N> Van Houten's Cacao Dc Volksdrank bij uitnemendheid. BUITENLAND. BINNENLAND. Caslnciiin, NIEUWS UIT OEN OMTREK. voor den prijs. Staten-Generaal Sociale Berichten PRACHTIGE KWALITEIT OVERZICHT. "V De voorz. Ik vermaan u niet op dien toon voort te gaan (Do heer Verkooy kijkt triemfeerend naar partijgenooten op de pu blieke tribune). heemstede. Er dreigt een nieuwe verwikkeling- in de Europeesche verhoudingen eene die vermoe delijk: voor velen als een bom uit de lucht zal vallen. Er worden namelijk geruchten verspreid c:ver een in de toekomst men zegt zelfs in een naaste toekomst ligganden oorlog van RUSLAND TEGEN ZWEDEN. De heele Finlatod-politiek van Rusland, in in dan laatsten tijd met zoo veel scherpte en doortastendheid gevoerd, zou erop ge richt zijn om Zweden te beoorlogen, wel ken oorlog Rusland meent noodig te hebben om een operatiebasis te krijgen a n de N oord- Zee, nu Japan het aan het Oosten heeft afgesloten van de zee. En deze meaning wordt op zeer besliste wijze versterkt door een pas verschenen bro chure van den bekenden Zweedsehen ont dekkingsreiziger Sven Hedin, die een poos op uitnoodiging vna den Ozaar van Rus land heeft doorgebracht. Sven Hedin heeft over alles wat hij in de best-ingelichte kringen der Russische hoofd stad zag en hoorde, een brochure geschreven, welke hij in een oplaag van eenige duizenden exemplaren deed verschijnen, en waarin hij tot a.1 zijn Landgenootan een ernstige en drin gende waarschuwing richtte. Hij verzekert-, dat groote gebeurtenissen werden voorbereid en dal het gevaar, dat reeds sedert lang van de Oostzijde dreigde, thaus zeer nabij is. Verschillende legerkorp sen zijn reeds in Finland geconcentreerd, meeren deels bij de Zweedsche grens, en men verhaast er zooveel mogelijk de voltooiing van een aantal spoorlijnen van uitsluitend strategisohen a,ard. welke direct van St. Pe tersburg naar de grens loopen. De brochure vau Sven Hedin, den vriend Van den Ozaar, maar vóór alles den vriend van zijn vaderland, heeft in Zweden overal diepen indruk gemaakt. Zij zegt wel, dat Rusland wel met tegenzin Zweden zal aanvallen, doch dat komt pre cies op haztalfde neer, en de reden van al les is dat het eerst, na Zweden vernietigd te hebben, de Noordzee kan bereiken en ha vens verkrijgen, wtlke altijd vrij zijn van ijs. In liet Verre Oosten heeft Japan Rusland den doortocht afgesneden en Engeland is meester esse van de Perzische golfer blijft dus voor Rusland geen andere uitweg over..» De crisis in de inijnwerterswereld. Over heel de wereld begint 't, in mijnwer kerskringen, nu te „kriselin". In Engeland is de toestand nog staliounair, al is er nog -wel hoop op schikking anders zou men niet onderhandelen. Als een ietwat hoopvol teeken wordt het ook beschouwd, dat de mijnwerkers-gedelegeerden uit de provincie naar Londen opbreken, want het doel daarvan zal allicht wezen het bespraken van nieuwe voorstellen der regeering die de ar beiders der overweging waard keuren. Overigens lijdt het land steeds sterker onder den druk der staking, terwijl de stakers zelt hun yacantiedagen op het veetbalterrein of aan het zeestrand in de fwssche voorjaarslucht doorbren gen. Hun beurs is goed gevuld, dank zij het zware werk der laatste weken, en als het geld Dp is,-dan wacht nog een stevige weerstandskas. Maar de arbeiders met-mijnwerkers, die tot werkloosheid zijn gedoemd wegens den stilstand In de kolenwinning, zijn er minder gelukkig aan toe. Hun weerstandskassen zijn minder goed ge vuld en raken al zeer spoedig uitgeput door de uitkeeringen wegens werkloosheid, zoodat hen, vooral omdat de staking ook prijsstijging van allerlei artikelen ten gevolge heeft, de ellende zeer spoedig wacht. Met den dag stijgt het