Wetenswaardig Allerlei. BINNENLAND. NIEUWS UIT BEN OMTREK. VROOLIJK ALLERLEI. P. W. TWEEHUiJSEN. jSchoenmagazijn j Eerste klas SchoenwerkBarteljorisstraat No. 27.j Telefoon 1770. STADSNIEUWS. VOETBAL. Waterstand. Vriendschappelijk. H. F. O.—G. V. C. 0—1. ■Er is niet zeer veel publiek aanwezig, als beide elftallen im 't veld verschijnen. De H. F. C.'er» stellen zich als volgt op: Steup, Beijnes, La Baetide. Sandberg, B. Verweij, P. Peereboom. t. d. Weerd, v. Spengler, J. Laan, C. ten Cate, Reijdon. 4 invallers dus voor de Gebr. Francken, de Klerck en Leo Verwey. G. V. G. naar ik meen 2 invallers. H. F. C. is direct iets in de meerderheid en ondernemen pittige aanvallen op het G. V. C.- doel. Voorloopig geeft de verdediging niet thuis. Nu spreken de Wageningers een woordje mee en een keurige aanval wordt op het laatste moment door Peereboom onderbroken. Er is ongeveer een kwartier gespeeld als uit een scrimmage voor doel ten Cate doelpunt. De Oostelijike kampioemen pakken flink aan en door middel van J. v>. d. Vinne maken ze gelijk. Flink aangemoedigd door haar supporters, vallen de blauwwitten stevig aan. Ten Cate voor al is buitengewoon in vorm en telkens ver schalkt hij zijn tegenstanders met handige trucs. Het is dtan ook deze speler, die de ge heele G. V. O. verdediging passeert en onhoud baar het leidende punt scoort, 2-1. H. F. 0. is steeds sterker, maar eens floor Middel van de bovenlat blijft de stand onver anderd. 71e gasten Spelen ook dikwijls zeer ver dienstelijk en enkele schoten gaan rakelings langs of over, terwijl Steup in doel lang niet gemakkelijk is. Als Reijdon langs de lijn rent, oenut J. Laan diens voorzet door no. 3 te sco ren. Het publiek is in geestdrift en wil meer goaltjes zien. J. Laan mist een praehtvoorzet van v. d. Weerd. Deze speler is niet erg op dreef, in tegenstelling met ten Gate, die ge woonweg schitterend is. Een paar schoten van \em worden door de G. V. C. keeper van Eeok keurig gehouden. Het spel gaat nu gelijk op met de H. F. C. aanvallen gevaarlijker dan die der Wagenin gers. Voor H. F. C. gaat nog menige kans verloren door lang treuzelen van Laan en Reij don. Met een 31 voorsprong gaat H. F. C. welgemoed de tweede helft tegemoet. Onder de pauze worden we verrast door een flinke regenbui, die ongelukkig de andere helft van den wedstrijd zeer veronaangenaamde. Met 't tweede begin zijm de gastbèeren onmiddellijk in de meerderheid en door flink doorzetten geeft Jan Laam van Eeck het nakijken. Het begint al harder en harder te regenen en iedereen zoekt een veilige schuilplaats op de tribune. Het veld wordt geweldig glad en glij partijen waren aan de orde van den middag. H. F. C. geeft niet op en no. 5 woTdt geboren. Dan is G. V. C. weer aan het wooid, maar door uitglijden van v. d. Vinna gaat een mooie kans verloren. Het loopt al aardig naar het einde en ondanks de modder weet ten Cate voor de zesde maal van Eeck te verschalken. Daarna is het tijd en H. F. C. heeft welverdiend met I1 gewonnen. Bij H. F. C. verdient ten Cate vooral een pluimpje voor zijn keurig spei. terwijl in de tehterhoede La Bastide de man was. Bij G. V. 0. de Gebr. v. d. Vinne en de keeper. Over 't geheel had de wedstrijd een aange naam verloop, alleen was 't jammer, dat deregen de tweede helft minder aangenaam maakte. J. BI. HAARLEM II—A'. F. C. Tl 6-2. Begunstigd door goed