De Luxe BrooclMkerij Smakelijk Brood Ét." K. vereenigingen; van uitsluitend prima kwaliteit Mengelwerk. HEBIRI C. J. CARELS, voorheen P&iaS Kaiser fie. 's JN aanictclags 2 uur Lof en Meditatie. WOENSDAG, 's av. half 7 Lof ter eere van iden H. Jozef. DONDERDAG, half 9 gez. H. Mis. VRIJDAG, na de H. Mis van half 9 Oefening van den H. Kruisweg. De gebeden worden verzocht voor [Wilhelmus Broekhof |I h eed or a van Velzen livr. Gors. v. d. Berg Laurent ia Duivenvoorden. Wjed. Booh Mattheus van Noort die met de laatste H.H. Sacramenten' ider Stervenden zijn voorzien. VOORHOUT. ZONDAG, half 8 Vroegmis, 10 -uur Hoogmis, half 2 bij bellis. Catechismusleeren, half 3 Lof met lijdensmeditatie. Daarna Catechis mus. 1 MAANDAG en volgende dagen (Oatec,h. naar gewoonte. WOENSDAG, 's av. 7 uur Lol ter eere van den H. Joseph. HAARLEMMERMEER. (Aan de LUuden.) Kerk v. d. H Fran.tiscus van Sales Z.ONDAG. 7 uur Vrcegmis voor Henricus Sprangers, 9 uur Catechismus. 10 uur de Hoogmis, 's avonds half 7 Lijdensmeditatie. MAANDAG, kwart over 8 uur vooir Ge- rardus Lambo en Maria Dijt. DINSDAG, kwarl over 8 gez. H. Mis ter eere v'aln den ff. Antonius voor Adrianus Goor- den en Antonia Bus. AVP EX SD AG. kwart over 8 voor Adrianus Ruigrok. DPNDEBDAG, kwart over 8 voor- Pe trus Meiman en Cornel is Comyies. VRIJDAG, kwart over 8 voor Dionysius Vervloei Na de ff. Mis de Kruisweg. ZATERDAG, kwart over 8 voor Nioolaas van Eks en Maria Stokman. De gebeden worden verzocht voor Joannes van Rcnswou die met. de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is! voorzien en Voor Petrus Meiman, die in dm Heer is overleden., HOOFDDORP ZONDAG, 7 uur voor het Geestelijk en lijde lijk welzijn der Parochie; 9 uur de Catechismus; 10 uur voor Helena Gibben, wed. van Gerrit Kraaienhagenhalf 3 Vespers en Meditatie. MAANDAG, 8 uur voor Agatha de Heij-Ou- dejans; half 9 voor den Z. E. H. J. Steenvoor den, stichter van deze Parochie. DINSDAG, 8 uur voor NicoJaas Stokman en Joanna Lamboo. Elders iot zekere intentie. WOENSDAG, 8 uur voor de overledene fa milie Doeswijk. Elders tot zekere intentie; 6 uur Lof ter eere v. d. H. Jozef. DONDERDAG, 8 uur voor de overledene fa milie de Lange; half 9 voor Cornells Beers en Anna Pol, daarna oefening v. d. II. Kruisweg. VRIJDAG, 8 uur voor Gerdina Agatha Wie- ring; half 9 voor Cornells de Groot en Gerdina Hekker. ZATERDAG, 8 uur voor Mgr. B. Dankelman, half 9 voor Theodoras Braak en Joanna van Gallicum. Be gebeden worden verzocht voor Barbara Henrica Looyaard, Maria Valk—Dekkers, jdie met de laatste H.H. Sacramenten der gtervenden zijn voorzien en Voor Agatha de Heij-Oudejajis en Gerdina Agatha Wiering, fcfte in de|n Heer zijn overleden. NIEUW.VENNEP. ZONDAG, 7 uur Vroegmis, 10 uur Ho:og- jnis. 3 uur Vespers. Catechismus naar gewoonte. [WOENSDAG, kwart over 3 uur oefening Van dein H. Kruisweg en daarna Lof ter eere van den H. Joseph. De gebeden worden verzocht voior Joanna Spoor, hvr. Balthasser Rjeijgersberg jdie met de laatste H.H, Sacramenten der Stervenden is voorzien. De Kerkberichten die te laat inkwamen voor dit nummer, zijn opgenomen in de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT van heden. Kelraitcn bij genoegzame deelneming te houden in het St. Clemen-.huis te Noordwijkerhout. 12—15 Maarl. Meisjes-Congregatie, waarbij an deren kunnen aansluiten (Vergoeding f 4—). 18—22 Maart. Jonge Dames Middenstand (Ver goeding f 6.—). 6—9 April. Leden van den Ned. R. K. Volks bond (Vergoeding f 4.—). 