DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STAD SNTt U W S. SCindephuisvest 2S-3I-S3, Haarlem EERSTE BLAD. AGENDA. Een Tariefwet-debat, i'lÜOACi 9 FEBSOAHI 1312. 36ste Jaargang Ho. 77L2 0.0» 1 Bureaux van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. Alle betalende abonnés op dit blad, die In bet bezit eener verzekeringspoli» sfln, zijn volgens de bepalingen op de pollseen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULLER bü Jg f|H Él ft tl GULDEN H 1 C fl GULDEN bjj 1 fl Él GD LD EN b|J f 1 ^etbefv» De nitbeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederïasjösche Credletbank Nieuwe Gracht l! Pit nummer iwee bladen. bestaat uit Haarlemsche Alledagjes No. 487. DIK HURLEMSCNE COÖRART ABONNEIHEISTSKRUSs f Por 8 nuumden voor Haarlem i Vow do plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Nederland J Voor do overige plaatse® in Afzonderlijke nummers franco per poet /L» j; 1,85 L80 I PRIJS DER ADVERTENTIE 14: Van I6 regels 60 cent (oontant 50 cent) ledera regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 oent (6 regels), driemaal voor 50 oeut (4 oontant.) 1000 levenslang, oog» 11 1111 GULDEN fc' 1111 verlies van eea 1 fgif verües van |1||| verlies van {gyp |y| overladen. |y| f||| f|j| hand .of voet. O |y| éen oog. IjJj 'en duim. Ir?/ typ wijsvinger. som ktheid tat werken. 15 GULDEN bg vernes van één anderen vinger. ONS „GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD" van deze week bevat de volgende: PLATEN: Moderne wintersport (3 foto's). R. K. Militairen-Vereeniging te Doesburg. Twee jubilarissen van St. Vincentius. Kruis- verbondvaandel te Rijswijk. Schoonheid van het sneeuwlandschap (2 foto's). Gevolgen van den sneeuwstorm. De opstand in Lissabon. Besneeuwd Rotterdam in vogelvlucht. Theod. Staug. Overstrooming in Engeland. Een cu rieuze bevrachting. De leden der „Roode Halve Maan". Pater H. v. d. Bogaard. TEKST: Wintersport. De erfgenaam van een troon (vervolg). Winterleed en winter pret. Allerlei. Een dochter der heide (ver volg). Voor onze Jongens en Meisjes. Vrijdagavond de opvoering van „Neo", het bekende successtuk der Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm". Maandagavond 19 deze d.a.v. de belangrijke vergadering van alle R. K. Propagandaclubs te dezer stede, waarin de totstandkoming eener federatie zal worden besproken Men ziet: er is werk aan den winkel! We willen voor heden deze vergaderingen en bijeenkomsten niet in bijzonderheden be spreken, maar alleen met een enkel woord bizonder den nadruk vestigen op de vergade ring van Maandag, door de Kath. Soc. Actie uitgeschreven. Zoowel om wille van het onderwerp, dat hoogstbelangrijk is voor arbeiders en werk gevers beiden (we zouden baast zeggen voor deze laatsten vooral) als om den spreker, wiens prettige en vlotte voordracht, bij gron dige behandeling, ook hier zijn gehoor zeker zal medeslepen, bevelen wij de bijwoning de zer vergadering aan allen die zich voor dit onderwoi-n interesseeren, ten sterkste aan! Zaterdag 10 Februari. Schouwburg Jansweg 8 uur N.V. „Het Tooneel": De Violiers. Bioscope-theater Groote Markt 8—10 uur Bioscoopvoorstelling. T e y 1 e r's Stichting op de gewone Museumtijden Buitengewone tentoonstel ling van kunstwerken, berustende in de ver zameling van Teyler's Museum: de gravures van Lucas van Leyden, geb. 1494 te Leiden, Museum „Van S t o 1 k" J ansstraat 48— 50). Geopend 's