BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS IIIT LISSE e. d. "NIEUWS IIIT DEI BHTtóL Inplanden lEÉdeelingois. De marktventers, OVERZICHT. Do Fransehen zijn woest-nijdig. Geen wonder! De ehevalereske hoffelijkheid van den Franschman, die traditioneel is, is gekwetst door de Italianen, die op een Fransch schip, op Fransehen bodem dus, gasten van Frank rijk (want als zoodanig worden de passa giers beschouwd) heeft aangehouden! Heel het volk is in beweging en in de Ka mer erd er gisteren (zooals r en hieronder zal lezen) al over geïnterpelleerd. Men begrijpt dat wij het hebben over de aanhouding der „Mahouba." Niet alleen dat Italië de Turksche passa giers heeft gevangen genomen, doch er zijn hierbij verwikkelingen voorgekomen, die de zaak nog veel erger doen zijn dan men aan vankelijk gedacht heeft. De kapitein van de „Manouba" heeft bij zijn aankomst te Tunis verklaard, dat toen in de haven van Cagliari beslag werd ge legd op zijn schip, het hem verboden was voor eenige uren om een onderhoud te heb ben met den Fransehen consul of met de be manning der „Carthage", welk schip even eens aangehouden was. De handelwijze van den kapitein der „Ma nouba," die zijn Turksche passagiers in han den der Italianen overleverde, heeft in Frankrijk een pijnlijken indruk gemaakt. Zoodra de eigenaars der „Manouba" verna men, dat de gezagvoerder vrijwillig de Turk- sell e passagiers aan land had gezet, deelden de reeders ,hem langs telegrafischen weg mede, dat hij zich onmiddellijk omtrent zijn handelwijze moest verantwoorden. Als antwoord seinde de kapitein het vol gende: „Ik voor mij heb beslist geweigerd de Turksche passagiers over te geven, zeggen de, dat ik alleen voor geweld in de haven van Cagliari zou wijken. De Fransche con sul gelastte mij echter den volgenden mor gen, na eerst mijn gedrag te hebben goed gekeurd, krachtens bevel van den gezant te Rome, de Turksche passagiers af te staan, of toe te staan, dat mijn schip in beslag zou worden genomen." Het ministerie van buitenlandsehe zaken nu heeft verklaard, dat het telegram van den kapitein lijnrecht in tegenspraak is met de instructies van het gezantschap te Rome en dientengevolge ook met die van denFran- schen consul te Cagliari. Want volgens de instructies van beiden, zou de kapitein der „Manouba" zijn passa giers niet hebben mogen uitleveren, onder welk voorwendsel ook! Het is derhalve dui delijk dat öf de Fransche gezant te Cagliari het telegram verkeerd heeft begrepen, öf de tekst vervalscht is! Men begrijpt, dat de Fransehen woedend zijn. Zelfs heet het, dat Frankrijk van plan is het diplomatieke protest bij Italië gedaan, ten opzichte der gevangen genomen Turken, door een vlootdemonstratie te steunen. Instructies zijn gisteravond naar Toulon gezonden om een sterk eskader gereed te ma ken om uit te zeilen. Voor het geval het ant woord van Italië onbevredigend is, zal het eekader onmiddellijk naar de Italiaansche kust koers zetten! In de Kamer interpelleerden gisteren de Kamerleden Laroche en Bien Aimé over de incidenten, en drongen op een éclatante vol doening en de onmiddellijke invrijheidstel ling der Turken aan. Vervolgens beklom de minister-president, Poincaré, de tribune en zeide: „De regeering rekende het zich tot een plicht Italië om in lichtingen te vragen, maar ik moest, zooals de Kamer wel begrijpen zal, zekere reserve in acht nemen." Daarop gaf hij een overzicht van het voor gevallene. De Kamer gaf herhaaldelijk blijk van haar instemming. Poincaré bevestigde grootendeels de reeds