voet bal weer vangt deze wedstrijd precies te 2 uur aan. Haarlem heeft een invaller voor De Boer. Tegen verwachting is A. F. C. ver in de meerderheid. De rechtsbuiten rent langs de lijn; een voorzet volgt en de links binnen scoort onhoudbaar voor Schol te. De röod- hroeken, geprikkeld door dit succes, bestormen nu het Amsterdamsche doel, doch tenslotte schiet Bijleveld over. Dan is het weer de beurt aan de bezoekers en een goed schot kan Seholte nog vallende redden. Telkens komen ze terug en scoren waarlijk no. 2. Dit is voor de kampioenen te bar. Onstuimig vallen ze aan. Een hoekschop valt hun ten deel. Deze. goed door Muller genomen, levert resul taat op en wel een penalty, door hands van een A. F. C.'cr. Bijleveld plaatst zich achter den Ixal en de stand is 2—1 voor de Amsterdam mers. Dit geeft de Haarlemmers nog meer moed en zc zitten weer voor 't vijandelijk doel. Bij leveld heeft waarlijk pech met een schot legen den paal. Daarna treedt de rust in. Na de rust vallen de A. F. C.'ers goed aan, doch Seholte is het struikelblok. Na een korte perido is het met A. F. C, gedaan. Ze worden totaal teruggedrongen. Hun verdediging is echter zeer goed, dodh kunnen de pressie niet uithouden. Eindelijk maakt dan Bijleveld gelijk. Ondertusschen is het hinderlijk gaan re genen, wat de spelkwaliteit volstrekt niet ver hoogt. De roodbroeken zijn niet meer te hou den en uit een voorzet van Veen scoort Oosten broek zeer listig de leidende goal. A. F. C. valt ook wel eens aan, maar verder dan de verdediging komen ze niet. Fhilips rent nu door alles heen en niet een hard schot maakt hij no. 4, alzoo hot pleit beslissende. De Haar lem-voorhoede komt steeds meer irt actie en het duurt niet lang, als Bijltje den doel verdediger voor de vijfde maal laat vissehen. De rood- hemden doen hun best wel om den achterstand te verkleinen, maar steeds is Visser of Peper present. Nadat Bijleveld er 6—2 van gemaakt heeft, is het tijd en Haarlem II heeft in 18 wed strijden 14 gewonnen, 2 gelijk en slechts 2 ver loren. Bravo!! Haarlem-reserves. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD. H. V. V. II—F. C. A. 1-5. H. V. V. telt 7, lerwijl de gasten zich met 2 invallers ppstellen. Direct is Achilles in de meerderheid en het duurt dan ook niet lang, als een mooi schot van den rechtsbnmen liun de leiding bezorgt. Als en- weer afgetrapt wordt, rent de linksbuiten van H. V. V. langs de lijn; een voorzet volgt, een schot en de stand is gelijk. Hierna worden de rood-witten totaal ingesloten en voor de rust weet F. C. A. nog 3 maal te doelpunten, waar van de keeper er twee gemakkelijk had kunnen verhinderen. Na de rust krijgt H. V. V. den halven orkaan in den mg en iedereen denikt aan een meerderheid der gaslheeren. Integendeel. De F. C. A .-mannen spelen enorm, vooral de achterhoede. Zelfs weten ze nog eenmaal te doel punten. H. V. V. zwoegt door, doch de verde diging is steeds het groote struikelblok. Hel einde komt alzoo met 5—1 in 't voordeel van F. C. A. H. V. V. IllP. J II 21 daarna ge slaakt. NEDERL. ELFTAL-ZWALUWEN 4—1. D. F. C.—Velocilas 1—1; waarlijk een verras sing. (Sparla zal wel lachen) met het puntver lies van D. F C Uitslagen der wedstrijden gespeeld voor den Haarlemsehen Voetbalbond, Zondag 3 Maart, le Klasse. KI. Haarlem—V. V. Here. 3—1, daarna ge staakt wegens regen. 2de Klasse A. Schoten—Heemstede II, 3—0. 