Maandags en Dinsdags van 9L—4Vi uur tegen betaling van 1.Ove rige dagen kosteloos op aanvrage. Het bestuur der K. K. Polit. Propaganda- >lub houdt iederen avond van 810 uur zit ting in St. Bavo (Smedestraat) tot liet geven van inlichtingen voor plaatsing op de kiezers lijst. Daar was gisteravond maar héél matige belangstelling voor liet Tariefwet-debat, dat door de „Liberale Unie" was georganiseerd! En de weinige belangstellenden die er wa ren, zullen daarenboven wel wat ontnuch terd zijn, dat ze volstrekt geen nieuwe ge zichtspunten geopend zagen, en dat ze zoo als Jhr. Stoop zoo terecht zeide eigenlijk alleen „oud nieuws" ten gehoore kregen. Eén ding echter vinden we, buiten de pun ten nog waarop de heer Stoop wees, belang rijk genoeg om er hier met een paar woor den over te spreken. De heer Reijne legde er grooten nadruk up, dat als we een verhoogd Tarief hebben, alles duurder zal worden. We laten nog daar, dat ook de loonen zul len stijgen, zoodat betrekkelijk d.w.z. in aanmerking genomen de koopkracbtigbeid de prijzen niet zullen booger worden. Maar zelfs absoluut genomen is bet vol strekt niet zeker, dat alles duurder zal wor den, wanneer deze (betrekkelijk zeer kleine) verliooging van bet nu reeds bestaande Ta rief tot stand komt. Immers de liberale „Middelburgsclie Courant" beeft er (in ander betoog) deze week nog met nadruk op gewezen vele ar tikelen die nu van buitenaf worden inge voerd, zullen door de oprichting van fabrie- leen binnenslands, dan hier worden vervaar- digd. En dan is alle ïeden tot duurder worden natuurlijk verdwenen: integendeel, verschil lende artikelen zullen zelts goedkooper moe ten worden, daar nü de buitenlandsclie fabrie ken vrij invoeren in ons land, die zélf ste vig beschermd worden door hun eigen land, terwijl na de invoering der Tariefwet de naar hier overgebrachte fabrieken op gelij ken voet zullen hebben te concurreeren met de onze, waartegenover ze nu een bevoor rechte positie innemen. De beer Reijne, door te verklaren dat alles duurder zal worden, vergeet dat de toestand van nu, bij de invoering van het Tarief oogen- ölikkelijk zal veranderen, en dat juist door deze dan veranderde omstandigheden, de ge- heele basis van zijn betoog onzeker is! EEN DRUKKE WEEK. Voor de katholieken wordt bet de volgen de week inderdaad een drukke week! Maandagavond de vergadering van het Plaatselijk Comité der K. S. A., waarin de heer Wesseling uit Den Haag een in onze stad en omstreken bekend spreker de Ar- beidswet-1911 zal behandelen. t Woensdag d.a.v. de vergadering van de drie reehtsche kiesvereenigingen, waar Jhr. Mr. Frank van Hennep, ons Tweede Kamer lid. zal optreden. VOOR EN TEGEN DE TARIEFWET. Op initiatief van de Liberale Unie trad gis teravond in de bovenzaal van de Sociëteit „Ver- éeniging" alhier, op de lieer K. Reijne om te spreken tegen bet ontwerp-Tariefwet. De heer Jhr. Mr. Stoop van Strijen uit den Haag be toogde daarna in het voordeel van de Tariefwet. Na een korte inleiding door den waarnemend voorzitter, de heer Smits, nam de heer K. Reijne het woord. Contra. Het vraagstuk, dat de heer Reijne zal bespre ken is geen politiek vraagstuk in den engeren zin des woords, aldus betoogt de spr. Het is meer een oeconomiscli vraagstuk. Spr. betreurt het dat door de huidige Regeering het Protectie- vraagstuk aan haar program is gekoppeld en uit zijn wezenlijk kader is gelicht. De partij, die de regeering