P. W. T WE EHUfJSEN Schoenmagazijn Eerste klas Schoenwerk Barteljorisstraat No. 27 j Letteren en Kunst. Kerknieuws. Telefoan I77U. Sport en Wedstrijden. IHgEZOWPEW dammen. Toot den inhoud dezer rubriek «telt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden «takken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dp copy den inzender niet ternggegeven. SOCIALISTISCH DENKEN? Zeer geachte Redactie. Beleetd vraag ik eenige ruimte voor enkele aanteekenïngen bij uw Kruiskopje: „Socialistsch denken" in uw blad van Zaterdags ,U schrijft daarin o.m. „Wij knippen uit het weekblad „De Katholieke School" het volgende redactioneele stukje, dat volkomen duidelijk toelicht hoe het „socialistisch' denken" ook bij de Katholieke onderwijzers al doodgewoon schijnt le wezen."- Dat stukje luidt: „Aan onze Collega's! „Daar zal op Zaterdag den I/*den Februari, des namiddags om 2 uur, in Den Haag een reuzenmeeting gehouden worden voor verbetering der salarissen... Dien dag moet onze onder- wijsmachine worden stopgezetGeen les geven, geen les nemen dat zij voor ieder- het parool Gij alten behoort solidair te zijn in het pogen, om op den 17en Februari in Den Haag bijeen te krijgen een overweldigende massa die daar gaat demonstreeren de stoffelijke nooden, waaronder onze stand „gebukt gaat"En zoo meer. Zie daar, is het niet zuiver-socialistisch óók in woordkeus en vorm?" Mijnh. de Red. voor den goeden naam der Brabantsche Kath. Onderwijzers en der Kath. onderwijzers in 't algemeen moet ik ernstig tegen deze voorstelling opkomen. Wat u een redactioneel stukje noemt, is een oproep aan de Roomsche Brabantsche onderwij zers namens het Bossche Salariscomité en onder teekend door J. G. v. d. Ligt. Dit is echter van ondergeschikte beleekenis. Maar u schrijft: „Dat stukje luidt". Mijnheer de Red., dat is niet waar. U hebt eenige zinnen uitgepikt en die naast elkaar aan uw lezers als het stuk te lezen gegeven. Lk heb vóór mij „De Katholieke School" van 1 Febr. en daarin staat: Aan onze collega's! „Daar zal op Zaterdagavond den 17den Fe bruari des namiddags om 2 uur in Den Haag een reuzenmeeting gehouden worden voor verbetering onzer salarissen. Naar die meening, uitgeschreven door 't Gemengd Comité voor Sa laris-actie, roepen wij u op, leden van den Bos- schen JR. K. O. B. AI wat marschvaardig stond voor Utrecht, ruk- ke nu op naar Den Haag Dien dag moet onze onderwijsmaehine worden stopgezet: geen les geven, geen les nemen, dat zij voor ieder het parool. Directeuren van normaallessen, leiders van loofdcursussen ,hoofden van scholen, klasse-on derwijzers, gij allen behoort solidair te zijn in het pogen, om op den 17den Februari in Den Haag bijeen te krijgen een overweldigende mas sa, die idaar gaat demonstreeren, de stoffelijke nooden, waaronder onze heeLe stand gebukt gaat: die daar gaat vragen een eerlijk leven voor onzen goed-gewaardeerdeti maar slecht betaalden ar beid." Het gecursiveerde hebt u weggelaten en als men het stuk in zijn geheel leest, klinkt het iet wat anders, als u het voorstelt. Bovendien, en Üat is een ernstige grief, stopt u het overige van den oproep weg onder de woorden „En zoo meer'', alsof dat al precies eender is, ais u het meent te moeten preseniee- ren aan uw lezers, De beide laatste zinnen luiden zelfs „Maar... ordelijk en gepast! Anders wordt van u niet verwacht!" Dat klinkt toch heelemaal niet socialistisch. U vergeet M. d. R., dat hier aan 't woord zijn geestdriftige Brabanters, die veel ondervinden van onvoldoende bezoldiging. Ik weet door mijn po sitie in de organisatie van Roomsche onderwij zers in