Smakelijk Brood Twee Priester-martelaren. De Lnxe Brooffiatterfj De H. Carolus Borromeus VE.ii uilsSuifend prima kwaiileif. V X. M. Schiphorst, le secretaris, STetterodestr. 78. HERÏ8! S. J. CftRELS, voorheen Piaui SCaisen R.-K. Propagandaclub „LEO XIII dte Hillegom. -•■Itérljelijlr 'goedgekkeurd 1 Februari 1911. IK, ar: Loerakker. P. van Booden. O. Korte- feaas. M. Ruigrok. Jac. van Leeuwen. J. van ger Linden Pz. A. Wassenaar, W. van Mans. H. van Nobel en. Nie. Weijers. J. van aer Lin den Cz. A. Broekhof. P- Damen. Z. van Tol. f, Buigrok. Tl Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw: Smedestraat 28 (St. Bavo). Maandag 12 Eebr. half 9 Ondersteu- üTnsdag 18 Fehr. Comm. van Bijstand. Vergadering Timmerlieden. Bestuur Han dels- en Kantoorbedienden. Donderdag 15 Fehr. Rederijkers. Vrijdag 16 Febr. geen Hoofdbestuur. Propagandaclub. Zaterdag 17 Febr. half 9 uur Spaarbank pSt. Antonius van Padua". 8 uur zitting Rulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 uur Spaarbank St. Nicolaas (Winterprovisie). 8 Uur Bibliotheek. Inschrijven Coöp. Bakkerij. Mededeeling. De Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" gal op Vrijdag 16 Febr. een zesde uitvoering teven van liaar successtuk „NeoRomeinsch .ooneelspel in drie bedrijven. Aangezien de opbrengst zal bestemd zijn voor het eerst volgend St. Nicolaasfeest voor de kinderen Van de leden van den Bond, wordt ieder bondslid aangemoedigd om zooveel mogelijk propagana te maken voor deze uitvoering. Het scherm gaat klokslag 8 uur omhoog. Einde half elf. Al het mogelijke zal Worden gedaan om de uitvoering op een hoog ,peil" te doen staan. Kaarten eerste rang 1.en tweede rang a 0.50, hij den heer Kapteijn, congierge van het gebouw St. Ba vo. Plaatsbespreking a 10 cent op Donderdag 15 Febr., des avonds van 8—10 uur, in het Bondsgebouw. Namens bet Bestuur: F. J. Te even, Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. R.-K. Vereenigingsgebouw. Algemeene vergadering op Maandag 12 Febr. a.s., des avonds 8 uur. 1. Opening. 2. Notulen. 8. Installatie nieuwe leden. 4. Ver kiezing secretaris. 5. Ingekomen stukken en wat verder ter tafel gebracht wordt. 6. Rond vraag en sluiting. Mededeelingen. Door het bestuur van de Coöp. Bakkerij van de afd. Haarlem zal na de vergadering zitting worden gebonden voor in ontvangst- name van het inschrijfgeld a 0.50 per lid. De leden, die zich bij de bakkerij hébben aan gesloten, worden verzocht, hieraan te den ken. Tevens zal voor belanghebbenden het doel en streven worden uiteengezet. Namens bet Bestuur: A. van Glabbeek, waarn. secret. Afdeeling OVERVEEN en O. Zaterdag 10'Febr. 'savonds van half 8 tot half 9 uur, zitting Spaarbank en Spaar kas. Maandag 19 en Dinsdag 20 Februari feestvergadering met bioscoop-voorstelling ter gelegenheid van 't jubileum van onzen ZJEerw. Adviseur, in het Hotel „Van Onds het Raadhuis". Aanvang half 8 uur. Opening der zaal 7 uur. Kinderen beneden de 16 jaar worden niet toegelaten. De kaarten worden door den Bode bij de leden bezorgd en kun nen zooveel als doenlijk is bij deze geruild worden. Namens bet Bestnur: W. J. Jansen, Secr. Afdeeling BENNEBROEK en O. Den leden wordt bekend gemaakt, dat de Tooneelclub „Nut en Genoegen" op Donder dag 15 Februari de gewone vastenavond-uit voering geven zal. Opgevoerd zal worden „De Bloedgetuige", drama in 4 bedrijven en „De dertiende klok slag of de dief