tp k M W P. W. TWEEHUiJSEN Schoenmcgazijn Eerste klas Schoenwerk Barteljorisstraat No. 27 Telefoon 1770* HH mjmjÊ ONDERWIJS,. Vragenbus* ingezonden lededeelinoen. Damrubriekr wm I wm wm m m I lil Rechtszaken. m ELDERS. Aambeien en huidziekten. üllf mÊ.... Wm Wm. m.iii Hel Kasid es die School. krijgen en die zegt tol de anderen: gij hebt honger. Op sociaal gebied moest iemand eens zoo spreken, een rijk man die tot een arme inan zei: het komt niet te pas, dat gij honger hebl." Rumoer bij Links! Begrijpelijk! DE SPIJKER OP DEN KOP» „Het Katholieke Volk" schrijft: „In 't Noorden is eene commissie aan het werk gegaan om op bijzondere wijze de ka tholieke pers te steunen. Lofwaardig in de hoogste mate. Maar het middel kan ons toch niet bevallen. Men meent weer niet be ter te kunnen doen dan tot de uitgave van een nieuw R. K. dagblad te besluiten. Zoo loopt men gevaar precies het tegendeel te bereiken van wat men bereiken wil. Wij hebben R. K. dagbladen genoeg, maar ze moesten beter worden gesteund en meer ver spreid. Voegt men er nog een bij clan vreezen wij, dat dit allerminst zal leiden tot verster king onzer katholieke pers. Ons landje voor de helft katholiek, is te klein om nog meer dan 13 katholieke dagbladen te kunnen, on derhonden. Men wil nu weer een speciaal dagblad voor de Noordelijke provinciën. Wij kunnen daar de noodzakelijkheid niet van Inzien. Voor zulk dagblad zullen een 3000 abonnementen noodig zijn. Laat men die lie ver aanwerven voor de reeds bestaande en men zal met heel wat minder moeite en kos ten veel meer gedaan hebben voor onze pers". V r. Bestaat de mogelijkheid een huis, geheel vrij van hypotheek, onderhands over te nemen, zonder tusscheukomst van een notaris. A n t w. Het kütn welde koopacte behoeft niet notarieel te zijn. Maar daar ze toch op 'het hypotheekkantoor ingeschreven en geregistreerd moet worden, is het wenschelijker de acte door een notaris te doen opmaken. V r. Op welken datum moet een meisje met Mei in haar betrekking zijn? A n t w. Op 6 Mei. V r. Mijn dochter heeft zich verhuurd buiten Je stad, doch heeft geen godspemiing ontvan gen. Kan zij daar om vragen? A n t w. Omtrent de godspennhig is niets be paald. Recht er op heeft uw dochter dus Pief, doch wel is het gewoonte hem te geven. V r. Kunt u mij het adres ook opgeven van de prima R. M. merk cadeaux, Maatschappij Cadeaux Amsterdam. A n t w. Het spijt ons wel, maar dergelijke adressen kunnen wij hier om begrijpelijke reden niet opgeven. Vr. Zoudt u mij ook inlichting kunnen geven, of de firma van Hatlem, le Sliedrecht, nog werk heeft in Soerabaya, en of zij dear nog volk kan plaaljsen. A n t w. Neen, dat kunnen wij niet uitzoeken. Schrijf echter eens aan de firma zelf. Denk er om een postzegel van 5 cent voor antwoord bij uw schrijven in te stuiten. V r. Den 27en Februari j.l. heb ik mij verhuurd om den 12den Maart a.s. als dienstbode in dienst te treden; met het oog daar op schafte ik mij kleeren en andere benoodigdheden aan, die ik anders niet noodig had gehad. Nu kwam mijn toekomstige patroon mij zzeggen, den len Maart j.l., dat hij mijne diensten niet noodig had. Heb ik nu het recht om schadevergoeding te eischen voor de gemaakte onkosten? Ik heb geen gods- penning ontvangen. Antw. Recht op schadevergoeding hebt u wel. Hoeveel u echter zult ontvangen, zal de rechter moeten uitmaken. V r. Is hier ter stede een vereeniging, waar ik aan de opera kan meezingen? Zoo ja, waar moet ik mij dan vervoegen? Antw. Dit is ons niet bekend. V r. Kunt u mij ook op deze vraag antwoor den. Ik heb vijf zoons waarvan de 1ste vrijgeloot is; de 2de heeft gediend en de 3de heeft gediend. De 4de is wegens broederdienst