binnenland. Opoffering beloond. BUITENLAND. Rond de Liturgie. R. K. Idleistan^vereEflipg. Mia lüas*©feé Zieke tanden, een gevaar voor de Volksgezondheid. mm® Haariem-iSrusseS. fï xc. 39" f II s 99 FgUILLeTON Schets uit den tijd der Fransche Revolutie. illEUWE HAARLEMSCHE COURANT TSSJtó „ST. JOZEF." Afdeeling Haarlem en Omstreken van „DE HANZE" goedgekeurd bij Bisschoppelijk besluit van den 26 October 1M)Ö en bü Kon. besluit van 9 Mei 1808. De R. K. Middenstandsvereeniging stelt zieh teu doel volgens art. 2 barer statuten, de zedelijke en stoffelijke belangen van den kan- deldrijvenden- en industrieelen middenstand in het algemeen en van bare leden in bet bij zonder te behartigen, overeenkomstig de be langen van den R. K. godsdienst. De voor deel en aan bet lidmaatschap verbonden zijn vele. Wij noemen slechts: le. Gratis informatiën en rechtskundige adviezen hunne zaken betreffende, het ge ven ter ineasseering hunner dubieuze posten. 2e. Gratis gebruik maken van het Bureau plaatsing kantoor- en winkelpersoneel. 3e. Het verzekeren hunner spiegel- en an dere ruiten bij de onderlinge glasverzekering tegen uiterst lage premie. 4e. Deelname aan het fonds uitkeering bij overlijden tegen geringe bijdrage onder kos teloos beheer. 5e. Gratis 'en franco ontvangst van een weekblad, 16 pagina's druk, inhoudende wat voor een middenstander van belang kan zijn. 6e. Tweemaal per jaar opdracht eeuer li. Mis voor de geestelijke en tijdelijke belan gen der leden. Bij overlijden van een lid één H. Mis voor zijn zielerust in zijne Parochie kerk. 7e. Minstens zes maal per jaar eene leden vergadering en eene feestelijke, wanneer de kas zulks toelaat. 8e. Diocesane Coöperatieve Credietbank, gelegenheid gevende eredieten te vragen, gelden te beleggen, hetzij deposito of reke ning-courant; spaargelden te beleggen tegen 3 rente, minimum inleg 25 ets., tot een be drag van 50 gulden terugbetaling onmiddel lijk, lioogere bedragen één dag opzegging. Voor inlichtingen of beleggingen gelegen heid iederen werkdag van 12 tot 2 en van 5 tot 7 uur bij den administrateur J. H. Vis ser, Nieuwe Gracht 46. 9e. De Debatingclub heeft zijn gezellige bij eenkomsten eiken Woensdagavond om 9 uur in de tuinzaal van Café Brinkinann, ten doel hebbende liet spreken in 't publiek aan ieder eigen te doen worden. Nog niet aangesloten R. K. Middenstanders worden aangespoord als lid onze vereeniging toe te treden. De contributie bedraagt slechts 1.30 per 3 maanden, zich verbindende voor een geheel jaar. Aanmelding voor het lidmaatschap hij den Secretaris C. A. M. Jonckbloedt, Lange Hee renstraat 24. Namens het Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. O. A. M. JONCKBLOEDT Lzn., Seer. (Ingezonden). I. Wanneer men tegenwoordig de vraag stelt wat toch wel de meest verbreide ziekte ou der de menschen zou zijn, dan loopt men groote kans ten antwoord te krijgen: de tu. berculose. En inderdaad ligt dit antwoord voor de hand, daar juist bij het veelvuldig voorkomen der tuberculose de noodzakelijk heid barer bestrijding steeds dringender is gebleken, bierdoor de aandacht meer op deze aandoening is gevestigd dan wellicht op eenige andere en dus de indruk kan worden verkregen, dat zij is de meest voorkomende ziekte. Er bestaat echter een ziekte, die lieel wat algemeener is en die, al zijn de gevol gen die zij na zich sleept, niet zoo algemeen