gestraft", blijspel in 2 be drijven. De leden en bun dames hebben op vertoon van hun contributiekaart en ver plicht programma a 0.10 per persoon toe gang tot dezen feestavond. Programhia's vanaf Zondag 11 Februari verkrijgbaar bij den congierge. Op Zondag 18 Februari zullen deze stuk ken voor belanghebbenden gespeeld worden. Kaarten a 0.30 na de Hoogmis en verder tot des avonds 7 uur verkrijgbaar bij den concierge. Aanvang op beide avonden om 7 uur pre cies. Opening der zaal om half 7 uur. De controleurs en commissarissen van or de worden beleefd verzocht op hun post te willen zijn Namens het Bestunr J. v. B a k e 1, Secr. Afdeeling 1 Bondsgebouw: Bor LISSE mdst.raat H. 47. Zaterdag 10 Febr. 's avonds van 7 tot 8 uur zitting Spaarkas. Van 7 tot half 8 zit ting Retraitefonds. Z o n d a g 11 Febr. 's avonds van 5 tot 7 uur zitting St. Barbara tot betaling van contri butie voor werkende leden. Dinsdag 13 Febr. 's avonds half 8, pro- pagandavergadering van de Propagandaclub en Retraitefonds. Als spreker zal optreden de Zeereêrw. Pater Philippona, Directeur van het St. Clemenshuis te Noordwijkerhoi.it, Toegang voor alle katholieken. Donderdag 15 Febr. 'savonds half 8 uur vergader ink der vakvereen. St. Isidorus. (j "'den van behandeling: Verslag afgevaai stut 6 ^^'vergadering. Voorstel van het be- °l" te geraken tot een gelijk minimum digen oma4)uurdlmr' Zaterdags te ein" Namens het Bestuur: A. H Schrama. Secr. HAARLEM. R.-K, Militaire Vereeniging. Zoetestraat 13. £fct gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 6—10 uur en op Zon- en feestdagen den gebeeleu dag. Liefdewerk St. Josephs-Ambaehts P-rlingen. Nieuwe Groenmarkt 22 of Zoetes'u ,-rat 11. Patronaat voor jongens van 1217 jaar. Zondagavond van half 6—half 8 Godsdienst onderricht, Ontspanning, Spaarbank. Maandagavond van half 8 tot 9 uur herha- lingsonderwijs voor afdeeling A. Dinsdagavond van half 8 tot 9 uur herha- lingsonderwijs voor afdeeling B. Woensdagavond van 8—9 uur Godsdienst onderricht of Sociologie voor beide afdee- lingen. Donderdagavond van half 8 tot 9 uur her- halingsonderwijs voor afdeeling A en teeken- les voor de vak jongens. Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur herha- lingsonderwijs voor afdeeling B. Het Bestunr is iederen Zondagavond te spreken in bet St. Vincentiushuis Nieuwe Groenmarkt 22, van half 6 tot half 8 uur. St. Joseplis-Gezellen-Vereenkb Zoetestraat, 19 Deze vereeniging stelt z;- doel het godsdienstig en maatschap! welzijn te bevorderen van R. K. jongelieden uit den werkenden stand. Lid worden kunnen zij, die den leeftijd van 17 jaar bereikt hebben, nog geen 21 jaar oud zijn en een aanbeveling kun nen overleggen van een bekend en achtens waardig persoon. Iederen Zondagavond van 8—9E bestaat gelegenheid zich in bet Veree nigingsgebouw (Zoetestraat 19) als aspirant lid op te geven. De wehelijksche contributie bedraagt 10 cent. De zaal der Vereeniging is geopend op werkdagen van 8—10 uur; op Zon- en feestdagen van 12—2 uur en des avonds van 5A—10 uur. De Zondagavondbij eenkomst is van 8—9K uur verplichtend. Tot steun dezer St. Josephs-Gez. Vereeni ging is opgericht hetGezellenfonds. Lid hiervan zijn zij, die een maandelijkscbe con tributie van ten minste 10 cents betalen. Deze contributie wordt door zelatricen tegen af gifte van een kwitantie opgehaald. De leden van 't Gezellenfonds ontvangen na hun overlij