mms (iff DEK OH. Pi "Cacao DE VOLKSDRANK Be beste voor den prijs. BINNENLAND. Sociale Berichten. BUITENLAND. VAM HOUTEN'S bij uitnemendheid. is bestemd om te worden: VERTEERBAAR. 1 Kg. 1.50I^Kg-. /0.42| Va - 0-80 |y10- 0.18 OVERZICHT, We moeten het vandaag eens over CHI- X A hebbérf. iWaïit do gebcurtoni-.s"n ïaair nemen Zoo'n .T.Tiderlingen Iceer de berichten lotipen wn wnndcrTinCcr uiteen en spreken elk-iar zoo schrikkelijk tegen, dat een kalme bcsihrsn- wrrig Van den toestand' van het oogenbl ik wM oetns nuttig en lczensvran.nl moet zijn. Het feit wordt bevestigd, dat er een groo- te ommekeer is gekomen in de geestesgesteld heid van de regeerende keizer&fiajnilie. ten minste zoo do eerste berichten van jam merlijke verslagenheid, tranen en jammer- klikihtetn ooit juist zijn geweest. De kaiserm-weduwe schijnt de ziel te zijn van hei verzetde Regent is minder sterk en b! ij ft cm den aclitergroaidddch de oude kei zerin (aie echter inderdaad nog zoo oud niet is) heeft beslist elk terugtrekken en afstand doen van het vorstenhuis geweigerd goed te keuren, daar zij oorlog en dood verkiese- ojier en meer in overeenstemming met de «vaardigheid van da dynastie acht. Men heeft daarop onmiddellijk Öe toebe reidselen voor den oorlog hervat. De Pakingsehe berichtgever Van de „New- Ycwk Herald" wijt deze verandering van op vatting aan de houding der republikcinsche leiders. .Immers. Voor de ontvangst van het ultimatum van ir. .Soen Jat Sen, waarin Ï8 vroeger gedane voorstellen werden her- floepen. stond aan de aftreding niets meer in den weg. de blijkbare kwade trouw echter ~an de leiders te Nanking heeft aan de te genstanders der abdicatie 1de krachtigste ar- ïemten tegen de aftreding' aan dè hand ge- aan, Een' andere factor is de houding van gene raal Tsjang Hoe Soen, den bevelhebber van het keizerlijke leger, dat ten noorden vhn Nanking ligt. Deze heeft verzekerd aan de Kroon trouw te zullen blijven. Hij heeft 18000 goed gedisciplineerde troepen onder zijn hevel en heeft verklaard, dat hij dit aantal gemakkelijk tot 100,000 kan opvoe ren. maar dat hij nooit orders Zou opvolgen yam de halfbakken studenten yan de zoto- genaam.de republiek te Nanking, en zo>u we ten wat hem te doen stond, als de Kroon tot aftreden mocht besluifeff. Wat Joean Sji Kai's eigenlijke bedoelin gen zijn is nog steeds een raadsel. Hij neemt geen maatregelen, om aanvallend op te treden, onder voorwendsel, dat hij geen bloed wenaoht te vergieten en hij be klaagt zich. diat de Keizerlijke strijdmacht zich thans in minder gunstige positie be vindt dan toen sommige diplomaten hem, onder belofte van finamcdëelen steun. Over haalden om een wapenstilstand toe te staan. Men vreest te Peking, dat hij aan zijn be dreiging om af te treden gevolg zal geven. De crisis in Perzië. Siiuster, de onder grievende omstandigheden uit den Perzischeil staatsdienst ontslagen Amerikaan, is-, na zijn ver trek uit Teheran, te Weenen aangekomen, van waar hij een lang telegram heeft gezonden aan de New York World. Hij zegt daarin op onge zouten manier zijn rneening over de thans in Perzië heers-chende wantoestanden. Aan da! tele gram is het onderstaande ontleend: ..Perzië, verkeert in een toestand van volsla gen anarchie en roof. Het land is in de macht van zeven Perzische regeeringspersonen. die to taal karakterloos en oneerlijk zijn en die door hun eigen landgenooien veracht