bekende feiten en ging toen voort: „Italië plaatste aeroplanes niet op de lijst van con trabande, welke in ins staatsblad is versche nen. De Italiaansche autoriteiten schijnen mij een fout te hebben begaan door een post boot aan te houden, des te meer, omdat ik bij andere gelegenheden de Italiaansche regee ring de verzekering van Frankrijks .volko men neutraliteit had gegeven. Hij voegde hier, onder luid applaus, aan toe, dat Frankrijk noch volkenrechtelijk noch civielrechtelijk het recht had eenig pas sagier uit te leveren. „Ik verwacht een vriendschappelijke oplos sing en wanneer er na de teruggave der Turksche passagiers nog een twistpunt over blijft, dan zullen onze verdragen met Italië ons in staat stellen dit op vriendschappelijke wijze te regelen. Wij rekenen daarbij op onze gemeenschappelijke herinneringen en de ver wantschap onzer volkeren, om te verhinde ren, dat een donkere wolk onzen politieken hemel verduistert." De geheele Kamer applaudiseerde luid. Gisteren zijn in DIJITSCH L AND verschil lende herstemmingen gehouden. De liberale bladen (cok ten onzent) pogen dén uitslag voor te stellen als een neder laag van het Centrum, maar in werkelijkheid ia het een debacle Van de liberale par then. die overal zetels verloren aan de roode revolutionairen. De socialistische vloed is nog altijd was sende. dank zaj den steun der libéralen, die liever zelf alles verkregen dan de „elerioa- len" een zetel te bezorgen, en dank zij ook het thuisblijven der rechtsehe kiezers in ver schillende districten, die den liberaal niet iwiüden helpen De socialisten hebben nu 99 zetels, het Centrum en de conservatieven (de regeerings- partijen) verloren echter slechts 7 zetels, zeodat de groote winst der rooden bajna ge heel en al ten koste van de liberalen is behajaïd! Resultaat.de liberale partij is in Duitsch- land, .zooals in België en ten onzent en over al, geheel en al in de verdrukking en nu eenvoudig overgeleverd aan de gratie der looden De eenige nederlaag van beteekenis voor het Centrum is Keulen, waar door het an- tidlericale „bloc" een socialist is geioizen in plaats van de eminenten Oentrumsman Trim bom. Oude stokvisch. De Fransche donane beeft het moeilijk gehad met een Egyptische mum mie, die voor rekening van een Fransoh ver zamelaar kersversch dit is bij wijze van spreken uit Egypte kwam. In welke klasse, onder welk hoofd, bij wel ke rubriek moest de mummie worden inge deeld, voor de berekening der inkomende rechten? Na eenige aarzeling, en na ruggespraak met de douane-autoriteiten, heeft men de mummie over de grenzen gelaten tegen be taling van de inkomende rechten, welke van „gedroogde visch" worden geheven. Hier valt eene kantteekening te maken. Want het moet alle dichters en droomers, alle kenners van oudheid en geschiedenis pijnlijk treffen, het stoffelijk overschot van een Egyptischen heerseher, laten het des noods de resten zijn van een Egyptische prin ses, van een minister of priester, aldus be handeld te zien. Zulk een booge Egyptische betrekking be kleed te hebben, dat het lijk waard is gebal semd te worden, en dan, na een verbeven rust van eenige duizenden jaren met ge droogde visch gelijk gesteld te worden, is, minstens genomen, onteerend. Het zou uog als een eer aangemerkt kun nen worden, wanneer een bus asperges het na drie du zend jaren tot een zekere douane taxatie kon brengen doch voor een gewe zen Pharaofoei! Wel een weinig meer ki'eschheid van de Fransche douane had men mogen verwach ten. W aarom deze mummie niet getaxeerd naar den