vrij geweest. Is nu de 5de ook vrij door broederdienst of moet hij dienen voor de lichting 1912? Antw. De grootste helft moet dienen. Dus van de vijf zoons, drie. Uw zoon, komt dus in aanmerking voor landsverdediger. Vr. Wie is de Hollandsche consul te Konings bergen Antw. Consul te Koningsbergen is dg heer L. Porr, aan wien in het Hollandsch kan wor den g eschreven. r. Vaar wordt de opleiding genoten voor pfficier van administratie bij de landmacht en voor id. bij de marine? Ant. Opleiding voor officier van ad ministratie bij de landmacht heeft plaats aan den hoofdcursus te Kampen, voor idem bij de zeemacht aan boord Ur. Ms. \tachtscbip te Am sterdam. V r. Kan ik schadevergoeding eischen ooi- schade aangebracht door den huurder in een door mij verhuurd perceel? Antw. De verhuurder is verplicht het ver huurde goed in goeden, bruikbaren staat aan den huurder over te geven. Blijkt eerstbedoelde, dat niet te hebben gedaan, dan moet hij zorgen, dat de gebreken, welke het volle genot in den weg staan, worden verholpen. V i-. Waar zijn kaarten te verkrijgen voor den Nederland-Duilschland wedstrijd? Gaan er ook extra-treinen op den wedstrijddag naar Zwolle? Ant w. Kaarten voor den Nederland-Duitsch- land wedstrijd zijn alleen verkrijgbaar bij secre tarissen van voetbalvereenigingen. Verschillende extra treinen loopen dien dag van Amsterdam naar Zwolle. Bij de informatie- bureaux der Staatsspoor kunt u daarover meer dere inlichtingen verkrijgen. V r. Is een kostwinner vrij van militairen, dienst Antw. Volgens de nieuwe Militiew et, die 1 Maart in werking trad, is een kostwinner vrij van militairen dienst. Hij moet dit bij de loting i opgeven. Voor den Militieraad wordt dit dan na gedaan onderzoek uitgemaakt. V r. Hoelang moet men dienen ouder de nieu we Militiewet? Antw. Men dient 81/2 maaud. Is men in het bezit van een diploma, dat men militair be kwaam en lichamelijk geoefend is ,dan 6i/2 maand Men moet echter ook in dienst loten voor het blijvend gedeelte, welke diensttijd kan overge daan worden. V r. Wordt aan een misdadiger een advocaat tot verdediger toegevoegd Antw. Alleen aan verdachten, die preventief opgesloten zijn, wordt een advocaat toegevoegd. Andere verdachten moeien een advocaatvoor eigen rekening nemen. Voorts wordt aan elk minder jarig kind, dat een strafbaar feit pleegt, in ver band met de Kinderwetten een advocaat toege voegd. De kwellende prikkeling en jeukende pijn van aambeien, eczema, roos, dauwworm, huid uitslag, winterhanden en -voeten, of eenige andere jeukende huidaandoening wordt onmid dellijk verzacht reeds door de eerste aanwending van Foster's Zalf. En zelfs hardnekkige gevallen die jaren lang weerstand boden aan andere be handelingen, moeten spoedig zwichten voor deze heelende zalf. Foster's Zalf is bizonder verzachtend, liee- lend en antiseptisch. Niet alleen geeft zij baat in ieder geval, waarbij de gebruiksaanwijzing zorgvuldig wordt opgevolgd, doch ook zijn de genezingen blijvend. Foster's Zalf is te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Ee<len, Sp.aarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post- wissel a 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Redacteur H. C. v. OORT. Aan alle secretarissen van Damclubs in Haar lem en omliggende dorpen, het verzoek bijzon derheden van het vereen igingsleven uit de* Club te vermelden aan den Redacteur dezer rubriek. Spoedeisehende gebeurtenissen worden dan in de gewone editie geplaatst, gewone gebeurtenissen in de rubriek. Nassaustraat 14, Telephoon 1434, Haarlem. Gelieve oplossingen steeds binnen 10 dagen in te zenden. VOOR DAMMERS EN IIEN DIE HET WILLEN WORDEN. Het is mij