2de Klas B. V. V. C.—Kihheim uitgesteld. V. V. Here. II Haarlem IV. Door een misverstand waar schijnlijk met 5—0 door Haarlem IV gewonnen. 3de Klas A. H. F. C. VII—Haarlem VI 2—1. 3de Klas B. H. F. C. V-Schoten II, 4-2. Edo IV—Bloem endaal III, uitgesteld. deerd, maar meer dan ook niet. Wanneer I ,,'t Loo" geheel klaar is, wordt dat 't min of j meer bestendig verblijf der Koninklijke fa- milie. De geheele paleizen-quaestie, hier en daar naar links en naar rechts gedreven, komt ten Hove alzoo in de neutrale zone en wordt daar zonder eenige voorkeur beschouwd, om dat zoowel de Koningin als de Prins de vol tooiing der restauratie van ,,'t Loo" met groot verlangen tegemoet zien." GEBOORTE EN STERFTE. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over het jaar 1911, opgenomen in een bijvoegstel der „Staats courant" van 2 Maart No. 52 is het volgende ontleend: Aantal inwoners op 1 Juli 1911 5,980,154, levend geborenen 166,496 of 27,84 op de 1000 inwoners per jaar; overleden zonder leven loos aangegevenen 86,766; aantal overledenen zonder levenloos aangegevenen op 1000 inwo ners per jaar 13,33. DE PALEIS-QU AESTIE VAN HOOFD STAD EN HOFSTAD. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Crt. schrijft: Omtrent de paleis-quaestie, die thans zoo wel de hoofdstad als de hofstad bezighoudt, heb ik het volgende vernomen: In 't algemeen beschouwd, zou het Hof den bestaanden toestand liefst bestendigd zien, zoowel voor Amsterdam als Den Haag. Intusschen zal 't Amsterdam spoedig blij ken wat, naar mij verzekerd werd, 'tda- gelijksch bestuur van die stad trouwens reeds bekend moet zijn dat de Koningin aan de hoofdstad gaarne de beschikking over 't paleis zal gunnen voor de bestemming, die men er blijkbaar zoo gaarne weer aan ge ven wil. Prins Hendrik, dezer dagen op be zoek bij jhr. Victor de Stuers, heeft toen de Amsterdamsche paleis-raadhuis-quaestie be sproken. Wat 't paleis in 't Noordeinde betreft, zou 'tHof het bezit van een inderdaad meer vor stelijk verblijf, ruimer beantwoordend aan de eischen van eventueel vorstelijk bezoek, wèl op prijs stellen. Maar harerzijds zal de Koningin van dat verlangen weinig doen blijken. Ook den burgemeester dor residen tie zal het, volgens mijn zegsman die goed ingelicht wezen kan niet onbekend zijn, dat het Hof, na beëindiging der restauratie van „Het Loo", het verblijf daarbuiten slecbts tot bet uiterst noodzakelijke zal beperken. Wat Amsterdam en 'sGravenhage dus ten aanzien van een nieuw, meer eomfrtabel vorstelijk verblijf willen ondernemen, zal door de Koninklijke familie worden gewaar- Italianen in de Linibui)*sohe mijnstreek. Men imeldt aan ,,De L. K.": Door de directie der steenkolenmijn te Pa- lenberg bij Ubach (Pruisen), is de boerenhof stede genaamd De Kruisstraat te Rimburg, ge meente Ubach over Worms, aangekocht. In den loop van dit jaar zal in de bij de hofstede behoorende weilanden gelegen op Hol- landsch grondgebied door de Palenbergsche mijn een kolonie gebouwd, worden, waar ruim 700 Iialiaansche mijnarbeiders onderdak zullen vin den. Laatstleden Zondag had het gehucht Rimburg da,t uit circa 300 inwoners bestaat, meest to' den boerenstand behoorende, reeds bezoek van een 30-tal Italiaansche arbeiders. In ©en her berg werd ruzie gemaakt. De Italianen namen uit Holland een© flinke hoeveelheid jenever mede naar