P. W. T WEEHU IJS EN Schoeiim&gazijnÉérste klas Schoenwerk Barteljorisstraat No. 27 Telefoon 1770» Uit onze Oost. STADSNIEUWS. Wetenschappelijke Berichten Sport en Wedstrijden, Rechtszaken. Leger en Vloot. Waterstand. VOETBAL. V/të ELDERS. Rflarktnieuws EEN IJSBAAN OP ZOLDER! Deze week meldden wij al iets over 'de ttVaarschijnlijkheid, da,t te Amsterdam een kimstijisbaan zon tot stajid komen, en over de proef die door den keer Max van Gelder op een zolder is genomen. Onze Amsterdamscke correspondent- schrijft ens nog: O, komt _U voor de ijsbaan meneer vroeg de man die de deur opende, en op otis toe- etemmend knikje luidde het: „D;e trap op aan het eind van den gang eu dan het por taal, en daar de derde deur links en dan de tweetrappen naar den Zolder! JYarm van de reeds te zware winterjas in het zachte lenteweder, geheel öp van het klimmen kwamen tv ij op zolder aan, juist op het oogen blik dat -een onzer bekende 'kunstrijdsters den laats te 11 slag aan een kunstvol in het..... ijs geschreven 3 deed Op de baan misschien niet meer dan 12 jNI2 groot, troffen wij voorts aan den beken den schaatsen fabrikant de Buyter uit Ak- krum, den bekenden impress»,rio den heer [Max v. Gelder, en nog enkele ah der e be langstellenden die wij dadelijk bereid vonden ons nopens de ongelooflijke vinding welker ^toepassing wij daar voor ons zagen, in te i lichten. Geen vernuftig aangelegd buizenet loopt liler ajs in de groote kunst ijsbanen te Pa rijs, Lohden. New-York en Berlijn, om met behulp van hoogst kostbare ©leetrische of stoominstalla.tios de bevriezing te weeg te brengen, neen, deze vinding pohijnt als zo-o- .vele groote vindingen de eigenschap te be zitten Vah hoogst eenvoudig en goedkoop in toepassing te zijn. Met ijs, langs chemisehen weg verkregen, wordt in platen gegoten en voor onze oogen zagen wij een bak vol |y!a|u [de heete geheimzinnige vloei stof harden en volkomen het aanzien van écht- en onvervalsoht ijs krijgen. Een eenvoudige grove waardelooze mat be spoten met het witte goed, veranderde voor jcnze oogen in een alleraardigst, beijzeld voor werp 'dat in een tuin of plaats geen slecht fi guur* zou hebben gemaakt. Doiojr een Mok ruw gevormd hout ojf steen met liet.goed te bespuiten verkrijgt men 'dus een alleraar digste decoratieve iisrots..... die niet meer jen td ooit. [Want ook 'deze eigenschap bezit, bet wonder ijs, Hiat het harder en gladder wo-i dt naar ma te men er meer over rijdt. Gelooft U. dat men er prettig op Kal kunnen rijden, vroegen jvij de bevallige sehoonrijdster, die zöo aar dig aan het cijferen was. ,Jk vind het prettiger rijden dan bijv. op ie Pole Nord, verzekerde zij Ons, o.a. omdat jnen bet onaangename gevoel veroorzaakt door het onder het ijs gelegen buizenet Üer buitenlandsche kunst baan niet heeft- en dan cmdat het ijs meer veerkracht bezit-, hetgeen het rijden zooveel veraangenaamt. Door over dit kunstijs te wrijven ontstaat er als bij door de natuur gevormd ijs, wa ter, en (lit water is juist de oorzaak dat 'de schaats glijdt. Door de 'zwaarte yah liet men- Bchelijk lichaam en door de kracht van den slag, ontstaat er drukking en daarna; warm te, hét ijs smelt tot waiter en. doet de schaats glijden. Deze stof nu heeft de hardheid van top aas n.l. hardheid 6. In welke richting de heer van Gelder voor nemens was de exploitatie van het' reeds in alle landen gepatenteerd ijs te leiden, hieromtrent Was men het nög niet geheel eens. Men zal