al dikwijls gebleken, dat vraag stukken van welk soort ook, nogal veel moeilijk heden opleveren voor de lezers, zoowel het. sa menstellen als het oplossen. Dit komt in hoofd zaak doordat in vraagstukken meestal geen on middellijke slag plaats vindt. Het komt hier dan ook in hoofdzaak op speet- kennis aan, want deze standen komen vaak in een partij voor. En toch zijn die gegeven standen het nuttig ste en bovenal het leerzaamste. Het is dan ook terecht zooals een der lezers mij schreef dat vraagstukken en pariijstanden hem veel verkiese lijker voorkomen dan problemen. Een probleem is toch maar kunstmatig in elkaar gezet en komt hem voor als een roman. En een partijsland enz. als een ware geschiedenis en zeer zeker leerzamer. Edoch een rubriek moet aan alle wenschen kunnen voldoen en ik voor mij tracht dit zooveel mogelijk te kunnen doen. In het onderstaande zal men dan weer iets leerzaams ontmoeten. Het plan was eerst om hel als Vraagstuk ter oplossing te plaatsen. Maal laten wij hei liever gezamenlijk spelen en zien op welke wijze wit in onderstaanden stand een schijf wint. 1 1 2 k 4 5 46 47 sa 4a Zwart 8 schijven op 4 9 10 12 14 16 21 27. Wit 8 schijven op 23'25 33 34 37 39 40 47. 23-18 12:23 33-29 27-32 A. B.. 37:19 14-23 29:18 9—13 18:9 4;i3 En wit heeft een sehijt gewonnen. De aangegeven voortzetting van zwart was wiel de sterkste, (want bij ander tegenspel van zwart). Zie hier nog eenige varianten: 23-18 12:23 33—29 23—28 A 29-23 28:19 25-20 14:25 37.-32 27:38 39—33 38 -29 34:5 Een 2de speelwijze is -de volgende: 23-18 12:23 33—29 14—19 B 29:18 913 18:9 4:13 37-37 En 39-33. Zeer duidelijk ziet men nu dat na Wits len zet, als zwart de schijf laat staan, wit ongehin derd onmiddellijk naar dam gaat. Speelt zwart de schijf weg, dan gaat hij toch ook naar dam (dit bewees de opl.). Niet genoeg kan de studie van deze vraag stukken worden aanbevolen, want het oplossen hiervan heeft veel meer waarde, dan het bestudee- ren of wel oplossen van 10 of meer problemen, wat voor soort problemen het ook zijn. Men mag dus nooit den moed opgeven, al is het soms wat moeilijk. Om nu ieder lezer tevreden te stellen willen wij het probeeren deze week twee vraagstukken ter oplossing aan te bieden. Een voor do pas beginnende dammers, en een voor de meer ge- vorderVAe dammers,. VRAAGSTUK No. 117. Voor den pas begiuneuden damspeler Zwart 7 schijven op 2 3 6 10 18 20 36. Wit 6 schijven op 13 16 22 33 42 47. Wit speelt en wint. Het bovenstaande kwam voor in een partij; wit had gespeeld 28—22; zwart dacht nu zeker' 1 schijf te winnen, waarom hij speelde 12—18. Maar dat kwam voor zwart mis uit. Wit had juist die gelegenheid aan zwart gegeven. VRAAGSTUK No. 118. Voor den meergevorderden damspeler. 1 2-3 4 5 maar de laatste zet was het verlies der part,ij n!.. 12-17. Een jubileum in de Haarlemschc Damclub, die bare speelavond houdt iederen Maandag van van 8—12 uur in het gebouw „De Nijverheid", Jansslnat 85, H&ar'em. mag wel vermeld v\orden. Deze club werd opgericht vijf jaar geleden door eenige heeren, waaronder den heer A. M. Verkerk, die van do oprichting ook de taak vervulde van (penningmeester. De dub i,s in leden- lal steeds vooruitgegaan, "en financieel staat de eiub er zeer goed voor wat te danken is aan hun ijverigen penningmeester. Deze moest onr ge zondheidsredenen nu bedanken. liet werk van den heer Verkerk weid bij bestuur en leden zeer gewaardeerd, wat zij dan ook bewezen: op Maandag 26 Febr. j.l. werd den lieer Verkerk liet eerelidniaatschap aangebo den, vergezeld van een prachtige foto, voorstel lende het bestuur der club. De foto was in een woord prachtig uitgevoerd door een medelid der club, den