Duitschland; de Duitsche douanebeambten stonden machteloos te genover de bende; er werd van weerszijden met de wapenen gevochten. De Italianen trokken. Pruisen binnen onder het zingen van het re frein: Wij zijn Italianen en geen Pruisen. Branden. Te Giersbergen, gem. D run en, is Vrijdagavond de boerenhofstede van dan land bouwer d. G. geheel afgebrand. Tiet vee kon worden gered, de inboedel niet. Verzekering dekt de schade. Vrijdagavond te half 8 uur brak een felle brand uit in de boerenbehuizing Bi 126 aan de Kerkiaan te Haren, bewoond dOor Jan Werk- ma en toebehoorende aan A. Eis.sens aldaar. Verdronken. Zaterdag is te Loosduinen het 5-jarig zoontje van den warmöezier Van der Linde te water geraakt en verdronken. De klei ne 'schijnt 'van een brug gevallen te zijn. Wie lieefl den borstel uilgevonden? Mei begrijpelijke, warme belangstelling begon nen we in liet dagblad ,,Het Centrum" een inge zonden artikel onder bovenstaand opschrift te lezen. En we lazen: „Geachte Redactie! „Reeds twee malen kwam in „Het Centrum" deze belangrijke zaak ter sprake, wat mij moed geeft er ook eenige regels over in te zonden." D&ur zal het komen! En we lazen verder: „D.odi de gewichtige vraag: Wie heeft dien borslel uitgevonden? kan ook ik niet beantwoor den Helaas Daar zijn we, over deze belangrijke zaak en gewichtige vraag, nog steeds in het duister'.... De halve kolom, die de geachte inzender verder nog aan deze uiterst gewichtige kwestie wij dl', kunnen we immers, nu de interessante vraag tóch niet kan beantwoord worden, aan „Het Centrum" wel cadeau doen. Wie zal evenwel nu deze gewichtige vraag op lossen? De wereld wacht eropt bewezen had de eigenaar te zijn. v. D. had daar-» I tegen geen bezwaar, toonde bij den veldwachter zijn papieren, die in orde wtaren, en zou in zijn voornemen om de fiets ter verkoopen geslaagd zijn, als de veldwachter niet nog een zweem van wantrouwen gekoesterd bad, waarom hij zijn chef waarschuwde. Deze verhoorde v. D„ be trapte hem op tegenstrijdigheden in zijn ver klaringen en bracht hem ten slotte tot de beken tenis, dat hij het rijwiel uit de gang van een huis gestolen had. IJMUIDEN. Verplaatst. Met ingang van 1 Mei wordt do commies-verificateur bij de posterijen, J. A. van Dorst verplaatst van hier naar Vlis-singen, en de id. F. van der Kerk van Terneuzen naar hier. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit van 2 dezer is nis blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan de matrozen J. Plug, van hier, en E. B. Groen, te Egmond aan Zee, en C. Kramer, stuurman, te Amsterdam, allen behoevende tot de bemanning van het Ned. visschersv'aartuig „Eveline", wegens de met levensgevaar ver richte redding van schipbreukelingen van het Eng. s.s. „Envory" van Huil. Bekroond. Bij den dezen winter gehouden too- neel wedstrijd, uitgeschreven door den Provin cialen Bond van dilettanten-tooneelvereenigin- gen in Noord-Holland, behaalde in de eerste af- deeling; „Vriendenkring" van hier de 2e pr. A. met „Zieleketens", van Victor de Tière, bene vens een prijs voor de beste regie en voer het beste samenspel. Den heer Jac. de Nobel viel een prijs ten deel als beste tooneelspeler en aan mej. A. Stam een id. als best tooneelspeelster, beiden zijn leden van „Vriendenkring". In de tweede af deeling bekwam E. v. M. te Heemskerk met „Naar 't Huis" een 2de prijs en O. B. K. te