m hl DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Ui NIEUWS UIT OEN OMTREK. Sport en wedstrijden. Onderwijs. Wetenschappelijke Berichten Rechtszaken Kerknieuws. DE STEM VAN ISABELLE. Wetenswaardig Allerlei. Markinieuws. VAN ELDERS. EEN GERECHT ONDER DEN BLOOTEN HEMEL. het bekende oudste Roomsch familieblad des lands, begint binnen enkele weken een nieuw groot verhaal van de zoo be kende Schrijfster MATHILDE, getiteld De reeds verschenen nummers van den 46sten jaargang (alle nog verkrijgbaar) bevatten thans in zijn geheel den praebtigen roman i»Wat God wereenigd heeft," waarin de vlese lijke strijd geschetst wordt, dien Cecile de Montain Savigny, de heldin van het verhaal, te voeren heeft tegen haar eigen vader, die na de ontvoering van haar echtgenoot, op echtscheiding aandringt. Voor de volgende nummers liggen meerdere spannende ver halen, o. a. van J. VAN MERLE, (schrijfster van Toetie Walther) en van CHRISTINE VETTER, gereed. Ook aan degenen die zich thans abonneeren, zal binnen eenige weken een prachtig portret van Z H. PAUS PIUS X op zwaar kunstdrukpapier gezonden worden. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE kost slechts 7 cents per week of 90 cents per 3 maanden (fr. per post f 1-) Daarom ontvangt men iedere week een aflevering van 16 bladzijden groot iormaat, met boeiende lectuur en prachtige platen. Abonneert U bij den boekhandel, bij tie plaatselijke agenten of bij de N. V Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem Waterstand Oliemarkf. Hü was klaarblijkelijk warm geworden VOETBAL'. S. V. v.—Z. V. V. II. 5—0. Z. V. V. zou Zondag tegen. S. V. V. spelen: de S. V. Y.'rs stonden allen gekleed in het veld, en de scheidsrechter was ook present, maar geen Z. V. V.'er kwam op lagen. Dus heeft S. V. V. gewonnen met 50. Doch men twijfelt of dit waar is. laar «ilc wedstrijden wegens het ijsvermaak uitgesteld waren. Dit gold echter alleen den Neder land schen Voetbalbond. HET KAMPIOENSCHAP VOOR NEDERLAND. Zondagmiddag is te Leeuwarden ondanks al les het kampioenschap van Nederland verreden reden op ge sehanls. Voor de wedstrijden had den zich de volgende deelnemers aangegeven J. 11. Dieters, Bussum; 2. T. Geerlsema, Groningen; 3. Y. U. Kalt, Leeuwarden; 4. G. \V. Schröder, Leeuwarden; 5. H. G. J. Krul, Groningen; 6. J. Rozenheek Jr., Heerenveen; 7. S. K. de Waard, Groningen; 8. J. P. de t\oning J r., Edam9. W. H. Taconis, Sappemeer 10. Edscha (pseudoniem), Amsterdam; 11. M. Bennema, Zuidhorn; 12. C. C. J. de Koning, Arnhem; 13. A. de Groote, Leeuwarden. Op den afstand van 500 M. luidde de uitslag: 1. de Koning (Arnhem), 2. Taconis. 2. Geerlsema. Op den afstand van 5000 M. waren de tijden als volgt: De Koning (Arnhem) 10 min. 58 2/5 sec.; Taconis 11 min. 55 sec.; Geertsema 12 tn. 161/5 s.; Kalt 13 min. 15 4 5 sec.; De Waard 12 m. 511/5 sec.; Schröder 12 m. 24 2/5 sec.; Krul 12 min. 59 4/5 sec.; Groote 12* m. 513/5 sec.; Rozenheek 13 min. 10 sec.; De Koning (Edam) 11 m. 55 sec. Taconis en De Koning (Edam) die denzelfden tijd hadden gemaakt, moes ten overrijden, volgens art. 52 van het regle ment. Beiden wenschten daaraan niet le vol doen, met het oog op het ijs, en besloten werd Ai. ieder een zilveren medaille toe te kennen. De uitslag is dus: 1. De