buitenland. BINNENLAND. Sociale Berichten. Ingezonden mededelingen. Staten-Generaah Verkoopinyen Boel- huizen enz. Rechtszaken. STADSNIEUWST KERKNIEUWS Uit 01128 ÜQSt. VAN ELDERS. OVERZICHT. Gisteren is de wapenstilstajnid, die in PHINA tastenen revolntionnairen en keizer lijken wae gesloten, zonder een ofvereenstem- teing der partijen geëindigd. Zaterdag neg heeft iWioe Ting Fang, de vertegenwoordiger der revolutioamairen te Sjanghai, naar Peking geseind, dat, indien de ^lantsjoe-regeering niet aftreedt, de vij andelijkheden heden hervat zullen worden, en omdat de keizerlijken hnn minderheid kennen en tevens niet veel lust hebhen om afstand te doen. poogden zij nog den wapen- et ijs tand te rekken. Intussehen wordt de toestand in Peking hoe langer hoe moeilijker. Zaterdag is er bij de regeering een tele- gTaphisehe memorie ingekomen, ge teekend door 46 generaals van het leger en waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid van een vreedzame oplossing der kwestie, d. w. dus zeggen, op de noodzakelijkheid van troonsafstand. En ais bewijs hoe droevig het Istaat met de Mantsjoes, kan ook gelden dat Jee an S-ji Kai voor de onvergelijkelijke eer van ide benoeming tot Markies heeft, bedankt-, inatnurlijk omdat hij zich niet verder aan de zaak der Mantsjoes wil verbinden. Overigens i s Joean's houding- volstrekt on duidelijk: want hij heeft thans tot ieders •verwondering aan de revolutionnairen laten seinen dat hij de afspraken omtrent den jncgeJijken troonsafstand, die door Tang Sjao Ti namens hem gemaakt zijn, niet erkent. De Mantsjoes koesteren, naar men zegt, een zwakke hoop. dat Japan ten hunnen be hoeve zal tusschenbeide komen in China, fciaar waarop die hoop gegrond wordt, is niet gced te hegrijpen. ,.W a a r o m de TURKEN nooit aan vrede zullen denken, wordt op een Overtuigende manier uiteengezet door een terrespondent in Konstantinopel. die schrijft, Hat men zich werkelijk verwonderen moet, idat er nog .lieden zijin. die aan beginnende tf voorgenomen onderhandelingen der Tur ken over een vrede met Italië gelooven. De oorlog kan veeleer een Arabisch-Ita- liaansche genoemd wonden, zoo weinig Tur ken zijn er. ,die de Italianen bestrijden. Tur kije is niet in staa.t invlced uit te oefenen op de strijdende Arabieren, zou er zich zelfs voor hoeden in ernst van vrede te spréken, zoolang de Arabieren verder willen strijden. De tijding van de afkondiging vajn den hei ligen oorlog door den sjeioh der Senoesi heeft betrekking op een gebeurtenis; weike Jfeeds in October heeft plaats gehad. Nieuw is echter, dat de Sjeich nu werkelijk 3e eerste groote schare van ter hulp snel lende volken uit het binnenland bij de an dere verdedigers van Afrika voegt. Zij heb ben ongeveer 2000 kilometer moeten afleggen en zullen geen ongevaarlijke tegenstanders fcijin. Hen moeten andere scharen volgen, die inisschien eerst na een maand voeling met He Italianen zullen krijgen. Dit biruine en zwarte AfrikaaJnsohe volk strijdt slechts voor den Islam, hoewel aan de zijde van Turkije. Op het oogenbiik, dat ffit den strijd zou opgeven, zou het er ook zijn aanzien in de geheele wereld vain den Islam bij inboeten. De Arabieren zouden den corlog voortzetten. En krijgsvoorraad we ten zij zich ook te verschaffen. In het vraag stuk Van den vrede hebben dus de A'rabieren voornaamste stemT Kanselier Ven Aehrenthal. De Weensche bla den berichten dat von Aehrenthal van den keizer verlof kreeg en dat tot zijn plaatsvervanger be noemd is baron Müller, chef