Velsen, met „Oude Dienstboden", een derde prijs. V HEEMSTEDE. Onbestelbare stukken, gedurende de 2de helft der maand Februari 1912. Brieven: Jannetje Korsting of Hursting, Langerailc. Briefkaarten: F. Haasert, Haarlem, NOORDWIJK. Geslaagd. Voor het examen Nuttige Hand werken slaagden te Breda o. m. de dames Th. J. Wuisman, F. A. v. d. Bosch en H. van Over- beek, van hier. VOORHOUT. Gemeenteraad. Donderdag a.s. 7 Maart des voormiddags te 10*4 uur zal de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeenko men. Op de agenda staat o. a.Onclerhandsche verpachting grasgewas en Visohreeht. Benoe ming onderwijzer. Adres Speelman, overname weg. BLOEMENDAAL. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bijFlooren, Züjlweg 68, een paarle moeren rozenkrans, Schout jeslaan 249 te Heem stede, een portemonnaie met inhoud, tusschen 6 en 7 uur 's avonds aanmelden aan den politie post te Bloemend-aal, een zweep en bij Verbeek, Bloemendaalscheweg 12, een gladde gouden ring. SCHOTEN. In den val geloopen. Een beruchte rijwleldief, de 26-jarige D. v. D., koetsier te Schoten (N.-H.), zoo schrijft de N. R. Ot.f die het laatst wegens diefstal van drie rijwielen tot 18 maan den veroordeeld werd-, is Vrijdag te Renkum in den val geloopen. Hij bood den rijwielhandelaar D. aldaar voor 10.een rijwiel te koop aan, maar deze wilde er niet toe overgaan voor de man bij de politie Lichtende planten. Als men op een donkeren avond door een dicht woud gaat, kan men soms een duidelijken lichtschijn waarnemen ,die veel overeenkomst heeft met een maanstraal, maar te meer op valt, omdat bij een volkomen bedekte lucht van maanlicht geen sprake kan zijn. Ook kan men zich overtuigen dat het geen dwaallicht is, trouwens, een zoo zeldzaam verschijnsel, dat men al zeer gelukkig moet zijn het op de wan deling -aan te treffen. Het ontstaan van het licht in het bosch is volstrekt niet zoo zeldzaam. Het wordt veroorzaakt door rottend hout en trekt in grootere mate de aandacht wanneer het licht in die sterke mate geschiedt, dat men er zelfs bij lezen kan. Ofschoon een dergelijk lichten gewoonlijk phosphoresceeren genoemd wordt, heeft toch met phosphor of een zijner ver. bindingen niets te maken, maar neemt zijn oorsprong in een organisch wezen, een zwam, die wetenschappelijk den naam Telaphora coerulea draagt. Waarschijnlijk wordt; ook het lichten-, dat soms aan rottende aardappelen waargenomen wordt, door dezelfde zwam ver oorzaakt. Hier is dus geen sprake van eigen lijk lichtende planten, daar niet de planten het doen, maar een wezen, dat den overgang vormt tusschen het dieren en plantenrijk. Het is ech ter menigvuldig waargenomen, dat sommige bloemen, als die van de papaver (maankop), de goudsbloem, de waterkers en de goudlelie soms een vreemd licht uitzenden, dat den indruk maakt van bliksemachtige vonken. Een ver klaring van dat lichtverschijnsel is tot heden niet gegeven. Het lichten van het veen in veenderijen i» ook lang geen ongewoon verschijnsel. Men ia het hier echter nog niet over eens of dat veen. licht toegeschreven moet worden aan, planten dan aan een op die rottende planten levende zwam. v'"'" DE ROODE SPIN. In het populair geïlluslreerd maandblad Natuur schrijft M. over den roo-de spin: Wan neer men in de Kaap-Kolonie aankomt, wordt men onder meer al spoedig gewaarschuwd voof „Roode spinnen", die wel