DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ailil °xH "iiiii^ - mil IHII S 1 A I) S N I U W S. Kiitcüerhuismsf 2S»3!>33, Haarlem EERSTE BLAD. AGENDA Zaterdagavondpraatjes. ATERDAG 2 HIAART l»lü. 66ste Jaargang jpu 7771 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Alle betalende abonnés op dit blad, die Ie bet bezit eener ve. zekeringspvU* ztfn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: O» oltkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Msttechappli ..Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandschs Credietbank Nlenwe dracht U Dit nummer bestaat uit uijf bla ten, ui. o. de Officiëele Kerk- ijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad in 8 bladzijden. Haarlemsche Alledagjes No 506. VOOR ROOMSCHE PROPAGANDISTEN. MUZIEK. H. F. ANDRIESSEN. ADRESBOEK VOOR HEEMSTEDE EN BENNEBROEK. ABOKNEMBNTSPRUSt Far 8 maanden voor Haarlem 3,88 Voor de plaateen, waar een agent ii gevestigd (kom der gemeente) 1,86 Voor de orerige plaatsen ia Nederland franco per poet L80 Afwnderljike nummers 0,08 PRIJS DER ADVERTEMT1EM: Van 16 regels 60 oent (oontant 60 oent) Iedere regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agantsoliappen 16 oent per regel. (Buitenland 20 oent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 oent (6 regels), driemaal voor 50 oent (ft oontant.) 1000 GULDEN bjj A dB SB Jü ï&k UK <i% „m r>« w us 6 dB nmo ua R ÉH GULDEN by 400 300 GULDEN by verlies van ess band af vost. 150 éen oog. 190 éen duim. 60 verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN by verlies van één anderen vinger. ,3s. A Zondag 3 Maart. Gebouw „St. Bavo" R.K. Volksbond - half L Bakkers. Teyler Museum 1—4 uur toegang ïosteloos. St. Jozefsgezellenvereeniging Zoetestraat r9 8Va uur Cursus in de Apologie. Brongebouw Intern, hondententoon- telling. Soe. Vereeniging 2K—4 uur laarl. Muziekkorps. BLOEMEND AAL. Café Rusthoek 2%4'A uur Mati- uée Amsterd. Trio. Maandag 4 Maart. Gebouw „St. Bavo" R.K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Bestuur Schoen makers. Repetitie Zangvereeniging. Museum „V an S t o 1 k" (Jansslraat 48 ">0). Geopend 's Maandags en Dinsdags van i'A uur tegen betaliug van 1.Ove rige dagen kosteloos op aanvrage. Bisschoppelijk Museum (Jansslraat i'9). Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. T e y 1 ér's Museum Buitengewone ten toonstelling van kunstwerken bestaande in Ie verzameling van Teyler's Museum. „Ita- iiaanscke teekeningen" uit de in 1791 door feyler's Stichting aangekochte verzameling van de koningin Christina van Zweden. Nu de federatie van Roomsehe propagandis ten in Haarlem in beginsel is tot stand geko men, mag het dienstig zijn te wijzen op het rpeciale orgaan der Katholieke propagandisten, iat voor de leiding der actie op allerhande ge bied nuttige wenken kan geven. Wij bedoelen het maandblad „De Propagan dist", dat onder redactie van den heer Engels als bijblad van „De Voorhoede" verschijnt. Medewerking voor plaatselijke actie vinden le voormannen der Roomsehe propaganda altijd n ons blad, maar ook den „teclinischen" cant van de propaganda, den kijk op hetgeen an deren doen, het aanleeren van de beste wijze waarop propaganda gevoerd kan worden, dat alles mogen vooral de bestuurders van een fede ratie die alle Katholieke propaganda in Haarlem zal omvatten, niet voorbijzien. En dat vinden zij in een „vakblad" om het :oo te noemen, als „De Propagandist", waarop wij in dit verband met instemming willen wijzen. R K. GEMEENTE-WERKLIEDEN". De ereeniging van boivongenoemde werk lieden, alhier, hield idezer dagen hare gewone leden vergadering. In het openingswoord deelde de voorzitter de heef iW|. J. Engelen mede, dat het heden de laatste rna'al was dat hjj de vergadering leidde, daar hij door gekregen ontslag uit ge meente-dienst opgehouden heeft gemeente werkman te zijn. Het