Koning (Arnhem), 2. Taconis, 3. De Koning (Edam), 4. Geerlsema. Niet tegen staande den sterken dooi, werden gis teren te Leeuwarden de wedstrijden op de lange baan om het Kampioenschap van Nederland voortgezet. Zelfs bleek het ijs beter dan giste ren. Het eerst werd nu gekampt over den af stand van 1500 meter. Daar Taconis airsent was reed De Koning (Arnhem) alleen. Hij legde de 1500 meter af in 3 minuten 141/5 seconde. De Koning (Edam) en Geertsema volgden. Doordat De Koning aan het begin der baan viel, raakte hij achter. Ge maakte tijden: De Koning 3.38 3/5, Geertsema 3.313/5. Schroeder en De Groote kwamen nu uit. De laatste gaf het op. Gemaakte tijd voor Schroeder 3.35 3/5. SCHIETEN. De Noordhollandsche Schiethond hield Zondag tc Alkmaar een slecht bezochte buitengewone algemeene vergadering, onder leiding van den beer W. G. H. van Erp. Nadat de secretaris, de heer L. Bakker, de bestuursvoorstellen had uiteengezel, werd beslo ten, om in de maanden Februari, Maart en April weder een wedstrijd te houden op buks en cy- lindergewecr. De lauwertak, thans in het bezit van desehiet- .ereeniging Generaal Van Morlen te Haarlem, zal op dezelfde wijze worden verscholen als vo rige jaren. De groote wedstrijd op geweer, zal zoo mo gelijk gehouden worden einde Juni of begin Juli ie Amsterdam. Dan zal geschoten worden op 150, 200 en 300 M. WEER EEN SLACHTOFFER. Een droevig ongeluk gebeurde in het aere- aeredrome van Port Aviation H. Zaterdag. De 22-jarige lecrling-aviateur Alfred Wagner, student in de medicijnen, deed een ronde in zijn biplan. Toen het toestel zich boven de tri- tribunes bevond, op ongeveer 25 M. hoogte, wil de de aviateur een rechtschen draai maken: maar liet toestel weigerde, draaide om zijn as en viel bliksemsnel omlaag. De ongelukkige Wag ner werd er uitgeslingerd en was onmiddellijk dood. VEDRINES AAN HET WERK. Zaterdag heelt Yédrines boven Parijs gevlogen om circulaires boven de stad uit te strooien. Er stond op gedrukt: .geeft Frankrijk vliegtuigen!" Tegen den vlieger is proces-verbaal opgemaakt, want het is sedert eenige dagen verboden langs dezen weg circulaires le verspreiden. straat. Deze zitling van genoemde heeren van het gerecht geschiedde aan de Duitseh-Hol'tand- sche grenzen, vlak' bij het douanenkantoor. De mise en scène van cle rechtzaal" bestond uit eene tafel en vier stoelen, geleend in 'een herberg. De tafel was eerlijk gedeeld: de helft stond op het territoir van den Duitschen keizer, de rest stond op het gebied van Koningin IWit- helmina. Op Duitseh grondgebied bevonden zich vertegenwoordigers van de justitie uit Aken, op Hollandsehen bodem zaten hunne collega's uit Maastricht. Wat de oorzaak was van deze zon derlinge openbare zitting? Niemand minder dan de beruchte Peter Sen den. die verdacht wordt met de inmiddels ge arresteerde Duitschers Joseph Peterniau en Ot to Medaal. Peter Gellssen te GeverikBesk te hebben vermoord. Een gesloten wagen, gegeleid door Akensche politie, reed voor. Toen Senden de ijzeren koets had verlaten, trachtte hij het publiek, dat van allen kant kwam aangehold; door lachen en gebaren voor zich te stemmen. Doch de toeschouwers namen tc enover Senden een dreigende houding aan, zooaat onze en de Duitsche politie de straat moesten