niet giftig zijn of li bijten, maar toch zeer scherpe scharen of k'nij-' pers hebben „waarmee hulle jou kophare af„bijt" om dit wegtesleep naar hulle neste". Deze uiterst vlugge, afzichtelijke, rose spin met wollige pooten en van de grootte van oen halvt menschenh.and heb ik genoeg gezien, maar van 't gevreesde haar af„bijten" heb ik in al de ja ren, die ik in de Kolonie doorbracht, niets ge merkt ,of positiefs ook van nabij gehoord. Nu evenwel heeft zi-ch ©enigen tijd geleden in Trans vaal een geval voorgedaan, dat aan de Roode spin wordt toegeschreven. Een zekere familie IJ. was aan 't inpakken van haar goed om den volgenden dag to ver huizen. Toen 's morgens de dochter des huizes, die moe van 't werk vast had geslapen, wiak- ker werd, kwam ze tot de ontdekking, dat haar vlecht je aan den oenen kant van. haar hoofd er at was en los naast haar lag. De kapper, die er bij werd gehaald, verklaarde positief, dat het niet door een schaar was afgesneden eer nog door een scherp scheermes. Wel werd eerst gedacht aan een inbreker, die bij de drukte van het pakken ongemerkt in huis zou zijn gekomen en behendig met een scheermes het haar zou hebben afgesneden, ma-ar dit bleek na alles toch' een onmogelijke historie te zijn, niets werd ook van zoo n indringer gevonden, zelfs geen spoor op den 's avonds natgeregenden grond rondom het huis. De spin. zoo meent men, zal waarschijnlijk door het verzetten van kisten -en kasten voor het verhuizen, opgejaagd zijn en men kan vrij wel gerust aannemen hier niet liet werk van een roode spin te doen te hebben, die het ste vige vlechtje, dat 'savonds vóór het gaan sla pen was ingevlochten, niet in zijn geheel meö heeft kunnen sleepen. Mogelijk ook was de spin op het laatst van haar werk gestoord door een of andere beweging van het hoofd. Het schijnt voor de Afrikaners niet zoo n heel vreemd geval te 'zijn." Plaatsen: in 24 uur hoog. ItMS Amsterdam Lobit Nijmegen Arnhem Vreeswijk Kampen Grave ïSt Andr.M aas Korden 1218 0 0.1 9,79 0 010 9.62 0.— 0.08 2.29 0 04 0.— 0,31 „.07 0.— 8,68 0,— 0.24 O 0.— 0 39.06 0.— 0.22 Kanaalwater. 8u. 0,43 MAP. 12 u, 0.46 Stads water. 8 u 0.4 5 MAP. 12 u. 0.46 Zuiderz water. 8 u. 0.61 MAP HATELIJK. Emilie. Zeg, denk eens aan, vanmorgen nat mijn broer met zijn revolver te spelen, toen het ding bij ongeluk afging en de kogel ging midden door mijn haar heen Hilda. Verschrikkelijk, en was jy op dat oogenblik in -de kamer! AL TE BEMINNELIJK. Twee automobilisten reden op den weg tegen elkaar, Een der automobilisten werd ernstig gewond en de ander bracht hem in zijn -aut-c naar huis. „Dank je, dank je wel," zegt de gewonde bij het uitstijgen. ,,Ik hoop heel spoedig in de gele genheid te zijn, jou eenzelfden dienst te be wijzen ROERENDE OVEREENSTEMMING. Patiënt. Dat gij midden in den nacht gekomen zijt, stel ik op h o o g e n p r ij s, dokter. Geneesheer. Op hoogen prijs, juist. Ik ookl HOOG TIJD. Wielrijder (d-ie met zijin hoofd tegen feu tele graafpaal rijdt en zich tamelijk ernstig bezeert.) Wat drommel, zullen ze dan ook nooit draad;, looze telegrafie invoeren het graan, dat onze mooie zon verwarmt, pitalen.... Wat zou ik groote dingen ver niet wortel schieten en in aren veranderen!wezenlijken, indien ik maar een paar mil- Het huwelijk werd voltrokken, en zooala Edith aan haar zoon zeide, er heerschte een onvermengd geluk gedurende