uit den aard der zaak er toe overgaan om in een of meer groote lokali teiten een ijsbaan aan te -Leggen en deze voor het publiek, of op bepaalde avonden voor clubs, toegankelijk stellen; doch de kosten .van aanleg en onderhoud zijn gojo bet rekkelijk gering, dat men niet alleen in vele parti culiere huizen een eigen ijsbaantje zal kun- netl laten aanleggen, doch dat men 's avonds thuis een soiréetje hebbend, '«morgens een baantje laat alainleggen om een zijner gasten mede te verrassen, om het den volgenden morgen ais ware het een gehuurde piano, een gramafoon of cinema te laten weg halen. Natuurlijk zal op mailbooten een dergelijke baan een geliefkoosd vermaak alan de pas sagiers bieden en zullen last nol least op elke tentoonstelling de kunstijsbaan t-o|t 'de Aantrekkelijkheden gaan bchcoren. !W[ij mo gen niet, uit Ide school klappen, doch de mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat op twee spoedig te houden tentoonstellingen in ons land men een kunstijsbaan zal kunnen bezoe ken. De wethouder vah een der gemeenten waar een tentoonstelling zal wonden gehou den behoorde zelfs tot een der eersten, die dezer dagen een bedoek aan bet baantje op zolder bracht. Natuurlijk is do belangstelling voor de baan bijzonder groot te daarvoor Verleent- de heer Max v. Gelder slechts op schrifte lijke aanvrage toegang. Nog hadden wij een onderhoud met den schaatsen fabrikant de Eiuyter, die ons ver zekerde da,t de nieuwe vinding een reus achtige ommekeer in de schaa.tsindus trie zal teweeg brengen in ons laind, alwaar wij de laatste jaren met ijs niet verwend zijn ge worden, terwijl toch ohs volk als van ouds het schaatsenrijden zoo lief heeft. Nog vermelden wij dat het ijs niet het minst onderhevig is a.a,n de weergesteldheid, ZOodat een biata!n 0|ok in de open lucht kan werden aangelegd en men niet bevreesd be hoeft te zijn, dat een regenbuitje nadeelig op den toestand van de baan zal werken. Nadat in Onze tegenwoordigheid nog eenige aardige kiekjes van de dames en heeren kunstrijdsters en rijders wagen genomen, to gen wij in de nabij gelegen fabriek, waar het i.js in een reusachtige ketel kookte. Nieuwsgierig keken 'wij nog even in 'de grijze kokende vloeistof die zoo straks in harde, spiegelgladde mooie witte platen ijs zou veranideren en 'daalden toen yop. Van het achtste wonder, de netjes getelde 72 'treden af. lOp de straat gekomen riep een straatjon- gen ons lachend na en warempel... wij hacl- 1 den vergeten den heuschen sneeuw van onze schoenen en broekspijpen te stóffen. DE ONTBOEZEMING VAN EE-N JONG ASSISTENT. 't Ontnuchtert als een straal koud water wanneer je, al-s singkeh voor de tabak uit gekomen, verneemt, dat het hier drommels liard werken is, schrijft de Delisehe cor respondent van N. S. C. Dat je je om Zoo te zeggen geen illusies meer behoeft te ma ken van een vrijen dag ik zwijg maar c-ver verlof en dat- je vooral 's Zondags met ©en staal gezicht doorwerkt. Dat kan nu eenmaal niet anders in 'do cultures, wordt er direkt bij v erteld. Ik liad me In-dië heel ahders voorgesteld. In dat warme land vertelden ze me - werk je hoofdzakelijk 's morgensgedurende de warmste uren van den dag slaap je, en daarna ga je paardrijden of z-oo iets. „Kijk eens" - zei de baas me „in de tabak hebt u eigenlijk nóóit vrij. Dien len en 16en Van elke maand heet het wel officieel „bari-besaar" te zijn. maar dit is meer cm de werklui gedaan, die volgens de koelie-ordonnantie 