst opname publieatiën gemeentelijk blad en verslag besprekingen gemeenteraad. 7. Wij ziging overeenkomst weg-,omlegging IJmuiden. S. Verordening art. 7 1ste lid, 2e der Drankwet, 0. Adressen: a. W. Baron van Tuijll van Seroos- kerken in zake omlegging enz. van wegen; b". Turnvereeniging IJmuiden, gebruik schoollo kaal; c. Firma van Gelder Zonen, afwijking van de rooilijnd. W. Kleiman in zake uitvoering der bouwverordening; e. Ingezetenen Santpoort verbetering Hagelingerweg; f. Binnenlandsche exploitatie Maatschappij van Onroerende goe deren, wijziging uitbreidingsplan IJmuiden; g. Idem, ruil Koningsplein tegen gemeentegrond; h. Ned. Belg. Caoutchouc Mij. in zake afwijking van de bouwverordening; j. Arbeïdersvereeni- gingen in zake loonregeling; j. G. Wilson, pre mie vervroegde gaslevering; k. D. de Ridder, commissaris van politie, om verhooging van jaarwedde. 10. Aanbieding verslagen over 1911: a. Commissiën tot wering van schoolverzuim. 11.. Suppl. begrooting, af- en overschrijving, en- voorziene uitgaven. 12. Aanvrage hulp kantoor personeel en geldophaler gasbedrijf. 13. Benoe mingen: a. Onderwijzeres school D; b. School artsen; c. Directeur Visseherijschool. 14. Recla mes Hoofd. Omslag, verklaring van onvermo gen enz. Gemeenteraadsverkiezing. De heer K. Brok (soc. dein.), zal door vertrek uit de gemeenta voor zijn raadslidmaatschap bedanken. De S. D, A* P. lieeft tlians reeds candidaat gestelei YOOt dien zetel den heer Schilling te Velseroord. BEVERWIJK. T. Oly f. Te Zaandam had Zaterdag de begra fenis plaats van den heer T. Oly, in leven fabri kant aldaar. Eenige belangstellenden hadden zich aan het kleine, eenvoudige kerkhof aldaar verzameld om den stoet die van hier kwam, opi te wachten. Toen de kist in de groeve gedaald was, sprak de heer K. Bz. Hos, voorzitter der afd. Uit geest van Volksweerbaarheid, eenige hartelijke woorden en bracht in herinnering, hoe de over ledene zijn krachten gewijd had aan de Ver eeniging Volksweerbaarheid, waarvan hij op richter was. De heer T. Oly, destijds alhier wonende,- waa een der drie Nederlanders (generaal Seyffardt, mi'. O. J. Pekelharing en T. Oly) die als de oor spronkelijke oprichters deT vereeniging „Volks weerbaarheid" te beschouwen zijn. In het bijzonder was het de thans overleden; heer Oly, wiens artikel, in de laatste helft der maand November 1892 verschenen o. a. in een der dagbladen, den stoot gaf tot de vergadering in December d. a. v., die gevolgd werd door de oprichtersvergadering in Januari 1900. Iedereen die bekend is met de indirecte kraoKf welke van de vereeniging „Volksweerbaarheid'' is uitgegaan, zal weten te beseffen de belang rijkheid van de oprichting van een vereeniging als de bedoelde en dus de nagedachtenis van een der oprichters eeren, die bescheiden zich terug getrokken heeft van de eereplaataen, een als het ware ongemerkt, weggegaan is uit de rij der mannen waaraan Nederland zooveel te danken heeft en nog zal hebben te danken. Plechtige opdracht. Na een triduum, dat ge leid werd door een der Eerw. Paters van X eiser oord, werd gisterenavond door een 15-tal nieu we leden der II. Familie de plechtige opdracht gedaan en tevens het vijf-en-twintig-jarig lid maatschap van eenige leden feestelijk herdacht. Na een toespraak van den Pater, waarin den, leden werd gewezen op de eer en het geluk, die het lidmaatschap der H. Familie in zich sluit, ontvingen de nieuwe leden hun medaille, waar na ook de medailles aan de zilveren jubilarissen' werden uitgereikt. En nieuwe leden èn de fees telingen werden daarop hartelijk gelukge- wenscht door den Pater, die hoopte, dat het hun gegeven mocht zijn, lange jaren de H. Familie tot sieraad te strekken. HEEMSKERK, Hanze. Alhier heeft zich op aansporing van het Hoofdbestuur van de Hanze een comité ge vormd tot oprichting van een afdeeling van dien bond. De voorbereidende werkzaamheden zijn zoover gevorderd, dat binnenkort eene ver gadering van alle neringdoenden zal worden opgeroepen, waarop een der hoofdbestuurders de zaak zal toelichten en de afdeeling stichten. Alle neringdoenden#die met de tijden meegaan en hun welbegrepen belang inzien, zullen de op richting der afdeeling met genoegen zien ZANHVOORT Personalia. De heeren H. C. Voet en M. I eek man zijn voor het jaar 1912 respectievelijk her- r UUUUCLt ujr uicwi J —wj— rmiddags- 11 uur, ten I benoemd to. voorzitter en secretaris van de com niet' ongunstig blijkt, doch daarmede do aftredende de heeren J. Pijnacker emeentehuize. missie :o -a-, -ci-oo!tver"u'~

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2