worden, omdat laatstgenoemden weten, dat het aanvaarden van het bewind door deze zeven volkomen onwettig en inconstitutioneel is. Hun aanblijven wordt enkel mogelijk gemaakt door den steun van de Russische en de Britsdie regeeringen. Alle hoop op zelfregeering voor Perzië schijnt op hel oogen- blik ijdel. Indien Perzië aan zichzell ware over gelaten, zonder inmenging van belanghebbende naties, zou het zijn welvaart hebben terug er langd, zijn financiën op hechte basis hebben ge vestigd gezien, en een krachtig gegrondveste con- stitutioneele regeerihg hebbeD. Engeland heeft een fout gemaakt, die het duur zal komen te staan, door Rusland niet strikt te houden aan de artikelen van de Brilsch-Russi- sche overeenkomst nopens Perzië. Dat zo-u Rus land hebben in toom gehouden en de ernstige moeilijkheden hebben voorkomen, die nu in de toekomst waarschijnlijk zijn. Het is er verre van af, dat de vriendschap tussohen Rusland en Engeland thans op hechter basis gevestigd is: Rusland en Engeland staan thans tegenover el kaar, elk aan een kant van een gedesorganiseerd gejbied. En de Mohammedanen in Perzië zijn nog ern stiger gebeten op de Christenen dan tevoren." Eysinga, directeur van de Maatschappij Am- sterdamseh Goederenvervoer, te Amsterdam; P. H. A. van Wamel, ingenieur van den Pro- vineialen Waterstaat in Noord-Brabant, te 's Hertogenbosch. (De Kampioen). Doet hij Jat werkelijk:, dan komt de Mant- sjoe-dynastie in een moeilijk parket, Vant het noordelijk leger is Joean persoonlijk warm toegedaan, maar het is alles behalve zeker, of hot onder oen anderen bevelheb ber tegen' de republikeinen zal willen strij den. Het is echter dui&dUjE, 'dat de wapenstil stand. die a.8. Zondag- afloopt, niet zal wor den hernieuwd. Te Peking ver-luidde ook al dat de op standelingen dertien stoomschepen van de löhina Merchant's Navigation Co. .hebben gecharterd Voor het Overbrengen Van het groe der expeditie naar Sjanto-eng. .De in- tusschen reeds hlij Tsjifoe gelande voocr- I.ede heeft de sterkte van eene brigade, waarbij zich oiok een Kahdgranaiait-bataljoin bevindt, .samengesteld uit lieden, die gezwo ren hebben niet levend' terug te keeren en ieder acht bommen met zich' voeren. Er is Kotg een ander mogelijk nog' veel ernstiger gevaar, da,t de republikeinen" te Nanking bedreigt en wel otnderlinge ver deeldheid. Reeds, heeft Woe Ting .Pang, die voor de Opstandelingen de onderhandelingen: met Joe an Sji Kai's gedelegeerde voerde, ontslag als gedelegeerde gevraagdwijl velen zdjher partij genooten hem en Soen Ja.t Sen beschul digen. in de kaart der Mantsjoe's te hebben gespeeld, door in den voorgestelden' wapen stilstand te bewilligen. Er beginnen zich ook Onder de meer be zadigde Chineesdie hervormers stemmen te doen hoor en. om de vraag te stellen, of Seen Jat Sen met zijn Japalnsehe raadge vers wel de mannen zijin. die met grondige kennis van land en volk de lotgevallen van het groote rijk zonden kunnen bestieren! Voor vele afgevaardigden te Nanking is de aanwezigheid dier twee JapanScthe raadge vers in Soen Jat Sen's omgeving een doom ikx het oog! Maar. wanneer "ook de verdeeldheid der lei ders in de toekomst de opstandelingen met érnstige gevaren bedreigt, het leger blijkt in elk geval op den strijd tegen de keizer lijken belust. En waarsdhijlnljjk zullen wel dra botsingen in' Sjantoeng mogen worden Verwacht, waiaT 'de Pokingsch'e