achter zich heeft, schijnt het ook als een harer heiligste goederen te beschouwen. Spr. zal het ontwerp vooral uit twee oogpun ten beschouwen, nl. ten le op het stuk van be- lastingpolitiek; ten 2e het nevendoel bezien van bet ontwerp. De Regeering beoogt de geldmiddelen te ver sterken met een som van 10 millioen. Daartoe zal zij belasten een aantal goederen, waarvan de goederentabel vermeldt niet minder dan 490 nummers, sommige nog verdeeld in a, b, c, enz. Niet minder dan 300 nieuwe artikelen zul len worden belast met 3.5, 10, 12 pOt. Verder zullen de goederen niet worden belast naar het netto gewicht, maar naar het bruto gewicht, dus ook de verpakking, waarvoor alleen een klein percentage zal worden afgetrokken. Goederen dus, die weinig gewicht hebben, maar veel verpakking noodig hebben, zullen naar verhouding zeer zwaar belast worden en daarvan zullen de rechten in sommige ge vallen met 250 pCt. stijgen. Dan zullen rechten geheven worden naar het gewicht. Dat is voor de ambtenaren gemakkelijker; zij behoeven dan slechts te wegen en niet de waarde te schatten der artikelen. Maar het gevolg daarvan is dat vele artikelen te hoog worden belast. Zoo zullen b.v. fijne tafelpeeren, die een luxe zijn, met 6% pCt. worden belast, en de andere peeren, die een dagelijksche behoefte zijn ,met 100 pCt. worden belast. Spr. noemde nog enkele voorbeelden. Uit deze voorbeelden blijkt dat in de samenstelling van dit ontwerp niet iemand de hand hééft ge- hadb die de belangen der schatkist alleen wilde behartigen, en de handelsbelangen, maar de ambtenaar, die zegthoe is het voor mij het gemakkelijkst om te halen wat er te halen is. Deze belastingpolitiek noemt spr. eene g-eldma- kerij en dit is verreweg van fraai. Het ontwerp is in strijd met het rechtvaardig heidsbeginsel. Op manufacturen wordt een be lasting geheven van 3 millioen; op ijzerwaren J 855000.op tarwemeel 400000.(dit moet, zegt spr., 700000.— zijn) er wordt be lasting geheven op havermout, klompen, luci fers, pruimtabak, altegaar geen -weeldeartike len, maar eerste levensbehoeften, vooral voor de oeoonomiscli-zwakkeren. Ongeveer 12% ton, dus 1/8 van de genoemde opbrengst, wordt geheven op weeldeartikelen, 60 ton uit huishoud-arti- kelen, 25 ton uit grondstoffen voor de bedrijven enz. enz. Overal is het besef doorgedrongen bij belas tingheffing dat niet alleen naar het inkomen moet worden geheven, maar dat rekening dient te worden gehouden met bijzondere omstandig heden. Dat groote huishoudens moeten worden gespaard en in dit geval worden deze juist het eerste getroffen. Wat wordt nu ter verdediging van het ont werp aangevoerd? Een der meest aangehaalde argumenten is deze. De Minister zegtmaak je maar niet bezorgd. Het is niet aan te nemen, dat belastingverhooging aanleiding zou geven in alle gevallen tot prijsverhooging der arti kelen. De Buitenlandsclie leveranciers zullen voor een groot deel zelf de belastingen betalen. Dit argument acht spr. .zeer naief, en de Minis ter gelooft- er zelf niet aan. Waarom zou hij dan niet alles belasten? Dan kregen wij alle mogelijke sociale instellingen, en die weiien betaald door het Buitenland. Min. Kolkman zon een standbeeld verdienen. Waarom belast bij dan ook de granen niet en zooveel andere arti kelen Spr. herhaalt dat dit denkbeeld zeer naief is, want waar beperking van aanbod is, worden de artikelen onmiddellijk duurder. Bemoeilij king