van het departement van Buitenlandsche Zaken, medewerker van von Aehrenthal. De keizer toont daarmede, heet het, dat hij aan Aehrenthal's verlangen om heen te gaan, gaen gehoor heeft gegeven en tevens^ dat hij aan de anti-Aehrenthal-kuiperijen voor eens en voor altijd een einde wil maken. De gevolgde politiek van von Aehrenthal blijft troef. Oosten rijk en Hongarije verlangen geen afscheiding van den Driebond en hopen ook, dat Itaüë bij dezen bond blijft. Geen oorlog, maar vrede tot eiken prijs. Verder loopt het gerucht, dat de troonsop- ■volger dezer dagen de geruchten, dat I 'j in ver binding met of aan hdlrhoofd van dean; i-Aehren- thal-beweging staat, officieel zal tegensp reken. Korte metten. Er was weer eens een opstand In Ecuador. Volgens een telegram uit Gu ivaquil brak gisteren nu een menigte de gevangenisdeur le Quito open en sleepte zij, ondanks het ver zet van de wacht, die versterkt was, de generaals Eloy Alfara, Flavio Alfaro, Medardo Aliaro, UI- piano Paez en Manuel Serrano, allen aanzienlijke rervolutionnairen, naar buiten en lynchte hen!.... Een proces over een kattebeet. Voor de rechtbank van Westminster (Londen) is thans een proces aanhangig wegens een kattebeet Een dame die in een restaurant met haar man een Jtop thee kwam drinken, is door een kat, die woedend aanviel op een schoothondje, dat zij bij zich had, in den arm gebeten, waardoor zij bloedvergiftiging kreeg; zij stelde deswege een gerechtelijke vervolging in. De kai, zoo werd .Voor de rechtbank geconstateerd, had jongen, en het was dus alleszins verklaarbaar, dat zij aanviel op een mogelijken vijand die in de na bijheid kwam. Maar de eigenaar had moeten zorgen, dat het dier geen gevaar opleverde voor de bezoekers van zijn restaurant en hij zal zeker tot een schadevergoeding worden veroordeeld. De samenzwering in Servië. De „Neue Freie Presse" te Weenen deelt nog het een en ander mede omtrent de samenzwering die onder de Officieren bestaan moet. Volgens het blad was er in den laatsten tijd tweedracht ontstaan onder de samenzweerders, die aan de bloedige gebeurtenissen van 1903 hebben deelgenomen, en er^werd een vereeniging gevormd, „de Zwarte Hand" genaamd, die veel aanhangers kreeg en door brulaal optreden ook veel invloed kreeg bij benoemingen in het leger. Het doel nu der nieuwe samenzwering, waar aan bijna alle jongere samenzweerders uit het jaar 1903 deelnamen, zou vóór alles de verwij dering van liet radicale regime zijn. De actie der samen eerders zou ook tegen den koning gericht zij. dien zij beschuldigen, het eens te zijn met de radicale regeering ia zake de tegen de officieren voorgenomen maa rege en. Als bewijs daarvoor kan de plotseling ont- ïtane toenadering tusschen samenzweerders en den kroonprins Alexander beschouwd worden. De kroonprins zou zich (echter op het laatste fioeenb'ik hebben teruggetrokken Thans staat aan de eene zijde de minister van oorlog, Stepanowitsch, die de samenzweer ders in bescherming neemt, en bijna het geheele garnizoen van Belgrado, dat onder het bevel staat van den divisie-commandant Bozanov/itsch, Aan de andere zijde slaat kroonprins Alexander als leger-inspecteur met een gering aantal officie ren van het garnizoen te Belgrado. De vrijlating van do Tavignano. Het Fran- sche stoomschip „Tavignano", dat na de vrij lating van de „Carthage" en „Manouba" door een Italiaanseh oorlogsschip was aangehouden, en in bes'ag genomen, is thans weer vrijgelaten. De Italiaansche bladen beweren, dat men reeds