eenige jaren in liet jeugdige gezin. Toch waren groote moeilijkheden te overwinnen en moesten harde beproevingen worden doorstaan. Dag en nacht moest Berthier al zijn ener gie en werkkracht aanwenden, om zich te handhaven en te bevestigen in de positie, welke hij zonder bijstand en vooral zonder groot kapitaal zich had verworven. Maar het hoofd van Frans Berthier was daartoe in staat. Bovendien, de eerzucht, waarvan hij steeds de kiemen in zich had omgedragen en welke door zijn vurige liefde voor zijn vrouw en zijn zoon nog werd geprikkeld, dreef hem voort in zijn streven ora de eerste, de hoogste te worden in de financieele wereld. Wat komt het erop aan! sprak Edith wel eefis tot hem, men heeft zooveel millioenen niet noodig, om gelukkig te zijn. We hebben zeker meer dan we behoeven. Mijn vader is rustig te Saintes, dat, dank zij jon, weder een der schoonste landgoedeven van het geheele land is geworden. Hetgeen je verdient ver lioen vóór me had liggen. Hoewel de eerzucht haar niet behaagde, en zij allerminst droomde van de positie, die Frans haar zou willen verschaffen, ant woordde Edith goedig, om haar echtvriend genoegen te doen: Leen dan die millioenen. Met den naam dien je hebt zal het je niet moeilijk vallen ze te vinden en ze naderhand terug te geven. Leenen? Nooit! Het terugbetalen van geleend geld jaagt me geen vrees aan, daar-j voor ben ik te zeker van mij-zelven. Maar. ik zou dengene, die mij het geld verschafte, als deelgenoot moeten nemen in mijn zaak; ik zou bijgevolg aan mijne zijde iemand heb ben, die het recht heeft, alles te weten wrat ik doe, mijn gedachten te peilen en mijn handelingen na te gaan. Daar zou ik nooit in toestemmen, voor niets ter wrereld! En hun leven ging eentonig voorbij, on danks hun liefde, welke door niets kon wor den verzwakt. m Marceline was overleden; vader en moe der Berthier eveneens, en daar Noël gehuwd was met een allerliefst, maar sukkelend en lijdend meisje, dat hij op de handen droeg. omringen, wat verlang je nog meer? Ik zou willen, dat je de voornaamste dame ter wereld waart, zeide hij dan, tril lende van begeerte en eerzucht. Ik zou wil len, dat je de rijkste, de meest benijde vrouw waart, evenals je de meest beminde bent... vW at zou ik daarvoor noodig hebben?... Ka- OoHooftje goed te doen aan degenen die ons j vond Octavie zich een weinig misplaatst in dat jonge huishoudentje en bezweek einde lijk voor den drang van Edith, om hij haar te komen wonen. Van dien dag af had Miehei, die nog zeer klein was, twee moeders. Toen bad Frans Berthier een tijd van versehrikkerliike beproeving te doorstaan. Aangevuurd" door zijn niet te beteugelen verlangen om zich steeds meer omhoog te werken, liet zijn gewone voorzichtigheid hem in den steek en wierp hij zich in gewaagde speculation. Dit kostte hem al dadelijk veel geld, en hij was zijn ondergang nahy. Om zyn verplichtingen na te komen, moest hij schier alles, zelfs het zilverwerk on de juweelen zijner vrouw, verkoopen. Deze gedroeg zich bewonderenswaardig on der de omstandigheden. Niet het geringste verwijt kwam over haar lippen, maar zij trachtte den moed van haar man op te wek ken en hem te doen begrijpen, (lat zij zooveel millioenen niet noodig hadden om gelukkig te zijn. Die vertroostingen schenen echter niet in vruchtbare aarde te vallen. Somber zwijgend en teruggetrokken, scheen