DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. eerste blad. STADSNIEUWS. Het kind en de School. Kinsiei*huisvesi 19-SI-33, Haai»lem AGENDA. ü'të.OAS M FEBHUAill 1912r 36ste Jaargang Ho. 7753 Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. QUU1JBH m IfBfl 9^611 öULDSWm f Eft GULDKN b« 1 figjj GULDEN bij fi ^^vw lit nummer bestast uit iwee bladen. in. Haarlemsche Alledagjes No. 490. ffifi K83EE AVONDENJ HESISi ABOKKBUKKTSPRUSt Por 8 tmuuniieo voor Haarlem Voo» de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatse» ia Nederland franco per post Ai*underJ\jke nummers WB U30 „*08 PRIJS DER ADVERTENTIE; Van 16 regels 60 cent (oontant 50 oent) Iedere regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. {Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 oent (6 regels), driemaal voor 50 oent (4 oontant.) 000 Alle betalende abonnés op dit blad, die Ik bet bedt eenar verzekeringspoli» Min, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen onge ukken verzekerd voor; levenslange onge f| i 11 GULDKN b| B1111 verlies van een I Xverliee van 1 5ff verüee van g« 3 I eén soliiktheid tot §#1118 overlijden, illJsllS hand of voet, 1^4® éénoog. 1 41 "41 éen duim. W M 400 300 De eitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean Bijkantoor voor Haarlem de Néd-r^misch» Credietbank Nieuwe Pracht 11 wy8Tmg«Te 15 GULDEN bQ verlies van één anderen vinger. Woensdag 14 Februari, e b o u w „S t. B a v o" - RK. Volksbond 8 uur Recht sell e Kiesvereemgmgen. Spreker: Jhr. Mr. Frank van Lennep, lid der Tweede Kamer, afgevaardigde voor Haar- Bioscope-theater Groote Markt 2—4 en 8—10 uur Bioscoopvoorstelling. Teyler's Stichting - op de gewone Museum tijden Buitengewone tentoonstel- ing van kunstwerken, berustende in de ver zameling van Teyler's Museum: de gravures van Lucas van I^ydon, geb. 1494 te Leiden, Bisschoppelijk Museum (Jansstraat Til). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. Museum „Van S t o 1 k" (Jansstraat 48— 50). Geopend 's Maandags en Dinsdags van <.y/, _4i4 uur tegen betaling van 1.—. Ove rige dagen kosteloos op aanvrage. Het bestuur der R. K. Polit. Propaganda- club houdt iederen avond van 8—10 uur zit ting in St. Bavo (Smedestraat) tot het geven van inlichtingen voor plaatsing op de kiezers lijst. Ouderplicht en Onderwjjzcrsrecht. Veel wordt tegenwoordig van. de onderwij zerswereld gevraagd. De beste ouders eischen en de beste leeraren en onderwijzers geven den ouders recht tot eischen. Jan Ligthart noeande onlangs het uitoefenen van dit „recht" door de ouders zelfs hun „plicht". Maar indien de ouders tegenover hun kinderen tot plicht heb ben. toe te zien dat alle onderwijs zoo goed, zoo doelmatig en zoo toewijdingsvol mogelijk zij, dan kan 't niet anders, of diezelfde ouders heb ben plichten óók jegens de onderwijzers en leeraren die hun beste krachten geven aan het deel van de opvoedingstaak dat zij van de ouders, overnemen. Plichten hebben de ouders, voortvloeiend uit hun verplichting aan de onderwijswereld. De ernstige ouder voelt zwaar de verant woordelijkheid en de moeilijkheid, hem door het feit van zijn vader- of moederschap door de natuur zelve dus opgelegd. De ernstige leer aar en onderwijzer neemt op zich een soms haast, even groote verantwoordelijkheid en zorg voor tientallen, voor twintigtallen van kinde ren die hem van nature vreemd zijn. Gedreven door plichtsbesef en zuivere menscbenliefde put de goede onderwijzer zijn werkkracht en zijn zielskracht uit in het belang van het nage slacht. Ouders die in den engen kring van het gezin hun eigen kinderen niet baas blijven, zijn soms de eersten om van den onderwijzer te vergen dat deze de lastige bengels tot modelburgers zal opvoeden en de soms harde h-oofdjes zal ge schikt maken voor betrekkingen of examens, liefst zond-er dat zij er thuis last van hebben. De onverstandigste ouders maken het den on derwijzer persoonlijk soms het moeilijkst. Zij beoordeelen het onderwijs met den maatstaf Ier betrekkelijke onwetendheid, bemoeilijken den modernen paedagoog als deze in het belang der groeiende kinderhersens ten koste van zijn eigen kracht en gemak het onderwijs zóó in richt dat do kinderen buiten de school zooveel mogelijk vrij zijn van gedwongen schooltaken. 