aantal dezer tot werkloosheid gedwongenen, en men achat het thans reeds op ongeveer 500.000. Dat maakt dus, met de over het millioen mijnwer kers, meer dan anderhalf millioen werkloozen tn het Vereenigd Koninkrijk t Doch daarnevens komen nu ook uit andere landen berichten van beweging in de mijnwer kerswereld. De socialisten vooral roeren zich. In het Roergebied hebben de voorzitters van alle 31 Christelijke m ij n we rkers ver een igingen een samenkomst gehouden ter bespreking van de huidige arbeidersbeweging. Éénstemmig werd een staking als ongegrond veroordeeld en slechts be schouwd als een agitatiemiddel der so :iaal-de- mocratische partij tot versterking harer orga nisatie. Ook uit Saarbrücken wordt gemeld, dat de aldaar gehouden vergaderingen van voorzitters van mijnwerkersvereenigingen zish tegen, een sta king verzetten, niet alleen omdat de arbeiders; daartoe geen reden hebben, maar ook omdat, aangezien door de staking in Engeland geen Engelsche anthra iet in Dulschland wordt inge voerd, een staking der Duitsche arbeiders voor Duitschland lot een catastrofezou voeren. Dat zijn zeer gezonde denkbeelden van de leiders, doch de mijnwerkers zélf, opgeruid weer door socialistische raddraaiers, zullen zich naar men vreest aan de adviezen der besturen niet houden, en men schijnt dan oók al te rekenen op een vrij algemeen neerleggen van den arbeid in Du itschland Als in Engeland niet spoedig een schikking wordt getroffen, komt heel Europa voor rare en onrustbarende dingen te staan Samenzwering in Siam. In Siam is een uitgebreide samenzwering ontdekt. Er zijn bewij zen gevonden ,dat de beweging een revolutioa- 1 nair doel had en dat zij formidabele afmetingen had aangenomen. Officieren van leger en vloot waren erbij betrokken. De bedoeling was om -allereerst muiterij te verwekken onder de troe pen te Bangkok. Tal van lieden zijn gearres teerd. inrichting; van een nieuw, waardig- Konink lijk verblijf te dezer stede, het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam weder ter beschikking van de gemeente worde ge steld. V Lastige gasten. Te Uffelte zijn woonwagen bewoners zeer brutaal opgetreden. Bij den café houder Schenkel werden een paar paarden ge stald, die den volgenden morgen werden opge haald. Geweigerd werd het stalgeld te betalen. Op aandringen van den caféhouder werd echter voor één paard betaald. Onder bedreiging ver trokken de twee mannen met de paarden. Ech ter spoedig daarna verschenen 5 mannen en een vrouw, gewapend met revolvers en geweren, en naderden het huis van Schenkel. Deze trok zich in huis terug en sloot alles zorgvuldig. Het volkje loste daarop eenige schoten, maar vertrouwde de )zaak blijkbaar niet, jaltbans ze trokken daarna &L Onder den trein. De spoorweg-hesteller P. en zijn zoon zijn gisteren te Rijssen onder een trein geraakt. Den zoon werd een hand afgereden, en hij werd op verschillende plaat sen gewond. Hij werd dadelijk per trein naar Deventer gebracht. De vader zal een arm moeten missen. Hij werd, na verbonden te zijn, per auto naar het ziekenhuis te Deven ter vervoerd. Ernstig ongeluk. In de Rustenburger- straat te Amsterdam is gisternamiddag een centrifuge, staande in de eleetr. wasscherij Dubbel Blank, uit elkaar gesprongen. De eigenaar van de inrichting, de heer H. J. de Veer, en zijn echtgenoote, die in de nabijheid stonden, werden door de wegvliegende stuk ken metaal getroffen en tegen den grond ge slingerd. De man heeft de ernstigste verwon dingen; een zijner beenen is gebroken, en op verschillende plaatsen aan hoofd en lichaam kreeg hij kwetsuren. Beiden werden per zie kenauto naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. HOFBERICHT. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard viain de Ne- dexlandsche vereeniging Onze Vloot te 's Gra- venhag-e. DE PALEIS-RAADHÜISKWESTIE. Een vijf-en-twintigtal aanzienlijke inwo ners van Amsterdam, die Dinsdag 1.1. een vergadering- hielden over bovengenoemde kwestie, hebben een adres gezonden aan Z. E. fleji minister van "binncnlandsche z-aisen, waarin zij den minister verzoeken hen te .willen steunen en bevorderen, dat met de Tweede Kamer. Om de Regeering en de meerderheid een hak te zetten, had de socialistische heer Ter Laan gisteren een amendement ingediend om de rijksbijdrage aan gemeenten voor den bouw van openbare scholen met een zelfde percentage te verhoogen als de subsidie voor de bouwkosten van bijzondere scholen verhoogd is. De heer van Wijnbergen toonde duidelijk aan, dat heel deze verhooging van bijdrage aan de gemeenten in dit wetsontwerp niet te pas kwam, afgezien nog, dat er volstrekt geen reden voor was. Maar links, dat weet men, spuwt vuur en vlaml Intusschen werd het amendement met 49 te gen 35 stemmen verworpen. Tegen stemden de rechterzijde en de heer van Karnebeek; vóór de linkerzijde behalve de heer van Karnebeek. Daarna werd het bouwwetje met 46 tegen 36 stemmen (rechts tegen links) aangenomen. Daarna kwam het kleine wetje in behande ling om de Erfgooierskwestie in het Gooi te regelen. DE STAKINGEN TE AMSTERDAM. Het „Hbl." geeft het volgende statistiekje van het aantal stakers. Het zijn er totaal 1200, verdeeld als volgt: Loodgieters: plm. 580 (onder wie 130 jongens); stukadoors plm. 65; opperlieden plm. 15; elec- triciens: plm. 320; scheepsbouwers plm. 210 (on der wie 57 jongens); bitum-mastiekwerkers24. Tengevolge van de solidariteitsstaking der stu kadoors is nog op een werk de arbeid neerge legd, zoodat het getal stilliggende werken nu tot 16 is gestegen. Het ziet er dus niet erg mooi uit! Terstond gevraagd een FLINK AGENT voor de „Nieuwe Haarlemsche Cou rant" en „Katholieke Illustratie" tegen genot van bezorgloon en provisie voor het aanbren gen van abonné's en Ad vertentiën. Brieven TERSTOND in te zenden uan den Directeur der „Nieuwe Haarlemsche Courant", Kinder- huisvest, Haarlem. SCHOTEN. GEMEENTERAAD. De Scholensche regeerinjg heeft gisteravond ver gaderd van 7 uur precies tot klokslag 12 uur. Op dit middernachtelijk uur scheidden de vroe de vaderen,, echter om binnenkort wederom bij een te komen teneinde de nog niet afgehandelde punten der agenda af te werken. Wij waren namelijk toen gevorderd tot punt 8 der convo catie. Nadat de notulen der vorige vergadering, be houdens eene kleine opmerking van den heer de Braai, waarin hij zijn uitlatingen betreffende de Schotensche brandweer in de vorige raadsver gadering verzachtte en Schoten's vrijwillige brand weer een korps noemde, dat er wezen mag, waren gearresteerd, kwamen de ingezonden stuk- ken aan de orde. Hieronder was o.rn. een voorstel van den heer Verkooij om door den gemeenteraad B. en W. uit te noodigen -bij Haarlem slappen te doen, opdat de forensenbelasting, voor welker heffing door Haarlem onder Schoten's ingzetenen for mulieren zijn uitgereikt, niet te zeer op de Scho tenaren moge drukken. Dit voorstel zal laler in de vergadering behandeld worden. Van den heer Stoffer, gemeentelijk gasme er controleur, was een verzoek ingekomen om vergoeding voor gedane werkzaamheden. In handen van B. en W. ter fine van praeadvies. Van de gemeente Ambt-Almclo was een ver zoek ingekomen om adhaesie te beluigen aan een door deze gemeente aan de lweede Kamer gericht request of zelf een dusdanig verzoek in te zenden waarin wordt aangedrongen het daarheen te leiden dat de buitengemeenten nic-fi meer ('e vergo dlpg moc'.en betalen van school geld van leerfmgen, die in eene