van den invoer dus, beteekent onmid dellijke prijsverhooging. En dat niet alleen. Maar wanneer de prijs der artikelen uit het Buitenland wordt ver hoogd, dan stijgen ook de prijzen derzelfde ar tikelen, vervaardigd in eigen land. Zoo heeft de autoriteit op dit gebied, Brettano, uitgerekend, dat in Duitscbland door de tarieven 226 mil lioen Mark in de schatkist gebracht was, maar ook dat de burgers, boven die 226 millioen be lasting, nog 828 millioen Mark contributie had den betaald aan de grondbezitters en industriëe- len, want de protectionistische heffingen doen niet alleen de prijzen der ingevoerde goederen stijgen, maar ook die der goederen, in het land zelf vervaardigd. Directe belastingen betaalt men aan de Overheid en direct aan de Schat kist, maar door de protectie betaalt men aan de kapitalisten. Zelfs zullen de stoffen, die in verband staan met en een surrogaat, zijn van de belaste artikelen, in prijs stijgen, zooals steeds het geval is. Door de belasting 0p het zout, die 9000.— jaarlijks in de schatkist brengt, wordt aangeno men dat 25 X 9000 contributie aan de zout- zieders wordt betaald, en Spr. rekent uit dat door de belasting op het meel aan elk der 17 meelfabrieken, die ons vaderland telt, jaarlijks 'n som van 60000.extra-winst in den schoot zal worden geworpen. Welk algemeen belang, vraagt spr., kan het noodig maken, dat aan die bezitters 63000 wordt cadeau gegeven? De eene wordt in dit geval geprotegeerd en de andere krijgt de rekening thuis. Dan komt spr. aan zijn tweede punt: het ne vendoel van het wetsontwerp. Protectie, zegt spr., heeft een goeden klank. Het geeft ideeën over daden van toewijding, hulpvaardigheid, bescherming der goederen te gen roof, enz. Maar zal men de voorgestelde protectie op den koop toenemen? Zal men zich laten misleiden door den naam? Het thans voor gestelde stelsel is niets anders clan een verwer ping der rechtsgelijkheid. Wat ik aan Piet ont neem, geef ik aan Jan. Het is willekeurig gunstbetoon. Wij wensehen te komen tot bevordering der Nijverheid. Allen willen wij dat, maar wij, anti- tariefmenschen, verwerpen het thans voorge stelde middel om daartoe te komen. Wij, voorstanders van het ruilverkeer, wij zeggen: Elk land moet voortbrengen, wat hot het beste kan voortbrengen. Het ruilverkeer geeft het middel om het tekort van het eene land aan te vullen door het overschot van liet andere land. De Protectionist beweert dat een land alles moet voortbrengen wat het noodig heeft. Dat is een echo der primitieve toestanden, toen elk huisgezin niet alleen voor zich zelf het voedsel bereidde, maar zelf ook spon. De Protectionist werpt geen blik op de toekomst, maar ziet naar het verleden en daarom zijn het misschien ook de Conservatieven steeds, die het Protectionis me huldigen. De nijverheid moet beschermd worden. Spr. is dat eens, en er zijn zwakke industriën in ons land, maar spr, ontkent dat de algemeene toestand in ons land slecht is. Daarvoor roept hij tot getuige Min. Talma zelf, die niet moede wordt het te verkondigen. Ook de twee laatste volkstellingen wijzen daar op. In de laatste tien jaren is het aantal in woners vermeerderd met 13 pOt., en dat, werk zaam in industriëele ondernemingen, met 23 pet. Dit wijst dus op vooruitgang en ook is er een levendige export-handel. Spr. somt de winsten, gemaakt in eenige bedrijven, dan op, en noemt het een verheugend verschijnsel, dat algemeen