geheel Nederland en als redacteur van „De Kath. School" veel van die nooden. Als, om één illustrecrend feit uit veie te noemen, aan een hoofd der school ergens in N. Brabant, met een minimum-salaris door B. en W. een woning wordt aangewezen, een woning, waarin nog niet de armste, de daklooze arbeider wil wonen, een woning, die door ongedierte weg gedragen wordt, als deze en dergelijke onder vinden een Katholiek salariscomité in het Bos sche Bisdom met zulk een élan een oproep doen schrijven, dan moet niet dadelijk gesproken worden van socialistisch denken en schrijven. De R.K. onderwijzers in Brabant en in geheel de Zuidelijke provincies zijn Roomsch door en door. Hun organisaties zijn daarvan doorslaand bewijs. En de Roomsche onderwijzers in het Aartsbisdom en in het Bisdom van Haarlem zijn evenzeer Roomsch in hart én nieren. Dc Ka tholieke openbare onderwijzers in onze noorde lijke Bisdommen hebben getoond den moed hun ner overtuiging. Zij zijn Roomsch vereenigd. De neutrale organisaties willen zij niet. De Bonden van R.K. openbare onderwijzers doen al het te danken, mijnheer de baron? De jonkman kuste de vrouw hartelijk op beide wangen en antwoordde: Ik heb u een dienst te vragen, mijn beste Octavie. Komaan, mijn lieve jongen, als het mo gelijk is, is u die toegestaan. Zonder overbodigen omhaal deede de ba ron haar vlug mede wat onder de koetspoort yan Montmartre was gebeurd. En je hebt ze opgenomen, de ongeluk- kigen? vroeg Octavie, in haar ontroering we der den vertrouwelijken toon van vroeger aanslaande, want als zoogzuster van de ba rones had Octavie Lagarde Michel helpen opvoeden. Kon ik die twee hopeloozen op straat achterlaten, zonder dak en zonder brood? was zijn wedervraag. O! riep Octavie, een traan afwisschend, uit, van Francois Berthier, den vermaarden, schatrijken baron Berthier bezit je alleen den naam en het verstand, mijn jongen... maar het hart, de goedheid, de edelmoedigheid, dat alles behoort aan die dierbare familie d'Au- bagne, mijn weldoeners, zooals zij het overi gens geweest zijn van de gansche streek." Al wel... al wel, mijn beste oude vrien- ui? el! u.w nederigheid een beetje asje blieft!... En in plaats van aldus mijn lof te bezingen voor een liefdadigheid, die wei nig verdienstelijk is voor degene die over zooveel geld beschikt als ik, deedt je beter runt bevelen te geven, opdat de voor deze twee arme vrouwen bestemde kamers zoo spoed V mogelijk in gereedheid woeden ge- hunne |om Ide Roomsche openbare onderwijzers te bewaren voor de besmetting van het socialisme. Het Katholiek beginsel wordt door de Rioom- sche openb. en bijz. onderwijzers van Neder land principieel voorgestaan. En hun meedoen aan de salarismeeting was ook geen handelen tegen het Roomsche princiep! M. d. R. ik ben een krachtig Voorstander er van, dat de Roomsche pers het Roomsche volk voorlicht, maar ik stel daarbij onverbiddelijk als eisch: volkomen eerlijke voorlichting. Ik meen, dat uw voorstelling van zaken ten dezen hieraan niet geheel beantwoordt en de eer en den goeden naam en ook de positie van de Roomsche on derwijzers bij openbaar en bijzonder onderwijs te kort doet. U dankend Mijnh. de Red. ben ik met hoog achting Uw dw. "dnr., G. BULTEN. Naschrift der Redactie. Het geval uit Brabant is inderdaad heel erg. Maar de heer Bulten zal de eerste zijn dm te erkennen dat dit toch wel 'n uitzonderingsgeval is! Rechtvaardigt zoo'n uitzondering dan soms de krachttermen van „stoffelijke nooden, waar onder onze heele stand gebukt gaat" en dergelijke die men hierboven kan vinden? Rechtvaardigt dit curiosum de