bekend, toch, zoowel middellijk als onmid dellijk, groote schade kan berokkenen aan dengene, die er door wordt getroffen. We bedoelen de cariës, het hol worden, het weg rotten der tanden. Als men ooit van volksziekte kan spreken, dan is dit hier het geval. Waarschijnlijk is er geen volk ter wereld, dat er geheel ver schoond van blijft, al zijn ook enkele natuur volken, b.v. de Massai in Afrika, bekend om hun goed gebit. En zeker is bet, dat de veel vuldigheid der cariës gelijken tred houdt met de verfijning der beschaving; de onderzoe- Idngen toch in de' meest uiteengelegen deé- len der aarde hebben aangetoond dat 70 tot 90 procent van de tanden der schoolkinderen reeds aangetast bleken te zijn. En dit is geen wonder: waardoor toch wor den de tanden slecht, wat is de oorzaak van de cariës? Deze ontstaat door het achterblij ven van spijzenresten na de maaltijden in de mondholte; deze resten verzuren, de ge vormde zuren tasten de kalkzouten d'er tan den aan, een verweekte plek ontstaat, waar in zich bacteriën, die in eiken mond in groo- ten getale voorkomen, kunnen nestelen, hot ontkalkte tandbeen wordt opgelost en een holte ontstaat. Deze holte vormt een nieuwe broedplaats voor dezelfde reeks van ver schijnselen en zoo gaat de tand na korter of langer tijd te grande. Verder is bet duide lijk dat bet oplossingsproces der tanden des te vlugger zal voortschrijden, naarmate het weefsel der tanden losser, we zouden haast zeggen; meer poreus is. En nu is het juist dit soort van weefsel, waaruit de tanden der meer beschaafde volken zijn opgebouwd. Ook de geaardheid van het voedsel speelt een groote rol: naarmate bet meer papperig, meer kleverig is, zal bet zich mak kelijker aan en tusschen de tanden vasthech ten en moeilijker te verwijderen zijn. We hebben dus na te gaan welk verband er bestaat tusschen onze beschaving eti het voortschrijden der cariës, om daarna in groo te trekken aan te toonen welke de gevolgen dezer landziekte zijn voor het individu en voor de gemeenschap. Tenslotte, zoo we er in kunnen slagen te bewijzen, dat deze laatste evenals het indi vidu groote schade lijdt door het veelvuldig voorkomen dezer ziekte, hebben we naar middelen om te zien waardoor de cariës als volksziekte kan worden bestreden. dat de heeren zijn partij ook een plaatsje gunnen zouden in den gemeenteraad. Ten slotte hief hij zijn glas op en bracht een Hoch uit op de sociaal-democratische partij en de overwinning door haar in Keu len behaald. Niemand stemde natuurlijk met het Hoch in en de feeststemming was begrijpelijk ge heel verdwenen!... Ind ien 't verhaal niet waarlijk gebeurd is, dan is 'tin ieder geval toch goed verzonnen! Een wandelende d oode. Uit Ash evil !e (Zxiid- Caroüna, in de V. S. v. N. A.) wordt geseind, dat zich daar bij de begrafenis van den 70-jarigen Robert Smith,een "teringlijder, 'n schokkend in cident heelt voorgedaan. Men was met de toebereidselen bezig, toen de doodgewaande van zijn doodsbed opstond en, met zijn doodskleed aan, op een leuningstoel ging zitten, tot onuitsprekelijke!! schrik van de aan wezigen. Een ijlings geroepen geneesheer besteedde alle jrorgen aan hem, maar 24 uren later stierf Smith toch, ditmaal voorgoed. 