afzetten. Sen den werd verhoord door de justitie, en toen dit verhoor was afgeloopen, moest S. het in het Ne- derlandsch en Duitseh gestelde proces-verhaal, teekenen. De „paternosten" van de rechter hand werd los gedraaid. Senden maakte van deze gelegenheid gebruik om uit den vestzak een gouden horloge te halen, op den knop te drukken en te kijken hoe laat het was. Senden nam eene zeer brutale houding aan. Toen de formaliteiten vervuld waren, be trekkelijk de uitlevering van den moordenaar die de .zitting" staande had bijgewoond werd S. 'weer geboeid en in den ijzeren wagen verstopt, die dra liet vrachtje, naar de gevangenis te Aken terifgbraeht. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 12 Dee. J. Panhuis, koopvrouw in hoeden, Meppel. 18 Jan. G. J. H. Reintjes, koopman, De- demsvaart. C. C. van den Oever, wed. dr. P. Romeyn, Leiden. A. Meerman, koop man en winkelier in schoenwerk, Amsterdam, Van Hogendorpstraat 117. A. J. de Kort, klompenmaker Henkelum. Firma I. I. Vies en Zoon, Zutphen, en hare indiv. leden I. Vies, Zutphen en I. Vies, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement L. Bil, met selaar, Rotterdam. Opgeheven de faillissementen R. M. van Groeningen, hakker, 's Gravenhage; Firma J. Falkenburg Co., Sloten (N.-H.) KATHOLIEKE ONDERWIJZERS. In de vergadering van den 21sten Januari te Utrecht gehouden door afgevaardigden van de R.K. OndervvIjzeressen-Vereentging in het Bisdom Den Bosch, de R.K.O.B. in het Bisdom Den Bosch, de Diocesane Yereeniging van R.K. Bij zondere Onderwijzers in 't Bisdom Haarlem, sectie B„ onder-afdeeling van laatstgenoem de verecniging de R. O. O. B. in het Bisdom Haarlem, de St. Lehuinus-Yereeniging, Dioc. Ver. van R.K. Bijzondere Onderwijzers en de R. O. O. B. in het Aartsbisdom Utrecht, de R. K. O. B. in het Bisdom Roermond deelde de heer Van de Lisdonk, als vertegenwoordiger van het Algemeen salaris-cómité, mede, dat dit co mité in zijn vergadering van 20 Januari heeft besloten, een algemeene salarismeeting te be leggen. Op grond hiervan bestoten cle afgevaar digden tan bovengenoemde R.K. vereenigingen, deze algemeene salarismeeling te steunen, mits zij gehouden wordt op een geschikter dag en uur dan op Woensdag 14 Februari 's avonds. Men meldt aan de Tijd: Te Vaals had een zeldzaam voorkomend ge- uau M ml„lucu. al plaats; eene zitting van Duitsche en Ne-j In Rusland zijn het weer de bekeeringen leriandschc ambtenaren van justitieop de die het getal sterk doen wassen, na het tole- Het aantal der Katholieken. Een ltaliaansch schrijver, de heer Stradelli, heeft een werk uitgegeven over de toename vau het aautal Katholieken, waaraan het „Centrum", zonder ze te controleeren, eenige cijfers ontleent. Engeland telde een eeuw geleden 120,000 katholieken met 6 Apostolische Vicarissen en 200 priesters; een eeuw later, in 1907, wa ren er 21 bisschoppen, 4166 priesters en 2.180,000 geloovigen. Men weet, dat een groot deel van deze toe name is toe te schrijven aan persoonlijke be keeringen. In weinige jaren, van 1899 tot 1907, kwamen 446 predikanten, 417 parle mentsleden, 205 officieren, 129 rechtsgeleer den, 60 dokters, tot cle Kerk. Het geheele getal bekeeringen bedraagt sinds langen tijd 10.000 per jaar. Maar ook in Duitschland is liet getal