'jIJ to°nen zich soms in hun verkeerd begrepen oud ei liefde op misplaatste wijze gekreukt, en ')€se1..®Q "iet dat de onderwijzer eigenlijk een zede ij v acrobaat moet zijn om dag aan dag, uur aan uur met gelijke opgewektheid tegen zj[jn taak te zijn opgewassen. Ernstige opvoedingsfouten moeten door ern stige menschen immer gewraakt. Systeemfou- ten moeten immer gecnitiseerd om tot herzie ning aanleiding te geven. Ndést deze negatieve plchten van den ernstigen, tot oordeelen be voegden ouder staan echter andere, positieve plichten1; zéér voorname en veel opwekkender plichten die de ouder gelijkelijk jegens het kind en jegens den onderwijzer heeft. De ouder heeft in den onderwijzer en in den leeraar te zien dijn bondgenoot en zijn grooten helper tegen over het kind, en den wegbereider der bescha ming tegenover de menschheid. De ouder heeft iet voor onderwijzer cn leeraar nog al te zwa re levenspad te helpen effenen. En dit niet uit sluitend door naar zijn vermogen, als mensch, als burger, als kiezer, mede te werken tot steeds voortgaande verbetering van de financiëele po sitie van leeraren en onderwijzers maar min stens evenzeer door hun maatschappelijk en geestelijk in de samenleving ten volle de plaats in te ruimen die hun toekomt, zullen velen van hen zich niet gedrukt, geintimideerd voe len. Heeft een onderwijzer niet altijd de bescha ving en de algemeen® ontwikkeling die hem alle deuren opent? Dan moet daarin verande ring komen. Dan behooren wij ouders, aan te dringen, op verbetering van vakopleiding, vooral in de richting van algemeene ontwik keling; op de inrichting van een voldoend aan tal model-kweekscholen. Dan behooren wij er niet langer genoegen mee te nemen, dat aan onmondigen, -aan geestelijk no-g maar hnlf-rij pen, onderwijsbevoegdheid wordt gegeven. Dan behooren wij den ernst in te zien van het onder- wijsambt. Als wij ouders naar dit inzicht han delen, dan zal kunnen groeien de schare van mannen en vrouwen die zich bewust zijn dat zij bij het onderwijs niet een „baantje" maar een „roeping" vervullen. Dank, dank aan de man nen en vrouwen van het vak, die ons reeds ge toond hebben, wat goed onderwijs zijn kan. Dank en waardeering voor het goede dat reeds daar is, dat moet de klank zijn die door alle critiek critiek van het systeem vooral heenklinkt tot het hart der onderwijswereld L. BELINFANTE—AHN. iNolg twee Avonden, an dan is voor een i j jaar de leans alweer verkeken. Dan is er niets aan te doen, en helpt geen Klagen meer. ^Vjaanaian, .waarvoor, .waarin, waarmede zno vraagt nu de nieuwsgierige lezer ÖYielnog twee avonden hebben de feathoi- lieken maninen boven de 25 jaren en die vóór 15. klei dien leeftijd bereiken gelegen heid, om dit jaar nog bp de kiezerslijst te worden geplaatst, gaan z© vanavond of mergenavond niet maar St. Bavo in de Sme destraat, diaW is het clnheproepelijk dit, .en dan zijn ze v<Ltor eejn heel jaiar uitgesloten van ,een reciht, dat eiken staatsburger die niet tot h©t Janhagel behoort, toekomt. Gebruik maken van dit recht is eigenlijk plicht. In (dezen tijd vooral, nu van ant ilcatludieke en antinationale zijd© alle zeilen worden bdj;- gezet, is het onzerz ijds een dure plicht woo|r al degenen die kunnen, mede te werken tot instandhouding Van de maatschappelij ke orde en tot handhaving van Onze Christe lijke regeerin'g, tot medewerking aan Ifcomsch-soeial© werken en Christelijk be stuur.