balsem, naar de windselen, naar haar houten kist? En waarom nu juist den uitgedroogden staat van zulke klassieke dooden als crite rium voor waardebepaling genomen? Deze omstandigheid moet ongetwijfeld een knauw géven aan de weer oplevende mode van balsemen. Het is schokkend onaangenaam, aan zijn eigen lichaam te moeten denken, hoe het een maal met stokvisch gelijk gesteld zou kun nen worden. Treinbohmg. Een express trein van de Il linois Central, die full speed reed1, kwam in botsing met den achtersten wagen van een pas- sagierstrein, die stilstond om water in te nemen. J. F. Harahan, ex-president vian de Illinois Central en F. O. MeLcher, tweede vice-presi dent, FB. Peirce, de ad vocaal van de Rock Is lands spoorwegen, E. E. Wright, zoon van den oucl-mi.nisler van Oorlog, werden gedood. Twin tig passagiers werden gewond. De gedooden la gen te slapen in het particuliere spoorwegrijtuig van Melchers, dat achter aan den passagiers- trein was aangehaakt. Servië en Engeland. Uit Belgrado seint men, dat koning Peter een bezoek mag brengen aan den koning van Engeland. Van het oorlogsterrein in Afrika. Nu wordt geseind dat Gargaresj definitief is bezet. Was dat dan de vorige maal niet geschied, nadat toen den vijand, zoo triomfantelijk op de vlucht had gejaagd? En waarom was dat niet geschied? Of is het dorp soms toen „niet-definitief" bezet? De Italiaansche regeering stelt met haar oor logsberichten de wereld wel voor raadselen. Het vermoeden ligt voor de hand dat de vorige maal de vijand toch niet zoo geheel en al ver slagen was, niet zóó dat men niet meer voor zijn terugkomst behoefde te vreezen; want an ders zou men immers de door hem aangevallen plaats wel terstond „definitief" bezet hebbent De crisis in China, zoo seint de „Herald"- correspondenf, heeft haar hoogtepunt bereikt. Ve len zijn van meening dat het oogenblik voor de mogendheden om in te grijpen gekomen is, wan neer men geen gevaar wil loop en, dat Later een gewapend optreden dringend noodzakelijk zal wezen. De opstandelingen in Nanking hebben Joean Sji Kai een soort van ultimatum gezonden, waarin wordt geëischt dat ingeval van troonsaf stand der Mandsjoes er geen voorloopig bewind in Peking gevestigd zal worden. Dat maakt den toestand nog veel hachelijker dan hij reeds was, want zonder sterke regeering in Peking zal heel China ten noorden van de Jangtse, waar de re-, volutionnaire regeering niets te vertellen heeft, in een toestand van anarchie gaan verkèeren. Daarom meenen velen, dat de mogendheden er een stokje voor moeten steken. Verloving in het Duitscko Vorstenhuis. De eenige dochter van den Duitschen Keizer, Prin ses Victoria, is, naar men thans met zekerheid durft berichten, verloofd met Groothertog Adolf Friedrich van Meckienhurg-Strelitz. De verloving zal vermoedelijk op Keizer Wilheim's verjaar dag, 27 Januari, officieel bekend worden ges maakt. Mgr. Eavona, f De pauselijke nuntius te Weenen, mgr. Bavoria, een der bekwaamste pau selijke diplomaten, is Overleden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. beslft.it is benoemd met ingang van 1 Februari a.s. tot kantonreehter-plaats- vervanger in het kanton Alkmaar, mr. P. A. Offers, advocaat en procureur aldaar; in het kanton Hulst, C. IJsehaert, burgemeester der gemeente St. Jansteen. IN DUITSCHLAND EN BIJ ONS. De „Standaard", den uitslag der verkiezingen voor den Rijksdag besprekende, Wijst er op, dat alleen het Centrum en de socialisten goed-geor- ganiseerde machten zijn gebleken. Bij de Protestantsclie geloovigen staat het