interconfessioneele actie te 'sGra- venhage De heer Bulten verontschuldigt den toon van het bewuste artikeltje door ©en beroep op de „geestdriftige Brabanters". Waarschijnlijk moet dan de loon van 's heeren Baron's speech ook hieraan worden toegeschreven? Laten wij het nóg eens, en nu voor het laatst, héél duidelijk zeggen: Wij gevoelen veel, zeer veel voor gerechtvaardigde grieven die de onder wijzers kunnen hébben. Er zijn, vooral in het Brabantsche, dat geven wij toe, misstanden op dit gebied, hoewel er ook zeer veel wordt over dreven en een algemeene actie om salaris- verhooging met een be roepop een nood- stand t g n minste, niet gerechtvaardigd kan heeten. Doch juist hierin zit de kern van wat wij, en met ons de geheele katholieke pers, in de on- clerwijzersbeweging afkeuren. Heel op de socialistische wijs, met dezelfde krachttermen, met dezelfde speechen, met dezelf de „verontwaardiging", bedreigingen zelfs, is men aan het „agiteeren" geslagen: „héél de Neder- landsche onderwijzerswereld verkeert in nood...." En lot dit agiteeren hebben de Katholieke onderwijzers zich te kwader ure, door jeugdi gen geestdrift en loffelijke zucht naar vooruitko men verleid, mede laten verleiden... Dat laatste is de fout. En ziet men deze fout in, dan toont door prachtige zelfbeheersciiiug en principiëete kloek heid de katholieke onderwijzer dat het vertrou wen, door Katholiek Nederland steeds in hem gesteld, .volkomen verdiend ist EEN PROTEST Geachte Redactie Misnoegd lazen wij in Uw bijschrift op liet ingezonden stuk wan ©en „katholiek mee tings anger", dat U den inzender qualifi- ceerde als iemand, die niet vrij te pleiten was van „socialistisch denken". U, verwees immers juist daarom den inzender nog eens in 't bijzonder paar het kruiskopje, Aa,t voor kwam in hetzelfde nummer. Hoe de inzender gestemd is geworden idoojr die aantijging we ten wij niet, wèl weten wij, dat er héél wat katholieke onderwijzers zijn waar ender ook wij die precies eender den ken als die „katholieke meeting-ganger". En evenals op den laatste zal ook wel op de hierboven genoemde onderwijzers uw be schuldiging van „socialistisch deonken" toe passelijk zijn. i.Waj imeenen nu ernstig te moe ten protesteeren tegein die lang niet malsehe beschuldiging, zoo klakkeloos daar neerge zet. (Want, als men 'niet precies denkt of meent als de Maasbode of de Nieuw? H'aar- lemsche Courant is men daarom dan al ie mand, die „socialistisch" denkt?????. En tot slot nog' dit! Door dusdanige be schuldigingen neer te schrijven meenen wij!, dat de geachte Redactie èn aan de Katho lieke zaak èn flan do R. K. bijzondere on derwijzers in het geheel geen dienst bewijst. .Wat toch zullen de mensehen gaan denken, als ze hooren, dat de R,. Iv. onderwijzers volgens U dan «óók al „socialistisch" gaan denken of liever: óok a,l „halve" o4 „heele" socialisten geworden zijn U dankend voor de plaatsruimte, verblij ven we» EENIGE ANDERE (R, K. MEETINGG ANGERS Naschrift der Redactie: Mliij hebben de namen der „meetinggan- gers" onder dit stukje maar geschrapt. Waar mede we denken; den heeren een dienst te bewijzen. Want inderdaad, hun stukje ge tuigt niet van logisch denken en goed be grijpen. Misschien óók niet van goed wil len begrijpen,* Wij meenen, dat „de men- sclien", die ons Kruiskopje „Soeialistisch- bracht, evenals ook haar middagmaal, en zorg, Octavie, dat het haar aau niets ont breekt. Juffrouw Lagarde was al opgestaan, om Miehei Berthier te gehoorzamen. Je nieuwe pensionaires heeteu mevrouw en mejuffrouw De Terrenoire, ging de baron voort. Ik weet heel weinig van haarniet veel