99 DE „HEER AFGEVAARDIGDE" VAN HET KATHOLIEKE KEULEN! Een Keulsch katholiek blad niet de Köln. Volkszeitung begrijpelijk vertelt de volgende historie, die, waar of niet, allerver- makelijkst beschamend is voor Keulen! Op 's Keizers verjaardag werd er een groo te bijeenkomst gehouden van allerlei voor name en hooggeplaatste personen, meest uit liberale kringen. Tijdens het diner, toen de feeststemming haar hoogste punt zoowat bereikt had, kwam een geheel onbekend man op de meest on gegeneerde en brutale manier de feestzaal binnen. De voorzitter merkte op, dat bet een be sloten bijeenkomst was en dat' er dus geen vrije toegang voor iedereen gegeven werd. Onrustig antwoordde toen de onbekende: „Voor den vertegenwoordiger van Keulen in den Rijksdag is er geen besloten vergade ring in deze stad. Mijn naam is Hofrichter". Groote verbijstering teekende zich op alle gezichten af; de voorzitter vond echter spoe dig zijn kalmte terug en noodigde hem den „Herin Reiolitabgeordneter" uit plaats te nemen. Dadelijk daarop verlieten enkele hee ren demonstratief de zaal. Onder de aanwezigen trad een pijnlijke spanning in. Zichtbaar in de war gebracht, hief de voorzitter zijn g'las op en bracht toen korte, afgebroken zinnen een Hoch uit op den keizer, waarbij Hofrichter demonstra tief op zijn stoel bleef zitten. Ken geweldige verwarring ontstond. Ver schillende gasten eischten met luider stem de verwijdering van den ongenobden gast. neigde oel1 beele paniek te worden, toen Hofrichter zelf opstond en bet woord vroeg. Ondanks alle protesten hield hij met /.ijn scherpe agitatorische stem boven al liet ru moer om hem heen ook zijn toespraak. Vooreerst zeide hij daarin het te betreu ren, dat de vergadering hem niet had uitge- noodigd, want li ij was toch de man van liun vertrouwen, op wien ze hadden gestemd. Er waren een paar menschen weggeloopen, toen hij kwam, maar waarom hadden ze dan ge jubeld, toen bij gekozen was. Er had ont stemming geheerscht, toen hij zitten bleef bij bet Hoch op den keizer, maar men had toch geweten, dat Hij de gezworen vijand was van de bestaande maatschappelijke orde, dat liij met alle middelen de vernietiging van liet keizerschap in Duitschland ook nastreef de, zooals men in Portugal had gedaan. Natuurlijk kwam hij niet om feest te vie ren wegens den geboortedag van den man, dien zijn partij evenals alle andere gekroon de hoofden vijandschap gezworen had. Hij kwam alleen om de hoeren te bedanken voor hun steun bij de verkiezing. Hij had zieh dadelijk als lid opgegeven van de voornaam ste liberale club. Maar hij wilde de gelegen heid te baat nemen om nu vast de heeren to danken voor alle formaliteiten voor zijn lid maatschap zouden vervuld zijn. Hij hoopte, NEUTRALE HISTORIEBOEKEN? Dr. van Gils zendt ons de volgende mede- deeling: Aan het Bureau „Persinformatie", Amsterdam. Bij Noordhoff te Groningen verschijnt een serie „Historische Lectuur", „3 flinke, kloe ke deelen zegt het prospectus zeer ge schikt als geschenk voor de leerlingen van H. B. Scholen en Gymnasia", en verder „om u een denkbeeld te geven van den inhoud, volgen eenige proefpagina's". De eerste dezer „proefpagina's" is uit „De Spanjaarden in Peru" (door W. H. Pres- cott, History of the Conquest of Peru) van denzelfden_ schrijver is ook no. 3 „Een auto dafé ten tijde van Filips II") en bevat onder meer het volgende. „Of Atahualpa eiken schakel in de merk waardige keten van argumenten, waardoor de monnik Pizarro met den H. Petrus in verband bracht, begreep, mag betwijfeld worden. Zeker is