den een H. Mis in hunne parochiekerk en zijn deelachtig aan de gebeden welke de Gezellen maandelijks voor hunne weldoeners verrich ten. Men kan zieh als lid latuu inschrijven bij een der zelatricen of bij den President der vereeniging Pater C. H. Caininada, N. Groen markt 12. EERBIED IN GODS HUIS. Onderafd. v. d. Ned. R. Bh Volksbond afd. Haarlem. Zij, die wensehen lid te worden van boven genoemde vereeniging, kunnen zich opgeven aan de volgende adiessen: C. van Wieringen, Voorz., Twijnderslaan Iff; W. L. de Rooij, penningm., Eendrachtstr. 12; J. v. d. Aart, secretaris, Koningsteinstr. 19; J. Dijt, Krom 8; J. J, van der Walle, Lange Heerenvest 106; J. en P. Umans, An- thoniestraat 61; J. Heijne, Brouwerstr. 55E; H. B. v. d. Vlist, Schalkwijkerstr.; G. J. v. d. Veldt, Meester Joostenlaan 20; L. J. J. Zand- stra, Soutmanstr. 40; H. N. Blom, Meester Joostenlaan 35; J. F. v. d. Pol, Kamperstr. 72; J. N, Knoppert, Gen. Cronjéstraat 113rood; A. v. d. Meij, Rozenpriëelstraat 10; H. Her ben, Dompvoetslaan, Overveen; H. Heiligers, Bloemersteeg 3. R.-K. Vereeniging tof bescherming van meisjes, gen. „Si Martha" Het Bemiddelingsbureau der Vereeniging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden, enz., Ged. O. Gracht 111, alwaar voor R.-K. dienst meisjes, wier ouders buiten de stad woonach tig zijn, iederen Zondag- en Woensdagavond van 8—10 uur gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 cent per week, haar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis op bovengenoemde avonden. Si Elisabethsvereenighig. Inleveren van ziekenbriefjes Maandag avond tussehen 7 uur en half 9, Woensdag en Vrijdagmiddag tussehen 1 en 2 uur. Jans straat 4f R.-K, Meisjespatronaat „ST. ROSA". Nassaulaan 50. Het doel van dit patronaat is, meisjes uit den arbeidenden stand, van 12-16-jarigen leef tijd, g ra t i s in het naaien en aanverwante vakken, alsook in het knippen, te onderrich ten. Tevens ontvangen zij Godsdienst- en Bij- belsch onderricht, alsmede Herlmlirigsonder- wijs in het lezen, schrijven, rekenen, enz. Het onderwijs wordt gegeven eiken avond der week van half 7 tot half 9, uitgenomen Zaterdagavond. Aangifte van leerlingen tweemaal per jaar, n.l. ia de maanden Juli en December, op een steeds in dit blad te vermelden datum. Het Bestuur is voor ouders der leerlingen en belangstellenden te spreken aan boven staand adres, op iederen leu Woensdag der maand van half 3 tot half 5 uur. Het Bestuur Mej. <T. D. O. LOOMEI.TER, Zijlweg 88, Presidente. Mej. M. C. DE GRAAFF, Zijlstraat 1315, Secretaresse. Mej. ;r. M. M. BAK, G. Oude Gracht 40r., Penningm. St. Maria-vereeuiging. R.-K. Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik, vergadert elke twee maanden, hetwelk vooraf in de agenda dezer courant wordt bekend gemaakt. De Maria-vereeniging heeft een onderafd. Meisjesbond, voor leden van 11—16 jaar, die ook tweemaandelijks vergadert op Zon-' dag, 's nam. te 4 uur, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. In de vergadering is gelegenheid zich voor het lidmaatschap te laten inschrijven; tus- schentijds bij het secretariaat der vereeniging Z ij 1 w e g 21. R.-K. Propagaiidaclub „St. Petrus", Schoten (stadsgedeelte). Het Bestuur bestaat uit de heeren: J. Th. Bakker, Voorz., Kloosterstraat 101. J. S. Blaas, le Secr., Cronjéstraat 87. Tb. van Geldorp, Penningm., Borueostr. 15. P. Beers. 