voornaamste punt der agenda was een rede van den heer J. A. Lobel over de be- teekenis en inhoud der Encycliek „Reram Novarum". De heer d© Lobel het woölrd verkrijgend, zegt dat liij met het oog op den beschikba ren tijd 't oinderworp slechts zeer oppervlak kig kan "behandelen. Spreker herinnert aan de gehouden Sociale Wleek te Maastricht, die ge heel gewijld was aan de behandeling der encycliek Rerum Noivarum. daarmede aantoo- neïid welke uitgestrektheid deze encycliek feitelijk heeft. In den breede toont spreker aan op welke wijze de zendbrief tot stand gekomen is, waarbij vooral de prachtige organisatie der Katholieke Kerk over de geheele wereld uit kwam. „Rerum Novarum" is het program der Ka tholieken op sociaal terrein en getuigt, van diepe studie en kennis der maat schappij. Spre ker stelt hiertegenover de samenstelling van het strijdprogramma der S. D. A. P. waar mede nu reeds 2 jaar is gewerkt, en volgens Mr. Troslstra nu juist niet va,n diepe studie getuigde. Vervolgens g:aa,t de heer de Lobel liu de taak die in „Rerum Novarum" a,a;n de Kerk is opgelegdde oude katholieke sociale be ginselen te prediken. Daarna de taak vain den Sta,at welke door goede sociale wetten de werklieden moet hel- pen. Hierbij merkt ide spreker nog op, dat de verzekeringswetten van Minister Taima in I den geest der Encycliek zijn. Ten slotte komt spreker tot de taak der or- gami-saties, zoowel v,ain patroons als werklie den. In samenwerking tusschen deze orga nisaties moeten de arbeidsvoorwaarden ge regeld worden. De bes-I uiten dezer organi saties moeten kracht van wet vooir het be drijf hebben. Applaus volgde op de heldere uiteenzetting waarna, de voorzitter de dank der vergade ring aan den heer de Lobel overbracht. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing werden tot bestuursleden gekozen de heeren H. Kaasenbrood en G. van .Wel. DE ACTIE VOOR VERVROEGDE WINKELSLUITING. Wy hebben van de week, met een „non tali auxilio" bedankt voor zulke hulpI de plotseling opgekomen, „actie" gegispt van een z.g. Schotensch Comité, dat daar en te Haarlem, naar werd medegedeeld, de zaak der vervroegde winkelsluiting nu eens op pooten zou zetten. Het blijkt ons nader, dat we goed gezien heb ben, toen we dit „agiteeren" aan de kaak stel den. Immers: een volkomen normale, correcte be weging voor vervroegde winkelsluiting is hier ter stede in wording, en de overhaaste, buiten de belanghebbenden óm belegde vergadering van onlangs, door een „Comité" dat naar wij ver nemen ook niet over voldoende gegevens be schikt, kan niet anders dan verwarring geven, verdeeling en zoodoende verzwakking. Wij wezen reeds op den Ned. Barbiers- en Kappersbond, afdeeling Haarlem, die zich zal spannen voor deze beweging. Wij vernemen nu, dat deze afdeeling daSop volkomen correcte wijze wil doen: zonder politieke bijbedoelingen, zon der marktgeschreeuw zal deze afdeeling de Haarlemsche winkeliersvereenigingen, en ver dere sociale lichamen en particulieren die zeker of waarschijnlijk vóór vervroegde winkelsluiting zijn, uitnoodigen tot een bijeenkomst, waar dan een „Haarlemsch Comité" ter propageering van de wenschelijkheid van vervroegde winkelslui ting gesticht zal worden. Deze vergadering zal, naar wij vernemen, ge houden worden op 25 Maart a.s. En met deze beweging, die voeling kpudt en medewerking vraagt van de in eersten aanleg betrokkenen de winkeliers, kunnen wij dan ook volkomen meegaan, en de aanvullende, meer systematische onderzoekingen, die dit Comité ongetwijfeld met gebruikmaking der gegevens van de nu gehouden enquête onder de winke liers zal doen, zullen stof te over leveren voor verdere actie. Met belangstelling wachten wij derhalve af, hoe onder leiding van de afd. Haarlem van den Ned. Barb.