11—14 April. Leerlingen H. B. S. en Gym nasium (Vergoeding f 4.—). Zij die aan een dezer Relraiten wenschen 'deel te nemen, worden verzocht dit zoo spoedig mo gelijk te berichten aan den WelEerw. Paler A. Phi'.ippona, Si. Clemenshuis, Noordwijkerhout. De R.-K. Vereenigingen van Haarlem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegen heid om KORTE (ook huishoudelijke) mede- deelingen, agenda's enz. bekend te maken. HAARLEM. B. K. Propaganda club Pius X voor verspreiding van goedkoop® It. K. Volkslectuur le Haar lem en Omstreken onder do hooge be scherming van Z. D. II. Mgr. A. J. Callier, Bisschop v. Haarlem. Bisschoppelijk goedgekeurd 13 Januari 1909. Koninklijk goedgekeurd 27 Mrt. 1909 no. 63. Ten huize van de heeren Propagandisten, wier jtdressen hieronder volgen, zijn te allen tijde |de koeken verkrijgbaar. Parochie ST. BAVO. Th'. J. E Corstens, Jordensstraat 73; A. Voor hing, Plein; A. A. M. Dernison, Eendraehtstr. 4j E. Selborst, Zuiid-Brouwerstnaat 46. Parochie ST. ANTONIUS. !A. J. Lips, Pieter Kiesstraat 52; B. W. L. Heeremans. Korte Houtstraat 8; H. Leeflang Kerk H. HART. i iW. Thijssen, Wouwermansstraat 1; A. van Leeuwen. Jan Steenstraat 31 Par. ST. ELISABETH EN BARBARA. A, Beumer, Spaansche Vaarlstr. 34; A. Hu- bers^ Tugelastraat 55; F. Huiineker, Grebberstr. 1; P. A. de Bont, Gen. Bothastraat 54; Th. v. d. Wijden, Gen. Cronjéstraat 29. Parochie ST. JOZEF. E. Duyn, Jansslraat 16; W. J..ThooIen, Schou- tensteeg 5; H. Bakkenhoven, Bakenéssergradit. Parochie O. L'. VROUW. Th. Jansen, Spgarne 11; J. v. d. Aart, Koning- Sieinstraat 19; G. Roelofs, Barendscstr. 28; W. en G. Lips, Schneevoogtstraat lörood; E W. lie Bruin, Barendseslraal 9; H. Kooij- Hagestraat 3; B. Spierings, Koningsteijnstraat 17rd.R. Huij- bens, Barendsestraat 22; W. Helminck, Hage straat 7; T. Calis, Heerensingel 115; Th. v. d. Aart, Koningsteinstraat 19. Parochie ST. JOANNES DE DOOPER. P. J. Berg, Amsterdamslraat 13; A. H. Eren- sen, A. L. Dyserinckstraat; B. v. Nimwegen, 2e Zuidpolderstraal 35. HEEMSTEDE. J. A. M. v. d. Weiden Anlz. Aug. Braam, Heerenweg 64. J. en P. de Wiidt, „Klein Bosch en Iioven". H. G. van Hout, WiLhelminaplein, J. Mooren, Raadhuisstraat A. Meijer, Kerklaan. P. v. Houlen, Bieekersvuarlwcg. J. A. Zwarter, Raadhuisstraat. SCHOTEN. B. Burger, W. J. v. d. Bos, H. A. Langendorff, allen te Schoten. I. v. d. Bronk, Santpoort (Station). Gebrs. Spanjaard, Bloemendaal. J, P. Handgraaf, Santpoort. HAARLEMMERL1EDE EN SPAARNWOUDE. WelEerw. heer J. van der Marck, kapelaan- commissaris. N. Jabroer, Spaarndam. Alb. Buijs, Spaarnwoude. N. Molenaar, Lage Dijk. W. van Warmerdam, Lage dijk. DRIEHUIZEN. P. Tervoort, G. Schoort, L. Kroone, P. Uitcn- daal, L. Tervoort. Zij, die zich bij de Propagandaclub" willen aansluiten, worden beleeld verzocht zich te wen den lot den heer Alph. Voorling, Plein, Haarlem. De heeren Propagandisten zijn ook bereid om abonnementen voor dc „N. H. Ct." aan le nemen. R.-K. Propai-andacliib „LEO XIII", (e Hillegom. Kerkelijk goedgekkeurd 1 Februari 1911. A. J. Loerakker. P. van Rooden. C. Korte- kaas. M. Ruigrok. Jac. van Leeuwen. J. van der Linden Pz. A. Wassenaar. W. van Maris. H. van Nobelen. Nic. Weijers. J. van der Lin den Cz. A. Broekhof. P. Darnen. Z. van Tol. F. Ruigrok. Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw: Smedestraat 23 (St. Bavo). Maandag 11 Maart, Ondersteunings fonds. Repetitie Zangvereeniging. Dinsdag 12 Maart, Commissie van Bij stand. Bestuur Handels- en Kantoorbedien den, vergadering Timmerlieden en Schilders. Woensdag 13 Maart, vergadering Post beambten. Donderdag 14 Maart Rep. Rederijkers. Vrijdag 15 Maart..Hoofdbestuur, Propa- gaudaelub. Zaterdag 16 Maart, lialf 9 uur, Spaarbank „St. Antonius van Padua". 