het echter, dat hij zeer onjuiste begrippen omtrent de Dfieëenlieid heeft moeten verkrijgen, indien, zooals de ge schiedschrijver Garcilasso vermeldt, de tolk Felipillo haar verklaarden door te zeggen, dat „de Christenen geloofden aan drie goden en aan éénen God en dat er samen vier waren." Maar er valt niet aan te twijfelen, dat hij volkomen begreep, dat de strekking der redevoering was, hem te bewegen om zijn schepter neder te leggen en de oppermacht van een ander vorst te erkennen." De tweede proefpagina begint aldus: „Daar de konirg een gewijd persoon is, is zijn dienst een soort godsdienst, nauwkeurig geregeld, onveranderlijk en plechtig. Van zijn opstaan tot zijn naar bed gaan, wanneer hij zich kleedt, als hij eet, wu-'kt of wandelt, altijd is hij door een schare „priesters" omgeven." De heeren Dr. M. G. de Boer en LJ. de Wilde leeraren H. B. S. te Amsterdam heb ben deze fraaie „Lectuur" „verzameld en bewerkt." Let op: „bewerkt." Al verklaren de verzamelaars „dat wij niet elke bewering in elk stuk voor onze verantwoording nemen, behoeft zeker geen betoog" toch maakten zij ze „pasklaar" „slechts zelden konden wij de door ons gekozen stukken eenvoudig weg overnemen zooals zij waren; in de meeste gevallen moesten wij ze pasklaar ma- keu, bekorten en van een inleiding voorzien." Voor wie die stukken mi pasklaar zijn gemaakt is niet lieel duidelijk. Wij althans verzoeken de katholieke ouders wier kinde ren openbare scholen bezoeken waar het 2de deel van „Historische Lectuur" in 't school- program wordt voorgeschreven of aanbevo len, of waar het in de bibliotheek der leer lingen wordt geplaatst, onmiddelijk eene klacht in te dienen hij AExc. den Minister van Binnenlandsclie zaken. Dr. P. J. M. van GILS. DE DUURTE TOESLAG. Het Friesch Dagblad schrijft: De verwerping doet ons leed. We willen dat eerlijk erkennen. Gaarne hadden we gezien dat, zooals de zaken eenmaal stonde11' de Eerste Kamer den duurste-toeslag'" met had verworpen, doch aangenomen. Daarmee willen we niet zeggen, dat er geen gewichtige bezwaren tegen ingebracht zijn, al waren ze lang niet alle even gewichtig. Maar er bleek in «e Eerste Kamer niet, dat men zich daar een gorde voorstelling maakt van wat een huisgezin met kinderen noodig heeft. Min. Heemskerk merkte terecht op, dat een beambte van 12 in de week, dit door duur te tijdelijk 1 meer zou noodig hebben, daar door in een noodtoestand komt. Eu als er dan „och, och!" geroepen wordt, wanneer de minister zegt, dat zoo iemand in dien toe stand 'smiddags aardappelen, en niets dan aardappelen op z'n bord krijgt, en niets dun zij, die zoo roepen, blijk, dat ze het leven niet kennen. Nu had de- min'ster een anderen weg kun nen inslaan zeggen: juist de tijdelijke duurte is nij een aansporing, om üe salarissen eeus na te gaan. Maar nu was eenmaal dit voorstel inge diend. De Tweede Kamer had het goedge keurd. Velen rekenden bet goedgekeurd. Ve len rekenden reeds niet op, maar toch mét den „toeslag". Ware bet nu zoo onmogelijk geweest voor de Eerste Kamer, om de Regeering in het debat goed te laten voelen: Deze weg deugt niet we plaatsen ons nu op 't standpunt der Kamer en desniettemin voor ditmaal haar fiat te geven? Zooiets gebeurt immers méér! Voor de kleine gezinnen en dc pasgetrouw de jongelui is 'tniet erg: die redden er zicli wel dóór'maar voor de huishoudens met schoolgaande en niet-verdienende kinderen doen bet ons leed. De aanneming had zóó kunnen geschie den, dat de Eerste Kamer zich geheel vrij hield voor 't vervolg, ja een herhaling eer tegenhield dan uitlokte. Ook op haar standpunt had dan de uitzon dering den regel kunnen bevestigen. DE DUURTE IS NOG NIET OVER! Dat blijkt uit de Handelsberichten van 1 Februari. Daarin vindt men o.m. de volgende prij zen: Markt Leeuwarden. 