naburige ge meente eene H. B. S. of ceit School voor M. U. L. O. bezoeken, maar dat dit bedrag be taald worde door de provincie. Deze kwestie zou eveneens later behandeld worden. Daarna ging de raad in geheime zitting over in verband met reclames tegen den Hoofdelijken omslag en inlichtingen omtrent sollicitanten voor directeur der gasfabriek. - 'De geheime zitting duurde van. half acht lot ruim half tien. ij j Benoeming Directeur. I Na de heropening der vergadering deelde die voorzitter mede dat op de alphabetische voor dracht voor de benoeming van een 'directeur der gasfabriek waren geplaatst de heeren Blauw, Breukel, Homuien en Brummel. De heer Breu- kel had telegrafisch zijne sollicitatie ingetrokq ken en kwam dus voor eene benoeming niet meer in aanmerking. Alvorens tot stemming over te gaan, vroeg de heer Verton het woord. Met drie dei* solli citanten heeft hij nader kennis gemaakt, doch deze kennismaking, hoewel zeer goed', is niet van dien aard geweest, dat hij begrijpen kan., waarom de tegenwoordige waarnemend directeur j der gasfariek niet op de voordracht is geplaatst. Dat kwam volgens den heer Verton niet te pas. De man kan zich gepasseerd achten door dit voorval; maar dit is het ergste niet. Over het passeeren had de man zich na ©enigen tijd wel kunnen heenzetten, maar ook voor zijn. latere sollicitaties is dit een minder aangenaam in cident. Solliciteert hij tóch ergens, zij het ook aan een kleinere gasfabriek, dan zal men steeds vragen: hoe kwam het dat gij niet tot directeur der gasfabriek te Schoten zijt benoemd, ja zelfs niet op de voordracht voorkwam?' Dat is hetgeen het meest tegenstaat in deze kwestie. Spreker wenscht dan ook voor te stellen de voordracht naar B. en W. terug te zenden, met het verzoek alsnog daarop den tegenwoordigen waarnemend- directeur te plaatsen. De heer B oks wenscht ook. de benoeming van een directfeur dezen avond nog niet te doen plaat,s hebben. In plaats dat er aan de gas fabriek in het afgeloopen jaar een winst is ge maakt, valt er, volgens de mededeelingen van den accountant, een nadeelig saldo te boeken van f 2259. De heer Bokx leest dan een moei lijk te volgen betoog voor, waarvan vooral de cijfers niet te noteeren waren, waarin hij aan toonde dat er bij de oprichting der gasfabriek, en verschillende daarna plaats gehad hebbende uitbreidingen, met het geld is gegooid, althans niet de noodige zuinigheid is betracht. Dat niet die firma's de wetten hebben uitgevoerd, die er voor in aanmerking kwamen, maar dat de werken onderliandseh zijn aanbesteed en opge dragen aan een buitenlandsche firma. Nu geble ken is, vervolgt de heer B., dat er aan de) gasfabriek geen winst is gemaakt, maar verlies is geleden, stel ik voor nu niet over te gaan tot de benoeming van een directeur, maar te doen onderzoeken welke de oorzaak is van liet geleden verlies en het advies in te winnen van een technisch bekwaam en practisch, onpartij dig deskundige om de fabriek uit deze benarde positie te redden. Een nieuwe 'directeur, die benoemd zou wor den, staat niet vrij tegenover B. en W. De Voorzitter wijst de beschuldiging van de hand naar het hoofd van B. en W. en de gascommissie geworpen, alsof zij invloed zouden uitoefenen op den directeur van de gasfabriek. Dat toch schijnt de heer Bokx te willen zeggen, of hij begrijpjt de portée niet van zijn eigen woor den. De directeur is steeds vrij, en kan dus altijd „onpartijdig" optreden. Wat de beschuldigingen betreft, door den heer Bokx geuit, als zou er met geld gegooid zijn, spreker verwachtte zich niet op een der gelijke beschuldiging en dus heeft hij niet de bewijzen bij de hand om deze te weerleggen. Hij zal het echter doen in de volgende verga dering. In alle