I I Stelio-Cigarettes BINNENLAND NIEUWS UIT DER Uit onze West VROOLIJK ALLERLEI Wetenswaardig Allerlei. Sport en Wedstrijden, Posterijen en Telegrafie, Rechtszaken ÜSarikf nieuws» zijn NOOIT overtroffen VAN ELDERS. Uiflo^ingen, HET INSTITUUT VOOR R. K. BLINDEN TE GRAVE. V ij ontvingen het vijf en twintigste jaarver- itag van het Instituut voor R.K. Blinden te Grave, over 't jaar 1911. Wij willen er het een en ander uit aanstippen. De financiecle toestand is jammer genoeg niet rooskleurig te uol en. Het jaar 1910 sloot met een nadeetig saldo van f 2000. Dit tekort is niet gedekt kunnen worden, ear thans sluit de rekening met een naéeeiig slot van f 1S00. Het aantal mannelijke blinden in het St. Hen- ricns Gesticht verpleegd, bedroeg op den len Januari 1911 een en negentig. Gedurende het jaar vertrokken drie blinden en is er één ge storven, terwijl vijf nieuwelingen werden aan genomen, zoodat op 31 Dec. 1.1. in het geheel twee en negentig blinden in het St. Henricus Gesticht aanwezig waren. Hel .Geslicht ,,dc Wijnberg" telde op den len Janiiari 1911 zeven en veertig blinde meisjes. Oo"k hier zijn er drie vertrokken en is ééne gestorven. Twee nieuwelingen werden aangeno men, zoodat het aantal vrouwelijke blinden thans bedraagt vijf en veertig. Met groole dankbaarheid maakt men melding van het groote aantal giften, dat weer ontvan gen werd, en een bijzonder woord van dank Wordt gebracht aan hel Doorluchtig Episcopaat aan de Eerw. Geestelijkheid van Nederland, aan de leden der Provinciale Stalen van Noord— Brab. die voor het jaar 1912 eene verhooging van subsidie met f 500.— goedgunstig hebben toegestaan, aan alle Correspondenten, Wel doeners en Leden die geen moeite hebben ge spaard om het liefdewerk te bevorderen. Het verslag beval ook een interessant hoofd stuk over de noodzakelijkheid van het ontwik kelen van de handen der blinden, en de midde len daartoe, bijv. modelleeren. Een aardige illu stratie geeft 't bewijs van de uitstekende resul taten. Aan het verslag is toegevoegd een volledige ?ijst der mannelijke en vrouwelijke blinden, die gedurende liet jaar 19ÏI in het instituut aan wezig waren, benevens een naamlijst der corres pondenten. Het boekje is met enkele goede illustraties versierd. BEVROREN VLEESCH UIT ARGEXTINIë. Onze lezers zullen zich wellicht nog herin Snexen, hoe in het verschonen rapport van de Duurte-Commissie, de vraag- werd geuit, of t niet mogelijk zou zijn, ook hier bevroren vleesch uit Argentinië in te voeren. Over deze kwestie ontvingen wij van den heer O. G. Vattier Kraane, directeur van de N". V. Vrie&seveem te Amsterdam een brcchure, waaruit we 't niet ondienstig vin den iets over te nemen. De heer- Kraane geeft in deze brochure allereerst eon uitgebreid en zaakkundig over zicht van de geheele geschiedenis van be deeld vleesch, vanaf het verblijf der dieren in de weiden en veehouderijen in Argenti nië, totdat het in de maag der consiimenten komt. Zco wordt door hem achtereenvolgens be handeld: Het klimaat- de weidegronden en veeteelt van Argentinië, waarbij de verede ling .van het Argentijnsche Vee door krui sing .met de uitstekende Engelsehe Short horn- en Herefojd-rassen. Daaxna wdrdt een cv er zicht gegeven van den algemeenen en jge- zendheidstoestand van het Argentijnsehe vee, Waaruit- blijkt dat de Argentijnsehe veesta pel uitermate gezond en aan zeer weinig ziekten onderhevig is. Ook het percentage