2e Secr., le Hoogewoerddwarsstr. no. 12. H. M. A. Mathot, Commissaris Pr, Levds- straat 74. GELOOF EN WETENSCHAP. Vereeniging tot bevordering van de weten schap onder de meer ontwikkelde Katholieken. Aangifte voor het lidmaatschap (minimum 2.50 per jaar) te richten tot den heer F. I Si Vincentlus-Bibliotheek. Het liefdewerk der Bibliotheek verschaft tegen uiterst laag leesgeld degelijke en aan gename nitspanningslectnnr. De commissie met bet liefdewerk belast, neemt slechts die boeken in den catalogus op, welke naar haar meening door iedereen ge lezen kunnen worden. Gelegenheid tot het afhalen en ruilen van hoeken bestaat er op alle Woensdagen van het jaar des avonds van VA—9 nnr tegen een leesgeld van VA cent per deel, en gedurende de maanden October—Maart ook op Vrijdag avond van VA— 9 nnr tegen een leesgeld van 1 cent- per deel. Voor schenkingen van hoeken en giften in geld houdt de commissie zich beleefd aanbe volen. President van bet liefdewerk is de heer C. H. J. de Graaff, Zijlstraat 13, secretaris de heer P. J. van Kessel, Plein 5. Propaganda-eluli voor den Volkszang. R.-K. Gemengde Zangvereeniging in samen werking met de Afd, Haarlem der Dio cesane Vereeniging'tot Bevordering van den Volkszang. Eiken Donderdagavond van 8—10 uur Repe titie in het gebouw der SI. Elisabeths vereeniging, Jansslraal 49. Naast de liederen uit de diverse Liederen bundels voor den. Volkszang worden ook kleine re en grootere meerstemmige werken uitgevoerd. Dames en Heeren die lid wensehen le worden kunnen zich aanmelden des Donderdagsavonds aan het repetitielokaal bovengenoemd, of da gelijks bii den Heer H. Kerkhoff, Verspronck- weg no. 7, Haarlem. Haarlemseh Brokkcnhuis. (Van do St. Vincentiusvereeniging), Zoetestraat 13. Geopend iederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9—12 en 2—5 uur. Tot ontvangst van goederen kan de con cierge op elk uur van den dag ontboden wor den. Telefoon 2170 en 1267. R. K. Politieke Propagandaclub te Haarlem. Bovengenoemde propagandaclub stelt zich ten doel de verhooging der politieke kennis en actie onder de katholieken van Haarlem te vermeerderen. Dit tracht zij te bewerken door: a. het verschaffen van inlichtingen ter ver krijging van het kiesrecht; b. het deelnemen aan de practisehe ver kiezingswerkzaamheden; en c. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging-, Mannen en jongelingen, die lust gevoelen als lid toe te treden, kunnen zich daarvoor bij het bestuur aanmelden. Om goed te wer ken en Haarlem Rechts te honden, hebben wij vele leden noodig. Meldt u daarom in groo- ten getale aan! Namens het Bestuur: J. H. VISSER, Voorzitter, Nieuwe Gracht 46. G. J. BRAAKHUIS, Secretaris. Hagestraat 10. Zijn tefel .was uiterst sober en bestond slechts uit brood, water en groenten. Bij zijn herder lijke reizen wias hem geen bergweg te boog, geen tocht te ver. Meestal reisde bij te voet en droeg zelf zijn bagage. Voor de Kerkelijke studiën toonde Carolus grooten liver. Hij zelf was zeer bedreven in de Godgeleerdheid en het Kerkelijk recht, waarin hij een graad van doctor had behaald, en eïschte ook van zijn priesters, dat zij bekwaam zouden zijn in de kerkelijke wetenschappen. De verheven naastenliefde en offervaardig heid van den heiligen Aartsbisschop toonden zich schitterend tijdens de pest, die in bet jaar 1576 te Milaan uitbrak. Alles verliet de stad; zelfs de magistraatspersonen namen de wijk, de zieken