- en Kappersbond een beweging hier ter stede zal ontstaan, die allereerst de belang hebbenden zal omvatten, wat ook de normale weg is. Van de bewuste vergadering in Schoten spre kende, welke totaal onvoorbereid en blijkbaar in verkeerde handen geraakt is, moeten wij nog enkele opmerkingen hier maken. Onder de sprekers in die vergadering was een Haarlemsch advocaat, de heer Mr. A. Bruch, een onzer anti revolutionaire voormannen, hier ter stede, van wien men wel zeggen kan: „que diable allait-il faire dans cette galère?" Het is ons gebleken, dat deze spreker, wiens woorden in ons stukje over deze vergadering wel wal al te veel „over één kam geschoren" zijn met liet overige wat daar gebeurde, ziju medewerking aan deze „agitatie" in Schoten verder zal onthouden en de regelmatige leiding der actie, zooals die hier ter stede nu verder zal geschieden, van ganscher harte zal steunen. Voor degenen, die zich de zaak der vervroeg de winkelsluiting in Haarlem aantrekken, is deze medewerking van den heer Bruch (die ook trouwens reeds in andere plaatsen een goeden naam zich verwerft door zijn speciale studiën over dit vraagstuk) van groote beteekenis en veelbelovend. De heer Bruch, die ook op de vergadering te Schoten zich volkomen onthield van het „pathe tisch deklaineeren" dat daar gedaan werd, en die een doorwrochte studio, met interessant cijfer- en statistisch materiaal leverde over het vraagstuk der vervroegde winkelsluiting, is in ons blad wel wat te zéér vereenzelvigd met de genen die te Schoten zicli als „leiders" hebben opgeworpen. Voor de zaak der vervroegde winkelsluiting en de actie daarvoor (welke ook wij allesbehalve in handen van socialisten wenschen, maar liefst in handen van de naastbetrokkenen, met mede werking van belangstellenden) is het zeker de meest-gezonde weg, zooals die nu door de afd. Haarlem van den Ned. Barbiers- en Kappers bond zal worden gevolgd. En daar de heer Bruch deze laatste actie daadwerkelijk wil steunen, staan wij in dit op zicht geheel naast hem en betreuren wij het alleen, dat hij en andereu onzer christelijke bondgenooten en medestrijders door hun mede werking en tegenwoordigheid, op de Schoten- sche vergadering welke een failure was, nog een soort stempel van degelijkheid hebben ge drukt, welke deze allesbehalve verdiende! OHR. ORATORIUMVEREENIGING. „Christus" van Liszt. Laten we over Liszt's werk kort zijn. De vele mooie, meermalen interessante gedeelten, vooral orkestrale, worden verdrongen door het groote gebrek, dat het te lang is; veel te lang en te verbrokkeld om in zijn geheel blijvend te boeien. Dit Oratorium is in elkaar gezet; er bestaat geen geheel, maar er moest er een gevormd worden en dat is zóó niet bereikbaar; ieder stuk op zichzelf is van belang als oompositie, vooral wanneer het orkest de voornaamste plaats inneemt, maar zonder een groote band, één groote lijn, vormen verschil lende gedeelten geen geheel. En de religieuse muzikaliteit van dit werk is toch op slot van rekening te zwak, om met zulk een omvang rijkheid liet karakter van eenheid te bewaren. Maar met dit al is dit oratorium niet onbe langrijkheid, al was 't maar alleen om de orkes tratie ook dit werk heeft in ons weer de overtuiging gesterkt, dat Liszt meer een man voor Symphonische Dichtungen, dan voor Ora toria was. Het groote gemengde koor, onder leiding van den directeur Johan Schoonderbeek, werd wat de kwaliteit van zijn praestaties be treft, in den loop van de uitvoering allengs beter, en in de laatste helft van 't werk kunnen we van prachtige gedeelten spreken. Jammer genoeg was het eerste koor onzuiver, we wijten dit voor een groot deel aan de plaatsing van 't orkest, die voor de zangers en zangeressen niet wensehelijk kan zijn geweest, maar ook aan 't onbestemd inzetten, wat ook bij andere ge deelten een gevaar was. Een beslist inzetten brengt toon en rythme dadelijk in zekerheid. Die onbestemdheid deed aan het klankgeh,alte, dat bij dit koor juist bijzonder goed