lang "uit telegrammen uit Tunis en van de grens bij Tripolis had vernomen, dat dit schip oor logscontrabande vervoerde. De commandant van de Itaüaansche torpedoboot „Fulmino" hield daarop dit Fransche schip aan, dat dicht bij de kust van Tripolis was geankerd en omringd was door met Arabieren bemande booten. Het had er allen schijn van, dat door deze Arabieren contrabande uil het schip werd gelost. Bovendien bevonden zich twintig Turkschepassagiers aan boord, die niet in de scheepspapieren waren ingeschreven. De kapitein van de „Tavignano" protesteerde en zeide, dat hij in territoriale wa teren voor anker was gegaan. De Italiaansche commandant achtte 't echter gewenscht het schip naar Tripolis op te brengen, waar het schip na onderzoek werd vrijgelaten. De zaak of het schip zich in territoriale wateren bevond, zal nu ver der worden onderzocht. Frankrijk moet inius- sehen hieromtrent nog geen verzoek hebben in gediend. Lissabon in oproer. Er is weer schrikkelijke herrie in Lissabon. Stakers verzetten zich met geweld tegen het verkeer der electrisclhe trams. Zij hebben door middel van een hom een der wagens vernield. Het meerendeel der winkels heeft men tegen het vallen van den avond ge sloten, de schouwburgen sloten eveneens, geen blad is gisterenavond uitgekomen en ook heden ochtend zou er geen verschijnen. Het verkeer op straat is zeer beperkt!... 'n Prettig land! Een muis niet een staartje. Een naspel van het zedenschandaal van Montmartre zal thans voor de Parijsche rechtbank worden afgespeeld. Pierre Colline, de directeur van de Information Parisienne, is wegens zwendelarijen aangehou den. Evenals Flachon heeft de gearresteerde een belangrijke ro! in de politiek gespeeld. Hij had zijn particuliere kamer in het palais Bourbon, waar hij gewoon was allerlei bezoeken te ont vangen. Gedurende het Montmarlreproees werd ook ze kere Mme Bordas, bijgenaamd „Mme. Reine", aangehouden, die in de rue St. Lazare een gast vrije woning erop na hield. Haar echtgenoot begaf zich naar Colline in het Palais Bourbon om de tusschenkomst van dezen invloedrijken man te verzoeken. Colline zeide, dat hij eerst 4000 francs noodig had, om de overheid om te koopen en het mogelijk te maken dat Mme Reine op vrije voeten werd gesteld. Daar de heer Bordas dit bedrag niet bij zich had, bood de heer Colline aan het bij hem aan huis te laten halen. Hij belastte daarmee een in het Paleis Bourbon dienstdoenden sergeant, die terugkwam met de noodige bankbiljetten. Toch schijnt de omkoopingsmanoeuvre van den heer Colline geen succes te hebben gehad, Mme Bordas bleef in arrest en toen de heer Bordas zich hierover kwam beklagen, verklaarde de directeur van de Information Parisienne, dat er nog 200 francs noodig waren, om de Parijsche pers om te koo pen. Intussehen was echter uitgekomen, dat de heer Colline zelf het geld had gehouden. Hij werd daarop gearresteerd en men kan nu opnieuw een zeer geruchtmakend proces verwachten! Net te heeren! De socialisten en de Vrijmetselaars in Frank rijk. Op het Zondag gehouden congres van den bond der geuniiieerde socialisten van het Seine>- departement hadden de aanhangers van Guesde, een voorstel ingediend den partijgenooten het lidmaatschap van de vrijmetselaars-vereenigingiea te verbieden, daar dit de*bourgeoisie diende. Dit voorstel werd verworpen en daarvoor met groote meerderheid een resolutie aangenomen, waardoor den socialisten het lidmaatschap van de vrijmet selaarsloges toegestaan en tegelijkertijd geadvi