- Daarom: wie nog geen kiezer isl, oif wie iemand kent die het (neg niet is, hij wenjd© zich hedenavond zoinjder Sohrolom tot die [RL KL Drop agandablul die Van 8—10 uur in Simt BaVo zittimn houdt toifc het geven Van inlichtingen. PLAATSELIJK COMITé DER K. S. A. VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Niet zeer velen helaas h adden zich gisteravond opgemaakt naar de algemeene vergadering van het Plaatselijk Comité der Katholieke Sociale Actie voor Haarlem en omstreken, r»n ^erd in het gebouw „St. Bavo". Dit deed aan de belangrijkheid der vergade ring geen afbreuk, hoewel het te betreuren was. De voorzitter, de heer J. H. Visser, opende de vergadering met den christelijken groet en een woord van welkom aan de aanwezi gen en aan den spreker van dezen avond, den heer C. Wesseling, gemeenteraadslid van 's Gravenhage. De belangrijkheid van het te behandelen onderwerp, zeide spr., en de be kendheid van den heer Wesseling hadden ze ker een talrijker gehoor doen verwachten. De vele vergaderingen echter, die deze week nog te honden zijn, meent de heer Visser, als excuus voor de thuisblijvers te mogen aan nemen. De secretaris, de heer Corstens, deed daar na voorlezing van de notulen der vorige ver gadering en oogstte daarvoor zeer terecht een warm applaus. Nogmaals verkreeg de heer Corstens het woord, thans tot het voorlezen van het zeer mooi gestyleerde jaarverslag, dat wederom warme toejuichingen uit de zaal lokte. Op dit zeer belangrijke jaarverslag komen wij nader terug. De penningmeester bracht daarna het finan cieel verslag uit. In kas is een batig saldo van f 133.64. Den beiden functionarissen werd door den voorzitter dank gebracht voor hun accuraat werk. Alsnu was het woord aan den spreker van den avond, den heer C. Wesseling. Deze be handelde het onderwerp: DeArbeids^et-1911- De heer Wesseling begon met te wijzen op de belangrijkheid van het onderwerp, voor allen, maar vooral voor de patroons, en de werkgevers. Wel lijkt de arbeidswet van 1911 zich vooral toe leggen op de bescherming van de Industrie, maar dit begrip is zoo breed, zoo uitgebereid, dat al heel spoedig een werkplaats, waar gewerkt wordt aan de maatschappelijke productie, onder de bepa lingen van deze wet valt en honderden werk gevers en werkgevertjes met de arbeids wet te maken krijgen en dat dikwijls zonder dat zij het weten. Het is voor hen van zeer veel belang, dat zij er van op de hoogte zijn omdat de straffen lang niet malsch zijn in deze wet. Werden vroeger slechts kleine straffen toebedeeld; in deze wet zijn er mini mum-straffen van 14 dagen hechtenis en 75 boete. En daar meer en meer ook bij de rechterlijke macht de gewoonte baan breekt om aan de werkgevers vrijheidsstraffen op te leggen, omdat boeten op hen doorgaans geen vat hebben, is het voor hen van des te meer belang, dat zij van de nieuwe wetten kennis nemen. Voor den werkgever is Jit laatste nog van belang, omdat het weöschelijk is, dat de geest der wet in de maatschappelijke orde doordringt, en ten slotte zijn wij, als Neder- landsche burgers verplicht, voor zooveel in ons vermogen ligt, althans een algemeene kennis te hebben van de nieuwe wetten, waarmede ons land bedeeld wordt. Al kent men ze niet in al hare finesses, de strek king dient men er toch van te weten. Vooral voor de vrouwen is deze wet belang rijk. Zij zijn de aanleidende oorzaak geweest dat deze wet tot stand kwam. In 1906 stelde de Internationale Conventie eenige bepalingen vast voor vrouwenarbeid, o.a. het verbod van nachtarbeid voor vrou wen. In Juni 1908 keurde de Nederlandsche regeering deze conventie goed, maar nam daarmede tegelijkertijd op zich de voorge stelde bepalingen op vrouwenarbeid in hare wetgeving op te nemen. Deze bepalingen zouden in werking moeten treden op 1 Jan. 1912' AT." In 1911 nu kwam de Arbeidswet tot stand en Minister Talma, en met hem de heele Re geering, bepaalde zich niet tot de geuite wenschen van de Berner Conventie, maar hij greep zelfs de gelegenheid aan om de verouderde bepalingen. in onze arbeidswet geving door anderen, in den nieuwen geest van onzen tijd, te vervangen, en wel op zulk een manier, dat de sociaal-democraten, die wel niet tevreden waren zy gedenken steeds het woord van hun vader Bebel, die zeide: vraag steeds meer dan de burgerlijke partijen kunnen geven; dat is het beste mid del om de propaganda warm te houden onder het volk dat de soc.