daarentegen geheel anders. Gedeeld in allerlei smaldeelen, hebben de Protestantsch-orthodoxen sedert de dagen van Stahl en Von Kleist Retzow zich nooit meer op geestelijke basis weten te vereenigen. Ze bleven meest koers houden in het conservatieve zog, verliepen voor een deel in agrarische politiek, en schuilden voor een ander deel onder het roode vaandel. Leuze onder hen bleefpolitiek en religie blijve gescheiden. Hier door wordt hun macht verbrokkeld, ontbrak het hun aan bezieling, en misten ze een leidend* be- ginsel. Naar ons eigen land overgaand, schrijft de „Standaard" hierna Ook ten onzent zijn allerlei beginsellooze frac ties weer doende, om het weinig uitlokkende voorbeeld van Dnitschland te volgen en aan de Rechterzijde, door prijsgeving van het hooge, allen saambindende beginsel, haar geestelijk ka rakter te ontnemen. Gelukkig, dat aan ons anti revolutionairen tot dusver deze neiging nog ge heel vreemd bleef. Verduitschten we in dit op zicht, dan sprong de zenuw ook van onze kracht. Vermoedelijk wij zeggen vermoedelijk, want heel duidelijk k deze uitlating ons niet heeft de „Standaard" bier de ehrktelijk-histori- schen op het oog. We halen ze alleen aan, om dat er wel meer over los zal komen, zoo meent het Huisgezin en de zaak dan allicht duide lijker zal worden. VERKIEZING PROV. STATEN, DISTRICT LEIDERDORP. Als lid der Provinciale Staten in het dis trict Leiderdorp, in de vacature vdn wijlen Baron van Heemstra (aftr. 1913), is bij en kele candidaatstelling gekozen de heer W. Warnaar, bloembollenkweeker en lid van den gemeenteraad te Sassenbeim. In de vacature van nn wijlen den heer J. J. van Hoeken (aftr. 1916) werden bij den burgemeester van Leiderdorp officieel als candidaten opgegeven de heeren mr. A. I. Fokker, vrijz.-dem. te Leiden en R. Ouwe band te Katwijk aan Zee. De stemming zal plaats hebben op Dins dag 30 Januari. UITOEFENING KIESRECHT. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft, door tusschenkomst van de commis sarissen der Koningin, den burgemeesters verzocht te willen mededeelen, of in hunne gemeente kiezers wonen die door afwezig- beid uit Loofde van hun beroep veelal in de feitelijke onmogelijkheid verkeeren aan de periodieke verkiezingen deel te nemen, zoo ja, welke beroepen zij uitoefenen, hoe hunne verdeeling is over die beroepen, en geduren de welken tijd van het jaar die feitelijke ver hindering voor de onderscheidene beroepen valt en tevens of er wel eens pogingen zijn aangewend, zoo ja, welke, omtrent het doen ophouden van die verhinderingen. NATIONALE BOND VAN R. K. SOCIALE PROPAGANDACLUBS. Voorafgaande aan de jaarvergadering van den Nationalen Bond van de R. K. Propa- gandaclubs, welke Zondag te Utrecht gehou den werd, had eene bijeenkomst van een veer tigtal afgevaardigden te Rijsenburg plaats bij het bekende monument, om hulde te bren gen aan de nagedachtenis van den grooten dichter-staatsman Dr. Schaepman. Nadat een krans aan den voet van het mo nument was neergelegd, sprak de heer A. H. J. Engels uit Leiden de aanwezigen toe en spoorde allen aan op het voorbeeld van den grootsten propagandist van zijn tijd de taak, die zij allen zich hebben opgelegd, steeds meer naar hun vermogen te volbren gen. Spr. voegde daaraan eene opwekking tot bet algemeen ijveren voor de katholieke pers tot het krachtig werken aan de volkontwik keling, opdat het katholiek beginsel te mid den van alle stroomingen des tijds moge schitteren in het belang van Kerk. Vaderland en Maatschappij. Na deze huldiging vertrokken de aanwezi