geprotesteerd wordt tegen de Tariefwet. Spr. besluit dit gedeelte met als zijn meening te verkondigen dat het beter is voor de regeering ten halve te keeren, dan ten heele te dwalen. Het toppunt van roekeloosheid vindt spr. in het feit, dat de regeering in het Tariefreeht wil vinden een bron van weerwraakmiddelen, als andere landen ons met tarieven bedreigen. Laat ons oppassen. Voor een klein land trouwens is een eerste vereischte stabiliteit in de belastin gen, opdat niet elk oogenblik de accijns op dit of dat artikel kan worden verhoogd. Dit is noo dig voor een rustige ontwikkeling der industrie. Dan wijst spr. op het moreele bezwaar in dit ontwerp. In de wetgeving wordt een nieuw ele ment gebracht, dat van begunstiging. Wie zal men beschermen? Wie zjal zeggen welke indus trieën beschermd moeten worden? Welke ele menten heeft de regeering om dat te bepalen. De zwakkeren? Dit zullen blijken, diegenen te zijn, die den grootsten mond opzetten. Het zal een wilde jacht worden om de gunst der Regee ring. Men zal hier zien wat men in andere landen ziet, dat de staatkundigen zich met spe culanten vereenigen en geld verdienen hoofd zaak wordt. Nadat de spr. zijne rede nog eens geresu meerd had, kwam de heer Stoop van Strijen aan het woord om op dezen vloed van woorden in eenige sobere zinnen van antwoord te dienen. Pro. Alles wat de heer R. heeft verteld is oud nieuws voor spr. Wat spr. gaat zeggen even eens voor den heer R. waarschijnlijk. Het is maar een kwestie van de zaak te bezien van den eenen of anderen kant. Alle medailles hebben twee zijden, deze heeft er zelfs bij uitzondering drie. En wat de derde zijde betreft zou spr. willen vragen of de lieer R. dan misschien de middelen zou kunnen aangeven waaruit de 8% millioen zullen geput worden, noodig voor de sociale wetten. Dit in het voorbijgaan. De heer R. heeft de zaak alleen beschouwd van het standpunt der verbruikers, en niet van dat der producenten. Met producenten wil de spr. dan allereerst bedoelen de arbeiders, die bij de bescherming der nationale industrie gebaat zijn. Dan rectificeert spr. eenige kleinigheden in het betoog van den lieer R. om te besluiten dat de regeering wel degelijk een open oog heeft voor de draagkracht der oeconomisch zwakkeren en voor de vrijstelling zooveel mogelijk van de eerste levensbehoeften. De heer R. heeft het ontwerp eene belasting genoemd, spr. noemt het eene heffing, waaraan iedereen zich onttrekken kan door binnenl. en geen buitenl. producten te betrekken. De heer R. noemt het ontwerp een afschu welijke geld makerij. Dit is toch zeker wel be doeld als een compliment. Een Minister van Financiën, die wetten maakt, en geen geld in de schatkist krijgt, zou onmiddellijk moeten aftreden. Deze betiteling doet aan de argumen- teering van de kwestie niets af. Dat het protectionisme een slag is in liet aangezicht der rechtvaardigheid is toch wel wat overdreven, daar het Protectionisme in alle landen, behalve dan in Engeland, waar er een hevige strijd om gestreden wordt, zouden al die menschen dan liun rechtvaardigheidsgevoel ver loren hebben, en alleen enkelen hier in Hol land, Engeland en elders, er het monopolie van hebben. En op een bewering van den heer R. dat men in die landen den vrijhandel wil, houdt spr. vol dat dit absoluut onwaar is; de arbeiders in die landen voelen er zich integendeel zeer wel bij. De heer R. noemt het ongepast, dat 6 