tuberculose onder dat vee is zeer gering, in den breede behandelt hij daaxna de keu ringen die het voor de export-lach terpen bestemde vee moet ondergaan, alsmede de verschillende keuringen van het geslachte vee, en zien zij daaruit dat die keuringen meermalen en zeer nauwgezet geschieden. Nadat de heer Kraane de inrichtingen en bijzonderheden der Argentijnsehe Export- slachterijen nagegaan heeft, zien wij dat het vleesch, na een kort verblijf in de bij die slachterijen behcorende Koelhuizen, aa,n boord der groote zeeschepen gebracht en naar de bestemmingen vervoerd wordt. Tot slot geeft hij daarbij een overzicht van de gehee le behandeling van het bevroren vleesch te Lenden, vanai de aankomst der zeeschepen, totflat de slagers aan de consumenten wordt .verkocht. i Na deze duidelijke en nauwkeurige uit eenzetting-, gaat de heer Kraane over tot zijn eigenlijk betoog nopens de wenschelijk- heid om dat vleesch in Nederland in te Voeren. Hij stelt zich daarbij op het stand punt, dat het vleesch de laatste jaren zoo in prijs gestegen is, dat het buiten het be reik der minder gegoeden valt, in welken toe stand binnen afzienbaren tijd ook geen ver betering te verwachten is. ,\Ioeh nu bewezen kunnen worden dat: le er uit hygiënisch oogpunt geen on- cverkomelijke bezwaren bestaan tegen den Invoer van bevroren vleesch; 2e. dat vleesch even groote voedingswaar de heeft als het verseh geslachte, en (3e. het Argentijinsche vleesch goedkooper kan worden geleverd dan bet inheemsche vleesch dan zal volgens den heer Kraane, ieder een moeten toestemmen, d,a,t- het volk met den invoer van het bevroren vleesch ten zeerste gebaat zou worden. Punt voor punt wordt nu uitvoerig door hem behandeld. Uit de meermalen plaatshebbende nauw- gez tte keuring van het vee en het vleesch, ïnode in verband met den uitstekenden ge zondheidstoestand van het vee, uit de uit- apraken van verschillende deskundigen, uit het groote eigenbelang dat Argentinië heeft Jboj een nauwgezette keuring .van het export- Vloeseh, en de jarenlange praktijk die het fingelsehe vo-lk heeft methet genoemd vleesch, concludeert hij dat- er uit hygiënisch pogpunt geen onoverkomelijke bezwaren be- itaan. En indien de Nederlandsche regeering geen genoegen mocht nemen met de hologe eisahen lie de regeeringen der expotrteerende landen ten de keuring .van het vleesch stellen, dan jBcu zij bovendien één of meer Nederlandsche Veeartsen naar Argentinië kunnen uitzenden, fta die belasten met de keuring van het naar toa land te exporteeren vleesch. Zdj zicku dan fe bepaling kunnen maken, da,t slechts Vleesch, door die Nederlandsche Rijksambte naren vcor import in Nederland goedgekeurd kl als zoodanig afgestempeld, 'hier inge- re-erd mag worden. ito heer Kraane wijst er op dat juist door door het invoeren vah Argentijnslcih vleesch, bestaande oorzaken, die gevaar opleveren vcor een groot gedeelte verdwijnen. Uit al het voorgaande concludeert de Keer Kraane dan de wenschelijkheid om ook in Nederland het bevroren vleesch in te voe ren, en daardoor den m indergcg'oeden de ge legenheid te geven zich een gezond, goed en goed koop volksvoedsel te verschaffen. Na tot deze 'conclusie te z'ijin gekomen, wor den door den schrijver nog eenige onderge schikte punten behandeld, die door de te genstanders als bezwaren worden opgewor pen. Zoo betoogt liij dat door den invoer van bevroren vleesch niemand zal worden ge schaad, ook