SLOAN'S. LINIMENT Stelio-Cigarettes Nagekomen berichten. Tegen Stijve Gewrichten en Lamme Spieren. NIEUWS UIT DEN OMTREK. S 'SJ Verkoopingen Boel huizen enz. SS" BUITENLAND. BINNENLAND. Ingezonden mededeelingen. Aanbestedingen,. AMSTERDAMSCHE BEURS. vv STADSNIEUWS. de zijn NOOIT overtroffen ge"i 4f: •24 FEBRUARI. y BENNEBROEK. -"-us 4' Ijl OVERZICHT. "Wij hebben gisteren de opening van het IT A LIAAN SC HE Parlement meegedeeld, en men weet hoe enthousiast er over den oor log gesproken is. en hoe luide de ministers zijn toegejuicht. Bij de beraadslaging nu, van het wetsontwerp tot bekrachtiging van het in lijv ingsbesl uit. heeft de minister-president Gioïitti uitvoerig over den toestand gespro ken. „Men had met een verheven kwestie te1 doen, waarbij het hoogs,te belang van het vaderland betrokken was. Het koloniale pro-j bleem drong zich aan Italië op als, een hoog- j ste noodzakelijkheid." De minister wenschtel dat er g^en andere oorlogen dan koloniale wa- ren, „die beschavingsoorlogen zijn." Met groo- te overtuiging heeft hij uiteengezet, de redes j nen, welke het ministerie er toe geleid had-; den de oorlog te beginnen, om zeer ernsti- i ge gevaren af te wenden voor welke men an ders binnen kort had moeten vreezen. „Ita-i lië zou aldus de minister-president nooit hebben kunnen toestaan, dat een andere mogendheid bezit had genomen van Tripoli- tanië, dat steeds zijn doel was geweest. Nog langer te wachten zou tot een betreurens waardig conflict gevoerd kunnen hebben." Het kwam dus daarop neer, dat het inlij- vingsbesluit zich als een noodzakelijkheid had opgedrongen. En Italië had van geen enkele mogendheid tegenstand of ook maar belemmering in zijn optreden ondervonden. De rede van den minister heeft indruk ge maakt en overtuiging gewekt in de kamer. Met 423 tegen 9 stemmen is het wetsontwerp tot bekrachtiging van 't Kon. besluit van 5 Nov. 1911, onder herhaalde toejuichingen aangenomen. De protest betoogingen zoowel binnen, a.ls huiten Italië, verminderen niet. Nu weer heeft de Times uit Kairo vernomen, dat de Egyptische regeering bij Italië geprotesteerd heeft tegen 't werven van troepen vooir Tri-' poli en Eritrea. Ook de Egyptische pers is Italië natuurlijk niet al te gunstig ge zind. Van andere zijde intussehen is men eveneens enthousiast: Uit Pome wordt gemeld, dat duizenden per- Benen voor het gebouw der Kamer, het Quiri naal en 't ministerie van oorlog een betooging hebben gehouden, waarbij de koning en de keningin, die op het balkon verschenen, en de minister luide zijn toegejuicht. De be richten van den eigenlijken oorloig zijn niet talrijk; een enkel bericht uit Konstanti.no- pel zegt, dat men in leger- en maxinekringen niet gelooft, dat Italië weer een aanval op de Dardanellen beraamt. Intussehen blijft men in Turkijë op zijn hoede. Het Panamakanaal. In het Pauamaka- naal, waarvan de leider vn 't werk zegt dat 't den len Juni 1913 gereed zal zijn, zijn weer hevige aardstortingen voorgevallen Storm in Amerika. De Atlantische kust der Vereenigde Staten heeft in de laatste da gen buitengewoon te lijden gehad van een hevige storm. Een aantal personen zijn door neervallende schoorsteenen gewond of dooi den orkaan ter neder geworpen. Bij Norfolk in Virginia zijn 5 stoomschepen gestrand, w. o. een Engelsch. Minister Hellebaut. De Belgische minis ter Hellebaut heeft zijn ontslag aangevraagd, welke aanvrage door den koning is aan vaard. Keizer Frans Jozef. De keizer van Oos tenrijk heeft gisteren na verscheidene maan den van ongesteldheid, weer de eerste wan deling gemaakt. De keizer maakt het uit stekend. De Groothertog van Luxemburg. Het ge rucht heeft geloopen, dat