regeering 4000 man troepen tegenover de 8000 opstande lingen heeft gesteld, .die bij Tsjifote zijn ge land. En nu nog een enkel woord over TT AT,Te en FRANKRIJK. Zooals te verwachten was, en zooals we ook gisteren reeds voorspelden, heeft Italië eieren voor zijn geld gekozen en zich aan de rischen van Frankrijk onderworpen. De 29 Turksche passagiers zijn vrijgelaten. Italië zegt heel deftig, dat ze zijn losgela ten, omdatna onderzoek was gebleken dat er geen combattanten zijn. Doch dat is natuurlijk larie en alleen om de eigenliefde j van het volk wat te sparen. (Frankrijk heeft zijn zin en Poincaré, de nieuwe minister-president, heeft zijn carrière schitterend ingezet. Intnsfichea zijn de betrekkingen tusschen Italië, vroeger zoo hartelijk na dit incident leelijk geknanwdl VON AEHRENTilAL, de Oostenrijksche kan- Belier, schijnt werkelijk ziek te zijn. Althans ie berichten zijn zoo eensluidend, dat men nu niet meer van een ontslagkwestie kan spreken. Hij schijnt ook werkelijk te willen aftre den, doch keizer Frans Josef Wordt voorge steld als de man, dievon Aehrenthal met ge weld wil bonden. TToe dit zij. de glorie van den Oost.enrijkscheji kanselier is toch ver-j bleekt en zün dagen zijn geteld. HOFBERICHTEN. Z. K. H. Prins Hendrik heeft gisternamid dag, vergezld van zijn adjudant baron Van Pallandt, per auto Honselerdijk bezocht, en daar den tuin van den heer A. Vreugdenhil Jzn. en de druivenkweekerij Nieuw Honsel bezichtigd. Z. K. H. nam met groote belang stelling kennis van de inrichting van de kas sei', de verwarming en de electrische water voorziening en voorts van de vervroegde cultuur onder staand en liggend glas. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroe pen Dinsdag, 30 dezer, des avonds te half 9 uur. Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Jhr. Mr. A. P. de Savornin Lohman heeft verklaard, dat hij, wegens zijn leeftijd, zich in 1913 niet weer voor een Kamerzetel be schikbaar zal stellen. BEëEDIGING VAN POLITIEAGENTEN. Per dagorder is aan bet politiepersoneel bekend gemaakt, dat alle Amsterdamsche politieagenten opnieuw zullen werden be- ëedigd. Men zal zich herinneren, dat de kanton rechter mr. Höffelt, indertijd geweigerd heeft een agent van politie te heëedigen, om dat niet hij, doch de burgemeester van Am sterdam daarvoor de aangewezen persoon was. De Hooge Raad was het met deze ziens wijze van den kantonrechter eens, weshalve door den burgemeester of een door dezen aan te wijzen ambtenaar de beëeding dient te geschieden. De burgemeester heeft thans den hoofdcommissaris voor deze beëediging aangewezen. DE OPJttJMCONFERENTIE. In de Opiumconventie is bepaald, dat de niet ter conferentie vertegenwoordigde mo gendheden nog zullen worden toegelaten tot onderteekening van het verdrag. De meeste afgevaardigden zijn gisteren naar hunne woonplaatsen teruggekeerd, pre sident Brent naar Londen, van waar hij a.s. Zaterdag met zijn mede-gedelegeerden van Amerika naar New-York vertrekt. Bij afwezigheid van den Italiaanschen ge volmachtigde onderteekende Maandag de ge zant van Italië alhier, Hertog van Calvello, de overeenkomst voor dat Rijk. VERBETERING VAN WEGEN. Tot het streven naar verbetering der wegen behoort niet alleen het aanleggen van we gen, het aandringen op heter onderhoud en het verspreiden van hetere begrippen om trent aanleg en onderhoud, doch nauw ver hand daarmede houdt