2 vrije 'dagen per maand moeten hebben." „Op die diagen zou misschien ook...." „U als jongste singkeh' ging de baas onverstoorbaar kalm voort „bent dan op zulke dagen speciaal belast met het toezicht c-p het baden van het vee, want dat moet enk 'op hari-besaar gebeuren. Wie hebben hier zcowat 100 stuks runderen". „Honderd „Ja» 't is een mooie veestapel. -Maai wilt u er dan vcoral Om denken, ide beesten onder jen staart on in de coren te kijken, of er geen „keeton babi'- meer zijn? Dat zijn var kensluizen, verklaarde hij nader. „En als u na het baden Zeo goed wilt zijn, nog even het emplacement over te wandelen om te zien of alles behoorlijk marcheert, da,n kunt u, wat mij betreft, naar* Median gaiain. Mits u het me even vooruit laat weten- Want er moeten altijd 2 assistenten op de on derneming blijven; de jongs ten blijven in den regel thuis." O zoo, dacht ik. Van het naar Median gaiain o.p hari besaar kwam den eersten tijd niets. Mijn halve dag webd door het vangen yam „koetoe babi" in beslag gen-omen. Maar singkeh blijf je gelukkig ook niet eeuwig. Ook voor mij brak de gezegende dag aan, dat ik mijn baidmeester.sfu.nc.tie a-an nog groener han den mocht toevertrouwen... De nieuwe Indische uniïorm. Omtrent (le nieuwe veldkleeding van liet Ind. leger meldt het „Ind. Mil. Tijdschrift." 1 De in gebruik zijnde veldkleeding, n.l. de j sergen jas en blauw katoeuen pantalon (rij- broek) zal binnen kort door een meer ratio- neele grijsgroen katoeuen veldkleeding wor den vervangen. Proeven hebben n.l. aangetoond, dat de grijsgroene kleur zich hier te lande het meest eigent, om den troep bij de meest verschil lende weel-gesteldheden, belichtingen en achtergronden minder in het oog te doen val len, dan zulks bij de thans gedragen wor dende blauw katoenen en sergen kleeding het geval is. De uitgekozen stoffage bestaat uit beurte lings groen en rood geverfde kettingdraden en ongeverfde linnen inslagdraden, die te zaïnen een zeer sterk weefsel vormen. De jas wordt een sleep-jas met z.g. up and down kraag (dubbelen boord) en krijgt vier zakken, met klepjes gesloten, en 7 bronzen knoopen. De lange grijs-groene pantalon krijgt geen uitmonstering en wordt voor be- redenen desgewenscht vervangen door een rijbroek van dezelfde stof. Als hoofddeksel zal een kwartiersmuts dienst doen, die voor officieren, onderluitenants en adjudant-on derofficieren wordt voorzien van een vallen de klep. Op den kraag worden eenvoudige rangdi stinctieven gedragen. Wedstrijd gespeeld om de medaille van den Haarlemsehen voetbalbond. H. F. C. II—HAARLEM II 1-1. Deze wedstrijd, aanvankelijk op liet Edo ter rein vastgesteld, had nu plaats aan de Span jaards laan. Er is veel publiek aanwezig, als de heer Op- hu is en beide elftallen in !t veld Laat komen. De H. F. C.-reserves stellen zich als volgt op: v. d. Weerd, Wijnands, Peereboom, Prins, Sandberg, Berg, v. d. Weerd, Seignett-e, Peltenburg, v. Spengler, Bremer. De roodbroeken beschikken os ei' de volgende combinatie. Fhilips Bijleveld Oostenbroek'SchraVendijk Veen Smit Muller Angencnt Peper Visser Scholte. Direct na den aftrap ontspant zich een vuig spel van beide zijden. Na- elkaar (erkend te- hebben, wint Haarlem gestadig terrein en speelt geregeld (op de H. F. C.