gen naar Utrecht, waar in het St. Joseplis- gebouw, onder leiding van den tweeden voor zitter, den beer B. A. Tennissen van Arn hem, de jaarvergadering van den Nationalen Bond aanving, met een welkomstrede van den voorzitter, die o. m. de hoop uitsprak, dat het zoo even afgelegd bezoek aan Rij senburg van groote propagandistische waar de zal blijken geweest te zijn. De Bond telt thans 20 aangesloten clubs, en twee algemeene leden. Na het -verslag van den secretaris en den penningmeester, had den de bestuursverkiezingen plaats. De heer A. C. van Zijp uit Rotterdam had als voorzitter bedankt. Herkozen werden de heeren Tennissen, Burkink en Klomp, onder scheidenlijk 2e voorzitter, le secretaris en 2e penningmeester, terwijl werd gekozen de heer F. Frankenhuyzen van Den Haag. Daarna werd tot voorzitter gekozen de heer B. A. Tennissen van Arnhem, die eerst den beer Engels als voorzitter aanbeval, doch eindig de met de benoeming te aanvaarden. Aan de orde kwam nu een voorstel-Zuid- Scharwoude van de afdeeling Langendijk, dat in overweging gaf de mogelijkheid te onderzoeken van het houden der vergaderin gen op een werkdag in plaats van op Zon dag. Het praeadvies van het bestuur luidde afwijzend. Wel was het bereid na te gaan of vergaderd kon worden op tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag. Het voorstel werd daarop verworpen met 19 tegen 6 stemmen. De eerw. adviseur, de Weleerw. Heer v. d. Berg, rector te Rotterdam, verliet alsnn de vergadering, na de aanwezigen tot krachtige actie te hebben aangespoord en tot het gere geld houden van gesloten retraites. In de voortgezette vergadering kwam aan de orde het voorstel-Gouda, luidend: Het bestuur enz. stelt een onderzoek in hij: a. het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden; b. R. K. Uitgevers en Boekhandelaren; c. Administratie van R. K. bladen, welke boeken, brochures of vlugschriften uitgeven, of de mogelijkheid bestaat, dat de afdeelin- gen, hetzij rechtstreeks, hetzij door bemidde ling van den Nationalen Bond, lectuur zoo als romans, sociale, apologetische, godsdien stige werken, brochures, voorschriften enz. in commissie of depot kunnen verkrijgen. De voorzitter deelde naar aanleiding van dit voorstel mede, dat de vele uitgevers, niet op de vraag ingingen, doch dat overigens vele bureaux en personen zich bereid hebben verklaard aan het onderzoek te voldoen. Ten slotte werd besloten de volgende jaarverga dering te Amersfoort te houden. Daarop ging de vergadering uiteen. INTERN. O ASTENTOONSTELLING. De Internationale Gastentoonstelling, waar over reeds vroeger is bericht, zal gehouden worden in de maanden September-October a.s. te Amsterdam. De tentoonstelling gaat nit van de gemeen te Amsterdam, de directeur van het gemeen telijk gasbedrijf is met de uitvoering der plannen en met de leiding belast. De expositie zal plaats hebben in het Pa leis voor Volksvlijt. Reeds is de beschikking over de groote zaal met hijzalen en zoo noo- dig over den tuin, verkregen. De moordaanslag te Groningen. Omtrent den Zaterdagavond te Groningen gepleegden moordaanslag meldt men ons nog: De toestand van de dienstbode A. Sap, een schippersdochter, is bevredigend. Zij wordt ver pleegd in de R. II. Ziekenverpleging. De kogel, dien II. haar in de linkerborst schoot, was gis ternamiddag nog niet verwijderd. Ook de kogel dien de dader den heer E. Polak in de lies schoot, was Zondagmiddag nog niet, gevonden. De heer E. Polak wordt verpleegd in het Dia- konessenhuis. Zijn broeder, de heer, M. Polak