B. PAAUAKKER C'. fllEGflHG 23. Gedurende de maand Februari Opruiming wan restante paren SOLIED SCHOENWERK tegen SPOTPRIJZEN. Algemeen Yerkooplokaal Plantenveiling. TMEOD. Q. VAN DUSSELD0RP Nieuwste Engelsche Stoffen. H. VISSERS ZOON. Lucht- en Vibratie-behandeling Uit onze Oost. Maandag a.s., KIJKDAG HEEREN m DAMESKLEERMAKERIJ Elegante Coupe. Prijzen billijk. Gemeente Haarlem. BBHHHmwi Verhuring Landerijen. NOBELSTRAAT 11-12-13. TELEPH. 1605. Ontvangen de nieuwste model len in Heeren-, Dames- en Kinder schoenen. Uitsluitend prima kwaliteit. ConcBirreoreMci® prijzen. Als dit eens ieder wist wat zou dat een groot geluk voor vele zieke menschen zijn I LIJDERS!!! Sport en Wedstrijden, Het is onze gewoonte om eik aar de modellen, welke wij bij een woigend seizoen niet meen in voorraad houden, op te ruimen. Het ligt niet in onze bedoeling om door ©ene zoogenaamde opruiming onz$n omzet kunst" matig te verhoogen maar wij beoogen alleen, ruimte te maken, om zoo doende bij het volgend saison de nieuwste modellen te kunnen aanbieden. Goederen der opruiming morden niei op ziehi gezonden, en Ni ET geruiid. Nieuwe Gracht 74. 5 Barteijorimsiraai 5 - Telefoon 214-4-, INHALATION naar nieuwste Methode, Salon voor Haarsnijden en Scheren JAN VAN DAM - Barteljorisstraat 21. eerenrijwiel, MAAR ALLEEN DE GECOMBINEERDE Dir. WILH. 8CHREIJ Co. ALS EEN ROMAN. Een Tndisc.li meisje; dochter vtajn Lekende, in' zeef góede positie levten'de ouders, besloot eenige j aren geleden, zieh alaln 'den! verple gingsdienst in een Her hospitalen op Java, te ■wijden. Ze word door een taloim geacht ge neesheer in dit voornemen gestijfd, maakte haar leertijd doof, 'deed de gevórderde exa mens en erlangde een vaste plaats bij Ven der grootste ziekeninricht iingen. Na een paar jaren in futniotie te zijn geweest, kreeg zie ón der de aian haJre hóede toevertrouwde lijders een' heer Van gevorderden leeftijd, die ern stig ongesteld Was en de meest onverpoosde en aandachtige zorgen vereistehte. 'Ook zijn echtgeliótote nain met goiedvinde.il Valn de di rectie haar intrek in het hospitaal, zoodat beide dames, elkander aflossende, den zieke konden Verplggein. Het proces durfde lang, maar had, dank zij de onvermoeide oppas sing van' vrouw en Verpleegster, ten langen leste een gelukkig éfnde. Onze heer kon, na een verblijf in de ziekèninrichting van ongeveer 4 maanden, als genezen ontslagen worden en vóór goed ótalalr Nederland .terug- keeren'. jOnnojodig' te zeggen, dat de liefde zuster zeer royaal werd bedacht en dat tus- schen de familie en haar een hëohte Vriend schap gesloten was, [Weder verstreken een paar jaren. De zus ter bleef in hare betrekking .en de corres pondentie verflauwde langzamerhand, zooals dat meer ga|a,t, zónder echter de wederzijd- sche gevoelens te doen verkillen. !Oiïze verpleegster ging eindelijk ook naar Holland en mocht, met het óog op haiar uit nemende papieren dalair al spoedig een be trekking in halar Vak erlangen. En weder wijdde ze zieh, nu échter onder een geheel tander klimaat, aian haar liefdewerk en wist ze zich gezien te maken hij artsen en kram- ken. Totdat eindelijk gebeurde, wat bijhal niet uitblijven lcoln en een htafer patiënten, met zórg verpleegd, haar ten huwelijk -vroeg Hoewel de mm' een uiterst fatsoenlijk persoon was, bekleedde hij leen geen positie, was hij: niet van een af komst en' beschikte hij niet oVer fortuin, dat hem in de bogen' van de bfujdersi vjaja het meisje tot een gewilde partij kon maken. Scherpe oppositie van1 de inmiddels gepeh- sicnneerde en gerepatrieerde ouders mocht daarom Sniet- verwonderen, matalr koh geen verandering in den toestand brengen. Het huwelijk werd