8 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 uur Spaarbank St. Nicolaas (Winterprovisie). 8 uur Bibliotheek. Inschrijven Coöp..Bakkerij. Namens het Bestuur; F. J. T e e v e n, Secr. Afdeeling SCHOTEN en O. Bondsgebouw: Kerklaan. Huishoudelijke vergadering Dinsdag 12 Maart, des avonds 8 uur, in het Bondsge bouw. Als spreker zal optreden den Weled. heer J. G. C. Hovy, met het onderwerp: Ver strekking van grond aan land- en tuinbouw- arbeiders. Dus arbeiders komt allen deze ver gadering bezoeken, het is tot uw eigen voor deel. Verder belangrijke agenda. Nog eens mannen, komt allen ter verga dering. Namens het Bestuur: B. Burger, Voorz, M. H e ij n i s, 2de Secr. Afdeeling OVERVEEN en O. Zaterdag 9 Maart, van half 8 tot 9, zit ting Spaarkas (Winterprovisie) en Spaar bank en worden de leden der Spaarbank drin gend uitgenoodigd hunne boekjes a.s. Zater dag in te leveren ter beschrijving der rente. Woensdag 13 Maart 'savonds 8 uur pre cies, propagandavergadering in 'tcafé van den beer Jongkees. Spreker de Weled. heer J. A. de Lobel. Alle R. K. mannen boven de 16 jaar hebben toegang tot deze vergadering. Vrijdag 15 Maart huishoudelijke verga dering van de onderafd. St. Isedoris, in het lokaal Zusterschool, 's avonds 8 uur precies. Alle R. K. Bloemistarbeiders hebben toegang tot deze vergadering. Namens het Bestuur: W. J. Jansen, Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. R.-K. Vereenigingsgebonw. Groote Propaganda-vergadering op Maan dag 11 Maart, 's avonds te 8 uur, in de groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw. Spreker wordt nader bekend gemaakt. Toe gang vrij, ook voor niet-leden van den Ned. R. K. Volksbond. Namens het Bestuur: F. J. M. d e W i 1 d t, le secr. Afdeeling LISSE, Bondsgebouw: Bondstraat ff. 47. Zaterdag 9 Maart van 8—9 uur zitting Spaarkas, van 8 tot half 9 Retraitefonds. Dinsdagavond repetitie zang. Namens bet Bestuur: A. H. Schrama, Secr. Afdeeling VOORHOUT. Zondag 10 Maart, 'savonds 7 uur, leden vergadering in café de „Bonte Koe". Zondag 17 Maart, 's avonds 7 uur, ver gadering van het Ziekenfonds St. Antonius, in café „Flora"- Punten van behandeling: jaarverslag vau den penningmeester, bespre king over de uitkeering. Namens het Bestuur: Adr. H e er in gs, Secr. LEVERT: HAARLEM. R.-K. Militaire Vereeniging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelüks geopend, des avonds van 6—10 uur en op Zon- en feestdagen den geheelen dag. Liefdewerk St. Josephs-Ambachts-leerlingen. Patronaat voor jongens van 12—17 jaar. Nieuwe Groenmarkt 22 of Zoetestraat 11. Zondagavond van half 6—half 8 Godsdienst onderricht, Ontspanning, Spaarbank. Maandagavond van half 8 tot 9 uur herha- lingsonderwijs voor afdeeling A. Dinsdagavond van half 8 tot 9 uur herha- lingsonderwijs voor afdeeling B. Woensdagavond van 8—9 uur Godsdienst onderricht of Sociologie voor beide afdee- lingen. Donderdagavond van half 8 tot 9 uur her- halingsonderwijs voor afdeeling A en teeken- les voor de vakjongens. Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur herha- lingsonderwijs voor afdeeling B. Het Bestuur is iederen Zondagavond te spreken in het St. Vincentiusbuis, Nieuwe Groenmarkt 22, van half 6 tot half 8 uur. St. Josephs-Gezellcn-Vereeniging. Zoetestraat 19. Deze vereeniging stelt zich ten doel het godsdienstig en maatschappelijk welzijn te bevorderen van R. K. jongelieden uit den werkenden stand. Lid worden kunnen zij, die den leeftijd van 17 jaar bereikt hebben, nog geen 21 jaar oud zijn en een aanbeveling kun nen overleggen van een bekend en achtens waardig persoon. Iederen Zondagavond van 8—9)4 bestaat gelegenheid zich in bet Veree nigingsgebouw (Zoetestraat 19) als aspirant- lid op te geven. De wekelijksche contributie bedraagt 10 cent. De zaal der Vereeniging is geopend op werkdagen van 8—10 uur; op Zon- en feestdagen van 12—2 uur en des avonds van 514—10 uur. De Zondagavondbi]- eenkomst is van 8—9)4 uur verplichtend. Tot steun dezer St. Josephs-Gez. Vereeni ging is opgericht het Gezellenfonds. Lid hiervan zijn zü, die een maandelübscbe con tributie van ten minste 10 cents betalen. Deze contributie wordt door zelatricen tegen af gifte van een kwitantie opgehaald. De leden van 't Gezellenfonds ontvangen na hun overlij den een H. Mis in hunne parochiekerk en zijn deelachtig aan de gebeden welke de Gezellen maandelijks voor hunne weldoeners verrich ten. Men kan zich als lid laten inschrijven bij een der zelatricen of bij den President der vereeniging Pater C. H. Caminada, N. Groen markt 12. EERBIED IN GODS HUIS. Onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, Zij, die wenschen lid te worden van boven genoemde vereeniging, kunnen zich opgeven aan de volgende adressen: C. van Wieringen, Voorz., Twijnderslaan 19; W. Ij. de Rooij, penningm., Eendraehtstr. 12; J. v. d. Aart, secretaris, Koningsteinstr. 19; J. Dijt, Krom 8; J. J. Van der Walle, Lange Heerenvest 106;..J- en P. Umans, An- thoniestraat 61; J- HeÜne, Brouwerstr. 55E; H. B. v. d. Vlist, Schalkwijkerstr.; G. J. v. d. Veldt, Meester Joostenlaan 20; L. J. J. Zand- stra, Soutmanstr. 40; H. N. Blom, Meester Joostenlaan 35; J- F. v. d. Pol, Kamperstr. 72; J. N. Knoppert, Gen. Cronjéstraat 113rood; A. v. d. Meü, Rozenprieelstraat 10; H. Her ben, Dompvoetslaan, Overveen; H. Heiligers, Bloemersteeg 3. R.-K. Vereenigins tot bescherming van meisjes, gen- -St. Martha". Het Bemiddelingsbureau der Vereeniging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 122 uur, voor betrekkingen als dienstboden, enz., Ged. O. Gracht HL alwaar voor R.-K. dienst meisjes, wier ouders buiten de stad woonach tig zijn, iederen Zondag- en Woensdagavond van 8—10 uur gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 cent per week, haar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avondeu. St, Elfsabethsvereenigidg. Inleveren van ziekenbriefjes Maandag avond tnsschen 7 uur en half 9, Woensdag en Vrijdagmiddag tusschen 1 en 2 uur, Jans straat 49. IÏ.-K. Mcisjespatronaat „ST. ROSA". Nassaulaan 50. Het doel van dit patronaat is, meisjes uit den arbeidenden stand, van 12-16-jarigen leef tijd, gratis in naaj.eu en aanverwante vakken, alsook in bet knippen, te onderrich ten. Tevens ontvangen zij Godsdienst- en Bij- belsch onderricht, alsmede Herhalingsonder- wijs in het lezen, schrijven, rekenen, enz. Het onderwijs wordt gegeven eiken avond der week van half 7 tot half 9, uitgenomen Zaterdagavond. Aangifte van leerlingen tweemaal per jaar, n.L in de maanden Juli en December, op een steeds in dit blad te vermelden datum. Het Bestuur is voor ouders der leerlingen en belangstellenden te spreken aan boven staand adres, op iederen len Woensdag der maand van half 3 tot half 5 uur. Het Bestuur: Mej. J. D. O. LOOMELTER, Zijlweg 88, Presidente. Mej. M. O. DE GRAAFF, Zijlstraat 1315, Secretaresse. Mej. J. M. M. BAK, G, Oude Gracht 40r., Penningm. St. Mar ia-vereeniging. R.