heer Fortgens, fotograaf Leidschestraaf. Door genoemde heer F. werd aan alle leden een zelfde toto aangeboden, zoo kléin als schrij ver dezes nog nimmer heeft gezien, wat niet wegneemt dat zij zeer duidelijk en smaakvol de groep weergeeft. Den heer F. mag danook een oprecht woord van hulde niet onthouden worden. Na het eerelidmaatsehap aangenomen te heb ben onder daverend applaus, dankte de lieer Verkerk zeer getroffen. Het Bestuur der Haarlemschc Damclub is nu als volgt: W. J. A. Malle, voorz.J. Meijer secr.J. Jaeobson Az., penningmeester; J. Mul der en Th. Timmer, commissarissen. WEDSTRIJD om het Kampioenschap van Frankrijk. De Wereldkampioen de heer Isidore Weiss, werd eenigen tijd geleden uitgedaagd door den 23-jarigen dammer den heer Alfred Molimard van Lijm, tot een match van 20 partijen om het kampioenschap van Frankrijk. Den 25en 'Fe bruari werd deze match begonnen. Bij onze le zers zal de heer A. Moliuiard wel nog onbekend zijn, wat evenwel niet het geval bij schrijver dezer is. Pariijstanden, slagzetten en bovenal het klassieke spel enz. wat ik dikwijls in de laat ste jaren van hem heb gezien, deden vermoeden dat de heer Molimard een geducht tegenstander van den heer Weiss zijn zou. En dat begint nu ook zoo langzamerhand be waarheid te worden. Tenminste de heer L. Danl- hrun, redacteur van „Le Damier", als organisa tor van- genoemde match, schrijft alWeiss wordt totaal door Molimard gekraakt, of liever Weiss wordt geheel vernietigd." Het lijkt nu wel of onze wereldkampioen een leerling is, als men onderstaande uitslag bekijkt. Men zou zeggen, dat kan niet. Maar het is waar: Weiss heeft een mannetje gevonden, zoo,als hij nog nimmer heeit aangetroffenWeiss gewonnen 1 partij, Mo limard 7 partij, Remise 7 partijen, Molimard won de 3 8 9 10 11 12 13de partij. Van de te be halen 40 punten behaalde Molimard 21 punten en Weis 9 punten. Bij de 15de partij gaf Weis-s de Match voor Molimard gewonnen, aangezien Weiss het niet meer kon winnen. Bravo voor den jeugdigen Molimard. Correspondentie moei tol mijn spijt deze week nog blijven liggen. "H. C. v. O. 26 36 46 W>.. 46 47 48 49 15 23 35 45 to Zwart op 6 7 13 14 16 17 18 19 20 23 2128. Wit op 25 26 27 35 36 38 41 42 43 45 48. Wit speelt en wint. Bovenstaande stand is ook uit een gespeelde partij; zwart heeft nog een schijf in meerderheid, VII. Samenwerking (Ingezonden.) Van de school wordt tegenwoordig méér gevraagd dan vroeger. De school mag niet langer alleen „1 e e r e n," ze moet ook vormen. Hieruit volgt, dat de ouders zich meer en meer rekenschap gaan geven van wat er op school gebeurt: School en huis groeien als van zelf naar elkaar toe. De zedelijke vorming ligt vooral in de hand van het gezin. De gehoorzaamheid, aan gewend, van het eerste oogenblik, waarin het verstandelijk bewustzijn zich openbaart, bloeit op uit den vertrouwelijken omgang tusselien moeder en kind, en effent den weg van 't kind, als het de rustige, huiselijke om geving voor een groot deel van den dag, zal moeten verwisselen tegen de school, waar het staat voor een vreemde tussehen hem vreemde lotgenooten. Daar zal het levende, vormende onderwijs zijn geest en verstand ontwikkelen. Zijn ge dachten bepalen zich niet langer bij het kleine wereldje, waarin eigen ikje troont als vorst. En we voelen het een grooteu steun kan het kind ontvangen in de vorming zijner eigen persoonlijkheid van die school, waar orde, tucht en ijver den kindergeest moeten binnenleiden in 't leven van arbeid, waar de omgang met kinderen van eigen leeftijd, maar van velerlei soort en aanleg- hem gereed maakt voor het leven in de groote maatschappij. De onderwijzer moet kennis nemen