seerd wordt, in de loge voor de socialistische zaak te werken. De aanneming van dit voorstel bevestigt weer opnieuw de lang bestaande verhouding tusschen de twee richtingen, die den godsdienst en de christelijke zedeleer even fanatiek bestrijden. Afschuwelijke misdaad te Antwerpen. Eer- gisterennaeht omstreeks half drie, heeft in de Handelsstraat te Antwerpen, een verschrikke lijk drama plaats gehad. Bijna een geheel huis gezin viel onder de handen van een moordenaar. De herbergier Boeds had een zekeren v. Tas sel in dienst, die aangenomen was om bier te tappen. Van Tassel, die door den herbergier op dien dag was ontslagen, had besloten zich op de geheele familie te wreken. Om half drie kwam Van Tassel, thuis, ging de slaapkamer van den 21jarigen zoon van Boeds binnen, en stak hem een dolk in het hart. Na zich overtuigd te hebben, dat zijn slacht offer dood was, haalde hij een revolver voor den dag en schoot een tweeden zoon achter het oor. Op het geluid van de losbranding kwam de vader naar boven. De moordenaar richtte het wapen op den vader," die in den schouder getroffen werd. Vader en zoon vlucht'en ver schrikt de straat op. Intussehen liep de moordenaar naar een andere kamer, waar de 18-jarige dochter wan Boeds sliep en loste een schot op het meisje, dat ge lukkig niet werd getroffen. Ten laatste joeg Van Tassel, zich een kogel door het hoofd. De vader en de tweede zoon zijn niet levens gevaarlijk gewond, maar de moordenaar zal er het leven wel bij Laten. De hertog van Fife. De hertog van Fife, gemaal van prinses Louise •zuster van den Koning van Engeland, die schip breuk heeft geleden met de Delhi en vervolgens naar Egypte was doorgereisd is te Assoean aan longontsteking overleden. DE VICE-PRESIDENT VAN* DEN RAAD VAN STATE. Jhr. mr. J. Roëll, lid van de Eerste Kamer voor Noord-Holland, oud-voorzitter van de Twredt Kamer is, met ingang van 15 Febr., benoemd tot vice-president van den -Raad van State. LIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit van 19 dezer is ingetrokken de bh' Kon. Besluit van 10 November 1911 ver meld© benoeming van mr. E. van Beusekom, tot secretaris der staatscommissie tot het in stellen van een onderzeek omtrent het vïaag- stuk der droogmaking van de plassen beoosten de Vecht, en is als zoodanig benoemd W. H. Brinkhorst, ingenieur van 'den Rijkswaterstaat 3de klasse. Bij Kon. Besluit van 26 dezer is N. Meijers, burgemeester der gemeente Geertruidenberg, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. DE PERS IN DE CANTINE. Men schrijft uit Deventer aan „De Tijd": Gisteren hield het plaatselijk comité van de Katholieke Sociale Actie zijn jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het comité moeilijkheden had ondervonden in het begin van 1911, toen het in opdracht van een comité- besluit, Katholieke bladen teT lezing aanbood 'gratis aan de e-antineoommissie der in fanterie. Dit werd geweigerd met het oog op de neu traliteit van de leestafel. Mondelinge bespre kingen met de officieren der eantine-eommissie, mochten niet baten, zoodat 't plaatselijk comité zich per adres wendde tot den minister van Oorlog. Eenigen tijd daarna ontving het comité een besluit van den minister, meedeelende, dat door Z.Ex. „bevelen zijn gegeven, om voortaan in deN cantines voor zoover de daarvoor beschikbare geldmiddelen toelaten, bladen ter lezing te deen leggen van verschillende richting, mits zij zijn gematigd en hun inhoud niet strijdig zij met de krijgstucht, met de goede zeden of met