in Engeland werden de prijzen x an het versche vleesch niet- gedrukt doior het ingevoerde bevroren vleesch, evenmin als dat hier ter lande gebeurd is met de boterprijzen toen men margarine begon te gebruiken. Na er op gewezen te hebben dat met den invoer van bevroren vleesch ook een groot handelsbelang gemoeid is, memoreert hij ide greote vooruitgang in het gebruik van dat vleesch, niet alleen in Engeland wa|ar te genwoordig 16 millioian menschen bevroren vleesch nuttigen jdoeh ook in de verschil lende andere landen van Europa» Ten slotte wijst de heer Kraaine op de plicht van iedere regeering en van elk ge meentebestuur om, waar een .weg- geopend is het volk een uitnemend en goedkoop voed sel te a ischaffen, die gelegenheid met beide handen aan te grijpen en eventueels bezwa ren uit den weg te ruimen. A an het einde zijner interessante brochure roept de heer Kraane de medewerking in van allen, om 'tot het gewenschte doel te geraken.... Iefder die belang stelt in het vralagstuk van de import van bevroren vleesch i"aidéln wij ten sterkste aan déze brochure te lezen. Deer den schrijver worden daai'Voor een agn- tal exemplaren welwillend ter beschikking gesteld. DE TARIEF WET EN DE SOCIALE WETGEVING. Een dikwijls hei-haalde grief tegen het Kabinet-Heemskerk is, dat de kosten dei- sociale wetten zullen worden betaald door verhooging van liet Tarief, zoo zegt de T. V. in haar jongste geschrift. Dat eene dergelijke regeling niet zóó vreenul is als men het dikwijls tracht voor te stellen, kan blijken uit voorbeelden van elders. Zooals men weet, draagt in Denemarken de staat de helft in de kosten van het ouder domspensioen, dat is ongeveer 5,400,000 kro nen. Wat minder hekend is, omdat men de mededeeling daarvan misschien te veel in overeenstemming aelit met de plannen on zer Regeering, is het feit dat de invoering van een bieraccijns, de prijs is geweest, the de Deensche regeering voor het ouder domspensioen heeft bedongen. Deze bieraccijns bracht in het jaar 1909/10 op 5,999,608 Kronen, dit is meer dan het gan- sclie aandeel van den Staat in het pensioen. Voegen wij hier nog bij dat voor 1909/10 de totaal gewone staatsinkomsten bedroegen bijna 82 millioeu Kronen en dat daarvan al leen ruim 50 millioen kronen uit invoerrech ten voortsproten. Een tweede voorbeeld van elders is het volgende: De part. corr. van de N. Rott. Crt. te Zu rich deelt in het nummer van 3 Febr, mede, dat Zwitserland op het gebied der sociale wetgeving steeds bij alle natiën vooraan heeft gestaan vooral wat arbeidsbescherming betreft, krachtens eene wet reeds in 1877 aangenomen. Sinds kwam er evenwel stil stand, en leden herhaalde pogingen om door verzekering de gevolgen van ziekte en onge val te regelen, schipbreuk. Een nieuw ont werp kwam evenwel onlangs in, en volgens een bekend Staatsman zegt de correspon dent, „vordert dit nieuwe ontwerp van onze zuiver democratische gemeenschap, dat zij toone niet alleen dingen tot stand te kun nen brengen, die de medewerking van allen vereischen, doch ook zulke sociale werken, die een waarachtig altruïstische overtuiging en van enkelen ook een persoonlijk offer vra gen". Verder deelt de corr. mede, dat het ont werp voorschrijft, dat het Rijk uit diep ge voelde overtuiging met ruime middelen zal bijdragen. Deze jaarlijksche subsidie door de Bonds- regcering uit te keeren, wordt berekend op 7 a 8 millioen francs. De middelen