-helft. De roodbroeken-voorhoede combineert keurig, doch ondanks de groote gapingen in de verdedi ging kunnen de Haarlemmers niet scoren, deels door hun slechte schieten en deels door uitmun tend keepen van v. d. Weerd. Eindelijk komt dan toch succes, als een mooie center van Sell ra-, vendijk Bijleveld niet veel moeite veroorzaakt om met een hard schot te doelpunten 1—0 voor Haarlem II. Dit geeft moed en opnieuw moeten de H. F. C'.ers met volle kracht gaan verdedigen. V. d. Weerd in doel, krijgt veel te behandelen, doch heeft een dankbaar werk, daar de slecht schie tende Haarlem-voorhoede bijna alle ballen recht op hem aan zendt. Vermelding verdient een goed schot van Fhilips, dat door den blauw-witte kee per prachtig gestopt en weggewerkt wordt. Het is duidelijk aan de spelers te bemerken, dat 't veel le warm is om te spelen, immers, de zon scheen of hel Juli was (waar moet dat heen. 't Voetbalseizoen duurt nog minstens 10 weken.) Met een 1—0 voorsprong voor Haarlem wordt van terrein verwisseld. Hel m 00 isle gedeelte van dein wedstrijd. Is ge- speeld, daar na de rust door heide partijen zeer slecht gevoetbald werd. Beide teams zijn thans even sterk. Er is on geveer een kwartier gespeeld, als een eigenaar dig geval zich voordoet Haarlem valt aan en 't gelukt hun 't net le vinden. Do scheidsrechter annuleerde, echter dit punt wegens buitenspel. De vrije schop wordt genomen en voor dat iemand het weet, had H. F. C. den gelijkmaker Langs Scholte gejaagd. Maar neen. Nu hadden de Haalenv-supporrters reden lot juichen, daar ook dit punt ongeldig wordt. Het spel wordt hervat en de middenlinie der roodbroeken zet haar voorhoede aan 't werk. Er wordt hier erbarmelijk geknoeid en geregeld worden de II. F. C.-backs in de gelegenheid ge steld het terrein te zuiveren. De gastheeren laten hot er niet bij zitten en uit een vrije trap brengt Sandberg cle partijen op gelijken voet. Ilard wordt er gewerkt om het winnende punt, soms te hard, (laar de scheidsrechter genoodzaakt is vrije schoppen te geven. De verdedigingen zijn niet erg betrouwbaar en waren de keepers niet in tip-top" vorm, de uitslag zou geen 1—1 zjjn, waarmede tenslotte het einde aangekondigd werd. II. F. C. II heeft dus dit jaar de medaille gewonnen. Bij H. F. C. was vd. AA' f'_eRl in doel zeer goed. De rest van 't elftal beslist benoden vorm. Haarlem II, speciaal de voorhoede, bewees gisteren geen kampioenselftal le zijn. Er zijn nog veel vriendschappelijke wedstrij den gespeeld, doch van weinig belang, zoodat plaatsing van uitslagen ons overbodig bleek. Wesiel. le. Klasse. D. F. C.—Quick 2-0, Bloemendaal—R. F. C. 1-2. Vriendschappelijk. Haarlem V. V. I-Heemstede 2-0 Uitslagen der wedstrijden gespeeld voor deu Haarlemse-hen Voetbalbond, Zondag 10 Maart. le Klasse. Haarlem III—V. V. Here. 7—3. 2e Klas B. F. C. A.— Haarlem IV 1—1. 3e Klasse A V. V. Here. Ill—Haarlem VI 1—0. 3e Klasse B>. Edo IV—II. F. C. V 0-5. DE ZUIDPOOLTOCHT. Het volgende verhaal is door Amundsen zelf getelegrafeerd naar de Daily Chronicle, cle Matin en twee bladen in Christiania. Den lOden Februari 1911 verlieten wij ons winterkwartier, om eerst een voorbereidende expeditie te ondernemen. Wij legden drie de pots aan, het eerste op den 82sten breedte graad. In deze depots bewaarden wij 2600 K.G. zeehondenvleesch, en andere levensmid delen voor de bonden. Nadat wij deze tus- schenstations ingericht hadden, keerden wij naar het winterkwartier terug. Op deze reis gebeurde niets bijzonders. Het weer was gunstig. Nadat wij met kalmte den winter afgewacht hadden, en den 24sten Aug. voor de eerste maal de zon weer scheen, be sloten wij naar het Zuiden op te trekken. Onze expeditie bestond uit 8 man en 110 honden. Drie man hieven in het winterkwartier, dat uit 8 tenten en 8 hokken voor de honden be stond. Den 20sten October trokken wij met 5 man, 52 honden eu 4 sleden op. Alle leden van de expeditie waren in beste gezondheid. Na een gelukkige reis bereikten wij den 23sten Oc tober het eerste depot. De temperatuur wis selde tusschen. 