die een vleeschwonde in den linkerarm heeft, wordt nu thuis verpleegd. De dader, de 19-jarige meubelmakrcskneeht Marten Kley, moet hebben verklaard, dat dief stal de drijfveer tot de daad was. Vast staat, dat K. nooit met politie en jus titie in aanraking is gekomen. Zooals gemeld is, is hij bij zijne poging om te ontkomen ge vallen en heeft hij zijn voet zoo bezeerd, dat hij niet meer kon gaan. Hij is in het ziekenhuis op genomen. K. had in den laatsten tijd geen werk. Het schijnt vast te staan, dat de dader en A. Sap elkaar niet gekend hebben. Zeer belangwekkend is de soort van kooplie den die de markten afreizen. Hun bedrijf is niet bijster voordeelig en daarbij aan velerlei goede en kwade kansen onderhevig. Is het weer gun stig, dan is de ontvangst goed, regent het, is het koud of stormt het, dan zijndeklantenschaarsch. De straatventer gaat dikwijls huiswaarts met een slecht gevulde beurs en loopt nog bovendien door allerlei tocht een borstkwaal, of rbeuma- tiek door de aanhoudende regens op. Die rheu- matiek dwingt hem misschien weken lang thuis te blijven en dat is de ondergang voor den kleinen koopman, die alleen geld kan verdienen door er op uit te gaan. De Pink Pillen staan in hooge gunst bij de straatventers omdat zij genezen én vooral om dat zij spoedig genezen. Wij vermelden héden het geval van den heer Hendrik Kooien, markt venter. Hij reist verschillende markten af, ver koopt lieden hier, morgen elders, brillen, neus- knijpers, kijkglazen voor hen die een slecht ge zicht hebben. Zoo hij al in dat reizend bedrijf geen fortuin van belang verzameld had, had hij er een zeer pijnlijke rlieumatiek mee opgelóopen die zeer hinderlijk was voor den koopman die geen winkel heeft. Gij zult zien hoe de Pink Pillen hem hebben genezen. De Heer Hendrik Kooien. De heer Hendrik Kooien, wonende .Vogelen gang 44, te Rotterdam, schrijft: „Sedert twee jaren was ik in het geheel niet goed-. Ik li-ad dikwijls benauwdlied-en, bet ont brak mij aan eetlust en ik kan zetggen, dat bet eten mij eerder tegenstond dan mij aanlokte. Daarbij leed ik aan rheumatische pijnen, vooral in de beenen, zoo hevig, dat ik dikwerf niet loo- pen kon. De benauwdheid .dwong mij dan, mijn bed te verlaten en ik was verplicht op krukken te loopen. Na vele middelen zonder succes te hebben gebruikt, heb ik de Pink Pillen be proefd. Ik verklaar uit volle overtuiging, dat ik eerst twee doosjes te Gorinchem, toen twee doosjes te Dordrecht en eindelijk twee doosjes te Rotterdam heb genomen. Ik ben dadelijk ge nezen. Ik loop nu met het grootste gemak, ik eet goed, ik ben niet meer benauwd en ben nu gezond." Zij zijn verkrijgbaar a 1.75 per (loos en S. f9 per zee doozen bij het Qeneraal-Depftt der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22, huls te Amsterdamvoor Haarlem en Omstreken bij de firma's J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147, bij Plaatzer van der Huil, Jansstraat 28. En verder bij verschillende Apothekers en drogisten. Een vreemd go'val doet zich te Oud-Loos- drecht voor. Dezer dagen ontvingen diakenen der Herv. gemeente aldaar een schrijven van den bewaar der van de hypotheken en 't kadaster te U Ir echt, volgens hetwelk iemand te Oud-Loostrecht heeft verkocht een perceel water, gelegen in de Loosdrechtsche plassen, in eigendom beboe rende aan de diaconie der Herv. gemeente al daar, en dat sedert onheugelijke jaren als eigen dom van die diaconie heeft gegolden, gelijk liet dan look bij 't kadaster als zoodanig bekend staat en op de kaart ten gemeentehuize