aan bun lot overlatend. De goede herder bleef met zijn geestelijkheid bij de ongelukkige kudde en verscheen als reddende engel aan de sponden der zieken, voorzag de stervenden van de troostmiddelen der Kerk, zorgde voor ver pleging, voeding en geneesmiddelen en deelde rijkelijk aalmoezen uit. Hierbij vergat bij zich zelf zoover, dat -hij zijn huisraad, j.a zelfs zijn kardinaalskleederen verkocht, om met de op brengst de noodlijdenden te steunen. Toen hij geen geld meer voor de zieken had, maakte hij schulden, offerde het laatste op, wat hij had en sliep op een plank of een schamelen stroozak. Om Gods toom af te wenden, hield Carolus een boetprocessie, waarin hij zelf, een touw om den hals en het kruis in zijn handen geheven, nederig voortschreed. Terwijl 100 geestelijken liet slachtoffer hunner priesterlijke bediening werden, spaarde de Hemel den Aartsbisschop, die zich alles voor allen gemaakt had. - Toen de vreeselijke ziekte had uitgewoed, zocht Carolus de treurigs gevolgen er van naar krachten te lenigen door de oprichting van een algemeen ziekenhuis, een weeshuis, een ge sticht tot opneming van herstellenden, en an dere inrichtingen van liefdadigheid en werd daardoor tot op den huldigen dag de groote weldoener van Milaan. Heilig als zijn leven was zijn dood. In October 1584 trok liij zich eenige dagen in de eenzaam heid terug om een retraite te- houden. Gedu rende' deze vrome oefening overviel hem een koorts, die hij in 't begin weinig telde. Maar de ziekte nam s-nel een ernstigen keer. Toen het bericht van zijn naderend einde zich in de stad verspreidde, verzamelde zich het volk voor zijn paleis. Als kinderen om het sterfbed van hun vader stonden de Milaneezen weenend aan zijn schamel leger. Voorzien van de laatste Hei lige Sacramenten stierf hij den 3den November 15S4 in zijn geliefd Milaan, eerst 46 jaren oud. Zijn laatste woorden waren: „Zie Heer, ik kom, ik kom spoedig 1" De dankbare burgers van Milaan bereidden hem een glorierijk graf. In een kostbare, ver gulde doodkist rust zijn lichaam in de crypta van den marmeren dom. (Centr.) LEVERT; Onder de groote mannen, die de ware Kerk hervorming hebben gebracht, stond de heilige Kardinaal Carolus Borromeus in.de voorste ge lederen. Aan hem vooral is het te danken, dat de heilrijke besluiten der Kerkvergadering van Trente zijn uitgevoerd en de Kerk in den geest van dat Concilie waarlijk Vernieuwd werd. Uit het oud-adellijk geslacht d er graven van Borromeo gesproten, wijdde de vrome jongeling zich aan den geestelijken stand. Reeds vroegtij dig bekleedde hij hooge kerkelijke waardig heden, wier inkomsten hij in den schoot der armen deed vloeien. Toen hij 22 jaren oud was geworden, besteeg' zijn oom, kardinaal de Me dici, onder den naam van Pins IV den pause lijken troon. Deze, die de hooge gaven des jon- gelings kende, riep hem naar lloine, verhief hem tot kardinaal-diaken en vertrouwde hem de eervolste zendingen toe- 'Nu.begon in vervulling- te gaan, wat een vrome man bij de geboorte van Carolus voorspeld had„Dit kind zal eens de hervormer der Kerk zijn en wonderbare din gen uitwerkenDe Paus had hem tegelijk het Aartsbisdom Milaan opgedragen, en nu was het Carolus' vurigste wenscb, zich geheel aan het welzijn van zijn diocees te kunnen wijden, ^oo- als eens zijn groote voorganger, de H. Ambro- sius. Door allerlei zaken en bezigheden werd de Heilige nog vijf