-K. Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik, vergadert elke twee maanden, hetwelk vooraf in de agenda dezer courant wordt bekend gemaakt. De Maria-vereeniging heeft een onderafd. Meisjesbond, voor leden van H—16 jaar, die ook tweemaandelijks vergadert op Zon dag, 's nam. te 4 uur, in het gebouw St Bavo, Smedestraat. In de vergadering is gelegenheid zich voor het lidmaatschap te laten inschrijven; tus- schentijds bij het secretariaat der vereeniging Z ij 1 w e g 21. R.-K. Propagandaclub „St. Petrus", Schoten (stadsgedeelte). Het Bestuur bestaat uit de heeren: J. Th. Bakker, Voorz.. Kloosterstraat 101. J. S. Blaas, le Secr., Cronjéstraat 87. Th. van Geldorp, Penningm., Borneostr. 15. P. Beers. 2e Secr., le Hoogewoerddwarsstr. no. 12. H. M. A. Mathot, Commissaris, Dr. Leyds- straat 74. GELOOF EN WETENSCHAP. Vereeniging tot bevordering van de weten schap onder de meer ontwikkelde Katholieken. Aangifte voor bet lidmaatschap (minimum 2.50 per jaar) te richten tot den heer F. X. M. Schiphorst, le secretaris, Tetterodestr. 78. St. Vincentius-Bibliotheek. Het liefdewerk der Bibliotheek verschaft tegen uiterst laag leesgeld degelijke en aan gename uitspanningslectuur. De commissie met het liefdewerk belast, neemt slechts die boeken in den catalogus op, welke naar haar meening door iedereen ge lezen kunnen worden. Gelegenheid tot het afhalen en ruilen van boeken bestaat er op alle Woensdagen van het jaar des avonds van 7)4—9 uur tegen een leesgeld van 2)4 cent per deel, en gedurende de maanden October—Maart ook op Vrijdag avond van 7)4—9 uur tegen een leesgeld van 1 cent per deel. Voor schenkingen van boeken en giften in geld houdt de commissie zich beleefd aanbe volen. President van het liefdewerk is de heer C. H. J. de Graaff, Zijlstraat 13. secretaris de heer P. J. van Kessel, Plein 5. Propaganda-club voor den Volkszang. R.-K. Gemengde Zangvereeniging in samen werking met de Afd. Haarlem der Dio cesane Vereeniging tot Bevordering van den Volkszang. Eiken Donderdagavond van 8—10 uur Repe titie in het gebouw der St. ElisabethsvercenLging, Jansstraal 49. Naast de liederen uit de diverse Liederen bundels voor den Volkszang worden ook kleine re en groolere meerstemmige werken uitgevoerd. Dames en Heeren die lid wenschen te worden kunnen zich aanmelden des Donderdagsavonds aan het repetitielokaal bovengenoemd, of da gelijks bij den Heer H. Kevkhoff, Verspronck- weg no. 7, Haarlem. Haarlemsch Brokkenliuis, (Van de St. Vincentiusvereeniging), Zoetestraat 13. Geopend iederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9—12 en 2—5 uur. Tot ontvangst van goederen kan de con cierge op elk uur van den dag ontboden wor den. Telefoon 2170 en 1267. R. K. Politieke Propagandaclub te Haarlem. Bovengenoemde propagandaclub stelt zich ten doel de verhooging der politieke kennis en actie onder de katholieken van Haarlem te vermeerderen. Dit tracht zij te bewerken door: a. bet verschaffen van inlichtingen ter ver krijging van het kiesrecht; b. het deelnemen aan de practische ver- kiezingswerkzaamheden; en c. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Mannen en jongelingen, die lust gevoelen als lid toe te treden, kunnen zich daarvoor bij het bestuur aanmelden. Om goed te wer ken en Haarlem Rechts te houden, hebben wy vele leden Uoodig. Meldt u daarom in groo- ten getale aanl Namens het Bestuur: J. H. VISSER, Voorzitter, Nieuwe Gracht 46. G. J. BRAAKHUIS, Secretaris. Hagestraat 10. Haarl. II. K. Esperantisten-Club. Zij stelt zich ten doel de beoefening en de verbreiding der wereldhulptaal „Esperanto" ter plaatse, en de bevordering van het doel van den Nederl. Esperantistenbond. De vergaderingen worden gehouden Donder dagsavonds van 8 tot 10 uur, om de 14 da gen, in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Zij die lid wenschen te worden, of inlich tingen verlangen de vereeniging bestaat uit dames en heeren gelieven zich te ver voegen bij een der bestuursleden. Namens bet bestuur: W. M. DE BOER, Voorzitter. Vrouwensteeg 19. C. A. WILLEMSE, Secretaris, Verl. Ornnjekade 14. DE KELLNER ALS COMPONIST. Een jaarlijks inkomen van bijna ƒ180,000 verdient een Amerikaanscbe componist, die niet in staat is een noot te lezen of te schrij ven. Irving Berlin, die twee jaar geleden nog als eenvoudige kellner in een restaurant der New-Yorksche Chineezenstad met moei te zijn dagelijksch brood verdiende. De kleine kellner had van 't begin af aan groot pleizier in muziek en dikwijls ging hij in het restau rant aan de piano zitten om de stamgasten door zijn spel te onderhouden. Hij heeft nooit van zijn leven noten kunnen lezen, of dit ook maar geprobeerd; bij speelt naar zijn fantasie, speelt eigen improvisaties en vond daarbij steeds medesleepende en vroolijke melodie- en. Eens gaf een gast den muzikalen kellner den raad, een paar van zijn liederen door een vriend te laten opschrijven. Een der eerste dingen, die naar het spel van den kellner werden opgeteakenj was een vroolijke straatdeun .Alexanders Rag-Tini® Band", welke op het oogenblik in geheel Amerika op straat gezongen en gefloten -wordt en een bijna sprookjesachtige popu lariteit verwierf. In korten tijd waren veel meer dan een millioen exemplaren van dit lied verkocht. Na de beroemde Marathon wedrennen te Londen, waarbij de bekende Italiaansche looper Dorando gedisqualificeerd werd, speel de Irving Berlin een lied, dat naar den Itali aan genoemd was en de gasten in het restau rant waren verrukt. De kellner-compouist verkocht het lied voor 60, de uitgever echter verdiende tegen de 50.000. Nu echter weet Irving Berlin wel, dat zijn liederen en composities goud waard zijn, zijn fantasieën aan de piano worden duur betaald, hij verdient, zooals reeds gezegd, f 180,000 per jaar. In verband met deze gesebiedenis herin nert een Engelsch weekblad er aan, dat in de Londensche Beakstreet een wakker bar bier zijn vak uitoefent en tevéus als compo nist een goeden roep heeft. Deze muzikale friseur heet Arthur Lunch, hij heeft een he< le reeks volksliederen gecomponeerd, maa. schrijft bovenal kerkelijke muziek. Een va( zün kerkelijke composities wordt thans it alle Engelsclie kerken regelmatig gespeebi en gezongen. Arthur Lunch is een uitstekende orgel- en pianospeler en heheerscht ook bijna alle strijkinstrumenten. Des daags zwaait hij ia zijn winkel scheermes en schaardes nachts echter wijdt tiij zich aan kjjn muzikale inval len en schrijft dikwijls tot twee of drie uur aan zijn composities. In zijn winkel komen vele musici en menigmaal kan het voorko men dat mr. Lunch bij het haarknippen plotseling ophoudt en vlug met een potlood een paar nooten op zijn manchetten krabbelt. De ingewijden weten dan: mr. Lunch heeft een nieuwen muzikalen inval, een nieuw mo tiet' gevonden. Een ander succesvol componist is een Lon densche brandweerman Fischer. Hij heeft walsen geschreven en gedichten van Robert Burns op muziek gezet, die veel gezongen worden. DE KEIZER