van het individu, wil hij invloed hebben op zijn klasse. Wie kan hem daarover beter inlich ten dan de natuurlijke opvoeders? En de ouder van heden wil weten, wat het kind leert en hoe het leert. Zijn gedachten laten het kind niet los. Hij werkt mee leeft mee het leven der klasse in en door het kind, dat thuis komt met zijn onbevangen verha len en levendige indrukken. En is er" iets, wat, onbegrepen .verwonde ring baart, dan zn* de onderwijzer, blijde met dat medeleven in zijn werk, gaarne verklaren en toelichten, waardeerend ook een aandeel te krijgen als 't ware in 't meer intieme ge zinsleven, waarin zijn leerling zich ontwik kelt. Zijn objectieve blik van beroepspae- dagoog kan waarschuwen of geruststellen, waar Ouderlijke liefde faalt of te bezorgd is. Zoo zal de samenwerking tussehen school en huis gevoeld worden als een niet meer te ontberen factor in de opvoeding van het kind ze zal groeien op natuurlijke wijze tot een hechten band, waarlangs het kind veilig voortgaat op den weg der ontwikkeling. Wij, ouders en onderwijzers bespelen te zamen een fijn instrument: de ziel van het kind. Er moet harmonie zijn in ons spel! Het feit, dat ouders verlangen kennis te nemen van de wijze, waarop hun kind onder wezen wordt, deed reeds vele scholen hun deuren ook tijdens de schooluren voor be langstellenden openen. Hieraan zijn evenwel èn voor de leerkrachten èn voor de leerlin gen ontegenzeggelijk bezwaren verbonden. Zelden zijn deze lessen natuurlijk. Veel voel ik voor ouderavonden. Dan ko men wij ouders niet om te spreken over ons kind, maar over het kind in de school. En klaagt de onderwijzer dikwijls terecht over gemis aan waardeering van de zijde der ou ders, hier is dan de gelegenheid waarbij hij vaders en moeders een dieper inzicht kan doen krijgen i n zijn werk, dat niet alleen voor hem kan zijn een beroep, maar een roeping. Hun kinderen zijn ook voor hem de voor-* werpen zijner dagelijksche zorg en toewij ding. Het aan de orde stellen van onderwer pen, die school en huis raken, als: H ui s- werk Tueht Schoolgeest, zal fou ten aan het licht brengen, begaan aan beide zijden, waarvan het kind het slachtoffer had kunnen worden, waren ze niet bijtijds in gezien. Dan worden ze besproken, vertrou welijk, doch in algemeenen zin. Ik heb het dikwijls gevoeld, hoe de gedachte alleen dat we zoo allen bijeen waren gekomen, om te den ken en te spreken over't jonge leven, dat ons' zoo na aan 't hart, ligt, een gevoel van inti miteit doet geboren worden, van onderlinge behoefte tot samenwerken streven in één richting, dat het kind en ons zelf ten góede moet komen. Vele lagere scholen hebben deze ouder avonden ingevoerd. Waarom volgen zoo weinig middelb. scholen dit goede voorbeeldt Ook de ohderlinge samenwerking der leer aren zon er door gehaat worden. Want als een eenheid moet de school het kind in zich opnemen; moet zij staan tos; en over dc ouders» willen deze niet de verbijsterende gewaar wording ondervinden, dat de ééne leerkracht afbreekt, wat de andere opbouwt dat er van geen zelfde streven geen s c h o o h geest kan sprake zijn. Samenwerken is mooi, maar niet altijd makkelijk. Ook niet hier. Er moet zijn dikwijls een terzijde stel len van eigen inzicht, van eigen ik daarom' een juist begrip van eigen kennen en kun* nen daarom een wederzijds hegrijpen, waardceren een onbeperkt vertrouwen der verschillende grachten, alle hegrijpend dat er slechts één belang is één zorg; het heil v a n het kind, A. v. d. W. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 4 Maart. J. Gostelie Jzn., handelende onder de firma Wed. J. J. Gostelie, sigarenfabrikant te 's Hertogen bosch, Groote Markt, J. Th. Lemckert, kruidenier, te Halfweg, gem. Loosduinen. J. J. Hoffmans, bouwer te 's Gravenhage, Weimarstraat 319a. J. W. H. H. Lemckert, kruidenier te Loosduinen, Zeestraat. J. W. Schrijvers, rijwielhandelaar te Warmond. Geëindigd door het verbindend worden deï. uifdeelingslijst het faillissement van E. Ha« gens, wed. Top, te Elburg. I Opgeheven het faillissement van II. Terp* I stra, Korte Vleerstraat 3 te 's Gravenhage, ien P. J. G. M. Vos, scheepskok, vroeger te 's Gravenhage. alleen die ellendige babbelaar van 'n dokter, die dat alles had uitgevonden.,. Frans liet zijn broeder uitspreken, in zijn trotsehe verachting niet eens de moeite ne men met hem te redetwisten. Hij kon zwak zijn, maar hij kende hem; hij kende beiden, man en vrouw. En onverbiddelijk ging hij voort op den meest beslissenden toon: De barones weuscht je vrouw zoo min mogelijk te zien. Indien Sylvie er behagen in schept zekere officeele feesten hij te wo nen, zal men haar per brief aanzeggen, wan neer die worden gegeven, maar verder wenseh ik niet dat zij zich nog hier vertoont. Dus je jaagt haar uit het huis? Je overdrijft allé dingen; ik wil, dat mijn zieke vrouw geen voorwerp ter verbit tering om zich heen hebbe. Later, als je geen dwaas bent, zooals gewoonlijk, zullen de za ken zich wel weer schikken. En als ik deze vernedering eens niet ïanneem, welke wij niet verdiend hebben? De baron haalde de schouders op. Dat zijn jouw zaken, maar houd je dit voor gezegd dat, indien je weder zulke dom me streken uithaalt, het voorgoed tussehen ons mt zal zijn!.... Louis gevoelde een onstuimigen drang in zich om weerstand te blijven bieden, maar hy was niet de sterkste. En met het hart vol gal stak hij zijn broe der de hand toe en zeide hem met tranen in de oogeu en met honingzoete stem: Ik houd te veel van je, om mij niet zelfs aan je onrechtvaardigheden te onderwerpen... Mijn standvastige genegenheid en mijn nog grooter geworden toewijding zullen je bewij zen, hoezeer deze lasterpraatjes valsch zijn. Maar toen hij voorbij de kamer van Edith ging, terwijl hij het huis verliet, mompelde hij, de gebalde vuist uitstekend, want hij was alleen: O, als ik jelui eens te pakken krijg, jou en je zoon, wat zal ik je dan een paar lee- lijke oogenblikken laten beleven!... Thuis had hij een verschrikkelijk tooneel met zijn vrouw, want had hij alles tegenover den baron kunnen loochenen, hij kende maar al te goed het eeuwige gezeur der Normau- disehe over de mogelijkheid van die erfenis. En hij was ervan overtuigd, dat al de woor den, door den dokter herhaald, door de jonge vrouw inderdaad waren gesproker- Tegenover haar mau ontkende zij dan oolc niet, zijn heftigheden en verwijten beant- woordeud met de opmerking: Ik houd van mijn zoon, is dat een mis- daad? Woedend als hij Was, gevoelde hij wel lust om liaar te slaan. Dat is de misdaad niet, bulderde hij, maar wèl om zoo ozclaebi 'g te /iju als jij bent; op mijn woord van eer, ik lu-b er nog nooit gezien van die kracht... Zulke zaken daaraan denkt men alleen! Men doet wèl al het mogelijke om de gebeurtenissen te ver haasten, maar dat alles bewaart men voor, zich! Men vertelt het niet aan zijn oorkus-1 sen! Eu buiten zieh-zelven van woede, smeet hij de deuren met geweld achter zich dicht en vertrok naar zijn club, want de onuitstaan bare domheid van Sylvie had hem meer dan ooit zijn huis doen ontvluchten, waar hij slechts eeuwigdurende klachten en verwijten had te hooren over zün mindere positie en allerlei onheteekenende berekeningen en ge sprekken moest slikken. VII. BEWUSTELOOS. De vermoedens van dokter Palmier werden verwezenlijkt. Het veerkrachtig jeugdig ge stel van Michel