te Oud- Ijoosdrecht is aangeduid als behoorende aan deze diaconie. x Bij dezen verkoop is bezwaarlijk sprake van vergissing, daar aan nog 15 of 16 eigenaren of corporaties te Loos dr echt, of elders woonach tig, bericht is gezonden van het kantoor der hypotheken, dat ook sommige hunner perceelen op dezelfde wijze en door denzelfden persoon zijn verkocht. Daar bij eene eventueel© droogmaking der Loosdrechtsche plassen, waarvan sprake is, deze bezitting waarde zou verkrijgen, heeft, de keir- k'eraad der Herv. gemeente te Loosdrècht be sloten deze zaak' bij den burgerlijken recht ei' aan te brengen en hierover een proces te voeren. Naar wij vernemen, zullen ook andere eige naren en corporaties 't zelfde doen. Of deze verkoop tvan 't rijk of van de provincie is uiigegaan, is ons nog niet bekend, Een dievenbende. Naar het buis van be waring is overgebracht een dievenbende nit Nijmegen, bestaande uit een 43-jarigen grind- werker, zijn twee zoons van 18 en 16 jaar en een 38-.iarigen bakker, beschuldigd van dief stal met braak in de villa Rosa te Hees. Ongeluk. Te Volendam is de bejaarde vrouw H. B. tengevolge van de gladheid geval len. Zij is een uur later overleden. Ongelukken. Men meldt uit Rotterdam Iin de machinefabriek „Delftshaven" had giste ren een ernstig ongeluk plaats. De tros, waar aan het motorschip „Maria 3" in een hok hing brak plotseling, waardoor de motorschipper D. van der Torre en de werkman D. Schilperoort, die zich op een nabij liggend vlot bevonden, on der het schip en te water geraakten. Van der Torre brak het linkerbeen en Schilperoort het rechterbeen en den rechterarm. Binnengebracht. Het. schuitje Tx. 62. schip per J. van der Itooy, dat verleden week in het Oude Vlie in het ijs bek nok! geraakt en door de bemanning verlaten was, is door schip per Burger in de haven Oude Schild met weinig schade binnengebracht. Xerdronken. Zaterdagimiddag is aan den Vuchterweg bij Den Bosch al spelende be water geraakt en verdronken liet negenjarig jongetje M. G. van Dongen. Lijk opgehaald. Het lijk, dat j.I. Donder dagmiddag uit. de Voorstraatkaven nabij bei Seheffersplein te Dordrecht werd opgevischt, is gisternamiddag door de familie herkend ais dat van den 52-jarigen varensgezel Arend Heytman, geboren te Groningen, laatstelijk woonachtig te Rotterdam. Het is thans op do algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Branden. Te Maasland bij Brielle is in de*,, nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebro ken in de woning van v. D., in een kamer, tv woond door een onderwijzeres, mej. L„ en n» ■nnwlijderes. Aan D., die den brand bemerkte, moest met een bijl de deur openhakken en vond toen in een hoekje op den vloer mej. L„ wie de kleed-eren van het lijf waren gebrand. Zij is per eerste gele genheid naar Rotterdam vervoerd. Het brandje was spoedig gebluscht. Branden. Aan hét Noordeinde te Wormer- veer brak Zondagmiddag half vier brand uit in de woning van den stoelenmatter en scharen: slijper Jacob Veenendaal. De woning was geslo ten, wijl de bewoners, man, vrouw en dochter, al sinds eenige weken in Amsterdam werkzaam zijn, waarheen ook het grootste deel van den in boedel was overgebracht. De brandweer behoef, de slechts met één spuit water te geven. De wo ning brandde echter geheel uit. Te 's-Grav.enhage brak Zondagavond brand uit in een sigarenwinkel aan de Delftsche Laan hoek Van der Neerstraat. De achterkamer, de gang met kasten en de keuken brandden uit Het blussching'swerk nam anderhalf uur in be slag. Assurantie dekt de schade. -Tg Tilburg brandde gistermorgen het bo venhuis van den slager Brands op den Heuvel deels uit. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt do schade. IJs. Het ijs in de Zuiderzee heeft zich in bewe ging gesteld. Te Tiel is de gierpont weer gelegd. Men meldt uit Texel d.d. Zondag In den afgeloopen nacht is liet ijs sterk gaan kruien, zoodat op enkele punten tegen den zee dijk ijsheuvels werden gevormd. Later werd het voor de kust zoo ruim, dat de geregelde stoombootdienst naar den Helder kon worden hersteld. Ten behoeve van de schipperij en de visschers, is de haven losgebroken en ge deeltelijk ijsvrij gemaakt. De 8-jarige Dirk Hoorn te Scharwoude, is gisteren door het ijs gezakt en verdronken. Feestavond Kruisverb ond. Maainldagtavond ai.st zlal de Jaaidij kselie foéstarviond -vöoir het KJruteverbond en de Rljat riaveroenigdijgi plaats hebben. De ToomeeL vereenigin® Voor een gioied Dioel" zal als dan opvoeren „RiomainUiS of de Ontaarde Von- deling" oosrspromk&liiji: treurspe-1 in drie be drijven Igevolgd door een „Leuke Mop", blij spel in een bedrijf en tot slot „Een groote Amerikaiamisehe Reclame-optocht", ©en sensia- tie stuk. RL K Volks b o 11 d. Op Dinsdagf 30, dézer zlal de LWeiEenv. heer F. A. Bur win kei in den Volksbond optreden liiet het oiiden- werp„Volksbond en Vakvereeniging". .Hier toe hebben ook niet leden toegang. Tuinbouwschool. Naar wij vernemen zal de Tuinbouwwinterschool voor de bloembollencul tuur in het begin van Februari in gebruik wor den genomen. Commissie tot wering van schoolverzuim. Dö Commissie tot wering van het schoolverzuim be noemde tot haren voorzitter en secretaris, res pectievelijk de heeren O. L. F, de Meulder en J. G. Zaneveld. Raadsverkiezing. De verkiezing toot een lid van den Gemeenteraad (vac.-Tromp) zal plaati hebben op Dinsdag den 13en Februari a.s.; de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 Februari en de herstemming op Dinsdag den 12 Maart d. a. v. Gemeenteraadsvergadering. De Gemeenteraad zal vergaderen op Vrijdag den 20en Januari 1912, des namiddags 2 uur. De punten van be handeling zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Comp tabiliteit. 3. Benoeming stembureau Prov. St. HALFWEG. Het ijs. Op de Haarlemmertrekvaart tus- seben Sloterdijk en deze gemeente ter hoogte van den „Dikken Mollen," waren Zondag eenige jongelui uit Amsterdam, die gevischt hadden, aan het hollen over de vaart. Plot seling zakten zij door het ijs. Eén hunner, een 17-jarige jongen nit de Tuinstraat, schoot er onder. Eerst, een half uur later werd zijn lijk opgehaald. NOORDWIJKERHOUT. H. B. G. De afdeeling Noordwijkerhout van bet 1 lo 11. Bloembollenkweekersgenootschap ver gaderde gisterenavond in café „De Zwaan". Da voorzitter opende de vergadering met al len leden een gelukkig nieuwjaar toe te wen- sclxen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer H. Lange- veld, tot plaatsvervanger de heer P. Heems kerk Jr. Daarna komt de agenda voor de algem. ver gadering in behandeling. Meegegaan wordt met het voorstel tot het aanleggen van een Ijjst van zoogenaamde lastige handelaars. Men is tegen het voorstel een som uit te trekken voor een bollen-róoimachine. In de plaats van den heer D. Warmerdam wordt tot voorzitter gekozen de heer K Oost- dam Hzrn, tot dusver secretaris. De aftredende leden, E. Oostdam Jaczn. en W. J. Guldemond, worden herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid wordt gekozeu de lieer P- Heemskerk Jr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2