hiervoor „worden gevonden uit de opbrengsten der „inkomende rechten: de persoonlijke finan- ciëele druk is dus niet zoo zwaar". Tot zoover de corr. der N. Rotterd. Als men nu weet, dat de invoerrechten, die in Nederland 2.15 per hoofd bedragen en door de verhooging van minister Kolk man tot ongeveer 4.zullen klimmen, in Zwitserland reeds 10.22 per hoofd bedra gen, dan is de nieuwe druk der 7 8 millioen frs. voor de intnsschen aangenomen ziekte en ongevallenwet, alleen daarom reeds „niet zoo zwaar" te achten, omdat men in dit „zui ver democratisch land" reeds lang aan het bij ons zoo fel bestreden systeem, gewend is. NEDERLAND EN CHINA. In een groot deel onzer oplage van giste ren hebben we nog het verontrustende be richt kunnen opnemen, waarin gezegd werd, dat de bladen in Peking telegrammen bevat ten uit Nanking, volgens welke een werke lijk ultimatum naar Den Haag is gezonden wegens het beweerde ruwe optreden van de Nederlandsche politie te Soerabaja op Java. Tenzij binnen eene week een bevredigend antwoord wordt ontvangen, zal als eerste vijandige stap de Nederlandsche handel wor den geboycot. Terecht merkt het Handelsblad, wat be treft de waarde van het bericht, er o.a. het volgende over op: „Men moet evenwel in het oog houden, dat op het oogenblik juist gedelegeerden van alle provinciën te Peking bijeen zijn geko men om over de toekomst van het Chinee- sche rijk te beraadslagen. In gevallen als dit, nu de politieke strijd in China nog volstrekt niet uitgevochten is, wordt uit alles een politiek wapen gesmeed, en het is zeer wel mogelijk, dat, gelijk reeds werd opgemerkt, het optreden van de Nan- kingsche regeering inzonderheid ten doel had, om te doen zien, hoe de republiek krach tiger dan de monarchie voor zijne landge- nooten in de bres sprong". Een telefoon voor vuigelingen! Om een bewijs te geven, hoe onmisbaar een goede tele foon-installatie is, kan het volgende worden aangehaald. Door een van de bekende firma's te Utrecht werd dezer dagen een opdracht aangenomen tot het leveren van een inrichting, welke aan de moeder of verpleegster van een zuigeling ver oorlooft precies te weten, wanneer de zuigeling schreeuwt, ook al bevinden zich die personen tijdelijk in een ander vertrek, den zolder of in den kelder. De inrichting is betrekkelijk niet duur en tevens eenvoudig, doch moet in. werking ge steld worden als de betreffende persoon de zuigeling verlaat. Naast of in de wieg van het kleintje wordt een zeer gevoelige microfoon, systeem der firma O. L. A. G. aangebracht en nu voeren twee draden naar een batterij en naar een zich in het andere vertrek bevindende speciaal voor dit doel geconstrueerde telefoon. Begint nu de kleine na het ontwaken te sohreeuwen, dan hoort de oppasseres dit in het vertrek, waarin zij zich bevindt door de tele foon zóó luid alsof bébé in hare nabijheid was. Voor haar, die hare bezigheden hebben en niet steeds in hetzelfde vertrek kunnen vertoeven waar hare zuigelingen zich bevinden, kan deze toepassing van veel nut zijn. DE omdat het Is HANDWERK waarvoor uitsluitend de fijnste Turksche Tabak gebruikt kan worden. c EEN STELIO-Clgarette aan g«>| g wicht ZWAARDER dan TWEE j "BP338 Machinale B&&& De Tweede Kerstdag en de Zondagswet. De kantonrechter te Eindhoven heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van eenige werk lieden, die op den Tweeden Kerstdag in het openbaar arbeid hebben verricht en