20 en 30 granden onder nul. Den 5den November kwamen wij bij ons derde depot. De honden kregen rijkelijk en krachtig voedsel. Den 9den November bereik ten wij het Victorialand, de voortzetting A-an den bergketen, door Shakleton ontdekt. Twee dagen later werd het heuvelland, door Ross ontdekt, bereikt, dat Z.O. bij den 83sten breed tegraad en 103 gr. Westerlengte eindigt. Nadat wij den 85sten breedtegraad over schreden hadden, begon den 16den November het moeilijkste en gevaarlijkste deel van onze reis. Het oversteken van het heuvelland van Ross bezorgde in den beginne weinig moeite, doch werd later zeer bezwaarlijk, daar in dit gebergte zeer vele en kolossale gletscbers zijn. Het gebergte is soms 4500 M. boog. Van een der bergtoppen van dit landschap, dat zeer veel op de Alpen gelijkt, genoten wij een wonderbaarlijk en overweldigend uit zicht. Zoo ver bet. oog reikte een oneindige, eeuwige ijswoestijn, (lie gedompeld was in een tooverachtige licht der stralen van de middernachtzon. Tijdens een der volgende dagen moesten wij na een moeilijke, door storm en sneeuwweer belemmerde reis 24 van onze bonden slaeh- ten. Er waren nu nog: sleclits 18 dieren, zes voor elk van de circa 300 K.G. zware sleden. Het weer was in die dagen voor onze expe ditie zeer ongunstig. Verschrikkelijke sneeuw stormen dwongen ons, den opmarscb op te geven. AVij maakten uit sneeuw drie kleine hutten, die ons voor enkele dagen onderko men gaven. Gelukkig werd in dien tijd bet weet* gunstiger. AVij braken op en waren den anderen dag op een prachtige, spiegelgladde ijsvlakte, die later bleek een gletscher te zijn, (lie door ons met den naam Duivelsgletscher gedoopt werd. Op dezen gletscher gingen wij drie dagen met de grootste snelheid voor waarts. Op den 8sten December waren wij volgens onze berekening op den Sisten breedtegraad en 10 minuten, eu bereikten te gen den avond de zuidelijkste plaats, (hor Sh'lueon bereikt. Hier richtten wij en de pot in. Den lOden December kwamen ij 0p den Sasten breedtegraad 50 minuten, f'o ver dere reis ging zeer vlot. Het ijs was gunstig. Eindelijk, den 14(1 en December 1911, was de pool bereikt. Er heersebte prachtig weer. Er woei een kalme Z.O. wind. De temperatuur bedroeg 23 gr. Celsius. AVij richtten op de pool een mast op en hesclien de nationale vlag. Daarna hieven wij een drievoudig hoera! aan op liet Noorweegsche vaderland. AVij waren allen zeer ontdaan. Dit oogtn- blik leek ons het grootste van ons leven. Nog denzelfden dag maakten wij eenige hutten en begonnen wij dadelijk met onze geograplii- sclie berekeningen. Hieruit bleek echter, dat wij eerst op 89 gr. 55 min. waren. T >t het be reiken van de eigenlijke Zuidpool hadden wij dus nog een afstand van 9 K.M. af te leggen. Den 16deu December kwamen wij aan de Zuidpool. De Pool is op een bijna glad plateau, dat wij bet Koning Haakon-plateau noemden. Hei zuidelijkste punt van de aarde is omgeven door een oneindige gladde ijs vlakte. Nergens ziet men iets anders dan ijs. Er heerschte bij onze aankomst een