EN DE GENERAAL. Keizer Nicolaas van Rusland reisde gewoon lijk incognito, door slechts een generaal verge zeld en steeds gebruik makende van de extra post. Op zulk een reis vernamen zij op een sta tion, dat nu een slechte weg begon en de post wagen een uur of drie werk zou hebben om het volgende station te bereiken: door het tue- sehenbeide liggende bosch was de weg echter vaster en aangenamer en gewoonlijk legden de reizigers dien in vrij wat korter tijd te voet af. De Keizer en de generaal wilden hetzelfde doen en gingen het voetpad op, dat hen door een beukenbosch tot aan een water bracht. Dit wa ter was diep en scheen breed en gevaarlijk hoe zouden zij daar nu overkomen? Toevallig kwam een boer denzelfden weg langs. De Kei zer klaagde, dat er geen brug was. De boe< klaagde ook. „Is hier dan volstrekt geen ovei gang „Neen," antwoordde de boer. „Niet, en hoe komt gij er dan over?" „Door het water." „Neemt ge dan ook wel eens een last mede „O ja, dikwijls." „Tien roebels zijn voor u, als gij mij aan den anderen oever brengt." De boer bewilligde daarin, nam den Keizer op zijn rug en droeg hem over. Nu sprak de Keizer: „Breng nu mijn tochtgenoot over, ins gelijks voor tien roebels." De boer gehoorzaamde, nam den generaal oj. zijne schoudersmaar was nauwelijks halfweg, toen de Keizer riep: „vijftig roebels krijgt ge, als ge hem in 't water laat vallen." De boer aarzelde. „Honderd roebels als ge mij verder draagt," riep de generaal. De boer deed weer eenige schreden met hem, toen van den oever weder klonk „Twee hondierd roebels, wanneeT ge hem e» afwerpt." De boer was opnieuw in verlegenheid. „Vijfhonderd roebels, wanneer ge mij aan d( overzijde brengt." „Acht honderd roebels," klonk het weer van de overzijde, „als ge hem niet overbrengt." Klets, daar spartelde de generaal in 't water maar hij sloeg zijne armen om het lijf van den boer en riep: „Duizend roebels, maar nu voor den duivel ook naar den oever." De generaal kwam aan land en de boer ver gezelde de heeren naar het station, waar hij zijr loon ontving. Nadat de heeren ontbeten had den, scliTeef de generaal onder de keizerlijke uitgavenVoer het ontbijt 10, voor het dragen van Z. M. door het water 10, voor het overdra gen van genenaalonder zeer verzwarende omstandigheden, 1000 roebels. ONTDEKKING VAN EEN UITGESTORVEN GEWAANDE DIERSOORT. De wetenschappelijke expeditie, die ten vo rige jare, onder leiding van prof. TownsenJ, directeur van het aquarium te New-York, naar de Golf van Californië ondernomen is, heeft, naar de „Geographische Rundschau" meldt, eene merkwaardige ontdekking gedaan. Hoofd zakelijk hield de expeditie zich bezig met loo- dingen en pl-ankton-visseherijtevens werder echter de kusten van het Californische schier eiland bezocht en verzamelingen aangelegd van. daar levende zoogdieren, vogels en reptielen. Met dit doel wérd ook een tocht ondernomen naar 't. meer west, el. gclegren. geheel on be wc ran de eilaaid Guadeloupe, waar tot verbazing der deelnemers, een ongeveer 1.00 stuks sterke kudde van z.g.n. olifantsrobben werd aange troffen, eene diersoort, die men ten een en male uitgestorven waande. De volwassen mannetje? waren tot 5 M. lang. Het gelukte de expeditie 'n 6-tal jotoge exemplaren levend in handen te krijgen, welke nu in het aquarium te New-\ or> verblijven. LAND EN ZEE. v Bezoeker (op een schilderijententoonstel:ing, Zeg, moet dat een 1 a ndschap verbeelden? F re je zoudt er zeeziek van worden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 15