deswege ver volgd werden wegens overtreding van de Zon dagswet. Als deskundige was gehoord de ZeerEerw. ZeerGel. heer J. Oastelijns, professor aan het Groot Seminarie te Haaren, die verklaarde, dat tengevolge van het motu propriö, uitgevaardigd door den Paus op 2 Juli 1011, het Mishooren en onthouding van slafelijken arbeid op som mige dagen, waaronder ook de tweede Kerstdag behoort, is opgeheven en deze dagen dus niet meer als katholieke feestdagen kunnen worden beschouwd. In het vonnis van den kantonrechter wordt o. m. gezegd: overwegende, dat wij op grond van de ver klaringen van den gehoorden deskundige, met wiens oordeel wfj ons op de daarvoor door den deskundige aangevoerde gronden vereenigen en welke gronden wij overnemen en tot de onze maken, van oordeel zijn, dat tweede Kerstdag dag 1911 niet was een godsdienstige feestdag voor de Roomseh-Katholieken in Nederland j overwegende, dat het kerkgenootschap der Roomsch-Katholieke Kerk is een kerkgenoot schap van den Christelijken godsdienst; overwegende, dat hieruit volgt, dat de tweede Kerstdag 1911 niet was een Zondag, lees zooda nige godsdienstige feestdag als door de kerkge nootschappen van den Christelijken godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevieTd wordt overwegende, dat derhalve het bij dagvaar ding ten laste gelegde feit niet valt onder het bereik van de wet van 1 Maart 1815, houdende voorschriften tot viering van de dagen aan den openharen Christelijken godsdienst toegewijd, terwijl het ook bij geen andere wettige strafbe paling is strafbaar gesteld, verklaart het aan de beklaagden bij dagvaar ding ten laste gelegde feit wettig en overtui gend bewezen, alsmede hunne schuld daaraan, verklaart dit feit niet strafbaar, gezien de arti kelen 258 en 216 van het wetboek van strafvor dering, ontslaat de beklaagden van alle rechts vervolging te dier zake. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 20 Febr. P. Ktuyt, koop man, pelft. 21 Febr. Firma Vinju en Blode, alsmede de beide firmanten W, H. Vinju en J. W. Bode, Zeist. 26 Februari G. Osterlohj behanger en stof feerder. Amsterdam, le Constantijn Huygensstr. 55. De handelsvennootschap firma Appels en Co., handelende in thee en koffie, gevestigd ge weest Amsterdam, Keizersgracht 188, en de beide leden P. Zonneveld, thans zonder beroep ein J. G. |L1 Appels. 27 Febr. M. Gans, schoenmaker, Amsterdam, 2e van Swindenstraat 50. Geëindigd door het verbindend worden dier uitdeelingslijst de faillissementen: A. Bruynen, KesselJ. Tegelbeckers, Maasniel; C. Moolhui- zen, vroeger te Weespercarspel, thans te Bus- sum; en G. C. van Leeuwen, wed. G. Kooy- mans, winkelierster, Dordrecht. Opgeheven de faillissementenG. J. ter Horst bakker en koopman, Hengelo; G. Njjssen—Van Herten, Roermond, en C. Lob ach, handelaar in bouwmaterialen, Enschedé, Wat de groote zegels aangaat, wordt een nieuw fype gemaakt waarin ook is opgenomen de 'post zegel van 50 cent, die thans lot het kleine type behoort, volgens een teekening goedgekeurd door den Minister van Koloniën en waarvan de gra vure is opgedragen aan den heer D. Harting. Dit groot formaat zegel vertoont de beeltenis van de Koningin geflankeerd door een. Indisch landschapbeeld (Palmboonen). Reeds lang wordt geklaagd over het verre gaande misbruik door Chineezen in Ned.