döodelijke stilte. Er verroerde zich niets in de lucht.1 Een onaangename stilte als van bet graf was om ons. AVy zetten ons onderzoek met den groot - t on ijver voort. Den 17den December maakten' wij een klein liuis van sneeuw en ijsblokken,' dat wij het poolhuis noemden. De Noorweeg-' sehe vlag werd er gebescben. Volgens een berekening bedroeg de afstand van het win terkwartier tot de Pool 1400 K.M. Wij lind en dus gemiddeld per dag een afstand van 25 K.M. afgelegd. Den 26sten December begonnen wij de te rugreis. Den 25sten Januari bereikten wij de Wal- visclibaai. De gezondheidstoestand van de expeditieleden was uitstekend. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 7 Maart J. P. van der Woude, aannemer, Anjum. J. Publichuizen, koopman, Kekerdom. Geëindigd: door bet verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen: J. C. Mots, onderwijzer, ?s IlerlogenboschG. F. Gombault, te 's Gravehhage; J. Klaver destijds winkelier te Monnikendam. Opgeheven de faillissementen A. Snellens, kap per, Amsterdam; W. de Rooy, Leiden. De „Heemskerek". Bij het vertrek van Hr. Ms. Heemskerck, Maandag jl. van de reede van Vigo, had een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Na de ankers gelicht te heb ben, moest Hr. Ms. Heemskerck cle Engelsch© Middellanclscbe Zee-vloot, welke eveneens in cle baai geankerd was, passeeren. De com mandant, kap. ter zee G. L. Goedhart, die persoonlijk de manoeuvre leidde, liet daartoe achter bet Britscbe admiraalschip, de Ex- mouth, langs s'turen en daarna bet schip stuurboord uitdraaien, ten einde evenwijdig aan de Engelsche vloot naar buiten te sturen. Nadat bet roer hiertoe stuurboord aan boord gedraaid was, weigerde de stuurma- cliine, waardoor het schip stuurboord bleef uitdraaien, dreigende de Exmouth ter hoog te van de brug aan te varen. De commandant (ut ziende, liet onmiddellijk bakboord sma- chme achteruit draaien en slaagde er bier- door in den draaieirkel zooveel grooter la maken, dat de ram van de Heemskerck juist voor den ram van de Exmouth passeerde en het ongeluk afliep met het verpletterd wor den van een sloep van Hr. Ms. Heemskerck, die aan stuurboord in de takels hing. Volgens ontvangen draadloos bericht had de Exmouth geen schade. (N. B. Ct.) ALKMAAR, 9 Maart. Aangevoerd 18 paarden f 100—300, 23 koeien en ossen f 160—310, 278 nuchtere kalveren f 824, 151 magere schapen f 14—25, 90 magere varkens f 18—36; 263 big gen f 7—15; 8 bokken en geiten f 3—8, 6 kleine bokjes f 0.40—0.50, boter, per i/2 Ned- pond, hoogste prijs f 0.95; middelprijs f 0.85., laagste prijs f 0.75, aangevoerd 3375 kóp, kipeieren 3.50 4, eendeneieren f 4. LEIDEN, 9 Maart. Graanmarkt. De handel wast ibeden zonder beteekenis. Prijzen, zonder variatie, 'als volgt: Tarwe van f 7.75—8.25 per 80 K.G.J Rogge van f 6.85—7.25 per 75 K.G.; Haver van f 9.25—9.80 per 100 K.G. Erwten van f 12 25 —14.50 per HL. Boler. Aanvoer 4720 K.G. 1ste kw. per vierde vat f 66—70, 2de kw. f 6064; le kw. per kg. f 1.65—1.75, 2de kw. per kg. f 1.50—1.60. Lange Zwarte Turf, 90.000 stuks, f 4.75—5 per duizend. E ierenveiling. De eieren zijn gestempeld L, E. Ar. Aanvoer 7545 stuks. Prijzen waren: Kipeieren', van f 3.454.45. Eendeneieren f 4.054.15. Pep 100 stuks. Handel trnag. Plaatsen: hoogte in 24 uur Amsterdam ilOOE. 1 tut Lobit Nijmegen Arnhem Vreesw jk Kempen Grave StAndr.Maaa Keulen 12.20 0.45 0.— 9,71 0.19 J- 9.51 0.16 0.- 0.- 0 0.— 0,13 j. 0.28 9,13 0,04 0.