is meestal schade. Daarom moest ons de opmer king van het hart. De klank van 'tgeheel zal ongetwijfeld veel beter zijn, wanneer men minder gedrongen is opgesteld, en het orkest midden voor het koor zijn plaats heeft. En wat het zingen nog betreft: routine zal verbeteren wat er aan den samenzang onderling en met 't orkest ontbreekt. Het materiaal in ieder ge val lijkt uitsluitend. Zooals ik zeide, waren er werkelijk prachtige gedeelten bij we herinneren ons het Hosanna uit no. 10, en vooral de koren in het Stabat mater dolorosa, terwijl het pom- peuse slotgedeelte voortreffelijk gezongen werd dit „resarrexit" was zeer zeker een groote cli max in de uitvoering, en dat heeft dan ook een uitnemenden indruk gemaakt, een indruk die blijvend is. Het koor heeft getoond een klank gehalte en een kracht te bezitten, waarmee bet voor groote werken niet bang behoeft te zijn. Solisten waren de dames Tilia Hill, sopraan, en Hermine Scholten, alt en de heeren Jac. van Kempen, tenor en Gerard Zalsman, bas, terwijl de heer Louis Robert, de ondankbare orgelpartij had te verzorgen, 't Spreekt vanzelf, dat er op hetgeen deze bekende solisten ten beste gaven, al heel weinig valt aan te merken. Niet zonder bijzondere vermelding evenwel kunnen we laten de belangrijke baritonsolo in no. 6 „De Zalig sprekingen", waarbij ons de fijn-gevoelige voor dracht van den heer Zalsman bijzonder getrof fen heeft. Hieraan sluiten we een woord van grooten lof aan het aparte dameskoor, het koor in de verte dat onder leiding van mej J. Pijzei het geharmoniseerde gregoriaansche gezang „O Filii et filiae" op volmaakte wijze voordroeg. Voor het welslagen van deze eerste uitvoering komt de hoogste lof evenwel toe aan den uitne menden, artistiek zeer hoog staanden dirigent Johan Schoonderbeek, aan wien de jonge ver eeniging' een voortreffelijk leider heeft, en ter slotte aan het Utrechtsch Stedelijk Orkest, dat zijn omvangrijke, zeer verantwoordelijke taak op zeer goede wijze heeft vervuld. Het mag een gewaagde onderneming ge noemd worden, voor de eerste uitvoering eenei nieuwe vereeniging, een groot, een buitenge woon omvangrijk werk uit te kiezen, het mag zelfs overmoed genoemd worden, wanneer die uitvoering, in haar geheel genomen, aan zeei gespannen verwachtingen voldoet en ze over treft, dan is 't verblijdend, omdat dit met vertrouwen op de toekomst een groote be vordering beteekent in het muziekleven van onze stad. De ijver en de groote energie, waar door deze vereeniging uit Christelijke kringen, is tot stand gekomen, en waarvan we de eerste resultaten hebben gezien, doen van de toe komst véél verwachten. De heer A. Kuijper alhier, beweegt zich op praclisch gebied. Meldden wij onlangs dat de heer A. Kuijper een goed verzorgd adresboek had uitgegeven voor Scholen, thans ontvingen wij een exemplaar van het adresboek van Heem stede en Bennebroek voor 1912. Ons oordeel I over dat boek is zeer gunstig en wat veel zeg' 'ook deze uilgave voorziet in een lang gevoelde behoefte. Haarlem toch is zoo aan de buiten gemeenten aangebouwd, dat men het haast met een adresboek voor Haarlem alleen niet meer kan doen. Het nieuwe adresboek is van een handig for maat, goeden druk en goed verzorgd en," v oor zoover wij konden nagaan, zeer nauwkeurig. De uitgave is geheel bewerkt volgens opgave van de Gemeente-secretarie; verder rijn aehtei de aangesloten adressen de telefoonnummers ige- voegd. Vooraan vindt men ook weder bijzon derheden van posttdienst en achter de adres- lijs-t, alle bijzonderheden van Gemeentezaken, particuliere vereenigingen, inrichtingen van on derwijs, kerkel. zaken enz. enz. Men kan zien dat do uitgever zich de meeste moeite heeft gegeven alles zoo nauwkeurig mogelijk te no loe ren. Geheel achter in het adresboek vindt men nog de straatsgewijze platte grond van Heem stede en Bennebroek. Voegen wij hieraan toe dat de prijs slechts 60 cent bedraagt, dan be hoeft het geen betoog, dat het adresboek zijn weg wel zal vinden. (Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende advertentie in het nummer van heden, MATINéE HAARL. MUZIEKKORPS. Zondag 3 Maart geeft het Haarlemsch Mu ziekkorps zijn 10e Matinee, de heer Piet de Waardt, bekend pianist uit Rotterdam, za; zich doen hooren in een concertstuk vanHecker, en de Ungarische Fantaisie van Liszt; het hoofdnummer voor orkest is een suite op wer ken van Gliiok. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) CC1X. jEen verrassingen wie er op hun neus kekenEen nieu wigheid die wat kleinsteedsch en hebberig is, en wat ons in Haarlem ontbreekt. Leepe politiek, en het onderste uit de kan. Een luxe die we nog wel missen kunnen. Alle waar naar zijn geld en ons nieuwste vervoermiddel, Lieve hemel wat keken de luidjes, die net ven over de Haarlemsche grens in Schoten ronen, op hun neus toen ze door Haarlem net een belastingbiljet werden verrast! D'r was i' menigeen, die eens lachend de schouders ©p- 'Oik en bij zn eigen dacht: ze zijn daar in taarlem bepaald in de war met de begrenzing I 'laar jawel, het kwam gauw uit, dat ze in faarleni beter op de hoogte zijn dan menigeen -enkt, dat ze precies het naadje van de ous weten, en wie er hier z'n werk heeft, n dat ze probeeren te halen wat 'er te halen is. at noemen ze forensenbelas ting, en menigeen ie eiken morgen met z'n broodzakje naar de \briek gaat, zal niet hebben gedacht dat hij e deftige betiteling van „forens" ook nog eens zich zou zien toegepast! Vroeger dachten dj;bij dat .woord alleen aan de rijke Amster dammers die in Blocmendsal of in het Gooi gingen wonen, en eiken dag met hun auto of met den trein naar dc hoofdstad kwamen op kantoor of aan de beurs. Dat waren je „fo rensen'" in den eigenlijken zin van het woord, en als ik het wel heb is voor deze soort van lui 00e:Sen'ijk die lieele forensenbelasting inge steld Voor werklui heeft zelfs het groote Am- steidam, naar men mij vertelt, nooit forensen- betasting geheven, en dat Haarlem nu dat nieuw tje invoerd mag zooals onze krant zeide - nu volgens de letter van de wet misschien juist zijn, maar erg royaal en flink cn grootsteedsch, wat we toch hier in Haarlem zoo graag willen wezen, is het niet! Vooral niet, omdat gelijk onze redactie terecht al heeft opgemerkt, voor den werkmansstand in Haarlem huizen ontbre ken. En wat we nieuw bouwden, dal moet liefst deftig wezen en duur, zoodat ten slotte dc werk man al niet de eenige is die klaagt dat er voor hem geen goede woningen in Haarlem te vin den zijn 1 Ook de kleine burgerman, die een net en modern ingericht huis vraagt voor een f 250 5 f 300 per jaar, heeft al heel weinig keus in zulke huizen, en de nieuwe die men bouwt zijn alle veel duurder. Dat kan niet anders, zei me een bouwer, want de grond is veel te duur. Wat dunkt mij bewijst, dat onze grondeigenaren en huizenbouwers verstand van hun vak heb ben. Om echter op die woningenkwestie weer neer te komen: als ik mij niet vergis komt er gauw toch weer wat aanbod in werkmans huizen, wanneer de maatschappij „Rolland" haar stratenplan klaar heeft. Maar daarmee houdt dan ook in Haarlem het houwen vq" wertkmanshui- izen op. Och, op zichzelf is, als je omstandig heden erbij in aanmerking neemt, die politiek van onze goede gemeente om zich de werklui van liaar dak te schuiven die in de gemeente kas betrekkelijk weinig bijbrengen en voor scho len enz. toch voel zouden kosten, leep genoeg! Maar dan moesten we ook niet van ous laten zeggen, dat we eigenlijk het onderste uit de kan willen hebben door géén annexatie van het Scho terkwartier te verlangen (wat toch eigenlijk de j normale loop van zaken zou wezen) maar wél een paar centen forensenbe'asting uit die werk lui te kloppen 1 En het zal me niets verwon deren, of in den