-dem. hulde brachten aan Min. Talma voor het tot stand gebrachte werk. Uitbreiding van onze arbeidswetgeving was noodig, omdat zij nog niet zoo heel veel be vatte. De eerste arbeidswetgeving dateert van 1864, toen van Houten met zijn kinderwetten kwam. In 1889 kwam de katholieke minister Rnys de Beerenbrouck met een aanvullings stuk arbeidswetgeving- Daarin zijn van tijd tot tijd veranderingen aangebracht, tot nn in 1911 weer een Lechtsch ministerie een groote verandering plaats had in die wetgeving. Hulde brengt spr. aan deze Regeering en de rechtsehen, die niet alleen over arbeids wetgeving praten, maar die woorden in da den omzetten. (Applaus). Er zijn ook in katholieke kringen ver schillende verwijten gehoord tegen de Ar beidswet. Zoo vraagt men: waarom strekt deze wet zich ook niet uit tot de huisindustrie? Spr. antwoordt, dat dit niet goedschiks kan geschieden, omdat de Enquête-commissie voor de Huisindustrie nog niet met haar werk ge reed was. Het rapp°rt van deze commissie is dezer dagen verschenen en nn zullen veel scherpere bepalingen betreffende de huis industrie in een wet worden opgenomen, dan in 1911 genomen hadden mogen worden. Waarom is de wet niet uitgestrekt tot de land-, bosch- en tuinbouw enz., vraagt men verder. Werkelijk lijkt het dat de industrie eenzijdig beschermd wordt, zegt spr., maar is dat dan niet in de eerste plaats aan de landbouwers zelf te wijten, waar het vakver- eenigingsleven, in tegenstelling met dat der arbeiders in de industrie, op zulk een erbar melijk peil staat? Toch zal ook voor deze be drijven een wet tot stand komen. Een onder zoek is alreeds ingesteld. Ten slotte strekt de wet zich ook niet uit tot den volwassen man en een teleurstelling is het geweest, dat in de wet de 10-urendag niet geregeld is. Waarom niet? De wensehelijkheid er van is ook tot de Kamer doorgedrongen, doch Min- Talma en deze Regeering noemt eene algemeene regeling van den 10-urendag on uitvoerbaar. Er zouden zooveel uitzonderin gen moeten worden gemaakt, dat men zich blij zou maken met een doode niusch, getuige de wet-Millerand in Frankrijk met hare on telbare uitzonderingsbepalingen. Liever re gelt de Regeering den arbeidsduur iu spe ciale wetten, zooals zij reeds deed of doen zal in de Steenhouwerswet, de Stuwadoorswet, de Bakkerswet. Indirect zullen echter ook vele volwassen mannen van de Arbeidswet genieten, omdat in vele bedrijven de patroons niet een afzon derlijk werkrooster kunnen houden voor vrouwen en een voor mannen. Het eene houdt nauw verhand met het andere, b.v. in de textiel-industrie. Tot wie, vraagt spr., strekt zieli de wet nu wel uit? Antwoord: Tot de vrouw, de jeugdige per sonen en de kinderen. Wat zijn kinderen in den zin van deze wet? Die personen, die nog geen 13 jaar oud zijn. Tot nu toe gold daarvoor de leeftijd van 12 jaar. Dit is gebracht op 13. Dezen mogen ab soluut niet in werkplaatsen of fabrieken ar beidzaam zijn. Er waren er die dezen leeftijd op 14 jaar wilden gebracht zien. Men nam genoegen met den 13-jarigen leeftijd, want wat moest men doen met de kinderen, als zij van school kwamen tot hun 14de jaar? De heeren Aalberse en Passtoors stelden een amendement voor om toe te staan dat deze kinderen een halven dag, 6 uur, mochten ar beiden. Het werd verworpen. Als gevolg van de wet zal nu ook de leer plichtwet moeten worden uitgebreid. Wat zijn jeugdige