geVal overdrijft de heer BI zeer. Dat het bouwen van een gashouder waarover de heer B. had gesproken niet zou zijn aan besteed is alvast eene onwaarheid. Wel degelijk is prijsopgave gevraagd. Maar de voorzitter zal op een en ander in de volgende vergadering nader terugkomen. Den heer Verton beantwoordende omtrent zijn voorstel .om de voordracht naar B. en W.t erug le zenden, zegt hij dat dit zeer moeilijk is. Op de vraag van den heer V. waar om de heer Cos, de waarn. directeur, niet op de voordracht is geplaatst, zal hij niet antwoor den. Hij zal zich niet uit zijn hoek laten lokken. Terugzenden kan de Raad de voordracht doen, maar of B. en W. en de gascommissie den heer Cos op de voordracht zullen plaatsen is een twee de zaak. B. en W. hebben een voordracht van vier personen opgemaakt, dat is al reeds één meer dan vereischt werd. van de sollici tanten lieeft zich teruggetrokken, er blijven er dus nog drie over. De voordracht is nog wet tig. Om een deskundige te'benoemen lot onder zoek, daar ziet spr. het" nut niet van in. De func tionaris, die benoemd zal worden, is ook een deskundige. De heer Verkooij zegt, dat wij ons ver heugen in het ^verschrikkelijk gelukkige bezit van een gasfabriek en wij moeten die nu doen bioeien. Hij wil geen overijld besluit nemen en voelt dus veel voor de voorstellen der heeien Verton en IBiox. Den heer Cobelens bevreemdt het dat bij B. en W. en de gascommissie. cen soort wan trouwen wordt uitgesproken. Zij hebben de voor dracht toch naar eer en geweten opgemaakt en weten ook waarom de heer Cos er niet op voorkomt. Waarom zouden wij nu niet een der candidaten kiezen? De heer Bokx: Toen wist u en ik niet, wat we nu weten, n.l. dat er geen winst is gemaakt, maar verlies is* geleden. De lieer Verton kan niet toestemmen dat de waarnemend directeur zoo wordt veiooi- deeid als door den heer Cobelens wordt gcdlaan. Den Voorzitter spijt het, dat het deba- deze wpndiug neemt. Spr. zegt nog eens: ik laat mij niet uit mijn tent lokken. Over het niet voor- I komen van een persoon op de voordracht zal I hij zich niet uiila'en. Wil de Raad de voordracht terugzenden, hij doet het. I De heer Olie: Dc heer Verton heeft gezegd 'dal de heer Cos Ls veroordeeld. Dit is niet het j geval. liet niet voorkomen van zijn naam op de voordracht be'eckent niet dat hij niet geschikt is, maar alleen dat hij niet de geschikste man der sollicitanten is. Dc heer II o o ij meent ook dat de heer Verton er 50 niet op de voordracht voorkomen is niet te ver gaat. Er zijn 54 sollicitanten geweest. Dat I een teeken dat die allen ongeschikt zijn, maar alleen dat zij niet de beste zijn. j Do lieer de Braai wil liet voorstel vaji den lieer Verton ondersteunen, maar tevens wil hij dat B. on W. din bij do herziening vain do voordracht rekening" kuilden met den uitgesproken wettisch van tien Rand, aladat C. "alsnog op do voordracht voorkomt. S De heer Bokx houdt nag eejm vast aan ein' herhaalt zijne 'grieven omtrent „het met gelid smijten". Voorzitter. Ik had niet kunnen veronder stellen dat een raadslid zulk een wantrou wen zou kunnen uitspreken. Een pijnlijke woordenwisseling ontstond hier tusschen deö voorz. en den heer Bokx, De heer Louwerse: Ik wemsch erkend te zien da,t B. en iWj. niet behoorlijk hebben gehandeld met den heer Cbis niet op de voor dracht te plaaisen. De heer Verton geeft den heer Bokx in overweging zijn voorstel in te trekken en het zijne te ondersteunen. De heer Bokx weigert, doch het blijkt dat zijn voorstel niet ondersteund wordt, en dus niet in behandeling kan komen. Het voorstel van den heer Verton (om een 'nieuwe voordracht te deen indienen) komt in stemming en wordt verworpen met 8 te gen 5 stemmen. Tegen de heeren: Hooy, Co belens', Roth, v. d. Steen, Olie, v. Teeuwen, V;. Schie en ÖVolff. Diaarna, wordt de heer Homuien benoemd met 7 vlak de 11 stemmen, V er h O' o gin g G as p r ij s. Aïah de olrde is hu het voorstel tot ver heuging' van den giasprijs, gehoord het advies vlan den aöooiuptant. en teneinde de rekening der fabriek sluitend te doen zijn. B. en iWl stellen voor den gaisprijs aver den gewonen meter te "bepalen op .7Va cent; die voor muntgasmeters op 9 cent. Het an dere blijft ongewijzigd. De heer Verton meent dat het nadeelig öahdio, in het afgeloogpein j araï voortspruit uit gastcints:na,pping in het gasbuizeinnet, D!it nu is toch dit jaar wel te ondervangen en dus zial het nadeelig pialdoi niet zioa hoog g'ij n Hij wil den toestand nog eens onder de oogen zien en afwachten of de fabriek ook dit jaar wederom nadeelig werkt. Als er geen reden tot ongerustheid is, wil hij het liever houden z'co 'tis. Mioet er echter tot. verhooging wor den overgegaan, dan a'cht hij; de verhou ding vlan 7Va cent en 9 cent voor gew. me ter en muntgasmeter niet goed'. Een feit toch is het dat muntgasmeter-afnemers ma ken dat het gas hier goedkoop kaïn geleverd worden. Minder verschil tusschen de cate gorieën komt hem wel gewetoseht voor. De heer Hooy wil allereerst een practi- sche vraag 'dóen n.l- of er stagnatie in het bedrijf is te Wachten haiar aanleiding van de Engelsche mijnwerkersstaking. Verder ziet ook hij den toesta,nd niet zoo duister in. Hij hoopt en gelooft dat de fabriek dit jaar niet nadeelig zal werken. Dlat er in een jaar met verlies gewerkt wordt, komt oiver- al wel eens voor, d.a. verleden jaiar ook aan de gasfabriek te Zaandam. Maar de begrooting is op de winst Van de gasfabriek gebaseerd. iWiaar haalt de heer Verton die f 6000.— vandaan. Wij kunnen toch de belasting niet meer in dit jaar ver hoogen en een koning aangaan dm daaruit de gewone uitgaven te betalen, mag niet. De voorzitter dankt den beer Hoioy voor de gedeeltelijke beantwoording van Iden heer Verton. 'Ook de voorz. acht "de ver houding tusschen de gewone meter-prijs en die der muntgasmeters piet juist. Een vermindering van den prijs voor het muntgas geet echter niet. Hij stelt daar om voor om den prijs resp. te brengen o,p 8 en 9 cfönt. De heer Hooy stelt uit een hdhjkheids- cogpimt voor de verhouding te maken f /2 en 8V2 cent: f De heer Louwerse wil bezuiniging vin den in het bedrag dat |de gemeente aan gas verbruikt. Dit is abnormaal hoo'g in vergelijking met dat in andere gemeenten. Hij wil het vinden in bezuiniging op de straatverlichting'. De heer Verkooy roept of Schoten niet gcedkooper gas kan betrekken van Haarlem. Verkoop de fabriek maar De voorz. verdedigt de verbooging ook al om den slechten financiëelen toestand der gemeente. 1 De heer de Braai is tegen de verhoo ging. Het tekort, moet in het bedrijf gevon den worden en niet verhaald op de verbrui- De heer Verton zegt dat bet niet, op gaat een indirecte belasting pp de inwo ners te leggen om de begroot in® te doen klDeehèer Verkooy had liever ^wadit met het bouwen der fabriek en gas J^rok ken van Haarlem. Nu wordt eene ^ding gelegd op de arbeiders'. Haarlem, Bloemen- daal en Overveen door hun Wouingverorde- iiing zorgen wel dat zij geen arbeiders in de gemeente krijgen, die zoeken allen hun toe vlucht iu Schoften. Maakt de gasfabriek winst dan deelen daarin ook tie niet-gasver- bruikers, is er verlies dan ook betalen len aangegeven om bet tekort te dekken. De heer Vorkooy: De burgerlijke re geering heeft zich met het bouwen der fa briek een strop om den hals getrokken, zij moet er zich pu ook maar uitredden. Ik constateer dat ik daar irüet alaln medegewerkt heb. De heei' Hooy: Dat gaat te ver. Stem men