het nagaan van al dat gene, hetwelk de wegen kan schaden. De studies, brochures en requesten van de We gen-Commissie van den A.N.W.B. over de verschillende wijzen van wegaanleg, over stofbestrijdingsmiddelen, over het onderhoud van grintwegen, over klinkerpaardenpaden, over fundeering en voegvulling van klinker wegen, over het. bederven van wegen door opgebracht slijk en door het berijden met wa gens, voorzien van velgen, te smal in verhou ding tot den te vervoeren last, danken dan ook hun ontstaan aan den wensch, om in die richting werkzaam te zijn. Een andere oorzaak van wegbederf is som tijds geleden in het hoefbeslag der trekdie ren. Om na te gaan het nut en het nadeel van verschillend hoefbeslag voor de paarden en den invloed daarvan op de wegen, heeft het Dagelijksch Bestuur van den Toeristen bond deskundigen op verschillend gebieduit- genoodigd, studie van dit onderwerp te ma ken en daaromtrent een rapport samen te stellen. Op één uitzondering na, wegens vertrek naar het buitenland, hebben alle uitgenoo- digde heeren zich bereid verklaard hun me dewerking te verleenen, zoodat in de A. N. W. B.-Commissie in zake het beschadigen der wegen door hoefbeslag, nevens de We gen-Commissie, zitting hebben de heeren: Mr. W. J. Baren van Dedem, voorzitter van de Commissie voor de Paardenfokkerij in Overijsel, lid van het Nederlandsch Land- bouw-Comité, te Nieuw-Leusen; W. G. C. Ge- linck, ingenieur van den Rijkswaterstaat in de 4de directie, te Assen; A. Heidema, inspec teur van het Nieuwe Nederlandscho Paar denstamboek, redacteur van de weekbladen „Het Paard" en „De Hoefsmid," te 'sGraveu- hage; kolonel J. H. Knel, oud-directeur van het Remonte-depot te 's Gravenhage; gep. majoor Moubis, oud-directeur der Hoefsmid- school, oud-dirigeerend paardenarts, Utrecht; Hermans A. Nebbens Sterling, voorzitter vau de Vereeniging voor de Paardenfokkerij in Nederland, te Dordrecht; C. Tamminga van Model-huurders. Onder Voorschoten was. zoo schrijft men aau het „Leidsche Dbbl." door een huiseigenaar een heerenhuis ver huurd aan een echteaar, een heer en een mevrouw. Toen de volle verhuiswagen er was aangekomen, konden de nieuwe bewoners dezen niet geledigd krijgen alvorens de tran- sportkosten door hen waren betaald. Zij bleven in gebreke dit te doen, en toen ver trok de wagen weer naar de plaats van waar hij gekomen was. Ook de ontboden loskrach- ten konden heengaan. De nieuwelingen betrokken echter toch het leege buis. Om beurten verlieten zij bet, om zich ergens te warmen denkelijk, en tevens om hun inwendigen mensch te versterken. Het huis wilden zij echter niet voor goed ver laten totdat ten slotte de huisheer het ge noegen beleefde ben er nog uit tekoonen voor vijftig pop. Een misdaad. Verleden week werd bij Andijk de landbouwer L. B. dood aan den kant van een sloot gevonden. Men dacht, dat de ongelukkige, na in de sloot geraakt te zijn, met veel moeite er in geslaagd was, weer op bet droge te komen en daarna, uit geput zijnde, was doodgevroren. Het gerucht gaat nu echter, dat hier een misdaad in het spel is. Het slachtoffer toch bleek van zijn geld beroofd te zijn. Thans beeft men het lijk ter schouwing weer opgegraven. Eigenaardig. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat een pomp van den heer N. te Oudewater, die haar water uit den Hollandschen IJsel krijgt, den laatsten tijd in grooten getale garnalen oppompt. Groote vangst. In de eendenkooi bij Balk zijn in één dag 1100 wilde eenden gevangen. De kooiker herinnert zich niet, dat dit ooit eerder gebeurde. Valsche rijksdaalders. Men is weer druk bezig met het uitgeven van vaJsch geld op de Amsterdamsche tram. Dezer Sagen werd weder om een valsche rijksdaalder in beslag genomen met hei jaartal 1908. De uitvoering is, tot zelfs de fijnste teekening in het randschrift, uitne mend, ook aan den klank zijn deze rijksdaalders niet van de echte te onderscheiden, Het ©enige verschil is, dat de valsche iets lichter zijn. Huis ingestort. Be bewoners van de Pie- ter Jacobdwarsstraat achter de Nes te Amster dam, werden Dinsdagavond opgeschrikt door een hevigen slag1, gepaard met het geluid van in scher ven vallende ruiten en instortende klompen steen. Het bleek dat een der achterperceelen van de Nes was ingestort; niemand bekwam eenig letsel De oorzaak wordt gezocht in de uitgravingen die gedurende eenige dagen op het aan het huis palende terrein plaats hebben, waar een bladgoudfabriek zal worden gebouwde Ongeluk. Dinsdagnamiddag is te Vlijmen het 4jarig dochtertje van den mandenmaker T. H, tegen een brandenden kachel gevallen, ten gevolge waarvan haar kleertjes in brand geraak ten. Het meisje is aan de hevige brandwonden, die zij daarbij opliep, eenige uren later over leden. Verdronken. Dinsdagavond is in de Bic- kersgracht te Amsterdam een 17jarig meisie te water geraakt en verdronken. Haar lijk is later opgehaald. v IJs. Dinsdag tegen den avond kwam de postboot „Minister Havelaar", die gedurende de vorst te Urk in het ijs 'had bekneld gezeten, te Kampen voor den wal. Het was aan de stoom- booten „Rival" en „ZwoLle", daartoe gistermor gen naar Urk vertrokken, gelukt, haai- uit het ijs te bevrijden. Men meldt uit Monnikendam: Op IdeGouw zee lussénen Marken en Katwoude ligt sedert Dinsdagmorgen de tramboot onbewegelijk in het ijs- Brand. Te Sliedrecht is gisteren een per ceel van twee woninged toebeboorende aan K. de Graaf, geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. ZWARE BRAND TE AMSTERDAM. Een geweldige vuurgloed aan den Oostelij- ken hemel, 'die zich met groote snelheid uit breidde en in felheid toenam, kondigde gisr teravond omstreeks 7 uur een zwaren brand a,a,n. .welke door heel Amsterdam en in fvij- den omtrek ook hier in Haarlem, kon worden waargenomen .De b'ra,nd. woedde op de uit gestrekte emplacementen van de KOin Ned. F a, b r i e k van S t o o m w e>r k t u i g e n en jSpoorwegmatarieel, die zich uitstrek- ken langs Ide Conradstraat, tussohen de Oos tenburgergracht en de Wierf Comnajd van de j Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij. Dé „N. Ri. Crt." meldt omtrent dezen .brand Uit de geheele stad stroomden groote men- schenmassa,'s, aangetrokken dooir den rossen vuurgloed, waardootr men soms op grooten afstand de vlammen zag .spelen, nalar de Eilanden. Op het achterste gedeelte van het terrein stond de !zg. timmerwerkplaats, d.i. een groo te houten loods, ongeveer 100 M. lang en 30 M. breed, bestaande uit twee verdiepingen. Do benedenverdieping was een groote hal, waarin de spooi-waggotns op de chassis wor den gebouwd, en die tevens als hout-opslag plaats diende. De bovenste verdieping be stond uit verschillende vertrekken en be vatte o. a. teeken-ateliers' en een leerschool vcor de fabrieksjongens. Vermoedelijk is in een der schoollokalen