mil lioen worden gehaald uit artikelen van alge meen gebruik. Spr. wil het gelooven hij weet het niet maar dan vraagt spr. hoe de heer R., Unie-liberaal, denkt over den heer Gort v. d. Linden, ook Unie-liberaal, die deze middelen juist de beste acht. Het meel wordt vermoedelijk niet belast en die 6 ton op de andere artikelen, zullen de artikelen heusch niet voelbaar duurder maken. Dit is meer geschreeuw dan noodig is. De rijken, die duurder artikelen noodig hebben, die zullen deze ook duurder betalen. Dat de Minister zou beweren, dat de importeurs de belasting zouden betalen, wordt verkeerd voorgesteld. Doch zeker is, en zoo bedoelt de Minister bet ook, dat al thans in den beginne, de leveranciers van pro ducten, waarop belasting gelegd wordt, om hun afzetgebied in Holland te behouden, een deel, laten wij aannemen de helft, van de belasting voor hun rekening zullen nemen en alzoo een groot gedeelte van de belasting zullen betalen. In tegenstelling met den heer R. houdt spr. vol dat de artikelen geen dubbeltje duurder zullen wordeh. Wel zou dit het geval zijn als b.v. pe troleum met 1.belast werd. Daar dit ar tikel in Holland niet geproduceerd wordt, maar voor artikelen die in Holland voortgebracht worden, is dit niet het geval. Doch Petroleum en dergelijke, worden juist niet belast. Nochtans is dit een oude, zeer gaarne geuite, doch onrechtvaardige beschuldiging. Protectie is een mooi woord, heeft de heer R. gezegd, doch ook vrijhandel is een mooi woord, maar leelijk in de practijk. Wij betalen voor on zen export in andere landen; de buitenlanders betalen voor hun import hier niets en behalve dat zij een grooter afzetgebied hebben, moeten wij nog concurreeren tegen ben hier te lande. De zeventien meelfabrieken, waarover de heer R. sprak, zullen na de invoering van bet tarief weldra vermeerderen en alzoo zal de winst met meer aan één persoon komen, maar aan de groote massa. Na de invocjtfna der tarieven toch zal menigeen een fabriek "duiven beginnen, omdat hij zich tegen buitenLandsehe concur rentie beschermd weet. En juist daarom meent spr. ook dat van de zijde der industriëelen zoo'n lawaai wordt gemaakt tegen het ontwerp, om dat zij vreezen concurrenten te krijgen. Daarbij zal men zien gebeuren dat buitenlanders hiér fabrieken zullen opzetten, om aan de tarieven te ontkomen en zullen zij bun arbeiders van hier betrekken. De heer R. sprak over welvaart en noemde een vermeerdering van bevolking, groot 13 pCt. en het aantal werkzamen in de industrie 22 pCt. Spr. zal andere cijfers noemen over dat-zelfde tijdvak. In Amerika, het land vaD protectie bij uitnemendheid, vermeerderde de bevolking met 21 pCt., dat dergenen werkzaam in de industrie, 40 pCt., en de vermeerdering der loonen met 70 pCt. (Applaus.) De heer IJsselstein zeide onlangs nog dat de Ned. Industrie behoefte heeft aan uitbreiding. Dat is wat anders als wat de beer A. zegt. Zoo ziet men, eindigt de debater, dat er op elk punt wel verschil van inzicht bestaat. Mis schien ligt de waarheid precies in liet midden. Spr. behoort tot geen enkele partij, doch hij hoopt dat de Lberale Unie nu eens baar stok paardje zal laten staan en evenals zij het stand punt heeft verlaten van laat maar loopen, dat zij nu zal laten gaan haar leer: Laat maar open. Nog wérd eenig debat gevoerd, waarvan wij hier ter plaatse geen verslag kunnen opnemen, omdat de heer R. voor zijn repliek zulk een