jaren in Rome weerhouden. In dezen tijd was nl. de Kerkvergadering van Trente weer samengekomen, en de gewichtigste besluiten, die van toen af d.oor de Vaders wer den genomen, kwamen vooral tot stand dooi den grooten invloed van Carolus, die met Trente in voortdurende verbinding stond. Gedurende de ziekte van-den Paus was Carolus. onverdroten werkzaam om den voortgang der beraadslagin gen van het Concilie te bevorderen, en het ge bikte hem, dat de besluiten nog bü leven van Pius IV de Pauselijke goedkeuring verkregen en dus konden afgekondigd worden. En nu was het Carolus' groote zorg, dat oo'k en vooral in zijn bisdpm deze besluiten stipt werden uitge voerd, en ze door zijn voorbeeld in de gelieele Kerk te doen toepassen. Groote moeilijkheden ondervond de ijverige bisschop hij dezen arbeid, want er waren vele geestelijken, die weinig nei ging toonden, om met de oude sleur te breken. Zijn eigen bisdom werd een modeldriooees, waar naar vele andere zich richtten. Door zijn heiligen levenswandel was Carolus een lielderlichtend voorbeeld voor zijne kudde. Het is con opmerkelijk verschijnsel, dat de gvoote meerderheid der bevolking dier streken, welke thans het Bisdom Breda vormen, Katholiek gebleven is, niettegen staande zij van bet begin der 17de eeuw tot de Protestantsehe Republiek der Ver- eenigde Nederlanden behoorden. Dat, onder andere oorzaken, ook bier vooral moet ge noemd worden de standvastigheid in bet ge loof, h'et deugdzaam leven en de zielenijver van vele priesters, is aan geen twijfel onder- lievig. Onder ben nemen de Priester-marte laren eene geheel bizondere plaats in. Wijl zij echter in 't algemeen nagenoeg onbekend zijn, kan bet misschien nuttig zijn, enkele bijzonderheden te verbalen omtrent twee hunner, die in bet jaar 1557 den dood vonden. De namen dier beide geloofshelden zijn; Arnold Vessem en Hendrik Bosch. De eerste was pastoor te Klein-Zundert, de tweede te Nispen. Beiden waren kloosterlingen van de orde van Premonstreit uit de abdij van Tongerloo, welke het begevingsrecht bad dei- twee genoemde parochiën, evenals dat van verschillende andere pastoraten in deze stre ken. (Thans nog van de St. Jansparocbie te Roosendaal.) De gelukzalige-martelaar Arnold Vessem ook-Van Loedt, gebeeten, was omstreeks 1490 te Tilburg geboren. Hij had zijne studiën volbracht aan do hoogeschool van Orleans, liet kloosterhabijt ontvangen te Tongerloo, den 23en Juni 1520, en zijne plechtige gelofte afgelegd den 9den Juni 1522. Hij bekleedde in bet klooster verschillende ambten, liij werd „cellier" den 24sten Juni 1527, en „camerarius" den 16den Juli 1530. In Febr. 1536 werd hij benoemd tot pastoor te Klein Zondert. Hij gaf daar vele blijken van liefdadigheid jegens de armen. Met toe stemming van den Bisschop van Luik(ondei welk Bisdom nagenoeg geheel bet Noord- Brabantsch deel van bet Bisdom Breda be hoorde tot 1559) stichtte liij er een altaar, eene plechtige Donderdagsdie Mis en een broederschap ter eere van liet aanbiddellijk Sacrament. Het altaar was het „Sacraments altaar". Behalve deze gezongen Mis, stichtte hij nog eene Maandagsche, gelezen H. Mis ter eere van den H. Geest. George van Oos tenrijk, Bisschop van Luik, verleende de be doelde toestemming den 21sten Juni 1546. Bij de opkomst der Hervorming in de Nederlanden werd bij al spoedig het slacht offer der nieuwgezinden. Den 19den Juni 1557 vielen roofgierige