de bestaande maatschappelijke orde.' De Vos weer ontsnapt! Marius de Vos, die in afwachting van zijn uitlevering in het huis van bewaring te Parijs was opgesloten, is gis termorgen met de hulp van twee te Parijs wo nende bloedverwanten ontsnapt. Een Parijsche correspondent vult dit bericht als volgt aan: In een binnenhof, waar de gevangenen rond liepen, lieten de helpers door een raampje in den beogen muur, die den hof omgaf, een moeilijk zichtbare ladder van ijzerdraad neer. De Vos, die enkel in hemd en broek gekleed was, greep de ladder, zij heschen hem op en alle drie ver dwenen zij. En voorts lezen we nog het navolgende avon tuurlijke bericht: Maurits Alexander de Vos, medeplichtige aan de ontsnapping van Marius, is te Parijs na hevigen tegenstand in hechtenis genomen. Hij erkende de ontsnapping van zijn broeder uit de gevangenis van Scheveningen te hebben begunstigd. Hij had zijn broeder de Ne- derlandsche grens per vliegtuig helpen overtrekken. Maurits nam toentertijd als me- chanieien van een vlieger aan een te 's-Herto- genbosch gehouden vliegvertooning deel. Het ongeluk te Arnhem. Over het ongeluk op het ijs bij Arnhem, waarover we gisteren be richtten, wordt het volgende gemeld: Op een ondergeloopen weide aan de overzijde van den Rijn werd schaats gereden en bonder- den. waren op het ijs. Midden door do weide loopt een sloot van een 5 M. breedte. Toen het ijs brak vielen een 50-tal personen te water, sommigen krabbelden langs de slootkan ten zelf uit het water, aan anderen was dat niet mogelijk. Een vijftal gele rijders maakte zich verdien stelijk bij de redding en onder hen vooral Wij nand Martha, die geruimen tijd in zijn pogingen om te redden in het water is geweest. Drie van de geredde jongens waren bewuste loos, doch door de toepassing van de kunstma tige ademhaling gelukte het hen tot bewustzijn terug te brengen? Op een ijsschots midden in de sloot en niet te bereiken stond een jongen. De brugwacht heeft toen ijlings een bootje over de brug gesleept en met behulp daarvan kon men ook hem redden. Veilen deer makelaars. De Kamer van Toezicht op het Notarisambt in het arrondisse ment Utrecht heeft besloten, dat voortaan open bare veilingen van roerende en onroerende goe deren in dat arrondissement alleen mogen ge schieden door de notarissen zonder hulp van makelaars. Te Raam en Soest was het tot nu toe algemeen gebruikelijk dat dergelijke Veilingen door makelaars werden gehouden. Branden. Eergisteravond omstreeks 9 uur is er brand ontstaan in de bovenverdieping van het hotel De Doelen, op de Melkmarkt te Zwolle. Ondanks krachtdadig optreden van de brandweer, mocht het niet gelukken het perceel te behou den. Het gebouw brandde geheel uit. Alles was verzekerd. Staking bjj de Nederl. Seheepsbouwmjj. te Amsterdam. \Te Amsterdam is een staking uitgebroken onder de klinkers, hoorders, kokers en aan houders van de Nederl. Scheepsbouwmaatschap pij. De staking omvat ongeveer 40 ploegen van 5 man en betreft een loonactie. De werklieden vragen drie cent per uur meer. De directie wil niet m^t de organisatie, de afdeeling Amsterdam van de landelijke federatie van metaalbewerkers, onderhandelen, wèl met een commissie uit derwerklieden. Dit wenschen dezen echter niet. De werklieden Lebben een contract met de maatschappij. Het eerste lustrum der R. K. Middenstands- vereeniging te Rotterdam. De R. K. Middenstandsvereeniging te Rotter dam vierde Zondag haar 5-jarig bestaan. Als oprecht Roomsehe vereeniging, waren de leden