groothertog Wilhelm Alexander van Luxemburg reeds overleden was. Dit bericht evenwel kunnen we veilig als on waar beschouwen, hoewel 't einde ieder oogen- blik kan worden verwacht. Gevecht in een gevangenis in Portugal. Een hevig gevecht heeft eergisteren plaats ge had in de gevangenis van Alemquer, (waar een 120-tal politieke gevangenen zitten opgesloten) tusschen de gevangenen, die wilden vluchten en de soldaten-bewakers. Op onverklaarbare wijze waren de monarchisten in het bezit van wapens en uitbrekers-werktuigen gekomen, en van de laatsten maakten zij gebruik om de tralies van hun raampjes door te vijlen. De meesten slaag den er werkelijk in uit de cel te ontvluchten, ze moesten nu nog slechts een gevecht leveren met de bewakers, om vrij te zijn. Edoch, de be wakers hadden lont geroken en onmiddellijk een sterke troepen-afdeeling te hulp geroepen. Toen de gevangenen de soldaten zagen naderen, vluchtten zij op het dak en losten een regen van revolverschoten op de troepen. De soldaten vuurden op geweldige wijze terug, zoodat bin nen enkele oogenblikken vijf gevangenen dood op den grond lagen. Toen de gevangenen dit zagen, gaven zij zich overvijf hunner waren gedood en negen anderen zwaar gewond. En kele soldaten hadden slechts lichte kwetsuren opgeloopen. Neger moor den in Amerika. In Texas en Louisiana zijn in den laatsten tijd tal van moorden op negers voorgekomen. Thans schijnt de politie op het spoor te zijn geko men van een geheimzinnige negersekte, op wier rekening deze moorden gesteld moeten worden. De leer dezer sekte is dat de zielen der geloovigen door menschenoffers de on sterfelijkheid kunnen verwerven! Alle moor den van den laatsten tijd werden op dezelfde wijze, door bijlslagen op het hoofd, gepleegd, een aanwijzing, dat ze van dezelfde lieden uitgaan. Onder de negers in Louisiana en Texas heerscht groote angst en gezamenlijk bewaken zij hnnne woningen om zich tegen de leden dezer gevaarlijke moordsekte te verdedigen. Roosevelt candidaat? Op een vraag aan ex-president Roosevelt of hij zich candidaat wilde stellen voor het presidentschap, ant woordde hij, dat hij daaromtrent Maandag a.s. een definitieve verklaring zou afleggen. ring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeente Velsen, gekozen tot rapporteur de heer W. C. J. Passtoors, afgevaardigde voor het district Beverwijk. Die zaak is dus voor de ingezetenen en al len die ermee te maken hebben, in goede handen! CHINEEZEN-OPSTOOTJES TE SOERABAYA. Uit de mededeelingen, die „De Telegraaf" omtrent het voorgevallene ontving valt af te leiden, dat de quaestie zich in hoofdzaak be paalde tot een twist onder de Chineezen onder ling, en wel tusschen de conservatieve en radi cale elementen, welke laatsten sterk met de op standelingen in China sympathiseerden. Het blijkt nu wel dat laatstbedoelde elemen ten te Soerabaja krachtiger vertegenwoordigd zijn dan elders, daar toch het aantal Chineezen aldaar (14,843 volgens de opneming van 1905) in verhouding tot de geheele bevolking, ten ge tale van 150,198, geringer is dan te Btavia en Semarang, waar men in 1905 op een totaal van resp. 138,551 en 96,660 inwoners 2S,15Ü en 13,636 Chineezen aantrof. Daar in den handel in Indië de Chineezen inzonderheid de tusschenpersonen zijn voor den groothandel voor distributie en aanvoer van de artikelen van consumptie en productie der ia- landscho bevolking, is het begrijpelijk, dat zij relletjes op groote schaal, als zich te Soerabaja blijken te hebben voorgedaan, do ierugslag op den handel niet kon uitblijven. Het bericht stelt wederom voor de zooveclste maal het gevaarlijke karakter der bij de Chinee zen zoo geliefde geheime