29 Jan. '11 29 Jan. '12 Boter (K.G.) 1.35 1.49, 1.56 1.6S Markt Bodegraven. Kaas (50 K.G.) 31,00 32,50 36 40 Markt Amsterdam. Eieren (100 stuks) Vice sell (K.G.) (slaehtgewicht) Varkens id. Markt Groningen. Tarwe (75 K.G.) 6.00 6.65 6.55 7.00 Rogge (70 K.G.) 4.10 4.30 6.00 6.30 Groene erwten (H.L.) 6.00 13.75 11.75 14.73 Markt Broek op Langend. Roode kool (100 st.) 3.40 10.50 10.00 20.50 Witte kool (100 st.) 2.40 5.70 8.00 17.50 Uien (50 K.G.) 2.60 3.20 4.00 4.60 Markt Loosduinen. Boerenkool 0.08 0.12 0.28 0.S8 Markt Breda. Knolrapen 2.00 3.30 5.10 Markt Amsterdam. Koffie ordinair 0.45 0.52 Suiker (100 K.G.) 11.00 11.1254 18.K 18L Goedkooper zijn gelukkig de aardappelen. Maar de tarweprijs is stijgende. Rijst, enz. zijn nog- even hoog. Met uame valt er ecu prijsstijging van de mindere kwaliteiten op te merken. PROV. GRON. SCHIPPERSBOND. Na een rede door den heer J. F. Vos, scheepsmakelaar te Groningen, is opgericht een Provincialen Schippersbond voor Gro ningen en Drente, die zich ten doel stelt de bestrijding van bestaande en in wording zijn de wetten op de schipperij, streven naar ver betering van ondei'wijs voor schipperskinde ren, oprichting van onderlinge hypotheekban ken en credietbanken, coöperatief inkoopen, afschaffing van wantoestanden hij de schip perij. Staande de vergadering traden 80 le den uit Groningen en Drente toe. Het voor- loopig bestuur bestaat uit de heeren J. F. Vos bovengenoemd en liet bestuur der schip- persvereeniging „Onderlinge Vriendschap" te Groningen, waarvan voorzitter is de heer J. F. Koning. ELECTRICITEITSTENTOONSTELLING. Het departement 's Gravenhage van de Maatschappij van Nijverheid stelt zich voor in de maand JudI e.k. in de zalen van het Kon. Zool. Bot. Genootschap een tentoon stelling te houden op het gebied der electri- eiteit. Bedoeld wordt een beeld te geven van de toepassingen der electriciteit in den meest uitgebreiden zin. 4.10 7.10 5.40 7.9:1 0.66 0.80 0.74 0.84 0.40 0.50 0.52 0.54 Een loos gerucht. Gisterenochtend ging bet gerucht door Maastricht dat den vorigen nacht een paar z.g. Zigeunertroepen waren slaags ge- aaSmm Consecratie-formulier van een pateen. De Bisschop met de stoel om den hals en den mijter op het lioofd bidt in staande houding: Onze lnilp is in den naam des Heeren, Die hemel en aarde gemaakt heeft. Zeer geliefde broe ders, laten wij bidden, opdat de zegening der goddelijke genade deze pateen wijde en heilige om het Lichaam van onzen Heer Jezus (Chris tus daarin te breken, voor Hem, d;ie om ons aller heil bet lijden des kruizes heeft doorstaan. Dan zet hij den mijter af en vervolgt: De Heer zij roet u. En met uwen geest. Laten wij bidden. Almachtige eeuwige God, Gij, die de instelIer zijt der wettelijke (Joodsche) offeran den, en die bevolen hebt, dat men gedurende dezelve offergaven van tarwemeel in gouden en zilveren schalen tot, uw altaar zoude brengen, gewaardig U deze pateen te zege-j-nen, te kei--f- ligen en te consa-{~creeren