meer dan dat de vader kapitein bij de kurassiers is geweest en bij Beichshofen is gesneuveld... Zij komen mij evenwel hoogst fatsoenlijk en achtenswaardig voor. Ik zal straks mama van een en ander op de hoogte stellen, en 't is nagenoeg zeker, dat zij je ver zoeken zal, je bezig te houden met haar toe komstig bestaan. Ik ben te barer beschikking, evenals tot de uwe, antwoordde Octavie met een uitdruk king van oprechte toewijding. Michel zweeg. Zij u voorhoofd fronste zich, en hij scheen eeuigszins bezorgd over iets na te denken. Na eenige seconden merkte hij op: Waarschijnlijk zal ik je morgén bet be sluit van mama komen zeggen, of wel, zij zal je laten verzoeken bij haar te komen. Maar zeg iu geen geval aan de dames De Terrenoire wie ik ben, noch hoe ik heet, noch welke onze positie in de wereld is.... Geen woord.... begrepen? drong hij aau met zijn steeds zachte, doch soms zonderling besliste, van vastheid van wil getuigende stem. Begrepen, verklaarde Octavie. Uw wil zal nauwgezet worden geëerbiedigd. Heel goed!.... Eu nu blijf daar nog ei,en Ik za' mijn be.sehermelineen zen- denken" 'ff öi e d gelezen hebben, volstrekt niet op de gedachte zullen komen 'dat de R. K. Onderwijzers'halve óf heele socialisten" ge- werden ;zijn Wij hebben juist doen uitkomen dat wij in' de Katholiciteit onzer dn'derwij- zerBi God feoj' ö'ahk vertrouwen hebben, m'aair.... dat zij èn met, huh go:dsprekon der algemee ne actie te 's GraVehh'age, èn niet hun' on treden in 'dèae salaris-actie in ,het algemeen', gevaar loopen den' verkeerden ,weg op te gaan. WÜ kunnen niet in uitvoerige herha lingen veïvalleh, ma|a;r wij raden 'de geachte inzenders, het hoofdartikel der „Maasbolde" van Zaterdagavond j.l. te lozen, waarin toe vallig precies hetzelfde zij Met ook uit voeriger wordt betoógd wat wij in ons Kruiskopje van Zaterdagavond met een en kel woord hebben willen aalnstippen. REDACTIE N. HAARU. CT. De conclusie der eerste zinsnede is b.v. a.l volkomen juist. En niet minder onjuist is de laatste volzin. Waarom anti-revolutionnairen en cliriste- Rjk-historisehen samengaan met Roomsch- Katholieken. Velsen, 26 Februari 1912. Mijnheer de Hoofdredacteur, Het is reeds geruimen tijd geleden dat U mij ik ben anti-revolutionnair de door mij gevraagde plaatsruimte hebt afge staan voor een ingezonden stukje ter weer legging van het fabeltje, in z. g. protestant- sche kringen in den breede verspreid, als zoude toch het principiëel verschil tusschen Roomsch-Katholieken en geloovige Gere formeerden of Hervormden op geloofsgebied van dien aard zijn, dat samengaan tusschen hen niet wel zoude zijn door te voeren, waar het betreft verkiezingen voor de Sta- ten-Generaal, Provinciale Staten of den Ge meenteraad. In uw geacht blad heb ik nooit eenige re pliek van de bovengenoemde „protestanten" op mijn ingezonden stukje gevonden. Het wil mij voorkomen dat deze heeren het geraden achten, zich niet iu het licht te ver- toonen. In het duister werken vinden zij klaarblij kelijk veiliger. Waar nu in den laatsten tijd, voornamlijk hij de actie tegen het ontwerp herziening- tariefwet het oude, afgezaagde fabeltje, waar van ik hierboven melding maakte, weer op geld moet doen, en, helaas! ook doet, daar meen ik toch nog eens iets in liet midden te moeten brengen. Het ligt niet op weg het ontwerp herziening- tariefwet te verdedigen; gaarne laat ik dit over aan meer bevoegden. En die zijn er gelukkig velen. Alleen dit. Als de Nederlandsche werkmansstand in het algemeen niet inziet dat dit ontwerp juist in z ij n belang is, om de werkloosheid in ons land te doen