de brand ontstaan, dootr welke oorzaak valt mceilijk uit te maken, daar dit geheele ge deelte van net gebouw in enkele ooigenblik- :ken in' zulk een dichte rook stolnd, dat er i niet meer in door te dringen was. .Gedacht wordt aan kortsluiting' als de waarschijn lijkste oorzaak. Het duurde slechts zeer kort, of dc geheele jloods met het daarin opgeslagen hout en de in bewerking z:'nde waggohs (tweede-klasse rijtuigen voor de Staatsspoor) stond in lich te laaie. Toen het dak was doorgebrand, ste gen er geweldige vlammenzuilm huizenhoog ten hemel, en veroorzaakten den foll-n gloed, die over de heele stad waarneembaar was. Nog voordat de brandweer met voldoende materieel aanwezig wos. om den reusaohtigen vuurpoel met kracht aan te tasten, hadden de vlammen zich reeds medegedeeld aan het dak van de achter de loods gelegen eigen electrische centrale der fabriek, waarvan de ze licht zoowel a.ls beweegkracht betreft. En ook de lakkerfj, naast de timmerwerk plaats, weid aangetast, zoodat de brand toen een ruimte besloeg ,van ongeveer 150 bij 45 meter. Geweldig,wate de hitte, die door deze woedende vuurzee werd uitgestraald, zoo zelfs', dat draden v'an de electrische gelei ding c!p sommige plaatsen doorsmolten, zon der direct met de vlammen in aanraking te zijn geweest. In de stad 'dacht' men niet" ataders1, cï de geheele Nederlandscho fabriek' 'ging in de vlammen <vp. Alle beschikbaar brandweer- mnimee.l. behalve natuurlijk de reserve, die ■deed's achterblijft, rukte uit, ook de hei-de drijvende «tóomspuiten'. de G'aJsioln én de Ja!n van der TTeyden. en' 'toen dezto met vijf an dere. stoomspuiten begonnen een waren zond vloed over de helwitte Vuurk'oiken te wer pen. was het alsof plotseling een doovend scherm erover uitgespreid werd, zoo wer den de hoog oplaaiende vlammen neerge dwongen en als verstikt in rossige wolken van damp en rook. Een uur na het uitbreken Van den brand was hij bedwongen, hoewel de brandweer nar tuur lijk den ganechen nacht de handen vol werk houdt. De schade is moeilijk te schatten. Een der directeuren van de fabriek deellde ons mede, dat in de timmerwerkplaats vrij veel, groo- tendeels afgewerkte, waggons stonden, waar van zoo goed als niets meer over is, want het ganeche gebouw is schoon uitgebrand. Hoe kranig werk de brandweer geleverd heeft, en hoe krachtig zij den strijd heeft aangebonden met de geweldige vuurzee, blijkt hieruit, dat slechts het achterste ge deelte van de 1-o-ods geheel met den grond is ge-liik gebrand. Voor het grootste gedeelte zijnde muren van het houten gebouw blijven staan. Vain de electrische centrale daarachter is het dak weggebrand. Daar de fabriek door twee eigen centrales bediend wordt, ^behoeft zij niet geheel stop gezet. maar toch wel voor een .groot ge deelte. nl. al de werkplaatsen, die van deze centrale den stroom betrokken. Hier staat voor ten minste f 75,000 aan machinerieën. Een eerste en oppervlakkig onderzoek doet hopen, dat deze niet ernstig beschadigd zijn. Dcoh in ieder geval zullen een 700 werklie den de eerste dagen niet aan hun gewonen ar beid kunnen gaan. Ook in de lakkerij is veel schade aange richt. Hét daarnaast gelegen gebouw voor machinale houtbewerking is, dank zij het krachtige optreden van de brandweer, ge heel gespaard gebleven. Het blusschingswérk stond onder persoon lijke leiding van den commandant der brand weer. den heer Meier. STUKWERK