-Indië gemaakt van gebruikte Indische postzegels, waar van zij de poststempels verwijderen, om ze als nieuw te gebruiken. In vele warongs worden dergelijke ,,ge\vasschen" postzegels publiek ver kócht. Men berekent de schade die daaruit voort vloeit op f 80.000 f 40.000 'sjaars. Daarom ts besloten de bestaande Indische postzegel te vervangen door postzegels waar veel wit in zit, en met Losse, gevoelige kleuren. Reeds is van de gewone bestaande zegels een groote partij met Losse kleuren gedrukt en bij wijze van proef naar Indië verzonden. Deze partij wordt daar eerstdaags beproefd in af wachting van de nieuw te maken postzegels, die (vermoedelijk eerst in het begin van 1913 zullen uitkomen. Boven de beeltenis staat Ned.-Indië, daaron der de muntsoort in letters en aan weerskan ten daarvan onder het Indisch landschapsbeeld de waarde in cijfers. De gravure moet 1 April a,s. gereed zijn. Omtrent het derde type, de postzegels van 10 tot en met 30 cents omvattende, moet de Minister nog een beslissing nemen. Alleen de groole zegels worden in plaatdruk uitgevoerd. De andere in boekdruk. De teekeningen voor de zegels zijn vervaardigd in de aleiiers van Joh. Eu 'c en Zonen, te Haarlem. Dat di ids van 50 cent naar het groote type zijn overgebracht, vindt zijn oorzaak hier- yin, dat er slechts acht moederkleuren zijn voor het drukken der zegels, doch er thans 9 ver schillende kleine zegels bestonden. Dit had tot moeilijkheden geleid bij het onderscheiden der zegels die door opdrukken of meer kleuren druk moesten worden ondervangen; hetgeen, al weder de vervalscliing in de hand werkte. Er zullen dus thans komen 8 zegels in cij- fertype (evenals lot dusver), 8 kleine zegels bo ven de 10 cent en 3 groole zegels. geven aan veevoeder als in 1911 gedurende he geheele jaar. POSTZEGELS VOOR INDIE. Men deelt mede, dat nieuwe postzegels voor Nederland van alle serieën zouden worden aan gemaakt Dit is niet juist. Ziehier wat het Handels blad vernam: De Indische postzegels bestaan uit drie typen: le zegels van het cijfertype beneden 10 cent, 2e klenie zegels van 10 cent tot beneden f 1, 3e groote zegels van f 1 tot en met f 2.50. Reeds is nu door door den Minister van Ko loniën goedgekeurd een nieuw cijfertype, waar bij het binnenste wit .wordt en de zware rand lichtte Voetbalmanie. Groote dagen I Belgisch-Hollandsche, Engelsch-Hollandsche voetbalworstelingen op komst. Gesprekken in de lucht over cracks, half-backs, keepers, hands, de palen, het lijntje, het net, conditie, form, spel- kwaliteiten. Op de trambalcons gaan prognosen over en weer en in café-hoekjes knetteren de korte En- gelsche sporttermen. Bakvischjes fluisteren romantisch over óe kuiten van dien en gene. Hoogerburgers discus sieeren statig en wèlonderlegd over de kansen. Maar de straatjeugd demonstreert luidruch tiger. Die is de hoogspanning in de rappe bee- nen geslagen. Die voetbalt op pleinen, grachten en scboolbinnenptaatsen. Die holt kuchend en snuivend achter koolstronken, proppen papier, 8-cents balletjes. Die zet de nauwe straten vol met 't tierend, bazig geweld harer uitge schreeuwde voetbalterminologie» Even voor de Hoogesluis (te Amsterdam) zijn ze tegen elkaar aan den gangtwee onvolledige elftallen. Met roode, koppen vliegen de jongens achter een oude krant aan, tot prop getouwd met eindjes veter. Ze botsen tegen elkaar op, haken geniepig eikaars beenen, boren hun woes te ellebogen in de onthutste buiken der veront waardigde voorbijgangers. Een oude juffrouw met een lintjeshoed heeft