vereenigingen in het licht, dat zoo zeer in tegenstelling is met de dikwerf aangetroffen bewering, dat de Chinees een bij uitstek ordelievend ingezetene is. De bovenbedoelde mededeeling van de Regee ring luidt als volgt: „Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, zijn ter gelegenheid van de viering van het Chi- neesch Nieuwjaar te Batavia en te Soerabaja ongeregeldheden voorgekomen, te Batavia naar aanleiding van den last om de republi- keinsche vlaggen weg te nemen, te Soerabaja zonder bepaalde aanleiding. De rust is op beide plaatsen hersteld, doch de zaken hernamen nog niet geheel haren gewonen loop." ALG. NED. POLITIEBOND. De afdeeling Noord-Holland van den Alg. Ned. Politiebond heeft gisternamiddag een algemeene vergadering gehouden onder lei ding van den heer J. J. A. de Koning. In zijn openingswoord herinnerde deze eraan, dat de bond dit jaar zijn zilveren jubilee zal vieren. Op het oogenblik staat de bond ster ker dan ooit en voor de toekomst belooft hij veel, mits de leden trouw hunne verplichtin gen nakomen. Aangenomen werd een voorstel-Alkmaar om den secretaris niet langer 50 toelage te geven. Bij de verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren A. M. Smits en C. J. Verplanke, werd mede gedeeld, dat de heer Smits wenschte af te treden als secretaris-penningmeester. De ver gadering koos daarna tot bestuursleden de heeren A. Heertjes, te Schoten, en P. Vos, te Heilo. DE UITBREIDING DER VISSCHERS- HAVEN TE IJMUIDEN. Naar wij vernemen, is in de afdeelingen der He Kamer over het wetsontwerp ter verkla- Van een verliefden wachtmeester. In een deftig gezin in de Van Oldenbarneveldlaan te Delft was aan het dienstmeisje nadruk kelijk verboden haar vrijer in de keuken te laten. De vorige week echter, toen mijnheer en mevrouw op een middag uit waren ver moedelijk wel laat thuis zouden komen, nam het meisje het zoo nauw niet met dat ver bod en vergunde haar beminde een wacht meester binnen te komen. Doch wat ge beurt! Veel vroeger dan verwacht werd, kwa men mijnheer en mevrouw thuis, en mijnheer, die wat vroeg naar bed wilde, deed gelijk de deur op het nachtslot! Goede raad was duur en eindelijk werd den wachtmeester door zijn lief als schuilplaats aangewezen het kolen hok. Daar zat hij tamelijk veilig, maar hij moest op tijd in de kazerne wezen; daar om vonden heiden het voorzichtiger, dat hij den tuin zou doorgaan en over een muurtje klimmen, dan was hij buiten. Maar toen de verliefde wachtmeester op het muurtje zat, liepen daar eenige voorbijgangers, die meen den, dat er een dief wilde overklimmen. Zij maakten direct een hevig kabaal en daar door kreeg de klimmer het zoo benauwd, dat hij ijlings terugkeerde naar zijn kolenhok. Onderwijl werd er woest aan de hel getrok ken en aan den heer des huizes medegedeeld, dat er een dief in zijn tuin was gezien. Mijn heer zocht en vond in het kolenhok den ang- stigen wachtmeester. De politie was dadelijk aanwezig en telefoneerde naar de kazerne om eenige manschappen, een einde den „inbre ker" te komen afhalen. En het slot was, dat de man naar de kazerne werd gebracht, waar niet weinige vroolijkheid ontstond over den wachtmeester, die tijdelijk gevangen had ge zeten in een kolenhok. Met het meisje liep het minder goed af. Mijnheer wilde haar direct ontslaan. Maar dit mocht niet volgens de mannen der wet. Eerst den anderen morgen werd zij (met uit betaling van zes weken loon). De postdiefstal te 's Gravcnhage. Naar de „N. Crt." verneemt, zetten de poli tie en recherche nog steeds haar onderzoe kingen voort; zoo moet thans ook de postzak gevonden zijn, welke gebonden was aan de fiets voor het postkantoor aan het