BIJ DE STAATSSPOOR. Uit Tilburg wordt aan Het Volk gemeld: Dinsdag zijn de afgevaardigden A. v. d. Veen (Ned. Vereeniging), Terra (St. Raphael) en Kracht (Prot. Chr. Bond) bij den directeur-generaal der Staatsspoor geweest ,om het adres voor afschaf fing van stukwerk mondeling toe te lichten. De directeur-generaal heeft gezegd, dat hij in geen geval het stukwerkstelsel zou afschaffen, doch dat hij een ander stelsel zal invoeren het welk zeker geen verslechtering voor het perso neel zat bevatten. BLOEMEND AAL. JUK. Kiesvereeniging. Vrijdagavond half 8 zal in hotel „Van ouds het Raadhuis" te Overveen een vergadering gehouden worden der R.K. Kies- vereeniging, waarop o.m. aan de orde zal ko men de verkiezing van eenen Voorzitter wegens bedanken van den heer Alb. J. Bijvoet en van twee bestuursleden wegens bedanken der hee ren H. A. J. Lohman en C. Verdegaal. HEEMSTEDE. Overname wegen „Bosch en Vaart. Voorgesteld wordt van de Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen „Bosch en Vaart" te 's Gravenhage een gedeelte van de Eindenhoutstraat, van de Oranjekade en Bosch en hovenstraat. Subsidie veerdienst Z. B. Spaarne. B. en W. stellen voor aan de vereeniging tot bevordering van de belangen van de beide oevers van bet Z. B. Spaarne te Zuid-Schalk wijk, voor den winter 19111912 een subsidie te verleenen van 50.—, indien ooor de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude een gelijk subsidie wordt verleend. „Ex Animo." De Staatscourant van heden bevat de statistieken van de Christelijke Ge mengde Zangvereeniging „Ex Animo", al hier. Het doel der vereeniging is de beoefening en bevordering van den zang, ter verheerlij king van God, zoowel tot eigen stichting der leden, alsook, door naar buiten te treden, voor anderen. Zij tracht haar doel te berei ken door het houden van repetitiën en het geven van uitvoeringen. HILLEGOM. Derde Houfverkooping. Gisteren had de 3de houtveiling plaats voor de Maatschappij Eisbr. Veenenburg onder Lisse en Hiltegom. Tamelijk veel publiek, prijzen middelmatig. Voor dezen winter zijn de veilingen geëindigd. Feestavond „Eensgezindheid". Deze R.K. Bloe- mistwerkl. vereeniging hield gisteren in café Flo ra haar feestvergadering. De heer B'. N. Loerak ker, voorz., opent met een woord van welkom en wekt allen op tot deelnemen aan het organi satie-wezen. Op deze verg. worden ook de vrou wen toegelaten. Daarna traden enkele leden pp met leuke voordachten. Men was verstandig er geen nachtwerk van te maken; vóór 12 uur was alles afgeloopen. SASSENHEIM. Personalia. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R. K. Par. Jongensschool alhier is be noemd mej. W. C. E. Baudoin van Rijswijk (Z.-H.) NOORD WIJ KERHOÜT. „St. Victor." In café „van Denzen" verga derden gisteren de leden van het Kruisverbond. De Voorzitter wenschte allen een gelukkig nieuwjaar toe en hoopte, dat dit jaar ook voor spoedig moge zijn voor het Kruisverbond. Daarna hield de heer P. WaTmendam uit Lisse eene lezing. Spreker behandelde eerst de vraag: Wat is het alcoholisme? In dit gedeelte toonde hij aan, hoe het alcoholgebruik is ont staan en wat daaruit is voortgesproten voor het huisgezin en de maatschappij- Vervolgens werd GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK de vraag besproken: Hoe het alcoholisme moet- bestreden worden? Hierin liet spreker uitko men, dat niet de matigheid het