Ka tholieken sterk toegenomen. In het jaar 1800 waren er zes millioen. in 1904 niet minder dan 28 millioen. rantie-ediet van 1905 in vier jaar tijds met 230.000. Ook in de andere Oostelijke Staten nam het getal Katholieken in de negentiende eeuw sterk toe. Het kwam in Roemenië van 16.000 op 150,000, in Bosnië van 23,000 tot 398,000, in Bulgarije van 1300 op 28000, in Servië van 6000 tot 20.000 in Griekenland van 15.000 tot 44.000. Maar overal enorm is de toename in de Ver. Staten. Daar hadden wij in 1800 één Bis schop, 50 Priesters en 40.000 geloofsgenooten. Thans zijn er 13 Aartsbisschoppen, 88 Bis- schopen, meer dan 10.000 Priesters, en moer dan 22.500.000 Katholieken. Alleen de hoofd stad New-York telt ver over het millioen Katholieken in 170 parochies verdeeld. Ook daar in de nieuwe wereld is het getal bekeerlingen groot; van 30,000 tot 50,000 per jaar. Op de lijst dezer oonvertieten vindt men een Anglicaansch Bisschop, vele Predikanten en 3 Rabbijnen. In Australië was een eeuw geleden geer. enkele Katholiek te vinden. 1820 werd vrij heid van belijdenis toegestaan en begaven er zich twee Iersche missionarissen heen; thans zijn er, behalve een Kardinaal, twee Aarts bisschoppen, 14 Bisschoppen, 1400 Priesters, duizenden religieusen en meer dan anderhalf millioen geloovigen. Ook in de missie-gebied gaat bet getal ge- loovigen sterk vooruit. Afrika telde in 't jaar 1800 slechts enkele duizenden Katholieken, thans begint het getal reeds dicht aan het millioen te komen, terwijl het in Aiié reeds bijna 5 millioen in China gevonden wordt. Merkwaardig is de toename van het getnl Roomschen in de aan de Porta onderworpen landen: te Konstantinopel steeg het van 8000 tot 45.000, te Smyrna van 300 tot 16.009, in Mesopotamië van 10,000 tot 113.000; in Pales tina van 3000 tot 30,0000. VERPLICHTE PASTEURISATIEI Sedert 1 Januari moet at de melk en room, die te New-York ten verkoop worden aange boden, tenzij zij bestemd zijn voor verdere be werking of voor bereiding van gekookte spijzen, gepasteuriseerd zijn op de wijze, voorgeschre ven door den Gezondheidsraad, n.t. gedurende 20 minuten op een temperatuur van 66 tot 71 gr. C. Behalve deze inspected" melk, komt ook „certified" melk in den handel. Deze is afkomstig van koeien, die de tuberculineproef hebben ondergaan. DRAADLOOZE TI JDSO VEREREN GIN G IN DUITSCHLAND. Het Duitsche Eykspostdepartemeut houd zich op liet oogenblik onledig met de inrich ting der centrale voor draadlooze tijdsover- brenging te Fulda. De centrale zal met hare werkingsstraal geheel Duitschland beheerschen, en zal door hare electrische golven alle openbare uur werken in Duitschland tegelijkertijd drijven. Tot dit doel wordt te Fulda een uitzendtoren van 100 meter hoogte opgericht. Iedere mi nuut zendt een der drie in de tijdcentrale opgestelde normaaluurwerken een lioogspau- ningsstroomstoot naar de uitzendmast, van waaruit de electrische golven uitstralen. De in geheel Duitschland opgestelde ont- vangklokken worden iedere minuut door deze golven verzet. Het geheele uurwerkstel sel is onaandoenlijk voor vreemde golven, zoodat storingen zelfs door atmosferische golven uitgesloten zijn. Het draadlooze overhrengingssystoem maakt het mogelijk, alle aangesloten klok ken in