da,t is beleedigend. Het voorstel oiver den gas prijs te bren gen op 8 en 9 cent komt in stemming en wordt aangenomen met de stemmen der hee ren Verkooy, Verton, Bokx, Louwerse en de Braai tegen. Zoodra, de toestand het toe laat zal tot verlaging' vlaln den gasprijs wor den overgegaan. De voorz. zegt nog dat hij niet weet of de mijnwerkersistaking in Engeland stagnatie z'al brengen in het bedrijf. Er is voor ©en' maand voorraad klolen, maar dan zullen bijna, alle industrieën stil liggen. Andere voorstellen. Ter bekorting deelen wij mede dat zon der veel discussie werd besloten om eene procedure aan te gaan met Mr. Tidcman in verband met- de uitbetaling der kosten van schoolbbuw. Dit in verband met een faillissement. Voorts werd besloten tot liet' bouwen van een hulpsohool aan het Pre- toriaplein en tot het aangaan v'an eene lee- nmg groot f 16000. Eindelijk kwam het voorstel van den beer Verkooy inzake de forensenbelastiuR, (eie boven) in behandeling'. De voorzitter en meedere raadsleden be twijfelen het of de stappen door B. én iWl namens den Riaad blij Haarlem te doen wel veel effect zullen hebben. Hlaarlem heeft, het recht te dólen wat zij doet met die fo rensen. Het is minder prettig, maar Haar lem kan geen uitzondering voor Schoten' maken. De burgemeester acht het nu juist niet een'hooghouden Van het prestige van den Riaad als hij bij Haarlem met een ver zoek komt waarvan hij bij voorbaat weet, idjat het niet kaïn worden ingewilligd. De heer Loiuwerse wil de zaak in den Riaiad van Sta,te brengen. De heer Verton en Verkooty nemen hun voortstel, nai de inlichtingen door den voorzitter, terug. De heer Verton' z'al eerlalng met een voor stel komen om er bij de Regeering op aan te dringen 'dat de groep belastingbetalers als deze in Schoten, vrijgesteld worden van de forens,embelasting. De rondvraag werd malar niet gehouden, en de vergadering nu gesloten. HALFWEG. Rijkspolitie. In de plaats van den brig,-tit. der rijksveldwaoht A. J. Rijnders, die van hier werd verplaatst naar Oostzaan, is met ingang van 2 Maart ji. van Spanbroek naar deze ge meente verplaatst de brig.-tit. der rijksveld- wacbt G. 1. Koene. ZANDVOORT. Tramdefect. Van de eleotriscbe tram, die Woensdag' 3.08 uit Zandvoort vertrok, werd tusschen Aerdenhout en de viaduct de beugel afgeslingerd. Na eenig oponthoud werd met een reservebeugel voorzichtig voortgereden tot de remise, waar het euvel bon hersteld wor den. Politie. Dooi' den Burgemeester zijn met in gang van 1 April a.s. benoemd: tot agent van politie le klas J. Visser, tot agenten van po litie 2e klas B. Silvis en H. Mulder, allen te Haarlem, en W. Zwartkruis, gem. vel<H*chter te Oeffeit (N.-B.) Aangehouden. Door de politie alhier is aan gehouden J. L. J. Smit, verdacht van diefstal van een rijwiel en van verduistering. Xed. R- K- Volksbond. De vergadering voor de leden der afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond zal gehouden worden op Maandag 11 Maart 's avonds ten 8 uur. Als spreker zal op treden de WelEerw. Heer J. L. Speet met het onderwerpEleetriciteit. De gvoole propagandavergadering is door on voorziene omstandigheden uitgesteld tot Maan dag 18 Maart. HILLEGOM. Arme zwerver. Gisteravond bijna tegen middernacht bevond zich een stokoud man op weg'. Hij kon bijna niet voort. Een mede lijdend man raadde hem aan onderstand by welnu laten zij tLie! de politie te vragen, wat afgeslagen wer i De man bracht den nacht onder den bloo- zijn v zoors tol om een -deskundige te benoemen. De heer O Li e. Die mensehen schreeuwen ten hemel door en werdl meer dood dan le- van onbillijkheid, ma,sir laten zij dan midtie- vend avonden den volgenden dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2