de rimpelige handjes in trillerige beduusdheid over haar maag gevouwen en bekijkt het geren met angstige verbouwereerdheid. Haar vógel- hoofdje schudt en de rare panache, op den hoed wiebelt afkeurend mee. Het dunne-lippenbekje sputtert vage zin-brokjes: „Tejeetje gommeltje kijk nou die jonges 600 maar op de reels van de tram o, o, o, ,o, dat mos in mijn jonge jaren nou en ineens, fèl, met 'n kwajen uithaal van d'r para pluis paar een der voetballers „isset uit? isset uit? Mottik die prop tegen me an krijgef Motte jullie ouwe mensohe vermóóret ScMdm- ie, schdém-ie. Maar 't spel gaat door. De jongens juichen en gillen. Hun is de straat. Het voetballen zit in de atmosfeer. Laten de stijve beenen en slappe knieën uit den weg blijven. „Hends hends je bent met je pooten d'r an geweest .niewaar Gijs, niewaar Flippie? Vooruit, leg neer aftrappe. Zoo: daar gaat-ie(Tel.) De droogte op Curasao. Wij lezen in de „Amigoe di Curasao" van 80 Januari: Als het niet spoedig regent en overvloedig regent aal 1912 een zeer ongelukkig jaar worden voor de drie Benedenwindsche eilanden. Het drinkwater is zeer scharsoh in de stad, en buiten heerscht er gebrek aan veevoeder; ook begint er hier en daar gebrek aan voedsel voor het volk te komen. En nu schrijven we pas Januari, de eigenlijke droge maanden beginnen nu eerst. Gisteren hoorden wij dat iemand: voor een gewoon pak maisstokken 1.50 moest betalen en bet, slechts met groote moeite heeft kunnen krijgen. Op Aruba en Bonaire is de toestand over het algemeen hetzelfde. Regenwater is er op heel Bonaire zoo goed als niet te krijgen en de meeste putten staan droog. Van Aruba kwam reeds een aanvrage in om te mogen beginnen met het uitdeelen van voed sel op school. Dat typeert den toestand. In het 8de en 4de district, waar het over het algemeen het schraalste en het droogste is, ziet men de sterfte onder de geiten reeds beginnen. De andere distrieten zullen spoedig volgen. God geve dat er toch spoedig een overvloe dige regen v'alle, opdat er wat voedsel voor de beesten groeie, want er is bijna niet pan te ko men, ook niet voor grof geld. Wij spraken toevallig iemand; die in deze maand Januari reeds evenveel geld heeft uitge- BURGERLIJKE STAND. BsLOEMENDAAL. Geborenz. van Jk\ r. R Eekhout van Andringa de Kempenaer. Overleden: ,W. van der Vies, 75 jaar. LISSE. Ondertrouwd: ,W. van Dooreu en A van Ider Zaal. 'te- Geboren: z. van G. van I .oenen en van P Labruijère. Overleden: J. Balkenende, 10 m. A. Zwa nenburg, wed. van W. H. van Kampen. 74 I NOORDWIJKERHOUT. Geboren: d. van J, Balk en M. J. Bon. d. van H. J. Busch- man en H, v. Eeden. d. van U. P. vat. 11 en M. Smit. z. van E. Oostdam en O. JVI. van den Bosch. d. van F. de Sm if en A. G. de Groot. CASTRICUM. Geboren: z. van J. S. G Be- deke en J. Schoen. Overleden: K. Zoontjes, 48 jaar echtaen. van A. Orie. Getrouwd: J. Bloedjes en M. Moóij. BEVERWIJK. Geboren: d. van C. J. Bosmai De Bie. ALKMAAR. Getrouwd: 10 Febr. J. Knijper en T. ten Bruggencale. Geboren: 28 Febr. z. van J. P Pater en A A. M. Bruin. z. van J. Klaver en C. Floore 29 Febr. z. van G. Wijn en S. Dékke'- SOHIEDiAAll 1 iMiaart. Moutwijn .f 15.50, J enevör f 19.50, Commissie f 15.50. Stenr' mingt .vast. Spoeling- f 1.90, Graanspiritui f 27.50—27.75, Melasse f 22.50. Ruwe Spiri tus f 12.50—12.75. LEIDEN, 1 Maaxt. Veemaxkt. Ter mairkt wa,reh aaing-ovwxd: 10 Stiexen f 118—280; 223 Kalf- en Melkkoeien f 184—346, 181 Y'a7 rekoeien f 108268, 221 Vette Ossen eh Koeien f 189342 per 7082 et., 48 kalveren vette f 72—136 pea- kg-. 