middel is om het alcoholisme te bestrijden, maar de afschaffing en de geheelonthouding. Luid applaus beloonde den spreker. Hierop werden een twaalftal nieuwe leden geinstalleerd, waarna door verschillenden vra gen werden gesteld. Na beantwoording daarvan, bracht de voorzitter allen dank voor hunne aan wezigheid, en den heer Warmerdam voor het houden van zijn leerrijke lezing. Hij hoopte dat de aanwezigen veel goeds uit sprekers rede had den opgenomen, en dat allen steeds ijverige Ktruisverbondexs zouden zijn en blijven. „Eerbied in Gods huis". Door een achttal per sonen is alhier eene vereeniging opgericht on der den naam „Eerbied in Gods huis". Doel de zer vereeniging is het bewaren van de orde bij: de godsdienstoefeningen op Zondag. lederen Zondag zullen voortaan 2 leden als commissa rissen van orde fungeeren. Wij hopen dat deze vereeniging haar doel moge bereiken en dat alle Katholieken daartoe zooveel mogelijk medewer ken. VOORHOUT. Ouze Burgemeester. Met ingang van 15 Fe bruari is herbenoemd tot burgemeester van Oegstgeest en Voorbout, de heer J. G. M'. van Griethuysen, secretaris der gemeente Oegstgeest. HALFWEG. Brand. Nabij deze gemeente verbrandde Dins dagavond de woning van den arbeider Van Velr sen; ook de inboedel ging groo ten deels verloren, IJMUIDEN. Stennt den vjjand niet! Door de hier opgerichte coöperatie „Voor waarts" is met groote%meerderheid van stem men besloten dat een gedeelte der te maken winst töö goede zal komen aan de politieke organisatie der arbeiders, de S. D. A. P. en aan het N. V. V.! Bovenstaande strekke tot ernstige waar schuwing van iederen katholieken plaatsge noot, om zich voor geen enkel voorwendsel te laten overhalen, lid te worden dezer coö peratie, want daardoor steunt hij den ver klaarden vijand zijner heiligste beginselen! BEVERWIJK. ®.k. Pro pagan daclub. Gisterenavond vergader de de R.K. Propagatidaclub „Mgr. Dr. Schaep- man.In zijn openingswoord herdacht de Voorz. den vertrokken Geest. Adv. den WelEerw. heer, Huisbosch en riep diens opvolger, den Wel- eerw. heer Looijaard het welkom toe, daarbij' het clubje warm aanbevelend in den steun en de belangstelling van den Geest. Adv. Na eenigd mededeelingen o.a. dat de heer Tervoort zijn 'ontslag als bestuurslid had genomen, hield de Voorzitter eene lezing over „Het voorspel van 1913". Hierna werden de Februari-weirkzaamhe- den geregeld en onlstond een discussie over, het uitbreiden van ledental, dat echter tot geen bepaalde besluiten aanleiding gaf. UITGEEST. Brandstichting. De Alkmaarsche rechtbank veroordeelde op 7 Nov. 1911 den 30-jarigen bloemistknecht P. R- tot 1 jaar gevangenis straf wegens poging tot brandstichting in een dorschschuur van zijn huurman alhier, i'n den nacht van 9 op 10 October. De daad werd in dronkenschap gepleegd. Proe.-Gen. bij het Hof te Amsterdam, mr. De Josselin de Jong, eischte vernietiging van het Alkmaarsche vonnis en schuldigver klaring wegens opzettelijke brandstichtingen niet wegens poging, omdat hier het voltooid! delict bewezen was. Het Hof veroordeelde bekl. tot een jaar gevangenisstraf. ALKMAAR. Vereeniging „St. Joseph." De St.-Crt- van heden bevat de wijzigingen in de statuten der R. K. Vereeniging St. Joseph, alhier, tot oprichting en instandhouding in gemelde ge meente van een of meer inrichtingen voor katholiek bijzonder onderwijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2