Duitschland tot op een duizendsto seconde precies gelijk te doen gaan. Daar het stroomverbruik zeer gering is, en de onder houdskosten niet hoog zijn, kan do huurprijs dor ontvangldokken zeer laag worden ge steld. De kosten zullen met het toenemen der abonné's nog lager worden, daar het ge heel onverschillig is, of er duizenden, dan wel honderdduizenden den juisten tijd ontvan gen. VAN VRIEZEN EN BEVRIEZEN. Het is dan we] „eensklaps" bitter koud ge worden en bij de menschelijke wezens, die deze koude te verdragen krijgen, vertoonen zieli haar gewone uitwerkselen; eerst de ge zonde roodkleuring van de huid, daarna, als de koude erger wordt, bleek, dan blauwrood worden en het bekende „rillen van de koude", hetwelk arm-, been- en kauwspieren aantast. Slechts hij, die zich snel beweegt, zooals b.v. lïèt geval is bij het beoefenen van een of an- dtie wintersport, heeft het niet koud, ook al staat de kwikzuil ver onder het nulpunt, Maar hoe krijgt men het eigenlijk koud? Het geval zelf kent ieder sterveling natuur lijk maar al te goed. Maar op welke wijze het lichaam de uitwendige koude ^paar binnen meldt is meestal minder bekend. De gevoels- werktnigen van het lichaam zijn tamelijk in gewikkeld en nog lang niet geheel en al door- peilu. Toch weet men sedert lang, dat vele lichaamsdeelen zeer gevoelig voor koude zijn, zooals borst, neusvleugels en voorkant van de armen. Dat er echter ter opname van koude- en warmte-iadruk verschillende organen in de huid aauwezig zijn, is een ontdekking der laatste tientallen jaren. De z.g. „koude punten" zijn ongeveer een kwart eeuw geleden tegelijkertijd door dr. Goldschneider en den Deen Magnus Blik ont dekt. Als men met een zeer koude naaldpunt zijn eigen huid voorzichtig betast, kan men ze tamelijk gemakkelijk vinden en merkt dan hoe zij verdeeld zijn. Op iederen vierkanten centimeter der menschelijke huid komen ge middeld van 5 tot 23 koudepunten tegenover hoogstens 3 warmtepunten voor. De koude punten zyn tl as veel talrijker voorhanden en over het geheele lichaam verspreid, zijn er misschien 250^000 tegen 30,000 warmtepunten. Deze koudepunten nu melden aan hersens en ruggemerg, dat het lichaam koude lijdt en das de warm te-uitwisseling tusschen buiten en binnen anders moet worden geregeld, en daarnaar richt zich, als reflectiebeweging, de bloedsomloop. Wordt de koude echter to erg, dan weigeren de bloedvaten in de opperhuid langzamerhand den dienst; er ontstaat een blauw-roode kleuring tengevolge der bloed- epkooping, sommige deelen der opperhuid, ja soms geheele ledematen bevriezen, er vormen zich vorstbuilen en andere onaangename ver schijnselen, die als „plaatselijke bevriezingen" worden aangeduid. Soms is de koude ook in staat den mensch te dooden. Het is echter verbazend hoeveel koude de mensch kan verdragen. Uit de me- dedeelingeu der Poolvaarders weet men, dat temperaturen van 50 graden C. onder nul nog goed verdragen kunen worden. Het is ook niet. de kou op zich zelve, maar hierbij komen veel andere omstandigheden in aanmerking, i c n eerste is de hevigste koude bij wind stilte veel gemakkelijker te verdragen dan een hoogeie temperatuur die met wind ge paard gaat. Voorts kunnen bij een betrekke lijk zeer geringe koude vermoeide uitgeputte menschen en zij, die onder den invloed van alcohol verkeeren, bevriezen, terwijl krach tige en gezonde menschen door zeer lage tem peraturen in het geheel geen schade lijden. SPAARNWOUDE. Een goede vang.