Stadhou dersplein staande en in welke zak zich de ontvreemde stukken bevonden. Bovendien moet de politie op zoek zijn naar een of meer andere medeplichtigen, o.a. een zekeren V., die gernimen tijd in Duitschland vertoefd heeft, maar zich sedert eenigen tijd weer in Den Haag bevond. Gasontploffing. Gisterenochtend heeft een gasontploffing plaats gehad in een ledig staand perceel aan de Mathenesserlaan te Rotterdam. Nadat een loodgieter daar een lekkage in de gasleiding bad hersteld, zou hij met een licht probeeren of er nog gas uit de buis ontsnapte. Terwijl hij dit deed, volgde een hevige ontploffing, want tusschen het plafond der eerste en den vloer der tweede verdieping had zich den aanzienlijke hoeveel heid gas verzameld. Een aantal ruiten, voor namelijk aan de achterzijde van het huis, sloeg stuk, een gedeelte van het plafond werd vernield en de vloer der tweede verdieping ontzet. De loodgieter werd in het aangezicht geschroeid. Pas Sloan's Liniment toe, en gij zult eene onmid dellijke en duurzame verlichting ondervinden. Het dringt door de weefsels, versnelt de bloeds omloop, maakt de spieren lenig en stilt de pijn. „Meer dan drie jaren was ik lijdende aan Rbeumatiek in den rechterarm en had daarvoor reeds verschillende middelen aangewend, maar niet één waar ik baat bij vond, toen ik van U een gratis monster ontving tegen Rheumatiek, genaamd „SLOAN'S LINIMENT". Ik ben thans genezen en kan het een ieder met vertrouwen aanbevelen. Mijn besten dank. K. BLOEMKOOK, Gep. O.-I. Militair, le'Jan Steenslraat 88, Amsterdam." jSIqan's Laniment zal Ivoor U even goed zijn, Neem er een proef mede. Ycrkritebaar bij alle Apothekers en Drogisten. Prijs f 0.75 en f 1.50. SCHOTEN. Personalia. In bet bestuur van den Alg. Ned. Politiebond is gekozen de heer A. Heertjens, alhier. Geslaagd. Mej. M. C. H. Mommaar, alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen nut tige handwerken. IJMUIDEN. DE TARIEFWET. Donderdagavond had de vergadering plaats, welke was uitgeschreven door de Anti-Rev. Kiesvereeniging van IJmuiden, en welke ook toegankelijk was voor alle leden der twee andere rechtsche partijen. De opkomst was slechts matig, wat de katholieken betreft zelfs zeer gering te noemen en dit valt wer kelijk te betreuren. Immers op deze verga dering trad als spreker op de heer F. P. Vermeulen, met als onderwerp zijner rede: „De door deze regeering in te dienen herzie ning der Tariefwet". Voor zoovelen der on zen is voorlichting omtrent deze zaak zeer nuttig, we mogeu er gerust bijvoegen zeer noodig, vooral omdat door de tegenpartij al les in het werk wordt gesteld om zelfs ten koste der waarheid dit wetsontwerp als een wapen tegen onze Kechtsehe Regeering te misbruiken. Dit laatste werd op duidelijke wijze door den geachten spreker aangetoond, die uitvoerig en in welsprekende bewoording- gen verklaarde, dat dit wetsontwerp het al- HAARLEMMERMEER. Eleetrisch licht. Njadiat de werk zaamheden betreffende de electrische ver lichting' aan den ringdijk: hij Aalsmeer, on geveer drie maanden, door onvoorziene om standigheden hadden stil gelegen, is men nu weer begonnen, zoodat het nu maiar een kwes tie van een paar weken zal zijn of die omge ving eleetrisch verlicht zal worden. Naar wij vernemen zijn er reeds een zeventigtal aanvragen van particulieren oim iahnsluiting met hunne woningen'. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Geborend. v. A. KroezeDuiser. d. van J. G. F. Dallmeij er—Wagen,aar. z. van H. de Lugt—Hendriks. z. van G. W. van der Velde—van Rijsewijk. z. van J. Smal- legange—Schoenmaker. d. yan S. Bergkamp Galecop, BLOEMENDAAL. Geboren: D. var H. van Egmondvan Roest. D. van W. Kap tem Officier. OndertrouwdJ. Bonkenburg- en J. J. Tit. Overleden: G. Dekker, 27 j. M. J. Hemmen, 64 j. F. Th. Brand, 21 j. A. van'der Steeg, 82 j. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: D. van J. Bus en P. Berkhout. Z. van O. J. Borst en C. van der Ploeg. D. van Th. J. van der Raadt en A. A. Delforterie. Z. van E. J. Hogervorst en H. P. Oostdam. D. van F. van Roode en G. Giesbergen. omdat het la HANDWERK waarvoor uitsluitend de fijnste Turksche Tabak gebruikt kan worden. EEN STELIO-Cigarette aan ge-j wicht ZWAARDER dan TWEE Machinale j EEN H wie TE VERKOOPEN. Maandag 26 Februari. HAARLEM bij J. van Bruinswaard 11 uur Mak. B. Nijman, deurw. M. J. Wa ning Boelkuis. J Aan te besteeden'. Maandag 26 Februari. HAARLEM Secretarie van den Haar lemmermeerpolder 11.30 Dijkgraaf en Heemraden het bouwen van een polder huis met conciërgewoning te Hoofddorp (gem. Haarlemmermeer). BUITENLAND. SOERABAJA IN STAAT VAN BELEG. Men seint ons nit den Haag: Aan de Nieuwe Courant wordt geseind dat gemeen belang, onze industrie en het belangSoerabaja in staat van beleg is verklaard. vorderen n BINNENLAND. DE MOORD TE BEEK. Men seint ons uit Arnhem: De vader blijft in hechtenis. Waarschijnlijk zal de Officier van Justitie rechtsingang tegen hem aanvragen. De verklaringen van het zoontje van Hartjes zijn in strijd met de ver- blaringen van zijn vader. Zeker is 't nu, da-t Derksen tijdens den moord niet te Beek is ge weest. V> i Opgave van i v F. TH. EVERARD, Kruisweg 59. Common Marine Pref. Marine. Common Topeka Common Steel Common South. Pat. Common Rock Island Common Missouri Comm. Kansas City, S« - Common Wabash e Yj Pref. Wabasch Amalgamated Common Union Common South. R'. y Com. Car en Foundry Common Erie i. - t- n Wat door onze tegenstanders tegen dit ontwerp wordt aangevoerd, werd door spr. met heldere en krachtige argumenten ontze nuwd en weerlegd. Met onverdeelde aandacht en zonder twij fel ook met algemeene instemming werd deze leerzame en onderhoudende rede door de aan wezigen gevolgd. Aan het bestuur der Anti-Rev. Kiesveree niging komt voorzeker een woord van hulde en waardeering toe voor het beleggen dezer vergadering. Niet alleen toch in dagen van verkiezingen, als het politiek leven hoog op bloeit, maar ook en vooral in rustige tijden moet het streven zijn ons kiezerscorps weer baar te maken in den grooten en hevigen strijd die wij voor de overwinning onzer on zer christelijke beginselen te voeren hebben. Een geacht postbeambte. De heer C. Vis, se dert 1899 alhier brievenbesteller, schijnt in bijzondere mate de sympathie te genieten van onze burgerij. De brievengaarder, de heer K. Schipper, zal met 1 Mei a.s. op zijn verzoek eervol ontslagen worden en nu circuleert alhier een adres, waar in aan de betreffende autoriteiten verzocht wordt den heer Vis tot brievengaarder te be noemen. We hopen voor den heer Vis zoowel als voor de adressanten, van harte dat dit verzoek zal worden ingewilligd HILLEGOM. Aanbesteding. Bij onderhandsehc aanbesteding gisteren gehouden door den Architect C. Ver koren alhier, voor het bouwen eener bloembol-' lenschuur te Heemstede voor de firma P. Nelis, was de laagste inschrijver de heer C. H. Vis alhier voor f 4450. De hoogste inschrijver was f 5739. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. If. Jv. Herhalingsonderwijs. Wijl de landarbei ders reeds tot zes uur des avonds aan den arbeid olijven en het dus voor dc leerlingen der R. K. Avondschool moeielijk of onmogelijk wordt de lessen te blijven volgen is het herhalingsonderwijs voor dezen winter geëindigd. Het aantal deelne mers bedroeg 20. NOORDWIJKERHOUT. Commissie tot wering van Schoolverzuim. Tot voorzitter en secretaris der Commissie tot we ring van Schoolverzuim zijn herbenoemd de heeren A. van Dijk en G. Bulten. Hnlp en Zorg. Alhier is onder den naam „Hulp en Zorg" een ondersteuningsfonds opgericht, waarvan lid kunnen worden alle R.K. marineIijke ingezetenen van 16 tot 60 jaar legen be'.aliy van 12 cent contributie per week. Bij ziekte zai dan f 6 per week worden uitgekeerd. Het bestuur bestaat uit de hoeren J. Heems- De Burgemeester deelt mede, kerk Pzn., voorzitter; J. Aartman, secretaris; jonge lie en, geboren in het jaar Joh. Jansen, penningmeester; N. van den Berg held beslaat om kosteloos te w?n, en M. Butot. commissarissen. 4Vj 201/4 Common Denver i:[) Gew. Paleleh Aand. Orion Kon. Petr. I Ge-ons. Holt- Petr. Bindjey A'dam Rubber Nederl. Rubber w Dorische V- Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 1 Intem. Rum. Petr. i 3 pCt. Nederland 2Vs pCt. Cert. N. W. S. Common i-eru Pref. Peru - l Prolongatie. STEMMING, Amerika vast. Petroleum prijshoudend. Tabak verdeeld. Culturen om u neerd. Rubber geanimeerd. Mijnen flauw. A i C j i.\ 2,* I Vj II J. r 6OI/4 107 261/a 27 28 7 8/s 193/4 66®/g 164 273/4 511/2 30 221/2 591/2 114 473 282 1161/, 222 155 170 140 164 695/s 12*/s CURSUS TER OPLEIDING MEN TOT VERKORTEN VOOR HET EXA- EN l'PUCHT. dat voor die 1893, gelegen- wórden toegelaten tot den cursus ter opleiding voor het examen tot verkorten dienstplicht onder leiding van den heer J. M. Wentink. De cursus zal worden gehouden in de groote zaal van den Doelen alhier. Be- langhebbenden kunnen zich aanmelden ter ge meente-secretarie (2e Afdeeling) tusschen 'smor-, gens 9 uur en 's middags 2 uur, uiterlijk tot en met Donderdag 29 Februari 1912. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS IN WERKELIJKEN DIENST. De burgemeester van Haarlem roept de volgen-** de verlofgangers op om in werkelijken dienst te treden: G. Kioos, lichting 1911, korps Pon-' tonniers, 8 Maart 1912 te Dordrecht, P. L. Reijns lichting 1911, Pantserfort-artiüerie, 'IS Maart 1912 te IJmuiden; P. A. Diekman en W. Prinsen' lichting 1911 2e Reg. Vesting-artillerie, 28 Maart 1912, de eerste te Amsterdam, de tweede te Naarden. GEMEENTEZAKEN. De Kermis. B. en W. praeadviseeren op het voorstel-Bre- gonje om de kermis af te schaffen, echter zon der uitvoerige toelichting. De meerderheid is er tegen, een minderheid is voor het voorstel. De Kerkeraad der Ned. Hervormden, en de afd. Haarlem der N. Y. tot behartiging van de belangen der jonge meisjes, hebben adhaesïe be tuigd aan het voorstel-Bregonje. Bestrating. Wegens de vestigingvan de garage der Maatsch. „Atax" aan de Wagenmakerslaan, stellen B. en W. voor een gedeelte straat al daar, nu met keien van allerlei soort geplaveid, met klinkers te bestraten. EEN CANARD. Door een onzer collega's is gisterenavond een canard geschoten, die te vet om ze onzen lezers niet voor te zetten. In een der andere plaatselijke dagblade kwam nl. het bericht voor dat tot besluit der reeks feesten ter gelegenheid van het jubilé van het vijftigjarig bestaan der Rijkskweekschool,) gisteren een rijtoer was gehouden over Velsen naar IJmuiden, waar de havenwerken en de for tificatiën bezocht werden. Vanavond (gisteravond dus), voegde het blad er aan toe, half negen zal aan de cavalerie- kazerne een optocht met muziek en fakkellicht worden georganiseerd, die zijn weg als volgt zal nemen Oavalerieterrein, Schoterweg, Stationsplein, Jansweg, Nieuwe Gracht, Koudehorn (langs de R. K. S., waar vuurwerk afgestoken wordt),' verder Donkere Spaarne, Damstraat, Groote Markt, Groote Houtstraat tot de Dreef, waar de stoet zal ontbonden worden. Van een rijtoer is