schelmen, volgelin gen der Wederdoopers, de pastoorswoning aan, stalen al het geld en meest al het huis raad. Den herder zélf, die te bed lag brach ten zij uit haat tegen zijn standvastig geloof, ongeveer twintig wonden toe, slachten hem als een redeloos dier, en lieten hem, met uit gespatte en over den grond verspreidde her sens op de voorplaats liggen. Het bloed bleef nog lang or> de steenen zichtbaar. Zijn lijk werd naar Tongerloo vervoerd. Later werd het in een waardiger rustplaats bijgezet, op last van Henricus van Leem- putte, Vicaris van liet Bisdom 's-Hertogen- bosch. De vlekken van bet bloed werden steeds door zijne ordebroeders in eere gehou den, en honderd jaren nadat het vergoten was, bewaarde prelaat Wicbmans er nog overblijfselen van. Daar algemeen aangeno men werd, dat Arnold Vessem om het geloof als slachtoffer stierf, is steeds zfin naam in heilig aandenken. (Kruge; Bisd. Breda 4 blz. 314, Coppens, Beschr. p' 's Bosch 3 afd. 2 bldz. 180, Van Spil Abdij Tongerloo blz. 323; Sanderus Brab. 3 p. 372, Sauter, Priestermartèffi: Petrus v. Calmpthout Brecht 1910- Bid.'-T- Hendrik Bosch of Busschen schreef llden Aug. 1557 uit Esschen aan zijn over ste, den abt van Tongerloo, dat hij, op vernemen van den dood van Arnold Vessem, terstond naar Klein-Zundert wasvertrokkei dat hij daar het huis leeggeplunderd en zij medebroeder vermoord had gevonden. „Nimmer, schreef hij, zoolang ik leef, ver geet ik het gezicht van die verschrikkelijke en onmenschelijke wonden, die nog iederen nacht bij het ontwaken mij voor cbn geest staan." Hij die deze woorden schreef, vermoedde alsdan nog niet, dat weinige dagen later, den 23sten Aug. van hetzelfde jaar, een dergelij lot hem zeiven zou overkomen. Te Roosendaal geboren, vermoedelijk o het einde der 15e eeuw, bad Hendrik eene voorliefde voor de orde van St. Norbertus, aan wie aldaar de geestelijke belangen waren toevertrouwd. Den 23 Juni 1516 ontving hij bet wit habijt te Tongerloo. Uitschijnend door deugd en geleerdheid, werd hij achter eenvolgens subprior en prior des kloosters. Den 2den Juni 1527 werd liij pastoor te Duf fel, den 28den Dcc. 1532 te Alphen, einde I ebr. 1540 te Nispen. Het Necrologium der abdij roemt zijne wonderbare liefde tot Go en den noodlijdenden evenmenscb. Hij was reeds op Imogen leeftijd, toen in den 23sten Aug. 1557 des nachts te ongeveer elf ure, in zijne pastorie door Hervormden aangevallen en wreedaardig vermoord wérd, na van al zijne goederen te zyaberooi'd.Mcn j zag nog 13 jaren na bet plegen van dit mi- drfjf op eenen steen het bloed van dc-z u uit f muntenden relegieus en milddadigeu vadei der armen, dat niet kon uitgewisckt worde: i Een eeuw nadien vatte zekere Lambr.-r'ui 4 de Leeuw, Norbertijn te Tongerloo, nt door overlevering onder de kloo-ieilingenj vernomen te hebben het leven en den dood. voor 's Heeren aanschijn, glorievol va dezen martelaar -- in 1652 eene groote g vrucht tot hein op. En hij bleef niet onbelui uk Want meer dan eens ondervond hij de kracht van zijn voorbede. Op zijn verzoek stond Henri cus van de Leemputte Vicaris Generaal en Bestuurder „sede vacante" van liet Bisdom 's Bosch, den 13en Mei 1653 toe, dat de Pre laat van Tongerloo het gebeente van d< u eer biedwaardige» man zou verheffen, en op eene meer eervolle plaats doen rusten. Hij stond dit toe, gelijk iiij verklaarde „opdat God in Zijne Heiligen verheerlijkt