-L Zaleiv.ag zijn door den heer J. P. van Warmerdam alhier, drie vischollens in de „Mooie Nel" geschoten. Een der exem plaren was ruim een M. lang. Het is een goede opruiming, daar de beesten zich voeden met Jvisch en heet veel schade veroorzaken aan da nelien der visschers. HAARLEM, 22 Jan. Groentenmarkt. Aangevoerd Aardappelen 32 H.L., 2.40 por H.L.; appelen 14 H.L., 8—15; peren 11 H.L., 8—15; bloemkool 200 stuks, 20—30 ct.; roode kool 5000 stuks, 3—12 ct.; wittekool 300 stuks, 3—10 ct.; savoyekool 216 ct.; wortelen 170 H.L., 30-40 ct. LEIDEN, 20 Jan. Graanmarkt. Het door de vorst stopgezette verkeer op het platte land was oorzaak, dat de verkoop zeer moei lijk ging. Prijzen bleven ongeveer stationair. Tarwe 7.70—8.50 per 80 kg.; rogge 6.50 tot 6.90 per 75 kg.; haver f 9—9.30 per 100 kg.; erwten 13.75—15 per H.L. Boter. Aanvoer 4590 kg. le kw. per acht ste vat 70—74; 2e kwal. per vierde vat 64 tot 68.—; lo kwal. per kg. 1.75-1.85; 2e kwal. per kg. 1.60—1.70. Eierenveiling. De eieren zijn gestempeld L. E. V. Aanvoer 2306 stuks. Prijzen waren: kipeieren 5.90—7.eendeneieren 5.75 tot 5.85; kalkoeneieren per 100 stuks. Handel vlug. AMSTERDAM. 22 Jan. Veemarkt. 212 vette koeien, lo kw. 8488, 2e kw. 76 80. 3e kw. 7074 a. 110 melk- en kal f- kocien f 150300. 58 nuchtere kal veiN&nw f 1213. 441 Holl. vette varkens le kw. 5,456, 2e en 3e kw. 5254 o. 'OVera. en Geld. lo lew. 5456 en 2 en3e kw. 5254. AMSTERDAM. 22 Jan. Aardappelenpr'iJ- zen. onveranderd, a an voer 4 lad ingen. Plaatsen: <L> 8 c in 24 uur boog. 1 laai Amsterdam Lobit 1155 0.— 0,— Nijmegen 9,25 0.— Arnhem 9.16 0.— J.- Vreeswijk 2.20 0.— 0.— Kampen 0,35 J.— Grave 8,16 0 0.— StAndr.Maas 441 0.- 0 Keulen 88.52 0.— 0.— Kanaal nater. 8u. (i,57 map. 12 u, 0.56 Stadswater. SuO.57 MAP. 12 u. 0.56 Zuiderz water. 8 u. 0,13 M P. Amsterdam, 22 JAN. Uli o o teeringen per 100 K.G. Raapolie Vliegend In de stad Feb. Jan.April. Tebr, April, Lij nolie Vliegend ln de stad I'eb. Mil.April. Mei.Aua. Sept.Dec. 19 Jan. 33 34 33'/) 44 438/4 43 43'/, 43 88'/, 35 22 Jan. 35 85 38% 334 43h. 4Mb 42 42 42 41/, 37 36Vi 35 eerste vraag, toen hij Mittachip aan het loge ment outmoette, betrof de pachten. Nu had de procureur se<I<*rt een half uur tijd gehad om te overdenken wat hij zeggen zou als Zijn Edelheid weer over die zaak begon. Zoo be gon hij dan met een toon van zekerheid te spreken. „Bij mijn eer, Sir Humphrey gij beoordeelt mij verkeerd. Toen mijn klerk en ik de een zaamste plek op de heide passeerden, spron gen,, zonder eenige voorafgaande waarschu wing, twee gemaskerde mannen op ons toe, hun pistolen op ons gericht en een derde be- val ons stil te staan." Hier hield Mittachip oven op om na te gaan welken indruk zijn verhaal op zijn heer maakte. Maar deze maakte rustig zijn tan den schoon en vroeg slecht» bedaard: „Nu? en wat deedt gij?" Aldus bemoedigd werd Mittachip wat stoutmoediger. „Ik greep snel een pistool," «prak hij „en Duffy deed evcueenswant hü gedroeg zich dapper, dat moet ik zeggen. Y\ ij vuurden beiden af en mijn kogel trof den hoed van den