voltrokken', de joh ge dame nam ontslag uit den verpleegdienst, kreeg Ua! een jaag teeh kind' en leidde geduren de enkele jaren een zeer gelukkig leven. Tot dat de zorgen' kwamen Ide man zijn betrek king verloor en bróodielaojs werd. Na al de misère ondergaan te hebbein Vain vergeefsehe sollicitaties en geen! geld' in huis, besloot 'de moedige Vrouw weder tot. haar oude beroep terug te keeren en uit in.as.soe ren te gaian. Zoo werd niet den barden 'arbeid een klein stuk brood verdiend, vermageide de Vróuw zichtbaar en kon de eahtgemoót in het vinden vian een betrekking niet slagen 'Op zekeren dag reed zij in de train' na:ar een htafer klainteU', toien een heer instapte, die halar bekend vóórkwam, doch dien zij niet thuis! vermocht, te brengen. Ook de nieu we reiziger werd blijkbaar door de jonge da me aan het Verleden herinnerd en za.t haar taian te kijken met een gezicht Vain: „wie ben je to'ch Toen zij uitstapte, verliet ook hij den wagen en sprak hij hatar aan, om te vra gen wie zij eigenlijk was. En ziet, op dat zelfde oogenblik herkenden de oude Indische patiënt en de jonge ver pleegster elkander. Mjatag kind, wat zie je er uit. Was het eenige, dat in den beginne aan zijn mojnd ontsnapte. En al spoedig volg de het rel'ajas van alles wat sedert hun schei ding, voorgevallen en van a,l den jammer die geleden was. Onze Indiër, een zeer gefortu neerd man zonder kinderen, voelde al zijn dankbaarheid herleven en besloot krachtig in te grijpen. Hij kwam dejn volgenden dag met zijn ega in de meer dan eenvoudige wo ning van zijn vroegere verplee,gsiter en begon met een briefje Van Huizend gulden in ide armelijke omgeving te deponeeren met de mededeel iïig, dat, wanneer het eenmiatal zou kunnen worden teruggegeven, het zou geaö- cepteerd worden, doch dat het als' het nooit terugkwam, ook goed' w'aisi. Hij kocht een woning in een der drukke buurten, stond die af atan de liefdezuster tegen een zeer be scheiden huurprijs en meubelde het huis om er een pensio|n in te gaan houden. En meteen bracht hij drie bej aarde oud-Indiërs aan, die genegen warejn om tegen een behoorlijke ver goeding bij de datno in pension te gaan. En cm Ide kroon op alles te zetten, schold hij haar de eerste twee jaren de huur kwijt, om ha,af de gelegenheid te .Schenken om op adem te komen, zo%als hij Zeide. Het Hinkt als een sprookje en totoh is bet verhaal viajn het begin tot het einde ge heel waar. Het bewijst dat, al leven' we in een nog zoo m'aterialistisehem tijd, er toch al tijd nog meUschen worden gevonden1,, die een hart hebben', en dat vergunnen te spreken. En' nu de man met dat hart een bekende end-Indiër ia, mogen .we er met dubbelen trots gewag .Van maken!. öVaint Ze zijn op de wereld niet talrijk, die zich óp die wijze van oude .schuld kwijten, 'i (Bat. Nwbl.j Interc. Tel. 1886, van 10 tot 4 uur. Veiling Dinsdag aanvan gende 's morgens te 10 uur met de buitengoederen waar bij o. a. ledikanten, boeken- stelling, broodkar, kippen hok met loop, kuikenrellen P. HOOGEVEEN Lz. Makelaar. Op WOENSDAG 28 FEBRU ARI 1912, des voormiddags 10 uur zal Deurwaarder M. J. WANING in de „Korenbeurs" aan het Spaarne te Haarlem a contant verkoopen. een mooie collectie Stam en Struikrozen, Rhododen drons, Coniferen, Vruchiboo- men en heestergewassen. Alles afkomstig uit de gunstig bekende boomkweekerij van den beer P. van dek KRAATS te Bos koop. Daags te voren te bezichtigen. V egens bijz, omstandigb. over te nemen voor f29. vrij wiel, rem èn beste banden. Korte Soaarue 17. Bericht hiermede de OHTVAI8QST der Aan gegadigden voor den buur van eenige perceelen land, gelegen nabij de Kleverlaan, den Gude- weg en de Leidsche