verdwijnen en mogelijk te maken dat de bejaarde arbeider pensioen krijgt, en dus niet van de publieke liefdadigheid be hoeft af te hangen, dan begrijpt de Neder landsche werkmansstand zijn eigen belang al beel sleclit. Laat toch ieder arbeider en ook de ar beidersvrouw inzien, dat zij zich, door te teekenen op Risten tegen de Tariefwet, enz. zelf den genadeslag toebrengen. Arme bedrogenen. Hoelang zal het nog duren vóór zij begrij pen dat het geheele relletje tegen de Tarief- wet is een relletje tegeu onze Christelijke Regeering. Anders niets. En de vrijmetselaars, die blinde haters van allen die God en Zijnen dienst niet hebben verlaten, met hunnen aanhang, zij bekomme ren zich er niet om dat door hun leugenach tige voorspelling, als zoude bijv. het brood duurder warden, juist den arbeider alle kans wordt ontnomen op behoorlijke wijze zijn brood te verdienen, en een onbezorgden ouden dag tegemoet te gaan. Maar dat laat deze blinde leidslieden geheel koud. Als in 1913 onz rechtscke regeering maar plaats moet maken voor eene linksche, dan is hun doel bereikt. En de bedrogen arbeiders? Die mogen toezien! Echter ik dwaal af. Wij zouden nogmaals aantoonen waarom geloovige niet-Katkolieken op het gebied van het politieke leven samen hehooren te gaan met de Roomsch-Katholieken. Wat toch is het groote, belangrijkste punt van overeenkomst. Het antwoord is: het Kruis van Jezus Chris tus, God's Zoon. Wij zijn weer in de lijdens- en vasten weken. In dagen waarin wij in het bijzonder her denken het lijden van den Godmenseh, en in gedachten bijwonen het drama op Golgotha, dit drama der eeuwen, nooit door eenig ander geëvenaard. den, die iu het rijtuig wachten. Ik behoef je wel niet te vragen ze te ontvangen met al de goedheid van je hart en al je tact, niet waar? Ze schijnen veel te hebben geleden. Een droeve glimlach speelde om de lippen van Michel. Maak je daar maar niet bezorgd over, zei Octavie, ze zullen uitstekend worden ver pleegd. De jonkman keerde thans tot de twee da mes terug en opende bet portier. Meu wacht u, dames, voegde hij haar toe. Hebt goeden moed, en bekommert u maar niet over de toekomstWeldra zal mijn moeder het middel hebben gevonden, om uw bestaan op eervolle wijze te verzeke ren... In afwachting van haar bezoek of van dat van haar zustermoet gij u maar niet het hoofd breken met zekere bijzonder heden leeft rustig in dit huis, waar gij beiden goed zult worden verzorgd. Hij drukte eerbiedig de vingertoppen van mevrouw De Terrenoire, wierp onwillekeu rig Sabine een teedereu blik toe, en na de dames tot den drempel van het gebouw te liebbeu begeleid, mompelde hij: Tot spoedig wederzien! Hij was reeds weder in het rijtuig geste gen, dat zich snel verwijderde, maar het meisje, stilstaande eu er niet aan denkend haar moeder te volgen, scheen hem steeds te zien en steeds te hooren. O, mompelde zij met groote schitterende oogen, mijn gansche leven behoort aan hem! Wie herdenken dit grootste feit uit de wereldgeschiedenis? Wie knielen in aanbidding neer voor den gekruisten Zaligmaker? Wie verwachten hun heil zoowel voor dit tijdelijk leven als voor hiernamaals van Hem? Zijn het niet de Roomsch-Katholieken met de geloovige Hervormden en Gerefor meerden? Waar deze allerbelangrijkste overeenkomst bestaat en rotsvast zal blijven bestaan, daar kan het niet anders of heide categorieën van gelooven moeten elkaar de hand reiken, ge schilpunten voorbijzien en gezamenlijk front maken tegen allen die dien Heiland haten. Vergeef U mij, Mijnheer de Hoofdredacteur, dat ik voor zulk een uitvoerig betoog plaats ruimte heb