kerel, die 't dichtst bij mij was; Duffy s kogel miste ongelukkig. Toen greep ik naar mün tweede pistool, vastbe sloten tot een wanhopigen strijd en ik ge loof dat Duff.v ook zoo deedIL was er verwonderd over dat de kerels wederkeorig op ons niet schoten „Bij mijn ziel! dat is prachtig! wonderbaar, dat zeg ik!" „En vertel mij eens, mijnheer Mittachip," voegde hij er bij met oogen vol tranen, ter wijl zijn lichaam schudde van het lachen, vertel mij eens, waarom schoten zij niet? Nu?" Mittachip had uit opgedane ervaring kun nen weten dat, als Sir Huniprhrey Challouer zoo bulderend lachte, hij het meest te vreezen was. Maar op dit oogenblik belette des pro cureurs pleizier in zijn eigen verhaal, hem wijzer maatregelen van voorzichtigheid te nemen. Hij nam de vroolijkheid van Zijn Edelheid op als een compliment voor zijn eigen dapperheid en zoo vervolgde hij frotscli. „I)e oorzaak daarvan was niet ver te zoe ken, want op datzelfde oogenblik werden wij van achter door twee kerels aangegrepen. Toen vieleu zij alle vijf op ons aan en sleep ten ons op zij in het donker; zij bonden ons een doek voor den mond, zoodat we niet kon den schreeuwenMaar, dat had toch heel waf moeite in, want, geloof mij. Sir Hum phrey, ik vocht als een gek! Toen beroofden zy ons van alles.... plunderden ons volko menHier trof het Mittachip dat Zijn Edelheids voordurende vroolijkheid toch niet erg op haar plaats was. Zeker, zijn ver baal was toch treffend, opwindend en aan grijpend ook en toch lachte Sir Humphrey er maar steeds lustiger op los. „Ga door. „Dtl, is voor den duivel het mooiste verhaal voor zün onderwerp. Maar bier werd bij door' dal ik in lang gehooid heb!" een luiden lach onderbroken. Sir Humphrey I „Ik wil de waarheid ervan bezweren in had blijkbaar voel pret om hel verhaal en elke rechtszaal. „De vijfde man was Beau zijn bulderend gelach klonk weerkaatsend. Brocade. Ik boorde de andereu hem zoo «on lang» do /vvarlgeworden balken van tiet oude men. terwijl ik met tongebonden mond, ge- dorueli •.—«enf. Imcid m den grond lag." „Ja! ge zult wel ergens hebben gelegen," merkte de squire hierbij op, „al of niet ge bonden." „Uit uwe opmerking, Sir, maak ik op. dat gijeenigszius twijfelt aan mijn verhaal!" hakkelde Mittachip met trillende stem. „Er aan twijfelen, man?...» er aan twijfe len?" riep hij, zich vasthoudend van het ia- chen, neen! hoe kan ik er aan twijfelen? Want ik zag alles." „Gij, Sir Humphrey?" „Ja, man, ik was daar op de heide. Ik zag allesuw dappere verdediging, uw edels moed, uw Mittachip's bleek gelaal was perkament- kleurig geworden. Hij streek zijn droge tong over zijne dorre lippen, terwijl groote zweet droppels onder zijn pruik uitkwamen. En dat zijn vrees niet ongegrond was, werd nu be wezen door den plotselingen ommekeer in de houding van Sir Humphrey. De vroolijke lach stierf in zijn mond, er kwam een leelijke frons boven zijn dieplig gende oogen en met een zvvareu vloek sloeg hij met zijn groote vuist op de tafel. „En nu, leugenachtige, lummelachtige laf aard, waar is mijn geld?" „Mm.... maar Sir Humphrey...." stotterde de procureur nu doodsbleek vau sck rik. „Daar komt liier geen maar" te pas. Gij haalde! wat pachtgelden voor mij op, te sa men dertig guinjes, en dat geld moet mor gen