105—120 d. 135 kal' veren, magere, f 4—10, 894 Schapen, vette f 19—31 per kg. 54—68 d..598 Varkens, magere, 14—48, p. kg. 39—43 0., 368 Big gen, f 412, 4 Bokken of geiten f 57: Ter markt aangevoerd635 runderen. 183 kalveren, 894 BOhaipdn. Kaas. Aangevoerd 36 partijen. Besteed werd voor: Gooidsehe kaas van f 3439, Leidsche klaas de 150 K.G. Van f 90114. Aan de Stadswaag gewogen32 partijen 1133 stuks kaats; wegende 7824 K.G. LOTEN (HON GAARSGHE HYPOTHEE KB AN V 3 pCt. Kr. 200 van 1894. Trekking 26 Febr. Betaalbaar 25 Mei. Prijstrekking. Serie 1457 po. 85 Kr. 75.000; serie 1070 nö, 58 Kr. 3000; serie 1122 no. 89, serie 165f no. 12 en serie 2035 no. 86, elk Kr. 1500. De volgende elk Kr. 400: Serie 612 110. 58, serie 1163 no. 81, serie 171f no. 19, serie 1779 no. 9. serie 2417 no. 69, serk, 2666 no. 32, serie 2705 no. 41, serie 3140 no. 51, serie 3380 110. 16 en serie 3500 no. 22. Premielrekking van Kr. 220 (premie Kr. 20). Serie 99 no. 1—1005, serie 755 no. 1—100; serie 1567 nó. 1100, serie 1687 no. 1—100 serie 2098 no. 1—100, serie 2916 no. 1—100. VRIENDINNEN. Cioba: Hm, zeker pas in den spiegel ge» keken Marie: Ik ben schrikkelijk uit mijn humeur;' ZIJN VUILE HOED. .Vreemdeling (verechrikt). Mijn hemel, daar ben ik boven op uw hoed gaan zitten, meneer 1 Schildersknecht. En dat met uw prachtige lichte broek. 't Spijt me verschrikkelijk, mg1 neer neem me toch vooral niet kwalijk! HAAR EERSTE GEDACHTE. Vrouw (wier man met zijn auto door de spie» gelruit van een damesmodemagazijn gereden is)/ Nu aal je daar toch fatsoenshalve het een en ander moeten koopen, Eugène! BAAS BOVEN BAAS. Advoca,at (tot den beklaagde). Wel, hoe is je mijn verdediginsgred© bevallen? Beklaagde (een jager). Uitmuntend. U kunf wezenlijk nog beter liegen dan ik HET AANTAL CHINEEZEN IN DE WERELD. Dat er in ieder land veel rare Ohineezes rondloopen, geeft iedereen graag toe, maar zooi veel als er echte Chineezen zijn, bedraagt dat aantal toch zeker niet. Het is kolossaal, en nu de resultaten van de laatste Ohineesche volksi telling bekend worden, blijkt het, dat w eik ei ijk het vierde deel van het geheele menschenra^ tot die afdeeling van de Mongolen behoort, di« Chineezen heeten. Vierhonderd negen-en-derllg millioen Chineezen bewonen het Homelschj Rijk, en daarvan wonen wat de verschillend^ provinciën betreft, in Mandsjoerije 17 millioenj Tsjili 29,400,000; Sjan-toeng 38 millioen; Se- tsjoean 79% millioen; Hoe-nan 22 milliopnj Hoe-pei 34 millioen; Kiang-Si 24,534,000; An| hoei 36 millioen; Kiang-Si 23,980,000; Tsjl Kiang 11,800,000; Foe-kiea 80 millioen; Ivam ton 32 millioen, Kan-si en Joennan elk 8 mil lioen. Voor de prov'r.ciën 'Sjan-si, Ho nan, Sjon-slj Kan-soe en Koeei tsjoe zijn de nauwkeurige gej, tallen nog niet vastgesteld, maar men wee| reeds, dat zij te zamen nagenoeg 55 millióeh inwoners tellen. En als men dan eens nagaat, hoeveel Chij neezen in ons Indië wonen, hoeveel in Britsch- Indië, hoeveel van hen tegenwoordig in. de. Y ér- eenigde Staten hun brood verdienen en in d< Engelsehe en Duitsche protectoraten in Oost» en West-Afrika aan den kost komen, dan is hef niet gewaagd te voorspellen, dat wij de li'an§ dige, snuggere gele hoeren ook wel gauw een^ in Zuid-Europia zullen zien opdagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6