personen? Die tusschen 13 en 17 jaar. Vroeger was deze leeftijd van 17, 16 jaar, dus ook dit is opgeschoven. Hiervan zal het gevolg zijn voor de kin deren en de jeugdige personen een opbloei van hnn geestelijke en lichamelijke ontwik keling: en opvoeding. Dan zijn de patroons verplicht hnn jeugdige arbeidskrachten in de gelegenheid te stellen om zich te ontwikkelen, b.v. door herhalingsonderwijs. Voor de vrouw wordt de arbeidstijd be paald op hoogstens 10 uren per dag en een arbeidsweek van hoogstens 58 uur. Daarbij worden de rusturen heter geregeld en de nachttijden. Eén ding vindt spr. jammer, n.l. dat de heeren Passtoors en Aalberse er niet in geslaagd zijn de arbeid te verbieden voor de gehuwde vrouw. Zij wilden die beperkt zien tot drie uren per dag, met één werk dag van 10 uur per maand, om den man een vrijen dag te geven. Het voorstel werd ver worpen en de soc.-dem., die het lot van dit voorstel in handen hadden, stemden tegen. Spr. wijdt dan uit over de ellende, die de ar beid door de gehuwde vrouw doet ontstaan in huisgezin en maatschappij. Als op den voorgrond tredende bepalingen noemt spr. dan nog dat de nachttijd in de wet met één uur is uitgebreid, nl. van 7 n.m. tot 6 uur v.m.; het verbod van Zondagsarheid voor vrouwen en jeugdige personen; de scher pere controle op de naleving der wet; de uit breiding der bevoegdheden van de arbeidsin spectie, waarhij o.a. aan de burgemeesters en de Commissarissen der Koningin de macht is ontnomen om voor plaatselijke bedrijven uitzonderingen toe te staan. Spr. eindigt, met een woord van hulde aan de regeering voor de totstandbrenging van deze wet, die ons een stap verder heeft ge bracht naar een gelukkiger, rechvaardiger maatschappij. Deze wet bepaalt uitmuntend de rechten en plichten van den patroon en ook dio van den arbeider. En spr. gelooft dat deze wet er in zal slagen om ons naar een beteren toestand der maatschappij te leiden. Er werd gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen. Uit de antwoorden die de heer W. gaf, bleek o. m. dat de bepaling van de kinderen niet toepasselijk is in het landbouwbedrijf en annexes, omdat deze takken van bedrijf uitdrukkelijk uitgeschakeld zijn in deze Ar beidswet. Ook voor dochters geldt deze wet; dus een vader mag -zijn dochter niet na vastgestel- den tijd laten werken. Voorts werd opgemerkt dat hier ter stede reeds proces-verbaal is opgemaakt tegen pa troons, omdat dames b.v. in het confectie bedrijf of in bloemenwinkels daar kleine werkzaamheden verrichtten als knoopen aan een mantel zetten of ruikers binden. Zijn deze winkels nu als werkplaatsen aan te merken? De heer W. antwoordt dat misschien strikt genomen, die winkels wel aan te merken zijn als werkplaatsen, doch men zal goed doen zich niet neder te leggen bij de uitspraak van een ijverig inspecteur of inspectrice van den arbeid, die slechts een zeer persoonlijke mee ning heeft. De aangewezen weg is om een uitspraak uit te lokken in hoogste instantie. Zoo vormt zich dan een jurisprudentie. Een warm applaus beloonde den spr. voor zijne leerrijke, klare en aangename uiteen zetting. De beer J. H. Visser deelde mede, dat bin nenkort een buitengewone vergadering zal worden gehouden der K. S. A. om eene com missie te benoemen, teneinde de viering van het veertigjarig priesterfeest van onzen Door- luchtigen Kerkvoond, Mgr. A. J. Callier, in Augustus a.s. naar behooren te vieren. Verder deed de Eerw. adviseur nog eene mededeeling. Er is Z.Ew. gevraagd of de tooneelvereeni- giug, die vroeger den naam droeg van „Lief de voor de Kunst" en thans den naam draagt van „Vondel", een katholieke vereenigiug is. De Eerw. adviseur, rector v. d. Berg, stelt er prijs op te verklaren, dat deze tooneelveree- niging een weg is opgegaan, waar zij meende geen adviseur meer noodig te hebben. De vereenigiug bestaat misschien uit katholieke