Waart, wordt verzocht hunne aan biedingen op gezegeld papier vóór Maan dag 4 Maart s. ie. des vooi- middags te 12 uur, in te zenden aan den Directeur van Openbare Werken, Prinsenhof no. 1 Haarlem, alwaar gratis de voorwaarden voor de verhuring zijn te verkrijgen en dagelijks des voormiddags tusschen 10 en 12 uur desgewenscht inlich tingen verstrekt worden. divers!) eleetr. baden, Kleuniichtbestraiing. oplossing der medicamenten in de in te ademen lucht is de voortreffelijkste methode van den tegenwoordi- gen tijd voor bijna alle en in 't bijzonder voor ernstige ziek ten, zware Neurasthenie, algemeene zenuwachtigheid, Jicht,Ischias (Heupjicht) ïtheumatisme, Neuralgie, Hart-, Lever-, Nieren-, Blaas-, Maag- en Onderlijfskwalen, Bleek- en Vetzucht, Slapeloosheid, Doof heid, Hoofd- en Ruggepijn, Beroerte, Verlamming, Storing in den bloedsomloop, Aambeien, Verstopping, Pijn in de Lendenen, Kliererr en Gezwellen, Verhardingen, Vallende ziekte, Huidziekten, Gallen- steenen, Suikerziekten en Openbeenwonden, Asthma, Keelontsteking,' Verkoudheid, resp. alle ziekten der ademhalingsorganen en Kinder-] ziekten, die door gebrek aan stofwisseling ontstaan zijn (en dit is bij' de meeste lijders het geval). Raadgevers die u terughouden) hebben geen kennis van deze behandeling of wenschen uwe ge-, nezing nog niet! Eene proef behandeling zegt u alles. De behandeling is niet alleen pijnloos maar zelfs zeer aangenaam en wordt toegepast in de Eerste Speciale Inrichting Onader leiding van een Arts. Haarism, Bed. Oude Bracht 39. GEtfESUGD de modern ingerichte annex Parfumerïehandel van POLITIE. ,r Mijnheer de Redacteur, i Beleefd verzoek ik u het volgende te willen plaatsen, bij voorbaat mijn dank. In uw blad d.d. 13 Febr j..l. komt voor een artikel geteekend: „Principieele organisatie noo- 'dig". waarin o.a. voorkomt. „Maar wel mag de aandacht er op worden ge vestigd dat de z.g. neutrale vereenigingen van politieagenten blijkens hun daden en blijkens hun geschrijf in hun vakblaadjes, bedenkelijk1 overhellen naar den rooden kant. M. de R. u zöudt mij ten zeerste Verplichten, aan te geve, welken vereeniging, of bond hier wordt bedoeld, en uit welke daden en geschrijf u is gebleken dat zij den rooden kant opgaan en in welke nummers van unnhe bladen komt dit Vöor. -Ik acht dit van het grootste belang, om hier de aandacht op te vestigen, want een politie- vereeniging die rood is of wordt, is niet duld baar. i Hoogachtend, Uw dw. 'dar., H. DRENT H. Naschrift der Redactie. De geachte Inzender heeft in zijn laatste zin snede [volkomen gelijk. Het zal hem dan ook piet onbekend zijn hoe herhaaldelijk door de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdamen ei ders is en wordt opgetreden tegen de manier waarop door politiedienaren tegen de overheid gesproken en geschreven wordt. Wij Katholie ken, die principieel reeds de z.g. neutrale organisatie afkeuren, worden door deze feiten ook practisch gesterkt in onze overtuiging, dat Katholieke politiedienaren niet thuisbe- hooren in deze neutrale vereenigingen, en een eigen organisatie dienen te stichten, zooaLs pas nog te Rotterdam gebeurd is waar de zooge naamde „neutrale" vereeniging door hare hou ding-zelve de totstandkoming der Katholieke ver eeniging niet weinig heeft verhaast. Dit ten ant woord ook aan eenige andere inzenders, welke ons hieromtrent schreven. Red. N. Haarl. Ct. SAMENGAAN VAN KATHOLIEKEN MET NIET-KATHOLIEKEN. Geachte Redactie! Met een zeker gevoel van ergernis las ik in het nummer van Dinsdag 1.1. bovengenoemd artikel, waarin de redactie niet nalaat haar misnoegen uit te spreken over de medewerking van Katholieke onderwijzers aan de salarismee- 