— 0 0.— 0 40.00 0.68 0.- Kanaalwater. 8u. 0,88 MAP. 12 u, 0,87 Stads water. 8u O.I 8 MAP. 12 u. 0.37 Zuiderz water. 8 u. 0.14 MAP. gebogen, doodsbleek in je stoel teruggeval len. En toen? En toen.... ben ik naar je toe geloopen en begon je te wrijven, en terwijl ik daarmee bezig was is Miehei gekomen. Maar ik heb gesproken, ik heb iets ge zegd Je hebt je mond niet opengedaan... Als !e me niet gelooft, vraag bet dan maar aan e zoon. Is dat waar, Michel? 't Is waar, antwoordde de jonge man, u hebt geen woord gesproken. Wantrouwde Frans ook bet woord van zijn broeder, in dat van zijn zoon stelde hij een onbepaald vertrouwen. Hij glimlachte dan ook weder, terwijl Ge nevieve tot hem zeide: Dat komt ervan als men niemand ge hoorzamen wil en niets wil eten als men 's morgens opstaat, vooral als men 's avonds zoo weinig eet als n! T gelijk, antwoordde Frans. In liet vervolg zal ik mij laten verzorgen door jou, mijn zacht liefdezustertje! Maar je mag niets zeggen aan de barones vau bet geen mij overkomen is, hoor! 't Is niets, het is onnoo- dig liScli to YBronfrusten, 't Is nu gGliGGl en al voorbij, ging hij opstaande voort, zoo ge heel en al voorbij, dat ik mijn briefwisseling ga voortzetten. Neen, antwoordde Michel, met zachte Overreding, u moogt niet werken voordat 4okter Palmier gekomen is en bij zijn toe- itemming gegeven heeft. Heb je hem dan laten balen? Toen ik u bewusteloos zag liggenna tuurlijk! 't Was de eerste en de eenige ge dachte die mij in bet hoofd is gekomen Palmier liet zich inderdaad niet lang wach ten. Martin Fontenoy, vermoedend dat de dokter in bet hospitaal was, had zich daar heen begeven, hem werkelijk gevonden en hem dadelijk medegebracht. De geneesheer ondervroeg den baron en ondanks diens volstrekten tegenstand on derzocht hij hem. Gij hebt de een of andere hevige ontroe ring gehad, is het niet? sprak hij tot hem. Geen enkele, antwoordde de baron met beslistheid. Dat moet u anderen wijs maken, niet mij. In elk geval behooren uw geheimen u- zelven. Maar bij uw wilskracht is het beter dat ik u voorbereid. Indien gij nog aan bet leven hecht, neem dan dadelijk de oorzaak weg van uw ontroering of van uw toorn, dien ge van morgen hebt gevoeld. Een tweede aanval van dien aard zondt ge niet kunnen doorstaan. De baron begon te lachen. Maar het scheen Michel, die hem met be klemd gemoed oplettend gadesloeg, toe, (lat zijn lach een weinig gemaakt klonk. Toen echter de dokter tot den baron van zijn wilskracht sprak, had hij gelijik, want na verloop van eenige oogenbiikken was Frans wederom geheel en al meester gewor den van zichzelf; met een volkomen kalme eu natuurlijke stem sprak hij tot zijn ouden vriend? Zoolang ik je al ken. dokter, had ik nog nooit ontdekt, dat je zoo'n aanleg hadt voor feuilletonschrijver; met jouw verbeehliugs- kracht, mijn waarde, moet je het ontleedmes voor de pen verwisselen! De dokter antwoordde niet. Zijn overtuiging stond 'vast, zoo onwrik baar zelfs, dat hij heengaande tot Michel zeide: Je vader lijdt aan hevige aandoeningen, Michel. Hij heeft een heftige natuur, maar die alles, ook de felste smarten, verborgen lioudt. Er moet over hem gewaakt worden, dag en nacht; je moet mij onmiddellyk la ten roepen, indien aanvallen als deze zich zouden herhalen, en je moet hem zooveel mogelijk alle ontroering hesparen. Om deze schikkingen te treffen, moest de ontstelde Michel zijn moeder wel op de hoogte brengen van het geval. Deze veranderde