aanstaanden gemeentenaad komt er Woensdag een der leden met deze zaak voor den dag, waarbij het oppassen zal worden, dat de vrager niet met een kluitje in 'het riet wordt gestuurdIk zal maar afwachten. Die gemeen teraadsvergadering van Woensdag a.s. is trou wens ook in andere opzichten heel belangrijk. Er zal tamelijk gepraat en waarschijnlijk ook gestemd worden over de openbare leeszaal die men wil oprichten, en die naar ik vrees, on danks het kabaal dat door sommigen gemaakt wordt tegen wat men noemt overbodige luxe- uitgaven, aan de gemeente telken jare een goede duit zal kosten. Als er één luxe is, die over bodig kan lieeten, dan is het toc.li wel zoo'n openbare leeszaal! Maar je zult zien dat de heeren die het felst waren legen verbetering on zer bestrating, voor dit stokpaardje van de he- j dendaagsche mode (want ónders zijn die openbare leeszalen toch niet!) gemakkelijk handen vol geld over hebben, dat... toch ook voor een goed deel opgebracht wordt door de Katholie'-an die zich om principieele redenen met zulke openbare leeszalen die zoogenaamd de neutraliteit huldi gen, waar dus evengoed het kwaad als het goed geleeraard wordt, niet kunnen vcreenigen. Maar gaat het met de openbare school niet nét zoo? Die moeten wij óók mee betalen, terwijl er nog eens exlra wordt gevorderd dat we onze eigen scholen on 'ernouden, wal allesbehalve een sine cure is! Want die kosten ons op twee manie ren geld: eerst in onderhoud en dan door het hooge schoolgeld dat althans voor de meeste ouders aanzienlijk hooger is dan wat ze bij het openbare onderwijs zouden hebben te betalen. Maar niet waar, alle waar naar z'n geld, en wat duur is, is gemeenlijk ook goed, zegt 'het spreek woord. Hetzelfde hebben we te denken, zeg ik maar, van de nieuwe „hataxen" die nog als een soort van wonderdieren den lieelen dag door een hoop kleinen en groot-eren worden aange gaapt op de standplaatsen, maar die al werkelijk toonen om den gewonen term te gebruiken in een behoefte te voorzien! Gemakkelijk zijn ze, en eon'orfabeL, snel en prettig rijdend wat wit je meer hebben? Dat 'teen kwartje meer kost op 'n rit dan in 'n rammelend aapje met een scharminkel van een paard ervoor, wel, daar voor rijdt je immers ook veel koninklijker, vlug ger en prettiger? Ook hier geldt het: alle waar naar zijn geld, en zoodra wij Haarlemmers eraan gewend zijn, voorzie ik in de „hataxen" wel een toekomst: de mensehen die een rijtuig ne men om zich thuis le laten brengen, kunnen net zoowel zoo'n electrischen automobiel pakken: als dat op een langen toclit wat meer kost, heeft iedereen het voor de vlugge reis eu voor de elegante manier waarop men vervoerd wordt, jwel over! Eén ding zal echter, zoo meen ik, nog wel een schadepostje wordenen dat is 'dat de directie van deze rijtuigjes zich bij het vaststellen van het tarief zoo angstva'üg ge- houden heeft aan de gemeentegrens. Laat iemand 1 zich brengen naar het Westerhoutpark of deu j Zuiderhout, dan moet hij aan de grens der gc- jmcenle dadelijk, „buiten-tarief' gaan beta'en, wat veel duurder is dan het gewone stadstarief. Ik denk, dat dit menigeen die in den Hout onder Heemslede woont, maar dan toch feitelijk zi?h rekent onder de Haarlemmers, nog wel van een anders voor de hand liggend gebruikma ken der „hataxen"' zal tegenhouden! Een bij trekken van de aan de Haarlemsche bebouwde kom aangebouwde straten in den Hout en aan den kant van Schoten (al zal aan dien kant J nog niet zooveel auto-gerij komen) zou dunkt me° in het belang der exploitatie wezen. Iritus- schenniet deze sierlijke voertuigjes zijn we 'wéér een stap verder naar een modern en mooier Haarlem, naar het ideaal „Haarlem groote stad", waarvoor toch iedereen, zij het dan ook niet langs denzelfden weg g lande 'ca op dezelfde wijze, wel veel gevoelt' i i 2 MAART.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1