'ting in den Haag. Het komt mij voor dat men hiermede noch aan het onderwijs in het algemeen, noch aan het bijz. R. K. Onderwijs een dienst bewijst. De zaak is als volgt: de Nederlandsche onder wijzer, 't zij openbaar of bijzonder, wordt in doorsnede te laag bezoldigd, wat tot schade strekt niet alleen aan den geheelen onderwij zersstand, maar ook aan de Nederlandsche jeugd en den Staat, die belang moet hebben bij iteeds beter wordend onderwijs, wat slechts mogelijk is bij een voldoende betaald onderwij- eerscorp3. De algemeene verbetering der salarissen nu kan slechts tot stand komen door verhoo ging van de wettelijke minima. En nu is het immers logisch, dat, waar een algemeene verbetering noodzakelijk is, een gemeen- schappelijke actie de meest gewensclite weg is. Een deel van het volk verlangt voor zijn kin deren bijzonder, een ander deel openbaar onder wijs en ieder staatsburger moet er dus belang bij hebben, dat beide soorten onderwijs tot zoo hoog mogelijk peil worden opgevoerd. Een van de middelen tot bereiking van dit doel, we heb ben het reeds gezegd, is een behoorlijke bezoldi ging van het onderwijzend personeel. Men zou hier dus samenwerking niet alleen gewenscht, maar zelfs plicht kunnen noemen. Hier staan bijzonder en openbaar onderwijs niet tegen over, maar naast elkander. Waar de kerkelijke partijen zich verbonden hebben tot bereiking van een gemeenschappe lijk doel, gaat het toch niet aan om te zeggen, dat Katholieke onderwijzers niet met hunne openbare collega's mogen samenwerken tot ver betering hunner positie en dus indirect tot ver betering van geheel ons onderwijs! Ieder Nederlander acht het toch ook zijn plicht om zonder onderscheid van gezindte sa men te werken tot verhooging van de vader- landsche weerbaarheid. En zouden de onderwij zers zich dan niet mogen aansluiten en samen optrekken tot verhooging van de intellectueele weerbaarheid van ons volk. Immers de onder wijzer maakt de school en broodzorgen doen schade aan het onderwijs. Reeds lang werken dan ook de meeste onder- wijzersvereenigingen samen in een comité waarin ook de Kath. Organisaties zijn verte genwoordigd en nooit is mij eenig afkeurend woord daarover ter oore gekomen. Het comité heeft dan ook hare wen9chen aan de regeering kenbaar gemaakt. Doch de vervulling dier be scheiden eischen kost 18,000,000, heeft de Mi nister gezegd en eigenlijk moesten de onderwij zers daar zóó van scjmkken, dat ze maar moes ten wachten. Wachten, ja, maar de nood is dringend; en eischt oogenblikkelijke voorziening. De senatoren zouden zich kunnen overtuigen dat bij de onderwijzers de tractementen er niet tegen kunnen, dat zij een stootje verduren als de huidige duurte, zooals zij toch volgens de zelfde heeren wel moeten kunnen. Ze waren vóór die duurte al onvoldoende. Men kan niet meer wachten. Een meeting hou den dus om den lande onzen nood kenbaar te maken, want de motie's ter Laan en Arts ko men in behandeling. En mag de Katholieke onderwijzer daar nu niet aan mee doen? Is bij hem de nood niet hoog gestegen? Moet hij maar met de handen in den schoot zitten wachten? De redactie stelt vele vragen. Mag ik tot slot deze vraag stellen? Zou de redactie ook kun nen zeggen, waarom voorheen geen woord van afkeuring werd vernomen over de medewerking gedurende twee jaaT van Katholieken in het algemeen comité, terwijl nu de geheele Katho lieke pers de medewerking van Katholieke on derwijzers aan de meeting afkeurt? Met dank voor de plaatsing, EEN KATHOLIEK MEET1NGGANGER. Naschrift der Redactie. De geachte inzender raakt juist in de laatste zinsnede liet hart der kwestie: do voor Katho lieken geoorloofde federatieve