dadelijk met offervaar dige toewijding van kamer en was na wei nige uren geïnstalleerd in het kleine salon, waar Frans veel vertoefde, 't Was een soort van kabinet, waar Frans zijn persoonlijke zaken bestudeerde, waar hij 's avonds een kop thee dronk, wanneer hij thuis kwam, eenige brieven schreef en zijn Ja*an ten las. De verandering van dit salon was in een paar uur geschied onder de oogen van Michel en van de barones. Een groot bed, een ruststoel, alles wat zij gewoonlijk onder haar bereik had, was met de meeste haast overgebracht. Geneviève deed evenzoo; zij verliet het heerlijke salonnetje, dat haar pleegmooder voor haar had laten inrichten op een hoo- geve verdieping, eu verhuisde naar een an dere kamer, grenzende aan die van Fraus Berthier. Nu, papa, sprak zij tot den baron, wien zij steeds dien naam gaf, wanneer zij tot hem sprak, wat zult u nu goed verzorgd worden, want mama en ik hebben goede ooren, en i °PW^' eers^e roepen zullen we hij u zijn. Hij had er de Icracht niet toe om zich te onttrekken aan deze oplettendheden, welke uit een diepe en ware genegenheid voortspro ten. AFant ondanks zijn twijfelzucht en schijnbare onverschilligheid, trof niets hem meer dan de liefde van degenen, welke hij op zijn beurt vergoodde. Louis alleen trok een leelijk gezicht en (lacht bij zichzelf: Wat duivel! hoe moet ik nu hij dat on- j gelnkshureaiitje komen en den inhoud ervan I doorzoeken, nu die kamer door de heide vrou- I wen in bezit is genomen? En inderdaad, ondanks alle aangewende middeltjes had hij nog geen enkele maal Frans' kamer kunnen naderen, toen Michel, na zijn bezoek aan Montmartre en zijn tus- sclieukomst voor de dames De Terrenoire, zich met zijn moeder in de eetzaal onderhield. Frans had inderdaad, wijl hij zich steeds zieker en vermoeider gevoelde, aan zijn vrouw eenige uren te voren plechtig beloofd, dat deze afghaansche leening zijn laatste fi- naneieele operatie zou zijn, dat hij zich zou terugtrekken op voorwaarde dat Michel erin zou toestemmen zich met zijn vroegere werk zaamheden te verzoenen en vervolgens de leiding ervau op zich te nemen. En daar Edith bang was dat Frans, zoo' Michel weigerde, zich door Louis zou laten bepraten en dezen in de plaats van zijn zoon zou zetten, had de barones met alle kracht erop aangedrongen dat Michel, den wensch zijus vaders bewilligend, hun doodsvijand zou verhinderen zijn doel te hereiken. De jonkman begreep de noodzakelijkheid van het hem afgevraagde offer. Arastbeslo- ten sprak hij tot zijn moeder: U hebt mij overwonnen; hoewel mijn neigingen en mijn geheele natuur mij vet*-' wijderden van die geldzaken, welke mijn va der zoozeer heeft bemind, zal ik het voorstel aannemen, dat hij mij doet; ik zal hier do meester worden, eerstens om het geheim 10 weten te komen, welks bestaan gij vermoedt, en vervolgens opdat mijn naam en mijn huis blijven wat zij altijd zijn geweest tot op dei) dag, dat ik mijn vrijheid herneem en al mijn zaken afdoe. Kom dan mee, sprak de barones, om dit goede nieuws aan je papa te gaan mededeo- len. 't Slaat juist elf uur, onze gasten ziiu' nog niet van plan te vertrekken. Volg mij -.4 VIII. Van alle salons der weelderige woning Wflf zeker dit, waar baron Berthier dien avond zijn gasten ontving, het schoonste. De muren waren hekleed met onvergeiijket l(jk prachtige gobelins, volgens teekeningoil met Baueher. (Wordt vervolgdb

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6