worde, en, indien het Hem behaagt, dooi zijne verdiensten (van Henricus) Zijr wel daden aan de Christen geloovigen sehenke." Lambertus plaatste het volgende t. f op de grafstede: Aan 't bosch, groenend van deugd, o., Aan de roze, wit en rood, In bet dal der rozen gelezen, Geurend door een goede faam. Door moordenaars wreed afgesm d< u. 4 Thans als eene roze van Jericho Voor den Heer bloeiend, Den Prior, die zijne H. Orde liefhad. Den herder van verschillende parochiën, Den wonderbaren weldoener der armen Den Heer, onzer Orde-Broeder, Hendrik Bosch, van Roosendaal, Wiens bloed, na zijn wreedeu doo i. Als dat van Abel om wraak roepend, Langen tijd niet weggewischt kon v cruf-n. Gegroet, Gij- zoon der Martelaars, Op d'avond van uw levensdag,' Door wreede beuion weggerukt, Als rozen, welkend door den storm J A oorbijganger, vereer hem, en gij zu:t /'ia «lacht ondervinden. Geloof- mij, die 'tonder vonden heb. Ik spreek uit oudervinding. Frater L. de L. D. v. N.-B. NUTTIGE WENKEN. Wij lezen in de „Residentiebode" e ,u m rubriek: Voor Huis en Hor: Karnemelk. De karnemelk is naar verhouding - ijk aan voedingstoffen, zij moest daarom, ook als vo.- dingsmiddel voor den mensch, meer o. prijs worden gesteld, dan tot nu toe geschiedt. bevat n.l. 3 _pCt. eiwit; 1.3 pCt. vet; 3.2 pCÉ suiker en 0.5 pCt. zouten. Bovendien bevat z" melkzuur, tile haar den aangenomen, fri&scheu smaak verleent, doch ook, vooral bij kinderen en bij groote menschen met zwakke spijsver tering, aanleiding tot diarrhee geelt. Ook m, zij niet ongekookt, dus koud gebruikt worden" wanneer men bezweet is. Gerstewater. Een goed gerstewater, dat bij ongesuldhe- den, bij koorts, influenza, ontsteking, heeschheii. of rauwheid op de borst zulk 'n idorstlesscbende en verkoelende drank is, verkrijgt men op de volgende wijze: Men kookt 1 doel goed ge- wasischen gerst met 12 tot 16 dee'en water zoo- lang, lot de basten loslaten en drukt ze door een zeef of doek uit. Men doet er bij hel ge bruik een weinig suiker en citroensap bij. Om vliegende insecten uil de kamer te ver drijven, hangt men een stukje kamfer boven eci brandende lamp, doch zóó, dat .liet niet kan ont branden. De verdampende kamfer jaagt ter stom alle insecten weg. Tot het schoonhouden van flessch«i enz, vooral die, waarin vet geweest is, en die moei lijk schoon te maken zijn, is zaagsel, met nie; te veel- water geschud, ten sterkste aan te be velen. Zelfs flesschen, die sterk riekende ski" fen bevat hebben, zijn na een herhaalde aanwen ding er van, voor elk gebruik geschikt. Practisehe 1 ij m. Wanneer er kwestie is bijv. in de huishou ding een stuk glas of porcelein, een stuk speel goed enz. wal gebroken is, spoedig ie lijmen, lost men in een verwarmden lepel wat witte gelatine met een weinig azijn op en bestrijkt de te lijmen voorwerpen met de verkregen heldere opiossing. Heeft men bij de azijn eenige kor reltjes chroomzure kali gevoegd en het gelijm de stuk eenigen tijd in het licht gezet, dan kan men het zelfs daarna in water leggen, zonder fdat de gelijmde plaats loslaat. Inktvlekken verwij deren. Vlekken van aniline-inkt kunnen verwijderd worden door ze te bevochtigen met sterken alco hol, welke met een weinig salpeterzuur is aan gemaakt. Menigeen zat de moeite niet te veei zijn, om op deze wijze een kostbare teek en in.; of geschrift te redden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 11