begonnen met door een algem. H. Com munie in de O. L. Yrouwekerk aan de Wijn haven, hun eerste lustrum te vieren, 's Middags kwam men in grooten getale bijeen in de feeste- lijk-vroolijk versierde bovenzalen van „Boneski" aan den Coolsingel. Onder de vele autoriteiten merkten we op de heeren H. Stulemeyer, wet houder der gemeente Rotterdam, A. O. v. Zijp en H. A. J. Minderop, leden van den Gemeente raad, benevens de heeren Schürmann en De Korver, als afgevaardigden van de vereen. Win keliers- en Handelsbelangen. De heer F. Buys opende de vergadering met den Chr. Groet en riep allen een hartelijk wel kom toe, inzonderheid den heer H. Stulemeyer, die het college van B. en W. op deze vergadering vertegenwoordigde. Telegrammen werden; ver zonden aan Mgr. den Bisschop van Haarlem en aan H. M. de Koningin. Van verschillende zus terverenigingen en autoriteiten waren felicita tie-telegrammen ingekomen. Na het geestdriftig zingen van 't Hanzelied feliciteerde de heer Schürmann, voorzitter der Handels vereeniging Rotterdam, de feestvieren de vereeniging en overhandigde, als blijk van hulde^en fraaien lauwerkrans. De WelEerw. Heer F. Knittel, kapelaan te Purmerend, hield hierop een hartelijke feest rede, die luiden bijval genoot. In de pauze werden de telegrammen van ant woord, door Bisschop en Koningin ingezonden, voorgelezen. Als slot van deze welgeslaagde vergadering werd door het versterkte koor van de St. Anto- nius van Paduakerk gezongen de „Te Deum" van Joh. Verhulst. 's Avonds kwamen de leden met hunne da mes wederom in „Boneski" bijeen op een gezellig soiree amusante, waar een zeer afwisselend, goed in elkaar gezet programma uitgevoerd werd, dat de feestvierenden tot laat in den avond op een allerprettigste wijze vermaakte. Het eerste lustrum van de R. K. Middenstan ders te Rotterdam, was een waar succes en geeft hoop en moed voor de toekometl Er is niets wat ons meer opbeurt, dan het le zen van goede nieuwstijdingen. Wij geven hier goede nieuwstijdingen voor de zieken. Het lezen der attesten van genezingen die hieronder ver meld worden, zal een straal van hoop en ver trouwen werpen in den geest van hen die lijden. Zegt by TI zeiven dat dezelfde oorzaken dezelf de uitwerkingen zullen te weeg brengen. Wat de ziekte veroorzaakt heeft der peTsouen, waar over wij gaan spreken, is hetzelfde wat de Uwe veroorzaakt heeft. De Pink Pillen hebben deze personen genezen, zij zullen U ook genezen. De heer Sibold Ottema, wonende, te Workum, schrijft: „Ik verklaar met deze, dat ik gedurende lan gen tijd aai? algemeene zwakte, aan bloedarmoe de en aan gebrek aan eetlust heb geleden. Ik was zoo min, dat ik begon te VTeezen, niet meer te kunnen genezen. Toen ik toevallig in een boekje de wonderbare genezingen door de Pink Pillen las, besloot ik ze ook te beproeven. Na het eerste doosje gevoelde ik een verbetering, ik ben toen doorgegaan met de behandeling en in weinig tijds heb ik een uitmuntende gezondheid weer gekregen en is mijn vroolijkheid teruggekomen. Ik ben er den Pink Pillen zeer dankbaar voor." Ziehier nog een getuigschrift. Het komt van Mad. Elise Tschupp, 34 jaren, eigenares te Brussel, 16, Musschenstraat „Sedert twee jaren, schrijft zij, werd mijne gezondheid slechter, èn alles wat ik had onder nomen tot mijn herstel, was mislukt. Mijn toe nemende verzwakking kwam voort uit de slechte werking van mijn maag en mijn slechte spijsver tering. Ik at zonder veel nut van mijn voedsel te hebben. Men had de Pink Pillen van verschillen