tot den dienst der Eucharistie van Jezus Christus Uwen Zoon, die om ons aller heil zieh op het hout de« kruizes heeft willen slachtofferen voor U, God-den Va der, en die met U leeft en heerscht in de een heid des II. Geest.es God, door alle eeuwen der eeuwen. Amen. Nu zet de Bisschop den mijter op en na den duim zijner rechterhand in het Chrisma gedoopt te hebben, trekt hij over de pateen een kruis, van rand tot rand; vervolgens bestrijkt en zalft hij met denzelfden duim de geheele oppervlakte, zeggende O Heer God, gewaardig U deze Pateen te eon- sa-f-creeren en te hei+ligen door deze zalving en onzen ze-j-gen in Christus Jezus onzen lieer, die met leeft en heersclit enz. Amen. weest op den Cabcrgcrveg. Rem', taai: een kind doo-'gescho'en, twee of drie Zigeuners zwaar verwond. Lijk cn gewonden in Calvariënber*. En wat blijkt uit het onderzoek der maréehaus- sée, die des nachts telefonisch door de ge- meenlepoüJe met een cn ander ia kennis werd gesteld? Dat van doodslag cn zware mishandeling ab soluut geen sprake was. De- maréchaussee, die circa hall twee op on derzoek uittoog, ontmo-Jlte onderweg de gemeenI tepolilie met een man en hei.... doo .«scholen kind. Toen a'len naar Caharicnberg. En wat bieèki Dat dc „zwaar-gewon le" man slechts eene on beduidende hooidvonde bad ge ragen, terwijl hol vermoorde kind, zoj gezond was ais een hoentje, en door den vader genee! mei.... bloed was bestreken. Ondanks het verzet van den ya 'er wiens hoo.'dw oudje gerei igd en verbonden werd; werd het kindje Jink aJgewasschen. Zóó worden gemcenlepo itie, maréchaussee es liefdezusters onroodig uit de veeren gehouden, voor eene vechtpartij, uie feitelijk geen vecht» partij was. KLootschieten, Het klootschieten is eer wintersport, die voor zoover ons bekend is uitsluitend tot Twente behoort. De vv c.- strijd bestaat hierin, wife van de twee partijen iu een bepaald aantal schoten met een hou ten bal (kloot) in liet hard bevroren open veld, deu grootsten afstand aflegt. Met inachtneming van de gebruikelijk* formaliteiten daagt de eene huurt de ander<f ten strijde, of, zooals de geijkte term lui 1, biedt ze den kloot aan. Wordt de uitnood!* ging aangenomen, dan worden de voorwaar* den, waaraan men zich bij den wedstrijd té liouden heeft, vastgesteld, en de inleg he* puald. Honderden belangstellenden uit beide buurten de meisjes niet te vergeten zijn getuige van den wedstrijd, en op groo- teu afstand kan meu het gejoel over de vlak* te hooren. De winnende partij gaat met G»v eer en den inleg strijken, die later op der' avond meestal omgezet wordt in jenever. Niet altijd hebben deze wedstrijden een vrede!levenden afloop; maar al te vaak ein digen zij met ruzie en kloppartijen, en tus schen de buurten ontstaat alsdan een veete,. die soms jaren duurt en op marktdagen ei bruiloften telkens tot uiting komt. Eu zoo gaat er dan geen dag voorhij, ol verscheidene buurten treden twee aan Uvea met elkaar in het strijdperk. Tot dusver hoorde men gelukkig van ruzie of gevechten nog zoo goed als niets. Dezer dagen werd onder de gemeente Tub- bergen tusschen een paar buurten een kloot-' schieterswedstryd door vrouwen gehouden. De inzet was ,,'n krinteweggen met zen te- koffie", wat beteekent een plat krontehroo- 99 99 i. Het vuur dat in Frankrijk zoo lang ge smeuld liad, en dat eerlang geheel Europa op zijne grondvesten zou doen