samenwerking (zie het Communiqué der Hoogw. Bisschoppen) staat wél toe een medewerking van Katholie ken in een comité als dit, maar kan o. i. nooit omvatten een mededoen aan lawaaiige protest- meetings, agitatievergaderingen enz. Trouwens, wanneer het er alleen om te doen is, dat de onderwijzer „den lande zijn nood ken baar maakt", waarom zou dat niet kunnen door besluiten of moties der Diocesane vereeni gingen? Wij verwijzen nog, voor eenige zelfcritiek ten opzichte van den gedachtenagng die ook den inzender niet vreemd schijnt te zijn, naar het lcruiskopje aan het hoofd van dit blad. De hou ding der R. K. Kamerleden overigens en de critiek der geheele Katholieke pers (zooals de inzender terecht zegt), moest overigens de hee ren onderwijzers toch wel overtuigen dat zij naar het door hen gewenschte en gerechtvaar digde doel toch niet op den voorKatholie- ken goeden weg zijn! Redactie N. Haarl. O t. Het bewonen ran vulkanen. Men sohtijfli aan de „Loc.": t De vulkanische erupties van den G. Sméroé geven aanleiding tot de vraag, of het wel j/er-' standig ia voort te gaan met het in cultuur' brengen van gronden op de Smeroe-ihellingen, althans op die plaatsen, waar men zoo dikwijk' last heeft gehad en nog zal krijgen (naa/ menschelijke berekening) van bandjirs, laliars,' asch- en steenregens. Nog zal krijgen, zeg ik; want het aanleggen" van vluchtheuvels in de afdeeling Loemadjang; om de bevolking, die vrijwel geabonneerd ia op die Smeroe-misères, in de gelegenheid te ste-» len, ziah tijdig te bergen, is toch zeker een be- wijs, dat het bestuur, van deskundige zijde inge-1 licht, voorbereid is op meer erupties in de toe* komst. j Het gaat natuurlijk bezwaarlijk eenmaal be* staande ondernemingen te abandoneeren, maar met het oog op die Smeroe-misères lijkt het niet raadzaam nieuwe erfpachtperceelen daar te ontginnen. Gaan kapitalisten er toch toe over, dan kunnen zij niet zeggen, dat de Sme- roe hun niet voldoende gewaarschuwd heeft. Evenmin kunnen zij er zieh dan over bekla gen, als verwoestingen worden aangericht zoo als op Kali Glidik pas hebben plaats gehad dool de jongste eruptie. -j Men zal mij verwijzen naar den G. Merapi op Hidden-Java (niet te warren met zijn naam genoot in Besoeki), op welks hellingen in d* afdeeling Bojolali, Klaten en Mataram (Jogja) zooveel ondernemingen liggen (koffie, tabak, suiker), welke na de hevige uitbarsting in 1872 weinig of geen overlast meer aandoet. De vo-1 rige uitbarstingen hadden plaats in 1078, 1768, 1822, 1832, 1837, 1846, 1849, 1863. Edoch, de Merapi is lang niet -zoo lastig als de Smeroe. De rookkolommen van den Merapi jagen den bergbewoners geen schrik aan, an ders zou de soesoehoenan van Solo zijn geliefd verblijf niet te Paras of Pratjimantoro op den Merapi hebben gevestigd. Eveneens zal verwezen worden naar den Teng- get, door een boogvormige bergketen van vul kanische formatie verbonden met den Smeroe. De kegels, welke zich op het op een lava-grond slag rustende zandmeer gevormd hebben, zijn de Widodaren, Segorowedi, de Batok en de Bromo. Van deze laatsten zijn uitbarstingen bekend iq de jaren 1761, 1775, 1804, 1825, 1829, 1830, 1835, 1838, 1842 en 1843. Toch is het Tengger-gebergte boven de 5000 voet gebouwd en bewoond door de zoogenaamde' Heidenen Van het Tenger-gebergte. Dat de Tenggereezen zich niet door de uit-' barstingen van de Bromo hebben laten verja* gen, zal wel om godsdienstige redenen zijn. j DU COURNEAU. f Men seint uit Pau: De vlieger Du Courneau is van een hoogt#; van 150 meier doodgevallen, tengevolge van het' breken van de vleugels van zijn vliegtuig. "~J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 10