gevraagd, en dus wel een eeuigs zins onbescheiden gebruik heb gemaakt van uwe bekende gastvrijheid. Maar waar zoo dikwijls, thans weer in zake de Tariefwet-kwestie, geloovige men- schen op een dwaalspoor worden gebracht door de intriges van hen, die reeds lang heb ben gebroken met den dienst van God, daar heb ik gemeend nog eens een waarschuwend woord te moeten doen hooren. Met bijzonderen dank voor de plaatsing, heb ik de eer te zijn. Met alle hoogachting Een anti-revolutionnair. DUITSCHLANI)S LITERAIRE PRO DUCTIE. In het jaar 1910 zijn in Duitsehland niet minder dan 31.281 boeken en brochures ver schenen. Voor een tiental jaren, in 1901, bedroeg idit aantal nog „slechts" 25.331, zoo- dat de boekenproductie sedert dat ja,ar met nagenoeg 6000 stuks is vermeerderd. Bovenaan staan de werken over opvoe ding, onderwijs en werken voor de jeugd met 4273 stuks. Daarop volgt de z.g. schoone literatuur met 4029 nummers, daairna de rechts- en staatswetenschappen met 2670 en- de theologie met 2495 deden. Niet minder dan 288.532 hóeken heeft de Duitsiche lite ratuur in het afgeloopen tiental jaren op le markt gebracht. Hierbij zijn nog niet gerekend ide groote hoeveelheden dissertatiën jn akademische geschriften, waarvan het aantal in het akademiejaar 191011 alleen 8560 bedroeg. Ook deze uitgaven zijn jn de. laatste jaren schrikbarend toegenomen; in 190102 werden 3756 dissertatiën gepubli- teerd. Behalve de boeken verschijnen ook nog een aiaintal tijdschriften op elk gebied. In 1910 bedroeg het aantal daarvan 5861, in 1912 is dit reeds gestegen tot 6178. Hier bij moet men dan nog rekenen een schrikba rend groot aantal dag- en weekbladen. TWEEDE NEDERLANDSCHE MARIA-CON GRES TE MAASTRICHT, 15-18 Augustus 1912. Om tot de bijwoning van dit congres op le wekken is een circulaire verzonden, waaruit wij het volgende aanstippen: Ondanks den twijfel van voorzichtige raadge vers, die zulk een pogen (een Maria-congres uit te schrijven. Red. N. H. Ct.) te grootsch vonden voor de beperkte krachten van den nauw om grensden Dietschen stam, is deze (de Eerste) bijeenkomst geslaagd zóó, 'dat zij naar oordeel van bevoegden de grootere internationale bijeen komsten in de schaduw beeft gesteld. Op het eerste Nederlandsche Maria-Congres is gebleken, welk een veilige gidsen wij bezitten op de paden der waarheid, welke zekere voor gangers op de wegen, die voeren naar vernieu wing der maatschappijis gebleken, "hoe onze kunstenaars rusteloos streven om de Maria-ver- heerlijking onzer vaderen, zooals die door de geschiedenis wordt ontvouwd, nabij te komen. In de gelukkige dagen, toen daar de Neder landsche Katholieken van Noord en Zuid elkan der stichtten en voorgingen in vroom gebed en blijden lofzang; toen het beste, wat onze rede naars, geleerden en kunstenaars aau wijsheid en bezieling hadden, mei kwistige offervaardig heid gebracht werd aan de voeten van de Onbe vlekte moeder; toen zij daar zicli voelden één volk, één huisgezin, toen zijn er vele plannen gevormd en tot begin van uitvoering gekomen, toen is veel levensernst vernieuwd, veel toe wijding ontwaakt. Toen werd de broederband gfel egd tusschen de twee volken van Dietschen stam, maar toen is ook de Maria-vereering tot liooger bloei open gegaan en velen zijn dichter gekomen bij liet offeraltaar van haar Goddelijken Zoon. De rij kb zaligprijzing, daar aangeheven, moet worden voortgezet; het hooglied onzer Maria-vereering, daar aangestemd, mag niet wegsterven; bij de vruchten, daar verzameld, moet een nieuwe oogst gewonnen worden. Daarom achten wij dezen tijd gekomen, om II, HET GEHEIM. Zoodra