behield de overhand, en van nu af was hij in liet bezit van een gezond heid, die tegen alles was bestand. Wat de barones aanging, ziende dat haar zoon ein delijk genezen was, schenen haar krachten eveneens terug te keeren. Maar toen moest de baron hoeten voor de smarten en de kwel lingen, welke hij maandenlang zoo diep in zijn binnenste verborgen had. Hij begon' zenuwachtig te worden en bui tengewoon prikkelbaar. Hij verkeerde in voortdurenden koortsach- tigen, gejaagden toestand en kon het gezicht, ja zelfs het geluid der stem vau sommige personen niet verdragen. Oetavie, bij wie hij sinds lang een onver zoenlijke vijandigheid tegen hem had ont dekt, werd hem het ondragelijkst. De toestand werd zelfs na verloop van eenigen tijd zoo gespannen, dat de zoogzus- ter van Edith aan de barones haar vasten wil te kennen gaf, het huis te verlaten. Ilc ga naar Saintes terug', sprak zij, en wanneer Frans gedurende de vacantie, ge- durende de jaarlijksche reis daarheen nog niet gekalmeerd is, zal ik het domein verla ten, om mij in een of ander huisje van het dorp te vestigen. Doch Edith nam het zoo niet op. Ik kan het niet zonder je uithouden en moet je zien, antwoordde zij. Indien mij iets overkomt, wil ik dat je onder mijn bereik zult zijn. Laat mij maar begaan. Ik zal met Michel en Zizette zoeken en beraadslagen, wat het best zal zijn om alles tevreden te stellen, je waardigheid en je liefde. En eenige dagen daarna was Oetavie La- garde inderdaad geinstalleerd aan 'thoofd' van het familiehotel, dat de barones onder hield en waarheen Michel, Geneviève en zij zelve alle armen, onterfden en ellendigeu, welke zij ontmoetten, stuurden, indien zij aan zekere voorwaarden voldeden en belangstel ling waardig wTaren. Dit vertrek scheen den baron gerust te stel len. Maar weldra keerde de zenuwachtigheid, daar zij een gevolg was van een zieke)ijken toestand, terug. Toen werd hij nog' somher- der dein vroeger, met dezelfde koortsachtige behoefte aan beweging en arbeid. Op zekeren morgen vond hij onder zijn brieven er een met het postmerk uit New- York en die op den omslag de vermelding droeg: „Peter Chatram, bankier". Berthier werd doodsbleek, en Louis, die in de kamer was, werd getroffen door de bui tengewone ontroering, die zijn broeder over viel op liet zien van dien brief. Angstig, bevend, geheel buiten zich-zelven, opende Frans en las hij den brief. Zijn ontroering scheen nog toe te nemen, Hij stond op, liep tweemaal de studeerka mer rond, kwam weder bij de kachel terug en den brief, welken hij nog in de hand had gehouden, tot een prop verfrommelend, wierp hij hem in de vlammen. Daarna wankelde hij plotseling, bracht de hand aan zijn horst, rukte zijn das los en viel op een stoel neer, uitroepend: Ik stik, ik stik! Louis vloog naar hem toe. Gauw, zeide Frans zacht, ga Michel ha len... Ik wil Michel zien... dadelijk!... En hij verloor het bewustzijn. Louis wachtte zich wel zijn broeder te ge hoorzamen. Wat is er toch gaande? dacht hij, terwijl hij de slapen en handen van den baron wreef. Hij keek naar den haard; het geheel ver teerde papier vormde nog slechts een lichte, zwartachtige massa, die rondom de vlammen danste. En de brief, die verbrand is!ging de jongste Berthiers voort, 't Is nu onmogelijk om te weten te komen wat erin stond. Dat moet erg zijn geweest, te oordeelen naar de uitwerking ervan!... Maar laten we af< wachten, misschien laat hij iets los als hij wederom zal zijn bijgekomen!... Na verloop van een paar minuten opende Frans inderdaad do oogen. Maar zijn bewust zijn was nog niet teruggekomen, want hij hield zijn broeder voor Michel. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6