langen tijd in beslag nam, dat de heer Stoop zich genoopt zag zich er over te beklagen en zich als gevolg ervan zeer moest bekorten en niet voldoende op de aangeroerde punten kon antwoorden. De vefgadering werd door den voorz. onder dankzegging gesloten. AMSTERDAMSCHE TAXAMETER AUTO MOBIELEN MAATSCHAPPIJ. Aan de Naamlooze Vennootschap Ainster- damsche Taxameter Automobielen Maat- mobieleu Maatschappij „Atax" is vergunning verleend tot oprichting van eene inrichting, waarin als beweegkracht zullen worden ge bezigd 5 electromotoren, nl. 2 elk van 45 P.K., 2 elk van 1H P.K. en 1 van 1 P.K., benevens 2 dynamo's elk van 30 K.W., in de perceelen aan de Wagenmakerslaan nrs. 6, 8 en 10. GRATIS BROOD- EN KOFFIEUITDEELING. Heden maakten 461 kinderen en 90 volwasse nen gebruik van de gratis brood- en kcffieuit- deeling vanwege de afd. Haarlem van den Ned Chr. Gehee'.onthoudersbond. HAARLEMSCII STRIJKORKEST. Het strijkorkest van Haarlems Muziekkorps gaf gisterenavond in het Brongebouw een abon nementsconcert onder de uitstekende leiding van den heer Kriens. Wij zijn allen doordrongen „van het kennen en kunnen van het bekende muziekkorps en we kunnen dus wel volstaan, met de vermelding, dat het ook gisterenavond weer zich is gelijk gebleven ,zoodat de vele toehoorders genoten hebben. Dat de heer Kriens met zijn keurkorps aan het Brongebouw verbonden blijft zal zeker eraan ten goede komen en crloe bijdragen de belang stelling voor ,,de Bron" te doen voortduren en te doen toenemen. „ST. JEROEN" EN „ST. DOROTIIEUS." Op de vergadering van Woensdag 7 Februari 1.1. is de R.K Stucadoorsvereeniging ..St. Je roen" definitief saamge smolten met de afd. Haarlem van den R.K. Kalk- en Steenbewerkcrs- bond ,,St. Jan", zijnde „St. Dorotheas". Door deze samensmelting zijn de leden van hel Stu- cadoorsgikle „St. Jeroen" groepsgewijze lid ge worden van „St. Dorotheus". Na de gehouden be stuursverkiezing werd dit als volgt samengesteld: J. van Duijn, voorzitter; P. Spoor, le Secretaris, RozenpriëelsfraaL No. 54r.M. Serné, Penning meester, Zuid Brouwerstraat 19; W. J. Knape. 2e secretaris, Zomerstraat No. 31N. J. Soet, algem. functionarisC. J. Hofkes en H. Krou- wels, commissarissen. ONVERSTANDIG. liet volgend staaltje getuigd er van hoe on verstandig sommige menschen kunnen doen. Gis termiddag 4 uur sprong de vischhandelaar Bi met een mandje visch aan den arm op de elec- trische tram, die de Jansstraat uitkwam in de richting Klokhuisplein. Bij de kromming van de straat maakte de tram een geweldigen zwaai. B, kon niet dadelijk op de snelrijdende tram komen en bleef aan een arm hangen, Een ongeluk was onvermijdelijk, daar de tram rakelings langs hef huisje dat tegen de Groote kerk staat, ging, en hij te pletter tegen het huisje zou rijden. Hij sprong er af, en kwam met een snelle vaart tegen den muur van het huisje aan. Wonderlijk kwam hij er nu goed af. WAAGHALZEN. Gistermiddag 5 uur probeerde de lLjarige P. K., wonende Boerensteeg, of hij nog op het ijs kon staan van den Raamsingel. Het gevolg was dat hij er doorzakte. Een metselaar, die voorbij kwam, wist met behulp van een lat den drenke ling uit het ijs te trekken en van een wissen dood te redden. Doornat en rillend van do kou ging de jongen in galop naar huis, waar hij misschien niet vriendelijk ontvangen zal zijn (Zie Stadsnienws verder on In dit. Blad.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1