sidderen, was eindelijk uitgebarsten. Door verschillende schrijvers als Voltaire, Rousseau en anderen opgeruid, was liet volk m opstand gekomen. De druk der belastin gen was ten top gevoerd, meer opbrengen was onmogelijk, en toon na een paar jaren van misgewas de bevolking van liet platte land met hongersnood bedreigd werd, en het gebrek in de steden zich al nijpender deed gevoelen, was het met het geduldig dragen en wachten uit. Wel begon Lodewijk de Zes tiende Verbeteringen in te voeren, maar het was helaas te laat. Als een alles overweldi gende stroom was de volkswoede losgebar sten. Door niets kon ze meer gestuit worden. Zelfs de troepen vielen den koning af en schaarden zich aan de zijde van het volk. Het jaar 1789 staat als een der noodlottig- ste voor het Fransche Koningshuis in de an nalen geboekstaafd. Geen enkel tijdstip is zoo vruchtbaar in gebeurtenissen, die stof leveren voor dra matische verhalen als juist dit; en in het bijzonder die dagen welke bekend geworden zijn onder deu naam van „HeJ; Schrikbe wind", dagen waarin de gelxeelé macht in Parijs in handen was van mannen als Dan- ton, Marat, Robespierre. Leeftijd noch kunne werd ontzien. Adel en geestelijkheid werd naa r de guillotine gesleept en onmeedoogenloos gevonnisd, tot deze dwingelanden op hunne beurt het hoofd lieten onder liet bloedige mes, dat geen rust kende en naar zijnen uit vinder Guillotin de guillotine genoemd werd. Vrijheid, gelijkheid en broederschap zou 'het Fransche volk gegeven worden, maar nooit werd de vrijheid meer aan handen ge- legtl, de gelijkheid minder geteld, de broe- derschap minder beoefend dan juist in dezen tijd. Die maar een enkel woord van afkeu ring durfde laten hooren, werd zonder on derscheid van stand naar de gevangenis ge sleurd en in vunzige, dompige kerkers op gesloten. En of men zich dan al heriep op zijne patriottische gevoelens, welke diensten men ook aan „de Republiek" bewezen had, niets hielp, de persoonlijke wraak bracht honderden naar 't schavot en deed duizen den,'van alles verstooten, in armoede in den vreemde rondzwerven. In dit bloedig tijdperk, dat 15 September 1793 begon, neemt ons verhaal een aanvang. He klok van het Stadhuis heeft zes uur geslagen. De Gemeenteraad van Parijs is nog vergaderd. Langzaam en dof klinken de uren van het brons over de sombere, zwijgende stad heen, als het geluid eener doodsklok. Wie zal de eerste in deze vergadering zijn, dien het noodlot treft en voor wien geen nieuwe avond meer verrijzen zal? Den gelieelen dag was het koud en nevelig geweest of de zon zich schaamde hare stra len over zoovele gruwelen te laten schijnen. Een dikke mist kmg over de groote stad, die bijna uitgestorven leek, want niemand, die niét hoog noodig' buiten moest zijn, waagde zich op straat, en hulde haar als het ware in een sooij van lijkkleed. De weinige voetgangers haastten zich voort om hunne huizen te bereiken en wachtten daar iu angstige spanning, wat liet volgende uur brengen zal. Daar ginds voor ons zijn nog twee voetgangers, een grijsaard en een jong meisje, clio het Revolutieplein overste ken, waar zicli liet schrikbeeld van heel Pa rijs verheft, de afschuwelijke guillotine, die zelfs de moedigsten niet zonder eene lichte huivering kunnen voorbijgaan. Zij gaan nu door de Gravillierstraat naar de straat „Du Temple". Het jonge meisje leunde op den arm van haar geleideren kon slechts met moeite voort komen op de glibberige steenen. 