het rijtuig om den hoek vau de rue cles Vierges was, stak baron Berthier zijn hoofd door het raampje van het portier eu gelastte den koetsier hem te brengen naar het park Monceau, de woning der familie Berthier. Die naam, te Parijs even bekend als die der Rothschilds, vau wie baron Berthier in de eerste jaren van het Keizerrijk de dik wijls zegevierende financieele mededinger was geweest, maakte op den man een indruk als een electrische ontlading. Onmiddellijk legde hij de zweep over zijn mageren knol, klapte met de tong en zei: Allo, bruine! Vooruit, oudje! Er zit haver voor je aan en een aardig duitje voor je baas! Alsof liet arme die woorden begrepen had, begon het te draven wat het kon. Hè, zeg ereis, merkte Michel lachend op, als het je hetzelfde is, dan wou ik liever dat je niemand overreedt.... het drinkgeld zal er niet kleiner om worden. De koetsier stale zijn neuswarmer bran dend en wel iu den zak van zijn lange jas eu antwoordde: Geen gevaar, hoor! Het asphalt, dat ken nen we! De bruine eu ilc hebben nooit onge lukken gehad! Weldra was een fraai gebouwd beerenatiis tot uitbreiding van het Rijk Gods en ter oerJ van de ^allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria uit te schrijven het tweede Nederlandsdi Maria-congres. dat, onder goedkeuring van hel Nederlandsche en Belgische episcopaat gehou- den zal jvorden le Maastricht, Van 13-18 Au gustus 1912. Op het eerste Maria-congres werd besloten om beurtelings België en Nederland het voorrecht dezer bijeenkomsten te gunnen; en geen stad in Nederland scheen zoo aangewezen voor een Maria-congres als Maastricht: Maastricht, do oude Romeinsche veste van vóór Christus; Maastricht, waar de groote Karei tijdelijk ver blijf hield en bet koninklijk geslacht der Mero- vingers zoo menigwerf vertoefde; Maastricht, de zetel van 21 Heilige Bisschoppen te begin nen met St. Servaas, den Apostel dezer landen; Maastricht, waar de H. Bemardus, die groote dienaar van Maria, den Kruistocht predikte; Maastricht, dat van eeuwen herwaarts aan da Moeder Gods kapellen en kerken hoeft gewijd, waar nog die eenige Lieve Vrouwenkerk, be wonderd door zoovele geslachten, zoo heerlijk gerestaureerd, verrijst; Maastricht, dat schat kamers bezit, voorzeker de rijkste en merkwaar* digste van Nederland, scheen daartoe de aan gewezen plaats. Gemakkelijk te bereiken van uit het Zuiden, zoowel als uil het Noorden, heeft het groot* sche kerken en vergaderzalen, voldoende gele-< genheid om duizenden congresbezoekers te her* bergen en is geschikt tot openbaar feestbetoon en huldiging, i Maar het herbergt ook een kostbaren schat, een eeuwenlang gehuldigd Mariabeeld, onder den weisprekenden titel van "Onze Lieve Vrouw „Sterre der Zee" door de inwoners dier st.nl eeuwenlang vereerd In trouwe heide als een heilig Paladium. En die stad, eeuwen geleden gekozen tot een uitverkoren plek, waar Maria hare gunsten en wonderkracht heeft willen top tien, zal de eerste zijn, waar, in Nederland, de nieuwe zaligprijzing op de Dienstmaagd des Heo. ren wordt aangestemd. En geheel liet Katho lieke Nederland zal dan can Maria s verheer lijking getuige zijn en, met de trouwe dienaars en wachters om haar troon, Maria de Zeesterre begroeten mogen, die in zoo donkere uren en bij zooveel stormen vertroosting bracht eu die nu nieuwen luister en glorie winneu zal door dc heilige hulde, welke Haar in die dagen zal gebracht worden. Het wonderbeeld van Maria „Sterre der Zee" zal tijdens de congresdagen op last van Z. H. Paus Pius X plechtig gekroond worden door Z. D. H. Monseigneur J. H. Drehmanns, Bis schop