Berthier zelfs de woorden van Edith, die eenmaal zooveel macht oefenden over zijn geest, niet te hoo- ren. Tegen dienzelfden tijd en als om Frans Berthier nog somberder te maken, werd hij door nog andere ongelukken getroffen. Louis had zich, zoodra hij van het gym- nisum kwam, waar hij overigens niets had willen uitrichten, in een wereld geworpen vol genoegens en zingenot, toegevend aan alle verleiding. Weldra kwamen eenige bui tensporigheden ter oore van zijn broeder, door eenige woorden van diens zwager, Phi lips de Graves. Hij liet zicli op de hoogte stellen, en toen hij wist welk leven Louis leidde, terwijl hij meende dat hij werkzaaam was op een kan toor, waar hij hem had weten te plaatsen, ontstak hij in hevigen toorn. Maar toen Frans, na een tooneel dat hij met Louis had, de overtuiging verkreeg, dat zijn jongere broeder een leugenaar en een huichelaar was, die nooit aarzelde anderen aan te klagen om zichzelf vrij te spreken, en niet in staat weerstand te bieden aan zijn hartstochten en begeerten, ondervond hij een der hevigste smarten van zijn leven. Van zijn kant beschuldigde Louis Edith. Deze, die hem integendeel veel geld gegeven had en dikwijls beproefd had zijn buitenspo righeden bedekt te houden, verdacht hij, de oogeu van Frans te hebben geopend, van daar dat hij haar een onverzoenlijken haat toedroeg. Er is een Oostersch spreekwoord, dat zegt: „De ongelukken komen gewoonlijk bij hoo- peu". Kort na elkander werden Noël en zijn vrouw uit het leven weggerukt door een epi demie, een dochtertje nalatend, Genevieve, van nauwelijks eenige maanden. Met haar gewone edelmoedigheid verklaar de Edith dat zij een moeder zou zijn voor de wees, en toen zij Michel nog meer bijzonder aan Octavie had toevertrouwd, vertrok ze naar Saintes. Frans vergezelde haar, hoewel de zaken ongunstiger stonden dan ooit. Een nog grooter smart wachtte hen daar. Tot dusverre had graaf d'Aubagne een ge zondheid genoten, die tegen alles bestand scheen, en sedert liet huwelijk van ziin doch- I ter smaakte hij een waar geluk, nog ver- hoogd door de geboorte van een kleinzoon, j Noël was een voorbeeldig beheerder, die geholpen door de raadgevingen en het ka pitaal van zijn broeder, het landgoed van Saintes nog bloeiender gemaakt had dan het ooit te voren was geweest. De zorgvuldig geplante wijnbergen lever den overvloed van wijn op, de kurkboo- meu, groenten en bloemen, alles werd tegen gewicht in goud verkocht. En al die opbreng sten nam mynheer d'Aubagne aan, maar be hield ze niet. Hij strooide ze als een wehla- digen regen in 'trond. Hij was dan ook algemeen bemind en verlangde weder spoedig naar zijn schoon, zonnig Provence terug te keeren, wanneer hij, bezwijkend voor den aandrang van zijn dochter en schoonzoon, eenigen tijd bij hen in Parijs doorbracht.' In plaats van hen te gemoet te loopen, zooals de graaf gewoonlijk deed, wanneer zijn beide kinderen aankwamen, zag men hem noch bij den ingang van het dorp, noch in het park, noch op de trappen van het kas teel. Edith snelde, met beklemd hart en aan gegrepen door een bang voorgevoel, het huis binnen. Pastoor Olivier wachtte haar in de ves tibule. God beproeft degenen welke hij bemint, zei de brave man, ten prooi aan een hevige ontroering; „een groote smart wacht je hier, mijn kind". (Wordt vervolgd»-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6