de zijden geroemd, zoodat ik besloot ze te nemen en dat is my goed bekomen." Mejuffrouw Hout, wonend© 28 Benthem- straat, te Rotterdam, die ook door de Pink Pil len genezen is, laat zich aldus ui*: „Gedurende langen tijd was ik bloedarm. Ik was altijd terneergeslagen en ontmoedigd. Bo vendien werd ik door rheumatiek geplaagd. Ik at moeielijk. Ondanks de geneesmiddelen, die ik mam, werd mijne bloedarmoede alle dagen erger en was ik uiterst gevoelig geworden; bij het minste geraas schrikt© ik op en klopte mijn hart hevig. Daar meerderen mijner vriendinnen door de Pink Pillen van hare bloedarmoede gen :;zen waren, heb ik ook die behandeling willen vol gen. Ik heb het genoegen ti te berichten, dat zij mij het meeste goed hebhen gedaan; in weinig tjjd hebben zij mij veel versterkt en alle kwalen doen verdwijnen, waaraan ik leed. Ik ben zeer tevreden en zend u mijn dankbetuiging. Zij zijn verkrijgbaar a 1.7b per -ioos en l il per zes dooien bij het Generaal-Depöt der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22, buis te Amsterdam: voor Haarlem en Omstreken bH de firma's J. I. Goppinger, Groote Houtstraat 147, bij Plaatzer van der Huil, Janrstraat 28. En verder bij verschillende Apothekers en drogisten. GEWISSELDE STUKKEN. Bezoek President Fallières. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft een a a n v uil i n geb eg.ro o t in g van 57,400 inge diend tot bestrijding van de kosten, door het bezoek van den president der Fransche repu bliek veroorzaakt, welke in het geheel f59,338.49 bedroegen, doch waarvan 1985 voor decoratie van het pantserschip Jacob van Heemskerck reeds werden gevonden op den post onvoorziene uitgaven voor het departement vag oorlog. Overigens is de verdeeling' als volgt: 31,069.12 voor de taptoe op het Tournooiveld, 20,000 voor den bouw van het landingspavil joen te Amsterdam, 2912.07 voor feestelijkhe den door de marine te Amsterdam gegeven, 2143.14 voor kosten te IJmuiden, 1229.16 voor extra-lreinen-en reis- en verblijfkosten van den gezant te Parijs. RECTOR SMEBMAN. Naar wij vernemen is de IVelEerw. Heer 13. A. A. jSmeem&n, rector m het Ursulmen- klooster t6 Bergen (N.-H.) van de H.H, Sacramentem der Stervenden voorzien. QKAARDEERING EKEEN INDISOH TRACTEMENT. Het Bat. Nblad verneemt het gerucht, dat de Amsterdam Deli (Compagnie don directeur van Landbouw, den heer Lovink, de hooftl- administeatie van ha,ar- lianden heeft aange beden op een inkomen van f 100.000 (oen ton) 'e jaars en een gegarandeerd winstaain- ideci vmn een gelijk bedrag. in ujIIIIMl ■■lij_ll IJl III I'1 Ml'jgj*llllllggLj^ Jj[ EE ""VERKOOPEN.. Woensdag, 31 Januari. BEVERWIJK, Logement „De Zon" 11 uur Not. Moens. Publieke Vcrkoopinj Weiland. Maison Slroucken, 10W uur vijfde Droge Veiling. HAARLEMMERMEER, t- bij de woning van J. Goorden aan den Aalsmeerderw-eg bij den Spaiarnwoudenveg 10 uur -- Not. C. F. J. Heinsius. Boelhuis. BLOEMENDAAL, Bl<jemeadaalsch Ver kooplokaal 8 uur Not. J. H. Wildervanck de B lécourt Vil La „Op 't Heuveltje" in het Bloemendaalsche Park, hoek Parkweg— Rijper- weg. HAARLEM, A!g. Verkooplokaal N. Gracht 74. Mak. P. Hoogeveen. Deurw. D. A. W Ilenskes. Meubilairveiling. HAARLEMMERMEER, aan de opslag plaats IJweg nabij Halfweg IO1/2 uur Deur waarder De Groot. Verkooping nieuwe Hout waren. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 24 Jan. G. J. ter Horst, bakker en koopman Hengelo. Isaac Moor, koopman in tricotgoederen, Wijnstraat 42b, Rotterdam. 