gevoegd zijn bij mijn bedrag in de bank te Wirksworth, of ik zal je in de gevangenis laten zetten, dief die je beat." „Min.... maar Sir Humphrey." „Zwijg! Ik heb mijn laatste woord gespro ken. Zoo 'lat Bjebl morgen voeg niet i» bank is, zal ik je bij de rechtbank te Wirks worth aanklagen als een fraudulous agent. Houd je mond daarover. Ik heb mijn laatste woord gesproken. Het overige is nu uwe zaak, niet de mijne. Ik heb nu gewichtiger dingen te overdenken." Mittachip. half dood vau angst, durfde niets meer tegen te werpen of te smeeken. Hij kende zijn lieer goed genoeg om te we ten dat hij elk woord dat hij zei, meende, en dat hü zelf, wat geld betrof, niets meer te hopen had. Het bedrag hem door dien schurk Beau Brocade afgenomen, moest op eenige wijze vergoed worden en Mittachip dacht met smart aan zijn spaarpenniugen, verzameld uit verschillende kléine bedragen, den onder- hooriugen van zijn heer afgeperst Geen wonder dat de procureur den struiiv- roover niet te best gezind wa.s Hij begluurde het gelaat van Ziin Edelheid zooals een hon gerige hond ziju meester aanziet en merkte met toenemende tevredenheid op, dat de toorn vau zijn lieer langzamerhand afnam en plaats maakte voor een hard en wreed be sluit.^ Zoo glurend, week de angstige trek uit ziin hoekig, bleek gelaat en begonnen zijn lichte, waterige oogen, te glinsteren van wraakzuchtige kwaadaardigheicL XXI. MITTACHIP'S IDEE. Terwijl hij een poosje wachtte, kwaiu er allengs een trek van groote tevredenheid op zijn vogelgelaat; hij wreef opgeruimd ziin magere knieën op en neer met ziju schrale hauden en zoodra hij liet oogenblik gunstig achtte, merkte hij listig op: Zoo Uw Edelheid gisterenavond no de heide was, kunt gij mijn getuigenis van struikrooverij bij Squire West bevestigen. Er zijn' soldaten genoeg in dit dorp. Zijn Edel heid moet een troep hunner uitzenden en d» roover zal do galg niet langer outloopeo." Sir Humphrey's rood, sensueel gelaat ver bleekte eensklaps van hevige woede. „Zeker! hij zal zeker gehangen worden," sprak hü met een luiden vloek. Hü trok oen stoel vooruit en ging tegen over Mittachip schrijlings daarop zitten, ter- wijl hij op den rug van zijn stoel trommelde. „Luister eens, oude vogelverschrikker," zei hü kalmer, „want ik ben nog niet klaar met je;. Ik veronderstel, dat gü niet begrijpt wat mijn zijn hier in Brassington ten doel heeft." „Ik beken dat ik wat in do war ben," ant woordde de procureur ootmoedig. „Ik sprak er met Duffy over voor hü van morgen naai Wirksworth ging» maar hij kon mü geen licht geven." „Kondt ge dan voor den duivel, niet raden dat ik, nadat ik mijn voorstel aan dien schurkachtigeu roover gedaan had, geen rust had te Aldwork, voordat ik gezien had, dat hü het had uitgevoerd?" „Ah?" „Ik nam een paard aan het Korhoen en reed by het vallen van den nacht uit op d« heide. Ik was bang te zullen verdwalen op het voetpad eu daarenboven wenschte ik de koets van hare Edelheid in het gezicht te houden. Daarom kooh ik den rijweg. Het moet zoowat middernacht geweest zijn, toen ik die eindelyk zag. Ze stond stil, midden in een modderpoel en toen ik naderbij kwam, zag ik geen koetsier op den bok en geen bediend# er by." fWordt YervMedJ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6