van Roermond. Had het eerste congres tot grondgedachte bij at zijn werkzaamheden de voorspelling van Ma ria: van nu af zullen alle geslachten Mij zalig prijzen en werd het bij de keuze der te be handelen onderwerpen geleid door het verlan gen, om een algemeen overzicht te geven der Maria-leer, van den invloed der Onbevlekte pp het persoonlijk eu openbaar zedeiiloven, terwijl aan de geschiedenis en de kunst was toever trouwd de taak om aan te loonen, hoe luisterrijk de voorspelling van Gods Moeder in vervulling ging, het tweede Nederlandsch Maria-congres kan niet anders dan gewijd zijn aan de uit verkiezing der H. Maagd, dan aan eene groot* sche belonging, waarin zij gevierd wordt in bare grootheid van Moeder Gods, verheven door Hem, die Machtig is. Waar hare glorie zoo véle eeu* wen werd beslredeu of verkleind, waar zoof vele dwaalbegrippen hecrschen over de veree ring, welke wij Haar brengen, daar was de keuze van het Bestuur aanstonds bepaald op; de verklaring, de viering en de verdediging van het klare woord der H. Schrift: „omdat Mij groote dingen heeft gedaan do Machtige". Gisteren is er slag geleverd tusschen ruim '100 Amsterdamsche damspelers, uit 7 clubs, te gen 10 Noord-Hollandsche provinciale clubs, in hotel „Het Heerenhuis" te Midden Beemster; 228 deelnemers waren opgekomen. Van Amster dam waren verschillende inschrijvers weggeble ven, zoodat een aantal sterke N.-Hollandsche spelers niet spelen konden, hetgeen dan ook in 't nadeel dier clubs gebleken is. Er heerschle een opgewekte stemming. De verschillende Clubs 'behaalden, van het door hen verkrijgbaar aantal punten de volgende per centages: 1ste prijs „Hoorn'' 72i/2 pel. 2. Enkliui- zen 68 pel. 3. V. A. D, (Amsterdam) G2V» pet. 4. Aris jde ,IIeer" (Beemster) 59f - pet. 5. „Gezellig Samenzijn" (A'dam) 56 2/3. 6 Zuid-Scharwoude. 50 pet. 7. Oud karspel 47 pet. 8. „Van Embden" (Amsterdam) 17 pet. 9. „Door Oefening Sterker" (Amsterdam) 47 pet. 10. ,,'t Zand", 45 pet. 11. „Wormen-eer" 45 pet. 12. „Zaandam", 42 pet. 13. W ieringerwaard 40 pet. 14. „Jozef Btauke- naar" (Amsterdam) 36 pet. 15. Krommenie .33 1/3 pet. 16. „Ons Huis", Amsterdam, Rozenslr. 29 pet. 17. „Ons Huis Muiderpoort, 23 pet. De me daille, uitgeloofd door „Aris de Heer", viel aan „Hoorn" ten deel. bereikt, van boven tot onder schitterend ver licht? Alleen een prachtig hek scheidde het van het park de la belle Gabrielle, thans publiek domein. Michel betaalde den koetsier, gaf hem een nog ruimer fooi dan hij had durven droomen en giug vervolgens door de groote deur bin nen. Twee livreiknechts in liet ruime, weel derig ingerichte voorportaal stonden hij zijn komst op, als door eeu springveer in bewe ging gebracht, en ontdeden hun jongen mees ter van zijn overjas. Mevrouw de barones is erg ongerust, mijn heer, sprak een van ben onderdanig. Zij heeft herhaaldelijk Josephine gezonden, om te vra gen of mijnheer de baron nog niet thuis was gekomen, en mejuffrouw Geneviève is zelve komen informeeren of de baron geen bood schap had gestuurd. Michel keek naar een ongemeen fraai uur werk, stijl Louis XIV, waarvan de groot» vergulde zon boven de deur van een salon prijkte. De groote wijzer stond juist op tien uur. Er is zeker al gedineerd! Mevrouw de barones wilde wachten op mijnheer of op een boodschap, maar mijn-) lieer de baron, die vanavond bezoek moest ontvangen, heeft het anders verordend. j Goed. Zeg aan den kok, dat ik iets ver* lang te eten. En terwijl men dekken zal, ga ik aan mijn moeder vertellen dat ik thula ben. i (Wordt vervolgd.?-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6