25 Jan. W. Fuld, Jan Pietersz. Cocnstraat 39, 's Gravenhage. J. Blok, reiziger in schoenen, *s Graven hage, Amslerdamsche Veerkade 29. G. Piekema, kastelein, Terhorne. P. Schrieken, landbouwer, Schagen. t— Handelsvenn. firma Gebrs. Bastiaens, te 's Gravenhage, Westeinde 222. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeeiingslijst de faillissementen: J. Klaver, han delsreiziger, Alkmaar; A. C. Kuijer, 's Graven hage W. Oldenburg, 's Gravenhage en A. H. van Velsen, firma Ant. van Yelsen en Co., bloem- bollenh an delaar, Haarlem. Opgeheven het faillissement F, Kamst, schil der, Hengelo. EEN ONJUIST BERICHT. Dezer dagen deed het volgende bericht in en kele bladen de ronde: „De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, oud-burgemeester Van Leeu wen, heeft de afd. Amsterdam van den Politie bond ter gelegenheid van Nieuwjaarsdag 50 geschonken en dit geschenk vergezeld doen gaan van een schrijven, waarin hij den politieman nen, zoowel in hun ambtelijk als in hun ver eenigingsleven, het beste wenscht." Ook onze redactie was dit bericht toegezon den. Op grond van ingewonnen informaties evenwel kan het „Hbl." mededeclen, dat het bericht onjuist is. De heer mr. Van Leeuwen heeft vroeger wel eens een bijdrage gegeven voor het houden van een bepaalden cursus, maar noch van de in het bericht bedoelde Nieuwjaarsschenking, noch van den daarbij ge- Voegden brief is een woord waar. KUNST ADELT. Het geheel-onthouders gemengd koor van bovengenoemden naam heeft het concert, dat het pas geleden onder groote belangstel ling in de Vereeniging gaf, gisteravond als volksuitvoering herhaald. We hadden zeker mogen verwachten, -dat zoo niet de belang stelling, dan toch de nieuwsgierigheid van 't gewone pubiek de buitengewoon lage prijs in aanmerking genomen heel veel groo- ter zou zijn. Goede, eenvoudige muziek voor zoo weinig geld we hebben werkelijk ver baasd gestaan: de groote zaal van de Veree niging was voor de helft vol. Zij, die er ge weest zijn, zullen er geen spijt van gehad hebben, dat zij dit koor gingen hooren. We meenen opgemerkt te hebben, dat de mu ziek bij 't publiek zéér in den smaak viel, want er werd zeer ernstig geluisterd, en het applaus was niet gering. De uitvoering was heel goed. „Zinge- ling" van Cornelia van Oosterzee was ook nu goed van samenzang, en zuiver van toon. „Wiegenlied"- van Loots klonk uitstekend, ook „Najaar" van denzelfclen componist. Dat 't vrouwenkoor „December" met pianobege leiding van Loots boven de krachten der ver eeniging gaat, bleek ons ook nu weer; de al gemeene klank was te zwak, en jammer ge noeg liet de zuiverheid van toon in de tweede helft van 'twerk te wensehen over. Laat ik er dadelijk bijvoegen, dat daaren tegen kleinere, lichtere werken, zooals de Italiaansche van Tosti, en zooals Loots' „Wie genlied" door weinig koren zóó goed. zóó fijn, verzorgd en zóo mooi van opvatting werden ten beste gegeven: want deze zangvereoni- ging is nit goed materiaal samengesteld, en staat onder leiding van een zeer bewamea dirigent. Den heer P. de Nobel brengen we met zijn zangkoor gaarne onze bijzondere hulde. Soliste was ook nu weer mej. Corry van Exter, mezzosopraan, uit Amsterdam, van wiens muzikale verdiensten ik de vorige maal 't noodige heb gezegd. Haar _zaij^ werd ten zeerste gewaardeerd, en stukjes, als ,,'t Liedje van den molenaar" van Beyerle vie len zeer in den smaak. De heer Georg Beyerle stond haar als begeleider waardig ter zijde. H. F. AND"PTT"C'C!T?N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2