ons gebleken dat ter plaatse waar men het weten kon, niets bekend was, en van een optocht met muziek en fakkellicht, heb ben noch wij iets gehoord of gezien, noch de weinige personen, die van het pretje wilden genieten. Het is toch nog wat vroeg voor een April-' mop? CHRISTELIJKE ORATORTUM VEREENIGING) TE HAARLEM. Men schrijft ons Het Oratorium „Christus" van Franz Liszl, dat deze vereeniging Vrijdag 1 Maart a.s. hoopt) uit te voeren, bestaat uit drie dcelen. Het eerste gedeelte, een Kerstoratorium, vangt I aan met een orkestrale inleiding, de profetie/ van Jezus' geboorte vertolkend. Onmiddellijk volgt daarop de inleiding voor de verkondiging des. Engels, en door het vioolspel is het, alsof men) de lucht hoort trillen van den vleugelslag der' Engelen, die de blijde boodschap overbrengen,' welke daarop door de sopraan-soliste gezongen wordt, en als die stem zwijgt, en alles als over-, weldigd van deze goddelijke kondschap zwijgts en slechts de clarinet zachtjes intoneert, klinkt,' als van verrukking, door enkele stemmen aange heven, vervolgens door meerdere gevolgd, het-, Halleluja-motief, daarna het langzaam/ zich ont-\ wikkelend „Gloria in excelsis" door tenor-solo begonnen en door het geheele koor vervolgd, be geleid door schoon geïnslrümenteerde, karakte-/ ristieke harmonie. j Het „Staba! mater speciosa", een navolging van) het „Stabat mater dolorosa" verplaatst ons in gedachten met de Moeder van Jezus bij de kribbe. I Op breede accoorden wordt deze schoone kerstal zang uitgevoerd. Daarop wordt door het orkest) de komst der herders bij' de kribbe weergegeven, de vreugde en dankbare stemming uitdrukkende/ van rijk en arm, die in Hem gelooven. Eenvou-j dige thema's ontwikkelen hier langzamerhand een kracht, alsof de geheele wereld mede jubelt, om\ daarna als in mijmering verzonken ons op de) idee van de wijzen uit het oosten te brengen,) wier tocht naar Bethlehem daarop door een marsch wordt weergegeven. Het pompeuse slot,, waarmede deze marsch eindigt, dioet ons denken aan de blijde gebeurtenis, welke zij de wereld' verder zullen bekend maken. Het eerste gedeel te neemt hiermede een schitterend einde. V Het gaat niet aan de beide volgende gedeel ten op even uitvoerige wijze te beschrijven; het bovenstaande is echter voldoende om te doen inzien, hoe groot kunstgenot de uitvoering van! dit oratorium den hoorders zal verschaffen. Al- leen zij nog vermeld, dat het tweede gedeelte de omwandeling van Jezus op aarde weergeeft, en eindigt met Zijn intocht in Jeruzalem. Groot con-) trast bestaat tusschen dit slot er. het begin van) het derde gedeelte. Daar glans en pracht, hier de grootste lijdenssmart Mn Gethsemané en op)) Golgotha. Als een vredegroet uit andere gewesten klinkt daarop na zooveel smartelijks ons vertroostend I tegen: „De Heer is waarlijk Opgestaan", door het dameskoor gezongen. Met een breed, ernstig, feestelijk „Amen", sluit dit aan zoovele schoonheden rijke werk. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. C. Rahder, Wester houtstraat 1, Heemstede, een stukje van een i halsketting; H. Blankwater, Tetterodeweg 17, te Bloem endaal, een portemonnaie; M. v. Nim we gen, Kamperstraat 38, eenige schoolspaarbank- zegels; D. v. d. Bildt, O. I. Kade 52, een por temonnaie met inhoud; P. Rozenhart, Leidsche- straat 126, een hond. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 22 Febr. z. van G. M. TitOtte 23 Febr. z. van A. de Graaft—Dijkstra. z. van E. M. Vallenduuk—Wiilemse. 24 Febr- z. van W. v. d. Eijkhof—v. d. Schrier. Z. van A. v. Koningsbrugge—Strijbis. VERLOF, i Ingekomen is een verzoekschrift van A- O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2