mannen, hebben een program om te werken naar katholiek beginsel, doch de vereenigiug is niet meer zóó, dat zij, als kath. vereenigiug, een beroep kan doen op den steun der katholieken en zijn dieu steun zoude ver dienen. Daarna wordt de algemeene vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. ST. JOSEPH. Zondag jl. hield bovengenoemde vereeni giug, afdeeling van den Ned. Bond van R.K. Post- en Telegraafbeambten, een goed ge slaagde vergadering in het gebouw SL Bavo, Smedestraat. Nadat de voorzitter een harte lijk welkom aan de aanwezigen had toegeroe pen, las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd wer den goedgekeurd. De voorzitter bracht hier na zijn dank uit aan den secretaris en waar nemend secretaris, den heer J. A. Oudendijk. Hierna kwamen ter sprake de punten voor de a.s. algemeene jaarvergadering, die ge houden zal worden te Arnhem. Nadat de ver gadering vier voorname punten van den be schrijvingsbrief had behandeld, kwam punt 4 aan de orde en wel ..propaganda voor onze a.s. jaarvergadering", welke zal gehouden worden om die R. K. medebroeders, die nog niet bij ons zijn aangesloten, te doen toetre den. Ook werd het bestuur opgedragen deze vergadering te houden op een avond in de week en wel op Woensdag 13 Maart a.s. Wel licht kunnen er meer leden in de gelegen heid gestekl worden de vergadering bij te wonen dan op een Zondag, want die leden moeten toch eens bedenken, dat hetgeen door St. Petrus gedaan wordt, toch wel eens in de twee a drie maanden een vergadering waard moet zijn. Ook kwam ter sprake het aanwerven van donateurs of donatrices. De voorzitter zeide, dat er in de laatste maan den eenige donateurs en donatrices gestor ven zijn of naar huiten de stad zijn gegaan. Nadat nog eenige vragen van verschillen den aard waren behandeld, sloot de voorzit ter te ongeveer 6 uur de vergadering met den christelijken groet. NAAR AMSTERDAM. Heden- en morgenavond verleent het Haarl. Muziekkorps zijne medewerking bij eene uitvoe ring door „Amstel's Zangkoor", dat eene opvoe ring zal geven der „Jahreszeiten", oratorium van Haydn, onder directie van den heer P. Bik kers in het Concertgebouw te Amsterdam. GRATIS BROOD EN KOFFÏEUITDEELING. Do afd. Haarlem van den Ned. Chr. Geneel- Onthoudersbond verstrekte hedenmorgen aan 404 kinderen e» 60 volwassenen gratis brood en koffie. AUTO-ONGE Val,. Gistermiddag reed de auto H. 2588, eigendom van den heer van Vloten, te 's-Gravenhage, de Amsterdamsehe Poort door en de Heerenvest op. Nabij de werkplaats der firma Fruytier, op die vest, stonden eenige handwagens en de chauffeur van de auto stuurde zijn machine met zeer veel tact door den doolhof heen, doch helaas de treeplank kwam in aanraking met een der handwagens, zoodat de auto een draai nam en twee andere handwagens aanreed, waarvan een met kisten en krullen beladen was. Deze last werd er door den schok afgesmeten en lag wel dra deerlijk gehavend op de straat; van twee andere handwagens was de kruk gebroken. De auto had schade aan het portier, den lantaarn, de treeplank en het stuur weigerde dienst, ter wijl eenige voorbijgangers slechts door een over haaste vlucht het veege lijf konden bergen. De heer v. VI. zette per spoortrein zijn reis naar den Haag voort; de auto werd naar Amster dam gebracht om gerepareerd te worden, DIEFSTAL. Ten nadeele van de wed. Z. aan den Doodweg te Schoten is een zinken plaat ontvreemd. De politie doet onderzoek. BRAND IN EEN SCHIP. Gistermorgen ongeveer zeven uur had een begin van brand plaats in een schip genaamd „de Hoop", liggende in den Singel bij de Raaks. De oorzaak was dat tengevolge van een schok, veroorzaakt door een aanvaring, een brandend kacheltje omviel. De schipper en een knecht bluschten met eenige emmers water den brand fZie Stadsnieuws verder oo In dit "lad.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1