'tWas dui delijk te zien, dat zij aan loopen in de stra ten niet gewend was. Ook het zachte schoei sel, dat zij droeg, was niet bestand tegen het ruwe plaveisel van deze dagen. Eensklaps struikelde zij. Of zij uitgleed, dan wel of do scherpe punt van een steen door de dunne schoenzool drong, viel niet met zekerheid te zeggen, maar zij moest zich aan den grijsaard vasthouden om niet te vallen. Moed, mijn kind, zeide deze, de weg is nog lang, als het ons ten minste gelukt aan onze vervolgers te ontkomen. Niet aan moed ontbreekt het mij, mijn vader, antwoordde het jonge meisje met een pijnlijken zucht. Mijn God, stamelde de grijsaard, ik zou haar geen vrees willen aanjagen, en toch, als wij niet spoedig hier in de nabijheid een schuilplaats vinden, zijn wij verloren. Elk oogenblik kan een der gevreesde patrouilles ons in den weg komen en dan is het gedaan met ons. Er moest zeker wel eene zeer dringende re den voor zijn, dat een oude man, die aan den avoi i van zijn leven gekomen was en eren jong meisje, dat pas dit leven inging, zich nog op straat waagden in deze gevaarlijke tijden en tegen het vallen van deu avond. De dag was een der verschrikkelijkste ge weest, welke men onder het „Schrikbewind" beleefd had. De bijl van den heul rookte nog van het vergoten bloed der Girondijnen, wier hoofden op het plein der Revolutie geval len waren, vóór het standbeeld van „De Vrij heid". Ware het bezield geweest, dan zeker zou het met een droeven lach op deze wilde tooneelen hebben neergezien, want nooit nog werd de vrijheid ruwer bespot. Het zwarte vaandel wapperde ten teeken van rouw van het Stadhuis, en wees er de burgers op, dat het land in gevaar was. En dit gevaar was niet denkbeeldig of overdreven. Het verraad, zeide men, moest meedoogen- loos en zonder uitstel gestraft worden, alsof de meeste mannen, wier hoofden ouder het moordend werktuig gevallen waren, niet goeo en bloed voor de vrijheid van liet vaderlauu hadden veil gehad. Maar van dezen dag af was niemand zij9 leven meer zeker. Geen wist of hij voor he» aanbreken van een nieuwen morgen niet ÏE, een der donkere kerkers zuchten zou, die ki^ alleen nog verliet als hij naar het schavot, gebracht werd. Bij den schrik des dags voeg-; de zich de vrees voor den nacht. Eene onj verzadigbare, naar bloed dorstende mach^ beheer sch te Frankrijk als een geest de^ wrake. Deze macht was „Het Schrikbewind Na deze enkele bijzonderheden over Parijs? die wij, om ons verhaal goed te begrijpen» hier moesten inlasscheu, keeren wij weder toJ| onze beide personen terug, over wie wij bty: het begin van dit hoofdstuk spraken. Zij waren reeds dicht hij de straat „DtÏ) Temple" gekomen, toen het jonge meisjéj eensklaps bleef staan en krampachtig dem arm van haar geleider drukte. Hoort gij dat? vroeg zij op fluisterendeiQ toon met bevende stem, terwijl zij hare klei» ne, blanke ha-nd uitstak in de richting vary de straat „Du Temple". De grijsaard luisterde. Hij kon nu duidelijk het geluid ondersciielv» den van den regelmatigen stap van solda-, ten, die in hunne richting kwamen. Eene patrouille, zeide hij bij zich zelG, niet weinig ontsteld, en dit arme kind sterft bijna van schrik! Mijn God, wat moet ik doen? Voor ons ligt dè dood en achter ons? J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5